Sankirtos | Visuomenė

Po Muellerio ataskaitos: politika neturi skuboto ir vienareikšmiško atsakymo

Ataskaita tapo dar vienu įspėjimo signalu visiems, besirūpinantiems iššūkiais, su kuriais susiduria ne tik JAV, bet ir visas demokratinis pasaulis apskritai. 

Ne vartoti miestą, o pažinti

Jeigu žmonės, kurie niekada nesidomėjo Vilniumi, jį pamatys ir atras, po kurio laiko taps atsakingesni ir galbūt juo labiau rūpinsis, įsitikinęs gidas.

Filosofija Saudo Arabijoje. Ką tai reiškia?
Povilas Aleksandravičius - Mažoji studija

Ar filosofijos įsileidimas į Saudo Arabijos universitetus jai netaps džino išleidimu iš butelio? Visur, kur pasirodo filosofija, atsiranda ir kritinis mąstymas bei laisvės polėkis.

10 patarimų, kaip nuo šiukšlių saugoti mūsų planetą

Pasaulio taršai ir išmetamų šiukšlių kiekiui vis augant, pats metas susidomėti būdais, kaip kiekvienas gali prisidėti prie padėties gerinimo ir švarios mūsų planetos.

Katalikų Bažnyčią kritikuojantis filmas „Kleras“ – tarp lenkiškumo ir universalumo

W. Smarzowskio kritiką ignoruoti – neišmintinga, nes ji skatina žvelgti problemoms į akis ir išdrįsti apie jas kalbėtis. 

Agresija ir smurtas (I)

Negalima agresyviai elgtis ir smurtauti prieš bet kokio amžiaus, lyties, socialinės padėties, sveikatos būklės žmogų.

Nemenčinės plente
Ramūnas Terleckas - Naujasis Židinys-Aidai

Miestas pamažu, bet nenumaldomai ropoja per kadaise šviesų pušyną, vis mažiau vietos palieka medžiams ir tose vietose stovėjusiems medinukams.

Kokias urbanistines žaizdas turėtų gydyti naujieji savivaldybių vadovai?

„Darniai suplanuoto miesto centro erdvės skirtos skatinti ir sutelkti žmones bendroms veiklos, susitikimams, bendravimui, stebėjimui, arba kitaip – gatvės kultūrai“, – teigia K. Zaleckis.

Dirbame daugiau, uždirbame mažiau?

Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos paskelbtas naujausias darbo našumo reitingas atskleidžia, kad Lietuva lenkia bent 11 šalių, kuriose uždirbama daugiau. Kodėl?

7 patarimai kaip nepaklysti tarp netikrų naujienų

Gyvename laikais, kai pernelyg didelė dalis mus pasiekiančių naujienų primena propagandą, jei ne tiesiog prastą humorą.

Vaikai – nutylimos radikalaus feminizmo aukos

Laikais, kai vyras yra demonizuojamas, dar svarbiau nei bet kada priminti, kad abiejų lyčių dalyvavimas vaikui augant yra reikalingas tinkamai psichinei ir emocinei vaiko raidai.

Istorikė: Vilniaus krašto autonomijos bandymas neatsirado vakuume

Istorikė dr. Barbara Jundo-Kaliszewska iš Lodzės universiteto Vilniuje pristatė knygą „Istorijos įkaitai. Lenkų mažuma posovietinėje Lietuvoje“. 

Apie laimę kurti savo kultūrą

Dideli ponai turi tiek galios todėl, kad visi aplink jiems tą galią suteikia – nebūtinai džiaugsmingai ir iš nuoširdžios pagarbos, gal net dažniau pagiežingai, keiksnodami ir tyliai siusdami.

Keletas žodžių apie sąžiningumą politikoje

Todėl man sąžiningas politikas – visų pirma atviras, kuklus, besitariantis, kitos nuomonės išklausantis ir jos siekiantis viešas žmogus. 

Kur dingsta mūsų kaimas?

Kas yra kaimas, kur slypi kaimo kūrybinės galios, kokia galėtų būti tradicijų ir inovacijų darna, kokia mūsų kaimo ateitis?

Fenomenalioji mūsų knygnešystė

Knygnešystė – Lietuvos istorijos fenomenas, nukreiptas prieš lietuviškos spaudos ir lotyniškų rašmenų draudimą, carinės Rusijos vykdytą 1864–1904 metais.

