Kultūra

Birželio 28 d.
Tarp 10 „The Guardian“ rekomenduojamų filmų – ir A. Matelio juosta

Britų leidinys „The Guardian“ paskelbė dešimt geriausių bei vertų pamatyti filmų iš posovietinių šalių sąrašą, tarp kurių ir lietuvių režisieriaus Arūno Matelio juosta.

Kalbos komisija: Olimpinėse žaidynėse jau galėtume matyti neiškraipytas lietuviškas pavardes1

Valstybinė lietuvių kalbos komisija pabrėžia, kad tarptautinėje praktikoje, taikant šiuolaikiškiausias technologijas, originali pavardžių rašyba gali būti norma.

Kristupo vasaros festivalio atidaryme – sprogstamoji roko energija ir orkestro jėga

Kurdami ryškius, dinamiškus muzikinius spektaklius savo koncertuose, atlikėjai kiekvieną kartą pasakoja vis skirtingą istoriją.

Šaligatvių vingiai, laiko kilpos1
Vaidas Jauniškis - menų faktūra

Užduotis frankofilui: pasakyk ką nors nebanalaus apie Paryžių. Apie miestą, kuris mano kartai išaugo pirmiausia iš literatūros, vėliau kino...

Mirė aktorė ir Lietuvos radijo diktorė Undinė Nasvytytė

Birželio 27 d. mirė aktorė ir Lietuvos radijo diktorė Undinė Nasvytytė. Aktorei buvo sukakę 90 metų.

Birželio 29 d. LNDT kasoje dirbs teatro aktoriai ir direktorius

Naujasis Lietuvos nacionalinio dramos teatro sezonas prasidės rugsėjo 2 dieną, tačiau jau dabar žiūrovai yra kviečiami jam pasirengti.

Menas ir žodis
Birutė Pankūnaitė

Ar žiūrėjimas be audiogido ir teksto yra tobulesnis? Ar perskaičius tekstą daugiau suvokiama? Tokie klausimai kilo galvoje apsilankius birželį prasidėjusiose parodose Vilniuje.

Birželio 27 d.
Legendinis trance bliuzo muzikantas atvyksta į Lietuvą

Šią vasarą trečiąkart į Lietuvą atvyksta vienas įdomiausių bliuzo atlikėjų Otis Tayloras, kurio kūryba apibūdinama neeiliniu trance bliuzo vardu.

Birželio 27-osios kultūros renginiai
lrt

LRT KLASIKA apžvelgia šį pirmadienį Lietuvoje vyksiančius kultūros renginius.

Atradimai, kurių niekas negali paaiškinti2

Pasaulio istorijoje daug neįtikėtinų paslapčių. Niekas iš mūsų negyvens taip ilgai, kad pamatytų, kaip jos visos bus įmintos. Tačiau visada įdomu kas kartą žvelgti į šiuos stulbinančius reiškinius.

Birželio 26 d.
In memoriam: Marija Matušakaitė (1924-2016)

Saulėtą Joninių rytą amžinybėn išėjo menotyros mokslų daktarė Marija Matušakaitė.

Mirė žymi menotyrininkė Marija Matušakaitė

Birželio 24-osio rytą amžinybėn išėjo menotyros mokslų daktarė Marija Matušakaitė (1924 03 19 - 2016 06 24).

Užrašai sąsiuvinyje

Kartą gyveno žmogus, kuris nuolatos dėl ko nors skųsdavosi. Visas savo nesėkmes ir bėdas jis galėjo vardyti dieną naktį, mat ištikusius didesnius ir mažesnius nemalonumus žinojo mintinai.

Forumas „Vilniaus kryžkelės“ suburs garsius Rytų Europos poetus1
Donatas Puslys

„Vilniaus kryžkelių“ forumas tęsis nuo pirmadienio iki trečiadienio Venclovų namuose-muziejuje.

Birželio 25 d.
Birželio 25-osios kultūros renginiai
lrt

LRT KLASIKA apžvelgia šį šeštadienį Lietuvoje vyksiančius kultūros renginius.

Kas nutiko, panele Simone? Mick Brown ir Tanya Steel apie knygą ir filmą
Literatūra ir menas

Kaip mums suprasti Niną Simone? Nuostabią, prieš­taringą, temperamentingą – tokio aistringo genialumo, kiek ir gluminančiai savidestruktyvaus elgesio.

Vientisas pasaulis1
Robertas Petraitis

Tęsiame šeštadienius G. Morkūno vardo eseistikos konkurso dalyvių tekstų pliūpsnius. Robertas Petraitis svarsto šiuolaikinių vaikų santykį su savo tėvais ir kelia klausimą, kodėl žodžiai „aš tavęs nekenčiu“ skamba žymiai dažniau nei „aš tave myliu“?

Išplėšti Salomėjos Nėries dienoraščio puslapiai
Jūratė Riepšaitė

Vieniems Salomėja Nėris – iškiliausia lietuvių lyrikė, kitiems – tėvynės išdavikė, „Poemos apie Staliną“ autorė. Jos asmenybė ir kūryba iki šiol kelia nemaža klausimų ir ginčų.

