Vilniaus miesto savivaldybės nuotrauka

Šį penktadienį sukaks 696 metai, kai Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas paminėjo Vilnių savo laiške. Sausio 25-ąją Vilniaus gimtadienio proga sostinėje vyks daugybė renginių ir startuos pirmasis šviesų festivalis. 

Gimtadienio proga keliamos sostinės vėliavos 

12 val. vilniečiai kviečiami susirinkti prie Rotušės – drauge kurti naują prasmingą Vilniaus gimtadienio šventės pradžios tradiciją: kasmet sausio 25-ąją paskelbti po laišką Vilniui ir iškelti tris sostinės vėliavas. Išsaugojus laiškus, ateityje tai bus simbolinis metraštis. 1323 m. sausio 25-ąją kunigaikštis Gediminas išsiuntė vieną iš garsiųjų savo laiškų, taip Europos akyse tarsi apšviesdamas iki tol vakarų europiečiams mažai pažintą kraštą ir visiems laikams įrašydamas Vilnių į Europos žemėlapį. 12 val. prie Rotušės laukiami visi – mokytojai ir mokslininkai, ugniagesiai ir policininkai, kunigai, medikai ir moksleiviai.

Seniausias žinomas Vilniaus atvaizdas

Vilniaus paveikslų galerijoje bus galima išvysti seniausią žinomą Vilniaus atvaizdą. Tai ypatingas eksponatas, atkeliavęs iš Slovėnijos Respublikos archyvo – XIV amžiaus „Mappa mundi“ („Pasaulio žemėlapis“) pergamento fragmentas, kuriame pavaizduotas Vilnius. Galerijoje (Didžioji g. 4) vyks jau antroji tarptautinių parodų ciklo „Vilniaus miesto istorijos svarbiausieji ženklai“ vieno eksponato paroda, įprasminanti Vilniaus, kaip Lietuvos valstybės sostinės, svarbą pasaulio kontekste. 

Pirmasis šviesų festivalis

Tris savaitgalio vakarus gimtadienį švęsiantis Vilnius kviečia į pirmąjį miesto šviesų festivalį – jo žemėlapyje net 27 traukos taškai, kuriuos sukūrė menininkai iš 8 pasaulio šalių. Visos šviesos, meno ir garso instaliacijos skirtingos ir bus išsidėstę daugelio pamėgtame didžiajame pasivaikščiojimo po Senamiestį rate bei pačiame miesto centre. Kad būtų lengviau orientuotis ir išvysti visus šviesos taškus, organizatoriai siūlo pasinaudoti festivalio žemėlapiu. Organizatoriai siūlo įveikti 3,7 km maršrutą ir taip nepraleisti nė vienos instaliacijos. Daugiau informacijos – www.lightfestival.lt.

Gimtadienį švęs visi – mokyklos, muziejai, galerijos

Vilniaus gimtadienis bus švenčiamas darželiuose ir mokyklose: skaitomi kunigaikščio Gedimino laiškai, prisimenami reikšmingiausi Vilniaus istorijos faktai, vaikai pasipuoš Vilniaus gimtadieniui sukurtais lipdukais. 

Sausio 25-ąją tradiciškai bus pasveikintos visos jaunavedžių poros, nusprendusios susituokti per sostinės gimtadienį, ir naujagimiai, kurie išvys pasaulį 25 dieną. Laukiama iki 30 gimsiančių mažųjų vilniečių! Visus juos pasieks ypatingos sostinės savivaldybės staigmenos.

Kiti renginiai mieste

Valdovų rūmai sausio 25-ąją kviečia atvykti ir aplankyti išlikusios Gedimino laikų mūrus rūmuose ir pasižvalgyti, kaip atrodo to laikotarpio įvairūs reliktai. Valdovų rūmai visų lauks penktadienį 13–18 val.

„Skalvijos“ kino centras sostinės gimimo dienos proga parengė specialią dokumentinių filmų programą, kurioje galima išvysti: „Laikas eina per miestą“ (Almantas Grikevičius), „Praėjusios dienos atminimui“ (Šarūnas Bartas) bei „10 minučių prieš Ikaro skrydį“ (Arūnas Matelis).

Vilniaus m. savivaldybės centrinė biblioteka taip pat pakvies į kino peržiūrą ir pristatys mobiliosios aplikacijos „VilniusGO“ trečio etapo patobulinimus. Bus galima pamatyti net 500 istorinių, kultūrinių ir gamtinių objektų Vilniaus mieste, ekskursinių maršrutų, vertimų į anglų ir rusų kalbas pristatymus bei kt.

Bažnytinio paveldo muziejuje, Vilniaus katedros varpinėje arba muziejaus interneto svetainėje sostinės gimtadienio dieną bus galima rasti specialų žemėlapį su užduotimis. Visi įveikusieji užduotis sausio 25 d. galės aplankyti Bažnytinio paveldo muziejų nemokamai.

V. Mykolaičio-Putino memorialinis butas-muziejus sausio 25-ąją kviečia į ekskursijas „V. Mykolaitis-Putinas Vilniuje“. Vyks ekskursijos anglų ir lietuvių kalbomis.

Vilniaus mokytojų namai kviečia dalyvauti linksmame konkurse: įsiamžinti specialiai gimtadieniui sukurtame šventiniame stende (Vilniaus mokytojų namuose ir Šv. Kotrynos bažnyčioje), kelti nuotraukas į Vilniaus mokytojų namų feisbuko puslapį ir laimėti kvietimų į Šv. Kotrynos bažnyčioje vyksiantį koncertą.

Sostinės gimtadienis bus minimas ir atokiau nuo centro esančiuose rajonuose: Naujosios Vilnios kultūros centras kviečia į tarpkultūrinį dialogą skatinantį renginį „Kultūros mozaika“, kuris bus skirtas „Vilniaus miesto pagarsinimo dienai“ paminėti ir Naujosios Vilnios lietuvių, lenkų, rusų, baltarusių bendruomenių kultūrinei raiškai puoselėti.

Trakų Vokės dvaro sodyboje veiks kino ekspozicija „Trakų Vokės dvaras ir kinas“, Grigiškių kultūros centre penktadienį kvies renginys iš ciklo „Knygų pintinėlė“ – „Eilėraščiai Vilniui“.

Sausio 25 d. vakarą Rotušėje bus išdalinti tradiciniai Šv. Kristoforo apdovanojimai vilniečiams už nuopelnus mokslui, teisėsaugai, švietimui, kultūrai ir menui, sportui, verslui, turizmo plėtrai, labdarai, už pasiekimus architektūros srityje.

Rotušėje nuo sausio 25 d. iki pat vasario 28 d. vyks Sauliaus Žiūros fotografijų paroda „Vilniaus horizontai“. 

Vilniaus miesto savivaldybės inf.