Kultūra

Rugsėjo 30 d.
K. Warlikowskio „Varšuvos kabaretas“ – antausis sistemai

Spektaklis, į kurį oficialūs Lenkijos asmenys dabar nekelia kojos. Tas pats, po kurio premjeros Lenkijos spaudoje pasirodė nuomonių, kad tai yra režisieriaus komentaras apie šalyje augančią kraštutinių dešiniųjų agresiją.

Į Lietuvą grįžta dainuojamosios poezijos festivalis „Tai– aš“

Spalio 19–22 dienomis į visų muzikos mėgėjų širdis 14-ąjį kartą pasibels tarptautinis dainuojamosios poezijos festivalis „Tai – aš“.

Tarp 29-ojo „Vilnius Jazz“ svečių – Europos džiazo sensacija

Vincent‘o ir Emile‘o duetą svetur išgarsino „Belle Époque“ projektas, 2014-aisiais įamžintas „ACT Records“ albume. Jis tapo tikra Europos džiazo sensacija.

Įteikta pirmoji „Šūdvabalio premija“
lrt

Žurnalas „Literatūra ir menas“ įsteigė apdovanojimą už nepatogų, drąsų ir nuoseklų buvimą, atkaklumą, kultūrinę veiklą. 

Rugsėjo 30-osios kultūros renginiai
lrt

LRT KLASIKA apžvelgia šį penktadienį Lietuvoje vyksiančius kultūros renginius.

Regimantas Dima: Per lengvą gyvenimą prarandama kario dvasia
Vaiva Lanskoronskytė

Naujame R. Dimos istoriniame šnipų romane „Bronislovas ir imperatorius“ pasakojima apie Žemaitijos bajorą Bronislovą Grombčevskį ir spalvingą jo gyvenimą.

Rugsėjo 29 d.
Klaipėdoje minima Vagnerio viešnagės 180 metų sukaktis

Pirmąjį spalio šeštadienį, tarptautinę muzikos dieną (spalio 1 d.), Klaipėdos valstybiniame muzikiniame teatre bus minima R. Wagnerio gyvenimo ir kūrybinės veiklos Klaipėdoje sukaktis.

Šv. Jurgio bažnyčioje vyks labdaros koncertas „Karolio Voitylos paslaptis“
MBO Lietuvos Šv. Kazimiero provincija

Spalio 4 dieną 19 val. pranciškonų Kauno Šv. Jurgio bažnyčioje (Papilio g. 7) vyks labdaros koncertas, kurio metu surinktos lėšos bus skirtos Šv. Jurgio bažnyčios altorių restauracijai.

Krzysztofas Zanussis: „Kaip mes galime gyventi be teisingumo?“1

Ši pjesė yra šiek tiek apie chaosą ir mano didelį pasipiktinimą žmonėmis, kurie skatina chaosą ir sąmyšį. Tai labai antipostmoderni pjesė.

„Sirenų“ klubas: dėmesys jauniesiems ir užkulisiams1

Rugsėjo 29–spalio 14 dienomis Vilniuje vyks tarptautinis teatro festivalis „Sirenos“, pristatysiantis net septynis tarptautinės programos spektaklius su specialia „Europolio“ programa. 

Prancūziškoji siela ir kultūros duotys1
Elvina Baužaitė

Jaroslavo Melniko apsakymų ir apysakų rinkinio „Pasaulio pabaiga“ (2006) drąsus, provokatyvus pavadinimas, žiūrint šiandienos gyvenimo, atrodo daugiau nei pranašiškas.

Rugsėjo 28 d.
Algimanto Aleksandravičiaus Lietuva14
Gediminas Kajėnas,Kostas Kajėnas - Bernardinai.TV

Ši apybraiža – tai vienos dienos kelionė su fotomenininku A. Aleksandravičiumi po Sūduvos kraštą, stebint jo darbą, bendravimą su žmonėmis, įsiklausant į jo žodžius ir reginti čia pat gimstantį pasakojimą apie Lietuvą.

