Modelis Luka Sabbatas, aktoriai Billas Murray, Tilda Swinton, režisieriai Jimas Jarmuschas ir Sara Driver filmo „The Dead Don't Die“ pristatyme. EPA nuotrauka

Gegužės 14-ąją amerikiečių režisieriaus Jimo Jarmuscho juodąja siaubo komedija, kurioje vaidina tokios žvaigždės kaip Tilda Swinton, Billas Murray ar gergždžiančio balso savininkas Tomas Waitsas, prasidėjo tradicinis, 72-asis, Kanų kino festivalis. Jame garsių vardų ir intriguojančių naujienų išties netrūksta. Vien ko vertas faktas, kad su nauju darbu čia pasirodo Quentinas Tarantino.

Šiemet konkursinėje festivalio programoje dėl „Auksinės palmės šakelės“ rungiasi 21 filmas ir garsūs jų kūrėjai – Terrence'as Malickas, Kenas Loachas, Xavieras Dolanas, Pedro Almodóvaras bei kiti.

Keletas filmų, kurie, kaip tikimasi, labiausiai prikaustys ir auditorijos, ir kino kritikų dėmesį.  

Pagrindinio konkurso žiuri prezidentas meksikiečių režisierius Alejandro Gonzalezas Inarritu ir aktorė Elle Fanning. EPA nuotrauka
Aktorius Billas Murray. EPA nuotrauka
Filmo „The Dead Don't Die“ pristatymas. EPA nuotrauka

1. Jimo Jarmuscho „The Dead Don't Die“ („Mirusieji nemiršta“)

Kanų kino festivalio atidarymo filmu tapo oficiali amerikiečių kino režisieriaus Jimo Jarmuscho juodosios siaubo komedijos „The Dead Don't Die“ premjera. Istorijoje apie zombius vaidina būrys ryškių žvaigždžių: Billas Murray, Chloë Sevigny ir Adamas Driveris – jie vaidina policijos pareigūnus; Tildai Swinton teko morgo inspektorės vaidmuo. Ir visi jie bando apsaugoti nedidelį Sentervilio miestelį nuo zombių išpuolių, kuriuos vaidina Iggy Popas, Sara Driver ir Carol Kane.

Roko dainininkas Iggy Popas 2016 m. jau buvo pasirodęs J. Jarmuscho dokumentiniame filme, dedikuotame roko grupei „The Stooges“ – „Gimme Danger“ („Pastatykite mane į pavojų pavojų“). 

2. Jessicos Hausner „Little Joe“ („Mažylė Džo“)

Iš pažiūros jaukaus pavadinimo filmas, kuriame vaidina britų aktoriai Emily Beecham ir Benas Whishaw, iš tiesų yra šiurpi fantastinė istorija apie genetiškai modifikuotą gėlę, kuri sukelia keistų žmogaus elgesio ir visa ko aplinkui pokyčių.

Filmo režisierė austrė Jessica Hausner – viena iš vos keturių moterų režisierių, kurių filmai pristatyti konkursinėje programoje. Priminsime, kad Jane Campion – kol kas vienintelė moteris režisierė, pelniusi „Auksinę palmės šakelę“ už dramą „Fortepijonas“ („The Piano“) 1993 metais.

3. Keno Loacho „Sorry We Missed You“ („Gaila, kad jus praleidome“)

Režisierius Kenas Loachas į Kanus grįžta su nauju filmu, kurio scenarijų parašė Paulas Laverty. 82-ejų kino kūrėjas Kanų festivalio laureatu yra tapęs du kartus: pirmąjį – 2006-aisiais už istorinę dramą apie Airiją „Vėjas, siūbuojantis miežius“ („The Wind That Shakes the Barley“). Po dešimtmečio sėkmė jam nusišypsojo pristačius diskusijų bangą sukėlusį filmą „Aš, Danielis Bleikas“ („I, Daniel Blake“), narstantį nedarbo ir skurdo problemas Jungtinėje Karalystėje. 

K. Loachas naujajame darbe ir toliau nagrinėja opias socialines temas. „Sorry We Missed You“ – tai istorija apie sudėtingą gyvenimą, balansuojant ties skurdo riba – prekes pristatančio kurjerio ir jo žmonos, dirbančios medicinos sesele. 

