pexels.com nuotr.

Pasauliui tradiciškai minint Frankofonijos mėnesį, visą kovą VDU kvies į įvairius renginius, skirtus prancūzų kalbai ir kultūrai: paskaitas, diskusijas, koncertus, filmų peržiūras, spektaklius. Daug dėmesio bus skiriama politikai – tarptautinėje konferencijoje, skirtoje santūriai nutylėjimo kultūrai, pagrindinį pranešimą skaitys vienas žinomiausių komunikacijos specialistų pasaulyje, Paryžiaus Nacionalinio mokslinių tyrimų centro direktorius prof. Dominique'as Woltonas.

Prieš dvejus metus Vytauto Didžiojo universitete (VDU) duris atvėręs vienintelis Lietuvoje Frankofonijos šalių universitetinis centras kartu su Užsienio reikalų ministerija, Kauno miesto savivaldybe ir Prancūzų institutu Lietuvoje parengė įvairiapusišką programą, kuri atkreipia dėmesį į prancūzų kalbą versle, ekonomikoje ir politikoje, naujausias pasaulio ir Europos idėjas.

„Šiuo metu frankofoniškose šalyse prancūziškai kalba apie 279 mln. žmonių, o pagal demografines tendencijas prognozuojama, kad iki 2050 m. jų skaičius išaugs iki 700 milijonų. Tad nenuostabu, kad atsigręžiame į vis besiplečiantį prancūzakalbį pasaulį ir semiamės iš jo naujų idėjų. Šių metų programoje deriname įvairių sričių darną, todėl pavadinome ją „Prancūzų kalba: veiklų dermė veikliems“, – paaiškino VDU Frankofonijos centro vadovė prof. Aurelija Leonavičienė.

Vienu svarbiausių kovo renginių taps kovo 6-ąją vyksianti tarptautinė konferencija „Tyla politinėje komunikacijoje“, kuri atskleis, kodėl šiandien pasaulyje itin aktuali tylioji politinė komunikacija ir santūresnė retorika ir kuo svarbus nutylėjimas dabartiniame konfliktų kupiname pasaulyje.

Renginyje dalyvaus Prancūzijos ambasadorius J. E. Philippe'as Jeantaud'as,  pranešimus skaitys garsusis komunikacijos ekspertas D. Wolton, taip pat – filosofas prof. Gintautas Mažeikis, komunikacijos profesorė Auksė Balčytienė, prof. Kristina Juraitė, politologas prof. Lauras Bielinis ir kiti. Pranešimai bus verčiami į lietuvių kalbą.

Vėliau, kovo 8-ąją, politikos tematiką pratęs paskaita „Dviejų Lietuvos Respublikų diplomatijos pradžia Paryžiuje“, kurią skaitys VDU politikos ir istorijos doktorantai S. Jazavita, S. Mykoliūnas ir magistrantas R. Jaramičius.

„Frankofonija, kaip rašo D. Woltonas, geriausiai atspindi savo laikotarpį – ji teikia naujų idėjų ir nuolat stebina meninių sprendimų naujovėmis. Jų pasiūlysime ir mes – visą mėnesį vyks koncertų maratonas, kurį kovo 3-iąją pradės legendinės prancūzų grupės „Lo‘Jo“ pasirodymas VDU Didžiojoje salėje, ir tą patį vakarą – nemokamas kanadiečio Keitho Kouna koncertas bare „Džem‘pub“, – muzikantų pasirodymus pristato prof. A. Leonavičienė.

Muzikinę programą taip pat papildys kartu su Kauno miesto muziejaus M. ir K. Petrauskų skyriumi organizuojamas kamerinės muzikos koncertas „Mėnesiena“ („Clair de Lune“) kovo 14-ąją, kuriame skambės Claude'o Debussy, Zitos Bružaitės, Zigmo Virkšo kūriniai.

Frankofoniškosios literatūros naujienas pristatys Afrikos šalių literatūros tyrėjai. Kovo 15 d. Bazelio universiteto (Šveicarija) afrikanistikos dėstytojas Mohomodou Houssouba nemokamoje paskaitoje supažindins su iki šiol mažai žinoma prancūziška Afrikos poezija, o kovo 19 dieną apie tradicinę ir moderniąją Maroko literatūrą papasakos Vakarų Bretanės universiteto mokslininkas Mohamedas Saki.

„Didelis dėmesys Afrikos literatūrai visai nekelia nuostabos – juk frankofoniškoji Afrikos dalis yra beveik tris kartus didesnė pagal plotą nei visa Europos Sąjunga. Kaip teigia frankofonijos tyrėjas Ilyesas Zouari, galima nuvažiuoti 6 tūkst. kilometrų nuo Alžyro iki Kongo Demokratinės Respublikos pietryčių ir 4 tūkst. kilometrų nuo Dakaro iki Čado visą laiką kalbant prancūziškai“, – pastebi prof. A. Leonavičienė.

Kino gerbėjai taip pat neliks nuvilti – kaip ir pernai, bendradarbiaudamas su Kauno kino centru „Romuva“, kovo 13 dieną VDU Frankofonijos centras kviečia žiūrovus į prancūzų kino filmo “Ateitis” („L’avenir“, 2016 m.) peržiūrą. Ši drama, kurioje pagrindinį vaidmenį sukūrė Isabelle Huppert, pelnė „Sidabrinį lokį“ Berlyno kino festivalyje ir buvo nominuota už geriausią režisieriaus darbą tarptautiniame Bukarešto kino festivalyje. Filmas bus rodomas prancūzų kalba su lietuviškais subtitrais.

Visą kovo mėnesio programą vainikuos Tarptautinė frankofonijos diena kovo 20-ąją – šia proga Kaune bus surengta konferencija „Verslas ir frankofonijos šalių politika“. VDU Mažojoje salėje (S. Daukanto g. 28) politikai ir verslininkai kartu su mokslininkais diskutuos apie naujas idėjas ir bendradarbiavimo galimybes. Renginyje dalyvaus Prancūzijos ambasadorius Lietuvoje J. E. Philippe'as Jeantaud'as, Šveicarijos ambasadorius Latvijoje, Lietuvai ir Estijai J. E. Konstantin Obolensky, VDU rektorius prof. Juozas Augutis, VDU Frankofonijos šalių universitetinio centro vadovė prof. Aurelija Leonavičienė ir verslininkai.

Po konferencijos visi dalyviai ir miesto svečiai nemokamai galės mėgautis „Auros“ šiuolaikinio šokio spektakliu „Norėčiau būti paparčio žiedu“, parengtu pagal Bea Debrabant (Prancūzija) ir Birutės Letukaitės choreografiją.

Frankofonijos mėnesio programa

Frankofonijos mėnesio programa (prancūzų k.)