Šiandien

Istorija nėra tik negyva praeitis. Istorija dalyvauja mūsų dabartyje kaip jėga, vis kviečianti susimąstyti apie atmintį ir užmarštį, savąją tapatybę, skirtingų tautų, kultūrų sugyvenimą. Šįkart mūsų žvilgsnis krypsta į Vilniaus kraštą ir jo istoriją. Kas bendro tarp pasakojimo apie legendinę Paulavos respubliką menančius Turgelius ir Česlovo Skaržinsko teksto apie Sąjūdžio gimimą ir iššūkius Šalčininkuose? Priminimas, kad daugiakultūrėje terpėje darna ir sugyvenimas visada stovi šalia atsiribojimo ir konflikto. Tik nuo mūsų šiandienos priklauso, į kokią praeitį remsimės, kokį kelią rinksimės ir kokią Lietuvą kursime.

Donatas PuslysDonatas Puslys
Šaltoje Šalčios žemėje 8Česlovas Skaržinskas
Turgeliai – istorijos ir kultūros apsuptyjeGediminas Kajėnas,Kostas Kajėnas - Bernardinai.TV
Atsiduoti Jėzui Šventojoje Dvasioje
Kun. Vytenis Vaškelis

Neįmanoma tiesiausiu keliu grįžti Namo, jei kasdien neatiduodame Jėzui savo silpnybių bei klaidų, jei neprašome, kad Šventoji Dvasia vadovautų mūsų gyvenime.

Arkivysk. Teofilius Matulionis bus skelbiamas palaimintuoju3

Iškilmingas arkivysk. Teofiliaus Matulionio skelbimas palaimintuoju turėtų įvykti tuomet, kai bus baigtos derinti visos detalės su Šv. Sostu.

Nerono laikų dvasia Rusijoje: in memoriam arkiv. T. Matulioniui1
Roma Zajančkauskienė

Kunigas Teofilius pateko į Peterburgą kaip carinės policijos paskirtą bausmės vietą 1909 m. už tai, kad, nesuderinęs su carinės Rusijos valdžia, pakrikštijo sunkiai sergantį katalikės ir stačiatikio tėvų vaiką. 

Popiežiaus homilija. Nesipriešinkime Dievo malonei
vatikano radijas

Daug kartų girdime „taip“, „taip“, „taip“,  pritariama permainoms, o iš tiesų nenorima nieko keisti. 

Knygos „Laiškų dialogas: Jurgis Matulaitis, Pranciškus Petras Būčys“ sutiktuvės – jau pirmadienį

Kalbės istorikė GENOVAITĖ GUSTAITĖ ir knygos rengėjas, Vilniaus universiteto profesorius, Lietuvių katalikų mokslo akademijos Centro valdybos vicepirmininkas PAULIUS SUBAČIUS.

Apdovanoti G. Morkūno vardo esė konkurso laimėtojai

Lapkričio 30-ąją nacionalinėje M. Mažvydo bibliotekoje buvo apdovanoti G. Morkūno vardo esė konkurso laimėtojai. Kviečiame pasižvalgyti po renginio akimirkas.

Tebūnie pasmerkti ištroškusieji meno14
Ieva Emilija Rozenbergaitė

Esu priversta parašyti apie didelę netektį, palietusią mus visus: netekome meno. Man regis, mes buvome taip pripratę prie šios lėtinės mūsų šalies ligos, jog į ją per daug nesigilindami pasąmoningai vylėmės, kad ji pati praeis.

Kodėl Vengrijos kinas aktualus Lietuvai?1
Aistė Račaitytė

Kaip ir daugumoje Europos valstybių, Vengrijoje 6–8 dešimtmečiuose susiformavo stipri nacionalinio kino mokykla, kuri yra itin aktuali panašiu istorijos scenarijumi besidalijančiai Lietuvai. 

Andrius Kaniava: „Neįrašytos dainos – kaip krūva meilužių“
lrt

Aš nelabai priimu artistus, kurie vaidina gyvenime. Dėl tokio požiūrio aš tausoju save scenai. Man nepriimtini artistai, kurie daug vaidina gyvenime – tuomet lieka labai mažai scenai.

Režisierius Mindaugas Karbauskis: „Laukiu, kol tapsiu reikalingas“4
Literatūra ir menas

Aš – tarpininkas, padėjėjas, bet tikrai ne tas, kuris diktuoja. Nuo manęs neprasideda niekas.

R. Karbauskis: Kodėl rūpinimasis žmogaus gyvybės apsauga vadinamas ekstremizmu?19

Po vakar įregistruoto Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisų kilo nepasitenkinimo banga. Keista, jog kai kuriose publikacijose net nepabandyta išklausyti pataisų iniciatorių.

Prof. Angelija Valančiūtė: kiekvienas gydytojas, atsiimdamas diplomą, prisiekė saugoti gyvybę nuo jos užsimezgimo iki natūralios mirties52
Marija Keršanskienė

Prof. Angelija Valančiūtė komentuoja tris teiginius, dėl kurių visuomenė ir Seimo nariai yra klaidinami labiausiai.

Moksleiviai ateitininkai kviečia aukoti ir kurti „Ateitį Ukrainai“

Advento laikotarpis dažnam yra pasiryžimų laikas, kai nusprendžiame atsigręžti į pasaulį, stengiamės labiau mylėti ir daugiau padėti kitiems.

