Sankirtos | Visuomenė

7 Romos stebuklai: žmogiškųjų ir dieviškųjų kūrybinių galių sintezė
Vytautas Raškauskas - „Apžvalga“

Roma gimė ant 7 kalvų ir būtent skaičius 7 nuo seniausiųjų laikų daugeliui simbolizuoja tai, kas yra užbaigta ir tobula. 

Demokratija iššūkių laikais

Populistinių ir radikalių politinių jėgų iškilimas turėtų būti traktuojamas kaip simptomas. Naivu būtų manyti, kad iš politinės arenos eliminavus mums nepatinkančias, antidemokratines pažiūras puoselėjančias asmenybes visos problemos išsispręs. 

Darbo rinkos instituto vadovas Boguslavas Gruževskis: „Žmogaus santykį su valstybe apsprendžia jo poreikių patenkinimas“

Apie tai, kaip Lietuvos gyventojams įkvėpti viltį tikėti savo valstybe ir jos ateitimi kalbamės su Darbo rinkos tyrimų instituto vadovu prof. Boguslavu GRUŽEVSKIU

Kur dingo Tvanksta?
Ignas Kriaučiūnas - Žurnalas „Ateitis“

Tvanksta slepia istoriją, apie kurią turbūt jau niekad nepagalvojate.

Policininkas ar profesorius?
Kazys Bradūnas - Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas

Tačiau vis dėlto, kai pasaulyje esame maža tauta, labiau turėtume kreiptį dėmesį ne tiek į aštrų kalaviją ir į kulipkų taikinius, kiek į aštrų protą, į intelektualinį pajėgumą, sumanų apdairumą.

Ką Dalai Lama mano apie laimę?

Nors Dalai Lama niekuomet paskaitų neskaito iš lapo, o kalba iš sielos gelmių ir širdies, susipažinkite su keletu įkvepiančių ir inspiruojančių Dalai Lamos XIV minčių apie laimę ir kaip ją pasiekti.

Kaip grąžinti gatvės vaikus į visuomenę ir švietimo sistemą?

Gatvėje gyvenimas nesaugus, pilnas įvairių pavojų. Galbūt nejaukiai pasijaučiame, kai sutinkame gatve praeinantį benamį. Bet ar pastebime gatvėje esančius vaikus, kartais prašančius išmaldos, pardavinėjančius gėlės, laikraščius?

Airijos pasirinkimas: abortai - UŽ ar PRIEŠ?

Airija gali sulaukti „labai liberalaus abortų režimo“, jei šalies gyventojai gegužės 25 d. balsuos už Konstitucija ginamos negimusių kūdikių apsaugos panaikinimą. 

Kultūrinės spaudos rėmimas: globoti nemarinti
Nijolė Bulotaitė - Vilniaus universiteto biblioteka

Pokalbių ciklo pabaigai pasikalbėti studentai pakvietė kultūros ministrės patarėją, filosofą Viktorą Bachmetjevą, kuris, nors kitą dieną po šio pokalbio atsistatydino, pristatė susirinkusiesiems kuriamą naują kultūrinės spaudos finansavimo modelį.

70 metų po trėmimo operacijos „Pavasaris“ – kodėl reikia prisiminti?

George‘as Orwellas būtent tuo metu rašė savo nemarios šlovės sulaukusį kūrinį „1984-ieji“. Orwellas niekada nesilankė Lietuvoje, bet mums jo kūrinys brangesnis nei jo tautiečiams. Nes mes tai išgyvenome ir galime dar ir juos įspėti būti atsargiems.

Skveras priešais Rusijos ambasadą bus pavadintas Boriso Nemcovo vardu

Gerbiu B. Nemcovo, Anos Politkovskajos, kitų nužudytų Rusijos demokratų ir žurnalistų atminimą ir vertinu jų kovą prieš Putino režimą. Žinoma, kad tokie iškilūs žmonės yra verti būti pagerbti ir įamžinti Vilniuje.