Meno erdvėse – lietuviškos muzikos herojai

Trijuose koncertuose, vyksiančiuose skirtingose erdvėse, nuskambės choro atliekami Č. Sasnausko „Requiem“ ir „Miserere“, J. Juzeliūno „Patarlių simfonija“ bei opera „Žaidimas“.

„Žmogiškumo kelyje“: kino apybraiža, priartinanti prie kito skausmo
Saulena Žiugždaitė

Filmo kūrėjai Monika Midverytė ir Kostas Kajėnas savaitę praleido Libane, bendraudami su vietos gyventojais – musulmonais ir krikščionimis – bei prieglobstį ten radusiais pabėgėliais.

„Teatras keliauja pas vaikus“ į Šalčininkų kraštą

Rugsėjo mėnesį startuos teatrų vaikams ir jaunimui asociacijos ASITEŽAS projektas „Teatras keliauja pas vaikus“. Jau kelerius metus iš eilės sėkmingai vykdomas projektas pasirenka vis kitą Lietuvos kampelį.

2017 m. paskelbti pasaulinio garso semiotiko A. J. Greimo metais
lrt

Seimas paskelbė 2017 metus Algirdo Juliaus Greimo metais. Tai numatančiam nutarimui „Dėl 2017 metų paskelbimo Algirdo Juliaus Greimo metais“ vieningai pritarė 65 Seimo nariai.

 
Antverpene atidarytas Z. Hadid pomirtinis šedevras
Vaidotas Žukas

Šis pastatas praplečia pačią architektūros meno specifiką, jis tampa ir skulptūra, ir net išdidinta juvelyrika.

Rugsėjo 27 d.
Globalaus pasaulio grėsmės ir baimės. T. Džiudženoglu ir K. Zanussis3

Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatre turkų dramaturgas T. Džiudženoglu ir lenkų kino režisierius K . Zanussis diskutavo apie globalaus pasaulio grėsmes ir baimes.

Į akis krentantis kinas 16-ajame Lenkų kino festivalyje 1

16-asis Lenkų kino festivalis vyks spalio 6-16 d. penkiuose Lietuvos miestuose – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Mažeikiuose ir Šalčininkuose.

Visa tiesa apie savanorystę renginyje „Aplink pasaulį – savo noru!“

Spalio 4 dieną, 18:00 val.  Kirtimų kultūros centre (Dariaus ir Girėno g. 69, Vilnius) bus surengtas išskirtinis trijų dalių renginys „Aplink pasaulį – savo noru!”.

Kasdienybių atsivėrimai M. Kiaušaitės fotografijų parodoje

Nuo šiuolaikinės, konceptualios fotografijos siekiu grįžti prie jos daiktiškų ištakų, materialių objektų fiksavimo, taip primindama, kad ir mažiausiuose dalykuose esama žavesio.

Oskaras Koršunovas pristato spektaklį-akciją „Eglė žalčių karalienė“4

Spektaklis-akcija vyks trijuose Raudonojo Kryžiaus ligoninės aukštuose, žiūrovai judės iš vienos patalpos į kitą, patys rinkdamiesi, kur sustoti ilgiau. Kūrėjų teigimu, laukia daug įtraukiančio veiksmo ir instaliacijų.

Monospektaklyje „Unduo dubuo“ B. Šarka tyrinėja žmogaus sąmonės formavimasi

Teatro šamanu tituluojamas režisierius, aktorius ir performansų kūrėjas Benas Šarka rugsėjo 29 d. Klaipėdoje pristato monospektaklį „Unduo dubuo“.

Nenugalėtas Tibetas

Šiomis dienomis minime 25-ąsias metines nuo pirmojo Jo Šventenybės Dalai Lamos XIV vizito Lietuvoje.

Déjà vu. Vieno režisieriaus Odisėja
Austėja Mikuckytė

„Déjà vu“ – tai vieno režisieriaus kelionė į savęs atradimą, o kartu ir visos žmonijos kelionė per egzistencinio nerimo dykvietes ir laikinos harmonijos pasiekimą, stabtelėjimą ramybės salos krantuose.

