Pianistas Philipas Glassas.

Daugelis Lietuvos melomanų puikiai prisimena prieš keletą metų Vilniuje vykusį Philipo Glasso koncertą, kuriame prie jo scenoje prisijungė ir trys pianistai iš JAV, Rusijos bei Lietuvos. Tąkart perpildytuose Kongresų rūmuose skambėjo visi legendinio kompozitoriaus etiudai fortepijonui solo.

Akivaizdu, kad muzika fortepijonui – viena iš Philipo Glasso vizitinių kortelių. Tačiau, kad ir kaip būtų keista, Koncertą dviem fortepijonams ir orkestrui jis yra parašęs tik vieną – tai 2015 metais sukurtas didelės apimties kūrinys „Double Piano Concerto“, kuris šį rudenį pirmą kartą atkeliauja ir į Lietuvą.

Ph. Glasso dvigubame fortepijoniniame koncerte dalyvaus Lietuvos fortepijoninis duetas Rūta Rikterė ir Zbignevas Ibelhauptas bei Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, diriguojamas Roberto Šerveniko. Išskirtinis vakaras įvyks spalio 27 d. Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje. 

Pasaulinės muzikos įžymybės Ph. Glasso muzikos koncertai Lietuvoje kaskart tampa laukiamiausiu muzikiniu įvykiu. 2014 ir 2016 m. Vilniaus kongresų rūmuose surengti šio kompozitoriaus koncertai buvo perpildyti publikos. Ir tai visai nenuostabu – Ph. Glasso koncertai nuolat sulaukia ypatingo susidomėjimo, šio kūrėjo darbai seniai ištrynė bet kokias muzikines ribas, o menininko įtaka kultūrai buvo įvertinta ne vienu apdovanojimu, taip pat paties Baracko Obamos įteiktu Nacionaliniu medaliu už novatorišką, muzikos galimybes praplėtusią kūrybą.

Praėję 2017-ieji Ph. Glassui buvo ypač produktyvūs – minėdamas savo 80-metį jis sukūrė jau 11-ąją savo simfoniją, kurios premjera nuskambėjo prestižinėje Niujorko „Carnegie Hall“ salėje. Šiuo metu jis jau kuria ir dvyliktąją simfoniją, kurios premjera įvyks 2019 m. Los Andžele.

Vieno įdomiausių pastarojo meto kūrinių, Ph. Glasso Koncerto dviem fortepijonams ir orkestrui premjeroje, kuri vyko 2015 m. Los Andžele, Walto Disney'aus koncertų salėje, dalyvavo fortepijoninis duetas – seserys Katia ir Marielle Labèque bei „Grammy“ laimėtojai – Los Andželo filharmonijos simfoninis orkestras ir garsusis dirigentas Gustavo Dudamelis.

Po premjeros kūrinį įvertino „The Guardian“ kritikai. Jie pažymėjo, kad jis – tarsi vėlyvojo Ph. Glasso stiliaus kvintesencija. Koncerto lietuviškoje premjeroje dalyvausiantys pianistai, Nacionalinės premijos laureatai R. Rikterė ir Z. Ibelhauptas, praėjusį rudenį publiką sužavėjo puikiu Johno Adamso „Grand Pianola Music“ atlikimu, o šiemet toliau tęsia ryškiausių amerikiečių kompozitorių kūrinių pristatymo odisėją.

Ph. Glasso dvigubas fortepijoninis koncertas – ne vienintelė šio vakaro intriga. Viena įdomiausių šiandienos JAV kūrėjų, Pulitzerio premijos laureatė Julia Wolfe, yra sukūrusi originalų Koncertą kūno perkusijai (body percussion) ir orkestrui „riSE and fLY“, kurio solistas – įžymus britų perkusininkas Colinas Currie. Šio atlikėjo asmenyje žmogaus kūnas tampa stulbinančiu perkusiniu instrumentu, būtent jam Julia Wolfe ir sukūrė šį kūrinį.

Vakaro programą taip pat papildys meistriškas suomių kompozitoriaus Magnuso Lindbergo kūrinys ERA, kurį Amsterdamo „Concertgebouw“ užsakė švęsdama savo 125-ąsias metines, ir lietuvių kompozitorės Loretos Narvilaitės naujas opusas arfai ir orkestrui. 

Philipo Glasso „Double Piano Concerto“ premjera Lietuvoje – spalio 27 d. 19 val. Nacionalinėje filharmonijoje.