Laivas „Prezidentas Smetona“ Klaipedoje 1938 m. Lietuvos jūrų muziejaus nuotrauka.

Pirmojo Lietuvos karo laivo „Prezidentas Smetona“ vėliava – viena iš nedaugelio, galbūt ir vienintelė, tarpukario Lietuvos kariuomenės vėliava, neatitekusi sovietams. Kaip atgimsiančios valstybės viltį ją išsaugojo laivo jūrų karininkai.

Tarpukariu Lietuvos karinį laivyną, įsteigtą 1935 m. rugpjūčio 1 d., sudarė vienas laivas – minų traleris „Prezidentas Smetona“. Jame tų pačių metų spalio 26 d. pirmą kartą iškelta Lietuvos karinio laivyno vėliava. 1940 m. liepos pabaigoje sovietų kariams užėmus karo laivą „Prezidentas Smetona“ ir pareikalavus pakeisti trispalvę į raudoną vėliavą, pajūryje įvyko tylus, bet simboliškai reikšmingas pasipriešinimas okupantams.

Užėmus karo laivą „Prezidentas Smetona“, trys jo karininkai – laivo vadas Povilas Labanauskas, Vytautas Kuizinas ir Ričardas Bernardas Nakas  – nedidele jachta išplaukė iš Šventosios uosto. Su savimi jie pasiėmė ir laivo trispalvę. Šią istorinę vėliavą išsaugojo laivo „Prezidentas Smetona“ kapitonas Povilas Labanauskas. Praėjus penkiasdešimčiai metų Lietuvos karinio jūrų laivyno vėliava atsidūrė lietuvių emigrantų šeimoje Baltimorėje gimusio, Lietuvos istorinės ginkluotės ir kariuomenės atributų kolekcionieriaus Henry Gaidžio rankose. Jis metams paskolino ją Lietuvai valstybingumo atkūrimo 100-mečio proga. 2017 m. metų pabaigoje ji buvo parsiųsta iš JAV. Daugiau nei po 80 metų ši vėliava grįžo į savo uostą ir buvo eksponuojama Lietuvos jūrų muziejuje. 

Laivo „Prezidentas Smetona“ vėliava. Lietuvos jūrų muziejaus nuotrauka.

Vėliavos fragmentas. Lietuvos jūrų muziejaus nuotrauka.

Šią ypatingą trispalvę dabar galės išvysti vilniečiai sausio 12 d., šeštadienį, 12 val., atidaromoje parodoje „Trispalvė jūroje saugo“ Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijos Valstybės pažinimo centre. Paroda veiks iki 2019 m. rugpjūčio 1 d.

Interaktyvioje parodoje „Trispalvė jūroje saugo“ Valstybės pažinimo centro lankytojai pamatys karininkų išsaugotą vėliavą, laivo maketą, unikalias nuotraukas, taip pat galės pasiklausyti tarpukario Lietuvos karinio jūrų laivyno jūrininkų maldos, kurią jie sakydavo kiekvieną dieną išsirikiavę laivo denyje pakeliant ir nuleidžiant vėliavą. Tai buvo pasižadėjimas jūroje saugoti Lietuvos teritoriją, t. y. jos išėjimą į jūrą. Ši vėliava jiems buvo Lietuvos jūrinės valstybės simbolis. 

Laivas „Prezidentas Smetona“. Lietuvos jūrų muziejaus nuotrauka.

Parodos atidarymo dieną, sausio 12-ąją, 12.30 val. įvyks pokalbis su istoriku dr. Gintautu Surgailiu apie laivo „Prezidentas Smetona“ istoriją, o 13.00 ir 14.00 val. rengiami edukaciniai užsiėmimai šeimoms, kuriuos ves Lietuvos jūrų muziejaus ir Valstybės pažinimo centro edukatoriai.

Valstybės pažinimo centro informacija