Kultūra

Gruodžio 2 d.
Tremtį pergyvenusi N. Sadūnaitė pavergė Milano publiką

Pasiklausyti tremtį ir lagerius pergyvenusios lietuvės susirinko pilna salė žmonių, kuriems buvo pristatyta Lietuvos istorija, ypatingas dėmesys skirtas XX amžiaus įvykiams.

Lietuvos modernizmo klasikas Linas Katinas – Alantos dvaro galerijoje

Gruodžio 3 d. Alantos dvaro galerijoje 13 val. bus atidaryta paroda „Linas Katinas. Žiema“.

Knygos „Laiškų dialogas: Jurgis Matulaitis, Pranciškus Petras Būčys“ sutiktuvės – jau pirmadienį

Kalbės istorikė GENOVAITĖ GUSTAITĖ ir knygos rengėjas, Vilniaus universiteto profesorius, Lietuvių katalikų mokslo akademijos Centro valdybos vicepirmininkas PAULIUS SUBAČIUS.

Jogos filosofija įtraukta į UNESCO nematerealųjį žmonijos paveldą17

Indijos jogos filosofiją UNESCO įtraukė į nematerealaus žmonijos paveldo sąrašą.

Gruodžio 1 d.
XXI a. biblioteka – ne tik knygos į namus, bet ir mobiliųjų aplikacijų kūrimas

2016 m. Vilniaus miesto savivaldybės centrinė biblioteka išlydi „paleisdama į gyvenimą“ savo naują kūrinį – mobiliąją aplikaciją „VilniusGO“.

Vilniuje nutūpė didžiausias angelas šalyje

Naujoji skulptūra yra daugiau nei metru aukštesnė už anksčiau gamintas ir viršija 4 metrus. Tai neoficialus rekordas, mat yra didžiausia angelo skulptūra ne tik Vilniuje, bet ir Lietuvoje.

Apdovanoti G. Morkūno vardo esė konkurso laimėtojai

Lapkričio 30-ąją nacionalinėje M. Mažvydo bibliotekoje buvo apdovanoti G. Morkūno vardo esė konkurso laimėtojai. Kviečiame pasižvalgyti po renginio akimirkas.

Tebūnie pasmerkti ištroškusieji meno10
Ieva Emilija Rozenbergaitė

Esu priversta parašyti apie didelę netektį, palietusią mus visus: netekome meno. Man regis, mes buvome taip pripratę prie šios lėtinės mūsų šalies ligos, jog į ją per daug nesigilindami pasąmoningai vylėmės, kad ji pati praeis.

Rojaus obuoliukai
Saulius Lynikas

Po daugelio metų mano galvą ėmė kvaršinti paika mintis, kaip ten buvo, kad pirmieji mūsų protėviai taip lemtingai nusidėjo, paragaudami Pažinimo medžio vaisiaus.

Tyrėjai atskleis Nesvyžiaus Radvilų giminės mauzoliejaus paslaptis

Gruodžio 7 d. 17 val. LMA Vrublevskių bibliotekoje, mokslininkų komanda pristatys šiais metais vykdytų tyrimų didikų Radvilų giminės mauzoliejuje Nesvyžiuje rezultatus.

Kodėl Vengrijos kinas aktualus Lietuvai?1
Aistė Račaitytė

Kaip ir daugumoje Europos valstybių, Vengrijoje 6–8 dešimtmečiuose susiformavo stipri nacionalinio kino mokykla, kuri yra itin aktuali panašiu istorijos scenarijumi besidalijančiai Lietuvai. 

Penkiems užsienio lietuviams bus įteiktos jubiliejinės mokslo premijos

Gruodžio 1 d. 15 val. Švietimo ir mokslo ministerijoje įvyks iškilminga jubiliejinė 10-oji mokslo premijų užsienio lietuviams teikimo ceremonija.

Gruodžio 1-osios kultūros renginiai
lrt

LRT KLASIKA apžvelgia šį ketvirtadienį Lietuvoje vyksiančius kultūros renginius.

Būtų dienoraštis, jei nebūtų prisiminimai (I)
Ernesta Smalinskė

Žinia. Nuo rugsėjo mokysiu tris mokinius iš Irako. Visus metus mokysiu juos lietuvių kalbos. Jausmas nenusakomas. Apima karštligiškas noras pradėti viską čia ir dabar.

Turgeliai – istorijos ir kultūros apsuptyje
Gediminas Kajėnas,Kostas Kajėnas - Bernardinai.TV

Tai pasakojimas apie daugiau nei 400 metų istoriją skaičiuojantį Turgelių miestelį.

Lapkričio 30 d.
Lietuvos kūrėjai: „Mes – už legalų turinį!“

Nelegaliomis platformomis dažniausiai naudojasi jauni žmonės – moksleiviai, studentai, būsimieji kūrėjai. Būtent į juos ir orientuojasi „Pradėk nuo savęs“.