Gyvenkime lokaliai, mąstykime ir veikime globaliai
Egidijus Aleksandravičius - Kupiškėnų mintys

Šiandien pasaulis vis labiau mato, kokiu greičiu technologijos pinga ir kokiu greičiu idėjos brangsta. Miestai jau nustojo būti sandėliai ir didžiųjų konvejerių koncentracijos vieta. Miestai yra idėjų, metaforų, simbolių, ženklų, prasmių generavimo lizdai.

Ar darbas apsaugo nuo skurdo?

Užimtumas ne visada apsaugo nuo skurdo. 2016 m. dirbančiųjų skurdo rizikos lygis tarp 18 metų amžiaus ir vyresnių asmenų Lietuvoje sudarė 8,5 proc. 

Kad Geroji naujiena pasiektų ir atskirtuosius nuo visuomenės
XFM Radijas

Kiekvieną kartą pamokslaujant kaliniams reikia priminti sau, kad nors dalis tų žmonių yra baisūs nusikaltėliai, jų akyse galima pamatyti širdį ir sielą.

Tėkmė. Praeinančiųjų pėdsakais

O be atminties miestas yra plytų ir asfalto rinkinys, be atminties žmonės yra tik pakrikę benamiai… Praeinantieji, siekime amžinybės.

Kamerūno „Carito“ direktorius: tai jau karas
vatikano radijas

Labai neramios žinios ateina iš Kamerūno: dar viena Afrikos šalis klimpsta į pilietinio karo liūną, kuriame gali prarasti viską ir nelaimėti nieko. 

Perkaitę mes, perkaitęs pasaulis
Ieva Dryžaitė - Sociologai.lt

Pasak T. H. Erikseno, dabartiniame pasaulyje žmogus jaučiasi bejėgis, nes iš jo atimta teisė dalyvauti svarbiuose sprendimuose, kurie tiesiogiai daro įtaką jo gyvenimui.

Kas slypi už „Hamas“ sėjamo smurto?

Jei tik. Jei tik grupuotė „Hamas“ nebūtų užvaldžiusi Gazos Ruožo. Jei tik „Hamas“ nenaudotų savo žmonių kaip skydų ir kaip žmogiškų ginklų savo mirtinoms operacijoms. 

Policinės valstybės karai. Epizodas I: galia nubunda

Tai, kas plaukia iš Tomo Dapkaus ilgamečio sekimo ir dabar vykstančio pjudymo istorijos, kad ir kas galiausiai aiškėtų joje buvęs teisus ar kaltas, irgi verčia matyti paraleles ne su Vakarų demokratinės valstybės teisinėmis procedūromis, o su KGB.

Apie dvasinį Europos uždavinį. Pokalbis su Jeanu-Marcu Ferry

Būdama transnacionalinė, Sąjunga turi turėti nuolatos jaučiamą etinę substanciją, kuri inspiruotų jos institucijas. 

Sprendžiant tarptautinius konfliktus reikia ne sirgalių, o teisingumo siekiančių teisėjų

Jau esu rašęs, kad tarptautinius konfliktus mes dažnai esame linkę vertinti tarsi futbolo rungtynių sirgaliai. Palaikome savo komandą, dažnai iškoneveikiame teisėjus, nes šie gi visada švilpia ne taip, kaip reikia, yra nupirkti ir akli.

„Tarp dviejų pasaulių“: S. Šalkauskio mintys apie Lietuvą ir jos misiją pasaulyje

1919 metais, studijuodamas filosofijos doktorantūroje Šveicarijoje, S. Šalkauskis publikavo beveik 300 puslapių apimties monografiją „Tarp dviejų pasaulių: Lietuvos nacionalinės civilizacijos klausimo sintezė“.

Šalkauskis juokiasi iš mūsų

Šalkauskis juokiasi iš mūsų. Kvailių keiksmažodžiai nepadaro išmintingais.  Šalkauskio knygos ir straipsniai laukia kitos Lietuvos. 

Politika ir žmogaus kvailumas

Tikintys žmonės gali būti visuomenės mokslininkais, tačiau negali pripažinti, kad viskas yra iš visuomenės. 

Kinijos imperinė ekonominė diplomatija Europoje

Tarptautinėje žiniasklaidoje įprasta girdėti nerimo kupinų komentarų apie tolydžio augančią pasaulinę Kinijos įtaką.

