Visuomenė

Nauja skulptūra, primenanti Ž. P. Sartro vizitą Neringoje

Kultūrinį Neringos kraštovaizdį papildys dar vienas akcentas – skulptūra „Prieš vėją“, vaizduojanti per vėjo pustomas smėlio kopas žengiantį žmogų. 

Virtuali paroda Lietuvos laisvės lygos jubiliejui

Lietuvos ypatingasis archyvas parengė virtualią parodą, skirtą prieš 40 metų įsikūrusiai Lietuvos laisvės lygai. 

Nuo liepos 1 d. veiks centralizuota vaiko teisių apsaugos sistema

Ką reikia žinoti, savivaldybėse esantiems Vaiko teisių apsaugos skyriams tampant pavaldiems centrinei vaiko teisių apsaugos institucijai?

Privatumas, viešumas, totalitarizmas

Kalbėdama apie totalitarizmo ištakas, žydų kilmės filosofė Hannah Arendt, atkreipia dėmesį į slinktį tarp privačios ir viešosios sričių. Ribos tarp jų panaikinimas įgalina tironiją.

Tragedija, kuriai liekame abejingi

Kas dvi sekundes pasaulyje atsiranda po naują pabėgėlį. 

Kodėl architektūros pamokos turėtų vykti jau mokykloje?

Mokyklose didesnis dėmesys meniniam ugdymui tik padėtų moksleiviams kūrybiškiau ieškoti sprendimų ir tiksliuosiuose moksluose, įsitikinusi universiteto lektorė.

Prof. B. Gruževskis: ekonomika turi tarnauti socialinei raidai, o ne neaiškiems tikslams

Apie tai, kaip Lietuvos gyventojams įkvėpti viltį tikėti savo valstybe ir jos ateitimi, kalbamės su Darbo rinkos tyrimų instituto vadovu prof. Boguslavu Gruževskiu. 

Lietuvos laisvės liga

Mano sąjūdis gali suklysti ir nebijo to pripažinti. Mano sąjūdis myli pasaulį, net jei jis daro viską, kad jo nemylėtum. Ir, svarbiausia, mano sąjūdis nenori manęs praryti.

Organų donorystės tema – studentės parodoje

Austėja Šeputė organų donorystės temą baigiamajam dizaino studijų magistro darbui pasirinko neatsitiktinai. Jos tėtis širdies donoro nesulaukė....

G. Savickas: yra daug žmonių, kurių sąžinė ne švaresnė negu gyvenančiojo su ŽIV

Žmonės paprastai bijo pasakyti, kad serga ŽIV, bet aš nematau dėl to nieko nešvaraus. Yra daug žmonių, kurių sąžinė ne švaresnė negu gyvenančiojo su ŽIV. 

Pirmasis populistas

Jei sieki mokytis, augti, siekti tiesos ir rasti laisvę, ieškok vietų, kuriose priimami ginčai ir gerbiami nepritariantys požiūriai. 

Vasarą muziejai kviečia domėtis Nepriklausomybės metų ženklais

Iki liepos 1 d. aktyvusis renginių laikotarpis vyksta 29 Aukštaitijos muziejuose.

Amerikos lietuvių darbai Lietuvai per šimtmetį

Juozo Skiriaus knygoje „JAV lietuvių darbai Lietuvai 1918–2018 metais“ pristatoma kokią paramą teikė išeivija pastarąjį šimtmetį. 

Pasaulinės Pabėgėlių dienos proga – piknikas Prezidentūroje Kaune

Birželio 20 dieną Lietuvos Raudonasis Kryžius visus kauniečius ir miesto svečius kviečia į Istorinės Lietuvos Prezidentūros kiemelį. Čia bus minima Pasaulinė pabėgėlių diena.

Kaip žaidė tikrą karą Kybartuose
Magnificat vaikams

Pasirodo, kad rimtas mūsų šimtmečio istorijas vaikams galima pasakoti žaismingai ir įdomiai.

Prezidentė pasveikino Islandiją nacionalinės šventės proga

Prezidentė Dalia Grybauskaitė savo ir visų Lietuvos žmonių vardu pasveikino Islandijos Respublikos Prezidentą Guðnį Th. Jóhannessoną 74-ųjų Islandijos Nepriklausomybės metinių proga.

Moterų nesustabdysi

Vilniaus gatvėse karaliauja bėgančios moterys. Ir tai ne nauja mados atmaina.

Lietuvos bičiulio Arnoro Hanibalsono pasirinkimas

Birželio 17 d. Islandija, pirmoji šalis, pripažinusi Lietuvos laisvę, švenčia savo Nepriklausomybės dieną. Abiejų šalių draugystę lėmė lietuvių ir islandų bičiuliški santykiai, užsimezgę prieš kelis dešimtmečius.  

