Kultūra

Gegužės 30 d.
Klaipėdiečiams – nemokamas muzikos terapijos seminaras

Penktadienį, birželio 3 d., nuo 12 iki 14 val., Klaipėdos pilies džiazo festivalis drauge su JAV ambasada Lietuvoje organizuoja nemokamą muzikos terapijos seminarą „Muzika gydo“.

Lietuvos moksleivių kūrybos vakaras „Esam“

Iš Vilniaus, Klaipėdos, Varėnos, Rumšiškių ir kitų Lietuvos vietų suvažiuos muziką kuriantys ir muzikuojantys, poeziją ir prozą rašantys, vaidinantys moksleiviai.

Dešimtasis konkursas „Vox juventutis“ atiduos pagarbą kompozitoriui Juliui Juzeliūnui

Birželio 2 d. Vilniaus Šv. Kotrynos bažnyčioje (Vilniaus g. 30) dešimtą kartą vyks Tarptautinio jaunųjų kompozitorių kūrinių chorui konkurso „Vox juventutis“ baigiamasis koncertas.

Monika Klimaitė: „Jei kūrinys svarbus tau, jis bus svarbus ir žiūrovui“

Valstybiniame jaunimo teatre birželio 2–3 d. 18 val. įvyks paskutinė šio sezono premjera.

Duris atvėrė Venecijos architektūros bienalė

Kas dvejus metus vykstanti Venecijos architektūros bienalė duris atvėrė praėjusį savaitgalį su šūkiu „Žinios iš fronto“. 

Venecijos architektūros bienalėje Baltijos šalys tariasi dėl nuolatinio paviljono
lrt

Pirmą kartą Venecijos architektūros bienalėje kartu dalyvaujančios Baltijos šalys tariasi dėl nuolatinio paviljono, kuriame kasmet būtų rengiamos Lietuvos, Latvijos ir Estijos parodos.

Biblioteka – mūsų dvasios namai
Viktorija Daujotytė - Žurnalas „Tarp knygų“

Knygai šiandien reikia autoritetingo palaikymo, ypač – gerai knygai, parašytai gera lietuvių kalba. Tokia knyga yra mūsų kultūros ženklas.

Kai miesto sienos prabyla
Kristina Kurilaitė - Universiteto žurnalistas

Kiekviena miesto gatvė, parkelis ar skveras turi savo istoriją. Kai kurias istorijas perduodame žodžiu, o kitas užrašome ar nupiešiame ant pastatų sienų.

Gegužės 29 d.
Užmirštoji Charleso Dickenso žmona 2

Catherine buvo rašytoja, aktorė ir virėja, tačiau visus jos talentus užtemdė santuoka. Lucinda Hawksley, Catherinos Dickens ketvirtos kartos vaikaitė, kalba apie tai, kas iš tiesų ši moteris buvo. 

Atmintinė festivaliniam poetui (iš stebėjimų)3
Marius Burokas - Kultūros savaitė

Skubu pasidalinti savo antropologiniais stebėjimais apie ypatingus žmones – festivalinius poetus. Ko gi reikia, norint būti tokiu poetu?

Menininkės Astos Keraitienės darnaus gyvenimo eskizai
Miglė Morkūnaitė

A. Keraitienės gyvenime svarbią vietą užima dvasinės patirtys, o kūryba – viena iš tų patirčių realizacijos, įkūnijimo būdas.

Gegužės 28 d.
Italų kalbininkas, baltistas P. U. Dini apdovanotas garbės ženklu „Nešk savo šviesą ir tikėk“

Gegužės 28 d. Kultūros ministerijos aukščiausiu apdovanojimu, garbės ženklu „Nešk savo šviesą ir tikėk“, apdovanotas italų kalbininkas, baltistas prof. Habil. Dr. Pietro Umberto Dinis.

„Poezijos pavasario“ skaitymai vyko neformaliame moterų vienuolyne
lrt

Į Prienų rajone esantį Šilavoto „Davatkyną“ dešimtą kartą rinkosi poetai ir poezijos gerbėjai. Čia vyko „Poezijos pavasario“ skaitymai.

Stanislovo Kuzmos skulptūros „Lozoriau, kelkis“ atidengimas Santariškių klinikų kiemelyje
Vilniaus arkivyskupija

Nacionalinės premijos laureato sukurta trijų figūrų kompozicija gydytojo pašaukimui pagerbti stovi Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų kiemelyje. 

Vyksta tarptautinis folkloro festivalis „Skamba skamba kankliai"

Penktadienio vakarą Vilniuje, Bernardinų sode, renginyje „Sutartinių takas“ dalyvavo sutartinių atlikėjai iš visos Lietuvos.

Gegužės 27 d.
Festivalio „Poezijos pavasaris 2016“ laureatė – R. Skučaitė
lrt

Kaune, Maironio literatūros muziejaus sodelyje, vainikuota Maironio premijos laimėtoja ir 52-ojo „Poezijos pavasario“ laureatė Ramutė Skučaitė.