Arkivysk. Jeanas-Claude Hollerichas: pasinaudokime savo suverenia teise, balsuokime
Vatican News

Europos Sąjungos vyskupų konferencijų komisijos pirmininkas Liuksemburgo arkivyskupas Jeanas-Claude Hollerichas ragina piliečius išreikšti savo valią rinkimuose.

Interesų, o ne vertybių Europa
Kęstutis Girnius - Naujasis Židinys-Aidai

Interesai, didele dalimi ūkiniai, vienija ES šalis ir laiduoja tolesnį jos egzistavimą, interesai, ne vertybės, yra pagrindiniai šiandienės Europos ir ES klijai. 

Ateis diena. Apie dvasią

Dvasia turbūt yra. / Ji mus aplanko ir po vieną, ir subėgusį būrelį. (Kaip sausio 13-ąją) / Žiūrėk – jeigu aplanko, tai yra! 

Juano Donoso Cortéso „šoko terapija“ šiuolaikiniam mąstymui

Apie aktualiu ir pavojingu vadinamą XIX a. ispanų mąstytoją, kurio knyga „Esė apie katalikybę, liberalizmą ir socializmą“ neseniai pasirodė ir lietuvių kalba.

Tylos paieška triukšmo pasaulyje

Mes turime tylos paklausą, pasiūlą ir tylos rinką, kuri pradeda mums siūlyti tylą kaip madingą prekę, kaip poilsio galimybę.

Nuo vaikų saugumo iki sistemos patogumo

Valstybės įsikišimas į šią subtilią sistemą turi būti ypač atsargus. Jei nėra tikrai svarios priežasties, negalima šiurkščiai nutraukti sudėtingo šeimos gydymosi proceso.

Pagiriamasis žodis Aristoteliui
Andrius Bielskis - Naujasis Židinys-Aidai

Aristotelis įkūrė pirmąjį Europos universitetą, jis padėjo pamatus skirtingų mokslo disciplinų plėtrai, padarė milžinišką įtaką visai vėlesnei Europos filosofijai.

Nepriklausomybės stipendijos laureatė: lietuviai nepalaužiami

O jei ir vėl Lietuvą išmėgintų ugnimi ir krauju, tai būtų iš kur pasisemti stiprybės, ir žinotų jie, kad lietuviai nepalaužiami. Juk tai beveik mokslinis faktas!

Kovo 11-oji vienišėjančių širdžių paunksmėje

Keitėsi mano Tėvynės veidas. Jis tapo visoks – ir gražus, ir kartu liūdnas, apatiškas ir godus, persmelktas amžino nerimo.

Poezija kelia baltą vėliavą
Adam Zagajewski - Metai

Tikroji poezija randasi iš susitikimo su dvasia, nusispalvina ir klausimais, ir entuziazmu, tikrumu ir abejonėmis, nusispalvina jais kaip metalas.

Nuncijus – popiežiaus akys ir ausys

Pasakojimas apie tai, kokios apaštališkųjų nuncijų pareigos ir ką pavyko nuveikti Lietuvoje misiją atlikusiems nuncijams.

Apie mūsų istorijos spalvas ir kontrastus

„Norėčiau, kad apie praeitį kalbėtume kuo įvairiau, drąsiau ir plačiau“, – sako kultūros istorikė S. Šulcė, išleidusi knygą „Vilniaus istorijos. Gidas po XVIII amžiaus miestą“.

Gavėnios iššūkis – pasninkas už klimatą

Tradicija kalba apie penktadienius be mėsos, bet šiandienė mūsų bendrųjų namų – Žemės – būklė rodo, kad to per mažai. 

Įkvepiančios moterys: 11 žymių filosofių

Filosofija buvo laikoma vyrišku užsiėmimu, tačiau šios moterys paneigia bet kokią abejonę. Ir tai – tik maža dalis mąstytojų, kurias galima būtų pažymėti.

Platonas vs. Aristotelis
Mantas Adomėnas - Naujasis Židinys-Aidai

Tik keletas filosofų istorijoje išvystė kažką bent iš tolo panašaus į Platono aukščiausio kalibro filosofijos ir aukščiausios prabos literatūros lydinį.

Mūsų istorinių vietovardžių likimas: užstosime ar išsiųsime į užmarštį?

2019-uosius Seimas paskelbė Lietuvos vietovardžių metais. Docentė F. Kavoliutė mano, kad atkreiptas dėmesys į senuosius vietovardžius kaip vertybę paskatins juos saugoti atidžiau.

