Valstybė kaip kalėjimas. Kalėjimas kaip valstybė. Prižiūrėtojai kaip kaliniai. Ir kaliniai kaip prižiūrėtojai. Sisteminis nužmoginimas. Taip jau istoriškai susiklostė, kad šie ne kartą girdėti posakiai ir palyginimai tinka Rusijai apibūdinti. Deja, tenka kalbėti ne vien apie būtąjį, bet ir apie esamąjį – bei būsimąjį – laiką. Todėl labai svarbūs yra nūdienos kalėjimo patirties įgijusių kalinių, tokių kaip M. Chodorkovskis, liudijimai. Svarbūs ir svarstymai tokių liudijimų fone. Svarbūs visiems, kurie supranta, kad tas kalėjimas stūkso gerokai arčiau, nei norėtųsi.

Andrius NavickasAndrius Navickas
Kaliniai 2Michailas Chodorkovskis
Kryžių kalno atlaidai ir vienuolinių įžadų atnaujinimas
Šiaulių vyskupija

Liepos 26 d. tikintieji šventė Kryžių kalno atlaidus. Pirmą kartą Eucharistija švęsta rekonstruotoje koplyčioje, kurioje prieš 22 m. šv. Mišias aukojo popiežius Jonas Paulius II. 

Montpellier teismo sprendimas dėl Prakartėlės eksponavimo
vatikano radijas

.ie, kurie valstybės neutralumą tapatina su viešos erdvės ateizavimu, argumentą apie istorinę ir kultūrinę Prakartėlės vertę laiko tam tikru išsisukinėjimu. Tarp katalikų pasigirdo klausimų, ar galima viešai pavaizduoti Kristų ir kaip Išganytoją? 

Popiežius priminė apie Sirijoje pagrobtąjį jėzuitą ir ortodoksų vyskupus
vatikano radijas

Paskutinėje savo žinioje kun. Paolo Dall’Oglio pranešė, kad yra Raqqa mieste, islamo ekstremistų tvirtovėje, vykdydamas tarpininkavimo misiją. Nuo 2013 metų liepos 29 dienos ryšys nutrūko, ši data laikoma jo pagrobimo diena.

Popiežius PRANCIŠKUS gailestingumo jubiliejaus proga: Tėvo gailestingumo veidas
Bažnyčios žinios

Šventieji metai prasidės 2015 m. gruodžio 8-ąją, Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo iškilmės dieną. Ši liturginė šventė atkreipia dėmesį į tai, kaip Dievas veikė nuo mūsų istorijos pradžios.

Jungtiniuose Arabų Emyratuose kriminalizuota ekstremistinė islamo doktrina
vatikano radijas

Prieš šią totalitarinę ideologiją, iškraipančią islamą, pasisako vis daugiau islamo pasaulio atstovų, matydami ir suvokdami šios tendencijos sėkmę ir pavojingumą tuo pat metu. 

Malonių lietaus išsiilgusiems
Laima Šinkūnaitė

Jau porą dešimtmečių neberašiau apie meno parodas, tačiau tai, ką pamačiau Kaune, „Aukso pjūvio“ galerijoje, mane ir nustebino, ir dar labiau pradžiugino.

Vito Luckaus grįžimas
Audronė Meškauskaitė - nemunas

Svarbiausiame Europos fotografijos festivalyje Les Rencontres de’Arles liepos 8 d. Vito Luckaus monografija „Vitas Luckus. Kūryba / biografija“ (sudarė Margarita Matulytė ir Tatjana Luckienė-Aldag) paskelbta geriausia metų istorinės fotografijos knyga.

„Baltos lankos ’15“: tradicijos prieblandoje
Literatūra ir menas

Akademinių studijų savaitė „Baltos lankos“, kurios kitaip nei festivaliu nepavadinsi,­ pradėjo savo darbą jau 25-ąjį kartą.

Vasaros meditacijos
Domantas Razauskas

Vasara yra tinkamas metas pasidalinti tuo, kam ilgos ir išsamios apžvalgos nereikalingos. Šį kartą aplenkiant tuos stilius, tuos vardus, apie kuriuos paprastai rašau.

Kuriam iš dviejų dešimčių jaunųjų fortepijono meistrų skirtume premiją mes?
Jūratė Micevičiūtė

Visi XVIII tarptautinio Santandero fortepijono konkurso Paloma O'Shea koncertai tiesiogiai internetu.

