Giedriaus Matulaičio nuotrauka

Naujos MO muziejaus parodos „Gyvūnas – žmogus – robotas“ atidaryme lankytojai buvo kviečiami mąstyti apie savo ryšį su gyvūnais ir paspėlioti, kokios būtybės dominuos ateityje. Atidarymo festivalio renginiai lankytojams leido šią temą patirti kuo įvairiau. Muziejaus noras įtraukti žmones į pokalbį pavyko. 

Specialūs teatro ir šokio pasirodymai, koncertai, pokalbiai su menininkais, mokslininkais, paskaitos ir diskusijos traukė skirtingą publiką, kuri norėjo daugiau sužinoti apie parodoje nagrinėjamą temą. 

Giedriaus Matulaičio nuotrauka

MO tęsia istorijas apie mus

Naujoje MO muziejaus parodoje analizuojamas mūsų – žmonių – sugyvenimas su gyvūnais ir kitomis gyvybės formomis. Joje keliami klausimai retrospektyviai apžvelgia mūsų santykį su gyvūnais ir svarsto apie ateitį bei palieka neatsakytą klausimą – o kaip bus ateityje?

„Pamažu įgyvendiname savo misiją – menas tampa įdomus platesniam žmonių ratui. Ši paroda kviečia naujai istorijai – apie mūsų santykį su gyvūnais, dirbtiniu intelektu ir ateities būtybėmis. Šią temą atskleidžiame ne tik parodos kūriniais, bet ir platesniame kontekste – diskusijomis su mokslininkais apie dirbtinį intelektą, šokio pasirodymais, menininkų ir kuratorių istorijomis, filmais. Lankytojai tai vertino, kaip ir tai, kad parodoje kalbama aktualia tema“, – parodos atidarymo įspūdžiais dalijosi Milda Ivanauskienė, MO muziejaus direktorė. 

Giedriaus Matulaičio nuotrauka
Giedriaus Matulaičio nuotrauka
Giedriaus Matulaičio nuotrauka
Giedriaus Matulaičio nuotrauka

Neuromokslai lankytojus gąsdino ir ramino

Savaitgalį muziejuje didelio lankytojų susidomėjimo sulaukė neuromokslininkės Urtės Neniškytės paskaita apie kompiuterio ir smegenų sąsajas. Pasak jos, sensorinio tipo prietaisai implantuojami į smegenis jau nuo aštuntojo dešimtmečio. Lankytojų ovacijų sulaukė mokslininkės nuraminimas, kad dirbtinio intelekto pergalė prieš žmogaus smegenų unikalų gebėjimą kurti sąsajas tarp turimos informacijos ir faktų dar yra toli.

Dirbtinio intelekto temą toliau tęsė NYLA diskusija, kurioje daugiausia dėmesio skirta moraliniam klausimui – ar dirbtinis intelektas, išlaisvinantis žmogų nuo nereikalingo darbo, gali būti kontroliuojamas? 

Giedriaus Matulaičio nuotrauka
Giedriaus Matulaičio nuotrauka
Giedriaus Matulaičio nuotrauka
Giedriaus Matulaičio nuotrauka

Specialūs MO parodai skirti pasirodymai

Specialius pasirodymus MO muziejuje paruošė „Low Air“ Vilniaus miesto šokio teatro kolektyvas ir Lietuvos muzikos ir teatro akademijos (LMTA) studentai. „Low Air“ performansas kėlė klausimus, koks yra mūsų santykis su gyvūnais, robotais, netgi – su mumis pačiais. Kaip mes sutalpiname ir bandome suvaldyti savo skirtingas tapatybes. LMTA studentai pristatė specialiai naujoms parodos erdvėms pritaikytą spektaklį „Kas aš?“

Giedriaus Matulaičio nuotrauka
Giedriaus Matulaičio nuotrauka
Giedriaus Matulaičio nuotrauka
Giedriaus Matulaičio nuotrauka

Planuojama ir daugiau su paroda susijusių renginių

Parodą lydintys renginiai bus organizuojami ir ateityje. Balandžio 13 d. muziejuje vyks paskaita „Narvai gali būti tušti – kaip padėti gyvūnams“, kurią rengia organizacija „Tušti narvai“. Tą pačią dieną vyks filmo „Rūgštus miškas“ peržiūra ir susitikimas su jo režisiere Rugile Barzdžiukaite.

Bus tęsiama mokslo ir meno tema – gegužės 6 d. vyks dr. Giedrės Tamulaitienės paskaita „Kaip mokslas įkvepia menininkus kurti?“ O gegužės 29 d., bendradarbiaujant su Lietuvos nacionaline filharmonija, specialiai parodai „Gyvūnas – žmogus – robotas“ bus surengtas Čiurlionio kvarteto koncertas.

Taip pat vyks specialios paskaitos apie fotografiją kartu su Virginijumi Kinčinaičiu: „Fotografinis fake news kontekstas”, „Metaduomenų tvanas fotografijoje”, „Peizažas fotografijoje”.

Paroda „Gyvūnas – žmogus – robotas“ veikia iki rugpjūčio 25 dienos. Joje eksponuojama 170 darbų, apimančių laikotarpį nuo XX a. 7-ojo deš. iki šių dienų ir naudojančių įvairias raiškos priemones – nuo tradicinių dailės rūšių ir fotografijos iki postskaitmeninių erdvės bei vaizdo instaliacijų. Paroda suskirstyta į devynias temas, pasakojančias atskiras istorijas ir keliančias klausimus.

MO muziejaus informacija