Visuomenė

„Nekenčiu aš šablono...“ Julijono Lindės-Dobilo kūrybiniai ir žmogiškieji horizontai
Viktorija Daujotytė - Šiaurietiški atsivėrimai

Darbas – paguoda ir ištvermės šaltinis. Kaip kultūros asmuo Lindė-Dobilas formavosi atskirai, nuošaliai nuo lietuviškosios visuomenės nuomonių, pažiūrų, aistrų. 

„Žmonijos pabaiga gali ateiti per lėtą ir laipsnišką išsekimą“. Rémi Brague’ą kalbina Povilas Aleksandravičius

Ir nebūkime naivūs, vieningos Europos projektas nebūtų galėjęs tapti realybe be geranoriškos amerikiečių, mus globojusių savo atomine galia, pagalbos. Ši galia apsaugojo vadinamosios Vakarų Europos šalis nuo Sovietų Sąjungos kėslų.

Korsakovo sindromas

Kas daro mus stipresnius šiandieniame nuolat kintančiame pasaulyje? Šis klausimas turi tapti visų politinių vizijų leitmotyvu. Pamirškime išankstines nuostatas ir nepagrįstas baimes, nes šis keliasniekur nenuves.

Paskelbtas metų Tolerancijos žmogus ir įteikta L. Donskio premija

2017-ųjų Tolerancijos žmogumi tapo rašytojas Marius Ivaškevičius, pirmoji Leonido Donskio premija valdybos ir Jolantos Donskienės sprendimu skirta istorikui, profesoriui Sauliui Sužiedėliui.

Lietuvos Prezidentė sveikina Estijos vadovę Nepriklausomybės 100-ųjų metinių proga

Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės sveikinimas Estijos vadovei Kersti Kaljulaid šalies Nepriklausomybės 100-ųjų metinių proga.

Per toli, per arti, arba Kodėl menkai pažįstame Estiją

Pokalbis su Tartu universiteto doktorantu Luku Pukeliu apie Estiją, šiandien švenčiančią savo valstybės šimtmetį. Kodėl nepažįstame šios kaimyninės ir panašios šalies?

Krikščionys – labiausiai persekiojama religija pasaulyje

Lietuvoje lankėsi katalikų paramos fondo „Aid to the Church in Need“ (ACN, liet. Parama stokojančiai Bažnyčiai) atstovai Markas von Riedemannas ir Marcela Szymanski.

Ukrainos emigrantai atranda kitokią Lietuvą

Oficialiai Lietuva remia Ukrainą. Skatina integraciją į Vakarus. Yra aktyvi šios valstybės advokatė. Alkstanti darbo rinka laukia ukrainiečių net labiau nei kitų šalių darbo imigrantų.

Jauno dailininko drobėse – partizaninio karo tema

Pokalbis su jaunu dailininku Donatu Vasiliausku, paskyrusiu naujausią savo tapybos parodą partizanų kovai atminti. 

Sadopopulizmas kaip naujos politikos kursas

Šiandien, kalbant apie radikalių politinių jėgų iškilimą dažnai vartojamas populizmo terminas. Tačiau, pasak istoriko T. Snyderio, tai nėra tikslus, dabartinę politinę realybę atspindintis apibūdinimas ir siūlo vartoti sadopopulizmo sąvoką.

Pirmą kartą bus teikiama L. Donskio premija

Sekmadienį Sugiharos fondas „Diplomatai už gyvybę“ pirmą kartą įteiks Leonido Donskio premiją ir paskelbs 2017 metų Tolerancijos žmogų.

Korupcijos suvokimo indekse Lietuvos pozicija nepakito

2017 m. „Transparency International“ (TI) Korupcijos suvokimo indekso (KSI) tyrime Lietuvai skirti 59 balai iš 100 galimų ir 38 vieta 180 šalių sąraše.

JAV suimta Neringa Venckienė

Generalinė prokuratūra pranešė, kad Lietuvos prašymu Jungtinėse Amerikos Valstijose suimta buvusi teisėja ir buvusi Seimo narė Neringa Venckienė.

Esu Karolis

„Esu Karolis“- tai vaikams skirta knyga apie Antrojo pasaulinio karo metais vykdytą romų holokaustą.

Vinco Kudirkos pasirinkimas

Vienas pirmųjų ir ryškiausių intelektualų mūsų kultūroje – Vincas Kudirka. Nepaklusęs jokiai doktrinai, pasikliovė savomis nuostatomis, sąžine. Ir tapo tautos sąžinės simboliu.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė: „Esame knygą gerbianti ir mylinti tauta“

„Per visą šimtmetį knyga buvo ir yra svarbi visuomenės gyvenimo dalyvė, įprasminanti įvykius, sauganti laiko dvasią, skleidžianti laisvės žinią“, – sako prezidentė D. Grybauskaitė.

