Kinas ir fotografija | Kultūra

Vasario 24 d.
A. Aleksandravičius Knygų mugėje pristato rašytojų portretus

2017 m. vasario 23-26 dienomis Litexpo parodų rūmuose vykstančioje 18–ojoje tarptautinėje Vilniaus knygų mugėje, renginių erdvėje „Rašytojų kampas“, eksponuojami rašytojų portretai, sukurti fotomenininko Algimanto Aleksandravičiaus.

Vasario 23 d.
W. Wendersas legendinį N. Cave’ą filmuotis pakvietė išgirdęs jo baladę apie meilę

„Mes ilgimės rojaus. Nesvarbu, pažinojome jį ar ne. Mes ilgimės vėjo medžių lapuose ir ilgimės paukščių“, – sako vokiečių režisierius Wimas Wendersas.

Vasario 22 d.
„Kino pavasaryje“ įvyks 16 lietuvių filmų premjerų
lrt

Filmas apie Joną Meką, Audriaus Stonio ir Linos Lužytės dokumentika, Tomo Ramanausko ir Gedimino Šiaulio animaciniai debiutai kine ir pirmoji galimybė pamatyti 2008-ųjų ekonominę krizę reflektuojantį „Šventąjį“ – tai tik keletas štrichų iš kovo 23-ąją prasidedančio „Kino pavasario“ lietuvių filmų programos. 

Vasario 18 d.
Turizmo departamentas ieško, kas sukurtų filmą apie Lietuvą
bns

Turizmo departamentas skelbia konkursą reklaminiam klipui, skirtam pristatyti Lietuvą užsienio auditorijai anglų kalba.

Vasario 17 d.
Aktorė Ieva Andrejevaitė: „Kurdama Emilijos vaidmenį išmokau būti sąžininga sau“2
Auksė Podolskytė - KINFO.lt

Vasario 16-ą dieną įvyko Donato Ulvydo filmo „Emilija iš Laivės alėjos“ premjera. Likus keletui dienų iki filmo pasirodymo kalbėjomės su pagrindinį Emilijos vaidmenį filme sukūrusia aktore Ieva Andrejevaitė.

Vasario 16 d.
Būčiau laimingas, jei tik… Patersono ir Rozewicziaus dialogas4
Donatas Puslys

„Aš manau, kad grožis yra randamas smulkiose detalėse, ir ne viskas gyvenime yra dramatiška. Manau, kad šis filmas tiesiog akcentuoja detales“, – apie savo naujausią kino filmą „Patersonas“ kalbėjo režisierius Jimas Jarmuschas.

Vasario 9 d.
Lietuviški akcentai Berlyno kino festivalyje

Šiandien prasidėjusiame tarptautiniame kino industrijos renginyje „Europos filmų mugė“, vykstančio Berlyno kino festivalio metu, lankytojai kviečiami užsukti į nacionalinį Lietuvos stendą.

Vasario 7 d.
M. Scorseses dramoje „Tyla“ suvaidinęs L. Neesonas prakalbo apie savo ypatingą ryšį su Dievu13

„Meilė yra Dievas, Dievas yra meilė“, – tai 64-erių Airijos kino žvaigždės Liamo Neesono žodžiai, kuriuos jis ištaria kiekvieną rytą vos nubudęs.

Vasario 3 d.
Fotografas Antanas Sutkus Ukmergėje atidarė savo parodą5

Ketvirtadienį Ukmergės kultūros centro galerijoje buvo atidaryta vieno iškiliausių Lietuvos fotomenininkų, Lietuvos fotografijos meno draugijos iniciatoriaus ir ilgamečio vadovo Antano Sutkaus fotografijų paroda „Lietuvos žmonės“.

Vasario 2 d.
Komedijos „Galvą guldau“ režisierius X. Seronas: „Kelti klausimus apie mirtį – tai kelti klausimus apie gyvenimą“
Daiva Juonytė

Belgų režisierius Xavier'as Seron'as prisipažįsta, jog mirtis jį baugina ir kartu žavi.

Vasario 1 d.
„Patersono“ režisierius J. Jarmuschas įrodo: kasdienybės grožis slypi detalėse

„Negali žinoti, galbūt autobuso, kuriuo važiuoji, vairuotojas iš tiesų yra dailininkas“, – sako amerikiečių nepriklausomo kino meistras Jimas Jarmuschas. Pasak jo, mūsų kasdienybė pilna netikėtumų, tačiau dėl nuolatinio skubėjimo mes to nepastebime.