„Mes privalome padėti“. Bulgarijos žydų gelbėjimas

1943 metų kovo 10 dieną Adolfo Eichmano, vieno iš pagrindinių „Galutinio sprendimo“ architektų, įsakymu į Bulgariją įriedėjo traukinių sąstatai. Į vagonus buvo planuojama suvaryti žydus, kurie turėjo būti nugabenti į Treblinkos mirties stovyklą. 

Europos „Maccabi“ žaidynės vyks Berlyno Olimpiniame stadione

1936 metais Nacių partija mėgino uždrausti visiems žydams ir kitiems „ne arijų“ kilmės atletams dalyvauti Berlyno Olimpinėse žaidynėse. Tiesa, teko nusileisti ir tada iš viso 9 žydų sportininkai, įskaitant vieną kilusį iš Vokietijos, laimėjo medalius Berlyno Olimpiniame stadione vykusiose rungtyse.

Kaip euras gali tapti spąstais

Kai 1999 metais buvo įvestas euras, Europos lyderiai teigė, kad bendra valiuta yra neatšaukiama, ir ji paskatins gilesnę ekonominę bei politinę integraciją tarp valstybių narių. Amžinybės pažadas, kuriuo ilgą laiką abejojo euroskeptikai, šiandien atrodo kaip niekada mažai patikimas.

Žvilgsnis į Rusiją pro kalėjimo grotas
Donatas Puslys

Vienas iš šimto žmonių Rusijoje dabar yra kalėjime. Kas dešimtas vyras vienu ar kitu savo gyvenimo laikotarpiu pabūna belangėje. Žvelgiant į tokią statistiką, nesunku suprasti, kaip gimė žymusis posakis, kad niekada gyvenime nedera išsižadėti dviejų dalykų – kalėjimo grotų ir ubago lazdos. 

Kaip kovoti su korupcija Rusijoje (III)
Mykolas Drunga - lrt

Amerikiečio Williamo Browderio, kadaise vieno turtingiausių užsienio akcininkų Rusijoje, požiūrį iš esmės pakeitė jo advokato ruso Sergejaus Magnickio drąsa ir žiaurus nužudymas.

Skanaus! Citrininiai pyragaičiai su kokosais ir kinvomis

Šiandien su visais dalinuosi fantastiškų naminių pyragaičių receptu. Šie pyragaičiai yra be glitimo ir laktozės.

Patariame: draugystė ar patogumas?
Julija Gaginskaja

Draugystė – tai kažkas, kas skirto kitam, draugui, o ne sau. Tai gebėjimas kitam – ne tik sau – linkėti ir norėti gero. Tik ar visada draugystė tokia ir būna?

Vaikas, vasara ir televizorius

Kartais nutinka ir taip, kad vasarą vaikams nėra kada žiūrėti televizoriaus – jie kaime, stovykloje, kelionėje ar kitur. Tačiau būdami „vieni namuose“ ar „sode pas močiutę“ vaikai ar paaugliai gali sau ramiai leisti laiką prie ekrano, kur šalia ir „draugė“ reklama.

25-eri Nepriklausomybės metai – mokslo transformacijos metai
Prof. habil. dr. Gintaris Kaklauskas - VGTU Sapere Aude

Manau, kad kalbant apie Nepriklausomybės metus, būtina aptarti ir tai, kokie mes buvome iki jos. 

Peršalti vaikas gali ir vasarą

Susirgti  gripu ar kita ūmia viršutinių kvėpavimo takų infekcija galime ir vasarą – perspėja gydytojai ir vaistininkai. Šįmet peršalimo ligomis serga daugiau žmonių negu pernai tokiu pačiu metu.

AIDS konferencijos vadovas: popiežius tai supranta; kodėl kai kurie mokslininkai dar ginčija?
vatikano radijas

Antiretrovirusinę terapiją nuosekliai naudojantys asmenys praktiškai nebeperduoda viruso kitiems, jų gyvenimas pratęsiamas iki vidutiniškai 75 metų amžiaus. Didysis uždavinys – padaryti šią terapiją pasiekiama visiems ligoniams. 

Brangi virusinio hepatito kaina
Indrė Jurčenkaitė

Liepos 28-ąją prieš 90 metų gimė hepatito B viruso atradėjas Baruchas Samuelis Blumbergas, todėl Pasaulio sveikatos organizacija šią dieną mini kaip Pasaulinę hepatito dieną.

Medikų asistento darbą atliekantis robotas Terapio
Robotika.lt

Robotas Terapio – tai autonomiškas, mobilus robotas, kuris turi komunikavimo gebėjimų. Terapio sugeba atpažinti aplinką, žmones ir išvengia kliūčių. 