Rugsėjo 27-osios kultūros renginiai
lrt

LRT KLASIKA apžvelgia šį antradienį Lietuvoje vyksiančius kultūros renginius.

Naujasis K. Vildžiūno filmas – autobiografinių detalių ir kūrybos mišinys
lrt

Pirmadienį Vilniuje įvyko nacionalinė režisieriaus Kristijono Vildžiūno filmo „Senekos diena“ premjera, nuo penktadienio filmas bus rodomas visuose šalies kino teatruose.

Rugsėjo 26 d.
Kristijonas Vildžiūnas pristatė „Senekos dieną“: tai mano filmas, bet ne apie mane

Prieš dvejus metus baigtame filmuoti Kristijono Vildžiūno filme „Senekos diena“ susipina ir šalys, ir laikmečiai. Filmas nukelia į 1989-uosius, į laiką, kuriame pradėjo vertis sienos, kurtis alternatyvios jaunimo grupuotės.

Vygantas Vėjas: „Gyvenu, jausdamas nuolatinį įkvėpimą“
Bernardinai.TV

Vilniaus dailės akademijoje architektūros studijas baigęs Vygantas Vėjas retai beužsiima architektūrine veikla, nes dailininkui svetimas darbas įstaigose, jam svarbu būti laisvuoju kūrėju.

Geležinkelio stoties garsiakalbiai kvietė į „Sirenas“

Rugsėjo 29–spalio 14 dienomis Vilniuje vyksiančiose „Sirenose“ scenoje bus galima išvysti vienaip ar kitaip šiemetinę festivalio temą – naujienų srauto, žinių kūrimo fenomeną – nagrinėjančius scenos kūrinius.

Nobelio premijos laureatą Vilniuje primins akmenyje iškaltos jo eilės

Tai pirmasis pasaulyje toks originalus didesnis Č. Milošo atminimo įamžinimas viešoje erdvėje. Iškilmėse Č. Milošo eilės šiandien skambėjo trimis kalbomis  – angliškai lietuviškai ir lenkiškai.

Spalio 7–16 d. Lietuvos kino teatruose šurmuliuos vaikų ir jaunimo filmų festivalis

Kaip ir kiekvieną rudenį, spalio 7–16 d. Lietuvos didieji ekranai eterį užleis Tarptautiniam vaikų ir jaunimo filmų festivaliui.

A. Stonio naujausia juosta „Moteris ir Ledynas“ - prestižiškiausiame Europos dokumentinio kino festivalyje

Juosta „Moteris ir Ledynas“ pasakoja apie lietuvę moterį, kuri jau daugiau nei trisdešimt metų gyvena 3500 metrų aukščio Tian Šanio kalnuose.

70-metį minintis „Litmenis“ įsteigė „Šūdvabalio premiją“1

Pirmoji „Šūdvabalio premija“ šiemet skirta vertėjui, rašytojui, visuomenės veikėjui Dariui Pocevičiui už knygą „100 istorinių Vilniaus reliktų“.

Vilniuje bus įamžintas Č. Milošo atminimas
lrt

Vilniaus senamiestyje ant Česlovo Milošo laiptų iškalti poeto eilių fragmentai primins iš Lietuvos kilusį Nobelio premijos laureatą.

Rugsėjo 25 d.
Pasigendu. Juozo Apučio aštuoniasdešimtmečiui
Jonas Juškaitis - Žurnalas „Tarp knygų“

Per visą gyvenimą labiausiai man teko bendrauti su Juozu Apučiu. Ypatinga ta mudviejų bičiulystė – prozininkas ir poetas.

Marija Zaleskytė: „Valgau knygas be perstojo“3
Gediminas Kajėnas,Einaras Eringis - Bernardinai.TV

„Man atrodo nenormalu, kad vaikams nepatinka skaityti“, – sakotrylikametė Marija Zaleskytė ir kaipmat išvardija savo mėgstamiausias knygas, kurių turi ne vieną, o po kiek kartų jas jau skaitė – nė pati neatsimena.

