Ketvirtadienį Vilniuje prasideda Knygų mugė, kuri tęsis iki pat sekmadienio. „Bernardinai.lt“ redakcijos nariai dalinasi savo rekomendacijomis, kaip nepasiklysti gausybėje renginių ir prasmingai praleisti laiką tarp knygų.

Jurgita Jačėnaitė

Vasario 24 d., šeštadienis, 15 val., konferencijų salė 5.1

Nuotraukos autorius Karolis Kavolėlis/BFL
Baltijos fotografijos linija

Vytauto Landsbergio knygos „Organizuoti tekstai“ pristatymas. Dalyvauja autorius, Valentinas Masalskis, Vytautas V. Landsbergis („Dominicus Lituanus“). 

Vytauto Landsbergio eilių antologija „Organizuoti tekstai“ skirta profesoriaus 85-ajam gimtadieniui. Jos sudarytojas – sūnus Vytautas V. Landsbergis, į šią knygą atrinkęs, jo nuomone, geriausius „organizuotus“ tekstus iš septynių prof. V. Landsbergio knygų ir jo feisbuko kasdienių improvizacijų. Šio susitikimo anotacijoje skelbiama, kad profesoriaus – renesansiškos asmenybės – veiklą sudėtinga suguldyti vien į politiko, muzikologo ar visuomenininko lentynėles. Tai ir metraštininkas, ir eseistas, ir kultūros bei istorijos filosofas. Tarp šių profesoriaus veiklos porūšių gražiai įsiterpia ir poezija, eiliuoti dienoraščiai, tampantys visų kitų V. Landsbergio veiklų aidais, parafrazėmis. 

Vasario 24 d., šeštadienis, 13 val., Muzikos salė

Koncertas „Pietinia kronikas. Originals on the stage“. Premjera: spektaklio-diskotekos pristatymas. 

Vakar geriausia metų knyga paskelbus Rimanto Kmitos bestselerį „Pietinia Kronikas“, puiki proga susipažinti su šio romano perkėlimu į sceną. Režisierius Antanas Gluskinas praėjusiais metais Valstybiniame Šiaulių dramos teatre kasmetinių Šiaulių naktų metu surengė spektaklio „Pietinia kronikas. Originals on the stage“ atvirą aktorių atranką, kurią galėjo stebėti ir žiūrovai.

„Turime išlikti originalais, o ne padielke. Šiaulietiška kalbikė išliks. Tačiau tai bus muzikinis spektaklis, kuris bus rodomas ne teatro scenoje, o baruose, kavinėse. Spektaklyje bus nemažai dainų – šiaulietiškų, iš dešimtojo dešimtmečio. Drabužiai bus šiek tiek stilizuoti, nes viens prie vieną vis tiek neatkursi. Nuo pačios knygos spektaklis savo siužetu labai nesiskirs“, – interviu „Bernardinai.lt“ yra sakęs A. Gluskinas. Kas yra originals, o ne padielke – įsitikinsime netrukus. 

Vasario 24 d., šeštadienis, 19 val., Rašytojų kampas

Mariaus Povilo Elijo Martynenko knygos „Be penkių pasaulio pradžia. Tekstai malonumui sužadinti“ pristatymas. Dalyvauja autorius, Mindaugas Nastaravičius („Tyto alba“). 