Birželio 24 d.
Saliamono teismas ir Kristus sodininkas
Vaidotas Žukas

Alantos dvaro meno galerijos naujai suremontuotose trijose salėse bus atidaryta olandų dailininko Rembrandt'o van Rijno (1603-1669) 50-ties lakštų ekspozicija iš archyvinio faksimilinių piešinių aplanko.

Tėvo Stanislovo šviesiam atminimui1
Vilija Dačinskienė ir Akvilė Kupčinskaitė

Joninių išvakarėse sukako 11 metų, kai Paberžės takais nebevaikšto ir ramybės ieškančių sielų nebeguodžia iškilus dvasininkas Algirdas Mykolas Dobrovolskis, geriau žinomas Tėvo Stanislovo vardu. 

Bastūnės užrašai. Pasaulis dvare ir dvaras pasaulyje1
Aistė Stremaitytė

Žvelgiant į medžių viršūnes pro siaurus rūmų bokšto langus, kyla klausimas – koks būtų Raudondvaris be savo didikų? Juk net miestelio vardas kilo nuo dvaro mūro spalvos... 

Pasaulio vaikai
Martynas Vingrys

Vieni keliauja tam, kad pailsėtų svečioje šalyje prie jūros, kitiems kelionėje svarbiausia paganyti akis į žymius istorinius paminklus, prabangius muziejus ar dar šį tą.

Birželio 23 d.
Vėl kviečia tarptautinis sakralinės muzikos chorų festivalis-konkursas „Laudate Dominum“

Šiais metais dalyvaus kolektyvai iš Belgijos, Suomijos, Rusijos, Latvijos ir Lietuvos.

Koncertai Vasaros saulėgrįžos savaitgalį

Pasiklausyti muzikos kviečia Sankt Peterburgo N. Rimskio Korsakovo muzikos mokyklos Algirdo Paulavičiaus vardo jaunimo simfoninis orkestras.

Lietuvos mokslininkai kritikuoja neracionalų humanitarinių institutų ir aukštųjų mokyklų sujungimą

Lietuvos mokslo bendruomenės atstovai Kreipimusi į Vyriausybę ir Seimą reiškia savo poziciją dėl planuojamos humanitarinių mokslų reformos.

Apleistų pastatų grožis1

Fotomenininkas Christianas Richteris dar ankstyvoje jaunystėje pamilo senovinę architektūrą. Anot jo, apleistuose pastatuose yra kažkas magiško, kiekvienas jų turi savo istoriją ir daug paslapčių.

Birželio 22 d.
Jaunų grupių konkurse „Novus“ triumfavo rokenrolo grupė „Basi“1

Vakar įvykusiame muzikos inkubatoriaus „Novus“ finale paaiškėjo tris mėnesius ieškota geriausia grupė – ja tapo elektrėniškiai „Basi“.

Kaip Sokratas įkvėpė Virginią Woolf?

Iš pirmo žvilgsnio modernistė rašytoja Virginia Woolf ir klasikinis graikų filosofas Sokratas, žymus ir dėl to, kad niekada neužrašinėjo savo idėjų, neatrodytų turintys labai daug bendra.

Paaiškėjo galutinis Europos kultūros sostinės 2022 miestų kandidatų sąrašas

Birželio 20-21 d. Kultūros ministerijoje vyko išankstinė Europos kultūros sostinės 2022 atranka, kurioje buvo svarstomos šešių Lietuvos savivaldybių – Anykščių, Jonavos, Kauno, Klaipėdos, Plungės ir Rokiškio – pateiktos paraiškos.

Birželio 21 d.
17 kino projektų skirta daugiau nei 300 tūkst. eurų1

Iš viso Kino taryba svarstė 30 paraiškų parengiamųjų ir gamybos darbų projektų valstybiniam finansavimui gauti.

Festivalis „Senamiesčio žiogas“ atsisveikina

Festivalis „Senamiesčio žiogas“ rengia du atsisveikinimo koncertus Daugirdo amfiteatre, liepos 21 ir rugpjūčio 18 dienomis.

Kultūros ministras siūlo saugoti Žaliojo tilto skulptūras5
lrt

Kultūros ministras siūlo palikti galioti teisinę apsaugą Vilniaus Žaliojo tilto skulptūroms. Ją naikinti yra pasiūlę paveldosaugininkai.

Fotomeninininkas į albumą sudėjo pusšimčio metų Alytaus istoriją
lrt

Miesto peizažo metraštininku vadinamas fotomenininkas penkiasdešimt metų į Alytų žvelgia tarsi iš šalies jį fotografuodamas nuo kalvų, mansardų ir stogų.

Socialinė kritika: plastilinas vietoje aliejinių dažų

Dar neturintis trisdešimties šiuolaikinis britų menininkas Henry Hudsonas dirba su itin neįprasta priemone – plastilinu. 