Sausio 31 d.
Režisierius A. Peretjatko: „Filmai yra ir visuomenės kritika, ir jos atspindys“1
Daiva Juonytė

„Vien stebėti realybę neužtenka – reikia į ją mokėti pažvelgti režisieriaus žvilgsniu, mokėti ją transformuoti. Kitu atveju, tai bus ne kinas, o tiesiog reportažas. Režisierius privalo savo vizija apie pasaulį pasidalinti su žiūrovais“, – sako kino kūrėjas A. Peretjatko.

Sausio 30 d.
Buvusį kino teatrą „Lietuva“ Vilniuje ketinama griauti pavasarį
bns

Buvusį kino teatrą „Lietuva“ Vilniuje, vietoje kurio iškils garsaus JAV architekto Danielio Libeskindo suprojektuotas Modernaus meno centras (MMC), planuojama griauti pavasarį, pranešė centro atstovai.

Sausio 26 d.
Filmo „Skilimas“ pabaiga nuvilia
Justinas Dižavičius

Tai nėra išsami filmo „Skilimas“ recenzija ar apžvalga, čia aptarsiu vieną siužetinę dalį, kuri nusidriekia per visą filmą ir yra labai svarbi pabaigoje.

Startuoja 12-asis prancūzų kino festivalis „Žiemos ekranai“
lrt

Ketvirtadienį prasidedantis festivalis „Žiemos ekranai“ – jau 12-oji Prancūzų instituto Lietuvoje organizuojama kino šventė. 

Sausio 16 d.
Arūno Baltėno knygos „Namų tyloj“ sutiktuvės2

2017 m. sausio 17 d. 17.30 val. Lietuvos nacionalinio muziejaus Archeologijos ekspozicijoje (Arsenalo g. 3, Vilnius) vyks Arūno Baltėno senų interjerų fotografijos albumo „Namų tyloj“ pristatymas.

Poetė I. Valantinaitė: prancūzų kinas išskirtinis savo subtilumu, elegancija ir temų įvairove2

Anot poetės, prancūziškas kinas gražus savo subtilumu, elegantiškumu, kitoniškumu, skoningumu, yra ypatingai estetiškas, turtingas temų ir gausus talentų, kuriuos ugdo senoji mokykla.

Sausio 13 d.
Baltarusijoje Laisvės gynėjų metinės paminėtos fotografijų paroda „Fotoamnestija. 1988 -1999“

Baltarusijoje minint Laisvės gynėjų dienos 26-ąsias metines atidaryta fotožurnalisto Pauliaus Lileikio fotografijų paroda „Fotoamnestija. 1988 -1999“ – atgimstančios Lietuvos vaizdai.

Kitą savaitę prasideda 11-asis Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis

„Trumpųjų filmų žanras vis stebina temų pasirinkimu, forma, stiliumi ir beribiais eksperimentais“, – festivalio spaudos konferencijos metu kalbėjo meno vadovė Marija Razgutė.

Sausio 12 d.
Savaitgalis mažiesiems: speciali animacijos programa „Ką pašnibždėjo Pelėda“

Šį šeštadienį (sausio 14 d.) mažuosius ir jų tėvelius „Skalvijos“ kino centras kviečia į animacinių filmų programos vaikams „Ką pašnibždėjo Pelėda“ premjerą.

Vorkuta šiandien3
Regina Jasukaitienė

Kiekvienam lietuviui Vorkutos pavadinimas pirmiausia asocijuojasi su trėmimais, šachtomis, kuriose dirbo ne tik mūsų tautiečiai. Čia, šiaurės poliaračio link, buvo tremiami įvairių tautų (anti)sovietiniai piliečiai.

Sausio 9 d.
Keturi laikai

Kino centro „Skalvija" galerijoje sausio antrąją atidaryta Ričardo Šileikos fotografijų paroda „Keturi laikai".

In memoriam. Paulius Normantas. „Mano namai – tai amžinas kelias“12
Gediminas Kajėnas - Kelionė

Šeštadienio naktį mirė žymus keliautojas, orientalistas Paulius Normantas. Jam buvo 68-eri.

Sausio 8 d.
Lietuvos fotografijos istorija 1839-19453
Šarūnė Sederevičiūtė - Naujasis židinys

Šarūnė Sederavičiūtė aptaria Margaritos Matulytės ir Agnės Narušytės knygą „Camer obscura: Lietuvos fotografijos istorija 1839-1945“.

