Dailė | Kultūra

Ką menininkai veikia visą dieną?

Ką menininkai veikia visą dieną savo studijoje? Pokalbis su parodos „Ką menininkai veikia visą dieną?“, atidaromos rytoj Dailininkų sąjungos galerijoje, tapytojais.

Pritempimai, įtempimai

Apie Jono Čepo ir Mato Dūdos parodą Vilniaus dailės akademijos parodų erdvėje „Krematoriumas“.

Neišsemiamas R. Jatkevičiūtės-Kasparavičienės mėlis

Meno apžvalgininkės A. Mikuckytės-Mateikienės recenzija ir nuotraukos apsilankius keramikės ir tapytojos R. Jatkevičiūtės-Kasparavičienės švaria estetika ir tyla tyvuliuojančioje parodoje.

Apie pragarus ir apsivalymus

Apie Algimanto Kensmino parodą „Apsivalymo ceremonija“ galerijoje „Akademija“.

Dailininko Stasio Eidrigevičiaus dovana

Lietuvos autorius vienijanti asociacija LATGA neseniai sulaukė netikėtos autorinės dovanos – asociacijos būstinėje apsilankęs dailininkas Stasys Eidrigevičius ant sienos nupiešė šmaikštų piešinį.

Aleksandro Vozbino tapyba. Atrastoji versmė
Kovo 6 d. 18 val. Vilniaus rotušėje atidaroma jubiliejinė Aleksandro Vozbino tapybos paroda. Česlovas Skaržinskas apžvelgia menininko kūrybą.
Lukiškių Dievo Motinos stebuklai
Aušra Vasiliauskienė - Naujasis židinys

Naujos dailėtyrininkės Tojanos Račiūnaitės knygos „Lukiškių Dievo Motina: Atvaizdo istorijos studija, stebuklų knyga ir jos vertimas“ recenzija.

Sostinėje atidaroma menininkų L. Beržanskytės Trembo ir S. Gutausko tapybos paroda

Kovo 1 d., 17 val. Vilniuje, Verslo centro K29 atriume, atidaroma menininkų Linos Beržanskytės Trembo ir Simono Gutausko tapybos paroda.

NDG parodos. Kauno modernioji architektūra ir „Aklas pasimatymas“

Naujos parodos Nacionalinėje dailės galerijoje: viena skirta Kauno moderniajai architektūrai, kita – vizualiesiems meno kūriniams, kuriuos galima pažinti lytėjimu.

Nykstantys portretai

Apie Viktoro Paukštelio parodą „Nykstantys portretai“ – kolekciją, sudarytą iš tapybos darbų, piešinių ir kurtą ketverius metus.

Rafaelio Chvoleso portretų parodoje – dailininko žvilgsnis į XX a. vidurio vilniečius

Vasario 27 d. Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centre (Naugarduko g. 10/2, Vilnius) atidaroma paroda „Mes žiūrime į juos, jie žvelgia į mus. Rafaelis Chvolesas: vilniečių portretai 1945-1959 m.”

Jauno dailininko drobėse – partizaninio karo tema

Pokalbis su jaunu dailininku Donatu Vasiliausku, paskyrusiu naujausią savo tapybos parodą partizanų kovai atminti. 

Paroda dailininko Konstantino Gorskio 150-osioms gimimo metinėms

Iki kovo 27 d. Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje veikia paroda „Tibi Amor Aeterne“, skirta dailininko tapytojo, knygų iliustruotojo Konstantino Gorskio 150-osioms gimimo metinėms paminėti.

Kaip žydi širdies žiedai? Birutės Nomedos Stankūnienės tapyba

Verslo centre „k29“ sostinėje atidaryta menininkės Birutės Nomedos Stankūnienės tapybos paroda „Kai pievos žydi po sniegu“.

Širdies skausmas promilėmis

Paroda „Išmatuok savo skausmą promilėmis“ – socialinės akcijos #neVASSkink dalis. Projektas kviečia susimąstyti apie alkoholio žalą būsimam mažyliui.

K. Asinus parodoje „Akimirka“ tarpsta tradicijos ir šiuolaikybės dermė

Apie Kristinos Asinus tapybos darbų parodą, kuri įtikina, kad anatomijos studijos teptuku gali būti poetiškos.

„Mstislavo Dobužinskio Lietuva“ Sankt Peterburge

Šeremetjevo rūmuose, viename Sankt Peterburgo valstybinio teatro ir muzikos meno muziejaus pastate, atidaryta paroda „Mstislavo Dobužinskio Lietuva“.

Rimanto Dichavičiaus paroda „Tobulybės vizija“ – sostinės galerijoje „Arka“

Paroda „Tobulybės vizija“ kviečia naujai apžvelgti žymaus menininko kūrybos visumą, pasinerti į jo sukurtų vizijų pasaulį, prisiminti ir pagerbti šio žymaus fotografo nuopelnus Lietuvai.

