Architektūra | Kultūra

Balandžio 30 d.
Architektas J. R. Palys: „Kiekvienas žmogus – savo miesto ambasadorius“1

Kiekvienas miestas yra jo gyventojų nuosavybė, todėl vizija, kokiame mieste norima gyventi, turi ateiti iš kiekvieno žmogaus asmeniškai.

Pasaulinę spaudos laisvės dieną VDU duris atvers Romo Sakadolskio medijų laboratorija

Gegužės 3 d. Vytauto Didžiojo universiteto daugiafunkciame mokslo ir studijų centre vyks oficialus Lietuvos ir JAV žurnalisto, VDU lektoriaus Romo Sakadolskio medijų laboratorijos atidarymas.

Ekspertai nepritaria sprendimui Kauno rotušės aikštėje statyti J. Vileišio paminklą
bns

Architektūros, urbanistikos ir skulptūros ekspertai nepritaria Kauno savivaldybės norui Rotušės aikštėje statyti paminklą burmistrui Jonui Vileišiui ir siūlo jį įkurdinti Laisvės alėjoje.

Balandžio 23 d.
Apie architektūros komunikacines funkcijas ir policijos pastato Giraitės g. 3 atvejį
Justinas Dūdėnas

Architektūra beveik visada yra politiška. Bet kokia architektūra organizuoja ir kontroliuoja mūsų veiksmus – ji valdo, kaip mes judame, kaip orientuojamės, prie ko galime prieiti ir kas nuo mūsų paslepiama.

Kaunas į koncertų centro konkursą kvies geriausius pasaulio architektus2

M. K. Čiurlionio koncertų centrą planuojantis statyti Kaunas ketina kreiptis į geriausius pasaulio architektus.

Balandžio 20 d.
„Open House Vilnius“: ISM universiteto pastato istoriją įprasmins ekskursijos2

Balandžio 22–23 d. duris lankytojams atvers ISM Vadybos ir ekonomikos universitetas, įsikūręs Vilniaus Bazilijonų vienuolyno rūmuose.

Balandžio 19 d.
Pekino Uždraustojo miesto muziejaus direktorius atvyksta į Lietuvą

Uždraustojo miesto muziejininkus domina galimybė užmegzti tiesioginius ryšius su Lietuvos muziejais, susipažinti su pasaulio paveldo objektais, esančiais Lietuvoje, keistis restauravimo, konservavimo specialistų patirtimi.

Į MMC pamatus įkasta simbolinė laiko kapsulė

Stebint Vilniaus miesto merui R. Šimašiui, MMC steigėjams V. ir D. Butkams bei komandai ir projekto plėtotojams į būsimo Modernaus meno centro pamatus įkasta simbolinė laiko kapsulė.

„Open House Vilnius“: kaip laikotarpių kaita formuoja architekto asmenybę?

Artėjant trečiajam atviros architektūros festivaliui „Open House Vilnius“ pokalbyje su architektais – apie tai, kokį pėdsaką kūrėjų asmenybės palieka Lietuvos architektūroje.

Balandžio 15 d.
Joachimo Lelevelio salė – buvusi koplyčia ir piešimo studija
Nijolė Bulotaitė - Universitas Vilnensis

VU biblioteka garsėja ne tik turtingais informacijos ištekliais, žemėlapių, rankraščių, senųjų spaudinių kolekcijomis, bet ir puošniomis istorinėmis salėmis. Viena jų – Joachimo Lelevelio salė.

Balandžio 14 d.
„Open House Vilnius“ maršrutai – kelionė per nepažintus architektūros sluoksnius

Šįmet renginio metu duris atvers net 50 įvairiais laikotarpiais sukurtų sostinės architektūros objektų. Pasirinkimo tikrai nemažai, o per dvi festivalio dienas spėti aplankyti visus įdomiausius pastatus – tikras iššūkis.

Balandžio 13 d.
Renginys Vilniuje apie Lenkijos sakralinės architektūros fenomeną

Projekto „VII dienos architektūra” pristatyme balandžio 19 d. – pasakojimas, kaip Lenkijos sakralinė architektūra tapo pasipriešinimo komunistų valdžiai ir krikščionybės svarbos lenkų tautinei savimonei išraiška.

