unsplash.com nuotrauka

XFM radijo stoties laidoje „Jaunimui X“ svečiavosi suaugusių ir paauglių psichologas DIMITRIJUS ŠKULIS. Laidoje svečias dalinosi mintimis ir įžvalgomis, susijusiomis su šių dienų jaunimo problemų aktualijomis: priklausomybėmis ir kitais sunkumais.

Psichologija ir pašaukimas

D. Škulis radijo laidoje prisiminė, kad polinkis psichologijai atsirado mokykloje: „Jau mokykloje man buvo įdomus žmogus, kaip jis mąsto, kokias problemas turi, kaip jam padėti. Ir kadangi man visai neblogai sekėsi mokytis ir sėkmingai su Dievo pagalba išlaikyti egzaminus, įstojau. Ir iki šiol dar mokausi. Tačiau pirminis tikslas buvo padėti žmonėms. Padėti gyventi sąmoningesnį gyvenimą.“

Psichologas laidoje papasakojo, kad šiuo metu dirba su priklausomybę turinčiais žmonėmis: „Šiuo metu daugiausiai dirbu su priklausomybę turinčiais žmonėmis. Esu psichologas priklausomų žmonių bendruomenėje „Aš esu“. Bendruomenė padeda priklausomiems žmonėms, tiems kurie turi priklausomybę nuo alkoholio, nuo narkotikų, nuo lošimų, nuo vaistų. Mes siūlome įvairių programų. Vieni pas mus gyvena, mokosi, ieško darbo. Ateina ir priklausomų žmonių artimieji, kurie taip pat turi galimybę gauti pagalbą“.

Laidos svečias taip pat paminėjo, kad nemažai dirba su paaugliais ir paauglių tėvais: „Kadangi nemažai teko dirbti mokykloje, privačioje veikloje taip pat prisieina daug bendrauti ir su paaugliais, ir su jų tėvais. Taip pat vedu tėvystės įgūdžių grupes, kur su tėvais kalbame apie tai, kaip rasti santykį su savo vaiku, su savo paaugliu“.

Priklausomybių spąstai

„Visų pirma, priklausomybė yra liga, kuria žmogus suserga dėl įvairiausių priežasčių. Tačiau priklausomybė prasideda, kai koks nors įprotis tampa problemų sprendimo būdų. Pavyzdžiui, kompiuteris, socialiniai tinklai nėra blogai. Bet tai virsta problema, kai tampa problemų sprendimu“, –  XFM eteryje  D. Škulis pateikė platesnį priklausomybės apibrėžimą.

Psichologas atkreipė dėmesį, kad ne viskas, kas Lietuvoje parduodama kaip kanapės, ir yra organinės kanapės: „Tai, ką Lietuvoje, Vilniuje žmonės gauna, kartais labai sunku pavadinti kanapėmis. Pavyzdžiui, paauglys parūkė kanapių. Atliekame jam narkotikų testą. Kanapių ten nerasta, bet yra barbitūratų, kurie –  seni stiprūs sovietinių laikų psichotropiniai vaistai. Taip pat dabar populiaru vietoje „žolės“ parduoti chimką, kuri iš esmės yra arbatžolės, apipurkštos kažkokia chemija. Pavyzdžiui, kartą  atėjo pas mus žmogus, kuris sakė, jog neseniai buvo parūkęs „žolės“. Mes jam atlikome testą. „Žolės“ neaptikome. Tad neaišku, ką jis apsikritai ir kiek rūkė. Todėl tą natūralumą reikėtų rimtai kvestionuoti“.

Pašnekovas laidoje atskleidė tiesą apie kanapes, kitaip vadinamą „žolę“: „Mano manymu, tai yra didelė problema. Dažnai pastebiu tam tikrus mitus apie tas pačias kanapes. Dažnai galvojama, kad priklausomybės nuo kanapių nėra. Čia esma dalies tiesos, tai nėra heroinas ar kokainas, kurie labai greitai sukelia fizinę priklausomybę. Tačiau kanapėms išsivysto psichologinė priklausomybė. Būna istorijų, kai žmonės sako, jog bandė kanapes, bandė kitus narkotikus ir jiems nepatiko. Tada pabandė heroiną ar kitus stimuliantus ir „suveikė“. Kitas mitas yra, kad kanapės nekenkia. Tuo labiau, kad dabar esama ir medicininių kanapių. Tačiau šiuo atveju galima pasakyti, jog heroinas taip pat yra vaistas. Ir kai kuriose valstybėse jis vartojamas kaip vaistas“.

Kaip apsisaugoti nuo priklausomybės?

Diskusijos metu psichologas patarė nuo priklausomybių saugotis pasitelkiant savo sąmoningumą: „Visų pirma, reikia įsiklausyti į savo artimuosius, į savo aplinką. Nes dažniausiai jie iš šalies pamato, kad kažkur per daug, kažkur nėra saiko, kažkur nėra ribų. Pavyzdžiui, jaunuolis nusprendžia „Counter-Strike“ pažaisti vakare prieš miegą nuo 21:00. Žiūri, kad jau 02:00-03:00 val. nakties, o jis vis dar žaidžia. Planavo vieną laiką, o tai išsitęsė du, tris kartus ilgiau. Antra, kai matai, kad ta veikla pradeda trukdyti kitai veiklai. Pavyzdžiui, mokslams, santykiams su draugais. Trečia, reikėtų pabandyti įsirašyti į telefoną programėlę, kuri seka, kiek laiko kur praleidi: Facebook’e, Instagrame“.

Išsilaisvinimo galimybės

D. Škulis pabrėžė, kad iš tikros priklausomybės žmogus negali išsilaisvinti pats. Todėl jam reikalinga pagalba: „Faktas, kad žmogui reikia susitaikyti su tuo, jog jis vienas pats yra bejėgis. Jam reikia aplinkos, jam reikia žmonių, jam reikia specialistų, jam reikia tokių pat priklausomų žmonių šalia, kurie galėtų jam padėti, kurie galėtų jį palydėti“.

Laidos svečias trumpai aptarė, kaip atrodo gydymo procesas reabilitacijoje: „Dažniausiai, kai žmonės ateina ir kreipiasi pagalbos, jų gyvenimas jau būna sugriuvęs. Ir jau žmogui neužtenka tik konsultacijų. Jam reikia izoliuotis, pabūti tarp tokių pat žmonių, gauti specialistų (dvasinės, psichologinės, medicininės) pagalbos. Nes priklausomybė yra ta liga, kuri apima visas sritis“.

Priklausomybė išlieka visam gyvenimui

Psichologas D. Škulis laidos pabaigoje atskleidė, ko reikia buvusiam alkoholikui norint gyventi blaiviai visą gyvenimą: „Svarbu suprasti, kad jei žmogus buvo priklausomas, jis liks priklausomas visą gyvenimą. Pavyzdžiui, jei buvo priklausomas nuo alkoholio, jis niekada negalės saikingai išgerti šampano per Naujuosius metus, ir nieko nenutiks. Taip nebus. Jei jis bent truputį  išgers, „pasileis“ mechanizmas ir žmogus vėl grįš prie vartojimo. Tad ko gi reikia, kad jis visam gyvenimui atsikratytų priklausomybės ? Reikia, kad žmogus visą gyvenimą stebėtų save“.

Daugiau informacijos ir kontaktus dėl konsultacijos galite rasti svetainėse: www.asesubendruomene.lt arba www.skulis.lt

Parengė Deividas Koncius