Kinas ir fotografija | Kultūra

Kovo 21 d.
Kino gimtadieniui paminėti – naujam gyvenimui prikeltos kino juostos

Kino 122-ojo gimtadienio proga „Scanoramos“ satelitinis ankstyvojo kino festivalis „Pirmoji banga“ kviečia susipažinti su kūriniais, sukurtais iš archyvinių medžiagų.

Vaikų laidų vedėjus personažų vardais kviečia ne tik vaikai, bet ir suaugusieji
Audra Avižiūtė - lrt

Kaip gimsta ištikimiausi Gustavo bendražygiai ir be ko teta Beta neįsivaizduoja kiekvienos dienos?

Kovo 20 d.
„Kino pavasario“ virtualios realybės kino salėje – pasaulis anapus regos
lrt

„Kino pavasario“ metu specialioje salėje bus rodomi keturi 360º vaizdo raiškos kameromis nufilmuoti, intelektualaus turinio ir kūrybingos formos filmai.

Kovo 17 d.
Fotografijų paroda „Jie ėjo su mumis į laisvę“

Parodoje pristatoma V. Dichavičienės 1975–1995 metais fotografuotų, Anapilin išėjusiųjų Lietuvos kultūros asmenybių portretų galerija.

V. Adamkaus garsusis krikštatėvis A. Voldemaras – jį sukūrusio aktoriaus akimis2

Teatro, televizijos ir kino aktorius Darius Meškauskas prie ilgo savo vaidmenų sąrašo nuo šiol gali pridėti ir itin iškilų asmenį – pirmosios Lietuvos vyriausybės vadovą Augustiną Voldemarą.

Režisierius A. Blaževičius įvardijo geriausią XXI a. filmą2
lrt

„Kino pavasaris“, bendradarbiaudamas su Rumunijos ambasada, ketvirtadienio vakarą pristatė septynis ryškiausius praėjusių metų šalies filmus.

Kovo 16 d.
Kino gimtadienis su „laterna magica“

Kovo 22 d. „Skalvijos“ kino centre žiūrovai išvys nematytą reginį. Naudojant XVII a. techninį išradimą – laterna magica (liet. „magiškasis žibintas“) – bus rodomas pasakojimas „Batuotas katinas“.

Kovo 13 d.
Pavasaris ateina visiems: „Kino pavasario“ seansai senjorams

Tradiciškai jau trečius metus „Kino pavasaris“ kviečia į popietinius seansus senjorams „Skalvijos“ kino centre.

P. August „Rimti žaidimai“: gyvenimo ir meilės pasirinkimai

Pasak režisierės P. August, ši literatūros klasika paremta juosta kelia amžinuosius egzistencinius klausimus, todėl žiūrovai lengvai susitapatins su pagrindiniais veikėjais.

Kovo 10 d.
Romualdo Požerskio paroda „Baltijos kelias“

VDU eksponuojama VDU profesoriaus Romualdo Požerskio fotografijų paroda „Baltijos kelias“, įamžinanti mums visiems svarbų laikotarpį.

Kovo 9 d.
Lietuvos kino centras pristato moderniems kino ekranams pritaikytą „Vaikai iš „Amerikos“ viešbučio“

Kovo 9 d. 18 val. kino teatre „Forum Cinemas Vingis“ Lietuvos kino centras rengia viešą suskaitmeninto ir restauruoto režisieriaus Raimundo Banionio filmo „Vaikai iš „Amerikos“ viešbučio“ pristatymą.

Kovo 8 d.
Studentų kino festivalyje – ir užsienio kūrėjų programa, ir legendiniai H. Šoblevičiaus darbai
lrt

Kovo 8–10 dienomis Vilniuje vyks kasmetinis, jau septintasis „Šoblės kino festivalis“. Studentiškų filmų festivalis skirtas pristatyti kinematografiškiausius, įdomiausius, netikėčiausius jaunųjų, dar besimokančių ir jau baigusių Lietuvos muzikos ir teatro akademiją, kino kūrėjų darbus.

„Kino pavasaris“ paskelbė, kas gali tapti metų Lietuvos kino aktoriais
lrt

Kovo 23 dieną prasidėsiantis „Kino pavasaris“ tradiciškai organizuoja apdovanojimus, kuriuose pagerbiami ryškiausius vaidmenis per pastaruosius metus sukūrę lietuvių aktoriai. Pirmadienio vakarą paskelbti apdovanojimų „Geriausias metų Lietuvos kino aktorius ir aktorė“ nominantai.