Rugsėjo 24 d.
Tarptautinis vaikų ir jaunimo filmų festivalis kviečia Lietuvos moksleivius „Į savo pasaulio kraštą!“

Kaip rodo vienuolikos metų festivalio patirtis, moksleiviško amžiaus auditorijai skirti filmai – puikus būdas kalbėti apie kiekvieno vaiko ir paauglio rūpesčius jiems priimtina kalba.

Dailininkė L. J. Kryževičienė pristatė 50 savo kūrybos metų parodą
lrt

Taikomosios dailės muziejuje atidaryta dailininkės Liucijos Jūratės Kryževičienės paroda. Joje menininkė eksponuoja penkių dešimtmečių kūrybos kelią.

Sankt Peterburgo muziejuje – lietuvio tautodailininko kūriniai
lrt

Valstybiniame religijos istorijos muziejuje, Sankt Peterburge, atidaryta vieno žymiausių Lietuvos medžio drožėjų Adolfo Teresiaus kūrinių paroda „Lietuvos sakralinė skulptūra“.

Rugsėjo 24-osios kultūros renginiai
lrt

LRT KLASIKA apžvelgia šį šeštadienį Lietuvoje vyksiančius kultūros renginius.

Prakalbę lapai1
Gintarė Ilginytė

2015-ųjų rudenį, minint jubiliejinius rašytojo, eseisto G. Morkūno metus, surengėme jo vardo pirmosios esė konkursą. Kviečiame perskaityti paskutinįjį tekstą: pirmosios vietos laimėtojos (iš viso buvo 2 pirmosios vietos) Gintarės Ilginytės esė Prakalbę lapai“.

Rugsėjo 23 d.
13-asis Tarptautinis Vilniaus dokumentinių filmų festivalis prasidėjo su siurprizais

10 dienų Vilniuje truksiantis festivalis kviečia rinktis iš beveik 4 dešimčių kūrybinės dokumentikos filmų.

Vėjuotos pasakos lėlių teatro scenoje

Kauno valstybinis lėlių teatras rugsėjo 24, 25 d. pristatys pirmąją 59-ojo sezono premjerą „Pūgos durys“, pagal žinomo lietuvių poeto, eseisto Rimvydo Stankevičiaus eiliuotą pasaką.

Paskelbtas konkursas Dr. Jono Basanavičius paminklui sostinėje1

Konkursą laimėjęs dalyvis turės parengti paminklo dr. Jonui Basanavičiui ir aikštės prie Lietuvos nacionalinės filharmonijos įrengimo projektinius pasiūlymus, techninio darbo projektą  ir prižiūrėti projekto vykdymą.  

Penktadienio vakarą per LRT KULTŪRĄ – filmo-spektaklio „Getas“ premjera
lrt

Minint Lietuvos žydų genocido dieną, LRT KULTŪRA pristato Juliaus Dautarto filmą-spektaklį „Getas“, kuriame pasakojama tikrais įvykiais paremta istorija, liudijanti apie Vilniaus geto kalinių gyvenimą – jų viltis, tikėjimą, siekį išgyventi ir kurti.

Klaipėdoje – skambi pasaulinė Tyla
Ramunė Sakalauskaitė - lrt

Praėjusį penktadienį uostamiestyje vykęs Klaipėdos koncertų salės naujojo sezono atidarymas rimtosios muzikos mėgėjų išgyventas tarsi atlaidai.

Minimos visų laikų geriausio Lietuvos dailininko ir kompozitoriaus gimimo metinės
lrt

Ketvirtadienį Lietuvos konsulate surengta M. K. Čiurlioniui skirta konferencija, čia skambėjo jo kūriniai. Planuojama M. K. Čiurlionio kūrinių parodą surengti ir Ermitaže.

Rugsėjo 23-iosios kultūros renginiai
lrt

LRT KLASIKA apžvelgia šį penktadienį Lietuvoje vyksiančius kultūros renginius.

Jei aš Tave užmiršiu...25
Leonidas Donskis

Destruktyvios modernybės jėgos būtų neįmanomos be praeities užmiršimo, kuris yra esminis modernybės įkyraus įtikėjimo į ateitį aspektas.