Lietuvių ir lenkų santykiai, nepaisant ilgaamžės bendros tautų istorijos, yra sudėtingi ir painūs. Vienaip dėl dešimtaeilių dalykų jie yra suvokiami Lietuvoje, kitaip – Lenkijoje. Lietuvio ir lenko pokalbis padeda pažinti pašnekovą – suvokti paties ginčo esmę. Ypač kai kalbasi du vidutinio amžiaus rašytojai, menantys sovietų epochą, tačiau savo brandą pasiekę jau laisvės laikais. Piotro Kępińskio ir Herkaus Kunčiaus dialogas nėra egzotiškas. Tai dviejų intelektualų iš dviejų šalių, išsivadavusių iš sovietų institucijų diktatūros, pokalbis. Abu jausdami palankumą su įdomumu žvelgia į šalį, abu nesuvaržyti nacionalistinės megalomanijos, vis dar būdingos lenkų ir lietuvių mentalitetui. Laisvė suartino lietuvį ir lenką. Tačiau kartu ir atvėrė kai kurias žaizdas – apie jas abu rašytojai kalbasi atvirai, be kompleksų ir kviečia skaitytoją dalyvauti šiame dialoge.

Donatas PuslysDonatas Puslys
Pranciškus „Didžiojo blogio“ memoriale. Trigubas pagrindas krikščioniui
vatikano radijas

Ankstų šeštadienio rytą popiežius Pranciškus pradėjo nuo Cicernakaberdo memorialo aplankymo, lydint apaštalinės armėnų Bažnyčios galvai Karekinui II ir Armėnijos prezidentui Seržui Sergosianui.

Kantrybė – kertinė brandžios motyvacijos atrama1
Kun. Vytenis Vaškelis

Kilniausia kantrybės priežastis yra meilė Neregimajam.

Popiežius Armėnijoje: Praeities tragedijos tepadeda žmonijai išvengti jų pasikartojimo
vatikano radijas

„Gerbiu armėnų tautą, kuri apšviesta Evangelijos šviesos, taip pat tragiškiausiais istorijos laikotarpiais visuomet atrasdavo Kryžiuje ir Kristaus prisikėlime jėgą“.

Krikščionių šventės – „adaptuotos“ pagonių šventės?23
Benas Ulevičius

Prasminga ieškoti tautinės krikščionybės kalbos, kitaip sakant, mėginti krikščionybę atskleisti tautai suprantama, artima kalba. Dažnai šis „įtautinimas“ įvyksta savaime, nes krikščionybė atsiskleidžia per konkrečios tautos žmones.

Bernardinų parapijiečių iniciatyva gimė Gailestingumo piligriminė kelionė po Vilnių

Pirmadienį, birželio 27 d. 15 val. į kelionę kartu su norinčiais leisis pranciškonas Julius Sasnauskas OFM ir jėzuitas Antanas Saulaitis JS. Vėliau šį maršrutą galės išbandyti visi vilniečiai ir miesto svečiai savarankiškai.

Kas nutiko, panele Simone? Mick Brown ir Tanya Steel apie knygą ir filmą
Literatūra ir menas

Kaip mums suprasti Niną Simone? Nuostabią, prieš­taringą, temperamentingą – tokio aistringo genialumo, kiek ir gluminančiai savidestruktyvaus elgesio.

Saliamono teismas ir Kristus sodininkas
Vaidotas Žukas

Alantos dvaro meno galerijos naujai suremontuotose trijose salėse bus atidaryta olandų dailininko Rembrandt'o van Rijno (1603-1669) 50-ties lakštų ekspozicija iš archyvinio faksimilinių piešinių aplanko.

Tėvo Stanislovo šviesiam atminimui1
Vilija Dačinskienė ir Akvilė Kupčinskaitė

Joninių išvakarėse sukako 11 metų, kai Paberžės takais nebevaikšto ir ramybės ieškančių sielų nebeguodžia iškilus dvasininkas Algirdas Mykolas Dobrovolskis, geriau žinomas Tėvo Stanislovo vardu. 

Bastūnės užrašai. Pasaulis dvare ir dvaras pasaulyje1
Aistė Stremaitytė

Žvelgiant į medžių viršūnes pro siaurus rūmų bokšto langus, kyla klausimas – koks būtų Raudondvaris be savo didikų? Juk net miestelio vardas kilo nuo dvaro mūro spalvos... 

IŠPLĖŠTI SALOMĖJOS NĖRIES DIENORAŠČIO PUSLAPIAI
Jūratė Riepšaitė

Vieniems Salomėja Nėris – iškiliausia lietuvių lyrikė, kitiems – tėvynės išdavikė, „Poemos apie Staliną“ autorė. Jos asmenybė ir kūryba iki šiol kelia nemaža klausimų ir ginčų.

Mafijos prieskonis JAV rinkimų kampanijoje
Mykolas Drunga - lrt

Nenoriu sudaryti įspūdžio, atrinkdamas apžvalgai užsienio spaudą, jog tik Rusijos vadovai yra didžiausi pasaulio politiniai nusikaltėliai, nors tokiai išvadai pagrindo yra. 