G. Bončkutė-Petronienė: „Svarbiausia – nepasenti psichologiškai“2
Jurga Žiugždienė

Pasirodo, be chronoliginio ir biologinio, žmogus turi ir psichologinį amžių. Kas tai? Ir kas tas psichologinis senėjimas ar senatvė? Ar galima to išvengti? Apie tai – pokalbyje su psichologe-psichoterapeute G. Bončkute-Petroniene.

Gydytojas ortodontas: pieniniai dantys irgi svarbūs
lrt

Pradėti rūpintis vaiko dantimis reikia ne tada, kai išdygsta nuolatiniai dantukai, bet dar esant pieniniams dantims, perspėja gydytojas ortodontas Arūnas Vasiliauskas. 

Į Pasaulines jaunimo dienas Krokuvoje 2016 m. pirmasis užsiregistravo Popiežius Pranciškus
vatikano radijas

Pasaulinių jaunimo dienų etapas Krokuvoje 2016 metais bus vienas iš ryškiausių Šventųjų Gailestingumo metų įvykių. Popiežius Pranciškus atvyks į Krokuvą susitikti su jaunimo atstovais iš viso pasaulio.

Jei sutaupytumėte pusvalandį socialiniuose tinkluose

 Juk norite šitiek nuveikti! Bet vis nerandante tam laiko. Siūlome atimti iš kasdienio tūnojimo facebook  bent pusvalandį ir paskirti šioms veikloms, kurios praturtins Jūsų dieną daug labiau, nei atnaujinti statusą šiame socialiniame tinkle.

Deividas Preišegalavičius. Knygyne. Iš Vinco Waldkauzo užrašų
Šiaurės Atėnai

Prisipažinsiu, buvo valandėlių, kai jaučiausi kone idiotu klausdamas: „Ieškote kokios konkrečios knygos?“ Konkrečios. Konkrečios knygos, lyg žmogui visos knygyno stirtos būtų spalvota abstrakcija.

Tamsios triados įtaka akademiniam sąžiningumui – sukčiaujama ne tik todėl, kad pritrūko „dar vienos nakties“
Eglė Mockaitytė

Nors apie tamsiąją triadą užsienio literatūroje kalbama jau kuris laikas, dauguma lietuvių, išgirdę šį pavadinimą, klausiamai pakelia antakius, o neretai išspaudžia ir daugiaprasmišką šypsenėlę.

Pasakėčia apie Sokrato metodą, kaip tirpdyti neapykantą10

Kartą pas Sokratą atskubėjo susijaudinęs mokinys ir pareiškė, kad turįs jam naujienų apie gerą filosofo bičiulį. Sokratas liepė mokiniui nusiraminti, neskubėti pasakoti, kol neatsakys į tris mokytojo klausimus.

Girdėti verčiamą knygos puslapį

Pradžioje atsirado mintis – knygų daug, reikia jas paleist iš namų į platųjį pasaulį... Taip gimė idėja sukurti jaukų knygynėlį su gausybe knygų, dvelkiančių išmintim, sentimentais, savomis istorijoms.

Poetas Ernestas Noreika: „Rašantys drąsėja“
Jurga Tumasonytė - Kamanė

Su jaunosios kartos poetu ir reperiu Ernestu Noreika-Beeta, 2012 išleidusiu savo pirmąją poezijos rinktinę „Povų ežeras“, kalbamės apie būsenas, kylančias iš buvimo skirtingose kultūrinėse ir buitinėse erdvėse, šiuolaikinio žmogaus, kuriančio poeziją, laikyseną. 

Bendrinės lietuvių kalbos žodyno redaktorė D. Liutkevičienė: žodynas – autorinis darbas
Lina Smolskienė - lrt

Žodynas nėra sudarytas, tai – autorinis darbas, tvirtina šiuo metu rengiamo Bendrinės lietuvių kalbos žodyno vyriausioji redaktorė dr. Danutė Liutkevičienė. 

Požeminiai kanalai, o virš jų – trikampis
Literatūra ir menas

Rašytojui Ramūnui Klimui liepos 22 d. būtų sukakę 70 metų.

Salomeikos etiudai1
Sergejus Kanovičius

Pirmą sykį Londone atsidūriau maždaug 1995 metais. Skrydis iš Izraelio gana ilgas. Mano bendrakeleivis pašnekovas Čarlis, nedidukas, nuolat besišypsantis Argentinos žydas, kurio tikras vardas Carlos, pasakojo man apie savo argentinietišką gyvenimą, aš nelikau skolingas, ir netrukus Čarlis jau mokėjo teisingai pasakyti „Lita“ ir „Vilna“.