Gedimino Šulco / Bernardinai.lt nuotrauka

Nusileidus uždangai ant Lietuvos nacionalinio dramos teatro ir viso Vilniaus simbolio – Stanislovo Kuzmos skulptūros „Mūzų šventė“ – paskelbta oficiali šio teatro rekonstrukcijos pradžia.

Jau pirmadienį teatro paradinio įėjimo prieigose bus pradėti kasimo darbai ir archeologiniai tyrinėjimai. Po dvejų metų – 2020-ųjų rudenį, spaudos konferencijoje tikino Lietuvos nacionalinio dramos teatro vadovas Martynas Budraitis, teatras duris lankytojams atvers tokios kokybės, kokios ir reikalauja šio objekto statusas: sukurti kuo patogesnes sąlygas miestiečiams žiūrėti spektaklius, o menininkams – kurti teatro erdvėse.

Lietuvos nacionalinio dramos teatro direktorius Martynas Budraitis. Gedimino Šulco / Bernardinai.lt nuotrauka

Į Didžiąją ir Mažąją sales – vienas įėjimas

Teatrui laikinai netenkant savo namų, jo spektakliai persikels į kitas Vilniaus erdves (Rusų dramos teatrą, Lietuvos nacionalinį operos ir baleto teatrą, „Siemens“ areną) ir daugiau keliaus po Lietuvą. Tiesa, kai kurių spektaklių (Jono Vaitkaus „Apreiškimo Marijai“, Krystiano Lupos „Didvyrių aikštės“) dėl techninės specifikos, dekoracijų, pritaikytų konkrečiai Lietuvos nacionalinio dramos teatro Didžiajai scenai, alternatyviose salėse parodyti nepavyks. 

Rekonstrukcijos, kuri kainuos 16 mln. 800 tūkst. eurų, esminės užduotys – pastatyti naująją Mažąją salę antrame aukšte (jos vietų skaičius nuo dabartinių 170 padidės iki 350) ir 100 vietų Studiją, kurios repertuaras bus formuojamas iš jaunųjų menininkų, ir ne tik teatro, darbų.

Į visas teatro erdves, skirtingai negu yra dabar, bus galima patekti pro vieną paradinį įėjimą. 

Didžiulė dabartinio dekoracijų cecho erdvė bus performuota į Mažosios salės dekoracijų sandėlį ir pagrindinę repeticijų salę. „Jos dydis leis repetuoti spektaklius su visomis dekoracijomis ir trumpinti premjerines repeticijas, dėl kurių negalime rodyti kitų spektaklių, nes repeticijoms atiduodamas premjerinis spektaklis“, – sakė teatro vadovas M. Budraitis. 

Esama teatro Mažoji salė, pasak jo, visiškai neatitinka dabartinių ventiliacijos ir šilumos sistemų reikalavimų. „Žiemą žiūrovai turėdavo sėdėti su paltais, o vasarą esame ne vieną pagyvenusį žmogų išnešę ant rankų, nes alpdavo nuo karščio“, – teigė M. Budraitis ir patikino, kad rekonstrukcijai pasibaigus tokių nepatogumų nebekils.

Gedimino Šulco / Bernardinai.lt nuotrauka
Gedimino Šulco / Bernardinai.lt nuotrauka

Naujos erdvės bus atviros ne tik žiūrovams

Pasikeis ir visiems gerai pažįstama Lietuvos nacionalinio dramos teatro Didžiosios salės fojė. „Čia tikslas – atkurti originalų vaizdą, koks buvo atidarius šį pastatą 1981 metais“, – kalbėjo M. Budraitis. Tais metais buvo baigta kapitalinė šio teatro rekonstrukcija pagal architektų Algimanto ir Vytauto Nasvyčių projektą. Apie jį primins po dabartinės rekonstrukcijos atkurtas autentiškas tų laikų interjeras, pasikeitusios kilimų dangos ir minkštasuolių apmušalų spalvos. Skulptoriaus S. Kuzmos abi skulptūros – „Mūzų šventė“ ir baseinėlio „Versmė“ – taip pat dailės kūriniai, esantys fojė, išliks.

