Architektūra | Kultūra

Pristatomas dokumentas, liudijantis Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčios statybų pradžią1

Visuomenei pristatomas 1664 metų dokumentas, liudijantis apie pirmosios augustijonų bažnyčios statybų pradžią.

Maldos namų išskirtinumas – tapyba
Aidonas Valkiūnas - Statyba ir architektūra

Iki Antrojo pasaulinio karo daugelyje Lietuvos miestų stovėjusios medinės sinagogos sunaikintos karo arba pokario metais. Tačiau yra miestų, kurie gali didžiuotis išsaugoję svarbių medinių žydų sakralinės architektūros pavyzdžių. Vienas jų – Pakruojis.

Istorinės tiesos architektūra
Rūta Leitanaitė - Statyba ir architektūra

Kaip architektūra gali išsaugoti istorinę aplinką ir suteikti jai visiškai naują naratyvą? To pavyzdys – vienu geriausių pastarųjų dvejų metų architektūros kūrinių Europoje pripažintas Katynės muziejus Varšuvoje.

Vilniaus Didžiosios sinagogos liekanos įrašytos į Kultūros vertybių registrą2

Kultūros paveldo departamento Pirmoji nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba suteikė teisinę apsaugą Vilniaus Didžiosios sinagogos liekanoms.

Arčiau gamtos: parkų ir miestų želdynai

Augalų prigimties supratimas padeda žmogui siekti santarvės su savimi ir gamta. Geriausia vieta šiai dermei pajusti  – parkai, kurie yra neatsiejama dvarų kultūros ir miestų istorijos dalis. 

Paveldėtas pasaulis: istorinis sodas ir parkas2

Romantinius peizažinius parkus tiriantis meno istorikas Dainius L a b e c k i s pasakoja apie sodų ir parkų raidą didžiojoje Lietuvoje.

Zarasų krašto architektūros perlas

Vos įvažiavus į Salako miestelį, iš toli pasitinka besistiebiantis Salako bažnyčios bokštas. Ryškiausias Salako architektūros akcentas sudaro įspūdį, lyg lankytum ne Zarasų rajono miestelį, o puikiausias Normandijos ar senosios Anglijos bažnyčias.

Išaugę iš griuvėsių
Statyba ir architektūra

Griuvėsių apstu ir kaimų, ir miestų apylinkėse. Tačiau jie visada turi galimybę vėl tapti kieno nors pastoge, transformuotis į istorinį šiuolaikinės erdvės rėmą. Pristatome 6 architektūros projektus, įkvėpusius naują gyvybę griūvantiems pastatams.

Keliaujančios architektūros dirbtuvės: siekiame paskatinti vaikus tapti kūrėjais

Septyni miesteliai ir penkios kiekviename iš jų praleistos dienos kuriant vaikų sugalvotą projektą. Tai – keliaujančios architektūros dirbtuvės, kurių organizatorės teigia siekiančios paskatinti vaikus būti jautresnius savo aplinkai ir tapti jos kūrėjais.

Kritinis požiūris: pirmieji moduliniai vaikų darželiai Vilniuje2
Darius Linartas - Statyba ir architektūra

Modulinė statyba gali tapti greitu, pigiu, praktišku ir estetišku vaikų darželių trūkumo spendimo būdu. Ar pirmieji įgyvendinti tokio tipo darželiai Vilniuje pateisino šiuos lūkesčius?

Kaune atidaryta viena keisčiausių aikščių pasaulyje2

Kauniečiams ir miesto svečiams pristatytas naujausias „Kauno akcentas“ – Jurgio Mačiūno aikštė.

Pasaulinio garso architektas M. J. Zawadzkis skaitys pranešimą Vilniuje
lrt

Lietuvoje lankysis pasaulinio garso architektas iš Lenkijos Maciejus Jakubas Zawadzkis. Konferencijoje jis kalbės apie urbanistinės architektūros ateitį pasaulyje.

Pristatomi architektų siūlymai viešosioms erdvėms vietoj buvusio Žalgirio stadiono
bns

Antradienį Vilniaus savivaldybėje pristatomi architektų pasiūlymai, kaip visuomenei pritaikyti viešąsias erdves buvusio Žalgirio stadiono teritorijoje.

Gedimino kalnas atidaromas lankytojams

Šiandien susirinkęs Gedimino kalno gelbėjimo darbų koordinavimo štabas nusprendė atidaryti Gedimino kalną lankytojams.

Visuomenė įsitrauks į UNESCO pasaulio paveldo vertybių pažangią apsaugą1

Įregistruota pataisa, kuri numato teritorijų planavimo dokumentų viešinimo procedūrų supaprastintos tvarkos netaikymą į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą įtrauktų objektų ir vietovių teritorijų planavimui.

Žaliosios miestų godos
Rusnė Marčėnaitė - Statyba ir architektūra

Miestų medžiams nelemta mirti sava mirtimi – iki nuvirs ant praeivio ar pastato: vienus medžius sodinant, kitus tenka šalinti.