Kada kovo 8-oji ne pseudošventė?
Lijana Stundžė - VU naujienos

Kovo 8-oji yra diena, kuri suteikia galimybę viso pasaulio moterims pajusti  bendrystę ir atkreipti dėmesį į lyčių lygybės problemas, kurių vis dar apstu.

60 Tibeto okupacijos metų

Kovo 10 d. dieną pasaulis prisimena 1959 metais įvykusį tibetiečių nacionalinį sukilimą prieš Kinijos agresiją.

Raktas į skaidresnę savivaldą – pačių rinkėjų rankose
Elena Benediktavičiūtė - Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka

R. Urbonaitės, M. Baltrukevičiaus ir V. Valentinavičiaus diskusija apie pirmojo savivaldybių rinkimų turo rezultatus.

Józefas Mackiewiczius: „Tik tiesa yra įdomi“
Aleksander Radczenko - Šiaurės Atėnai

Kas gi toks buvo Józefas Mackiewiczius? Rašytojas, publicistas, žurnalistas, gamtininkas, politinis veikėjas, o gal tiesiog paskutinis LDK pilietis?

Sovietizmas kaip nepastebima infekcija
Tomas Daugirdas - Naujasis Židinys-Aidai

Infekcinis galvojimas neišvengiamai veda prie totalitarinės kolektyvinės atminties kontrolės. 

Kaip balsuoti?
Augminas Petronis - Ateitis

Prancūzų filosofo P. Manent mintimis paremti svarstymai apie tai, ką reiškia būti geru piliečiu ir kaip geras pilietis turėtų balsuoti.

Už ką balsuoti, kai nėra už ką balsuoti? Pokalbis su politologe J. Ulinskaite

Interviu su politikos tyrėja Jogile Ulinskaite apie tai, kaip rinktis už ką balsuoti, kai nėra už ką balsuoti ir kodėl kartais taip atrodo. 

Marius Pareščius – karo su balsų pirkimu fronte

Interviu su Trakų rajone gyvenančiu verslininku Mariumi Pareščiumi apie šio iniciatyvą kovoti su balsų pirkimu.

G. Le Bon „Revoliucijos psichologija“: studija apie blogio iracionalumą

Revoliucijoje G. Le Bonas nemato nieko didingo, tai griovimo ir laužymo, minios siautėjimo metas. 

Šventinis pokalbis apie bernardinai.lt
Marijos radijas

Pokalbis Marijos radijo laidoje „Aktualijos“ apie „Bernardinai.lt“ pradžią, iššūkius ir šiandieną.

Popiežiaus Pranciškaus žinia Lietuvai: „Ši tauta turi tvirtą sielą“
Artuma

Atvykęs į Lietuvą popiežius Pranciškus pirmąją oficialią kalbą pasakė valdžios, visuomenės atstovams ir diplomatams prie Prezidentūros. 

Neįgaliųjų protestas – neįmanomas?

Nors neįgalieji – bene silpniausia socialinė grupė Lietuvoje, tačiau pasipriešinimo formos per visą Lietuvos nepriklausomybės trisdešimtmetį nebuvo jai tinkamos. Kodėl? 

Tolerancijos sąlyga – žmogiškumas ir meilė

Šiandien negali nejaudinti akivaizdus griovys tarp akademinio išmanymo ir su juo beveik jokio ryšio neturinčios masinės elgsenos paviršiaus. 

Kodėl Aristotelis svarbus šiandien?

Antikos filosofas Aristotelis gyveno daugiau nei prieš du tūkstančius metų, tačiau išlieka aktualus tiek politiniame, tiek intelektualiniame gyvenime.

Kovoti „prieš“ ar veikti „už“?

Ko verti mūsų žodžiai apie pagarbą ir meilę homoseksualiems asmenims, jei žiūrime į juos abstrakčiai, kaip į „mažumą“, pagal vieną jos bendrą charakteristiką? 

Žmonės, kurie mus saugo
Gabija Jankauskaitė - Euroblogas

Knygoje „Žmonės, kurie saugo Europą“ – penkiolika trumpų istorijų apie pašaukimą ir nekasdienišką kasdienį darbą – saugoti. 

Buvęs šauktinis: devynis mėnesius rytais kelia ne žadintuvas, o riksmas

Šauktinis pripažįsta, kad tarnaujant ir matant šimtus karių, kurie veikia dėl vieno tikslo, užplūstantis vienybės jausmas yra idiliškas ir romantiškas.