Apie ES saugumą praėjus 25 metams po SSRS žlugimo. II dalis8
Vytautas Raškauskas

Praėjusią savaitę Europos Parlamento plenarinėje sesijoje Strasbūre daugiausia dėmesio sulaukė ES saugumo ir gynybos klausimai.

Referendumas Italijoje: naujas populizmo testas?2

Po „Brexit“ ir Donaldo Trumpo pergalės laukia naujas populizmo Vakaruose testas.

Kaip parodyti vaikui, kad mes jį mylim?

Užsienyje ir mūsų šalyje atlikti tyrimai rodo, kad vaikų raidai tinkamiausias yra demokratinis tėvystės auklėjimo stilius, kurio pagrindas – dermė tarp tėvų skleidžiamos emocinės šilumos ir jautrumo vaiko poreikiams bei keliamų jam reikalavimų.

Vakaro malda šeimoje
Bitute

Aurelija ir Evaldas Lasiai augina penkis vaikus – tris berniukus ir dvi mergaites. Po kiekvienos dienos, pilnos įvairių nuotykių, darbų ir žaidimų, visa šeima prieš miegą susirenka kartu vakaro maldai. Tai labai svarbi šios šeimos tradicija.

Noriu, bet nežinau, ar pajėgsiu?
Augustas Kalinauskas

Toks ar panašus klausimas dažnai skamba jauno žmogaus galvoje, jei pradedame kalbėti apie šeimą. Ją sukurti norime visi, bet tai padaryti sėkmingai toli gražu ne visiems pavyksta. Kamuoja ne viena baimė ir stereotipas...

Neįgaliems vaikams gydymą keičia kūryba ir žaidimai
Tomas Jarusevičius

Kaune dvejus metus veikiantis vaikų užimtumo centras „Mes kitokie“ – vieta, kur muzikos garsai, šokis ir kiti kūrybiniai užsiėmimai veikia kaip terapinės priemonės.

Nėštumas ir skiepai nuo gripo: mitai ir faktai

Ar besilaukiančios moterys Lietuvoje vengia skiepytis? Galbūt nenorą skiepytis lemia ne tik žinių trūkumas, bet ir senos baimės? Gydytoja Gabrielė Gaižutytė atsako į klausimus apie skiepus nuo gripo, kurių dažniausiai kyla kūdikio besilaukiančioms moterims

Kalėdinis atvirlaiškis į Sibirą, arba #SuKalėdomViktorija

Viktorija Braškytė – lietuvių tremtinio Algio Braškio duktė. Su ja susipažinome „Misija Sibiras‘16“ ekspedicijos metu Igarkoje, kai ji apsilankė mūsų stovyklavietėje.

Pomponai. Du Vinco Kudirkos kapai

Karstas pagal anų laikų paprotį buvo išklotas juodu krepu, klojamu anuomet tik žymiems žmonėms, ir dar du geležiniai vainikai buvo paguldyti ant karsto viršaus, ne taip kaip dabar - ant kapo viršaus.

Noriu, bet nežinau, ar pajėgsiu?
Augustas Kalinauskas

Toks ar panašus klausimas dažnai skamba jauno žmogaus galvoje, jei pradedame kalbėti apie šeimą. Ją sukurti norime visi, bet tai padaryti sėkmingai toli gražu ne visiems pavyksta. Kamuoja ne viena baimė ir stereotipas...

„Mokslo sriuba“: lietuvių atradimas padarė proveržį genetikoje (II dalis)

Šis atradimas gali pelnyti pirmąją Lietuvos istorijoje Nobelio premiją Chemijos srityje.

„Jaunimo linija“ emocinę paramą teiks tiesioginiais pokalbiais internetu

Emocinės paramos tarnyba „Jaunimo linija“, bendradarbiaudama su „Teo“ ir „Omnitel“, pradeda naują projektą – pokalbius internetu.

Rašytojas G. Kanovičius mokyklų bibliotekoms dovanojo 500 savo penkiatomių1

Nes tą, kas užmiršta mirusiuosius, ir patį užmirš jo palikuonys.

„Keliautojo autostopu gidas po galaktiką“: tarp rimtos filosofijos ir absurdo

Britų rašytojo Douglaso Adamso „Keliautojo autostopu gidas po galaktiką“ žaižaruoja beribe fantazija, balansuojančia ties rimtos filosofijos ir gryniausio absurdo riba.

Druskos istorija – podraug ir pasaulio istorija

Druska – kur kas daugiau, nei tik sūrūs balti kristalai; be jos nebūtų ir mūsų. Todėl druskos istorija kartu yra ir pasaulio istorija.

K. Stuarto „Kaladėlių berniukas“: gyvenimas ne pasivaikščiojimas

K. Stuarto „Kaladėlių berniukas“ – skausmingai graži istorija, kuri privers jus skaitant ir verkti, ir juoktis vienu metu.

Įvadas į budizmo filosofijos studijas2

Knygoje kanoniniais ir nekanoniniais tekstais pristatyta filosofija pateikiama dalimis, kurių kiekviena perteikia sinchronišką budizmo filosofinio mąstymo būklės vaizdą.