Donaldas Trumpas. EPA nuotrauka

Šių metų lapkričio 3 dieną vyks vieni svarbiausių rinkimų pasaulyje. Jungtinių Amerikos Valstijų piliečiai rinks naują prezidentą, o visas pasaulis su jauduliu lauks rezultatų.

Ar įmanoma prognozuoti, už ką balsuos Amerikos katalikai? Žiniasklaidos priemonių tinklo EWTN užsakymu įmonės „RelClear Opinion Research“ atliekamų katalikų nuomonės tyrimų duomenimis, geriausiai balsavimą už dabartinį prezidentą Donaldą Trumpą prognozuoja tai, kokiu lygiu rinkėjas ar rinkėja priima Bažnyčios mokymą.

Šių metų sausio pabaigoje–vasario pradžioje atlikta pusantro tūkstančio katalikais save laikančių asmenų apklausa dar kartą patvirtino, kad pasidalinimas tarp Amerikos katalikų egzistuoja ne tik pagal amžių, rasę ar kilmę, bet ir pagal tai, kaip jie priima Bažnyčios mokymą ir pagal jį gyvena. Panašūs rezultatai buvo gauti ir praėjusių metų lapkritį atliktoje apklausoje.

Popiežius Pranciškus Vašingtone 2015 m. EPA nuotrauka

Kaip rodo apklausos rezultatai, vadinamieji „aktyvieji“ ar „pamaldieji“ sudaro penktadalį visų katalikais save laikančiųjų, nuo kurių skiriasi gyvenimo būdu ir balsavimu. Jie aktyviau praktikuoja asmeninę maldą, dažniau eina į Mišias ir vadovaujasi Bažnyčios mokymu, rinkdamiesi, už ką balsuoti, ar kaip dorotis su socialinėmis bei moralinėmis šių laikų problemomis. Šioje grupėje šiek tiek daugiau moterų nei vyrų (52 proc.), beveik pusė jaunesni nei 45-erių metų (48 proc.), daugiau nei trečdalį sudaro ispanakalbiai (41 proc.)

Apskritai kiek mažiau nei pusė visų apklaustų Amerikos katalikų (47 proc.) pritaria Donaldo Trumpo prezidentinei veiklai. Vienas trečdalis (34 proc.) teigia, kad neabejotinai jį perrinks, kitas trečdalis (36 proc.) – kad nieku gyvu nebalsuos už dabartinį prezidentą.

Vadinamieji „pamaldieji“ katalikai į D. Trumpą žvelgia pozityviau, šioje grupėje net 63 proc. palaiko prezidentą, 59 proc. ketina už jį balsuoti, 8 proc. sako, kad tai tikėtina, tik 20 proc. teigia niekada šiam respublikonui balso neatiduosiantys.  

Kalbant apie demokratų kandidatus, populiariausias tarp katalikų yra Joe Bidenas (24 proc.), po jo – Bernie Sandersas (24 proc.), trečioje vietoje šiuo metu – Michaelas Bloombergas (17 proc.). Lapkritį EWTN užsakytos apsklausos duomenimis, pastarojo populiariumas tarp katalikų buvo vos 2 proc. Iki rinkimų bus paskelbti dar dviejų katalikų nuomonės tyrimų rezultatai.

Joe Biden. EPA nuotrauka
Bernie Sanders. EPA nuotrauka
Michael Bloomberg. EPA nuotrauka

Pasidalinimas tarp „aktyviųjų“ ir visų likusių katalikų, kaip teigiama analizuojant apklausos rezultatus, ryškus ne tik politiniais, bet ir kitais klausimais, pavyzdžiui, ar krikščionys turi teisę atsisakyti teikti paslaugas tos pačios lyties asmenų vestuvėse, ar Bažnyčios mokymo nesilaikantieji gali dirbti katalikiškų parapijų mokyklose ir pan. 

Dėl kai kurių temų panašumo tarp katalikų esama, ryškiausia iš jų – mirties bausmė. Beveik du trečdaliai (57 proc.) palaiko mirties bausmę, net ir žinodami nepalankią Bažnyčios poziciją šiuo klausimu. 2018 m. popiežiaus Pranciškaus sprendimu buvo pakeistas Katekizmo 2267 straipsnis, nes „mirties bausmė yra nepriimtina ir nesuderinama su žmogaus asmens orumu“.

57 proc. visų atsakiusių katalikų mano, kad pramogų industrija turėtų būti palankesnė tikėjimo temoms, 42 proc. mano, kad žiniasklaida yra neigiamai nusistačiusi prieš krikščionybę, o tarp „pamaldžiųjų“ katalikų šis skaičius siekia net 59 proc.

Кalbant apie tikėjimo turinį, apie 81 proc. visų katalikų tiki pragaru, 79 proc. – velniu (iš pastarųjų dar 79 proc. sako, kad velnias nėra simbolis, o puolęs angelas), 72 proc. mano, kad tam tikri veiksmai yra iš pagrindų blogi, tai reiškia visuomet nemoralūs, nepriklausomai nuo intencijų ar aplinkybių.

Tačiau, pažvelgus į konkrečius klausimus, katalikų nuomonės išsiskiria. Pavyzdžiui, mažiau nei pusė katalikų mano, kad iš pagrindų nedori (angl. intrinsically evil) veiksmai yra abortas (47 proc.), eutanazija (45 proc.), savižudybė su gydytojo pagalba (41 proc.). Tarp „pamaldžiųjų“ katalikų yra daugiau taip manančių, atitinkamai 71 proc. dėl aborto, 64 proc. dėl eutanazijos ir 70 proc. dėl savižudybės su gydytojo pagalba.

Apie pirmąją apklausą anglų kalba skaitykite čia, apie antrąją – čia.

Parengta pagal „National Catholic Register“ informaciją