Lenkų režisierius, aktorius, prodiuseris Krzysztofas Zanussi.

Kovo 5–9 d. Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje vyks garsaus lenkų režisieriaus, aktoriaus, prodiuserio Krzysztofo Zanussi paskaitos ir seminarai.

Krzysztofo Zanussi mokymai skirti LMTA kino meną studijuojantiems II ir IV kurso bakalaurams bei II kurso magistrantams, taip pat aktoriams, kino kritikams, dramaturgams, prodiuseriams. Mokymų tikslas – suteikti naujų teorinių ir praktinių žinių, rašant filmo scenarijų, atskleidžiant siužeto plėtros postmoderniame pasaulyje ypatumus, sprendžiant darbo su aktoriais, montažo bei kino filmo prodiusavimo ir distribucijos problemas.

Seminarų metu K. Zanussi drauge su mokymų dalyviais analizuos režisieriaus ir operatoriaus darbo specifiką, bendradarbiavimo vaidybiniame kine ir darbo su aktoriais ypatumus, lygins darbo pasiruošimo ir eigos pagrįstumą. K. Zanussi sukaupė nemenkos režisūrinės patirties dirbdamas su aktoriais, kita vertus, pats yra nemažai vaidinęs kitų režisierių filmuose, ypač Lenkijos kino meistro Krzysztofo Kieślowskio filmuose.

K. Zanussi įvairialypių mokymų Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje tikslas – padėti studentams tobulinti filmų kūrimo meistriškumą, suteikti naujų teorinių ir praktinių žinių, išmokyti jas taikyti kino projektuose.

Krzysztofas Zanussi (g. 1939 m. Varšuvoje) – kino ir teatro režisierius, scenarijaus autorius, aktorius, knygų autorius, daugelio filmų prodiuseris, pastaraisiais metais prodiusavęs garsios lenkų kino režisierės Agnieszkos Holland filmus. Silezijos universiteto (Katovicuose) profesorius, K. Zanussi nuolat kviečiamas dėstyti įvairiose Europos kino mokyklose: Lodzės kino mokykloje (Lenkija), Nacionalinėje kino mokykloje Didžiojoje Britanijoje; „European Graduate School“ (Saas Fee, Šveicarija) veda vasaros meistriškumo kursus.

K. Zanussi studijavo fiziką Varšuvos universitete ir filosofiją Jogailos universitete Krokuvoje. Vėliau baigė prestižinę Nacionalinę Lodzės kino mokyklą (1967). Nuo 1980 metų jis yra kino studijos „Tor“ direktorius. Už kūrybą ir pedagoginę veiklą buvo nominuotas 30 tarptautinių festivalių ir įvertintas 33 apdovanojimais, iš kurių žymiausi – Italijos kino akademijos teikiamas Davido di Donatello prizas, „Polonia Restituta“ ordino Riterio kryžius, Prancūzijos kultūros ministerijos teikiamas Meno ir literatūros Kavalieriaus ordinas („L’Ordre des Sciences et Lettre“), Maskvos kino instituto garbės daktaro titulas. Prieš 18 metų žymus kūrėjas buvo pagerbtas atidengiant menininko žvaigždę šlovės alėjoje Lodzėje.

K. Zanussi kūrybinėje biografijoje – daugiau kaip 15 sukurtų filmų. Vienbalsiai trimis pagrindiniais prizais 1973 m. tarptautiniame Lokarno kino festivalyje apdovanotas K. Zanussi filmas „Iliuminacija”. 1980 m. filmas „Pastovus veiksnys“ pelnė žiuri prizą Kanų kino festivalyje, filmas „Papildas“ – specialųjį kino kritikų FIPRESCI paminėjimą 24-jame tarptautiniame Maskvos kino festivalyje. 2012 m. 43-iajame tarptautiniame Indijos kino festivalyje K. Zanussi buvo apdovanotas už viso gyvenimo nuopelnus.

Krzysztofo Zanussi filmai yra išskirtiniai. Viena vertus, jo mokslinis išsilavinimas, kita vertus – kūrėjo intuicija padėjo rasti daugybę sankirtų tarp mokslo ir kino. Režisieriaus filmai pasižymi originalumu, minties gelme. K. Zanussi kelia moralinius, psichologinius klausimus, ieško paslėptų gyvenimo simbolių. Jis drąsiai eksperimentuoja, savo filmuose tarsi laisvos formos esė balansuodamas tarp mokslo populiarinimo dokumentikos ir vaidybinio kino. Šis junginys greitu montažo ritmu tampa įtaigia ir nesentimentalia pačių įvairiausių jo filmų veikėjų gyvenimo studija.