#VAJCbusiukas.

Vilniaus arkivyskupijos jaunimo centro piešinys.

Užsisekite saugos diržus.

Vilniaus arkivyskupijos jaunimo centras (toliau – VAJC) pristato savo naują projektą #VAJCbusiukas. Kaip supratote iš pavadinimo, veiksmas vyksta kelyje. Važiuodama autobusiuku, VAJC komanda kartu su kviestiniu svečiu atsako į jaunimo užduotus klausimus, susijusius su tikėjimu (ir ne tik).

Ir visa tai galima pamatyti jutube. Ten jau pasirodė du #VAJCbusiuko epizodų – viename iš jų į klausimus atsako patys VAJC nariai, o kitame vaizdo įraše kartu važiuoja kunigas Gabrielius Satkauskas.

„Pagalvojom, kad tai galėtų būti kažkas naujo. Kas pasiektų ir tuos žmones, kurie nepriklauso parapijų grupelėms ar kitoms katalikiškoms bendruomenėms, – apie šią idėją sako VAJC referentė Miglė VISELGAITĖ. – Mes atsižvelgiame į tai, ką sako mūsų bičiuliai, kurie nebūtinai yra tikintys. Mums rūpi, kaip jie reaguoja, ką mano apie šį projektą. Norime prakalbėti platesnei auditorijai.“

Vilniaus arkivyskupijos jaunimo centro referentė Miglė Viselgaitė.

Asmeninio archyvo nuotrauka

Kaip gimė #VAJCbusiuko idėja?

Viskas prasidėjo nuo mūsų kito projekto „Klausimų stiklainis“. Supratom, kad jauni žmonės turi daug visokių klausimų. Kai pradėjome važinėti į parapijas, mokyklas, panorome atsakyti į tuos klausimus, kurių jauni žmonės galbūt nedrįsta paklausti kunigų, draugų ar mokytojų. Tada gimė „Klausimų stiklainio“ idėja – mes važiuojame į kokią parapiją, mokyklą, paimame stiklainį ir į jį jaunimas gali įmesti savo klausimus.

Anonimiškai?

Taip. Paskui mes tuos lapukus su klausimais parsivežame, surašome į excelinę lentelę ir tada kartu su mūsų draugais – teologais, kunigais, psichologais – atsakome į tuos klausimus pagal temas. Žiūrime, kas būtų kompetentingas atsakyti į vieną ar kitą klausimą.

Klausimų stiklainis.

Vilniaus arkivyskupijos centro fotomontažas.

Ir kaip tie atsakymai pateikiami?

Raštu. Mūsų interneto svetainėje yra rubrika „Klausimų stiklainis“, joje pagal parapijas ir mokyklas yra sudėti tie klausimai su mūsų atsakymais. Mokytojams, katechetams, jaunimo vadovams išsiųsdavom nuorodas, pranešdavom, kad jau yra atsakymai į tos bendruomenės klausimus.

Tai tokia buvo pradinė mintis. Tačiau paskui pagalvojome, kad ši idėja galėtų pasklisti plačiau. Ne visi ims ir skaitys tuos atsakymus. Todėl nusprendėme kurti vaizdo siužetus, tikėdamiesi, kad šitaip gal bus pagaviau. Mes ir toliau tęsiame „Klausimų stiklainio“ projektą, tačiau taip pat ir filmuojamės, atsirinkę kai kuriuos klausimus.

O kodėl filmuojatės būtent autobusiuke?

Tiesiog pamatėme, kad šiuo metu yra populiarūs vaizdo įrašai, kai žmonės važiuoja automobiliu ir tarpusavyje kalbasi...

A, čia kaip „Carpool Karaoke“...

Taip taip. Lietuvoje Tadas Vidmantas turi panašią laidą. VAJC‘o vaikinai ragino: „Mes jau matėm, čia labai gerai atrodo, pabandom ir mes!“ Na gerai, pabandom. Iš pradžių ilgai diskutavome ir išbandėme skirtingus variantus – kaip filmuosimės, kur statysim vaizdo kamerą, ar su pašnekovais kalbėsimės gyvai ar telefonu.

#Vajcbusiuką mes matome kaip tam tikrą įrankį keliose vietose. Pirmiausia mūsų atsakymai yra skirti tiems, kurie klausia tų klausimų – jauniems žmonėms, sutiktiems mokyklose, parapijose, kurių klausimai buvo rasti Klausimų stiklainyje. Taip pat šis projektas skirtas kiekvienam tikinčiam ar tikėjimo ieškančiam jaunam žmogui. Temų įvairovė vaizdo įrašuose bus plati.

Per savo pamokas šiuos filmukus galėtų rodyti tikybos mokytojai, katechetai. Turėdami orientacinius klausimus ir peržiūrėję filmuką, jie su vaikais galėtų aptarti įvairias temas, apie kurias kitus atveju jie turėtų skaityti vadovėlyje.

Dar kita grupė žmonių – tiesiog tie, kurie jutubina, kažko ieško ir netikėtai pamato. Kviesdami jaunimą į atvirus trečiadienius VAJC‘e, pamatome, kad žmonės apie mus kažkaip sužino iš feisbuko, interneto. Tad išties – kas ieško, tas atranda. To paties tikimės ir iš #VAJCbusiuko filmukų.

Kaip gali jaunimas užduoti tuos rūpimus klausimus? Kaip jus pasiekti?

Pagal projektus lankome Vilniaus arkivyskupijos ribose esančias mokyklas, parapijas ir visada vežamės „Klausimų stiklainį“. Galiausiai per atvirus trečiadienius pas mus ateina nemažai žmonių, kurie taip pat gali įmesti savo klausimus.

Dar vienas būdas – parašyti mums elektroniniu paštu vajcui@gmail.com. Tiesa, tai jau nebebus anonimiškas dalykas.

Bet jeigu žmogus nori ir nesigėdija paklausti – jis tą gali padaryti?

Taip, be abejo.

Ir dar tikimės, kad sulauksime reakcijų po vaizdo įrašais – klausimų, komentarų. Džiaugsimės, jeigu jų bus – nesvarbu, teigiami ar neigiami. Prisimenu vyskupą Robertą Barroną, kuris savo puikią viešą veiklą pradėjo nuo jutubo filmukų. Jis atsakinėdavo į klausimus, kuriuos užduodavo jutubo komentatoriai. Tad ir mes tikimės kažko panašaus – aišku, ne tokiais mastais (juokiasi). Nepretenduojame būti dideliu kanalu – nes tai yra tik viena mūsų veiklos dalis, mes darome ir kitų darbų. Nesitikime pasiekti tūkstantinių auditorijų – bet bandome. Nes matome, kad tokių dalykų tarp Lietuvos katalikų nelabai yra. Bent jau pati nesu mačiusi.

Yra interneto svetainė klauskkunigo.lt.

Taip, yra. Bet mes veikiame kitaip. Užmezgame santykį su jaunais žmonėmis – su jais susitinkame, kalbamės mums rūpimomis temomis. Man atrodo, moksleiviams svarbu, kad į jų klausimus atsako jauni žmonės. Mes kalbamės iš savo patirties, paprastais žodžiais, be sudėtingų frazių. Nė vienas iš mūsų komandos nėra teologas, tad visada vežamės Katekizmą (juokiasi). Tai yra ir mūsų pačių augimas.