„Viskas buvo gerokai kitaip. Koloritas buvo labiau vario, bronzos spalvos, solidesnis, gilesnis, – sakė teatro vadovas. – Senoji kavinė, vadinamoji Šampaninė, taip pat bus atkurta. Anksčiau jos viduryje buvo baras su stovimais staliukais, būdavo parduodamas tik šampanas ir karštas šokoladas. Ir aptarnaujama būdavo greitai. Norime atkurti ir tokį kavinės vaizdą, ir pačią funkciją.“ 

Dabartinėje teatro drabužinėje įsikurs kavinė. Ši vieta virs pagrindiniu teatro informacijos tašku: čia vyks susitikimai su kūrybinėmis grupėmis, diskusijos po spektaklių, taip pat į kavinę bet kuriuo dienos metu ir po spektaklių galės užsukti lankytojai iš gatvės. Ant teatro stogo bus įrengta terasa su nedidele kavinuke. 

„Dėl tokių erdvių atsiras papildoma trauka tų žmonių, kurie šiaip į teatrą neina, bet užsukę į kavinę galbūt susidomės ir ateis pasižiūrėti spektaklio“, – įsitikinęs Lietuvos nacionalinio dramos teatro direktorius M. Budraitis.

Teatre bus įrengti ir erdvūs tualetai.

Gedimino Šulco / Bernardinai.lt nuotrauka

Sezono naujovė – spektaklių turai

Pristatydamas Lietuvos nacionalinio dramos teatro 79-ąjį ir ateinantį jubiliejinį 80-ąjį sezoną, M. Budraitis tvirtino, kad teatro, laikinai netenkančio savo namų, laukia nemažai iššūkių, kuriuos įveikus grįžti į atnaujintus namus bus labai džiaugsmingas įvykis. 

„Teatras – ne tik pastatas, ne tik scenos. Ir mes savo dviejų sezonų veikimu bandysime tai įrodyti. Iki Naujųjų metų dar naudosimės senąja Mažąja sale, bet po to tokios galimybės nebeturėsime, – kalbėjo teatro vadovas. – Todėl savo veiklą pabandėme išplėsti į įvairias Lietuvos miestų, miestelių erdves ir kitas Vilniaus sales.“ 

Pirmąja teatro 79-ojo sezono premjera taps besidomintiesiems šiuolaikiniu šokiu ir teatru puikiai pažįstamo Norvegijos choreografo, režisieriaus Jo Strømgreno spektaklis „Durys“. Jis bus pristatytas Anykščių kultūros centre spalio 5–6 dienomis, vėliau bus rodomas Vilniuje, Kaune, Osle, tada grįš į Vilnių ir tęs kelionę po Lietuvą. M. Budraitis patikino, kad visų miestų gyventojai matys tokios pat meninės ir techninės kokybės spektaklį.

Naująjį sezoną Lietuvos nacionalinis dramos teatras pradėjo režisierės Yanos Ross spektaklio „Mūsų klasė“ gastrolėmis Bukarešte. Šis darbas buvo įtrauktas į Šimtmečio valstybių sostinių festivalio programą. Teatro gastroles pratęs režisieriaus Łukaszo Twarkowskio išvyka į Madridą gruodį, pavasarį – į Hanoverį, o Paryžiuje pavasarį bus aštuonis kartus parodyta režisieriaus Krystiano Lupos „Didvyrių aikštė“. 

Kitąmet Prancūzijoje bus surengtas didelis režisieriaus Oskaro Koršunovo spektaklio „Tartiufas“, triumfavusio vasarą Avinjone, turas. 

Dar viena ateinančio sezono teatro žinia – kitoks spektaklių rodymo principas. „Daugiau judant po Lietuvą spektakliai bus formuojami turais. Šį rudenį laukia O. Koršunovo režisuotos „Katedros“ turas Alytaus kultūros rūmuose, Klaipėdos Žvejų rūmuose, Panevėžio bendruomenių rūmuose, Jonavos kultūros centre. Taip pat bus organizuojamas „Tartiufo“ turas, pavasarį tokiu pat principu bus rodomi spektakliai „Meistras ir Margarita“, „Graudžioji ir įstabioji Romeo ir Džuljetos istorija“, „Trys seserys“. Šalia didžiųjų spektaklių į atokesnius miestelius judės ir mažesni“, – su ateinančių sezonų pokyčiais supažindino teatro vadovas M. Budraitis.

Išsamiau su teatro spektaklių turais galite susipažinti čia.