Socialinis darbas – profesija ar pašaukimas

Socialinis darbas – tai pokyčių profesija, tai – darbas su žmogumi, jo jausmais ir poreikiais.

Tapti mokytojais ir prisidėti prie pokyčių mokyklose nusprendė rekordinis skaičius jaunų žmonių

Nuo rugsėjo į pokyčius įsitrauks 21 mokykla iš visos Lietuvos ir 25 jose dirbsiantys „Renkuosi mokyti!“ mokytojai. 

Apie tikėjimo galią
Kauno arkivyskupija

Kauno arkivyskupo emerito Sigito Tamkevičiaus kalba LR Seime minint Gedulo ir vilties dieną. 

Europos gynybos integracija yra būtina NATO tvarumo sąlyga
Justinas Mickus - Vilniaus politikos analizės institutas

Nelygiavertis JAV ir Europos indėlis į NATO yra viena dažniausiai linksniuojamų transatlantinio bendradarbiavimo problemų. 

Lietuvos laisvės lygai – 40

Prieš 40 metų – 1978 m. birželio 15 d. – buvo įsteigta Lietuvos laisvės lyga (LLL). Tai buvo nepartinė, demokratiniais principais veikianti organizacija, neturėjusi griežtos narystės ir formalaus vadovo.

Kada verta rinktis paskutinės minutės kelionę

Pavydu klausytis kolegų atostogų įspūdžių ar stebėti bičiulių keliamas kelionių nuotraukas socialiniuose tinkluose. Ar savo poilsį šį sezoną jau suplanavote? Niekada nevėlu pasinaudoti paskutinės minutės pasiūlymu ir leistis į nuotykius spontaniškai!

Gedulas ir Viltis

Akimirkos iš vakar okupacijos, genocido ir sovietmečio represijų aukų pagerbimo renginio Nepriklausomybės aikštėje ir šalia Genocido muziejaus. Vyginto Skaraičio fotoreportažas.

Didžioji Iliuzija, arba Bandymas suprasti Kijevo Pečorų lauros urvuose užsimūrijusius vienuolius

Taigi modernybė taip pat yra didelis „nemirtingumo projektas“ ir taip pat iliuzija.

Kai regime tai, ko nėra

Žvalgai buvo išsigandę kanaanitų ir visiškai nesugebėjo suprasti, kad kanaanitai buvo išsigandę jų. Kaip jie galėjo padaryti tokią klaidą? Kad atsakytume į tai, atsigręžiame į kognityvinę elgesio terapiją.

Lietuva kaip pilietiškumo projektas

Taip jau nulėmė šeimos istorija, kad Gedulo ir vilties diena visada lieka su manimi. Prieš 77 metus, 1941 m. birželio 14-ąją, mano tėvelis su šeima pirmu trėmimų traukiniu buvo deportuoti į Sibirą.

„Vox organi cathedralis 2018“ koncertas-dedikacija signatarams tremtiniams

Nacionalinė vargonininkų asociacija, minint okupantų režimo organizuotų masinių trėmimų pradžią, antruoju „Vox organi cathedralis“ koncertu pagerbia Vasario 16-osios signatarus-tremtinius.

Birželio 14-oji: aukos ir budeliai

1941 metų birželio 14-ą paryčiais komunistai pradėjo masinius trėmimus iš Lietuvos. Okupantai ir vietiniai kolaborantai auštant įsiverždavo į miegančių gyventojų namus, kratos metu atimdavo brangesnius daiktus ir liepdavo ruoštis tremčiai.

Tremtinė: daug kartų miriau, bet vis dar esu gyva

Garbingo amžiaus sulaukusi Aldona Aganauskienė, nestokojanti gyvybingumo ir optimizmo, pasakoja savo tremties istoriją, užkrečiančią meile gyvenimui ir savo šaliai.

Mokiniai ir mokytojai mokosi kartu

Šiais šiuolaikinių technologijų ir sparčios kaitos laikais mokiniai, deja, vis dar mokosi pagal rutiną: keliasi anksti ryte, ateina į mokyklą, pusdienį sėdi klasėse žiūrėdami vienas kitam į pakaušius ir daro tai, ko jų prašo mokytojai. 

Žaidimai nuotekomis žiniasklaidoje

Man vis dėlto didesnį nerimą kelia tai, kad teisėsaugos institucijų surinkta medžiaga, kuri turėtų tarnauti teisingumo siekiui, iš tikrųjų tampa ginklu politinėse manipuliacijose.

Tremties užauginta baimė nepasitraukė su sovietų tankais

Tremtinės etiketę įgijusi moteris turėjo išmokti prisitaikyti ir patylėti. Lietuvai atgavus Nepriklausomybę tremties užauginta baimė nepasitraukė su sovietų tankais.