Poetas ir prozininkas, šiuo metu aktorystę studijuojantis Marius Povilas Elijas Martynenko pastaruoju metu sulaukia nemažai dėmesio. Šio autoriaus tinklaraščio „Praeis“ gerbėjus turėtų sudominti ir naujoji M. P. E. Martynenko knyga. Jos anotacijoje – mažų mažiausiai epiteto „neeilinis“ nusipelnantis Mariaus Povilo Elijo dosjė: studijavo filosofiją, vertimą (iš anglų ir italų kalbų). Nerado sau vietos universitete. Metus gyveno su vienuoliais. Trylika kartų atsibudo reanimacijoje po hipoglikeminių ir hiperglikeminių komų. Sykį ištiktas komos išbuvo kelias paras. Galbūt netgi bendravo su transcendentalais, bet už tas istorijas jis dabar jau prašo pinigų arba cigarečių. Dirbo vertėju, redaktoriumi, tekstų įgarsintoju, veganiško šokolado pardavėju, šviesolaidinių kabelių testuotoju, padavėju, barmenu, subtitruotoju, laiškanešiu, naktiniu portjė viešbutyje. Šiuo metu studijuoja vaidybą. Susitikimas Knygų mugėje su Mariumi Povilu Elijumi bus tikrai be žiovulių.

Agnė Grinevičiūtė 

Vasario 23 d., penktadienis, 17 val., konferencijų salė 5.2

Irenos Veisaitės kalba „Atleisti ir kurti ateitį yra gyvųjų priedermė“ ir pokalbis su istoriku Aurimu Švedu. Dalyvauja Irena Veisaitė, Aurimas Švedas („Aukso žuvys“).

Agnės Grinevičiūtės nuotr.

Kiekvienas intelektualės, germanistės, teatrologės, ilgametės Atviros Lietuvos fondo pirmininkės, Holokaustą išgyvenusios profesorės Irenos Veisaitės ir kultūros istoriko, Vilniaus universiteto docento Aurimo Švedo pasirodymas viešojoje erdvėje – tarsi gerai surežisuotas spektaklis, iš kurio išeini mąstydamas apie mūsų egzistencijos prasmę, pamatines vertybes, praturtėjęs vertingomis pamokomis. Šiųdviejų intelektualų patirtys, įžvalgos priverčia nuolat kelti klausimus apie praeities, dabarties ir ateities santykį bei mūsų vaidmenį kuriant ateitį. „Negalima keršyti, nes kerštas veda į kraujo praliejimą, juk kraujas šaukiasi kraujo. Deja, kerštas vyrauja žmogaus prigimtyje. Bet tai niekur neveda“, – sako I. Veisaitė, kurią galima pavadinti tolerancijos, atjautos ir meilės artimui pavyzdžiu. 

Vasario 24 d., šeštadienis, 16 val., Forumas-LRT studija

Poetas Tomas Venclova.

BFL/Vygintas Skaraitis

Tomo Venclovos knygos „Nelyginant šiaurė magnetą. Pašnekesiai su Ellen Hinsey“ pristatymas. Dalyvauja autorius, Mindaugas Kvietkauskas, Rimantas Bagdzevičius („Apostrofa“).

Tai pirmoji išsami akademiko, rašytojo, vieno iškiliausių ir įtakingiausių pasaulyje šiuolaikinių lietuvių intelektualų Tomo Venclovos autobiografinė knyga. Knygos vertėjo Laimanto Jonušio teigimu, T. Venclovos biografijoje atsispindi didieji istorijos poslinkiai. Vis labiau populiarėjančio pokalbių žanro forma atskleidžiami keturi T. Venclovos gyvenimo dešimtmečiai Lietuvoje, Maskvoje ir keturi dešimtmečiai JAV. T. Venclovos pašnekesiai su poete, literatūros kritike, vertėja E. Hinsey aprėpia ne tik jo biografiją ir kūrybą, bet ir platų kultūrinį, politinį kontekstą: iš asmeninės patirties perspektyvos rašytojas perteikia sovietmečio atmosferą, įtaigiai pasakoja apie daugybę per gyvenimą sutiktų iškilių asmenybių: Borisą Pasternaką, Anną Achmatovą, Josifą Brodskį, Česlovą Milošą ir daugelį kitų.

Ši knyga parašyta angliškai, išversta į lietuvių, vokiečių kalbas, netrukus prabils ukrainietiškai, lenkiškai ir rusiškai. 

