Kultūra

Rugpjūčio 24 d.
Kęstutis Šapoka: „Vienas mėgstamiausių užsiėmimų gyvenime – skaityti“

Menininkas, dailėtyrininkas ir parodų kuratorius Kęstutis Šapoka pasakoja, jog intensyviai skaityti pradėjo tik baigdamas vidurinę mokyklą, tačiau dabar nebūna tokios dienos, kad neatsiverstų knygos. Duris į rimtąją literatūrą jam atvėrė Franco Kafkos romanas „Procesas“.

Polonskiai. Tradicinės ir šiuolaikinės dailės dialogas
Austėja Mikuckytė

Rugpjūčio 12 dieną „Pamėnkalnio galerijoje“ atidaryta Česlovo ir Bartošo Polonskių kūrybos paroda „Įženk į Česlovo Polonskio paveikslą“. Ši ekspozicija – Bartošo dovana tėvui jo 70-tojo gimtadienio proga.

Rugpjūčio 23 d.
Vaidilos teatras atsiveria klasikai

 „Vaidilos klasika“, startuos jau šių metų rudenį „Vaidilos“ teatre. Šią erdvę iš naujo atgaivino ir prikėlė naujam gyvenimui „Vaidilos“ teatro direktorius Gediminas Jankus.

„Skalvija“ padės žiūrovams išsirinkti filmus

Trečiadienio vakarais „Skalvijos“ kino centro darbuotojai kviečia žiūrovus į nemokamas konsultacijas. Jų metu „Skalvijos“ lankytojams bus padedama išsirinkti filmą, dalinamasi artimiausiomis repertuaro naujienomis, vertinimais iš jau matytų fimų. 

„Nida Off“ skelbia fotografijų paiešką

NIDA OFF kviečia visus fotografus, mėgėjus, prijaučiančius, norinčius ir kitus poetus pateikti darbus mainstreamo alternatyvai.


Paminkliniai akmenys sugrąžinti į senąsias žydų kapines Olandų gatvėje

Laikinai akmenys su rašmenimis bus išdėlioti šlaite, greta aikštelės prie senųjų žydų kapinių, kurioje vėliau vyks nuodugni visų paminklinių akmenų apžiūra, inventorizacija, vertinimas. 

E. Nekrošiaus „Vėlinės“ pripažintos geriausiu sezono spektakliu Lenkijoje

Lietuvių režisieriaus sukurtam spektakliui skiriamas Konrado Swinarskio vardo apdovanojimas.

R. Valiukonytė: Kol mūsų laiptinės bus apleistos, o kambariuose švies auksiniai šviestuvai, niekas nepasikeis

Rita Valiukonytė, LR kultūros atašė Vokietijoje, jau ilgą laiką lietuvišką kultūrą skelbianti svetur. Pokalbis su Kaune studijavusia kultūros atašė, apie šio darbo iššūkius ir tikslus, kultūros naudą visuomenei ir jos matavimo priemones.

Pašventintas Balbieriškio bažnyčios kertinis akmuo

Vilkaviškio vyskupas R. Norvila dėkojo visiems, kurie prisidėjo ir prisidės prie šių Dievo Namų statybos ir augimo bei pakvietė visus maldai, kad kylant šios bažnyčios sienoms augtų ir visų prie šios statybos prisidėjusiųjų tikėjimas.

Sostinėje prasideda festivalis „Vilnius street art“
lrt

Vilniuje prasideda gatvės meno festivalis „Vilnius street art“. Renginio tikslas – sugriauti mitus apie grafitį, pristatyti gatvės meno kultūrą ir ją kuriančius žmones.

Kuratorė Beral Madra: „Stambulo meno sceną sukaustė įšalas“1

Stambulo istorija, geografinė padėtis ir naujos vartojimo galimybės pritraukė didžiulius srautus turistų. Deja, dėl politinių įtampų, teroro išpuolių ir bandymo įvykdyti karinį perversmą jie ilgam nutrūko.

Apie Sigito Parulskio prozos daugiaveidį naujausiąjį, nepabaigiamai
Jūratė Čerškutė - Naujasis židinys

Jeigu nebūčiau įsipareigojusi dalyvauti šio romano pristatyme 2016 m. Vilniaus knygų mugėje, veikiausiai būčiau jį ramiai palikusi ir tikrai neatsivertusi antrą kartą. 

Rugpjūčio 22 d.
Edukacinė Naujojo cirko savaitgalio’16 progama: cirkas – ne technika, o kūryba

Vienuoliktus metus iš eilės Lietuvoje pristatomas profesionalus šiuolaikinis cirkas ir tik antrus – „pilnametražė” edukacinė programa.

