Komentarai ir pokalbiai | Visuomenė

Rusija keisis iš vidaus – be Vakarų pagalbos?

Aleksejui Navalnui pasireiškus kaip politikui, mąstančiam kitaip nei Vladimiras Putinas ir galinčiam bei pasiryžusiam rimtai su juo konkuruoti,  kyla įtarimų, jog su juo gali būti bandoma susidoroti.

Prieš viešąjį interesą

Didžiulis nesusipratimas politinio sprendimo logiką tapatinti su viešojo intereso gynimo principu, rašo Justinas Dementavičius. Autorius siūlo prisiminti bendrojo gėrio sąvoką. 

Tyrimas: Lietuvoje įtariamiesiems savo teises suprasti sunku
Mano teisės

Įtariamiems asmenims įteikiamo pranešimo apie jų teises suprantamumą specialistai vertina kaip vidutinį.

Lietuva – XXI amžiaus vergų tiekėja. Ar galima tai sustabdyti?1

Rūpestis dėl užsienyje gyvenančių Lietuvos piliečių gerovės yra pagrįstas. Tačiau nors šiuo metu daug diskutuojame apie galimus pažeidimus ateityje, dalies mūsų piliečių teisės yra pažeidžiamos nuo pat to laiko, kai mums atsivėrė kitų šalių darbo rinkos. 

Kaip „valstiečiai“ tautą blaivino 8

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) sukelia tiek daug triukšmo, kiek politinėje padangėje būta jau labai seniai.

R. Juknevičienė: artėjant ZAPAD 2017 pratyboms turime susikoncentruoti į Rusijos atgrasymą2

Artėjančios ZAPAD 2017 pratybos, kurias organizuoja Rusija ir Baltarusija, kelia nemažą nerimą NATO. 

Ar viešajam sektoriui reikia eksperimentų?

Demokratinių valstybių politinių sprendimų priėmimo procesas iš esmės nesiskiria – po rekomendacijų ir duomenų pristatymo jį priimančiose institucijose vyksta aptarimas, balsavimas bei tariamas galutinis žodis.

Rusijoje kyla rimta opozicija V. Putinui1

Šios savaitės užsienio spaudos apžvalga, parengta Mykolo Drungos.

R. Grajauskas. Ar pavyks E. Macronui suvienyti euro zoną?1

Pagrindiniai E. Macrono pažadai yra orientuoti į ekonomiką ir jos konkurencingumo didinimą. Tačiau ne mažiau svarbus ir jo siekis – gilesnė euro zonos integracija, kuri būtų naudinga ir Lietuvai.

Dabartinių reformatorių problema: jie nežino, ką daro45

Filosofams svarbu ne žinoti, bet pažinti, ko nežinai. Jie nori sugriauti dabarties žmonių tikėjimą savo žinojimo pranašumu. Jiems nėra nieko blogesnio, kaip dabarties žmonių pasitikėjimas savo žinojimu. 

A. Peškaitis OFM: liberalusis rasizmas stengiasi kitą uždaryti į getą16

Laicizmas siekia tikinčiuosius uždaryti į getus. Tokią mintį atsakydamas į Pascalio Brucknerio idėjas išsakė brolis pranciškonas Arūnas Peškaitis OFM. Su juo kalbėjomės apie šiandienines Europos problemas bei atsaką joms.

Baltų vienybė ar nežinojimas?2

Lietuvių kalba yra aukščiausia šalies vertybė, mūsų valstybingumo pamatas ir svarbiausias identitetas, todėl jos deramą statusą privalome ginti.

Lietuviška aritmetika: išleidžiame daugiau negu oficialiai uždirbame?

Anot statistikų, vidutiniškai lietuvis galėjo įpirkti ir suvartoti 86 proc. to, ką sau galėjo leisti vidutinis ES pilietis.

Politologė M. Šešelgytė: „JAV pasitraukimas iš Paryžiaus klimato susitarimo – politinis žingsnis, nukreiptas į vidaus rinką“14

Apie sutarties ateitį, lyderystę kovoje su klimato kaita, Vatikano vaidmenį šiame procese kalbėjomės su politologe Margarita Šešelgyte.

JAV tęsiasi tyrimas dėl Rusijos įtakos: vykstant politinei kovai, kas pasirūpins Respublika21

Prieš kurį laiką JAV Senato žvalgybos komiteto posėdyje liudijo atleistas FTB direktorius Jamesas B. Comey. Į akis krenta kardinaliai priešingas šio „politinio įvykio“ interpretavimas žvelgiant iš prezidento D. Trumpo rėmėjų ir jo oponentų perspektyvos.

Apie meilę ir jos poreikį6

Tenka stebėti, kaip dalis jaunimo karštligiškai bando susirasti antrąją pusę (tendencija labai aiškiai matoma socialiniuose tinkluose). O kita dalis – aštriai šaiposi iš to, pernelyg aštriai, kad tai būtų jiems nesvarbu. 