Tūkstančiai mokinių dalyvaus pilietinėje akcijoje „Raktai iš paliktų namų“

Minint 77-tasias 1941 metų birželio 14 d. pirmųjų masinių trėmimų metines daugiau nei 200 mokyklų visoje Lietuvoje dalyvaus pilietinėje  iniciatyvoje  „Raktai iš paliktų namų“.

Seime išreikšta pagarba keturiasdešimtmetį minėsiančiai Lietuvos laisvės lygai

Seime šiandien vienbalsiai buvo priimta rezoliucija, kuria įvertinama Lietuvos laisvės lygos bekompromisė kova dėl Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo.

Prezidentė: Galvojant apie Lietuvą, apima prieštaringas jausmas

Antradienį Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė skaitė savo metinį pranešimą. Skelbiame jo tekstą.


PLJS festivalio veiklų paletė: nuo gestų ir mimikos pamokų iki verslumo ir programavimo pagrindų

Įsijausti į verslininko vaidmenį, sužinoti savo svorį skirtingose planetose, išmokti programavimo pagrindų ar dalyvauti sesijose su mentoriumi apie būsimą savo karjerą.

Vienoje duobėje (o gal ant gretimų kryžių?)

Antanas buvo mergos vaikas. Motina – darbininkė, meile ir rūpesčiu sūnui nesišvaistė. Niekas pernelyg nesistebėjo, kai šešiolikmetis suvalkietis buvo sugautas vagiant iš kaimynų sodybos: laikai buvo rūstūs – pokaris– kaimynai Antano taip pat nepagailėjo.

A. Navickas: „Kaip sureaguoti į A. Ramanausko-Vanago palaikų atradimą?“

Kiek šiandien labai strategiškai svarbi valstybės institucija moka profesionalui, baigusiam aukštąjį mokslą, sugebančiam vykdyti svarbius tyrimus? 460 eurų.

Dvasininkų dienoraščiai ne vien apie dvasinius dalykus
Arūnas Streikus - Naujasis židinys

Tūlas skaitytojas, paėmęs į rankas dvasininkų dienoraščius, matyt, pirmiausia tikėtųsi juose rasti duomenų apie ano meto žmonių religinius vaizdinius bei praktikas, kunigo sielovadinio darbo rūpesčius, sėkmes ir nusivylimus, miesto ir kaimo pastoracijos skirtumus.

Geras mokytojas gali pakeisti pasaulį

Kas yra geras mokytojas? Kas kliudo jam tokiam būti? Apie tai kalbamės su Lietuvos švietimo ateities forumo atstovais.

Kokios darbuotojų savybės bus reikalingos ateityje?

Vis garsiau kalbama apie 4-ąją pramonės revoliuciją. Numatoma, jog žmogų, atliekantį įprastus ir kasdieninius darbus, įvairiose srityse vis daugiau keis mašinos.

Išleista Dalai Lamos XIV vizitui Lietuvoje skirta knyga

Ši knyga – tai parodymas, kad mums rūpi, kad mes nesame abejingi. Tai mūsų paramos ženklas visam Tibetui ir, žinoma, jo dvasiniam lyderiui.

Šalia Puškino muziejaus rasta kripta

Tvarkant šv. Varvaro koplyčią Markučių dvaro sodybos komplekse atsitiktinai rastas laidojimo rūsys su karstais. 

Matematikos specialistai prieš artėjantį egzaminą: „Jeigu matematika žmogui baigiasi ties daugybos lentele – tuomet ji nėra reikalinga“

Matematikos specialistai apie tai, koks yra matematikos mokslo pritaikymas šiuolaikiniame pasaulyje bei kaip susikoncentruoti laikant egzaminą.

Trys Kimbrio dėsniai
Naujasis židinys

Apskritai rašymas yra kūryba, kartais pasiseka, kartais – ne. Buvo autorių, kuriuos priversdavau tris ar keturis kartus perrašyti iš naujo tekstą. Taip viename paskutinių interviu sakė Petras Kimbrys (1948–2018). 

Vasario 16-ąją keliausiu prie Vanago kapo

Vanago auka byloja, kad yra šiame pasaulyje tokių kilnių dalykų, dėl kurių verta aukotis, net jei tai reikštų ir mirtį nuo tirono rankos. 

Nesiūlyti nedaryti reformų

Kadangi ši vyriausybė skelbiasi esanti pati sudaryta iš profesionalų, rengiant šiuos metmenis buvo, kaip atrodo, apsieita be visuomenėje pripažintų, reputaciją turinčių paveldosaugos specialistų dalyvavimo.

Mokslininkai patvirtina: rasti Lietuvos partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago palaikai
VU naujienos

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras jau kelis dešimtmečius ieškojo A. Ramanausko-Vanago palaikų.