Vilniuje pristatoma socialiai pažeidžiamų jaunuolių kūryba

Dailininkų sąjungos galerijoje atidaroma socialinio projekto „Keramikos menas – žmogaus gerovei“ paroda, kurioje savo kūrybą pristatys likimo nuskriausti jaunuoliai ir vaikai.

Atidaroma tapybos paroda, skirta Arūno Vaitkūno atminimui

Rugpjūčio 25 d. atidaroma parodų serijos „Šiandien prieš vakar“ tapybos paroda, skirta garsaus lietuvių tapytojo Arūno Vaitkūno (1956–2005) atminimui ir VDA KF Tapybos studijos (dabar Tapybos katedra) dvidešimtmečiui.

„Spindulys 2016“: bendruomenės kviečiamos aktyviai siūlyti savo kandidatūras

Per pirmąsias konkurso „Spindulys 2016“ paraiškų teikimo savaites išryškėjo keletas tendencijų. Kaimo bendruomenės nėra linkusios siūlyti savo pačių kandidatūros konkurso apdovanojimams. 

Linas Marijus Zaikauskas: teatras visada suspėja su gyvenimu ir net jį aplenkia

Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatras ruošiasi naujam 76-ajam sezonui. Apie naująjį sezoną, Panevėžį ir teatrą apskritai kalbamės su Juozo Miltinio dramos teatro vadovu, režisieriumi Linu Marijumi Zaikausku.

„Kine po žvaigždėmis“ – filmo „2 naktys iki ryto“ raudonojo kilimo premjera

Rugsėjo 2 d. į Lietuvos kino teatrus atkeliaus bendros lietuvių ir suomių gamybos filmas „2 naktys iki ryto“, o patys nekantriausi žiūrovai turės išskirtinę progą filmą išvysti anksčiau – rugpjūčio 24 d.

Aitvarų šventė Šri Lankoje

Šri Lankoje vyko aitvarų konkursas, į kurį susirinko nemažai dalyvių. Aitvarų leidimas – mėgstama šri lankiečių veikla, ypač tai populiaru tarp vaikų ir jaunimo, kurie patys ir gaminasi išskirtinius savo aitvarus.

Filmo apie masinius tremimus režisierius: „Tikiuosi, lietuviai šį filmą priims kaip savo“

Iš vadinamųjų „gyvųjų paveikslų“ (pranc. tableaux vivant) sukomponuotas vaidybinis filmas pasakoja apie 1941 m. Baltijos šalyse prasidėjusius masinius trėmimus.

Maištingi dialogai tarp Mártos Mészáros ir Margarethe’s von Trottos kūrybos ŠMC kino salėje

Rugpjūčio 25 d., ketvirtadienį, 18 valandą Šiuolaikinio meno centro kino salėje VšĮ „Meno avilio“ iniciatyva prasidės keturis mėnesius truksiančios „Lėtosios peržiūros: Mártos Mészáros ir Margarethe’s von Trottos dialogas“. 

Simo Žaltausko tapybos parodos „Cells“ atidarymas

2016 m. rugpjūčio mėn. 25 d., ketvirtadienį, 17 30 val., „Klaipėdos galerijos“ filiale, mados ir verslo centro „Herkaus“ galerijoje, H. Manto g. 22, vyks Simo Žaltausko tapybos parodos „Cells“ atidarymas. 

Valstybinis jaunimo teatras skelbia 52-ojo sezono pradžią

52-ojo teatro sezono metu net šešis premjerinius spektaklius žiūrovams pristatys režisieriai A. Latėnas, Gintaras Varnas, taip pat jaunieji kūrėjai.

10 lietuvių prozos tekstų, kuriuos tikrai verta perskaityti10
Elžbieta Banytė - Doxa

Šiuos tekstus verta skaityti ne todėl, kad „mokytoja liepė“ arba nes „perskaitęs būsiu geresnis lietuvis“ arba „reikia perskaityt, nes visi išsilavinę žmonės turi šitą perskaityt“, o todėl, kad įdomu.

Baltijos regionas persikėlė į Veneciją, arba Kaip neįmanomą paversti įmanomu
Agnė Sadauskaitė - Doxa

Kalbėjomės su Baltijos paviljono kuratoriumi ir komisaru architektu Jonu Žukausku apie projektą, architektūrą ir jos svarbą Tau, man ir šalia esantiems.

