Literatūros mokslininkų išrinktame kūrybingiausių praėjusių metų knygų dvyliktuke – net du komiksai ir dvi elektroninės knygos. Didžiulė ir leidėjų įvairovė – ryškiau pasižymėjo nebent Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, iš kurios pernai išleistų lietuvių autorių kūrinių į sąrašą pateko trys. Į akis taip pat krinta, kad daugumą pozicijų dvyliktuke užėmė jaunesnės kartos autoriai, o vyresnieji kūrybingumu nenustebino.

Įdomus sutapimas, kad iškart po Vasario 16-osios šventės kūrybingiausių knygų dvyliktukas rinktas jau šešioliktą kartą, o pirmadienį į posėdį susirinkusią komisiją sudarė lygiai šešiolika Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto specialistų.

Tiesa, žanrinė tekstų įvairovė dar nereiškia didelio pasitenkinimo galutiniu sąrašu. Dauguma mokslininkų sutarė, kad praėjusių metų literatūros derlius ribotas – ypač prozos žanro. „Leidžia įvairias literatūrėles, o romano kaip nėra, taip nėra“, – užsiminė komisijos narys Rimantas Kmita.

„Daugėja kokybiškų elektroninių knygų, su kuriomis 2017-aisiais debiutavo ne vienas naujas ir savitas balsas lietuvių literatūroje. Išrinktos net dvi leidyklos „Naujas vardas“ knygos“, – atkreipė dėmesį komisijos narys Saulius Vasiliauskas.

Komisijos narė Jūratė Sprindytė sveikino literatūros laisvėjimą. „Pastebiu daug kryžiavimosi: tarp populiarios ir elitinės, tarp dokumentinės ir grožinės literatūros. Ryškus ir komikso atsiradimas – tai žaismingesnis, patrauklesnis ir prieinamesnis būdas pasakoti reikšmingus dalykus. Tuo metu senieji autoriai muzifikuojasi: mūsų gyvieji klasikai tapo nepajudinamais dydžiais, kad jų beveik nebepastebime – juolab kai renkamas kūrybingiausių knygų dvyliktukas“, – posėdį apibendrino tyrinėtoja.

Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto premijos už kūrybingiausią 2017 m. knygą laureato paskelbimas ir knygų dvyliktuko aptarimas tradiciškai vyks Vilniaus knygų mugėje – ateinantį šeštadienį 12 val.

2017 metų kūrybingiausių knygų dvyliktukas

1. Miglė Anušauskaitė „Dr. Kvadratas. Greimas ir jo semiotika: komiksas“. Vilnius: „Aukso žuvys“, 2017 m.

2. Daiva Čepauskaitė „Baisiai gražūs eilėraščiai: poezija“. Kaunas: „Žalias kalnas“, 2017 m.

3. Gabija Grušaitė „Stasys Šaltoka: vieneri metai: romanas“. Vilnius: „Lapas“, 2017 m.

4. Andrius Jakučiūnas „#Utopijos: eseistika“. Vilnius: „Kitos knygos“, 2017 m.

5. Virginija Kulvinskaitė „Antrininkė: poezija“. Vilnius: „Naujas vardas“, 2017 m.

6. Gytis Norvilas „Grimzdimas: poezija“. Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2017 m.

7. Tomas Petrulis „Triukšmo gyvatė: poezija“. Vilnius: „Naujas vardas“, 2017 m.

8. Undinė Radzevičiūtė „Kraujas mėlynas: romanas“. Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2017 m.

9. Rimvydas Stankevičius „Šermuonėlių mantija: poezija“. Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2017 m.

10. Vytautas Toleikis „Pasakojimai prabudus: atsiminimai“. Vilnius: „Naujasis Židinys–Aidai“, 2017 m.

11. Jurga Vilė, Lina Itagaki „Sibiro haiku: komiksas“. Vilnius: „Aukso žuvys“, 2017 m.

12. Agnė Žagrakalytė „Štai: poezija“. Vilnius: „Tyto alba“, 2017 m.