Dailė | Kultūra

Apie erotiką28

Erotika žmogaus kultūroje ir kūryboje yra labai senas reiškinys. Erotinius įvaizdžius kurti šiandien tampa tiek pat paprasta, kiek ir be galo sudėtinga. Vienas ryškesnių erotikos kūrėjų, gyvenančių Kaune, yra Jonas Kunickas.

„ArtVilnius‘17“ jaunojo menininko prizo laureatas: menininko statusas – kaip ir šalies kultūros situacija

Menininkas Povilas Ramanauskas sako, kad jeigu jaunas žmogus turėtų bent minimalų supratimą apie meną, akivaizdžiai pasikeistų požiūris į kultūrą.

Plataus diapazono menininkė

Eglė Ridikaitė šneka apie savo patirtis, savo žvilgsnį ir požiūrį. Tai gali būti ir kažkas iš universaliojo egzistencializmo, ir iš močiučių ar Vilniaus praeities, ir sovietinės ar posovietinės buities. 

Grynosios V. Tamošiūno abstrakcijos

Virginijaus Tamošiūno tapybos parodoje „NuoDėmės“ atsigręžiama į religinę plotmę. Kita vertus, prisimenama aristoteliška „tabula rasa“ (švarios lentos) koncepcija.

L. Valatkienės projektas „Išrinktieji“. Žaidybinis elementas1

Lapkričio 16 dieną Dailininkų sąjungos galerijoje (Vokiečių g. 2, Vilnius) atidaryta žurnalistės, redaktorės ir fotomenininkės Lilijos Valatkienės nuotraukų paroda „Išrinktieji“. Tai – edukacinės programos „Žaidimų galerija“ dalis.

Muzika – reginys – muzika

Pastaraisiais metais didžiausia mano dvasinė puota – iš Metropoliteno operos transliuojamų spektaklių stebėjimas. Kodėl? Čia matau geriausius atlikėjus iš arti, stebiu jų veidų, emocijų kaitą, rūbų formas, ornamentiką, dekoracijų originalumą.

Jubiliejinės Baltijos medalių trienalės „Baltijos vienybė“ takais

Nuo 1986-ųjų vykstanti ši mažosios skulptūros žanro trienalė yra svarbiausias medalio meno reiškinys Baltijos šalyse.

R. Garbačiauskas: abstrakti tapyba – kaip džiazas: ne visiems patinka, bet būtina

Latvijos Daugpilio Marko Rothko centre atidaryta dailininko prof. Ričardo Garbačiausko paroda „Mano teritorijos“.

Elenos Gailiūnienės batikos darbų paroda. Iš maldos ir gamtos tėkmės

Žvelgiant į menininkės darbus, akis ramina šiltos, žemiškos, saulėtos, ramios, meditatyvios, tarsi plazdančios jos darbų spalvos bei formos. Ir tai, sako tapytoja, ateina iš maldos ir iš to, kas natūralu, tikra.

Prancūzų menininkas: „Mano kūnas – tai viena ant kitos uždėtos kaukės“1

Prasmės ieškojimai – nuolatinė O. de Sagazano sielos būsena. Paniręs į depresiją jis prisipažįsta atradęs svarbiausia: gyvenimas yra beprasmis, taigi prasmę turi tik prasmės ieškojimas.

Skandinavijos lietuvių surengta Lietuvos šimtmečio paroda atkeliauja į Vilnių
VU naujienos

Ekspozicija tris mėnesius keliavo po keturių Baltijos jūros regiono šalių sostines: Stokholmą, Kopenhagą, Oslą ir Helsinkį. Dabar ji atvyko į Vilnių.

Lapkričio tamsoje – trapi dviejų menininkų šviesa

„Mūsų pasaulis iš tamsos kuriamas nuolat, – įsitikinusi menininkė D. Radavičiūtė. – Jis didelis, unikalus ir priklauso tik mums patiems su savo nuostabiais netikėtumais, liūdesiu ir šviesa.“

Prisilietimai tapyba, vitražai, piešiniai1

Sostinės galerijoje „Vilnensis“ (Dominikonų g. 7/20) veikia dailininko Olego Katenskij asmeninė paroda „Prisilietimai“.

