Jeanas Vanier (1928-2019).

www.larche.ca nuotrauka

Žmonėmis, turinčiais proto negalią, besirūpinanti tarptautinė „Arkos“ bendruomenė „L‘Arche international“ šiandien išplatino pranešimą, kuris katalikų pasaulyje jau spėjo sukelti tikrą šoką. Po atlikto vidinio tyrimo organizacija skelbia, kad jos įkūrėjas, pernai miręs kanadietis Jeanas Vanier, nuo 1970 iki 2005 metų lytiškai išnaudojo šešias moteris – tarp kurių buvo ir jo padėjėjų ar vienuolių.

„Arkos bendruomenė“ artimiausiu metu žada pateikti konkrečius tyrimo duomenis.

Pranešama, kad lytinio priekabiavimo aukos neturi jokios negalios, o jų duoti parodymai yra „patikimi ir nuoseklūs“. Tyrimą atliko nepriklausoma Jungtinės Karalystės konsultacijų įmonė GCPS, be to, „L'Arche International“ tyrimo skaidrumui užtikrinti įsteigė nepriklausomą priežiūros komitetą.

Išplatintame „L’Arche International“ vadovų laiške rašoma, kad J. Vanier „lytiškai manipuliavo“ moterimis bei naudojo „prievartą“. Visos šešios tyrime apklaustos moterys viena kitos patirčių nežinojo, tačiau jų pranešimai sutampa, kalbant apie „labai neįprastus dvasinius ar mistinius paaiškinimus“, kuriais J. Vanier teisino savo nederamą elgesį. Pranešime teigiama, kad vyras pavyzdžio sėmėsi iš savo dvasios tėvo, dominikonų vienuolio Thomaso Philippe‘o, liūdnai pagarsėjusio dėl moterų lytinio išnaudojimo skandalų.

Tyrimas nustatė, kad „Arkos“ bendruomenės įkūrėjo veiksmai buvo „manipuliuojantys bei emociškai užgaulūs“ ir „padarė didžiulę žalą nukentėjusių moterų asmeniniam gyvenimui ir vėlesniems santykiams“.

Pranešime teigiama, kad J. Vanier nepriekabiavo prie žmonių, turinčių proto negalią.

Jeanas Vanier su popiežiumi Pranciškumi 2014 m.

Vatican News nuotrauka

„Esame sukrėsti šių naujienų ir be išlygų smerkiame tokius veiksmus, kurie visiškai prieštarauja vertybėms, kurias skelbė Jeanas Vanier; tai nesuderinama su pagarba asmeniui ir dorumu bei prieštarauja principams, kuriais remiasi „Arkos“ bendruomenė.

Pripažįstame šių moterų drąsą ir kančią, taip pat ir tų, kurios apie tai vis dar tyli. Mes taip pat norime išreikšti padėką toms moterims, kurios prieš kelerius metus nutraukė tylą apie t. Thomasą Philippe'ą ir taip padėjo kitoms aukoms prakalbėti apie nepataisomą gėdos ir kančios naštą. Kadangi šie įvykiai vyko „Arkos“ kontekste, o kai kuriuos sukėlė mūsų įkūrėjas – visų jūsų prašome atleidimo.“

Tarptautinės organizacijos vadovai teigia esantys pasiryžę užtikrinti, kad 154 „Arkos“ bendruomenės 38 pasaulio šalyse yra saugi aplinka augti nariams – tiek, turintiems negalią, tiek be jos.  

Visas „Arkos bendruomenės“ laiškas (anglų k.) čia.

Visame pasaulyje garsi organizacija įkurta Prancūzijoje 1964 m. Lietuvoje veikia dvi „Arkos“ atšakos – Vilniaus rajone įsikūrusi „Betzatos“ bendruomenė bei Kauno „Arkos“ bendruomenė. Taip pat 6 Lietuvos miestuose veikia J. Vanier įkurta bendruomenė „Tikėjimas ir šviesa“.

Parengė Simonas Bendžius