Nuotraukos autorius Irmantas Gelūnas/BFL 
© Baltijos fotografijos linija

Birželio 20 d. atidengta žydų mokslo instituto „YIVO Institute for Jewish Research“ atminimo lenta. Nuo 1933 iki 1944 m. Vilniuje, Vivulskio gatvėje, stovėjo pastatas, kuriame veikė 1925 m. Vilniuje įkurtas svarbiausias Rytų Europos žydų kultūros ir istorijos tyrimų centras, nuo 1940 m. tęsiantis savo veiklą Niujorke kaip žydų studijų institutas YIVO. Instituto tikslas buvo dokumentais užfiksuoti ir ištirti daugiau kaip 1000 metų laikotarpio žydų gyvenimą visame regione, kuris driekėsi nuo Vokietijos iki Rusijos ir nuo Baltijos iki Balkanų. Antrasis pasaulinis karas ir Holokaustas privertė institutą ieškoti naujos veiklos vietos. Instituto sukaupti dokumentai buvo išgrobti nacistinės Vokietijos. Dalį jų pavyko atgauti su JAV kariuomenės pagalba.

„Simbolinė lenta – mūsų pagarbos ženklas –  žymi čia buvusį viso pasaulio žydams labai svarbų pastatą. Su juo susijęs daugelio žymių žydų mokslininkų gyvenimas ir veikla. Deja, nei pastato, nei žmonių nebėra. Tačiau daugelį YIVO institute buvusių vertybių pavyko išgelbėti. Džiaugiamės, kad YIVO instituto veikla nenutrūko ir jis nuo 1940 metų tęsia savo veiklą Niujorke. YIVO indėlis ir nuopelnai žydų ir daugiatautės mūsų visuomenės paveldo tyrimui ir išsaugojimui yra neįkainojami“, – sakė Linas Linkevičius. 

„Tai šventė mums visiems. Todėl, kad šis ženklas yra ne tik istorinio pastato ženklas, bet ir ženklas, kad kūryba, atmintis ir kultūra gali įveikti destrukciją“, – ceremonijoje jidiš, lietuvių ir anglų kalbomis sakė kultūros ministras M. Kvietkauskas.

Šiuo metu vykdomas septynerių metų tarptautinis projektas, skirtas išsaugoti, suskaitmeninti ir specialiame žiniatinklio portale virtualiai sujungti Niujorke ir Vilniuje esančius prieškarinius YIVO archyvus.

Nuotraukos autorius Irmantas Gelūnas/BFL 
© Baltijos fotografijos linija

Bendro Vilniaus ir Niujorko projekto metu skaitmeniniu būdu taip pat bus atkurta Strašūno Vilniaus biblioteka – viena didžiausių prieškarinių bibliotekų Europoje. Projekto partneriai yra YIVO žydų mokslinių tyrimų institutas, Lietuvos centrinis valstybės archyvas ir Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka.

Originalūs YIVO prieškariniai archyvai ir bibliotekos kolekcija – tai svarbiausias dokumentų apie Rytų Europos žydų civilizaciją šaltinis. Ši unikali kolekcija niekada nebuvo suskaitmeninta ar visa užfiksuota mikrofilmuose. Nors didžioji Niujorke saugomos medžiagos dalis yra apdorota ir yra išleisti archyviniai žinynai, kyla pavojus, kad didelė šios kolekcijos dalis gali žūti arba būti prarasta. Išsaugojus ir suskaitmeninus šią medžiagą, bus užtikrinti jos išlikimas ir prieinamumas ateities kartoms.

YIVO žydų mokslinių tyrimų instituto atminimo lentos atidengimo ceremonijoje taip pat dalyvavo Vilniaus meras Remigijus Šimašius, YIVO direktorių tarybos vicepirmininkė Irene Pletka, YIVO direktorius Jonathanas Brentas, Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės pirmininkės pavaduotojas Leonidas Melnikas, vyriausiosios kartos vilnietė, buvusi Vilniaus geto kalinė Fania Brancovskaja.

Parengta pagal Užsienio reikalų ir Kultūros ministerijų informaciją