Dar kartą apie Gegužės 3 dienos konstituciją, apie lenkus ir lietuvius istorijoje
Nijolė Bulotaitė - Vilniaus universiteto biblioteka

Kasmet, gegužės 3 dieną, Vilnių užplūsta lenkų turistai, vietiniai lenkai taip pat švenčia gegužės 3-iąją. Kuo reikšminga ši data, ką ji reiškia Lietuvai ar apskritai ką nors reiškia?

Valstybės brandos egzaminas

Politinė sistema remiasi ne demokratiniais laisvos valios, kompetencijos, įstatymų viršenybės ir duotos priesaikos principais, o ryšiais-kyšiais-stogais-otkatais.

Winstonas Churchillis Lietuvoje
Daina Valentinavičienė - Naujasis židinys

Winstonas Churchillis – tai žmogus, pakėlęs Britaniją į kovą prieš Hitlerį ir ją laimėjęs. Žmogus, kuris aiškiai suvokė tragišką karo baigties ironiją, kai nugalėtą blogį pakeitė kitas.

Švedijos ekspertė: vyrų smurtą prieš moteris lemia visuomenėje susiklosčiusi hierarchija

Pokalbis su Švedijos nacionalinio vyrų prievartos prieš moteris tyrimų centro Upsalos universiteto eksperte Ulla Albért apie vyrų smurto prieš moteris priežastis ir būdus jį stabdyti. 

Konservatoriai tiki Europa

Esame europiečiai ir nematome prieštaros tarp lietuvybės ir europietiškumo, tarp tautinės valstybės ir vieningos Europos: tik būdami europiečiai esame visiškai lietuviai. 

Stasio Šalkauskio pėdomis

Stasys Šalkauskis buvo tikra Dievo dovana tarpukario Lietuvai. Ne mažiau aktualus jis ir šiandien.

Per skubėjimą pasiklydę paviršiuje

Būtų naivu prašyti, kad pasaulis staiga sustotų ar sugrįžtų prie gyvenimo būdo, egzistavusio prieš šimtmetį. Tačiau sunku paneigti, kad skubėjimas veda prie paviršutiniškumo. Ypač kai bėgama be sustojimo.

Švęsti Markso jubiliejų – tai šokti ant milijonų aukų kapų

Užuot džiaugęsi Karlu Marksu ir jo darbais, jo 200-ąsias gimimo metines turėtume išnaudoti nukentėjusiųjų atminimui pagerbti.

„MG Baltic“ skandalas daužo žurnalistų reputaciją. Patys ją turėsime ir atkurti
Dainius Radzevičius - dainius.org

Dar 1996 metais Lietuvos žurnalistai ir leidėjai savo bendrame susitikime patvirtino profesinės etikos standartus. Daugelis stengėsi ir stengiasi jų laikytis. Kai kam jau tada nesinorėjo etiškos žurnalistikos. 

Kas savaime suprantama

Susidaro įspūdis, kad humanitarai Lietuvos valstybei nėra reikalingi. Kad lietuvių kalba, Lietuvos istorija, tautosaka, literatūra, filosofija, dailės tyrimai yra tik pačių tyrėjų reikalas. 

Kelias į nelaisvę per blogas idėjas

Žvilgsnis į dabartį per idėjų prizmę mums primena, jog ne viskas yra vien pragmatinis interesas ir realpolitik. Kelias į nelaisvę veda per su ja nesuderinamas idėjas – tai pagrįstai laikoma viena pagrindinių knygos išvadų. 

A. Pūras: pati ES savo „tėvą“ J. Monnet pavertė nuobodžia figūra

Kas buvo Jean Monnet – socialistas ar neoliberalas, Jungtinių Europos Valstijų kūrėjas ar Prancūzijos valstybininkas?