LNDT premjeroje vaikams ir paaugliams grįžtama prie lietuviškų pasakų stebuklo ir mistikos

Artėjant didžiosioms metų šventėms Lietuvos nacionaliniame dramos teatre įvyks vaizdinga premjera vaikams ir jaunimui – „Kaulinis senis ant geležinio kalno“. 

Skelbiama kandidatų Laisvės premijai gauti atranka1
bns

Naujai sudaryta Laisvės premijos komisija trečiadienį nusprendė surengti skubią kandidatų premijai gauti atranką.

Seimo Kultūros komitetas ir paskirtoji ministrė apie valstybės šimtmečio minėjimo planą3
bns

Seimo Kultūros komitetas ir paskirtoji kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson trečiadienį sukritikavo kadenciją baigusios Vyriausybės parengtą valstybės šimtmečio minėjimo planą.

Tarptautinė chorų šventė „Žiemos šviesa“

XIII kartą sugrįžta Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) akademinio choro „Gabija“ organizuojama tarptautinė chorų šventė „Žiemos šviesa“.

Andrius Kaniava: „Neįrašytos dainos – kaip krūva meilužių“
lrt

Aš nelabai priimu artistus, kurie vaidina gyvenime. Dėl tokio požiūrio aš tausoju save scenai. Man nepriimtini artistai, kurie daug vaidina gyvenime – tuomet lieka labai mažai scenai.

Režisierius Mindaugas Karbauskis: „Laukiu, kol tapsiu reikalingas“3
Literatūra ir menas

Aš – tarpininkas, padėjėjas, bet tikrai ne tas, kuris diktuoja. Nuo manęs neprasideda niekas.

Lapkričio 30-osios kultūros renginiai
lrt

LRT KLASIKA apžvelgia šį trečiadienį Lietuvoje vyksiančius kultūros renginius

Mirė aktorius M. Jevdokimovas
lrt

Eidamas 74-uosius po sunkios ligos mirė aktorius ir režisierius Michailas Jevdokimovas. Jis buvęs vienas pagrindinių, ypač žiūrovų vertinamų ir mylimų Lietuvos rusų dramos teatro vyresniosios kartos aktorių.

Gruodis Vilniuje: ką veikti ir kur nueiti su visa šeima?
Jurgita Lūžaitė-Kajėnienė

Atveriame duris į gruodį. Pagal kalendorių – pirmąjį žiemos mėnesį. Tamsiausiąjį. Tačiau pažymėtą bene gražiausių metų švenčių. Bet kol jos ateis, dar tikrai yra ką veikti ir pamatyti Vilniuje. Pasižvalgom.

Lapkričio 29 d.
Apie moralę nemoralizuojant – Jono Vaitkaus premjera Kaune

Režisieriaus Jono Vaitkaus nuomone, dramoje vykstantis konfliktas sugretinamas su dabartyje akivaizdžia tikėjimo į žmogų ir moralę stoka.

Mirė kompozitorius, pianistas ir pedagogas prof. Julius Andrejevas

Lapkričio 29 dieną po sunkios ligos mirė žymus kompozitorius, pianistas, pedagogas prof. Julius Andrejevas.

Nauja A. Mamontovo daina – odė namų kieme augančiam klevui

A. Mamontovas pristato naują kūrinį „Raudonas ruduo“. Ši daina tapo penktuoju radijo singlu iš praėjusiais metais pasirodžiusio albumo „Degančios akys“.

Aktorius Vladas Bagdonas rengia koncertą Šv. Kotrynos bažnyčioje

Koncerto pavadinimą žinomas menininkas pasirinko ilgai negalvojęs. Tarsi retorinį klausimą jis užduos žiūrovams: „Kaip, gera gyventi?“ Ir ragins kartu ieškoti atsakymo, ar išties gera.

Onutės Narbutaitės autoriniame koncerte skambės ryškiausi simfoniniai opusai

Gruodžio 2-ąją, šeštadienį, Lietuvos nacionalinė filharmonija, bendradarbiaudama su Lietuvos kompozitorių sąjunga, rengia autorinį lietuvių kompozitorės Onutės Narbutaitės kūrybos koncertą.

Tolerancijos centre – pokalbis apie psalmes Biblijoje ir mene

Gruodžio 1 d. 17.30 val. Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centre (Naugarduko g. 10/2, Vilnius) įvyks susitikimas su broliu Evaldu Daruliu OFM. Susitikimo tema – Psalmės Biblijoje ir Andrzejaus Strumiłło kūryboje.

Mados kūrėjui J.Statkevičiui – Kultūros ministerijos apdovanojimas
bns

Kultūros ministerijoje Vilniuje mados ir teatro kostiumų dailininkui Juozui Statkevičiui bus įteiktas aukščiausias ministerijos apdovanojimas – garbės ženklas „Nešk savo šviesą ir tikėk“.

Lapkričio 28 d.
26 naujos knygos padės Vokietijai atrasti Lietuvos kultūrą

„Pasakojimas tęsiasi“ – su šia žinute 2017 m. Lietuva prisistatys ypatingosios viešnios teisėmis tarptautinėje Leipcigo knygų mugėje.