4. Terrence'о Malickо „A Hidden Life“ („Slaptas gyvenimas“) 

Kino veteranas, 75 metų amerikietis Terrence'as Malickas pristato istorinę dramą apie austro pacifisto Franzo Jägerstätterio gyvenimą. Katalikų Bažnyčia šį žmogų paskelbė palaimintuoju, kankiniu, nes atsisakęs tarnauti nacių armijoje už nepaklusimą jis buvo nuteistas mirties bausme.

T. Malickas Kanų „Auksinę palmės šakelę“ jau yra pelnęs – 2011 metais už „Gyvenimo medį“ („The Tree of Life“) – eksperimentinio pobūdžio darbą, kuriame Bradley Pittas, Seanas Pennas bei Jessica Chastain svarsto apie gyvenimo prasmę ir kelia egzistencinius klausimus.

Tarp kitų kino titanų Kanuose pasirodo ir Pedro Almodóvaras su darbu apie senyvą režisierių, patiriantį kūrybinę krizę – „Pain and Glory“ („Skausmas ir šlovė“). Čia nusifilmavo kino garsenybės Antonio Banderas ir Penélope Cruz.

5. Mati Diop „Atlantics“ („Atlantika“)

Prancūzų ir senegaliečių kilmės režisierė Mati Diop – pirmoji afrikiečių kraujo turinti moteris, dalyvaujanti Kanų kino festivalio konkursinėje programoje ir debiutuojanti su filmu „Atlantics“, kuriame pagrindinį vaidmenį atlieka Mame Bineta Sane. Ji vaidina jauną moterį, kuri gyvena Senegalo sostinėje Dakare ir kurios meilužis ieškodamas geresnio gyvenimo bando bėgti į Europą. Beje, šiemet festivalio diskusijų viena temų – migracijos ir breksito poveikis kino industrijai.

6. Dexteriо Fletcherio „Rocketman“ („Raketininkas“)

Festivalio nekonkursinėje programoje įvyks biografinio filmo apie vieną garsiausių pasaulio dainininkų – serą Eltoną Johną – ir jo kopimą karjeros laiptais premjera. Filmą režisavo Dexteris Fletcheris, teatro ir operos režisierės Dalios Ibelhauptaitės vyras.

Įdomu, kad „Raketininką“ prodiusavo pats seras E. Johnas ir jo sutuoktinis Davidas Furnishas. Taronas Egertonas, vaidinantis Eltoną, neseniai yra minėjęs, kad filmuodamasis stengėsi atskleisti ir geriausias, ir blogiausias populiariojo dainininko savybes. „E. Johnas man suteikė visišką laisvę“, – pasakojo aktorius.

7. Asifo Kapadios „Diego Maradona

Į konkursinę festivalio programą pateko naujausias Asifo Kapadios darbas – dokumentinis, biografinis filmas apie žymųjį argentiniečių futbolininką Diego Armando Maradoną. A. Kapadia yra gavęs „Oskarą“ už savo pilno metro dokumentinį filmą apie šviesaus atminimo džiazo dainininkę Amy Winehouse. 2011 metais jis taip pat sukūrė filmą apie automobilių sporto lenktynininko Ayrtono Sennos gyvenimą ir žūtį.

Kanuose pristatomame filme D. A. Maradona pasakoja istoriją, kaip garsiausias pasaulio futbolininkas ir pats disfunkciškiausias Europos miestas Neapolis tobulai tinka vienas kitam.

8. Nicolaso Windingo Refno „Too Old To Die Young“ („Per daug senas mirti jaunas“)

Kanų kino festivalio ir vaizdo formato transliavimo giganto „Netflix“ vadovų Scotto Stuberio ir Tedo Sarandoso tebesitęsiančius nesutarimus liudija tai, kad „Netflixo“ finansuojami filmai jau antrus metus nedalyvauja Kanų festivalyje. Kaip kalbėjo festivalio direktorius Thierry Frémaux, dar nėra pasiruošta priimti filmus, kurie nepasirodys kino teatruose. 

Tokia principinė Kanų kino festivalio pozicija ne visuomet išeina į naudą, ir tai įrodė „Netflixo“ sėkmė pristačius meksikiečių režisieriaus Alfonso Cuaróno filmą „Roma“, kuris pelnė „Oskaro“ statulėlę. 

