Chrisas Cainas. Alaino Broeckxo nuotrauka.

Liepos 24 d. Kaune ir 25 d. Vilniuje scenoje gitaromis ir balsais susikaus du patyrę muzikantai, atkeliavę iš skirtingų bliuzo mokyklų – Čikagos ir Memfio. Į Lietuvą atvyksta du bliuzo grandai: Carlosas Johnsonas, kuriantis elektrinį miestietišką Čikagos bliuzą, ir Chrisas Cainas, atstovaujantis 2–4 dešimtmetyje Memfyje kilusiai muzikai, siejamai su bliuzo Meka – Beale gatve. Į nuostabią visumą viską sujungs charizmatiškoji „Luca Giordano band“ iš Italijos.

 

Bliuzo kelionė

Čikagos bliuzas dar yra vadinamas elektrifikuotu delta bliuzu, o tai reiškia, kad jo šaknys yra prie Misisipės žiočių – kažkur Luizianoje. Praėjusio amžiaus pirmojoje pusėje, ieškodami geresnio gyvenimo, pietų regionų trubadūrai pradėjo migruoti šiauriau į tankiau apgyvendintas vietas.

Memfis yra tas miestas, kuriame sustotume keliaudami Misisipe šiaurės link. Tai tarsi pusiaukelė tarp Naujojo Orleano ir Čikagos. Šioje pusiaukelėje bliuzas atitrūko nuo provinciškų šaknų, akustinę gitarą pakeisdamas elektrine ir susilaukė kur kas platesnės ir įvairesnės auditorijos. Memfyje, kitaip nei pietuose, bliuzas nebuvo vien gatvės muzika, tačiau tikro pripažinimo ir išpopuliarėjimo jis susilaukė Čikagoje – mieste, kurį pasiektume, jei toliau plauktumėme Misisipe šiauriau jos ištakų link.

Bėgant laikui terminas „Čikagos bliuzas“ pradėjo apibūdinti labiau tam tikrą stilių nei geografinę vietovę. Šis stilius galiausiai grįžo ir buvo toliau tobulinamas Memfyje. Bliuzo legendos Muddy Watersas Howlin’Wolfas ir B. B. Kingas grojo būtent Čikagos bliuzo stiliumi.

Carlosas Johnsonas (g. 1953 m.), atstovaujantis Čikagos bliuzo mokyklai, savo agresyviu ir aistringu atlikimo stiliumi klausytojus keri nuo 8-ojo praėjusio amžiaus dešimtmečio. Prieš tapdamas savo grupės lyderiu, daugiau nei 20 metų buvo labiausiai pageidaujamas muzikantas – su juo norėjo groti tokie bliuzo grandai kaip Koko Taylor, Otisas Rushas, Junioras Wellsas, Sonas Sealsas, Valerie Welington, Carey Bell, Buddy Milesas ir kt.

C. Johnsonas, įkvėpimo sėmęsis iš B. B. Kingo, O. Rusho ir Alberto Kingo, sukūrė vieną originaliausių gitaros stilių, suderindamas gilų, neišlavintą Vakarų Čikagos skambesį su šiuolaikiniu, jausmingu garsu, klasikinio džiazo elementais ir nepaneigiama meile kantri bliuzui.

Nestandartinė grojimo technika kairiarankiui C. Johnsonui tapo savotišku bilietu į pasirodymus užsienyje ir bendradarbiavimą su garsiausiais Čikagos bliuzo atlikėjais. Jis groja dešiniarankiams skirta gitara, tačiau apversta aukštyn kojomis – taip, kaip tai darė O. Rushas, A. Kingas ir Jimi Hendrixas.

C. Johnsonas yra du kartus nominuotas „Grammy“, Lenkijoje laimėjo „Frydnak“ apdovanojimą už vaizdo įrašą, taip pat 2009 m. „Blues Blast Magazine“ įvertinimą, 2012 m. Čekijoje pelnė „V Festival Scinawski Blus nad Odra“ laurus geriausio bliuzo muzikanto ir gitaristo kategorijose.

Chrisas Cainas (g. 1955 m.) gina dvasingo Memfio elektrinio bliuzo vardą. Jo gilus, šiltas vokalas ir džiazo įkvėptas bliuzo gitaros rifais papuoštas išraiškingas skambesys išskiria jį iš kitų, tuo pat metu primindamas legendinius B. B. Kingo ir A. Kingo. Atlikėjo aistra ir autentiškumas yra jo motinos graikiškų šaknų ir juodaodžių paveldo iš tėvo pusės rezultatas. Savo gitaros meistriškumu, puikiomis personalizuotomis dainomis Ch. Cainas tapo bliuzo ateitį reiškiančia muzikine jėga.

Jau pirmasis atlikėjo albumas „Late Night City Blues“ (1987 m.) pelnė keturias „W.C. Handy Blues Award“ nominacijos, o tolesni įrašai, kurių yra per dešimt, taip pat sulaukė ilgo apdovanojimų sąrašo. 2018 m. jis nominuotas Memfio „Blues Music Award“ metų geriausio bliuzo gitaristo kategorijoje.

Kartu su C. Johnsonu ir Ch. Cainu pasirodysiančius „Luca Giordano band“ (Italija) pristatinėti vargu ar bereikia, nes Lietuvoje grupė apsilanko gana dažnai. Tai geriausia Europoje pripažinta bliuzo grupė, itin mėgstama Čikagos bliuzo pasaulio atstovų.

„Luca Giordano band“ Lietuvoje buvo galima girdėti kartu su Nellie „The Tiger“ Travis, J. W. Williams, Stevie Zee, Katherine Davis, Sax Gordon, Eric „Guitar“ Davis, Mighty Mo Rodgers ir Baba Sissoko.

Koncertai:

Liepos 24 d. 19 val. „Adform“ kiemelis, Kaunas

Liepos 25 d. 19 val. Botanikos sodo Vingio skyrius, Vilnius

Liepos 24 d. 12 val. skverelyje priešais Kauno muzikinį teatrą vyks nemokamas mini koncertas, kurį dovanoja Kauno miesto savivaldybė

Bilietus galite įsigyti čia.

Daugiau informacijos www.gmgyvai.lt