Rugpjūčio 21 d.
Rugpjūčio 21-osios kultūros renginiai
lrt

LRT KLASIKA apžvelgia šį sekmadienį Lietuvoje vyksiančius kultūros renginius.

Rugpjūčio 20 d.
Lapkričio mėnesį pasirodys nauja Benedikto XVI knyga-interviu angliškai2
vatikano radijas

Knygos anonsas žada, jog Benediktas XVI daugiau papasakos apie tą laiką, kai jis tapo popiežiumi emeritu ir kelias temas, kurios jo pontifikato metais audrino žiniasklaidą ir rūpėjo katalikų bendruomenei.

„Painting records“ – vakarėlių menas
Austėja Mikuckytė

Rugpjūčio 11 dieną Lietuvos dailininkų sąjungos Šv. Jono gatvės galerijoje atidaryta šiuolaikinio meno paroda „Painting records“. Projekto kuratorius – tapytojas Linas Cicėnas (Cica). Paroda veiks iki rugpjūčio 31 d.

Labiausiai neįvertinta XX amžiaus grupė?19
Domantas Razauskas

Visi žino keturis vardus, aukštyn kojomis apvertusius XX amžių – Johnas, Paulas, George’as ir Ringo. Vardus, kurie tapo ne tik popkultūros simboliu ir atskaitos tašku, bet prisidėjo ir prie XX amžiaus politinio pasaulio žemėlapio pakitimų.

Rugpjūčio 19 d.
Telšiuose – VII sakralinės muzikos festivalis

Kompozitoriui, vargonų virtuozui ir chorų dirigentui Albinui Jasenauskui atminti rugpjūčio 20-ąją Telšiuose – Lietuvos kultūros sostinėje 2016 organizuojamas VII sakralinės muzikos festivalis.

Festivalis „Vilnius Street Art“: sostinė turės krioklį ir išnykstantį troleibusą

Ketvirtąkart vyksiantis gatvės meno festivalis „Vilnius Street Art“ pristatė netikėtą programą. Šiemet dominuos ne piešiniai ant sienų, o žymiai įvairesni projektai: šalia Žaliojo tilto atsiras krioklys, eismo informacinės švieslentės prabils poezija, troleibusai taps architektūros kolekcionieriais ir išnykstančiais objektais.

Tokijo gatvių šurmulio įkvėpta muzika festivalyje „nowJapan“ su japoniškąja Bjork

Priversti žiūrovus mąstyti muzikos garsais. Būtent to siekia rugsėjo 10–11 d. vyksiantis netikėtos Japonijos kultūros festivalis „nowJapan“, siūlantis panirti į egzotišką audiovizualinį nuotykį.

Aktorė Vita Šiaučiūnaitė: „Kiekviena karta turi savo katės namus“
Eva Kazlauskienė

Šią savaitę Šiaulių publikai pristatytas spektaklis „Katės namai“ – gerai žinomas viso pasaulio žiūrovams. Apie „Katės namų“ užkulisius, kylančius netikėtumus ir nuoširdžiausius žiūrovus, vaikus, prieš pasirodymą pasakojo Vita Šiaučiūnaitė, spektaklyje kurianti pagrindinį – Katės – vaidmenį.

Gytis Ambrazevičius ir Grupė pristato singlą „Viskas būtų gerai“

Muzikinėje scenoje vis dar mažai žinomi, tačiau sparčiai populiarėjantys Gytis Ambrazevičius ir Grupė turi gerų žinių. Spėję pagroti beveik visose Lietuvos scenose, ketveriukė jungia aukštesnę pavarą – baigia įrašinėti debiutinį albumą „Mano miestas”.

Austrijoje prasidėjo krikščioniškos muzikos festivalis
vatikano radijas

Festivalis yra tarptautinis: atlikėjai atvyko iš JAV, Didžiosios Britanijos, Vokietijos, Prancūzijos ir, žinoma, pačios Austrijos.

Rugpjūčio 19-osios kultūros renginiai
lrt

LRT KLASIKA apžvelgia šį penktadienį Lietuvoje vyksiančius kultūros renginius.

Rugpjūčio 18 d.
„Akordeono muzikos savaitė“ veržiasi į neįprastas erdves

Kitą savaitę Vilnius paskęs akordeno muzikoje. Ir tai vyks ne vien klasikinėse salėse, bet ir vietose, kuriose koncertų – ypač reta. Jaunosios kartos akordeonistas Tadas Motiečius ir sopranas Dovilė Kazonaitė ketvirtadienį tai užtvirtino Vilniaus oro uoste.

