Kultūra

Sausio 22 d.
Seimo nariai ir meras Vilniuje pasigenda miesto muziejaus1
bns

Sostinės meras liberalas Remigijus Šimašius sulaukė grupės parlamentarų raginimo steigti Vilniaus muziejų.

Klaipėdos taryba svarstys, ar įamžinti filosofo L. Donskio atminimą
bns

Klaipėdos taryba kitą savaitę spręs, ar uostamiestyje įamžinti pernai netikėtai mirusio filosofo Leonido Donskio atminimą.

Vladimiras Tarasovas: „Mes supratome, kad amerikietiškojo džiazo standartais gyvi nebūsim“3

Prieš 45 metus trys talentingi vyrukai – Viačeslavas Ganelinas, Vladimiras Tarasovas ir Vladimiras Čekasinas – pradėjo savo išskirtinį ir sėkmingą kelią džiazo olimpo link.

Sausio 21 d.
Bažnytinio paveldo muziejuje atidaroma architekto Gintauto Vyšniausko piešinių paroda „Dievo bitė“

Sausio 24 d. 18 val. Bažnytinio paveldo muziejuje (Šv. Mykolo g. 9, Vilnius) atidaroma architekto Gintauto Vyšniausko (1958–2016) piešinių paroda „Dievo bitė“.

„Grammy“ kaip kokybės matas? Ačiū, ne.4
Domantas Razauskas

Šiandien norėčiau pakviesti jus pasiknaisioti po garsiausio muzikinio apdovanojimo „Grammy“ istoriją. 

Apie intelektualią ir dvasingą iškalbą, kalbos turinį ir formą4
Regina Koženiauskienė

Gal kiek paradoksaliai nuskambės, bet prisipažinsiu: kuo toliau ir daugiau skaitau ir girdžiu apie retoriką, tuo labiau glumstu nerasdama atsakymo, kas ji yra. Matau klaidžiojimą tarsi be kompaso.

Sausio 20 d.
„Lūžio“ kinas: su(p)rasti save

„Lūžio“ metai buvo keisti, bet ypatingi metai. Pilni nerimo, laisvės, laimės, nežinomybės. Žodžių ir tylos. Kokie tie metai buvo gyvenime, tokie – ir dokumentiniame kine.

Kazimieras Likša pristato išskirtinį dainos „Per pusę“ vaizdo klipą

„Didžiuojuosi šiuo darbu, nes išpildžiau seną savo svajonę turėti rimtą, estetiškai tikrai traukiantį akį vaizdo klipą“, – kalbėjo dainininkas.

Sausio 13-oji – vis dar Gedulo, o ne Pergalės diena4
Algirdas Kazlauskas

Atvėsus jausmams, kuriuos sukėlė 1991 m. sausio 13-osios prisiminimai, galima pažvelgti į šią mūsų valstybei ypač svarbią datą ramesniu žvilgsniu.

Kultūros laukia esminės permainos

Kultūra, kaip kertinis nematerialus visuomenę vienijantis elementas, atlieka labai svarbų vaidmenį vienijant visuomenę ir formuojant viešąją politiką.

Sausio 20-osios kultūros renginiai
lrt

LRT KLASIKA apžvelgia šį penktadienį Lietuvoje vyksiančius kultūros renginius.

Sausio 19 d.
„Lila: slaptas demiurgo žaidimas": lėlių, šešėlių teatro ir šiuolaikinio šokio sintezė

2017 m. kovo 20 d. Vilniaus teatre „Lėlė“ įvyks spektaklio suaugusiems ir jaunimui „Lila: slaptas demiurgo žaidimas“ premjera, kurios metu pasaulio demiurgas žais su lėlėmis, atskleisdamas Visatos paslaptis. 

Lietuva debiutavo archyvinių Europos filmų festivalyje

Šiuo metu Izraelyje vyksta archyvinių Europos filmų festivalis „Kitoks žvilgsnis“, kuriame vakar buvo parodytas režisieriaus Arūno Žebriūno filmas „Gražuolė“. Šiame festivalyje lietuviškas filmas parodytas pirmą kartą.