Sakralumas yra šiuolaikinis maištas1

Širdis yra nuo senų laikų ir įvairiose kultūrose žinomas sakralinis objektas. Juvelyrė Ieva Sadauskaitė kuria būtent naujas tos pačios širdies formas, leidžiasi į netikėtas jų interpretacijas.

Keti Matabeli foliantai kalba apie viduramžių Gruziją

Iki gruodžio 1 d. Gruzijos meno ir skonio namuose (K. Donelaičio g. 91, Kaunas) veikia garsios gruzinų menininkės Keti Matabeli foliantų paroda „Gruzijos istorija. Variacijos“.

Bernardinų bendruomenės centre – nuteistųjų paroda4

Užsukite į Bernardinų bendruomenės centre veikiančią Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo nuteistųjų darbų parodą.

Prancūzų intelektualas: „Vertinga, jei meno kūrinys trikdo“1

Įspūdingą prancūzų ekspresionistų parodą Kaune pristatys prancūzų meno kritikas Christianas Noorbergenas. Pokalbyje – jo mintys apie ekspresionizmą ir nemeluojantį kūną.

Muzikinės improvizacijos tapybos darbams su haruspiku

Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras pristato intriguojantį muzikos ir tapybos projektą „Haruspicija“. Apie tai – pokalbis su jo autoriumi, dailininku Artūru Šlipavičiumi-Šlipu.

„Literatų Street“ manifestai – nuo Romaino Gary iki Kristinos Sabaliauskaitės

Šiandien Vilniaus dailės akademijoje atidaroma grupinė paroda „Literatų Street“. Jos kūrėjai rinkosi mėgstamą su Lietuva susijusį autorių ir kūrė jam grafinį manifestą.

Kaune – įspūdinga Prancūzijos ekspresionistų paroda3

„Įspėju – lengva nebus, bet bus įdomu, nebus jokios sofistikacijos, noro patikti žiūrovui“, – apie parodą „Šiuolaikinis prancūzų ekspresionizmas ir ne tik“ sako jos organizatorius.

Vytautas Kasiulis: „enfant du siècle“3
Ramūnas Čičelis - Kamane.lt

Lietuvių išeivijos dailininkas Vytautas Kasiulis turėjo individualųjį stilių, kuris išreiškia labai unikalią vaizduotę, tiesa, jam galima prikišti pataikavimą publikos skoniui.

A. Šerono paroda „Iš tylos atėję“. Genialumas paprastume

Tapytojo paveiksluose – nykstantis tikras lietuviškas kaimas, neskubri atokios gyvenvietės laiko tėkmė, paprastas gyvenimo būdas, ryšys su gamta. Jo paveikslai – tobulesnės Rumšiškės.

Antipaminklas miestui

Mintis apie 11-ąją Kauno bienalę „Yra ir nėra. Paminklo (ne)galimybės klausimas“ apibendrina dailės kritikė Birutė Pankūnaitė.

J. Česonytės paroda „Po balta vėliava“ – ne pasidavimas, bet ryžtingas žingsnis pirmyn1

J. Česonytė nesivaiko meno madų ir tendencijų, nesiekia viešumos, karjeros aukštumų. Tapytoja kuria sau, laisvalaikiu, iš vidinio poreikio saviraiškai. Todėl jos kūryba autentiška, originali ir tikrai verta dėmesio.

Menininkė Dovilė Bilkštienė aiškinosi, ką reiškia būti princese

„Mano princesė nuoga. Rožė – tylėjimo simbolis, todėl įdėjau ją ten, kur ji turėtų būti. Noriu, kad žmonės suprastų, jog nereikia viduriuoti visų savo minčių į viešumą“, – kalba karštų ginčų sulaukusio paveikslo autorė menininkė Dovilė Bilkštienė.

