Tema

Atmintis ir kasdienybė

Apie atmintį dažniausiai rašome per svarbias sukaktis, tačiau ne mažiau įdomu ir tai, kaip atmintis išsaugo kasdienybę. Viliamės, kad siūlomi tekstai paskatins ir Jus įdėmiau pažvelgti į savo atminties lobyną ir, neabejojame, ten atrasite nuostabių dalykų, apie kuriuos buvote primiršę.

Jau tampa įprasta, kad metai atsiliepia šaukiami kurio nors klasiko vardu. Pavyzdžiui, pernai minėjome Kristijono Donelaičio 300-ąsias gimimo metines. Atrodytų, puiku, kad prisimename, tačiau į ką ir kaip mes žvelgiame tokių progų fone? Ar visus aspektus aprėpiame? O gal kaip tik bandome šį tą praleisti ar primygtinai pabrėžti? Tai apmąstyti turbūt padėtų šiedu vienas kitą papildantys straipsniai, skirti K. Donelaičio kūrybai ir jos refleksijai.

Antanas ŠimkusAntanas Šimkus
Ar vis dar sovietinis Donelaitis? 2Nerija Putinaitė - Naujasis židinys
Vargas dėl Donelaičio 3Marijus Šidlauskas - Colloquia
Ukrainos Marijonų vyresnysis: krikščionys Ukrainoje masiškai palieka Maskvos patriarchatą
Sigitas Jurkštas

Ukrainoje dar nėra įsteigta kapelionų tarnystė, tad kunigai savanoriškai važiuoja į frontą skelbti Evangeliją kariams ir juos dvasiškai paremti.

Sunkiai sužeistas katalikų kunigas Rytų Ukrainos kovose. Keisis Krymo katalikų statusas
vatikano radijas

Donecko srities mieste nukentėjęs kunigas nugabentas į ligoninę. Katalikų kunigai jau daugelį kartų tapo pro rusiškų separatistų taikiniais.

Gyvenimas - mirties priešybė2
Kun. Vytenis Vaškelis

Nuoširdžiai apgailestaudami dėl netikėtos kun. Sigito Matusevičiaus netekties daugelis meldžiamės už velionį ir linkime paguodos bei tikėjimo stiprybės Viešpatyje visiems jo artimiesiems.

„Mane labiau domina kentaurai nei gubernatoriai“
Borisas Grebenščikovas

Dera įsiklausyti į išmintingų žmonių nuomones, tačiau nepamirškime, kad mūsų tikrasis mokytojas – širdis. Kad ir ką sakytų kiti mokytojai, kol širdis neatsiliepia – tai tik žodžiai. 

Algimanto Kunčiaus fotografijų paroda „Sekmadieniai prie jūros“

Jau penkis dešimtmečius tebesitęsiantys Algimanto Kunčiaus (g. 1939) Lietuvos pajūrio gyvenimo fotografiniai užrašai – tai savotiška sociologinė-antropologinė studija. 

30-ties metų scenoje sukaktį J. Leitaitė minės su „Trimitu“

Paklausta, ar lipant į sceną vis dar kausto jaudulys, J. Leitaitė nesuabejojo: „Taip, jaudulys yra, nors tiek metų scenoje. Vis dėlto geriausia mokykla – scena.“

Nuo Viktorijos iki viktorijos

Prieš pusę amžiaus iš gyvenimo išėjo Winstonas Churchillis. 

Duona ir uogienė Holokausto atminimo dienai
Ellen Cassedy

Antrojo pasaulinio karo metais bausmė už pagalbą žydams buvo mirtis. Nepaisydama šios grėsmės, Juros šeima ištiesė pagalbos ranką mano šeimos nariams. 

P. Levi: „Kiekvienas, patekęs į Aušvicą, turėjo iš ten nebeišeiti“

Traktuoju neapykantą kaip gyvulišką ir šiurkščią, siekiu, kad mano veiksmai ir mintys, kiek tai įmanoma, būtų proto produktas. Dar labiau nepritariu neapykantai, kuri kolektyviai nukreipiama į konkrečią etninę grupę, tarkime, vokiečius.

Ieškau poros...