„Salam, Kaimyne“ – dokumentika be sienų

JAV ambasada Lietuvoje kartu su Diversity Development Group ir JAV kino diplomatijos programa American Film Showcase pristato JAV režisierių Chriso Temple’o ir Zacho Ingrasci filmą „Salam, kaimyne” („Salam Neighbor“, 2015).

Dainius Kazlauskas į Didžiąją teatro sceną grįžta su spektakliu „Tartiufas“
Aušra Pociūtė

Paaiškėjo, kas naujame LNDT spektaklyje „Tartiufas“ kurs pagrindinį Tartiufo vaidmenį. Apgaviką, manipuliatorių ir melagį, apsimetusį šventuoliu, pakaitomis vaidins du labai seniai didžiosiose Lietuvos teatro scenose matyti aktoriai, ypač virtuoziškai atliekantys komiškus vaidmenis – Dainius Kazlauskas ir Giedrius Savickas.

Klaipėda svarsto apie butaforinę pilį
bns

Uostamiesčio savivaldybėje vyksta diskusijos, ar nevertėtų pasekti kai kurių užsienio šalių pavyzdžiu ir kol nėra galimybių atstatyti visą Klaipėdos pilį, tiesiog atkurti jos tūrius kitomis priemonėmis, rašo dienraštis „Vakarų ekspresas“.

Menininkai siekia nutraukti konkursą dėl J. Basanavičiaus paminklo: tai išniekinimas, o ne įamžinimas2
lrt

Šiuo metu Vilniaus rotušėje veikia paroda, kurioje galima susipažinti su Jono Basanavičiaus paminklo konkurso rezultatais ir apžiūrėti pateiktus pasiūlymus.

Sausio 19-osios kultūros renginiai
lrt

LRT KLASIKA apžvelgia šį ketvirtadienį Lietuvoje vyksiančius kultūros renginius.

Vidinių kliūčių įveikimas1
Władysław Tatarkiewicz

Filosofų požiūris į kliūtis pasiekti laimę neišvengiamai pakoreguoja įprastinį požiūrį: jis moko, kad išorinės kliūtys, biologinės ir socialinės, kai kada gali būti pašalintos psichologiniais būdais, ir kad egzistuoja taip pat psichologinės kliūtys, ne mažiau pavojingos, o galbūt net pavojingesnės nei anos. 

Sausio 18 d.
K. Zanussio „Hybris“ – iššūkis mūsų puikybei2
Dominyka Navickaitė

Viena svarbiausių režisieriaus kūrybos temų – laisvės ir atsakomybės problema, kurią jis nagrinėja skirtingais aspektais: svarstydamas moralinio pasirinkimo, pasiaukojimo, tikėjimo, sąžinės ir visuomenės moralinių normų santykio klausimus. 

Kultūros ministerijoje atidaryta keliaujanti paroda „Žmonės ir galimybės“

Sausio 18 d. Kultūros ministerijos galerijoje atidaryta keliaujanti paroda „Žmonės ir galimybės“, kurioje pristatomos sėkmingos investicijų į kultūrą patirtys – Europos ekonominės erdvės (EEE) finansinių mechanizmų paramos lėšomis Lietuvos ir užsienio šalių organizacijų įgyvendinti projektai.

Knygos apie Pakutuvėnus autorė Jolanta Klietkutė: „Istoriją kuriame ir mes“4
Monika Midverytė OFS - MBO Lietuvos Šv. Kazimiero provincija

Mirę kaimai“, „dingę kaimai“, „apleistos sodybos“... kokiais tik vardais Žemaitijoje nevadina vietovių, kuriose kadaise virte virė gyvenimas.

Trakų istorijos muziejus kviečia į paskaitas apie istorinę rekonstrukciją ir viduramžių kultūrą

Š. m. sausio 21 d., šeštadienį, 14 val. Trakų salos pilies didžiojoje menėje vyks dviejų dalių paskaita – „Mokslininko požiūris į istorinę rekonstrukciją: istorijos rekonstruktoriai ir populiarioji kultūra“ ir „Istorinių rekonstruktorių vertybės“.