Galerijų savaitgalis. Parodų mozaika. II dalis

Vilniuje ir Lentvaryje praūžė Galerijų savaitgalis. Tokie savaitgaliai įvairiose pasaulio šalyse vyksta jau ne vieną dešimtmetį. Džiugu, kad Lietuva – ne išimtis.

Galerijų savaitgalis. Parodų mozaika. I dalis

Galerijų savaitgaliai įvairiose pasaulio šalyse vyksta jau ne vieną dešimtmetį. Toks renginys skirtas pristatyti pirmąsias parodas, atidaromas mieste po vasaros sezono. Ši tradicija pagaliau pasiekė ir Lietuvą.

Menininkė S. Maslauskaitė-Mažylienė: pabėgėlio būsena bendra mums visiems2

Menininkė tapo biblines temas, taip parodydama, kad egzilio, išvarymo, pabėgimo tema yra amžina, siekianti Adomo ir Ievos laikus. Taip pat parodoje naudojama ir kita raiška – grafinė, laikraštinė, realistinė.

S. Maslauskaitės-Mažylienės paroda: atvaizdai, kurie kviečia patirti tremtį

Parodoje meninėmis priemonėmis atskleidžiama, kaip ekranuose transliuojami vaizdai siejasi su skirtingus pavidalus įgaunančia amžina pabėgėlių tema.

S. Vainikauskaitė-Tomaševičienė: „Pagarba menui gimsta iš sakralumo ilgesio“1

Unikalaus formato meno erdvė „Žmonos galerija“ – virtuali monogalerija, paveikslais prekiaujanti tik rugpjūčiais, bet meno pasaulį kviečianti pažinti ištisus metus. Pokalbis su galerijos savininkais, su Ja ir Juo.

Saulės Jurkynienės parodoje – netikėtų formų knygų įrišimai

Savo kūryboje S. Jurkynienė remiasi Estijos meninės odos, taip pat knygrišystės tradicijomis, kurias ji įvardija pagarba mokymui ir meistrystei, taip pat atvirumu naujoms srovėms ir technikoms.

Paroda „Mano istorija“ – išdrįskime kalbėti ir išgirsti

Pamėnkalnio galerijoje vyksta socialinio meno paroda „Mano istorija“. Šį projektą įgyvendino 15 profesionalių menininkų, bendradarbiaujančių su Vilniaus arkivyskupijos „Carito“ priklausomų asmenų bendruomene „Aš esu“.

A. Zakarausko paroda „Grubi linija“. Monotonijos žavesys1

Andriaus Zakarausko tapybos darbų paroda „Grubi linija“ įrodo, kad grubume gali slapstytis jautrumas, monotonijoje gali slypėti estetinė ir idėjinė įvairovė, o nuobodumas gali būti įdomus, rašo meno apžvalgininkė A. Mikuckytė.

Petras Geniušas savo muzika tikisi įkvėpti Lietuvos publiką

Istorinius Bartninkų Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios griuvėsius užlies muzikos, šviesos ir meno sintezė – vieno žymiausių Lietuvos pianistų Petro Geniušo pasirodymas ir maestro žmonos, grafikės Kristinos Norvilaitės darbų paroda.

„Meno degustacija“ – maistas sielai

„Kitaip nei maistas kūnui, penas sielai suvartojamas po truputį, netikėtai, skirtingomis porcijomis pagal poreikį ir aplinkybes“, – rašo Bernardinai.lt meno apžvalgininkė A. Mikuckytė, aptardama „Meno degustacijos“ vakarus.

Toliuose ieškoma prasmė

Tapytojo Viliaus Ksavero Slavinsko ir skulptoriaus Kazimiero Sigito Straigio parodoje „Artimi toliai“ žiūrovai gali atpažinti stiprią kūrybos strategiją, nukreiptą į abstrakciją.

Europos parke – milžiniška Sassono Sofferio skulptūra

Europos centro muziejuje Europos parke bus pristatyta milžiniška visuomenei žymaus menininko Sassono Sofferio skulptūra „Midmien“.