Šį straipsnį rašiau galvodama apie tuos, kurie kantriai ar mažiau kantriai ilgisi, laukia ar ieško žmogaus, su kuriuo užmigtų ir pabustų, dalintųsi buitimi ir būtimi.

12 būdų užauginti džiugius vaikus
Kathleen Berchelmann

Vaikai yra natūraliai savimi susirūpinę materialistai. Tačiau gera naujiena ta, kad dėkingumo išmokstama. O iš dėkingumo plaukia džiaugsmas. Štai 12 būdų, kaip išmokyti vaikus dėkingumo ir kurti džiaugsmingesnius namus.

Padrąsinimas daugiavaikiams1
Sonata Aleksandravičienė - BTZ

Namuose ištisą dieną virė gyvenimas, nuolat buvo girdėti dūzgimas lyg bičių avily: juokas, ašaros, riksmai, šauksmai, zirzalai, santaika, susipinanti su nesantaika. Žodžiu, namus užplūdo tikra emocijų lavina...

Įveikusiųjų vėžį įkurta organizacija prašo moterų tikrintis dėl gimdos kaklelio vėžio

Nors gimdos kaklelio vėžys – viena lengviausiai išgydomų onkologinių ligų, Lietuvą sergamumo ir mirtingumo rodikliais dėl šios ligos ES lenkia tik Rumunija. O diagnozuoti ir įveikti šį vėžį padeda paprasčiausias prevencinis tyrimas.

10 streso mažinimo strategijų, kai turite vos 5 minutes
Paula Lack

Parašyti šį tekstą buvau įkvėpta, kai vienas bičiulis man atsiuntė straipsnį pavadinimu „Perdegusio gydytojo išpažintis“. Kadangi pati esu patyrusi perdegimą, puikiai žinau, kaip žmonėms tai nutinka.

Tad Pacholczyk. Kas slypi vaikų vakcinavime nuo lytiškai plintančių ligų3

Užuot pasidavusi visuotinei vakcinacijai nuo ŽPV, kiekviena šeima turėtų  rūpestingai, gerai išanalizuoti šio sprendimo riziką ir naudą bei nuspręsti, ar ši vakcina yra racionalus pasirinkimas ne tik medicinine, bet ir moraline prasme.

Irma Kungytė. Eilėraščiai

Mano tekstuose daug ieškojimų kažkur kartais dingstančio Dievo. Arba žmogaus. Poezija man padėjo suvokti, kad žmogus negali nei gyventi, nei egzistuoti vienas, jis visada kažko ieško.

Ar išmoksime pasitikėti robotais?
Technologijos_lt

2006-aisiais atliktas tyrimas, atskleidė, jog labiau vadovaujamasi rekomendacijomis, gautomis iš gydytojo, nei kompiuterio. 2009-aisiais kita studija parodė, jog akcijų biržose žmonės labiau pasitiki ekspertų nuomonėmis, nei statistinėmis prognozėmis. 

Maksimas Ivanovas: „Universitetinis išsilavinimas suteikia ateities pasirinkimo laisvę“
VU naujienos

Stengiuosi bendrauti su studentais dalykiškai ir, kaip minėjau, su pagarba. Šiame kontekste reikia pabrėžti maksimalų objektyvumą vertinant studentus, kuris dingsta peržengus tam tikras bendravimo ribas.

Nauja Vytauto Mačernio eilėraščių rinktinė

Mačernio kūryboje susiliejo motyvai, bendri sudėtingu metu debiutavusiai poetų kartai ir atpažįstami daugelio egzistencinio nerimo kamuojamų šiuolaikinių jaunuolių.

Žmogaus kančių epopėja – „Blokados knyga“

Antrojo pasaulinio karo metu vieną didžiausių Rusijos miestų – Leningradą – nacistinės Vokietijos armija laikė apsuptą 900 dienų.

„Apie tai, kas vadinama įvaizdžiu, niekada negalvojau“
Algimantas Mikuta - nemunas

Kūryba – toks dalykas, jog rašydamas užmiršti visas teorijas, neieškai priežasčių. Galbūt tiesiog šio amato esu pramokęs, jis man natūralus.