Įrašų kompanijos „Raster-Noton“ įkūrėjas Olafas Benderis-Byetone'as.

Kaip jau skelbta, lapkričio 9 d. Vilniuje koncertuos vienas žymiausių prancūzų elektroninės muzikos atlikėjų Kangding Ray. Tačiau ne vienas elektroninės muzikos gerbėjas maloniai nustebo sužinojęs, kad į Lietuvą atvyksta dar viena elektroninės muzikos garsenybė – legendinės įrašų kompanijos „Raster-Noton“ įkūrėjas Olafas Benderis, geriau žinomas Byetone'o pseudonimu. Jis savo pasirodymą surengs tą patį vakarą Šiuolaikinio meno centre lapkričio 9 d. 20 val. festivalyje „Gaida“. Be to, dviejų elektronikos įžymybių koncertus papildys lietuvių atlikėjo Fume pasirodymas, kuriame jis atliks kūrinius iš ką tik išleisto albumo „Luminance“. Tad tas penktadienio vakaras elektroninės muzikos gerbėjams, be abejo, bus išskirtinis. 

Vokiečių elektroninės muzikos kūrėjas Byetone'as gerai žinomas elektroninės muzikos gerbėjams ne tik kaip fenomenalus kūrėjas, bet ir kaip garsios įrašų kompanijos „Raster-Noton“ vienas įkūrėjų. Kūryba jis susidomėjo dar mokykloje – atsitiktinai radęs 16 mm juostai skirtą filmavimo įrangą, pradėjo eksperimentuoti su kino medija ir kino juosta kaip medžiaga.

Eksperimentai O. Benderį suvedė su Rytų Vokietijoje veikusia undergroundo muzikos grupe „AG Geige“, kurios nariu jis tapo 1988 m. Darbas su šia grupe savamoksliam kūrėjui leido perprasti muzikinę kūrybą, o namie esantis kompiuteris – kurti tarpdisciplininį meną neturint muzikinio išsilavinimo. Po Berlyno scenos griūties Byetone'as ėmė dirbti muzikos platinimo srityje, kol nusprendė pats imtis leidybos. 1996 m. kartu su kolegomis Franku Bretschneideriu ir Carstenu Nicolai jis įkūrė jau legendine tapusią garso įrašų kompaniją „Raster-Noton“.

Lietuvos publikai gerai žinomas Byetone'o ir visame pasaulyje žymaus muzikanto ir dizainerio Alva Noto (Carsteno Nicolai) bendras projektas „Diamond Version“, kuris Lietuvoje jau yra lankęsis. Tąkart šis vokiečių duetas, plačiai žinomas mūsų šalyje, surengė įspūdingą pasirodymą Vilniaus Vingio parke, kur buvo pakviesti tapti ypatingaisiais „Depeche Mode“ koncerto svečiais. Populiarioji grupė pati atsirinko „Diamond Version“ savo koncertiniam pasirodymui papildyti.

Įdomu, kad O. Benderio įkurtas „Raster-Noton“ pirmąjį jo paties albumą išleido tik 2008 m. Šio įrašo titulinis singlas „Plastic Star“ įtvirtino Byetone'o kūrybinį braižą – tai minimalistinė, ritminėmis struktūromis pagrįsta muzika su roko apraiškomis. Garsas per daug neapdorotas, be ornamentikos – tai maištinga ir energinga muzika. Tais pačiais metais buvo išleistas ir jo albumas „Death of a Typographer“, sulaukęs puikių kritikų įvertinimų. Po jo – 2011-ųjų „Symeta“, kuris net kelis kartus atsidūrė metų albumo sąrašo viršuje.

Byetone'as imasi ir kitų atlikėjų, tokių kaip duetas „Modeselektor“ ar VCMG, kūrinių remiksų, rašo muziką dizainerių Ricko Owenso ir Ninos Ricci bei kompanijos „NikeLab“ madų šou, o 2016 m. pasirodė jau trečias Byetone'o solinis albumas „Universal Music“.

Festivalio „Gaida“ koncerte Byetone pristatys tris savo kompozicijas „Impact Factor“, „Black Peace“ ir „Plastic Star“. 

Maksimilianas Opriška-Fume.

Prie solidžios tarptautinės elektroninės muzikos garsenybių kompanijos prisijungs ir lietuvių kūrėjas Maksimilianas Opriška, kurio sceninis vardas – Fume.

Spalio 18 d. pasirodo naujausias Fume albumas „Luminance“, jame lietuvis atidavė duoklę šaltam eksperimentiniam minimalizmui, kuriuo žavisi jau ilgai. „Luminance“ medžiaga, brandinta net trejus metus, Lietuvoje bus pristatoma pirmąjį kartą būtent festivalio „Gaida“ koncerte. Garuojančioje atmosferoje pakibusios Fume pulsacijos kyla iš sodrių bass sluoksnių, tolsta erdvėje plintančia ritmika ir kilstelėja aukščiau už įprastas būsenas.

Garsinis paveikslas praturtinamas ir tamsaus trip-hop, ir break charakterio potėpiais. Fume muzika remiasi rūke švytinčiais atskaitos taškais, tarp kurių pasklidę emocijomis prisodrinti garso matmenys. Muzika čia kviečiama mėgautis tiesiog savaime, neprisirišant prie apibrėžimų. Fume kuriami garsiniai paveikslai ir požiūris sutampa su legendinės „Raster-Noton“ vertybėmis, tad visai neatsitiktinai būtent jis pasirodys šalia prancūzų ir vokiečių elektroninės muzikos kūrėjų. 

Kangding Ray, Byetone'o ir Fume elektroninės muzikos vakaras festivalyje GAIDA 2018 – lapkričio 9 d., penktadienį, 20 val. Šiuolaikinio meno centre.