Vasario 25 d., sekmadienis, 13 val., konferencijų salė 5.2

Gyčio Vaškelio knygos „Petras Vileišis ir jo darbai“ pristatymas. Dalyvauja autorius, Sigitas Narbutas, Regina Koženiauskienė, Gediminas Tursa (Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas).

Turbūt retas negirdėjęs didžiuoju Lietuvos kėlėju vadinamo Petro Vileišio pavardės, tačiau jo nuopelnus ir darbus vis dar gaubia nežinomybės skraistė. Ją praskleisti ryžosi Gytis Vaškelis, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto, įkurto P. Vileišio statytuose prašmatniuose rūmuose, Leidybos centro vadovas.
P. Vileišis (1851–1926) – talentingas kelių inžinierius, žymus geležinkelių ir tiltų statytojas, vienas iškiliausių tautinio atgimimo šauklių. Jo tautinė visuomeninė veikla buvo plačiašakė. Tai liudija atkaklios pastangos išplėšti iš caro valdžios laisvę lietuviškai spaudai, tautos švietimas populiarinant mokslo ir praktikos žinias spaudos draudimo metais, lietuvybės gaivinimas polonizacijos paveiktame Vilniuje, pirmojo lietuviško dienraščio „Vilniaus žinios“ leidimas, dosnus tautinės kultūros mecenavimas, tapęs tvirtu materialiniu ir dvasiniu pamatu, ant kurio praėjusio amžiaus pradžioje kūrėsi nepriklausoma Lietuva. Istoriko, Vileišių giminės biografo prof. Jono Aničo teigimu, P. Vileišio asmenybėje harmoningai derėjo arklas, knyga ir lyra. Jonas Šliūpas P. Vileišį yra pavadinęs Lietuvos atgimimo tėvu, o Juozas Tumas-Vaižgantas – geruoju mūsų tautos genijumi.

Donatas Puslys

Iš visos gausybės Knygų mugės renginių išsirinkti kelias rekomendacijas yra be galo sudėtingas uždavinys. Žinau viena, ketvirtadienį iš pradžių stengsiuosi apeiti visus mane dominančių leidyklų stendus tam, kad įsigyčiau norimas knygas ir visą likusį laiką tada galėčiau skirti tik pristatymams, diskusijoms ar literatūriniams pašnekesiams su bičiuliais.

Na, o kalbant apie rekomendacijas, tai norėčiau skaitytojus pakviesti į renginius, kuriuos šią knygų mugę teks moderuoti. Penktadienį 13 val. labai kviečiu visus į LRT studiją, kur sutiksime Rūtos Oginskaitės knygą „Gib a kuk. Žvilgtelėk. Pokalbiai Olgos ir Grigorijaus Kanovičių namuose“. Ši knyga suteikia galimybę ne tik aptarti paties iš Jonavos kilusio G. Kanovičiaus kūrybą, tačiau ir atveria platesnius laikmečio horizontus ir leidžia pažvelgti į kūrėjų gyvenimą sovietmečiu, Sąjūdžio epochą, lietuvių ir žydų santykius. Be to, diskusiją, kurioje dalyvaus knygos autorė ir publicistas Vaidas Jauniškis pagyvins ir aktorių – Eglės Gabrėnaitės bei Gedmino Girdvainio – skaitomos knygos ištraukos.

Šeštadienį 12 val. konferencijų salėje 5.2 kviečiu į pokalbį su dabartine Lietuvos ambasadore prie UNESCO Irena Vaišvilaite, kuri darbavosi ir Lietuvos ambasadore prie Šventojo Sosto. Pokalbiui pretekstą davė italų žurnalisto Andrea Tornielli knyga „Kelyje: pokalbiai su Jo Šventenybe Pranciškumi“. Tai puiki proga pakalbėti ne tik apie pačią knygą, tačiau ir apie tai, ką popiežiaus kelionės atskleidžia apie jo misijos suvokimą, pasaulines ir atskirų regionų problemas. Pokalbis tampa tik dar įdomesnis turint omenyje tai, kad Lietuva laukia galimo Pranciškaus vizito mūsų šalyje. Tad turėsime progą pasvarstyti ir apie tai, kas mūsų šalyje labiausiai domintų Romos vyskupą.