Išdalintos „Sidabrinės gervės“
lrt

Penktadienio vakarą „Compensa“ koncertų salėje vyko jau 9-ieji Lietuvos kino apdovanojimai „Sidabrinė gervė“.

Kultūros ministerijoje aptartas Lietuvos ir Korėjos bendradarbiavimas

Gegužės 27 d. Kultūros ministerijos kancleris Laimonas Ubavičius susitiko su Korėjos Respublikos ambasadoriumi Ji-in Hong.

„Sidabrinė gervė“ – filmui „Pasitikiu Tavimi“
Vilniaus arkivyskupija

„Sidabrinės gervės“ statulėlės bus įteiktos šiandien, gegužės 27 dieną. Nuo 18.30 val. Televizijos žiūrovai tiesioginę renginio transliaciją galės žiūrėti LRT kanalu ir internetu www.lrt.lt.

Išrinkatas Metų muziejininkas

2015 Metų muziejininko vardas suteiktas Lietuvos muziejų asociacijos atsakingajai sekretorei, projektų vadovei Lolitai Valužienei.

Neišvengiama griūtis, arba Tik jauni idealistai pakeis pasaulį1
Jovita Dikmonienė - Literatūra ir menas

Po premjeros pirmiausia kilo mintis, kodėl šiuolaikiniai režisieriai nori sujungti keletą antikinių tragedijų į vieną spektaklį? Tai gana rizikinga ir ne visiems pavyksta...

Jaunimo teatrui – 50 metų
lrt

Jaunimo teatras švenčia savo 50-metį. 1966 m. gegužės 27 d. teatre įvyko premjera – režisierės Aurelijos Ragauskaitės spektaklis pagal Williamo Shakespeare`o „Romeo ir Džiuljetą“.

Laisvųjų menų likimas
Mindaugas Kvietkauskas - Metai

Laisvųjų menų, humanistikos dvasia šiandien vis labiau atrodo tremtinė studijų koncernais virstančiuose universitetuose, metodikas svarstančiuose komitetuose ir projektus valdančiose ekspertų tarybose.

Gegužės 26 d.
M. Burokas apdovanotas už poeziją apie Vilnių

Kasmetinė tradicinė Vilniaus mero premija už poeziją apie Vilnių šiemet įteikta vienam ryškiausių šiandienos viduriniosios kartos poetų, literatūros kritikui ir publicistui  – Mariui Burokui.   

Klaipėdoje vyks trijų dienų džiazo fiesta1

Pasaulinės džiazo ir „world“ muzikos žvaigždės ir legendos, Kuršių mariose plazdenančios džiazuojančių jachtų burės, džiazuojančios parodos ir daug „geros muzikos geriems žmonėms“.

Kviečia sukurti savo „Pjovėją“

Žymiąją Kanuto Rusecko „Pjovėją“ nuo šiol galite rasti ne tik Vilniaus paveikslų galerijoje, bet ir paveikslų improvizacijų svetainėje VanGoYourself.com.

Premjeroje „Perplex“ – asociatyvaus mąstymo žaidimai

Valstybiniame jaunimo teatre birželio 2–3 d., 18 val., „Salėje 99“ įvyks paskutinė šio sezono premjera. 

Šventųjų takelis, atviras sielos ramybės beieškantiems
Viktorija Lincevičiūtė

Lietuvoje yra tokių vietų, kur bendruomenės aktyvios, kurių idėjų nešėjai siekia išsaugoti vietos istoriją, puošti kraštą, padaryti jį jaukų ne tik vietinos gyventojams, bet ir svečiams.

Kristinos Mažeikaitės tapybos darbų paroda „Tapytojo peizažas“

2016 m. birželio 2 dieną Energetikos ir technikos muziejuje atidaroma Kristinos Mažeikaitės personalinė paroda „Tapytojo peizažas“.

Įsijunk vasarą su knyga!

2016 m. birželio 1 d., trečiadienį, 12 val. Kauno apskrities viešoji biblioteka kviečia į šventinį Bibliotekų metų renginį „Vasara su knyga: nuo saulėtekio iki saulėlydžio“.

Gegužės 25 d.
Konkursą į Valstybinio jaunimo teatro vadovo pareigas laimėjo Audronis Liuga

Kultūros ministerijos paskelbtą konkursą į Valstybinio jaunimo teatro vadovo pareigas laimėjo teatrologas, vadybininkas Audronis Liuga.

Lenkijos PEN centro delegacijos viešnagė Lietuvoje

2016 m. birželio 1-5 dienomis Lietuvių PEN centro kvietimu Kaune ir Kėdainiuose lankysis Lenkijos PEN centro delegacija.

Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras kviečia į vasaros festivalį

Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras vasarai keliasi į Vilniaus paveikslų galerijos kiemelį. Birželio 2–18 d. čia vyks jau šeštą kartą rengiamas Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro vasaros festivalis.

NŠP ir Bažnyčios mokymas15
Elena Kosaitė-Čypienė - Artuma

Kontracepcija yra visos priemonės ir visi aktyvūs veiksmai, kurių žmonės imasi, kad konkretų lytinį aktą padarytų nevaisingą.