Ten, kur tvyro neapykanta, laisvė miršta

Jau trisdešimt metų rašau skyrelį „Dienos mintis“ ir niekada negalvojau, kad man 2018-aisiais vis dar teks kalbėti apie antisemitizmą. Priklausiau po Holokausto gimusiai kartai, kuri tikėjo pasaulio tautomis, kai jos sakė: „Niekada daugiau.“

Diskriminacija dėl amžiaus
Valentinas Mitė - Europos laiku

Verslininkai dažnai spjauna į žmogaus teisę nebūti diskriminuojamam dėl amžiaus.

Kuo reikšminga prezidento E. Macrono kalba Prancūzijos vyskupams?
Povilas Aleksandravičius - Mažoji studija

Dalyvaudamos socialiniame dialoge, religinės konfesijos turi sugebėti išreikšti savo vidinius įsitikinimus racionaliais universaliais argumentais.

Neišeiti iš kalbos namų

Tvirtai tikiu, kad kalba yra būties namai, egzistencinis žmogaus prieglobstis, o mąstytojai ir poetai yra šio prieglobsčio sargai.

Apie kultūringą pelę Stasę ir kultūrinės spaudos kasdienybę
Nijolė Bulotaitė - Vilniaus universiteto biblioteka

Paklausta, kaip pavyksta suderinti, sustyguoti tokio plataus meno sričių spektro leidinį, M. Krikštopaitytė teigia, kad pagrindinis tikslas – kokybiška refleksija. 

Lietuvos socialinės raidos trajektorijos pokytis – įsigali socialinis kiaurumas

Netrukus minėsime šiuolaikinės Lietuvos visuomenės raidos pradžią – Lietuvos Sąjūdžio gimimo 30 metų jubiliejų. Tai gana gražus laikotarpis, leidžiantis pasvarstyti apie mūsų visuomenės raidos kelią ir jo ypatumus. 

Ką skaityti? Novičiokas, polokaustas, sielvartas ir demokratija socialinių tinklų eroje

Ar žinote, kaip buvo sukurta nervus veikianti itin pavojinga medžiaga „Novičiok“? Ar esate girdėję terminą „polokaustas“? Kaip manote, ar liberali demokratija išgyvens socialinių tinklų erą?

Mano romanas su plastmasės gabalu

Prisimenu, pirmą kartą tą keistą aparatą pamačiau šešerių pas mamą darbe. Jis buvo itin lėtas, skirtas buhalteriniams skaičiavimams atlikti, tačiau turėjo vieną žaidimą, kuriame reikėjo spalvotus burbulus sujungti į vieną liniją, kad šie susprogtų.

Du konservatoriai pristatė viziją dėl ES ateities – „Stipri Lietuva – stiprioje Europoje“

Tėvynės sąjungos-krikščionių demokratų frakcijos nariai Audronius Ažubalis ir Laurynas Kasčiūnas per Seime vykusią spaudos konferenciją pristatė memorandumą dėl Lietuvos pozicijos Europos Sąjungos (ES) ateities klausimu „Stipri Lietuva – stiprioje Europoje“.

Pajamų nelygybė ir bendrystės ekonomika

Pajamų nelygybė Lietuvoje – viena didžiausių ES. Originalų socialinės atskirties sumažinimo būdą yra pasiūliusi katalikiško Fokoliarų judėjimo vadovė Chiara Lubich. Tai bendrystės ekonomika. 

Najezdai ir zakazai medijose: aš, Dapkus ir kiti
Marijus Gailius - mintijimai.wordpress.com

Todėl kalbėkime, kolegos. Beveik kiekvienas žurnalistas, kuruojantis politines temas, yra juk panašių dviprasmybių patyręs. Didžiausias likęs pavojus mūsų medijų laisvei yra ne Kremlius, ne glavlitas, ne kulka – tai nutylėjimai.

„Lietuvis yra tas, kuris myli laisvę ir gerbia Lietuvos Statutą“

Vytauto Didžiojo universiteto doc. dr. Andžejaus Pukšto kalba Gegužės 3-iosios Konstitucijos minėjime. 

Kertinė K. Bradūno paraštė

Praėjusių metų pabaigoje išleista knyga „Kertinė paraštė. Literatūros ir kultūros kritika“ atskleidžia menkiau pažįstamą poeto, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Kazio Bradūno pusę.