Melas, didelis melas ir PPP2
Dovilė Šakalienė

Tai štai PPP yra Politiko Populisto Pažadai. Tai nėra šiaip melas, tai manipuliatyvių neatsakingų asmenų, turinčių galią priimti sprendimus ir įtakoti visuomenę, vykdomas demokratijos naikinimas. 

Brexitas: referendume laimėjo pasitraukimo iš ES šalininkai1

Brexitą ypač palaikė Anglija ir Velsas, o Londonas, Škotija ir Šiaurės Airija pasisakė už pasilikimą ES. 

Kaip britų toriai tapo priešiški ES?5

Didžiosios Britanijos konservatorių partija kadaise buvo žinoma kaip proeuropietiška. Jų pozicija pakito premjerės Margaret Thatcher valdymo antrojoje pusėje. 

„Santaros-Šviesos“ suvažiavime – diskusijos apie universitetus, žiniasklaidą, tikrovės apkalbėjimus ir Vilniaus bohemą1

Birželio 24 dieną, penktadienį, Molėtų rajone, Alantoje, darbą pradės kasmetinis „Santaros-Šviesos” suvažiavimas, truksiantis visą savaitgalį.

Didžiausi vasaros pavojai vaikams ir gydytojos patarimai, kaip suteikti pirmąją pagalbą

Taip norisi atsipalaiduoti, kol mažyliai dūksta. Vis dėlto pediatrai įspėja, kad palikti vaikų be priežiūros ir apsaugos nevalia.

Vilniaus probacijos tarnyba: „Siekiame padėti smurtaujančiam keistis“

Už kiekvieno smurto atvejo slepiasi mūsų vasltybės žmonių tragedijos…Žmogaus tragedija…Smurtaujančio taip pat.

Patarė, kaip elgtis pamačius skęstantį žmogų ir kaip išvengti skendimų
lrt

Svarbu mokėti atpažinti skęstantį žmogų ir žinoti, kaip elgtis, kad išgelbėtumėte ir jį, ir patys išvengtumėte nelaimės.

Ko trokšta pasakų herojai? (I)1
Aistė Vareikytė LMC

Apie stebuklinių pasakų herojus, moralės kodeksus ir nelauktus išbandymus kalbamės su G. Kazlauskiene – humanitarinių mokslų daktare, profesore, VDU Humanitarinių mokslų fakulteto Kultūros studijų ir etnologijos katedros dėstytoja.

Joninės Lietuvoje ir pasaulyje

Joninės švenčiamos daugelyje Europos valstybių, o Joninių tradicijos daugelyje šalių panašios, kitaip tariant, Joninių laužai dega po visą Europą.

Donatas Petrošius. Literatūra ir futbolas
Literatūra ir menas

Kai žiūriu futbolą, tiksliau, kai esu futbole, tuo metu man svarbiau literatūra. Nes futbole, ypač aplinkfutboliniame gyvenime, matau klasikinio Didžiojo Naratyvo kontūrus – juntu aiškias taisykles ir struktūras, matau elgesio modelius, judėjimo kryptį.

Mantas Balakauskas: „Mylėdamas visada būni truputėlį paribyje“
Literatūra ir menas

Apie poezijos prasmę, rašytojus, skaitytojus ir mažos šalies kompleksus kalbamės su jaunosios kartos poetu Mantu Balakausku.

Pasaulio vaikai
Martynas Vingrys

Vieni keliauja tam, kad pailsėtų svečioje šalyje prie jūros, kitiems kelionėje svarbiausia paganyti akis į žymius istorinius paminklus, prabangius muziejus ar dar šį tą.

Apie buvimą šalia, kai to labiausiai reikia

Tai jaunos moters laiškas, kviečiantis tiesiog BŪTI šalia kito, kai jam sunku, nes būtent tuomet mums vienam kito labiausiai reikia.

„Black Biceps”: „Polenkas“

Jaunimo grupė „Black Biceps”sukūrė dainos „Polenkas“ vaizdo įrašą, kurioje dainuojama apie lietuvių ir Lietuvos lenkų santykius.

Kaip Sokratas įkvėpė Virginią Woolf?

Iš pirmo žvilgsnio modernistė rašytoja Virginia Woolf ir klasikinis graikų filosofas Sokratas, žymus ir dėl to, kad niekada neužrašinėjo savo idėjų, neatrodytų turintys labai daug bendra.

Įsivietinti – menka bėda?
Dainora Kaniavienė

Gurmaniškumas – pagrindinis žodis, aplink kurį sukasi visos mintys skaitant romaną. Tai giminės saga apie įsivietinimą Kanadoje...

Juozo Prapiesčio rinktinė „Amalo uogos“

Juozas Prapiestis (1949 –2013) – žygeivis, kelerius metus Liaudies dainų klubo vadovas, vienas iš pogrindžio žurnalo „Pastogė“ leidėjų ir autorių.

Legendinis meilės romanas sulaukė naujo leidimo

D. H. Lawrencas rašo taip, tarytum meilės patyrimas būtų gyvenimo pamatas ir atsakymas į klausimą apie gyvenimo prasmę.

Marcelijus Martinaitis: pilietis ir kūrėjas epochų sankirtoje
Žurnalas „Tarp knygų“

M. Martinaitis lietuvių savimonėje įtvirtino nebesančios, numelioruotos, paliktos, išnykusios, prarastos, parduotos tėviškės amžinumą, amžiną esatį.