Kinijos miestai išalkę kokybiškos architektūros
Rūta Leitanaitė - Statyba ir architektūra

Žvelgiant į įspūdingus pastatus ženklus, ne tik dangoraižių, verslo kvartalų, bet ir komiškus ištisų europietiškų miestelių klonus, galima manyti, kad Kinijos vakarietiškos architektūros alkis nepasotinamas.

Modernus požiūris į studijas užkoduotas interjere1
Kristina Buidovaitė - Statyba ir architektūra

Seno industrinio pastato aplinką pritaikyti aktyvaus, modernaus ir vis dar tebeaugančio universiteto poreikiams – tokį uždavinį sprendė Kazimiero Simonavičiaus universiteto centrinių rūmų interjerą kūrusi architektė.

Statyba ir architektūra

Būna net atvirkštinė invazija – kai architektūra neįtikėtinai sugadina nepretenzingą „šiaip statybą“. Puikų tokių pavyzdžių rinkinį kaupia feisbuko puslapio „Kolūkinis barokas“ administratoriai.

Po Klaipėdos krašto šventoves pasidairius

Žukų parapija, klestėjusi tarpukariu, o po Antrojo pasaulinio karo netekusi daugumos parapijiečių, sovietmečiu praradusi ir savo bažnyčią, 1992 metais atgavo ją visiškai nuniokotą.

Architektė D. Gasiūnienė: „Labai tikiu Panevėžio atsinaujinimu“1
Senvagė

Pokalbyje su Panevėžio miesto savivaldybės valdininke architekte D. Gasiūniene – apie savo architektūrinį ir kultūrinį veidą keičiantį Panevėžį.

Pradėta remontuoti Vilniaus choralinę sinagogą

Šiuo metu pradedami vykdyti Vilniaus Choralinės sinagogos parapeto ir stogo tvarkybos bei avarinių vidaus elektros laidų pakeitimo naujais darbai.

30 lankomiausių regioninių parkų1

Šiais metais minime Lietuvos regioninių parkų įkūrimo 25-metį. Ta proga kviečiame pažinti ir keliauti po 30 regioninių parkų.

Paveldo komisija kreipėsi į Generalinę prokuratūrą dėl statybų šalia Misionierių vienuolyno teisėtumo1

Valstybinė kultūros paveldo komisija kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, prašydama ginti viešąjį interesą dėl daugiabučių gyvenamųjų namų su požemine automobilių stovėjimo aikštele statybų šalia Vilniaus misionierių vienuolyno ansamblio. 

Buvęs vienuolynas pasirengęs priimti ir menininkus, ir verslininkus, ir vestuvininkus

Vilniuje, pačioje senamiesčio širdyje, buvusiame Šv. arkangelo Mykolo bernardinių moterų vienuolyne šiandien atidarytas naujas konferencijų ir meno centras.

Kultūros vertybių registre – trys nauji piliakalniai

Ketvirtosios (archeologinės) nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos posėdyje teisinė apsauga suteikta trims naujiems piliakalniams. 

Kretinga savaitei taps dvasiniu ir kultūriniu Lietuvos centru
Monika Midverytė OFS - MBO Lietuvos Šv. Kazimiero provincija

Kretingos muziejaus istorikas J. Kanarskas įsitikinęs, kad Kretingos parapijos jubiliejus yra reikšmingas visai Vakarų Lietuvai ir susijęs su dabartine katalikiška žemaičių tapatybe.

Teisinė apsauga suteikta Užušilių piliakalniui su gyvenviete

Ketvirtoji (archeologinė) nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba į Kultūros vertybių registrą įrašė Užušilių piliakalnį su gyvenviete.

Vienuolių celėse įkurtas modernus Arkangelo konferencijų ir meno centras

Arkangelo konferencijų ir meno centras išsiskiria ne tik Lietuvoje analogų neturinčia renesansine architektūra, bet ir istorija, susijusia su garsia LDK magnatų Sapiegų gimine.

CORRUPTISSIMA RES PUBLICA PLURIMAE LEGES - 22

Vilniaus Šventosios Dvasios (dominikonų) bažnyčios Adamo Gottlobo Casparini (1715–1788) vargonai – ypatingos vertės instrumentas.

Ar bažnyčių paveldo apsaugą patikėsime tik šv. Agotos globai?2

Apie bažnyčių sakralinio turto ypatumus ir privalomas jų apsaugos priemones – pokalbyje su Bažnytinio paveldo muziejaus direktore S. Maslauskaite-Mažyliene ir Vilniaus arkivyskupijos ekonomu M. Juozapavičiumi.

Ceikinių bažnyčios gaisras: naujai išausta istorija

Bažnytinio paveldo muziejuje veikia trapiai Lietuvos medinei architektūrai ir sakraliniam paveldui dedikuota paroda.

Reinier de Graafas: dėl ko turi būti gėda architektui2
Rūta Leitanaitė - Statyba ir architektūra

Pokalbyje su Reinier de Graafu – apie tai, kaip per pastarąjį šimtmetį architektūra tapo nebe idėjos, o kapitalo įrankiu, kodėl tikrieji išradimai slypi ne pastato estetikoje, o nemadingose temose.

