Samuelis Bakas „Grįžimas į pirmapradiškumą“. Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus nuotrauka

Samuelio Bako muziejus, visą vasario mėnesį drauge su Vilniaus miesto savivaldybe kvietęs sumenėti, dalijasi džiugiomis naujienomis: gegužę muziejų pasieks 50 garsaus litvakų tapytojo Samuelio Bako kūrinių. Nors paveikslus muziejui dovanoja pats menininkas, jų atkeliavimas į Lietuvą tapo įmanomas tik dosnaus anoniminio mecenato dėka.

Samuelis Bakas gimė Vilniuje 1933 m., o savo pirmąją piešinių parodą surengė Vilniaus gete sulaukęs vos devynerių. Stebuklingai išgyvenęs Holokaustą kaip išgelbėtas žydų vaikas, S. Bakas studijavo dailę ir kūrė Izraelyje bei Europos šalyse, o galiausiai įsikūrė JAV, Bostone. Čia jis tęsia savo kūrybinį kelią, tapydamas unikaliu alegorinio realizmo stiliumi ir kasdien prie molberto praleisdamas bent 7–8 valandas.

Savo namus Vilniuje S. Bakas ir jo paveikslai turi nuo 2017-ųjų, kai duris čia atvėrė jo vardo muziejus. Kol kas tai vienintelis toks muziejus pasaulyje. 2019 m. birželį Samuelio Bako galerija bus atidaryta ir Holokausto muziejuje Hiustone (JAV).

Jau šį pavasarį S. Bako muziejaus Vilniuje kolekcijas papildys 50 unikalių menininko darbų, kurių bendra vertė siekia beveik 900 tūkst. JAV dolerių. Kūrinių paruošimas kelionei, rėminimas ir transportavimas tapo įmanomas tik S. Bako kūrybos ir gyvenimo istorijos sujaudinto mecenato, panorusio išlikti nežinomu, dėka. Prie šių išlaidų prisidėjo ir Vilniuje įsikūręs Meno fondas. Šiuo metu rinktiniai dailininko paveikslai yra ruošiami kelionei per Atlantą – iš Bostono į Vilnių, kurį siunta turėtų pasiekti gegužę.

Pasak Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus direktoriaus Marko Zingerio, augančios mecenatystės tradicijos Lietuvoje – džiuginantis reiškinys.

„Nuostabu, kad šiuolaikinėje Lietuvoje atsiranda sėkmingų ir pasiturinčių žmonių, kuriuos taip jaudina ir motyvuoja kultūros reiškiniai. Mums dovanojamų S. Bako darbų siuntoje randame ir pokario, ir naujausio laikotarpio kūrinių, kurie neabejotinai prisidės prie Lietuvos sostinės magnetizmo“, – teigė M. Zingeris.

Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus inf.

Vyginto Skaraičio / BFL nuotrauka

Vyginto Skaraičio / BFL nuotrauka

Vyginto Skaraičio / BFL nuotrauka