Sausio 6 d.
Stasio Lozoraičio premija – Domantui Vildžiūnui

2016 m. Stasio Lozoraičio premija „Kelyje į Vilties Prezidento Lietuvą“ vieningai skirta dokumentinių filmų operatoriui ir režisieriui, televizijos publicistinių laidų kūrėjui DOMANTUI VILDŽIŪNUI (po mirties).

Sausio 5 d.
L. Lužytė: net patį didžiausią tylos bokštą gali sugriauti šypsena ar apsikabinimas
Marija Keršanskienė

Pokalbis su netrukus kino teatrų ekranuose pasirodysiančio filmo „Amžinai kartu“ režisiere L. Lužyte apie žmonių santykius, juos griaunančią tylą ir norą įsprausti kitus į savo gyvenimo rėmus.

Sausio 4 d.
„Pojūčių teatras“ žiūrovus kviečia kolektyviniam sapnui
lrt

„Pojūčių teatras“ kuria spektaklius, kuriuose be įprastų žiūrovų dalyvauja ir žiūrovai uždengtomis akimis.

Sausio 3 d.
Nuo sausio 13 d. kino ekranuose – L. Lūžytės filmas „Amžinai kartu”

Jau sausio 13 dieną į Lietuvos kino sales pakvies ilgai lauktas režisierės Linos Lužytės vaidybinis filmas „Amžinai kartu“.

Gruodžio 28 d., 2016
Naujųjų metų išvakarėse – jubiliejinės fotografo A. Dilio parodos pristatymas

2016 m. gruodžio 30 d., penktadienį, 17 val. Fotografijos muziejuje vyks muziejaus įkūrėjo, fotografo Antano Dilio 85-mečio jubiliejui skirtos parodos „Iš fotoarchyvo“ pristatymas.

Gruodžio 23 d., 2016
Trumpųjų filmų festivalio programose – jautrūs ir drąsūs dokumentiniai filmai

Ypatingas dėmesys šiais metais skiriamas dviem savitus trumpametražius filmus kuriantiems režisieriams – lietuviui Artūrui Jevdokimovui ir vokiečiui Janui Soldatui. 

Gruodžio 19 d., 2016
„Broliai“ – norvegų atsakas Richardo Linklaterio „Vaikystei“

Per Kalėdas kino teatrus pasieksiantis patyrusios dokumentinio kino režisierės ir operatorės Aslaug Holm projektas „Broliai“ – tai aštuonerius metus filmuotas darbas, kuriame kino kūrėja dokumentuoja savo dviejų sūnų vaikystę ir paauglystę.

J. Ivanausakaitės fotografijų parodoje – žvilgsnis į Tibetą2

Parodoje eksponuojamos rašytojos, dailininkės ir keliautojos Jurgos Ivanauskaitės fotografijos iš Tibeto, darytos 1998 m. birželio – liepos mėn.

Gruodžio 16 d., 2016
Fotografijos parodoje – valstybės kūrimosi istorija
lrt

Vilniaus Rotušėje atidaryta ilgamečio spaudos fotografo Pauliaus Lileikio paroda „Fotoamnestija 1988-1999“.

Apdovanoti reikšmingiausi Lietuvos režisierių darbai
lrt

Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje įteikti Lietuvos kinematografininkų sąjungos apdovanojimai už reikšmingiausius sąjungos narių sukurtus kinematografijos kūrinius.

Gruodžio 13 d., 2016
„Scanorama“: kad pasaulis būtų gražesnis
Enrika Striogaitė

Gūdžią rudenišką dieną, kai ji nelabai ir skiriasi nuo vakaro, bene geriausia yra eiti į kiną. Nes ten šilta, saulėta, dinamiška. Nes ten gyvenimas labiau.

Gruodžio 12 d., 2016
Panevėžyje – fotomenininko A. Valiaugos kasdeiniai pasakojimai apie Japoniją

Kasdienybė tai kiekviena sekanti diena, kaip laimingas nesusipratimas ir neviltis žiūrint į hieroglifus, o paklausus angliškai – išsamiai ilgas atsakymas japoniškai.

Gruodžio 7 d., 2016
R. Paknio fotografijose – LDK mūrų istorijos

Šios fotografijos sukurtos neskubant ir skirtos žiūrėti ilgai. Jos gražios kaip paveikslai, nors kartu šiek tiek baugina – kaip visi iš praeities į mūsų dabartį įsiveržę pavidalai. 