Balandžio 11 d.
Lietuvos muzikos ir teatro akademija pasirašė sutartį su Paleko ARCHstudija

LMTA rektorius Z. Ibelgauptas sudarė sutartį su Paleko ARCHstudijos vadovu R. Paleku dėl LMTA studijų miestelio architektūros dalies projektavimo ir architektūros dalies projekto vykdymo priežiūros paslaugų. 

Lukiškių aikštės memorialą tikimasi atrinkti po viešų kūrybinių dirbtuvių3
bns

Vilniaus Lukiškių aikštės memorialui atrinkti nebebus skelbiama naujų konkursų, geriausią sprendimą tikimasi rasti surengus kūrybines menininkų dirbtuves.

Balandžio 10 d.
Europos kultūros sostine tapsiančio Kauno opozicija pasigenda dėmesio kultūros objektams
bns

Kaunas jau 2022-aisiais taps Europos kultūros sostine, tačiau opoziciniai konservatoriai kritikuoja valdančiuosius, kad kultūros objektų statyboms lėšos nėra numatomos, pasigendama ir pastatų pritaikymo vizijos.

Menotyrininkė: vyriausybės planas pastatyti 26 paminklus – siaubingas3
lrt

„Liko mažiau negu metai iki valstybės atkūrimo šimtmečio, ir turime grandiozinių planų greitai prisistatyti daug bet kokių skulptūrų. Vyriausybės programoje numatyti 26 paminklai. Tai yra siaubinga“, – kalba menotyrininkė Laima Kreivytė.

Balandžio 9 d.
Kauno bernardinų vienuolynas: restauruota istorija 1
Asta Prikockienė - Statyba ir architektūra

Kauno bernardinų vienuolynas – vienas iš daugelio architektės Astos Prikockienės projektų, kurį įgyvendinant buvo stengtasi išlaikyti pagarbą visiems restauruojant aptiktiems laikotarpiams. 

Balandžio 5 d.
Kęstutis Navickas: savireguliacijos mechanizmai – efektyviausi
Rusnė Marčėnaitė - Statyba ir architektūra

Pirma etiketė naujajam aplinkos ministrui Kęstučiui Navickui jau užklijuota. „Darbą pradeda grynakraujis aplinkosaugininkas“ – taip jis buvo pristatytas ministerijos interneto svetainėje.

Balandžio 4 d.
Sostinėje viešintis architektas D. Libeskindas: Vilnius yra jaunas ir atviras miestas1
lrt

Vilniuje vieši vienas garsiausių pasaulio architektų Danielis Libeskindas. Jis pristato multifunkcinio komplekso „k18B” ir šalia atsirasiančios viešosios erdvės miestiečiams projektą.

Balandžio 3 d.
Klaipėdoje archeologai aptiko kuršių piliavietės liekanas 2
lrt

Ketverius metus tyrinėję Danės pakrantę archeologai sako surinkę pakankamai įrodymų, kad Klaipėdos apylinkėse aptiktos XIII amžiaus kuršių piliavietės liekanos. 

Kovo 28 d.
Paskelbė, kaip tvarkys griūvantį Gedimino kalną1
lrt

Pasak architekto Rimo Grigo, pagrindinis darbų tikslas – suformuoti šlaitą, kuris nebijotų įšalo, drenuotų gruntinį vandenį ir galėtų būti augalinio sluoksnio pagrindas.

Kovo 27 d.
Kauniečiai renginius stebės patogiai: prie pilies įrengs amfiteatrą

Kauno pilies gynybinio griovio šlaite baigiamas įrengti daugiau kaip tūkstančio sėdimųjų vietų amfiteatras. 

Kauniečiai burmistro J. Vileišio paminklą nori matyti Rotušės aikštėje2

Kauniečiai tinkamiausia vieta bronziniam Jono Vileišio paminklui pastatyti mato Rotušės aikštę.

Dzūkijoje atgimsta du etnografiniai kaimai
Rūta Lankininkaitė - lrt

Atnaujinti du Dzūkijos nacionalinio parko etnografiniai kaimai – Musteika ir Zervynos. 

Kovo 26 d.
Atgijęs „Žvaigždžių sėjikas“ Kaune atveria naujų meno perspektyvų

Kaune vėl atgijo „Sėjiko“ skulptūra. Tamsiu paros metu valstietis vėl sės mažus stebuklus. Šį kartą – granitines žvaigždes.

