EPA nuotrauka

Daugybė lavonų, krauju aptaškytos skulptūros... Tokie vaizdai iš Šri Lankos, Indijos vandenyne esančios salos, kurioje gyvena apie 21 milijoną gyventojų, pasiekė naujienų tarnybas ir socialinius tinklus Velykų rytą. Nors išpuolių metu žuvo keli šimtai žmonių, guglo paieškos sistemoje septynis kartus dažniau informacijos ieškota apie Paryžiaus Dievo Motinos gaisrą. Matyt, Vakarų pasauliui Šri Lanka atrodo kaip tolima, ne tiek daug susidomėjimo kelianti šalis. Kas būtent įvyko? Kas paruošė ir įvykdė šį išpuolį? Ar buvo įmanoma užkirsti tam kelią? 

Velykų sekmadienį Šri Lankoje bandyta surengti devynias atakas, septynios iš jų pasiekė tikslą. Dauguma išpuolių – šeši iš aštuonių – įvykdyta sostinėje Kolombe, vienas – Negombe ir vienas – Batticaloa. Dvi atakos baigėsi be aukų – Negombo oro uoste rastą sprogmenį neutralizavo Šri Lankos karinės pajėgos, Kingsburry viešbutyje Kolombe sprogusi bomba nenusinešė nė vienos gyvybės. Trys iš devynių taikinių buvo bažnyčios, kiti – viešbučiai, restoranai, jau minėtas oro uostas – vietos, kur lankosi daug turistų. Kruviniausias išpuolis įvykdytas Negombo Šv. Sebastijono katalikų bažnyčioje, kur žuvo daugiau nei šimtas žmonių. Iš viso žuvo daugiau nei 300, sužeista per 500 žmonių.

Šri Lanka yra susiskaldžiusi tiek etniniu, tiek religiniu pagrindu. Didžiausią dalį – apie tris ketvirčius valstybės gyventojų sudaro sinhalai, kurių dauguma yra budistai. Kita didelė gyventojų grupė yra tamilai, daugiausia induistai, sudarantys iki 10 procentų gyventojų. Apie 7 procentus Šri Lankos gyventojų išpažįsta islamą, apie 6 procentai yra krikščionys, kurie Šri Lankoje yra didelės politinės reikšmės neturinti mažuma.

Šv. Antano bažnyčia Kolombe, viena iš bažnyčių, kuriose buvo įvykdyti išpuoliai. EPA nuotrauka

Terorizmas Ši Lankoje yra itin skaudi tema. Nuo 1983-iųjų iki 2009-ųjų šalyje vyko pilietinis karas tarp Šri Lankos karinių pajėgų ir „Tamilų tigrų“ grupuotės, norėjusios salos šiaurėje ir rytuose įkurti atskirą tamilų valstybę. Ši grupuotė dažnai pasitelkdavo teroristinius išpuolius, yra įėjusi į istoriją kaip pirmieji diržo su sprogmenimis naudotojai, tačiau Velykų sekmadienio sprogdinimai greičiausiai su šiuo, daugelio Šri Lankos gyventojų dar gyvai prisimenamu konfliktu, neturi nieko bendra – krikščionys šiame kruviname, ne vieną dešimtmetį Šri Lanką skaldžiusiame kare nevaidino jokio svarbaus vaidmens. „Tamilų tigrų“ atakos paprastai būdavo nukreiptos prieš budistų šventyklas, valdžios įstaigas, svarbius transporto objektus (pavyzdžiui, traukinių stotis), o ne krikščionių bažnyčias.

Šri Lankos vyriausybės atstovai teigė, jog teroristinės atakos bažnyčiose ir viešbučiuose Velykų sekmadienį įvykdė Thowheeth Jama’ath, nedidelė, menkai žinoma islamistų grupuotė, ankščiau pasižymėjusi vandalizmo aktais prieš budistų šventyklas, kuriai ataką galėjo padėti paruošti teroristinės organizacijos iš kitų valstybių. Pranešama, jog visi septyni savižudžiai sprogdintojai buvo Šri Lankos piliečiai ir priklausė šiai organizacijai. Atsakomybę dėl išpuolių prisiėmė „Islamo valstybė“, apie tai paskelbusi savo naujienų tarnyboje Amaq, tačiau tai nebūtinai tiesa – gali būti, jog grupuotė paprasčiausiai siekė sulaukti žiniasklaidos dėmesio ir įbauginti savo priešus. Kaip rašoma New York Times, „Islamo valstybės“ paviešintame pranešime pasirinktos formuluotės, iš kurių neaišku, ar atakas Šri Lankoje įvykdę teroristai turėjo tiesioginį ryšį su „Islamo valstybe“, ar tiesiog atsiliepė į kvietimą atkeršyti krikščionims už prieš musulmonus nukreiptą išpuolį Kraistčerče, Naujojoje Zelandijoje. Šri Lankos policijos atstovo teigimu, tai kruviniausias įvykis, ištikęs Šri Lanką po 2009 metais pasibaigusio pilietinio karo.