Išsaugos unikalų medinės architektūros paveldą sostinės Užupyje

Šiandien sostinės Taryba nusprendė restauruoti medinės architektūros paveldą – namą Užupyje, Polocko g. 5.

A. Mickevičių Vilniuje apgaubs gėlės
lrt

Netrukus prie poeto A. Mickevičiaus paminklo Vilniuje sužydės daugiamečių gėlių pieva.

Kultūros paveldo objekto Bernardinų vienuolyno ansamblio Vilniuje sutvarkymo III etapas

Pradedamas vykdyti projektas „Bernardinų vienuolyno ansamblio Vilniuje istorinio architektūrinio ansamblio tvarkybos III etapas“.

Kęstutis Pempė: negali būti kompromiso vertybiniu požiūriu 3
Rusnė Marčėnaitė - Statyba ir architektūra

Nacionalinės premijos laureatas, architektas K. Pempė apibendrina architektūrinės idėjos konkursą buvusiam Kelių policijos pastatui sostinėje rekonstruoti.

Pradedamas Kauno Šv. Jurgio konvento istorinio architektūrinio ansamblio tvarkybos III etapas

Pradedamas vykdyti Kauno bernardinų vienuolyno ir Šv. Jurgio Kankinio bažnyčios pastatų naujas tvarkybos darbų projektas yra tęstinis darbas.

Paaiškėjo „Kauno akcentų“ nugalėtojai: miestą papuoš 12 meninių akcentų

Komisija iš viso išrinko 7 skulptūrų idėjas. Daugiausia balų skirta T. Šimkaus idėjai „Gyvybės valtis“, bendrovės „Membranos“ „Būsimam LR prezidentui“ ir D. Augulio įmonės „Saulės laivui“.

Atrastas piliakalnis, kuris atskleidžia XIII a. pilies ir gyvenvietės vietą

Šiemet minint Piliakalnių metus, šalyje surastas mažiausiai 750 metų amžiaus piliakalnis, istoriškai ypatingas tuo, kad atskleidė ir anksčiau neatrastos gyvenvietės bei pilies vietą.

Semantiniai ženklai – jaukaus miesto pagrindas3

„Vietų atpažįstamumas, arba semantiniai ženklai, yra būtent tai, kas suteikia miestui dvasią“, – apie darnaus miesto plėtrą kalba architektas, urbanistas, paminklosaugininkas Jurgis Rimvydas Palys.

Sakralinis paveldas

Bažnytinio paveldo muziejuje galite aplankyti parodą, kurioje pristatoma medinio sakralinio paveldo problematika.

„Misionierių sodų“ statybų istorija – grėsmė valstybės reputacijai? 4

Dešimtmetį trunkančioje „Misionierių sodų“ projekto istorijoje – daug nesąžiningų veiksmų.

Kauno rotušėje eksponuojami valstybės simbolio Vyčio konkurso darbai

Konkursą Vyčio skulptūrai paskelbė Vyčio paramos fondas, kurio tikslas – kviesti visuomenę iniciatyvai savo lėšomis pastatyti paminklą, skirtą Atkurtos valstybės 100-mečiui paminėti.

Po vienuolyno skliautais – universitetas2
Kristina Buidovaitė - Statyba ir architektūra

Viename iš Vilniaus augustinų vienuolyno ansamblio pastatų įsikurs Europos humanitarinis universitetas. K. Buidovaitė pasakoja šio paveldo objekto istoriją.

Kartu su lauko žibintais Nidoje įsižiebs ir vienas gintarinis

Nidos meno kolonijos kuruojamoje projektų erdvėje „Kioskas“ įsižiebs buvusio kolonijos rezidento menininko Lino Kutavičiaus šviesos instaliacija „Gintaro projektorius“.

Mindaugas Pakalnis: greičiau – nebūtinai geriau1
Rusnė Marčėnaitė - Statyba ir architektūra

Gyventojų protestai dėl statybų Užupyje ir Žvėryne, Lukiškių aikštės rekonstrukcijos klausimai, „Žalgirio“ stadiono skandalai – pirmieji M. Pakalnio metai sostinės vyriausiojo architekto poste nebuvo paprasti. Apie tai plačiau – pokalbyje.

„Dingusio štetlo“ projektas sulaukė išskirtinio paminėjimo

„Europa Nostra“ ir Europos Komisija paskelbė projektus, kurie nusipelnė specialaus paminėjimo teikiant Europos Sąjungos prizą už kultūrinio paveldo puoselėjimą „Europa Nostra Awards 2017“.

Architektas J. R. Palys: „Kiekvienas žmogus – savo miesto ambasadorius“5

Kiekvienas miestas yra jo gyventojų nuosavybė, todėl vizija, kokiame mieste norima gyventi, turi ateiti iš kiekvieno žmogaus asmeniškai.

Pasaulinę spaudos laisvės dieną VDU duris atvers Romo Sakadolskio medijų laboratorija

Gegužės 3 d. Vytauto Didžiojo universiteto daugiafunkciame mokslo ir studijų centre vyks oficialus Lietuvos ir JAV žurnalisto, VDU lektoriaus Romo Sakadolskio medijų laboratorijos atidarymas.