Poetas, dramaturgas Mindaugas Nastaravičius. Gretos Skaraitienės / BFL nuotrauka

Vilniaus Knygų mugės metu vasario 24 dieną poetui, dramaturgui MINDAUGUI NASTARAVIČIUI už eilėraščių knygą „Bendratis“ (leidykla „Tyto alba“) įteikta 11-oji Jurgos Ivanauskaitės premija. Ji kasmet skiriama ne vyresniam kaip 45 metų autoriui už geriausią lietuvių literatūros kūrinį, atitinkantį formuluotę „Už laisvą, atvirą ir drąsią kūrybinę raišką“ ir išleistą per dvejus kalendorinius metus. 45-erių amžiaus riba pasirinkta norint susieti ją su šviesaus atminimo rašytojos gyvenimo ir kūrybos trukme.

Taip pat knyga „Bendratis“ Knygos meno konkurse išrinkta viena gražiausių 2018-ųjų knygų. Už elegantišką vaizdo ir teksto dermę per Knygų mugę apdovanota knygos dizainerė Agnė Dautartaitė-Krutulė.

Mindaugas Nastaravičius. Gretos Skaraitienės / BFL nuotrauka

Poetas, dramaturgas M. Nastaravičius atsiimdamas apdovanojimą sakė, kad jam Jurgos Ivanauskaitės premijos teikimas pirmiausia yra galimybė prisiminti rašytojos asmenybę ir jos atvirumą pasauliui, kitoms kultūroms, jos sugebėjimą kultūroje ir literatūroje būti ir gera, ir populiaria rašytoja. 

„Kalbėdamas viešai stengiuosi niekuo neapsimetinėti ir išlikti atviras, nors kartais ir prisidengiu ironijos kauke. Bet kurdami šitą knygą leidykloje ir dirbdami su dailininke, dizainere Agne Dautartaite-Krutule turėjome tokį šiek tiek bravūrišką kūrybinį norą – kad knyga būtų iš esmės nepastebima, – kalbėjo M. Nastaravičius. – Iš pradžių ją norėjome kurti mobiliojo telefono dydžio, kad būtų kuo mažesnė. Sprendimas eilėraštį dėti ant knygos viršelio, o leidyklą, pavadinimą ir autorių – ant ketvirto viršelio, kūrybiškai mums buvo įdomus. Leidykla iš pradžių į tai žiūrėjo gana skeptiškai, bet vis tiek džiaugiuosi, kad leidėja sutiko tokią knygą leisti.“ 

2019-ųjų J. Ivanauskaitės premijos laureatas sakė pastarosiomis dienomis galvojęs apie sankabą, kuri leistų sujungti dvi nepanašias – jo ir J. Ivanauskaitės – kūrybas: „Jurgos Ivanauskaitės intensyvumą, jos talentą labai skirtingose kūrybos plotmėse, jos įtaką literatūros laukui, deja, trumpą, bet labai intensyvų kūrybinį gyvenimą ir mano gana nedidelį rašymą. Tai yra trečioji poezijos knyga, dar rašau teatre, vis dėlto lygintis su ja būtų daugiau mažiau kvaila ir nesąžininga.“ 

Esu tik atšešėlis šalia šios asmenybės, teigė M. Nastaravičius. Jo žodžiais, atrasti tą sankabą jam padėjusi mėgstama rašytoja Vanda Juknaitė, su kuria J. Ivanauskaitė yra daug bendravusi. 

M. Nastaravičius prisiminė režisierės Agnės Marcinkevičiūtės sukurtą dokumentinį filmą „Šokis dykumoje“, kuriame V. Juknaitė kalba apie J. Ivanauskaitės santykį su savo tėvu. 

„Šita knyga – taip pat apie santykį su tėvu, bet nebūtinai su mano paties biologiniu tėvu. Rašydamas knygą vyliausi, kad kalbu apie mūsų 1980–1990 metų kartą, kurios tėvai išgyveno santvarkos griūtį, kuriems reikėjo staigiai daryti kūlvirsčius ir prisitaikyti prie naujos tikrovės. Mes, tie vaikai, tarsi buvome labai mylimi, bet tėvams taip pat reikėjo spręsti, ką, po velnių, daryti su tais pajais iš kolūkių, kuriuos tu gauni, ką reikės šerti fermose ir t. t. Tai knyga apie mažą bendruomenę, kuri yra dar mažesnė negu ši knyga“, – sakė M. Nastaravičius atsiimdamas J. Ivanauskaitės premiją.

***

M. Nastaravičius (g. 1984 m.) – trijų eilėraščių knygų: „Dėmėtų akių“ (2010 m.), „Mo“ (2014 m.), „Bendratis“ (2018 m.) – autorius, taip pat rašantis pjeses, bendradarbiaujantis su įvairiais Lietuvos teatrais. Už kūrybą įvertintas Jaunojo jotvingio, Julijono Lindės-Dobilo, Kultūros ministerijos jaunojo menininko premijomis, už dramaturgiją pelnęs Auksinį scenos kryžių.

Rašytoja Jurga Ivanauskaitė. Kęstučio Vanago / BFL nuotrauka

Ankstesni J. Ivanauskaitės premijos laureatai

2018 m. Gabija Grušaitė už knygą „Stasys Šaltoka: vieneri metai“ („Lapas“, 2017 m.)

2017 m. Rimantas Kmita už knygą „Pietinia kronikas“ („Tyto alba“, 2016 m.)

2016 m. Aušra Kaziliūnaitė už knygą „Mėnulis yra tabletė“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2014 m.)

2015 m. Giedrė Kazlauskaitė už knygą „Meninos“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2014 m.)

2014 m. Agnė Žagrakalytė už knygą „Eigulio duktė: byla F 117“ („Tyto alba“, 2014 m.)

2013 m. Gintaras Bleizgys už knygą „Sodas“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2012 m.)

2012 m. Laura Sintija Černiauskaitė už knygą „Medaus mėnuo“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2011 m.)

2011 m. Rimvydas Stankevičius už knygą „Patys paprasčiausi burtažodžiai“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2010 m.)

2010 m. Renata Šerelytė už knygą „Mėlynbarzdžio vaikai“ („Alma littera“, 2008 m.)

2009 m. Kristina Sabaliauskaitė už knygą „Silva rerum“ („Baltos lankos“, 2008 m.)