Tą patį šeštadienį 14 val. kviečiu užsukti ir į konferencijų salę 5.3, kur su svečiais iš Lenkijos – „Znak“ leidyklos vadovu Jerzy Illgu, Joanna Gromek Illg ir Urszula Chwalba – diskutuosime apie Krokuvos lieratūrinį fenomeną ir šiame miese kūrusius Nobelio premijos laureatus – Czeslawą Miloszą, Wyslawą Szymborską. Kartu tai bus proga ne tik iš arčiau pažvelgti į šiuos genialius kūrėjus, tačiau ir sugrįžti į jų apsilankymą Vilniuje, kur jie 2000 metais viešėjo kartu su kitu Nobelio premija apdovanotu rašytoju Gunteriu Grassu ir Tomu Venclova.

Toma Bružaitė

Leiskite pradėti nuo naujienų. Šiais metais antrą kartą Knygų mugėje dalyvauja Labdaros ir paramos fondas „Bažnyčios kronika“, kuris pristato net 13 katalikiškų leidinių, leidyklų bei kitokios žiniasklaidos organizacijų. Tad atėję į 3-čią parodų salę (stendo numeris 3.10), galėsite susitikti žurnalo „Ateitis“, „Bernardinai.lt“, „Bitutės žurnalo“, „Katalikų pasaulio leidinių“, „Magnificat leidinių“ ir „Magnificat vaikams“, Marijos radijo, žurnalo „Saleziečių žinios“, Katalikų interneto tarnybos, „Gyvųjų akmenėlių“ ir žurnalo „Žodis tarp mūsų“, VšĮ Caritas leidyklos „Artuma“, žurnalo „Laiškai bičiuliams“, žurnalo „Mylėkite viens kitą“ ir kitų kapucinų leidinių atstovus.

Nuotraukos autorius Tomas Lukšys/BFL
© Baltijos fotografijos linija

Ketvirtadienį (vasario 22 d.), rekomenduoju apsilankyti „Katalikų pasaulio leidiniai“ išleistos Ralpho Martino knygos „Troškimų išsipildymas: kelias į Dievą per šventųj išmintį“ pristatyme. Knygos autorius yra amerikietis, Bažnyčios Atsinaujinimo (charizminio atsinaujinimo) judėjimo vienas iš pradininkų, prasidėjus Sąjūdžiui, kartu su bendražygiais įvairiais būdais padėjo Katalikų Bažnyčiai Lietuvoje. Pristatymas vyks 12 val. konferencijų salėje 5.5. Pokalbyje apie knygą dalyvauja arkivysk. Gintaras Grušas, br. kun. dr. Saulius Rumšas, moderuoja Vygantas Malinauskas. Organizatorius: Katalikų pasaulio leidiniai. 

Penktadienį, vasario 23 d., 11 val. konferencijų salėje 3.2 vyks Josefo Pieperio knygos „Apie dorybes“ pristatymas. Šiame renginyje turėtų sudalyvauti visi, kuriems rūpi ne tik pažinti savo tikėjimą, bet ir siekia tikėjimu gyventi kasdienybėje, ugdant dorybes. Diskusijoje dalyvauja arkivysk. Gintaras Grušas, vysk. Darius Trijonis, Giedrė Sodeikienė, moderuoja Donatas Puslys. Organizatorius: Katalikų pasaulio leidiniai. 

