MO aksesuarai. Tomo Ivanausko nuotrauka

MO muziejuje esančioje parduotuvėje galima įsigyti ne tik knygų ar albumų. Joje – ir specialiai MO muziejui kurti ir pagaminti Lietuvos dizainerių bei kūrėjų darbai. 

Muziejaus parduotuvė – dažnam lankytojui yra malonumas ir neatsiejama apsilankymo muziejuje dalis. Šiuolaikiniai muziejai planuodami parduotuves siekia, kad jos papildytų ir pratęstų muziejaus patyrimą. Taigi kokia yra MO parduotuvė ir kokių Lietuvos kūrėjų darbų galima joje rasti?

MO žvakė. Audriaus Solomino nuotrauka

Iniciatyvą rodė ir muziejus, ir kūrėjai

„Planuodami MO muziejaus parduotuvę, ją, kaip ir patį muziejų, matėme kaip platformą bendradarbiauti. MO kolekcijoje sukauptas Lietuvos dailės aukso fondas, todėl atrodė natūralu pakviesti Lietuvos dizainerius ir kūrėjus kartu kurti specialų asortimentą parduotuvei. Vieni įsikvėpė iš MO architektūros, MO teikiamos idėjos, kiti – iš meno kūrinių“, – teigė M. Ivanauskienė, MO muziejaus direktorė.

MO krepšys. Tomo Ivanausko nuotrauka

Muziejaus parduotuvėje galima įsigyti knygų apie meną, MO muziejų ir vykstančias parodas, taip pat albumų ir kitų leidinių. Knygų lentyną papildo meno kūrinių reprodukcijos, dėlionės vaikams bei įvairūs įdomūs daiktai – nuo žvakių iki rankinių. Planuojama, kad parduotuvės pasiūla bus atnaujinama kiekvienos parodos metu.

MO džemperis. Tomo Ivanausko nuotrauka

Prekes kūrusiųjų įkvėpimai ir mintys

„Kai dar su šalmu, vykstant statyboms, vaikščiojau po statomą MO muziejų, mane sužavėjo erdvės, taisyklingai netaisyklingos formos, betono kvapas, augalai kieme ir Vilniaus stogų panorama. Jau tada žinojau, kuo turi kvepėti MO žvakė, nors apie tai su niekuo dar nebuvau kalbėjęs“, – pasakoja Marius Stanevičius, MO žvakės kūrėjas.

MO puodeliai. Barboros Adomonytės-Keidūnės nuotrauka

„Man visada įdomu buvo užsienio muziejuose pamatyti, kokie daiktai yra pristatomi, ar jie kurti specialiai muziejui, koks jų ryšys su vieta. Todėl bendradarbiavimas su MO muziejumi man buvo galimybė tapti naujo reiškinio Lietuvoje dalimi. Kurti muziejui man yra ir atrakcija, ir atsakomybė. Reikėjo atsižvelgti į galimus vartotojus, erdvę, vietą, kurioje yra muziejus, vizualinį identitetą. Iššūkis sukurti minimalistinį objektą ir išlaikyti savo kūrybinį braižą virto tvirtu asmeninio tobulėjimo žingsniu“, – teigia MO puodelių kūrėja Barbora Adamonytė-Keidūnė.

MO tamprės. Artiomo Ponkratenko nuotrauka

Kai kurių lietuvių darbai jau yra pripažinti ir parduodami kituose pasaulio muziejuose. Lietuvių „Indigo“ kūrėjų rankinėmis prekiauja San Fransisko MOMA dizaino parduotuvė, o jų kurti specialūs krepšiai – ir MO muziejuje.

„Labai džiaugiamės meno ir dizaino iniciatyvomis. Mums labai svarbu ir malonu prisidėti prie MO reprezentacijos ir viešinimo. Juk kiekvienas suvenyras, įsigytas MO parduotuvėje, iškeliauja toliau ir teikia žinią apie muziejų už jo ribų“, – džiaugiasi viena iš MO krepšių kūrėjų Milita Balčaitytė.

Kaip pastebi „Due.“ tamprių kūrėja Indrė Lukošiūnaitė, bendradarbiavimas su MO leidžia ištrinti ribas tarp kasdienybė ir aukštojo meno. „Perkeldami meno kūrinius ant to, ką žmogus dėvi, mes kuriame patirtį. O jos metu žmogus tampa tarsi mobiliu muziejumi“, – teigė ji.

MO šalikas. Lino Masioko nuotrauka

Ieškantiems dovanų – nauja vieta

Šventiniam laikotarpiui MO turi ir staigmenų. „Lankytojams siūlome specialiai su MO kolekcijos kūriniais kurtus marškinėlius ar kitas šventines prekes. Turime ir mūsų kolekcijos autorių Jolantos Kyzikaitės bei Vytauto Pakalnio dėlionių vaikams ir odinių rankinių ar porcelianinių vienetinių papuošalų. Taigi lankytojams siūlome tiek muziejaus smulkmenėlę prisiminimui, tiek vertingesnę dovaną sau ar draugui. O nežinantiems, ką padovanoti, siūlome išeitį – muziejaus lankymo bilietus ar kvietimą prisijungti prie MO bendruomenės“, – pasakoja MO direktorė.

MO skarelė. Tomo Ivanausko nuotrauka

MO bendruomenės nariai – MOdernistai – yra muziejaus kūrėjai ir palaikytojai. Įsigydami ar gavę dovanų MOdernisto kortelę, jos savininkai prisideda prie muziejaus kūrimo, sužino ir pamato muziejaus parodas vieni pirmųjų, o muziejuje yra laukiami ir jame lankytis gali visus metus.