LMTA Balkono teatre – pjesė apie mus „(Ne)priklausomybė“

Jauna dramaturgė Milda Sokolovaitė pjesėje „(Ne)priklausomybė“ kalbės įvairias psichologines ir fiziologines priklausomybes ir būdus iš jų ištrūkti.

Glesum – geriausias Aškinytės romanas so far?1
Jūratė Čerškutė - Naujasis židinys

Mėginant apibūdinti Aškinytės kūrybą, pirmiausia iškylantys žodžiai yra šie: kitoniška, netradicinė, nelietuviška, abstrakti ir abstrahuojanti, paradoksali ir ironiška. 

Keistuolių teatro „Ilgoji pertrauka“ – reveransas vaiko kūrybinei galiai

Spektaklis „Ilgoji pertrauka“ – pirmasis režisierės Olgos Lapinos ir „Keistuolių teatro“ bendradarbiavimo vaisius. Išraiškingas bei įtaigus, siurrealistinių elementų ir ryškių personažų nestokojantis spektaklis skirtas pradinių klasių moksleiviams.

Klaipėdos dramos teatras naujausias premjeras pristatys Vilniuje

Klaipėdos dramos teatras vasario pradžioje svečiuosis Vilniuje. Nacionaliniame dramos teatre vasario 1 ir 2 d. klaipėdiečiai parodys Augusto Strindbergo psichologinę dramą „Tėvas“, o vasario 7 d. 18.30 val. – Gintaro Grajausko „Pašaliniams draudžiama“.

Prasideda Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis
bns

Trečiadienį sostinėje prasideda Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis. Tarptautiniame konkurse šiemet pristatomi į aštuonias programas suskirstyti 48 filmai iš 28 pasaulio šalių, pranešė organizatoriai.

Sausio 18-osios kultūros renginiai
lrt

LRT KLASIKA apžvelgia šį trečiadienį Lietuvoje vyksiančius kultūros renginius.

Laurynas Vaitkus apie dvidešimt septyngalvį slibiną – birbynę2
Elvina Baužaitė

Pokalbis su birbynininku Laurynu Vaitkumi, instrumentines muzikos grupės „Subtilu-Z“ nariu ir muzikos pedagogu, apie liaudies instrumento dabartį, šiuolaikines galimybės, ateities perspektyvas.

Sausio 17 d.
„Auksinėmis bitėmis“ apdovanoti LRT profesionalai ir kuklinosi, ir džiaugėsi
lrt

LRT TELEVIZIJOS didžiojoje studijoje pirmadienį išdalytos „Auksinės bitės“ – apdovanoti geriausi praėjusių metų radijo ir televizijos laidų kūrėjai, vedėjai bei žurnalistai. T

Rekordinės „Knygų Kalėdos“ šįkart praturtintos ne tik knygomis
lrt

Lietuvos prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuota akcija „Knygų Kalėdos“ šįkart sulaukė rekordinės sėkmės – buvo surinkta virš 50 tūkstančių knygų, o renginių skaičius perkopė 2 000. Būtent pastarieji minimi kaip itin svarbūs projektui.

LRT netransliuos artimiausių olimpinių žaidynių
lrt

LRT netransliuos 2018-ųjų žiemos ir 2020-ųjų vasaros olimpinių žaidynių. 

Sausio 17-osios kultūros renginiai
lrt

LRT KLASIKA apžvelgia šį antradienį Lietuvoje vyksiančius kultūros renginius.

Sausio 16 d.
Premjeras reiškia užuojautą dėl režisierės A. Ragauskaitės mirties

Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis reiškia užuojautą dėl teatro režisierės Aurelijos Ragauskaitės mirties.

Arūno Baltėno knygos „Namų tyloj“ sutiktuvės2

2017 m. sausio 17 d. 17.30 val. Lietuvos nacionalinio muziejaus Archeologijos ekspozicijoje (Arsenalo g. 3, Vilnius) vyks Arūno Baltėno senų interjerų fotografijos albumo „Namų tyloj“ pristatymas.