Šeštadienį, vasario 24 d. nepraleiskite Popiežiaus Pranciškaus knygos „Tėve mūsų“ pristatymo. Tai nauja „Katalikų pasaulio leidinių“ knyga, kurioje popiežius apmąsto Tėve mūsų maldą. Tikriausiai ne vieną suintriguos tai, kad šis pristatymas vyks Forumas-LRT studijoje, o arkivysk. Gintarą Grušą ir vysk. Lionginą Virbalą kalbins Edmundas Jakilaitis. Pristatymas prasidės 11 val. Organizatorius: Katalikų pasaulio leidiniai. 

Jei į knygų mugę atvyksite sekmadienį (vasario 25 d.), 11 val. konferencijų salėje 3.2 rekomenduoju apsilankyti Christine Rance knygos „Simone Weil: neįmanomybės drąsa“ pristatyme, kuriame dalyvaus Giedrė Kazlauskaitė, dr. Lina Vidauskytė, Diana Bučiūtė, o pokalbį moderuos Ridas Jasiulionis. Organizatorius: Katalikų pasaulio leidiniai

Vytautas Raškauskas 

24 d. 13 val. Konferencijų salė 3.1 Knygos „Partizanų bunkeris Daugėliškių miške: kompleksinių tyrimų studija ir šaltiniai“ (aut. Aistė Petrauskienė, Gediminas Petrauskas, Vykintas Vaitkevičius) pristatymas. Dalyvauja: autoriai, Birutė Kulpinskaitė; Organizatorius: Raseinių krašto istorijos muziejus.

Istorikė Aistė Petrauskienė, gerai žinoma tiems, kas domisi partizaninio karo istorija, su kolegomis pristatys knygą, kuri, tikiu, taps atskaitos tašku visai naujam požiūriui į partizanus. A. Petrauskienės puoselėjama partizanų valstybės vizija, kai dėmesio centre – ne tik laisvės kovotojų žūčių, bet jų gyvenimo ir kovos įamžinimas, turėtų atsispindėti šioje knygoje, kurios pasirodant su nekantrumu laukiu. 

Knygos „Sibiro haiku“ ištrauka

24 d. 15 val. Konferencijų salė 1.2. Jurgos Vilės ir Linos Itagaki komiksų knygos „Sibiro haiku“ pristatymas (su „Stalo teatru“ ir choru „Liepaitės“). Dalyvauja: autorės, Žygis Stakėnas, Saulė Degutytė; Organizatorius: Aukso žuvys

Mes iki šiol nemokėjome vaikams pasakoti apie Sibirą, bet šios dvi autorės savo mintyse užgimusį stebuklą pavertė knyga, kuri tobulai subalansuota vaikams, ir, kaip dažniausiai tokiais atvejais nutinka, puikiai tinka suaugusiems. Ši knyga yra viena gražiausių dovanų šimtmetį švenčiančiai Lietuvai – dabarties ir ateities kartoms – ir jos pristatymas visiems mūsų šalies istorija besidomintiems yra šventė. 

25 d. 11 val. Forumas-LRT studija. Knygos „Marcelijus Martinaitis. Viskas taip ir liks. 1988–2013 metų užrašai“ pristatymas. Dalyvauja Valentinas Sventickas, Darius Kuolys, Regimantas Tamošaitis; Orgnanizatorius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla.

Marcelijaus Martinaičio portretas iš knygos „ „Kaip katinai uodega peles gaudo“

Sunku ką nors pridėti prie renginio pavadinimo – nebent dar nesate pamilę Marcelijaus Martinaičio kūrybos. Jei ne, paimkite šįvakar į rankas kurią nors jo poezijos knygelę, ir gal po keleto dienų jau patys netversite noru būti šiame pristatyme. O aš, prisiekęs M. Martinaičio gerbėjas, šiuos atsiminimus pasitinku su dideliu džiaugsmu, ypatingai žinodamas, kokį svarbų, nors ir tylų, vaidmenį poetas suvaidino Sąjūdžio ištakose, atsikuriant mūsų valstybei.