„Era po tiesos“: kaip veikia dezinformacija viešojoje terpėje

Kaip laikui bėgant keitėsi dezinformacijos ir propagandos formos? Kodėl istorija tampa manipuliacijų ir dezinformacijos taikiniu? Kaip melagingų naujienų („fake news“) fenomenas keičia žiniasklaidos erdvę.

Pluoštelis Šveicarijos išeivių prisiminimų

Atsiradome mūsų išsvajotame krašte. Vokietija karą pralaimėjo. Šveicarija buvo su laimėtojais ir džiaugsmingai sutiko taikos paskelbimą. Mes likome pralaimėtojų gretose ir jau gerai buvome pažinę laimėtojus.

Planuojama Lietuvoje perlaidoti signataro Mykolo Biržiškos palaikus

Šių metų liepos 10 dieną į Lietuvą iš Jungtinių Amerikos Valstijų planuojama atskraidinti signataro ir jo sutuoktinės bei brolių palaikus, kurie bus perlaidoti Vilniaus senųjų Rasų kapinėse.   

Nebekalbėkime apie „lenkų tautą“

„Tauta“ yra burtas, kuris nesmurtaujančius žmones paverčia žudikais be skrupulų, įsitikinusiais savo teisumu. Rašo naująjį Lenkijos įstatymą kritikuojantys du istorijos mokytojai iš Varšuvos. 

EHU rektoriumi paskirtas buvęs Bulgarijos švietimo ministras

Europos humanitarinio universiteto (EHU) rektoriumi nuo kovo 1 d. paskirtas buvęs Bulgarijos Respublikos švietimo, jaunimo ir mokslo ministras prof. Sergejus Ignatovas.

Nematoma Egipto kova: audros Sinajaus dykumose

Šių dviejų – faraonizmo ir islamo idėjų sintezė vedant Al-Azharui rodo Egipto potencialą bei ambiciją tapti regiono lyderiu ir vadovaujančia valstybe islamiškajame pasaulyje.

Gender Stambulo konvencijoje: vertimo ar suvokimo problema?
Ramūnas Aušrotas - Laisvos visuomenės institutas

Kaip reikėtų suprasti konvencijoje vartojamą sąvoką gender? Ar kaip sociokultūrinę lyties raišką, ar kaip socialinę lytį? Ar tai tik tinkamo vertimo problema?

Savižudybių skaičius Lietuvoje sumažėjo 20 proc.

Lietuviai vis dažniau lankosi pas psichologus, o savižudybių mastas Lietuvoje mažėja, rodo statistika.

Kova už laisvę dar nesibaigė

Kadangi ne tik politikai, bet ir kiti visuomenės veikėjai tampa taikiniais, svarbu galvoti ir apie tai, kaip stiprinti kritinį mąstymą, gebėjimus atskirti propagandą ir identifikuoti grėsmes. Šių namų darbų dar vis nepadarėme.

Steigiama asociacija „Savarankiškas gyvenimas“

Per mėnesį susibūrę neįgalių žmonių teisių aktyvistai iš įvairių Lietuvos miestų siekia įsteigti asociaciją „Savarankiškas gyvenimas“. 

E. Raila: Lietuva bus iš tiesų laisva, jei Vilnius nebus lituanizuotas

Lenkų diskusijų klubo (PKD) surengtame Vasario 16-osios minėjime diskutavo istorikas dr. Eligijus Raila ir rašytojas Herkus Kunčius.

(De)Šimtmečio kartotė: tautybė, patriotizmas ir lietuvių tautos pašaukimas

Kaip ir visur, taip ir pas mus Lietuvoje, kraštutinis nacionalizmas ir populizmas yra radęs taip pat šiokių tokių atbalsių, kurie gviešiasi privatizuoti Lietuvos meilę tik sau.

Vilniaus vyskupo sostas sulaukė marijonų generolo kun. Jurgio Matulaičio

2018-ieji taip pat paskelbti 1918 m. popiežiaus Benedikto XV nominuoto ir Kauno katedroje konsekruoto Vilniaus vyskupo palaimintojo Jurgio Matulaičio metais.

Knyga lietuviszka – „šventosios kontrabandos“ keliai ir klystkeliai
Gediminas Kulikauskas - Tyto alba

Autorius tarsi atsuka veidrodį į mus pačius: viena vertus, senųjų lietuvių tikrovė prieš 100 metų atrodė visiškai kitaip; kita – daugelį mūsų protėvių pažiūrų, bruožų nesunkiai atpažintume ir šių dienų tautiečių gyvenime. Veidrodis negailestingas, bet tikras.

Lietuvos Valstybė žengia į naują šimtmetį

Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės kalba trijų Baltijos valstybių vėliavų pakėlimo ceremonijoje S. Daukanto aikštėje.

Lietuvą sveikina pasaulio lyderiai

Užsienio šalių vadovai Lietuvai ir visiems jos žmonėms linki klestėjimo bei visokeriopos sėkmės.

Seime priimta ir pasirašyta Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio deklaracija

Lietuvos Respublikos Seime įvykusio iškilmingo minėjimo, skirto Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui, dalyviai pasirašė Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio deklaraciją.