Peteris Shafferis, dramaturgas, kuriam sekėsi2
menų faktūra

Jis buvo vienas didžiausių savo kartos rašytojų, ir Nacionaliniam teatrui be galo sekėsi, kad bendradarbiavimas su juo buvo toks vaisingas ir kūrybingas...

Marcelijus Martinaitis: pilietis ir kūrėjas epochų sankirtoje
Žurnalas „Tarp knygų“

M. Martinaitis lietuvių savimonėje įtvirtino nebesančios, numelioruotos, paliktos, išnykusios, prarastos, parduotos tėviškės amžinumą, amžiną esatį.

Birželio 20 d.
George Gagoshidze: dailininkas su geros nuotaikos eskizu kišenėje

Birželio 21 d. 18 val. Užupio meno inkubatoriaus ekspozicijų erdvėje „Galera“(Užupio g. 2 a) bus atidaroma George'o Gagoshidze's darbų paroda „Eskizai ir drobės“. 

Zigmanto Vazos 450-ųjų gimimo metinių proga išleidžiamos auksinių monetų replikos

Lietuvos monetų kalykla tęsia tradiciją prikelti iš užmaršties ir supažindinti visuomenę su Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje (LDK) kaldintomis auksinėmis monetomis.

Pamėnkalnio galerijoje atidaroma paroda „Šiandien prieš vakar“

Birželio 23 d. Pamėnkalnio galerijoje atidaroma tapybos paroda „Šiandien prieš vakar“, skirta garsaus lietuvių tapytojo Arūno Vaitkūno (1956-2005) atminimui.

Bernardinų sode – dailiausių tautinių kostiumų rinkimai ir šventinis koncertas

Lietuvos liaudies kultūros centras jau antrą kartą organizuoja tautinio kostiumo konkursą kviesdamas dalyvius parodyti lietuvių drabužių įvairovę ir grožį.

Kultūros ministerijoje vyksta išankstinė Europos kultūros sostinės 2022 atranka

Birželio 20–21 d. Kultūros ministerijoje vyksta išankstinė Europos kultūros sostinės 2022 atranka, kurioje svarstomos šešių Lietuvos savivaldybių – Anykščių, Jonavos, Kauno, Klaipėdos, Plungės ir Rokiškio – pateiktos paraiškos. 

Birželio 19 d.
Teatro režisierius J. Jurašas švenčia 80-metį
lrt

Žinomas teatro režisierius Jonas Jurašas  švenčia 80-ąjį gimtadienį. Jubiliejaus proga vyriausybės vardu jį pasveikino premjeras Algirdas Butkevičius.

Margiausias senojo pasaulio miestas 1

Nauja Metropolitano meno muziejaus paroda kalba apie Pergamą, svaiginantį miestą, kuris neįtikėtinai daug papasakoja apie senovės pasaulį, rašo Alaistairas Sookas.  

Birželio 18 d.
Gelbėkit, audiofilai!15
Domantas Razauskas

Ir šiandien noriu pakalbėti apie įrašų kokybę. Dar tiksliau – apie įrašus, kurie mano ausims teikia neįprastą malonumą būtent dėl savo garsinių savybių.

Rietave prasideda Šv. Mykolo arkangelo festivalis
Vytas Rutkauskas ir Vilija Dačinskienė

Birželio 19 d. Rietave Šv. Mykolo arkangelo bažnyčioje dainininkės Joanos Gedmintaitės  ir Maestro Vytauto Lukočiaus koncertu „Giesmė gimtinės sodyboms“ prasidės pirmojo tarptautinio Šv. Mykolo arkangelo vardu pavadinto festivalio renginiai.

Sostinėje vyko „Kultūros naktis“4

Nors visą penktadienio dieną žiniasklaida skambėjo įspėjamosiomis žinutėmis, kad dėl audros, škvalo nederėtų keltis kojos iš namų, tai nesutrukdė įvykti dešimtajam „Kultūros nakties“ festivaliui. 

Sraigė vardu Homo sapiens2
Jurgita Ramanauskienė

Nepaisant skubančio, į beprotybės bedugnę besiritančio pasaulio, kuris tik ir taikosi nupūsti mane nuo ramybės oazės, keliauju pasimėgaudama ir be galo lėtai – 5,5 metro per valandą greičiu. Ir tai tūkstantį kartų lėčiau nei žmogus...

Birželio 17 d.
Bastūnės užrašai. Gaudžiantis ragas ir tylintys cimbolai
Aistė Stremaitytė

Nežinia, kokiu tembru prabiltų muziejuje saugomos įvairiaspalvės ir įvairių formų fisharmonijos, bet, net joms tylint, galima grožėtis praėjusio šimtmečio meistrų išradingumu, puošiant instrumentus.

Birželio 17-osios kultūros renginiai
lrt

LRT KLASIKA apžvelgia šį penktadienį Lietuvoje vyksiančius kultūros renginius.

„Kultūros naktis“ jau dešimtą kartą džiugins Vilniaus gyventojus

Birželio 17-osios naktį vilniečius jau dešimtą kartą kvies tradicinis kultūros ir meno festivalis „Kultūros naktis“.