Prancūzijos Respublika nutarė žengti pirmyn su E. Macronu5

Antrasis Prancūzijos parlamento rinkimų turas patvirtino prognozes – pergalę iškovojo centristinis E. Macrono judėjimas „Pirmyn, Respublika“ (REM), parlamente turėsiantis absoliučią daugumą.

Šabakai: užsidariusi ir paslaptinga bendruomenė, nuo kurios prasideda šiandienio Irano istorija

Pasakojimai apie Artimuosiuos Rytus kartais išties primena garsiąją „Tūkstantį ir vieną naktį“.

Jaunimo rinkiminio aktyvumo panacėjų beieškant2

Klausimas, kaip pritraukti jaunimą dalyvauti rinkimuose, laikomas labai opiu. Vienas iš dažniausiai siūlomų būdų yra elektroninis balsavimas. Didėjant emigracijos apimtims, vis dažniau kalbama ir apie dvigubą pilietybę. 

Verslumas? Tai labai įdomu – Danieliaus istorija1
Bernardinai.TV

 „Verslas yra visų problemų sprendimas, nes kai tu padedi pasauliui kurti pridėtinę vertę, apima labai geras jausmas. Ir šiaip – juk tada, kai darai, kas tau patinka, darai tai geriausiai, ir pats tobulėji kaip asmenybė“.

Knygos ir žmonės. S. Čelutka apie makiavelizmą
Bernardinai.TV

Videoįraše politinės filosofijos doktorantas Vilniaus universitete Simas Čelutka teigia, kad makiavelizmą dažnai suprantame neteisingai. 

Aistė Pilkienė: „Būti tiesoje prieš save, prieš kitus ir prieš Dievą yra tikras džiaugsmas“18

Apie Tiesą, Laisvę, iššūkius studijose, apaštalavimą savo aplinkoje su Aiste kalbėjomės artėjant Lietuvos jaunimo dienoms.

Ne(kr)oliberalizmas. Arba kaip aš nustojau jaudintis ir pamilau savo prievartautoją44

Pilietinį ir politinį veiksmą visame pasaulyje, įskaitant Lietuvą, irgi sumenkina primityvus mesianizmas. Lietuvoje turime etatinių superherojų, kurie vadina save visuomenininkais.

Krasnogrūdos užrašai. Kodėl nukrito Ikaras?2

Kas yra Ikaras? Tai žmogus, kuris nori pažinti aukštybes, nepažindamas nė vieno šalia esančio žmogaus. Tai žmogus, kuriam tegali žiūrėti į nugarą, nes jo akys yra nugręžtos nuo tavęs. Ikaras – tai aš, kai pametu kryptį.

Laikas9

Kiek sveria laikas? Daug? Mažai? O gal visai nieko?

P. Auštrevičius: kodėl vis dar turime mokėti už skambučius iš vienos Europos į 3 Lietuvas?

Europos Parlamento nario liberalo P. Auštrevičiaus komentaras žiniasklaidai „Kodėl vis dar turime mokėti už skambučius iš vienos Europos į 3 Lietuvas?“

D. Jauniškis: didžiausios grėsmės – tos pačios3
Tomas Janeliūnas - Naujienos.lt

Valstybės saugumo departamentas (VSD) balandį visuomenei pristatė grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimą ir savo veiklos ataskaitą.

Pusiau tuščia ar pilna stiklinė2
Tomas Janeliūnas - Naujienos.lt

Lietuvos saugumo padėtis – dviprasmiška. Šalies saugumo tarnybos akcentuoja nemažėjančias išorės grėsmes, tačiau visuomenė labiausiai nerimauja dėl gyventojų senėjimo, emigracijos ir skurdo.

Balsuosiu, kai pasensiu, arba Apie jaunimo politinį (ne)dalyvavimą Lietuvoje19

Per praėjusių metų išankstinį balsavimą savivaldybėse daugelį šokiravo eilės, kurios galėtų varžytis su sovietmečio parduotuvių vaizdeliais ar LIDL atėjimu į Lietuvą. 

Pajamų nelygybė – tiesus kelias į skurdą36

Apie skurdo keliamas problemas bei valstybės vaidmenį, mažinant socialinę atskirtį visuomenėje, kalbamės su socialinių mokslų daktaru, socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėju prof. R. Lazutka.

„Grįžtanti atmintis“: Danutei Plikaitytei-Aidietienei po 69 metų įteiktas VU atminties diplomas
VU naujienos

1945 m. Danutė Plikaitytė-Aidietienė įstojo į Vilniaus universitetą studijuoti farmacijos mokslų.

Birželio godos1

Vėl birželis. Vėl diplominių darbų gynimai Lietuvos universitetuose ir kolegijose, vėl brandos egzaminai baigiantiems mokyklas.

Bežadžiai žodžiai

Lietuviška žodžio forma nėra Lietuvos išlikimo, kultūros ir gerovės garantas. Justino Dementavičiaus komentaras. 

