EPA nuotrauka

Šiandien arkivyskupas Gintaras Grušas į spaudos konferenciją susirinkusiems žurnalistams patvirtino, kad popiežius Pranciškus šiais metais atvyks į Lietuvą. 

13 val. Lietuvos laiku Vatikanas paskelbė, kad Šventasis Tėvas rugsėjo 22–25 dienomis aplankys Baltijos šalis. 

Lietuvoje Pranciškus viešės rugsėjo 22–23 dienomis. Jis susitiks su tikinčiųjų bendruomene, jaunimu, neįgaliaisiais, tremtiniais ir politiniais kaliniais, Holokaustą išgyvenusiais žydais, dvasininkais, vienuoliais.

Pirmąją dieną jis aplankys Vilnių, antrąją – Kauną. Vilniuje popiežius susitiks su Prezidente, po to kreipsis į susirinkusiuosius S. Daukanto aikštėje. Šventasis Tėvas aplankys Aušros Vartų koplyčią, KGB vidaus kalėjimą, kuriame dabar įrengtas Genocido aukų muziejus. Vyks susitikimas su jaunimu. Sekmadienį Kaune Pranciškus aukos šv. Mišias. 

Arkivyskupas Gintaras Grušas.

Nuotraukos autorius Tomas Lukšys/BFL
© Baltijos fotografijos linija

Popiežiaus apaštalinės kelionės šūkis: „Kristus Jėzus – mūsų viltis“.

Pasak popiežiaus vizito Lietuvoje koordinatoriaus kun. Sauliaus Rumšo OP, popiežius važiuoja ten, kur skauda: „Jis važiuoja, kad sustiprintų, padrąsintų. [...] Kreipia žvilgsnį į tai, kas yra svarbiausia, į krikščioniško gyvenimo esmę. Tai Kristus, Kristaus sekimas. Iš to semiamės stiprybės ir vilties ateičiai.“

Bus viskas daroma, kad žmonės galėtų pamatyti Pranciškų, žadėjo arkivyskupas G. Grušas, nes svarbiausias popiežiaus kelionės tikslas yra aplankyti savo tikinčiųjų bendruomenę. Kad vizitas vyksta švenčiant šimtmetį – gražus sutapimas. Anot arkivyskupo, Jono Pauliaus II kalbos, pasakytos Lietuvoje prieš 25 metus ir šiandien aktualios. Jis linki, kad per istorinį popiežiaus vizitą iš tiesų išgirstume tai, ką jis mums kalbės.

Po apsilankymo Lietuvoje popiežius vyks į Rygą ir Agluoną Latvijoje bei Taliną Estijoje. Su popiežiumi po Baltijos valstybes keliaus apie 80 žurnalistų. 

Vatikano radijas pranešė, kad Pranciškų į Taliną lydės estų liaudies dainos žodžiai „Pabuski, mano širdie“. Garsaus estų XX amžiaus kompozitoriaus Kirilo Kreeko dainos žodžiai įrašyti į popiežiaus kelionės logotipą, kuriame ant geltonos spalvos Estijos kontūrų – besišypsančio Šventojo Tėvo foto portretas ir popiežiaus parašas raudona spalva: Franciscus. Tuo metu popiežiaus vizito Latvijoje logotipe – virš Latvijos kontūrų iškilusi Agluonos Marija su kūdikiu savo aukso rūbu apjuosia viso krašto teritoriją. Jame įrašyti žodžiai „Parodyk mums, kad esi Motina!“. Tai kreipimasis į Agluonos Dievo Motiną, paimtas iš ankstyvųjų viduramžių Mišparų himno „Ave Maris Stella“. Tikėtina, kad jo melodija dar XIII amžiuje pirmą kartą nuskambėjo Livonijoje. 

Prezidentės spaudos tarnybos nuotrauka

Pasak šalies vadovės, Šventojo Tėvo palaikymas ir padrąsinimas yra toks pat reikšmingas ir šių dienų visuomenėje, kurioje išvešėjusios patyčių, smurto, susvetimėjimo, priklausomybių ir savižudybių problemos. Katalikų Bažnyčios pavyzdys ir solidarumas yra labai svarbus stiprinant bendruomeninius saitus, teikiant paramą socialiai pažeidžiamiems žmonėms.

„Popiežius Pranciškus yra vienas reikšmingiausių pasaulio lyderių ir tvirtas moralinis autoritetas milijonams tikinčiųjų, skleidžiantis solidarumo, meilės artimui, gailestingumo ir taikos žinią. Šventasis Tėvas ne kartą ragino nutraukti agresiją prieš Ukrainą, taikiomis priemonėmis spręsti konfliktus ir padėti nuo karo siaubo bėgantiems žmonėms“, – rašoma Prezidentės spaudos tarnybos pranešime.

Apie galimą Šventojo Tėvo vizitą sužinotą praėjusių metų lapkritį, kai informaciją paskelbė Prezidentės atstovė spaudai. 

Lietuvoje pontifikas yra lankęsis tik vieną kartą. 1993-iaisiais čia buvo atvykęs šv. Jonas Paulius II. Jis aplankė Vilnių, Kauną, Kryžių kalną ir Šiluvą, svečiavosi keturias dienas.

Oficiali popiežiaus vizito Lietuvoje svetainė lietuvių ir anglų kalbomis.