K. Gudmonaitės „Timonas“. Režisūrinis džiazas
Austėja Mikuckytė

Gegužės 19 d. Lietuvos nacionaliniame dramos teatre vyko spektaklio „Timonas“ premjera. Spektaklio režisierė – Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studentė Kamilė Gudmonaitė.

Gegužės 24 d.
Jubiliejiniame choro „Langas“ koncerte – „Saulėtekio mišios“

„Aukso Paukštės“ nugalėtojas, geriausiu Lietuvoje sakralinės muzikos choru pripažintas Vilniaus Bernardinų bažnyčios mišrus choras „Langas“ švenčia jubiliejinių 25-erių metų sezono pabaigą.

Valstybinis jaunimo teatras veiklos sukaktį minės dokumentinio filmo pristatymu

Gegužės 27 d. sueis lygiai penkiasdešimt metų, kai Jaunimo teatras pirmąkart atvėrė duris žiūrovams.

Trakų pilyje – knygos apie kunigą Antaną Breivą pristatymas

Gegužės 27 d., penktadienį, 17 val. Trakų salos pilies didžiojoje menėje vyks Antano Žilėno knygos „Kelias“ pristatymas.

Lietuvai atskleisti tinka visi lyrikos žanrai

Valstybės pažinimo centras paskelbė konkursą „Haiku Lietuvai“ ir kviečia japoniškais trieiliais atskleisti savo santykį su Lietuva, jos žmonėmis, istorija, gamta, kultūra. 

Kviečia į knygos „Ypatinga Lietuva“ pristatymą Vilniuje

Knygos „Ypatinga Lietuva. Keliaujame po gražiausias Lietuvos vietoves“ pristatymas – pokalbis vyks gegužės 26 d., ketvirtadienį, 17.30 val. Nacionalinės bibliotekos (Gedimino pr. 51) 7 a. salėje.

Gegužės 24-osios kultūros renginiai
lrt

LRT KLASIKA apžvelgia šį antradienį Lietuvoje vyksiančius kultūros renginius.

Ko šįmet išmokome per Kanų festivalį

Ką tik praūžė dar vienas Kanų kino festivalis. Kaip ir po visų tokio pobūdžio renginių, didžioji dalis komentarų yra besivaikantys sensacijų. Ko šįmet išmokome per Kanų festivalį? Klausiama vieno svarbaus užsienio portalo antraštėje. 

Gegužės 23 d.
Š. Birutis: turime užkirsti kelią, kad „balvonai“ nebūtų panaudoti priešiškai propagandai

Kultūros ministras Šarūnas Birutis teigia turįs informacijos, kad nedraugiškos Lietuvai jėgos gali panaudoti Žaliojo tilto skulptūras prieš Lietuvą nukreiptos propagandos tikslams.

Panevėžio miesto gyventojų laukia įtempta savaitė

Gegužės mėnesį projekto „Panevėžys vienija ir taškas“ organizatoriai paskelbė jaunystės ir senatvės sankirtos mėnesiu. Tokiu būdu siekiama atkreipti dėmesį į skirtingų kartų patirtis globalioje jaunystės kultūroje.

Kėdainiai kviečia pirmuosius vasaros savaitgalius praleisti Cz. Miloszo dvasia

2016 m. pažymint 105-ąsias kūrėjo gimimo metines, Kėdainių krašto muziejus rengia antrąjį Cz. Miloszo vardo festivalį.

Ką žada ne tapyba1
Birutė Pankūnaitė

Meno apžvalgininkė B. Pankūnaitė kviečia pailsėti nuo tapybos ir pasižvalgyti po gegužės mėnesio šiuolaikinio meno parodas Vilniuje.

Kanų kino festivalis baigėsi britų režisieriaus pergale

Kanų kino festivalio pabaigoje nugalėtoju tapo britų režisieriaus Keno Loacho fimas „Aš, Danielis Bleikas“ (I, Daniel Blake).

Gegužės 22 d.
Opartinis kosmosas Irenos Žilionienės paveiksluose1
Dalius Baltranas

Iš savo kūrybą pristačiusio gausaus keliolikos tapytojų būrio itin išsiskyrė Vilniaus Dailės akademijos absolventės vilnietės Irenos Žilionienės paveikslai.

Dailininkas, kuris pasiekė ketvirtąją dimensiją 1

1954 m. Salvadoro Dali nutapytame paveiksle matome paslaptingą, keturių dimensijų hiperkubą. Meno komentatorė Fiona Macdonald kalba apie tai, kaip matematika žavėjo didį ispanų tapytoją. 

Gegužės 21 d.
Vilniuje skambėjo Gatvės muzikos diena

Šeštadienį visas Vilniaus centras skambėjo nuo muzikos garsų – į gatves su pačiais įvairiausias instrumentais išėjo ir jaunimas, ir pagyvenę žmonės, pavieniui ir su bendraminčiais.