Režisierius, rašytojas Krzysztofas Zanussi. Audriaus Solomino nuotrauka

Krzysztofo Zanussi vardas susijęs su visa kinematografo istorijos epocha. Pagal išsilavinimą – fizikas, jis tapo tikru kino filosofu. K. Zanussi filmai beveik pusę šimtmečio žiūrovams atvirai kalba apie tai, kas svarbiausia: gyvenimą ir mirtį, gėrį ir blogį. Neseniai didysis lenkų režisierius šventė 80-metį. Pateikiame 10 K. Zanussi pastabų apie tai, kas, jo nuomone, amžina.

1. Politikai galvoja: „Mes valdome pasaulį.“ Ekonomistai kalba: „Juokinga! Tai mes!“ O iš tiesų – tiktai Dievas juos valdo, o visi likusieji puoselėja iliuzijas.

2. Būtinas milžiniškas darbas norint pasiekti tokį žmoniškumą, kai net šlykščiame savo persekiotojo snukyje tu galėtum pamatyti Kristaus atvaizdą.

3. Gėrį reikia daryti dėl gėrio, o ne dėl savęs, ir nebandyti nusipirkti išsigelbėjimo. Nes išsigelbėjimu Dievas neprekiauja.

4. Kalbant apie žmones, kurie ieško tiesos – o tikri menininkai, be abejonės, tokie, – tai aš esu įsitikinęs, kad pats tas procesas priartina žmogų prie tikėjimo. Netgi jei Albert‘as Camus laikė save agnostiku, tai nepatikėkime jo žodžiais, o kreipkimės į jo knygas, kuriose yra slėpinio alsavimas. O tas, kuris pasiekia slėpinį, jau tiki.

5. Aukščiau už toleranciją – tiktai meilė. Jei mes su meile priimame žmogų, nemalonų mums žmogų, tai pasiekiame tolerancijos viršūnę.

6. Nuodėmė ir kaltės jausmas – tai svarbus žmogaus išsilaisvinimo elementas. Nesuvokdamas savo nuodėmingumo, žmogus negali būti iš tikrųjų laisvas.

7. Aš už aristokratišką dvasią, kuri liepia išsirinkti tai, kas geriausia, ir nešiukšlinti jos bulvarinių romanų skaitymu, kakofonijos klausymu ir serialų žiūrėjimu. Skonis arba tobulėja, arba gadinasi. Kalbėdami apie ekologiją, mes nuolat pasakojame apie vandens, aplinkos užterštumą. Dvasią taip pat galime užteršti menkaverčiu menu.

8. Pasirinkimas – apskritai sunkus dalykas… Problema ta, kad rinkdamasis visada koncentruojiesi ties tuo, ką prarandi.

9. Tikra laimė turi būti pasiekiama kitoje horizonto pusėje. Šitoje žemėje būti be galo laimingam neįmanoma.

10. Vis dėlto žmogus nuolatos galvoja, kad visa tai iš jo. O reikia save pamiršti norint būti geru menininku.

Pagal užsienio spaudą parengė Michalina Bočiarova