Mirė operos solistė, nepriklausomybės akto signatarė Nijolė Ambrazaitytė1

Šių metų lapkričio 27 dieną eidama 78-uosius metus mirė garsi Lietuvos operos dainininkė, Lietuvos nepriklausomybės akto signatarė Nijolė Ambrazaitytė (1939–2016).

Atgijusios Vilniaus puodynės1
Gediminas Kajėnas,Einaras Eringis - Bernardinai.TV

Šiame vaizdo pasakojime Vilniaus puodžių cecho meistrė, keramikė, restauratorė Elena Aleksejeva demonstruoja, kaip XIV a. Vilniuje buvo gaminamos puodynės.

Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje inauguruota „Diplomatijos lentyna“

artu bibliotekoje buvo inauguruota „Diplomatijos lentyna“ – Užsienio reikalų ministerijos perduotų leidinių Nacionalinei bibliotekai ir knygų iš bibliotekos fondų diplomatijos ir tarptautinių santykių tematika lentyna.

Vytauto Kubiliaus premija skirta literatūrologei Solveigai Daugirdaitei3

Premija įvertinta literatūrologės studija „Švystelėjo kaip meteoras: 1965-ieji su Simone de Beauvoir ir Jeanu Pauliu Sartre`u“ bei literatūros ir kultūros tekstai...

Ir aš norėjau būti kaip... arba Ko išmoko „Sielos virtuvė“1
Izabelė Švaraitė

„Sielos virtuvėje“ žiūrovai sutinka septynis savęs ieškančius kūrėjus, bandančius ištrūkti iš užburto bohemiškų vakarėlių rato. Veikėjai nuolat dangstosi svetima kūryba, teisinasi...

Afrobliuzo žvaigždė iš Prancūzijos kvies bliuzą pažinti iš naujo

Roland yra originalus bliuzo atlikėjas, įrodantis, kad šis stilius neturi ribų: savo kūryboje jis sėkmingai maišo afrikietiškas tradicijas.

Pirmąjį žiemos savaitgalį Lietuvoje pražys „Aguonėlė“

Per 3000 jaunųjų šokėjų iš visos Lietuvos subūręs festivalis jau šį savaitgalį kvies į finalinius turus, kuriuose varžysis geriausios moksleivių liaudiškų šokių grupės, studijos bei ansambliai.

Tarpukario Kauno milijonieriaus namas atgyja naujam gyvenimui1

Ketvirtajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje Lapėno namu vadinamas pastatas buvo vienas iš moderniausių ir gražiausių Kauno statinių.

Lietuvos modernizmo klasikas Linas Katinas – Alantos dvaro galerijoje

Vilniuje ir Labanore gyvenantis ir kuriantis L. Katinas nuo sovietinių laikų buvo vienas labiausiai neprisitaikiusių Lietuvos menininkų.

K. Navakas: „Jei atrodo, kad viską atradai, pasikabink ant sienos vietoj ikonos“
lrt

Mirtis pirmame knygos sakinyje reiškia, kad pasibaigė kažkoks vienas gyvenimo etapas – tam etapui jau mirei, bet prasidėjo kitas, sako romano „Vyno kopija“ autorius Kęstutis Navakas.

Lapkričio 28-osios kultūros renginiai
lrt

LRT KLASIKA apžvelgia šį pirmadienį Lietuvoje vyksiančius kultūros renginius.

S. Kanaverskytės parodoje „Kalėdinė dovana“ – angelų tematika
lrt

Klaipėdos galerijoje pristatoma dailininkės ir scenografės Sofijos Kanaverskytės paroda „Kalėdinė dovana“.

Dainius Jankauskas: „Atrodo, kad pats gyvenimas mane atvedė į teatrą“
Ieva Raudeliūnaitė

Pokalbis su 2014-ųjų metų „Auksinio scenos kryžiaus“ laimėtoju jaunojo menininko nominacijoje apie teatrą, kiną, išbandymus ir svajones.

Lapkričio 27 d.
Lapkričio 27-osios kultūros renginiai
lrt

LRT KLASIKA apžvelgia šį sekmadienį Lietuvoje vyksiančius kultūros renginius.

Lapkričio 26 d.
Jaunojo kino autoriaus konkursas JAUKINAS laukia moksleivių trumpukų

Šią vasarą jau devintą kartą vykęs festivalio „Kino pavasaris“ edukacinis kino projektas „Kino knyga“ pradeda žiemos etapą.

Lapkričio 26-osios kultūros renginiai
lrt

LRT KLASIKA apžvelgia šį šeštadienį Lietuvoje vyksiančius kultūros renginius.

Mergaitė ir beržas3
Česlovas Skaržinskas

Akvilė kone kasdien aplankydavo tylioje palaukėje nuo audrų ir kitų gamtos negandų nepalūžusį beržą. Ateidavo į laikinosios sostinės pakraštyje plytinčią mielą laukymę, kurioje ji kaskart giliai įsiklausydavo į vakaro tylą.