Kovo 24 d.
„Open House Vilnius“: dialogas su mus supančia aplinka

„Open House Vilnius“ kviečia atrasti net 50 įvairių stilių ir laikotarpių sostinės architektūros objektų, kurie įprastai yra sunkiai prieinami plačiajai visuomenei.

Kovo 23 d.
Panevėžys ruošiasi S. Eidrigevičiaus menų centrui
lrt

Panevėžys aktyviai ruošiasi pasaulinio lygio menininko, multifunkcionalisto Stasio Eidrigevičiaus menų centro steigimui.

Kovo 22 d.
Vilniaus žydų bendruomenės istoriją bylojantis pastatas įrašytas į Kultūros vertybių registrą

Į Kultūros vertybių registrą įrašytas pastatas Vilniaus Žemaitijos g. 4 reikšmingas žydų kultūrai ir istorijai Lietuvoje.

Kovo 21 d.
Norvegus stebino lietuvių žinios apie senuosius amatus1

Tarptautinio lietuvių ir norvegų projekto „Gaminu ir augu: tradicijos tarp pluošto ir struktūros“ gyvoji paroda sulaukė milžiniško susidomėjimo.

Kovo 20 d.
Kaip LRT ir A. Matonis padeda turtingiems verslininkams remti prie sienos oponentus4
Rasa Kalinauskienė

LRT padeda turtingam verslininkui ir jo projektą remiančioms institucijoms priremti oponuojančius visuomenininkus prie prekybos centro sienos.

Kovo 18 d.
Kauniečiai spręs, kur statyti išeivių Kaunui dovanojamą Jono Vileišio paminklą

Išeivijoje gyvenantys kauniečiai Kaunui dovanoja Jono Vileišio paminklą. Kauniečiai kviečiami nuspręsti, kuri miesto vieta šiam paminklui yra tinkamiausia.

Kovo 17 d.
Kodėl niekam nerūpėję griuvėsiai tampa aršiai saugomu paveldu2
lrt

Valstybė dažnai neturi finansinių galimybių pasirūpinti lengva ranka į paveldo sąrašą įtrauktais pastatais, bet atsisako svarstyti galimybę pripažinti, kad tai yra abejotinos reikšmės objektas, todėl vertėtų verslui leisti jį įsigyti ir kažką vietoje jo sukurti.

Kovo 16 d.
Pajūryje rastam Kukuliškių piliakalniui suteikta teisinė apsauga

Ketvirtoji (archeologinė) nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba į Kultūros vertybių registrą įrašė Kukuliškių piliakalnį, esantį Klaipėdos rajone.

Kovo 14 d.
Vilniaus pranciškonų vienuolynas liks atviras visuomenei1
lrt

Pasak S. Skvernelio, Vilniaus pranciškonų vienuolyno ansamblis ir toliau turėtų išlikti kaip reikšmingas Vilniaus kultūrinio gyvenimo židinys, atviras visuomenei, piligrimams ir turistams.

Kultūros ministerija stabdo finansavimą Operos ir baleto teatro scenos rekonstrukcijai
bns

Gavus informaciją iš Generalinės prokuratūros, kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson stabdo finansavimą Gintauto Kėvišo vadovaujamo Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro (LNOBT) investiciniam projektui - scenos rekonstrukcijai.

Kovo 13 d.
Šalies istorija parodoje „Skulptoriai valstybės šimtmečiui“
Rūta Paitian

Vos metams likus iki Lietuvos valstybingumo šimtmečio, viešojoje erdvėje girdimos ir matomos įvairios iniciatyvos šiam garbingam jubiliejui įprasminti. Skulptorių veikla – ne išimtis.

Kovo 5 d.
D. Varnaitė: Žaliojo tilto skulptūras turėtų perimti Lietuvos dailės muziejus5
bns

Kultūros paveldo departamento (KPD) vadovė Diana Varnaitė pritaria idėjai, kad Vilniaus Žaliojo tilto skulptūros būtų perduotos Lietuvos dailės muziejui.

Kovo 1 d.
Lietuviško lino ambasadorės parveža gerų žinių iš Norvegijos

Mums labai malonu matyti parodos lankytojų emocijas – žmonių smalsumas ir aktyvumas pranoksta visus lūkesčius“, - pasakoja tarptautinio lietuvių ir norvegų projekto įgyvendintoja.