Atidaroma paroda „Optimizmo architektūra: Kauno fenomenas, 1918–1940“

Paroda Nacionalinėje dailės galerijoje pasakoja ne vien apie Kauną. Ji yra apie nuolat gimstančias ir žlungančias viltis, apie kūrybos pastangas ir optimizmą, apie idėjų ir formų migraciją.

Sovietmečiu tiražuotas S. Aukštuolio Vytis – Londono muziejuje ir Alantos dvaro galerijoje

Alantos dvaro galerijoje atidaroma grafiko, dizainerio, meno objektų kūrėjo Stasio Aukštuolio (1957–2011) paroda: piešiniai, optiniai objektai, autorinių knygų maketai, plakatai.

Svarbu įsiklausyti į kiekvieno vaiko talentą
Bernardinai.TV

Kiekvienas vaikas yra talentingas, sako dailės mokytojas, animacinių filmų režisierius Darius Jaruševičius. Jam kiekvieno vaiko kūrybinė praktika – tarsi atskiras tekstas.

Tapytoja G. Šermukšnytė: „Mano paveikslai – dienoraštis, kurio negaliu nerašyti“

Tapytoja G. Šermukšnytė pūkuotą savo pasaulį paveiksluose barsto pipirais, kad pasakytų, jog švelnumas tėra miražas. Jos paroda atidaryta Vilniaus Pamėnkalnio galerijoje.

Antropomorfiškos M. Norbutaitės „Implikacijos“

Tapytojos Medos Norbutaitės tapybą sunku apibūdinti įprastais dailėtyros terminais, dailės kryptimis, žanrais. Todėl, norint pažinti šios unikalios autorės savitumą, patartina pamatyti jos paveikslus gyvai.

Senąją Lukiškių Dievo Motinos ikoną atidengiant
Naujasis židinys

Apie stebuklais garsėjantį Lukiškių Dievo Motinos atvaizdą pasakoja menotyrininkė Tojana Račiūnaitė. 

Restauruoti unikalūs sakraliniai paveikslai

Bažnytinio paveldo muziejuje vyks Paberžės Dievo Motinos atvaizdo ir penkių 2017 m. restauruotų paveikslų iš Vilniaus Šv. Jurgio bažnyčios pristatymas.

Lietuviškųjų spaudinių iliustravimo istorija

Virtualioje Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus parodoje „Gulbė karaliaus pati“ eksponuojamos iliustracijos, kurios atspindinti lietuviškųjų spaudinių iliustravimo meno formavimąsi po lietuviškosios spaudos atgavimo.

Filharmonijoje – menininkų L. Beržanskytės Trembo ir S. Gutausko darbų paroda

Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje eksponuojama Linos Beržanskytės Trembo ir Simono Gutausko tapybos darbų paroda. Ją galima apžiūrėti likus valandai iki čia vykstančių koncertų pradžios.

Apie erotiką28

Erotika žmogaus kultūroje ir kūryboje yra labai senas reiškinys. Erotinius įvaizdžius kurti šiandien tampa tiek pat paprasta, kiek ir be galo sudėtinga. Vienas ryškesnių erotikos kūrėjų, gyvenančių Kaune, yra Jonas Kunickas.

„ArtVilnius‘17“ jaunojo menininko prizo laureatas: menininko statusas – kaip ir šalies kultūros situacija

Menininkas Povilas Ramanauskas sako, kad jeigu jaunas žmogus turėtų bent minimalų supratimą apie meną, akivaizdžiai pasikeistų požiūris į kultūrą.

Plataus diapazono menininkė

Eglė Ridikaitė šneka apie savo patirtis, savo žvilgsnį ir požiūrį. Tai gali būti ir kažkas iš universaliojo egzistencializmo, ir iš močiučių ar Vilniaus praeities, ir sovietinės ar posovietinės buities. 

Grynosios V. Tamošiūno abstrakcijos

Virginijaus Tamošiūno tapybos parodoje „NuoDėmės“ atsigręžiama į religinę plotmę. Kita vertus, prisimenama aristoteliška „tabula rasa“ (švarios lentos) koncepcija.

L. Valatkienės projektas „Išrinktieji“. Žaidybinis elementas1

Lapkričio 16 dieną Dailininkų sąjungos galerijoje (Vokiečių g. 2, Vilnius) atidaryta žurnalistės, redaktorės ir fotomenininkės Lilijos Valatkienės nuotraukų paroda „Išrinktieji“. Tai – edukacinės programos „Žaidimų galerija“ dalis.

Muzika – reginys – muzika

Pastaraisiais metais didžiausia mano dvasinė puota – iš Metropoliteno operos transliuojamų spektaklių stebėjimas. Kodėl? Čia matau geriausius atlikėjus iš arti, stebiu jų veidų, emocijų kaitą, rūbų formas, ornamentiką, dekoracijų originalumą.

Jubiliejinės Baltijos medalių trienalės „Baltijos vienybė“ takais

Nuo 1986-ųjų vykstanti ši mažosios skulptūros žanro trienalė yra svarbiausias medalio meno reiškinys Baltijos šalyse.

