Vasario 14 d. 18 val. Nacionalinėje dailės galerijoje atidaroma paroda „Optimizmo architektūra: Kauno fenomenas, 1918–1940“. Parodos kuratoriai – Marija Drėmaitė, Giedrė Jankevičiūtė ir Vaidas Petrulis; architektūrą ir dizainą kūrė Ieva Cicėnaitė, Matas Šiupšinskas ir Linas Gliaudelis. Parodą organizuoja Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija, finansuoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija. Parodos strateginiai partneriai – Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija ir Nacionalinė dailės galerija.

Kauno modernioji architektūra atspindi naujųjų Europos valstybių sostinėms būdingą politinį, socialinį, ekonominį ir kultūrinį optimizmą. 1919 m. Kaunui netikėtai tapus Lietuvos Respublikos laikinąja sostine, miesto transformacija prilygo stebuklui. Kaunas radikaliai pakeitė savo tapatybę: per mažiau nei 20 metų buvo pastatyta daugiau nei 12 tūkst. naujų pastatų, pavertusių Kauną modernia, elegantiška, europietiška sostine.

Po Antrojo pasaulinio karo ir sovietų okupacijos metu tarpukario Kauno modernistinės architektūros paveldas atliko svarbų vaidmenį – tapo buvusio valstybingumo atmintimi, simboliniu langu į Vakarus ir pavyzdžiu Lietuvos architektams. Šiandieniam Kaunui tarpukario modernistinė architektūra yra svarbus tapatybės šaltinis ir miesto genius loci išraiška. Paroda pasakoja ne vien apie Kauną. Ji yra apie nuolat gimstančias ir žlungančias viltis, apie kūrybos pastangas ir optimizmą, apie idėjų ir formų migraciją, lokalumą ir bendrumą, apie meną ir laisvę, karą ir priespaudą. Apie praeities formų ir idėjų kaitą bei jų santykį su šiandiena.

Ši kilnojamoji paroda yra skirta Lietuvos valstybingumo atkūrimo šimtmečiui ir Kauno modernizmo architektūros tarptautinei sklaidai, rengiant paraišką į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Parodą lydės išsamus Kauno modernizmo architektūrai skirtas leidinys „Optimizmo architektūra: Kauno fenomenas, 1918–1940“ („Lapas“, 2018 m.). 

Lietuvos žiūrovai su paroda turės išskirtinę progą susipažinti pirmieji. Vėliau šiais metais ji bus eksponuojama UNESCO būstinėje Paryžiuje, festivalyje „Flux. Festival Lituano delle Arte 2018“ Auditorium-Parco della Musica centre Romoje, Talino nacionalinėje bibliotekoje ir Vroclavo architektūros muziejuje.

Tiems, kurie norėtų plačiau sužinoti apie Kauno modernizmo architektūros fenomeną, yra skirtas viešųjų paskaitų ciklas Nacionalinėje dailės galerijoje:

Kovo 1 d., ketvirtadienį, 18 val. – dr. Vaido Petrulio paskaita „Kauno modernizmas kaip kultūrinis projektas. Tarpukariu, sovietmečiu, dabar“.

Kovo 8 d., ketvirtadienį, 18 val. – prof. Giedrės Jankevičiūtės paskaita „Tarp dviejų sostinių: Valstybės rūmų konkursas“.

Kovo 14 d., trečiadienį, 18 val. – dr. Marijos Drėmaitės paskaita „Migruojantys modernistai. Tarpukario Kauno architektai“.

Paroda bus eksponuojama iki kovo 18 d. Parodos lankymas nemokamas.