Gruodžio 5 d., 2016
Atidaryta V. ir A. Adamkams skirta fotografijų paroda
lrt

Per dvi neseniai 90-metį atšventusio Valdo Adamkaus prezidentavimo kadencijas šalia jo ir jo žmonos Almos Adamkienės buvusi garsi fotografė Džoja Gunda Barysaitė pirmadienį Vilniaus rotušėje atidarė jiems skirtą parodą.

Trys čekų kino juostos padės sulaukti Kalėdų

Gruodžio 7, 8 ir 9 dienomis, Lietuvos kinematografininkų sąjunga atvers duris čekų kino mėgėjams.

Filmas „Motinos sūnus“ – apie dramatiškus tibetiečių pasirinkimus šiandien

Filme pasakojama apie šešiolikmečio Dordžės Tseringo susideginimą. Tai jautrus ir skausmingas filmas apie šiandienę Tibeto situaciją.

Gruodžio 3 d., 2016
Andrzej Wajda filmų retrospektyva: drąsos ir laisvės kinas

Wajdos filmus įkvėpė audringa Lenkijos istorija. Juose prieštaravimų draskoma Lenkijos dabartis, praeitis, bandymas nuspėti šalies ateitį, tačiau gilinamasi ir į vidinį žmogaus pasaulį...

Gruodžio 1 d., 2016
Kodėl Vengrijos kinas aktualus Lietuvai?1
Aistė Račaitytė

Kaip ir daugumoje Europos valstybių, Vengrijoje 6–8 dešimtmečiuose susiformavo stipri nacionalinio kino mokykla, kuri yra itin aktuali panašiu istorijos scenarijumi besidalijančiai Lietuvai. 

Lapkričio 25 d., 2016
Nutylėtos istorijos puslapį atverčiantis filmas „Nekaltosios“

Benediktinių vienuolių neaplenkė karo baisumai. Į Berlyną žygiuojančios sovietinės armijos kareiviai užpuolė ir pakartotinai prievartavo šias tikėjimui ir tyliai refleksijai savo gyvenimą paskyrusias moteris.

Lapkričio 23 d., 2016
Mažvydo bibliotekoje – animacinių filmų kūrėjo Z. Šteinio karikatūrų paroda

Lapkričio 25 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekojebus atidaryta animacinių filmų kūrėjo Zenono Šteinio karikatūrų paroda, skirta 70-osios jo gimimo metinėms. 

Kuriamas istorinis filmas apie pokario Lietuvą
lrt

Laikotarpis, kai Antrasis pasaulinis karas baigėsi, o Lietuvoje įsitvirtino okupacijos režimas, bandomas atskleisti per socialinį kauniečių, ypač jaunesnių – to meto gimnazistų – gyvenimą.

Lapkričio 22 d., 2016
Panevėžio dailės galerijoje – fotomenininko Stasio Povilaičio portretų paroda

Parodą sudaro dvi dalys: S. Povilaičio fotografijos ir žinomų poetų ranka rašyti tekstai apie fotografiją. Portretų jungiamąja ašimi tapo lietuvių literatūros klasiko Marcelijaus Martinaičio eilės.

Italijos žiūrovams pristatytas dokumentinis filmas apie KGB veiklą Lietuvoje1

Romoje vykusio Europos šiuolaikinio kino festivalio metu lapkričio 19 dieną parodytas dokumentinis filmas apie KGB darbo metodus ir rezistenciją sovietinei okupacijai. 

Fotomenininkas Zenonas Bulgakovas: „Šiais laikais trūksta pagarbos fotografijai“
Universiteto žurnalistas

Zenonas Bulgakovas – fotomenininkas,  kuris daug dešimtmečių Alytaus gyvenimą ir jo žmones stebi tarsi iš šalies. Lyg metraštyje jo kadruose įamžinta miesto metamorfozė.

Lapkričio 18 d., 2016
Konkursas „European Film Challenge“ meta iššūkį kino mylėtojams

Dalyvauti „European Film Challenge“ konkurse gali kiekvienas, legaliai pažiūrėjęs 10 europietiškų filmų, užsiregistravęs svetainėje www.europeanfilmchallenge.eu ir pasidalinęs savo įspūdžiais socialinių tinklų paskyrose.

Lapkričio 16 d., 2016
Po Lietuvą keliaus režisieriaus Almanto Grikevičiaus filmų programa

Keturis vakarus kino teatre „Skalvija“ vyks nemokamos kino peržiūros, skirtos vieno ryškiausių lietuvių kino režisieriaus ir scenaristo Almanto Grikevičiaus kūrybai.