Jausminga muzika labdaros koncerte „Concerto Spirituale“

Paskutinį šios vasaros ketvirtadienio vakarą, rugpjūčio 25-ąją, Vilniaus publika turės progą išgirsti ypač šviesų Lietuvoje retai skambančios XVII a. pradžios italų sakralinės muzikos koncertą. 

Išskirtinis G. Zujaus projektas: lietuviška sutartinė apskries pasaulį

Novatoriškų idėjų nestokojantis muzikos prodiuseris Gediminas Zujus žada nustebinti pasaulį dar vienu įdomiu projektu, kurį pavadino „Baltijos sutartinė aplink pasaulį“ („Baltic Song Around The Globe“).

Naujas perkusinininko Gintauto Gascevičiaus projektas – audioperformansų ciklas „FonoGrafijos“

Ar kada susimąstėte, kaip skambėtų akmuo, jei šis turėtų garsą? Arba troba, bažnyčia, o gal net... karpių šėrykla? O jei dar grojama būtų ne šiaip instrumentais – juos pakeistų šluotos, šakos, metalinės grandinės, vanduo?

Festivalis „Vilnius Street Art“: sostinė turės krioklį ir išnykstantį troleibusą

Ketvirtąkart vyksiantis gatvės meno festivalis „Vilnius Street Art“ pristatė netikėtą programą. Šiemet dominuos ne piešiniai ant sienų, o žymiai įvairesni projektai.

Vienintelį kartą – šokio ir cirko draugystė Žaliakalnio turguje

Ar kada lankydamiesi turguje pagalvojote, kad ši erdvė puikiai tiktų teatrui? Žaliakalnio turgaus teatro festivalis atsakymą žino ir kviečia jį sužinoti rugsėjo 10 d.

Ketvirtajame „Broma Jazz“ – vestuvės

Per ketverius metus kėdainiečiai įrodė savo atsidavimą džiazui – įkurtas džiazo orkestras, atidaryta gatvė, vienintelė Baltijos šalyse, kuriai suteiktas šio muzikos žanro vardas, kolektyvai į Kėdainius užsuka vis tankiau, koncertų vis dažnėja.

Sėkmės sulaukusi profesionalų vasaros teatro mokykla bus tęsiama kitą vasarą

Šių metų teatro mokyklos tema – taikomasis, dokumentinis ir kolektyvinės kūrybos teatras. 

Estai sukūrė pasaulį pravirkdžiusį filmą apie Baltijos šalių tragediją1

Rugsėjo 9 dieną kino teatrų ekranus visoje Lietuvoje pasieks debiutinis estų režisieriaus Martti Helde vaidybinis filmas „Vėjų kryžkelėje“ (angl. In the Crosswind).

Kaip sužydėjo „Sklepai“
Rokas Abromikas - Kultūros žurnalas Fortkė

„Lietuvoje geros muzikos nėra“ – tokius ar panašius žodžius dar prieš kelerius metus iš savo bendraamžių tekdavo girdėti ne vienam jaunam žmogui.

Rugpjūčio 17 d.
Užupio dramos teatro spektaklis pagal Paulo Coelho romaną "Veronika ryžtasi mirti": abjekto teorijos diskursai
Dangira Buzytė

Šiuolaikinis teatras, kaip ir daugelis kitų menų, tiek visame pasaulyje, tiek ir Lietuvoje išgyvena pakankamai keistą, tarpinę būseną, pasireiškiančią galbūt ir ne visiems suprantamais aspektais.

Užupio dramos teatro scenoje – spektaklis rašytojai Jurgai Ivanauskaitei atminti

Lapkričio 14 d. iškilios lietuvių prozininkės, eseistės, dramaturgės, dailininkės, Lietuvos nacionalinės meno ir kultūros premijos laureatės Jurgos Ivanauskaitės gimimo diena. Šios sukakties proga Užupio dramos teatras rodys spektaklį pagal rašytojos pjesę ,,Bomba arba Ariel‘‘

59-asis „Lėlės“ sezonas: tarp vaikystės ir brandos

Šįmet, kaip jau tapo įprasta, Vilniaus teatras „Lėlė“ vėl pabunda pirmasis ir jau rugpjūčio 20 d. pradeda naujus teatro metus.

Kristupo vasaros festivalis: galanda dantis, bet nekanda

„Galanda dantis, bet nekanda“, – ko gero, taip būtų galima apibūdinti koncertą, laukiantį Kristupo vasaros festivalio lankytojų rugpjūčio 21-ąją.