Šimtą, dar šimtą, dar tūkstantį

Eitano Finkelšteino, vieno iš Lietuvos Helsinkio grupės steigėjų, sveikinimas valstybės šimtmečio jubiliejaus proga, linkint gerovės bei klestėjimo.

Prof. L. Mažylis: Patriotiškumas – visiškai paprasta pareiga
Martynas Pilkis - „Apžvalga“

Berlyno archyvuose Lietuvos Nepriklausomybės Akto originalą radęs profesorius Liudas Mažylis ir pats tapo tikru atradimu Lietuvai.

Monsinjoras R. Makrickas: „Už Lietuvos šimtmetį turime būti dėkingi ir Šventajam Sostui“

Galite įsivaizduoti, kad Lietuvos vardas buvo minimas visame pasaulyje, kiekvienoje vyskupijoje bei parapijoje. Parama buvo ne tik materialinė, bet ir ne mažiau moralinė.

Netikėta dovana iš praeities

Dienoraštyje tilpo A. Smetonos laikų lietuviško gyvenimo problemos, okupacijos išvakarių įtampos, pirmoji sovietų, 1941–1944 m. nacių okupacijos.

Lietuvos 100-mečiui – pilietinių teisių bylos

2017 m. rugpjūčio 21 d. Kaune įvykęs pilietinis incidentas, kada grupė kauniečių bandė sustabdyti A. Smetonos alėjoje pjaunamus medžius, garsiai nuskambėjo viešojoje erdvėje.

A. Eidintas: Sunki pergalė primena, iš kur turime semtis stiprybės

Gerbiame ir didžiuojamės ne tik savo lyderiais, bet ir visais to meto Lietuvos žmonėmis, kurie nepaprastai sudėtingomis sąlygomis, sutelkę emigracijos ir karo išblaškytą tautą, suvieniję vienam bendram tikslui, atkūrė Lietuvą.

Slapta studento iškelta Trispalvė virto įkvepiančia istorija

Daugiau nei prieš 20 metų veterinarijos pirmakursis kartu su draugu Vaidu Kolega išdrįso nepaisyti sovietinių okupantų režimo ir slapta iškėlė Trispalvę virš Šakių mokyklos stogo. 

V. Adamkus: Vasario 16-oji neatsirado iš niekur

Tai yra prezidento Valdo Adamkaus kalba iškilmingame minėjime, skirtame Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui.

Dalinuosi

Vasario 15 dieną Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliu apdovanojo poetą, Šeduvos žydų memorialinio fondo steigėjas Sergejus Kanovičius.

Modernios Lietuvos šimtmetį pasitinkant

Man tikrai keista, kodėl pastaraisiais metais žiniasklaidoje tiek daug informacijos apie Vasario 16-osios akto originalo paieškas, bet tiek mažai apie jo turinį. Ar tai reiškia, kad jo turinys mums savaime suprantamas? 

Kęstutis K. Girnius: Jie jautė savo tautos vertę

Tauta yra tarpgeneracinė bendruomenė. Lietuvių tauta neaprėpia tik tų žmonių, kurie dabar gyvena, bet ir tuos žmones, kurie kadaise gyveno, ir tuos, kurie dar gyvens. 

Emilija Pliaterytė – 1831-ųjų metų sukilimo karžygė

Grafaitė Emilija Pliaterytė, 1831 -ųjų metų sukilėlių vadė, pasaulyje tapo žinoma jau 1831 -aisiais metais. 

Prezidentė kviečia į šimtmečio kelionę

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė Valstybės pažinimo centre atidarė parodą „Nepamirštos ateitys: Lietuvos šimtmečio vizijos“. 

Drezdenas – ugnies jūroje1

Vokietijai buvo atlyginta keleriopai. Bet, minėdami Dachau ar Aušvicą, nepamirškime Drezdeno.

„Matuko“ reforma: paslaugų vaikams gali net sumažėti

Vaikų dienos centrai, kurie dirbtų vaikams ir būtų saugi stotelė jų gyvenime, turi ne tik išlikti, bet ir būti sustiprinti. 

„Moteris. Vaikas. ŽIV“ – tamsa, švytėjimas ir „pleistriukas ant širdies“

Aš Lukas, man dveji. Mane užkrėtė ŽIV mama ir tėtis. Aš beveik visą laiką čia, palatoje. Dabar manęs nėra, nes mane nuvežė kitur, kur irgi balta, šalta ir nejauku. Man visą laiką nejauku, nes mane lanko žmonės be veidų ir be rankų.

Šv. Valentino globos meldžiant. Epilepsija – 20 tūkst. žmonių kasdienybė Lietuvoje

Epilepsija priklauso ligoms, kurios sudaro puikias sąlygas socialinei izoliacijai, atstūmimui ir pasitraukimui į „savo kiautą“. Socialinė izoliacija yra baimės, kad epilepsijos priepuolis įvyks visuomenės akivaizdoje, pasekmė.