Tadas Kazakevičius „Tai, ko nebebus“.
Fotografas Tadas Kazakevičius. Kęstučio Žilionio nuotr.

Lietuviškoji serija „Tai, ko nebebus“ išrinkta į 2018 metų prestižinių fotografijos apdovanojimų „ZEISS Photography Award“ dešimtuką. Šiam konkursui net 87 593 fotografijas pateikė 11 921 fotografas iš 146 šalių. Konkurso komisiją sudarė Chrisas Hudsonas, „National Geographic Traveller“ (Jungtinė Karalystė) meno vadovas, Peteris Basas Mensinkas, Olandijoje leidžiamo žurnalo GUP vyriausiasis redaktorius ir leidėjas, bei Patricia Morvan, agentūros VU parodų ir kultūros projektų kuratorė. Apdovanojimų nugalėtoju tapo fotografas iš Belgijos Nickas Hannesas su fotografijų serija apie laisvalaikį ir vartotojiškumą Dubajuje.

Konkurso finalininkais tapo dešimt autorių, tarp kurių – ir Tadas Kazakevičius, jau daugumai šalies fotografijos žinovų ir mylėtojų žinomas dėl ne vienus metus kuriamos serijos „Tai, ko nebebus“ ir naujo projekto „Įvairi Lietuva“, skirto nepriklausomybės šimtmečiui.

„Tai, ko nebebus“ prieš metus buvo įvertinta ir prestižinio „Lensculture“ tinklalapio konkurse „LensCulture Exposure Awards 2017“. Šiame konkurse serija buvo išskirta vertinimo komisijos narės Karen McQuaid, vyresniosios „The Photographers' Gallery“ (Londonas) kuratorės, kuri įvardydama savo pasirinkimą rašė: „Šis fotografinis ciklas įamžina autoriaus gimtinės kaimo bendruomenes ir sodybas. Tai kaimai, kurie prarado daug jauno kraujo, suvilioto šiandienio modernaus miesto gyvenimo patogumų. Tačiau nuotraukose visiškai nesijaučia jokio sielvarto, liūdesio ar skurdo. Su pagarba įamžinti gyventojai, gyvuliai ir pastatai, kuriuose įsikūrusios šios bendruomenės, ir atsiskleidžia arti išnykimo besantys gyvenimo ritmai.“

Viena ciklo nuotraukų buvo atrinkta į „Sony World Photography Awards 2017“ apdovanojimus ir eksponuota „Somerset House“ Londone 2017 metų balandžio mėnesį. Keturios šios serijos fotografijos pernai rudenį buvo eksponuojamos prestižinėje Karališkosios fotografų draugijos jau 160-ojoje (pirmą kartą surengtoje 1854 metais) tarptautinėje parodoje „The Royal Photographic Society International Photography Exhibition 160“ Londono „Photoblock“ galerijoje. Jau penktus metus kuriama fotografijų serija buvo eksponuojama Slovakijoje, Košice mieste, festivalyje „FotoFest Košice“.

Lietuvoje serija „Tai, ko nebebus“ tapo tarptautinio fotožurnalistikos festivalio „Vilniaus fotografijos ratas 2017“ finalininke, į kurią asmeninį dėmesį atkreipė festivalio svečias Larsas Boeringas, vykdomasis „World Press Photo“ direktorius. 2019 metais Lietuvos spaudos fotografų klubas planuoja išleisti šiam ciklui skirtą fotografijų albumą, kuriam įvadinius žodžius rašys Larsas Boeringas, Karen McQuaid ir menotyrininkas Virginijus Kinčinaitis. 2017 metų pabaigoje T. Kazakevičiui už darbą prie šio fotografinio ciklo buvo skirta Lietuvos kultūros ministerijos Jaunojo kūrėjo premija.

Kartu su visomis „2018 ZEISS Photography Award“ finalininkų serijomis T. Kazakevičiaus darbai bus eksponuojami Londone balandžio 20–gegužės 6 dienomis. Paroda bus eksponuojama kaip dalis „2018 Sony World Photography Awards“ prestižiniame „Somerset House“, kur vyksta ir „Photo London“ mugė. Konkurso komisijos išrinktame dešimtuke, be Lietuvos atstovo, yra fotografų iš Vokietijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Rusijos, Italijos, Didžiosios Britanijos, Pietų Korėjos, Italijos ir Lenkijos.

33 metų T. Kazakevičius yra dokumentinės fotografijos atstovas, lietuviškos humanistinės fotografijos mokyklos tęsėjas, fotografuojantis tradicine fotojuosta. Gimė ir augo Šiauliuose. Penkerius metus gyvenęs Jungtinėje Karalystėje, prieš penkerius metus grįžo į gimtinę ir gyvena Vilniuje. T. Kazakevičius yra fotodokumetikos platformos Latitude55.lt įkūrėjas ir fotoredaktorius, kuri ne tik skelbia geriausius Lietuvos fotodokumentikos kūrėjų darbus, bet ir padeda jauniesiems fotografijų kūrėjams gilintis į dokumentinio žanro sritį.