Vilniaus meras susitiko su skulptūros dr. J. Basanavičiui konkurso nugalėtoju 2

Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius šiandien susitiko su konkurso paminklui tautos patriarchui, daktarui Jonui Basanavičiui vienu iš pirmos vietos laimėtojų, skulptoriumi Gediminu Piekuru.

Vasario 28 d.
Vatikanas dalyvaus Venecijos architektūros bienalėje
vatikano radijas

Vatikanas nedalyvaus šiemetinėje Venecijos meno bienalėje, bet nusprendė pirmą kartą pasirodyti Venecijos architektūros bienalėje, kuri vyks ateinančiais metais. 

Vasario 26 d.
Kauno kino centras „Romuva“ ieškos patalpų veiklai vykdyti
bns

 Kauno kino centro „Romuva“ pastatą dėl avarinės būklės uždarius rekonstrukcijai, jis rengiasi ieškoti naujų patalpų, kuriose galėtų tęsti veiklą: kitą savaitę Kauno taryba svarstys, ar leisti centrui nuomotis patalpas.

Vasario 25 d.
Pakruojo sinagogoje – paskutiniai restauravimo darbai
lrt

Trečią šimtą metų skaičiuojanti Pakruojo sinagoga jau baigiama restauruoti, beliko atstatyti pastato vidų.

Vasario 22 d.
Griaunamas kino teatro „Lietuva“ pastatas
bns

Baigus smulkesnius darbus, trečiadienį Vilniaus senamiestyje bus griaunamas buvusio kino teatro „Lietuva“ pastatas, kurio vietoje iškils Modernaus meno centras (MMC).

Vasario 21 d.
Antroji Vilniaus klubo premija skiriama Vilniaus architektūros gidams

Apdovanojimas, kuriuo siekiama skatinti Lietuvos ir užsienio autorius rašyti apie Vilniaus miestą ir jį populiarinti, šiemet įteikiamas autorių kolektyvui, sukūrusiam vieną įdomiausių ir skaitomiausių miesto tekstų – knygą „Vilnius 1900-2016. Architektūros gidas“.

Vasario 18 d.
Grupė Seimo narių siūlo Vyriausybei perimti Profsąjungų rūmus1
bns

Grupė visoms Seimo frakcijoms atstovaujančių parlamentarų siūlo nutarimu kreiptis į Vyriausybę, kad valstybės nuosavybėn būtų perimti Profesinių sąjungų rūmai ant Tauro kalno Vilniuje ir įgyvendinama tautos patriarcho Jono Basanavičiaus idėja čia įkurti Tautos namus.

Vasario 17 d.
Vilniaus valdžia ir Vyriausybė dar tarsis dėl skulptūros Lukiškių aikštėje
bns

Visuomenininkams atrinkus siūlomą skulptūrą laisvės gynėjų įamžinimui Vilniaus Lukiškių aikštėje, kultūros ministrė Liana Ruokytė - Jonsson teigia, kad dėl memorialo spręs atnaujinta Vyriausybės ir savivaldybės darbo grupė.

Žaliojo tilto skulptūras svarstoma perduoti Lietuvos dailės muziejui2
bns

Vilniuje ant Žaliojo tilto stovėjusias sovietines skulptūras svarstoma perduoti Lietuvos dailės muziejui. Šis savo ruožtu muziejus galėtų jas atiduoti eksponuoti Druskininkų Grūto parkui, sako kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson.

Laukia sprendimo dėl Žaliojo tilto skulptūrų
lrt

Paveldosaugininkai beveik prieš metus nusprendė, kad saugoti sovietines Vilniaus Žaliojo tilto skulptūras neverta, bet nesulaukė nei ankstesnės, nei dabartinės Kultūros ministerijos vadovybės pritarimo. 

Vasario 13 d.
„MG Baltic“ atsisako J. Basanavičiaus monumento – mažesnį modelį dovanojo Signatarų namams1
bns

Monumentali signataro Jono Basanavičiaus skulptūros versija koncerno „MG Baltic“ užsakymu nebebus kuriama, tačiau mažesnį jos modelį koncernas dovanojo šio paminklo idėją palaikiusiam Lietuvos nacionaliniam muziejui.

 
Sostinės meras: Nėra tinkamo paminklo Lukiškių aikštei
bns

Sostinės meras Remigijus Šimašius teigia nematantis galimybės, kad Lietuvai 2018 metais minint valstybės šimtmetį Lukiškių aikštėje būtų pastatytas Vyčio paminklas.