Donata Minderytė: tapyba ir fotografija yra labai glaudžiai susijusios

„Nieko negali užfiksuoti, išsaugoti taip, kaip buvo – nei pasitelkęs fotografiją, nei tapybą. Visa tai yra fikcija, bet kartu ir visiškai tikra“, – sako tapytoja D. Minderytė. Menotyrininkės B. Pankūnaitės pokalbis su menininke.

Mintys žvelgiant į kanoninį pal. Teofiliaus paveikslą24

Kaišiadorių vyskupo Jono Ivanausko mintys apie kanoninį palaimintojo Teofiliaus Matulionio kanoninį atvaizdą, nutapytą lenkų dailininko Zbigniewo Gierczako.

Paralelinės sferos – tapytojo Aurimo Eidukaičio kūryba3

Žvelgiant į dailininko A. Eidukaičio darbus retrospektyviai, be siurrelistinio vaizdavimo stiliaus, galima įžvelgti ekspresionizmo, o kai kuriuose – netgi simbolizmo apraiškų.

Vaidotas Žukas: ar galima melstis priešais reprodukciją?60

Pokalbyje su dailininku Vaidotu Žuku – apie Teofiliaus Matulionio kanoninio sakralinio atvaizdo vertingumą ir tradicinės bei šiuolaikinės sakralinės ikonografijos kryžkeles.

Sigita Maslauskaitė-Mažylienė: šventi paveikslai yra iššūkis menininkų puikybei27

„Religinėje dailėje reta pavyzdžių, kuriuose derėtų menas ir pamaldumas, gerbimas“, – sako menotyrininkė S. Maslauskaitė-Mažylienė. Tačiau, pasak jos, tokie paveikslai tikintiesiems yra patys brangiausi, nes yra šventi, išmelsti.

Grupinė tapybos paroda Kaune. Kristianijos dvasia6

Keturi dailininkai į Kauną atvežė Užupio–Kristianijos ar tiesiog laisvės dvasią ir gausią spalvų paletę. Kiekvienas žiūrovas, apsilankęs parodoje, čia atras ką nors sau artima, rašo A. Mikuckytė.

P. Gavorkos realybė anapus fantazijos

„Manęs neintriguoja tai, kas akivaizdu. Mane įkvepia kosmosas, fantastiniai filmai, egzistenciniai klausimai, miško pelkės, brūzgynai“, – sako menininkas Povilas Gavorka, kurio personalinė paroda šiuo metu veikia Joniškyje.

Kad Kristaus kryžius neliktų be galios

Menotyrininkės S. Maslauskaitės-Mažylienės komentaras apie kryžiaus ikonografiją ir jo reikšmę. 

Apie du (ne)susiliečiančius pasaulius

Dailės kritikei Birutei Pankūnaitei iš vasaros parodų repertuaro įstrigo dvi asmenybės – Kazys Varnelis ir Elena Narbutaitė. Kuo jie pasirodė artimi ir kuo nepanašūs?

Kazio Varnelio paroda. Lietuviškas opartas

Apie Kazio Varnelio parodą – Austėjos Mikuckytės įžvalgos.

Pasaulio menininkai keičia Marijampolę neatpažįstamai
Mūsų savaitė

Marijampolės veidas keičiasi: mieste atsirado net trys nauji pasaulinio garso menininkų piešiniai. Bernardinai.lt žurnalistas Vytautas Raškauskas lankėsi Marijampolėje ir užfiksavo šiuos nepakartojamus vaizdus.

Tapybos karalystė. J. Vaitiekūno paroda1

Sostinės „Titanike“ eksponuoti J. Vaitiekūno piešiniai, smulkioji kūryba suteikė parodai žaismingumo, paroda buvo kupina (auto)ironijos, išradingumo. Nepametant visų šių savybių, Panemunės pilyje J. Vaitiekūno tapyba suskambėjo didingai.

NDG vasaros parodose – modernios abstrakcijos ir miesto peizažas

Nacionalinėje dailės galerijoje bus pristatytos dvi NDG vasaros sezono parodos „Optika ir struktūros. Kazio Varnelio kūryba: 1967–1977“ ir „Formuojant peizažą“.