R. Garbačiauskas: abstrakti tapyba – kaip džiazas: ne visiems patinka, bet būtina

Latvijos Daugpilio Marko Rothko centre atidaryta dailininko prof. Ričardo Garbačiausko paroda „Mano teritorijos“.

Elenos Gailiūnienės batikos darbų paroda. Iš maldos ir gamtos tėkmės

Žvelgiant į menininkės darbus, akis ramina šiltos, žemiškos, saulėtos, ramios, meditatyvios, tarsi plazdančios jos darbų spalvos bei formos. Ir tai, sako tapytoja, ateina iš maldos ir iš to, kas natūralu, tikra.

Prancūzų menininkas: „Mano kūnas – tai viena ant kitos uždėtos kaukės“1

Prasmės ieškojimai – nuolatinė O. de Sagazano sielos būsena. Paniręs į depresiją jis prisipažįsta atradęs svarbiausia: gyvenimas yra beprasmis, taigi prasmę turi tik prasmės ieškojimas.

Skandinavijos lietuvių surengta Lietuvos šimtmečio paroda atkeliauja į Vilnių
VU naujienos

Ekspozicija tris mėnesius keliavo po keturių Baltijos jūros regiono šalių sostines: Stokholmą, Kopenhagą, Oslą ir Helsinkį. Dabar ji atvyko į Vilnių.

Lapkričio tamsoje – trapi dviejų menininkų šviesa

„Mūsų pasaulis iš tamsos kuriamas nuolat, – įsitikinusi menininkė D. Radavičiūtė. – Jis didelis, unikalus ir priklauso tik mums patiems su savo nuostabiais netikėtumais, liūdesiu ir šviesa.“

Prisilietimai tapyba, vitražai, piešiniai1

Sostinės galerijoje „Vilnensis“ (Dominikonų g. 7/20) veikia dailininko Olego Katenskij asmeninė paroda „Prisilietimai“.

Sakralumas yra šiuolaikinis maištas1

Širdis yra nuo senų laikų ir įvairiose kultūrose žinomas sakralinis objektas. Juvelyrė Ieva Sadauskaitė kuria būtent naujas tos pačios širdies formas, leidžiasi į netikėtas jų interpretacijas.

Keti Matabeli foliantai kalba apie viduramžių Gruziją

Iki gruodžio 1 d. Gruzijos meno ir skonio namuose (K. Donelaičio g. 91, Kaunas) veikia garsios gruzinų menininkės Keti Matabeli foliantų paroda „Gruzijos istorija. Variacijos“.

Bernardinų bendruomenės centre – nuteistųjų paroda4

Užsukite į Bernardinų bendruomenės centre veikiančią Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo nuteistųjų darbų parodą.

Prancūzų intelektualas: „Vertinga, jei meno kūrinys trikdo“1

Įspūdingą prancūzų ekspresionistų parodą Kaune pristatys prancūzų meno kritikas Christianas Noorbergenas. Pokalbyje – jo mintys apie ekspresionizmą ir nemeluojantį kūną.

Muzikinės improvizacijos tapybos darbams su haruspiku

Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras pristato intriguojantį muzikos ir tapybos projektą „Haruspicija“. Apie tai – pokalbis su jo autoriumi, dailininku Artūru Šlipavičiumi-Šlipu.

„Literatų Street“ manifestai – nuo Romaino Gary iki Kristinos Sabaliauskaitės

Šiandien Vilniaus dailės akademijoje atidaroma grupinė paroda „Literatų Street“. Jos kūrėjai rinkosi mėgstamą su Lietuva susijusį autorių ir kūrė jam grafinį manifestą.

Kaune – įspūdinga Prancūzijos ekspresionistų paroda3

„Įspėju – lengva nebus, bet bus įdomu, nebus jokios sofistikacijos, noro patikti žiūrovui“, – apie parodą „Šiuolaikinis prancūzų ekspresionizmas ir ne tik“ sako jos organizatorius.

Vytautas Kasiulis: „enfant du siècle“3
Ramūnas Čičelis - Kamane.lt

Lietuvių išeivijos dailininkas Vytautas Kasiulis turėjo individualųjį stilių, kuris išreiškia labai unikalią vaizduotę, tiesa, jam galima prikišti pataikavimą publikos skoniui.

A. Šerono paroda „Iš tylos atėję“. Genialumas paprastume

Tapytojo paveiksluose – nykstantis tikras lietuviškas kaimas, neskubri atokios gyvenvietės laiko tėkmė, paprastas gyvenimo būdas, ryšys su gamta. Jo paveikslai – tobulesnės Rumšiškės.

Antipaminklas miestui

Mintis apie 11-ąją Kauno bienalę „Yra ir nėra. Paminklo (ne)galimybės klausimas“ apibendrina dailės kritikė Birutė Pankūnaitė.