Lenkų skulptoriaus Tomaszo Koclęgos skulptūros „Atspindžiai“ Vilnios upėje vizualizacija.

Lietuvai ir Lenkijai švenčiant nepriklausomybės atkūrimo 100-metį, Vilniaus ir Užupio Respublikos pasienyje, Vilnelės upėje, bus atidengta originali didelio formato skulptūra „Atspindžiai“, kurios autorius – žinomas lenkų skulptorius Tomaszas Koclęga. Projekto rengėjai – Lenkijos institutas Vilniuje ir Užupio meno inkubatorius.

Skulptūra, savo simbolika primenanti daug amžių menančią bendrą abiejų tautų istoriją, nepriklausomybės praradimą, kovą dėl jos ir atgavimą, bus sumontuota nuolatiniam eksponavimui netikėtoje vietoje – Vilnelės upėje meniškajame Užupyje. Instaliaciją papildys su Vilniumi susijusio poeto, Nobelio premijos laureato Czesławo Miłoszo moto-eilėraštis „Upės“.

Lenkija ir Lietuva, lietuviai ir lenkai – dvi šalys, dvi tautos, šimtmečiais jungtos bendro valstybės organizmo, bendros, neretai tragiškos istorinės patirties, taip pat daugelio kultūros, mokslo ir politikos asmenybių. Dvi tautos, visada troškusios laisvės. Į dvi dalis perkirstos galvos skulptūros forma simbolizuoja paralelines abiejų šalių istorines patirtis. Instaliacijoje panaudoti saulės spindulius vandenyje atspindintys veidrodžiai tarsi primena, kad atgauta laisvė yra galinga kaip gamtos jėgos, tačiau tuo pat metu trapi ir efemeriška. Tai taip pat aliuzija į abiejų tautų, kurios gyvendamos greta žvelgė į kaimynus kaip į veidrodį, regėdamos jame savo likimo atspindžius, identitetą; kovų už laisvę ir nepriklausomybę, į kurią nuolat kėsinosi jų tautinį tapatumą siekę sunaikinti bendri Lenkijos ir Lietuvos priešai, simbolis. 

T. Koclęga baigė grafikos studijas Krokuvos dailės akademijoje ir Katovicų dailės akademijoje Grafikos fakultete, kur šiuo metu vadovauja skulptūros dirbtuvėms. Dėstė Suomijos, JAV ir Čekijos aukštosiose meno mokyklose. Jo kūryba visuomet koncentravosi ties žmogaus prigimtimi, galimybėmis, emocijomis ir troškimais.

Dažniausiai menininko skulptūros vaizduoja žmogaus kūną be galvos arba atvirkščiai, tik galvą. Tokį pasirinkimą pats autorius aiškina tuo, kad jam svarbiausia išreikšti žmogaus universalumą, visos žmonijos reikšmę, nesuteikiant konkrečios pavardės ar bruožų. Pasirinkęs galvą, menininkas pabrėžia intelektualius, dvasinius žmogaus bruožus, jo išmintį ir siekius. Skulptorius gilinasi į sunkiai aprėpiamus ir nusakomus jausmus bei troškimus, prieš kuriuos mes – žmonės – esame bejėgiai.

T. Koclęgos darbai ne kartą eksponuoti parodose viešosiose erdvėse JAV, Japonijoje, Kinijoje, Didžiojoje Britanijoje, Prancūzijoje, Rusijoje, Belgijoje, Vokietijoje, Austrijoje, Suomijoje, Čekijoje, Slovakijoje ir daugelyje Lenkijos miestų. Menininkas yra pelnęs ne vieną apdovanojimą didžiausiuose ir prestižiškiausiuose sniego skulptūrų konkursuose Kinijoje, Japonijoje, Rusijoje ir Lenkijoje. T. Koclęga yra sukūręs skulptūrų nuolatiniam eksponavimui JAV, Čekijoje ir Lenkijoje.

Skulptūros atidengimo iškilmės vyks 2018 m. birželio 28 d. 18 val. Vilnelės pakrantėje prie Užupio meno inkubatoriaus (Užupio g. 2). Renginys vyks lenkų ir lietuvių k. Iškilmes ves aktorė Aldona Vilutytė.