Tai tokie šiandiendienai reikalai9
Rimantas Gučas

Anądien girdžiu per radiją kalbant švietimo klausimais didžiai susirūpinusį moterišką balsą apie prastą jo būklę, apie smunkantį mokinių raštingumą, apie kitus šiandiendienai susikaupusius rūpesčius.

Poetė I. Valantinaitė: prancūzų kinas išskirtinis savo subtilumu, elegancija ir temų įvairove2

Anot poetės, prancūziškas kinas gražus savo subtilumu, elegantiškumu, kitoniškumu, skoningumu, yra ypatingai estetiškas, turtingas temų ir gausus talentų, kuriuos ugdo senoji mokykla.

Laukia naujos kultūros paveldo pažinimo patirtys
bns

Vos prasidėjus 2017-iesiems, pradedama ruoštis bene didžiausiam kasmetiniam kultūros paveldo renginiui šalyje – Europos paveldo dienoms.

Sausio 16-osios kultūros renginiai
lrt

LRT KLASIKA apžvelgia šį pirmadienį Lietuvoje vyksiančius kultūros renginius.

Sausio 15 d.
Seimas 2017-uosius paskelbė poeto K. Bradūno metais
bns

Seimas jau prasidėjusius 2017-uosius šią savaitę paskelbė išeivijos poeto Kazio Bradūno metais, minint šimtąsias jo gimimo metines.

Sausio 15-osios kultūros renginiai
lrt

LRT KLASIKA apžvelgia šį sekmadienį Lietuvoje vyksiančius kultūros renginius.

Sausio 14 d.
Sausio 14-osios kultūros renginiai
lrt

LRT KLASIKA apžvelgia šį šeštadienį Lietuvoje vyksiančius kultūros renginius.

Geriausi 2016 metų albumai (II)9
Domantas Razauskas

Kaip ir žadėta – antroji geriausiųjų 2016 metų albumų sąrašo dalis. Dalis, skirta menkiau pastebėtiems darbams, džiazui, eksperimentinei muzikai, elektronikai, minimalizmui ir taip toliau.

Apie parodas ir ne tik Merkinėje3
Algimantas Černiauskas

Kalbant apie mažų miestelių gyvenimą galima pasidžiaugti, kad ši paroda Parko Merkinės dailės galerijoje jau 167 – toji, o pati galerija buvo atidaryta 1995 m. balandžio 23 d. 

Sausio 13 d.
Bernardinai.lt kviečia: susitikime paramos koncerte19

Maloniai kviečiame Jus vasario 4 dieną į Bernardinai.lt skirtą paramos koncertą, kuris vyks Vilniaus Šv. Pranciškaus Asyžiečio (Bernardinų) bažnyčioje (Maironio g. 10).

I. Simonaitytės jubiliejinių metų literatūrinė premija
bns

Sausio 23 d., 17 val., Klaipėdos apskrities viešosios I.Simonaitytės bibliotekos Renginių salėje vyks I.Simonaitytės jubiliejinių metų literatūrinės premijos įteikimas.

Kitą savaitę prasideda 11-asis Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis
bns

„Trumpųjų filmų žanras vis stebina temų pasirinkimu, forma, stiliumi ir beribiais eksperimentais“, – festivalio spaudos konferencijos metu kalbėjo meno vadovė Marija Razgutė.

Baltarusijoje Laisvės gynėjų metinės paminėtos fotografijų paroda „Fotoamnestija. 1988 -1999“

Baltarusijoje minint Laisvės gynėjų dienos 26-ąsias metines atidaryta fotožurnalisto Pauliaus Lileikio fotografijų paroda „Fotoamnestija. 1988 -1999“ – atgimstančios Lietuvos vaizdai.

Kitą savaitę prasideda 11-asis Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis

„Trumpųjų filmų žanras vis stebina temų pasirinkimu, forma, stiliumi ir beribiais eksperimentais“, – festivalio spaudos konferencijos metu kalbėjo meno vadovė Marija Razgutė.