Vis dėlto nekonkursinėje kino festivalio programoje bus parodytos dvi naujojo TV serialo, sukurto danų režisieriaus Nicolaso Windingo Refno – „Too Old To Die Young“, serijos. Nuaro žanro kriminalinės dramos siužetas plėtojamas aplink Los Andželo policininką, patyrusį skaudžią savo kolegos netektį ir persekiojantį jo žudiką.

9. Joon-ho Bongo „Parasite“ („Parazitas“)

Pietų Korėjos režisierių Joon-ho Bongą iš dalies galima laikyti tuo, dėl kurio kilo konfliktas tarp Kanų kino festivalio ir „Netflixo“ vadovybės. Ankstesnis režisieriaus filmas „Okja“, 2017 metais atrinktas dalyvauti konkursinėje Kanų festivalio programoje, sukėlė visuomenės pasipiktinimų bangą, ir tai privertė festivalio vadovus pakeisti savo politiką. Šįkart konkursui pristatyta Joon-ho Bongo tragikomedija, kurioje svarstomos žmonių klasių ir šeimos problemos, finansuotas įprastu būdu, todėl konkurse dalyvauja.

10. Quentino Tarantino „Once Upon a Time In Hollywood“ („Kartą Holivude“)

Na ir, žinoma, ypač laukiama yra naujoji Quentino Tarantino retrospektyva „Once Upon a Time In Hollywood“, irgi dalyvaujanti konkursinėje programoje. Veiksmas čia vyksta JAV 1969 metais, siautėjant žudikui Charlesui Mansonui. Pagrindinį kaskadininko vaidmenį atlieka Bardley Pittas, keičiantis triukuose Holivudo aktorių, panašų į mirusį Burtą Reynoldsą, kurį filme vaidina Leonardo DiCaprio. O Margot Robbie teko tragiškai žuvusios aktorės Sharon Tate vaidmuo. 

Kaip pasakojama, Q. Tarantino, keletą pastarųjų mėnesių praleidęs montažinėje, pageidavo savo filmą pristatyti iš 35 mm juostos – kaip senais laikais. Filmo premjera įvyks gegužės 21-ąją, praėjus lygiai 25 metams nuo kultinio šio režisieriaus „Bulvarinio skaitalo“ („Pulp Fiction“) pasirodymo. 1994 metais Q. Tarantino už šį filmą Kanuose nuskynė „Auksinę palmės šakelę“. Jeigu šis triumfas pasikartos, tai bus tikras holivudinis hapiendas.

Lietuva Kanų kino festivalyje

Dvi savaites, gegužės 14–25 d., vyksiančiame festivalyje Lietuvos vardas skambės net tris kartus: konkursinėje programoje „Kritikų savaitė“ įvyks debiutinio trumpametražio Vytauto Katkaus kūrinio „Kolektyviniai sodai“ premjera. Tai pirmas lietuvių filmas, patekęs į šią programą. Į programos „Dvi režisierių savaitės“ konkursą pateko bendros Latvijos–Lietuvos–Belgijos–Prancūzijos gamybos vaidybinis filmas „Olegas“ (rež. Juris Kursietis). Šiame filme vieną pagrindinių vaidmenų atliko Valentinas Novopolskij. Trečias lietuviško kino akcentas prisistatys Kanų festivalio trumpametražių filmų mugėje „Short Film Corner“: atranką įveikė ir bus rodomas naujausias Lauros Tamošiūnaitės-Šakalienės filmas „Laimei einant, užmigęs buvau“.

Viso pasaulio kino industriją sutraukiančioje kino mugėje „Marché du Film“ šiemet dirbs daugiau nei pusšimtis lietuvių. Mugėje Lietuvos kino centras atvers Lietuvos paviljoną, kuris lankytojus pasitiks šūkiu „Challange Accepted“ ir kvies susipažinti su svarbiausiomis kino naujienomis, pristatys kaip niekad palankias filmų gamybos sąlygas Lietuvoje ir itin gerus pastarųjų metų rezultatus. Kino centras su Lenkijos kino institutu ir Čekijos kino fondu rengs tinklaveikos renginius kino gamybai tarp Lietuvos, Lenkijos ir Čekijos skatinti.

Parengė Jurgita Jačėnaitė