TV nemirtinga, ir jokia „Laisvės TV“ jos nenugalės

Dažnas išsilavinęs jaunuolis, paklaustas, ar žiūri televiziją, atsako, kad neturi tokio daikto kaip televizorius.

Krašto apsaugos ministras: jei kas nors galvoja, kad maudomės piniguose, klysta2

Apie krašto apsaugos sistemos poreikius bei nerimą keliančias pratybas „Zapad“ – pokalbis su ministru LRT TELEVIZIJOS laidoje „Dėmesio centre“.

Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisija tampa politikavimo įkaite

Prieš kelias dienas Lietuvos žaliųjų ir valstiečių lyderis Ramūnas Karbauskis užsimojo paleisti Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisiją, siūlydamas ją pakeisti kita. 

Gyvenimas po bevizio režimo

Bevizio režimo suteikimas Gruzijai ir Ukrainai Lietuvoje sutiktas kaip šalies diplomatinė pergalė ir ilgamečio darbo sėkmingas rezultatas. VU TSPMI dėstytojo komentaras. 

P. Pomerancevas: dabartinė Kremliaus propaganda veiksmingesnė, tačiau turi vieną minusą
lrt

Dabartinė Kremliaus propaganda – veiksmingesnė negu sovietų, tačiau visgi turi vieną trūkumą. Taip LRT.lt sako žurnalistas, Rusijos propagandos ekspertas Peteris Pomerancevas.

Kur D. Trumpas galbūt neklydo1

Keliose praėjusiose užsienio spaudos apžvalgose pateikėme komentarus, kritikuojančius Donaldo Trumpo paskelbtą Amerikos atsitraukimą nuo Paryžiaus klimato sutarties.

Ar skurdas yra tik skurstančiųjų problema?10

Metams bėgant visuomenės požiūris dar labiau keitėsi. Socialiniai mokslai ėmė ieškoti skurdo priežasčių. Imta suprasti, jog skurdas ir nedarbas turi mažai ką bendra su charakteriu ar nuodėme. 

Apie pasidalijimą tikėjimu12

Ypač jaunimas gražiai užsidega aistra kitiems pasakyti, paskelbti – kad visi žinotų, kaip Dievo tikrovė perkeičia gyvenimą, į kokią laisvę ir laimę veda.

Antanas Guoga: ir vėl gėda dėl valdžios prieš Europą

Visiems pažįstama, kaip į kritiką reaguoja mūsų valdžia. Sukritikuota kurį laiką tarsi stengiasi: aiškiau artikuliuoja, tačiau po kelių dienų valdžios ryžtas dingsta.

Knygos ir žmonės. L. Donskis apie moderniają politinę mintį literatūroje6
Valstybės pažinimo centras

Videoįraše a. a. Leonidas Donskis pristato tris kūrinius: „Išmoningasis hidalgas Don Kichotas iš La Manšo“, „Romeo ir Džuljeta“, „Gargantiua ir Pantagriuelis“. 

Kuo įdomi Lietuvos karinė doktrina eiliniam piliečiui? 7

Priklausau tai žmonių kartai, kuriems valstybės gynybos politika ilgą laiką buvo didžiausia paslaptis. 

Nepajudinamas paveldas5

Didėjant biurokratinio aparato ir masinės sąmonės atotrūkiui, valdiškas prisilietimas prie mums šventų dalykų nebūtinai gali pridėti teigiamos reikšmės.

D. Pūras: viskas mūsų rankose2

Pokalbis su JT specialiuoju pranešėju teisės į sveikatą klausimais prof. Dainiumi Pūru apie sąstingį Lietuvos psichiatrijoje.

Susipažinau su Teofiliumi

„Mums nereikia imituoti Šv. Pranciškaus ir jo veiklos, nes laikai yra skirtingi. Tačiau mums tikrai reikia jo dvasios užsidegimo, jo tikėjimo“, – taip per pašnekesį man bylojo Prancūzijos pranciškonų provincijolas.

Laiškai iš kaimo. Rudasis lokys Lietuvoje? Tai smulkmena...1

Kas Gamtoje yra smulkmena, o kas – stambmena? Tokia diskusija gali būti be pabaigos. Vertinimas priklauso ne nuo žvėries ar augalo dydžio, o nuo vertintojo interesų ir pasaulėjautos.

Katalikai Kongo DR: tarpininkaujantys, puldinėjami, prašantys atsakingo požiūrio į naudingąsias iškasenas

Katalikiškoje Kongo Demokratinėje Respublikoje yra daugiausia perkeltųjų asmenų šalies viduje dėl karinių konfliktų visame pasaulyje. Bažnyčia padeda siekti taikos tarpininkaudama ir už tai nukenčia. 

Prancūzijos parlamento rinkimai: Emmanueliui Macronui pavyks įtvirtinti pergalę

Prancūzijos parlamento rinkimai kartais dar yra pavadinami trečiuoju prezidento rinkimų turu.