EPA nuotrauka

CNN apžvalgininkas Peteris Bergenas teigia, jog šios atakos panašios į sausio mėnesį Filipinuose, praeitų metų gegužę Indonezijoje ir 2017-ųjų metų Verbų sekmadienį Egipte vykusius išpuolius, kuriuos organizavo „Islamo valstybės“ grupuotė. Šios atakos buvo gerokai mažesnio masto, taikiniai taip pat buvo bažnyčios, pamaldų metu pilnos tikinčiųjų. Nors apie „Islamo valstybės“ aktyvią veiklą Šri Lankoje nėra daug informacijos, tačiau žinoma, jog „Islamo valstybė“ Šri Lankoje bandė verbuoti kovotojus – 2016-aisiais Šri Lankos vyriausybė pripažino, jog 32 šios valstybės piliečiai prisijungė prie „Islamo valstybės“ kovotojų gretų. Su teroristų aktyvumu taip pat gali būti susijęs „Islamo valstybės“ pralaimėjimas Sirijoje – į judėjimą įsitraukę asmenys galėjo grįžti į gimtąsias šalis ir tęsti teroristinę veiklą ten.

Daug aistrų sukėlė ir faktas, jog Šri Lankos valdžia bei saugumo tarnybos žinojo apie rengiamus išpuolius. New York Times praneša, jog dešimt dienų prieš išpuolį aukštas Šri Lankos policijos pareigūnas įspėjo saugumo tarnybas, jog radikalių islamistų grupuotė planuoja savižudžių atakas bažnyčiose, tačiau jokių veiksmų prieš grupuotę nebuvo imtasi. Anot New York Times pranešimo, klausimų kelia ir nutekinta informacija, jog 10 dienų prieš ataką Šri Lankos saugumo tarnybos apie dėl išpuolio dabar kaltinamą grupuotę parengė dokumentą, kuriame buvo surinkta nepaprastai detali informacija apie įtariamuosius – vardai, adresai, telefono numeriai, netgi „laikas naktį, kai vienas iš įtariamųjų lankydavosi pas savo žmoną“. Apie galimą teroristinį išpuolį Šri Lanką įspėjo Indijos tarnybos (Šri Lankos pareigūnai teigė, kad įspėjimai apie galimas atakas atėjo ir iš JAV, tačiau JAV ambasadorius Šri Lankoje tai paneigė). Šri Lankos ministras pirmininkas Ranilas Wickremesinghe sekmadienį teigė, jog nei jis, nei jo kabineto nariai apie atakų grėsmę nebuvo informuoti.

EPA nuotrauka

Kitas CNN apžvalgininkas Jamesas Griffinsas teigia, jog viena iš priežasčių, sutrukdžiusi Šri Lankos vyriausybei imtis veiksmų, galėjo būti įsisenėjęs konfliktas tarp prezidento Maithripala Sirisena ir ministro pirmininko R. Wickremesinghe. 2018 metais prezidentas paskelbė atleidžiąs ministrą pirmininką iš pareigų ir paskyrė į jo vietą kitą sau palankų politiką, buvo sudaryta nauja vyriausybė. R. Wickremesinghe atsisakė pripažinti atleidimo teisėtumą. Šalyje kilo konstitucinė krizė, nes vienu metu buvo dvi savo teisėtumą tvirtinančios vyriausybės. Situaciją suvaldė aukščiausiasis teismas, į pareigas grąžinęs R. Wickremesinghe, tačiau tai nesumažino politikų susipriešinimo, kuris ir galėjo būti priežastis, sutrukdžiusi valdžios organams dalintis informacija. Vyriausybės atstovas spaudai R. Seneratne teigė, jog daugybė įspėjimų dėl saugumo, gautų tiek iš vidaus, tiek iš užsienio tarnybų, nesulaukė tinkamų vyriausybės veiksmų. Kol kas lieka neaišku, kas iš Šri Lankos valdžios organų turėtų prisiimti dėl to atsakomybę.

CBSN kanalo reportaže žinomas analitikas, dažnai komentuojantis įvairias su teroro aktais susijusias temas, P. Viollis teigė, kad greičiausiai vietinei grupuotei nebūtų pavykę pasiekti savo tikslo be tarptautinio teroristų tinklo pagalbos – rengiant šiuos teroro aktus turėjo dalyvauti didelis skaičius žmonių. Be to, pasirinkti taikiniai ir suderintas atakų laikas yra saugumo tarnybų darbuotojams pažįstamas Al-Qaedair „Islamo valstybės“ grupuočių „braižas“.

EPA nuotrauka

Dabar Šri Lankos tarnyboms svarbu užkirsti kelią tolesnėms atakoms. Anot P. Viollio, reikia panaudoti visą apie grupuotę turimą medžiagą siekiant atrasti visus su grupuote vienaip ar kitaip susijusius asmenis. „Reikia pažvelgti atgal: kiek žmonių buvo įsitraukę? Kokiais automobiliais važinėjo? Su kuo susitikdavo? Reikia surinkti informaciją iš telefonų, iš kompiuterių, iš socialinių medijų – visa ši informacija padės vykdyti tyrimą“, – sakė P. Viollis. New York Times praneša, jog Šri Lankos tarnybos jau suėmė apie 40 su išpuoliais siejamų asmenų.

Užuojautą pareiškė daugelio valstybių, tarp jų ir Lietuvos, vadovai. Popiežius Pranciškus išreiškė norą parodyti „dvasinį ir tėvišką artumą Šri Lankos žmonėms“ ir pridūrė: „Meldžiuosi už didelį skaičių aukų ir sužeistųjų, visų prašau nedvejoti ir pasiūlyti šiai brangiai tautai visą būtiną pagalbą. Lygiai taip pat linkiu, kad visi pasmerktų šiuos teroristinius, nežmogiškus ir niekada nepateisinamus aktus.“