Prieš Kovo 11-ąją – paskutinis legendinio A. Wajdos filmas apie menininko ir valdžios akistatą

Kovo 10-ąją Lietuvoje pradedamas rodyti paskutinis lenkų kino legendos Andrzejaus Wajdos filmas „Povaizdis“ (Powidoki, 2016), pasakojantis apie lenkų tapytoją avangardistą Władysławą Strzemińskį, siekusį laisvės kurti priešiškoje politinėje sistemoje.

Su Lietuvos kino centro parama bus kuriami 23 filmai

Lietuvos kino centras paskirstė šių metų pirmo konkurso finansavimą kino projektams. Iš viso paremti 23 kino projektai, bendra jiems skirta suma – 2 010 200 Eur. Paramą gavo 18 prodiuserių kompanijų, savo sumanymus įgyvendins 23 režisieriai.

Kovo 7 d.
„Kino pavasaris“ paskelbė, kas gali tapti metų Lietuvos kino aktoriais
lrt

Jau paskelbti apdovanojimų „Geriausias metų Lietuvos kino aktorius ir aktorė“ nominantai. Metų geriausiuosius išrinks žiūrovai, o laureatai bus apdovanoti festivalio pabaigoje.

Roterdamo meno savaitė: fotografija ir šiuolaikinis menas 1
Gaiva Paprastoji

Įspūdžiai vaikštant po Roterdamo meno savaitę („Rotterdam Art Week 2017“, vykusią vasario 8–12 d.) ir mąstant apie Lietuvą.

Kovo 6 d.
Jau galite pamatyti naujausią belgų režisierių brolių Dardenne’ų filmą „Nepažįstamoji“

Kanų numylėtinių belgų režisierių Jean-Pierre’o ir Luco Dardenne’ų filmas „Nepažįstamoji“ (La Fille Inconnue) – jau Lietuvoje.

Kovo 5 d.
Įvyko „Misija Sibiras’16“ ekspedicijos dokumentinio filmo premjera

2 savaitės, prabėgusios Igarkoje, susiliejo į 1 ilgą poliarinę dieną, kai saulė nenusileido, nuolatos vyko darbas, kapinės, pilnos asiūklių, beržų ir, svarbiausia, lietuviškų kryžių, tapo 16 jaunų žmonių namais Sibire.

Kovo 4 d.
D. Boyle’as apie antrąją „Traukinių žymėjimo“ dalį: filmai keičia gyvenimus, todėl dievinu savo darbą

Netrukus Lietuvos kino ekranuose – britų režisieriaus Danny Boyle‘o ekranizuoto Irvingo Welsho romano „Traukinių žymėjimas“ (ang. Trainspotting) antroji dalis. Po dviejų dešimtmečių šaunusis „Traukinių žymėjimo“ herojų ketvertas sugrįžta.

Kovo 3 d.
Andrejus Končialovskis: man įdomu, kodėl blogis gundo13

Holokaustas – šiuolaikinio barbariškumo manifestacija ir apogėjus. Anglų filosofas Johnas Gray‘us rašė apie egzistuojančią žmonijos, o ypač šiandienės europietiškos civilizacijos iliuziją, kad pats progresas savaime veda žmogų tobulybės link.

Kovo 2 d.
Emilija iš Laisvės alėjos, arba Pasirinkimo skausmas3
Dainius Vinciūnas

Jeigu kas trumpai paprašytų atsakyti, koks tai filmas, pasakyčiau – filmas, pralenkęs laiką.

Vasario 25 d.
Daugiau nei apostazija: ko nepastebime, kalbėdami apie „Tylą“90
Meg Hunter-Kilmer

Suprantu tuos žiūrovus, kuriems susidaro įspūdis, jog Scorcese pritaria apostazijai kaip atjautos aktui ir šiuo požiūriu nerimauja.

Vasario 24 d.
A. Aleksandravičius Knygų mugėje pristato rašytojų portretus

2017 m. vasario 23-26 dienomis Litexpo parodų rūmuose vykstančioje 18–ojoje tarptautinėje Vilniaus knygų mugėje, renginių erdvėje „Rašytojų kampas“, eksponuojami rašytojų portretai, sukurti fotomenininko Algimanto Aleksandravičiaus.

Vasario 23 d.
W. Wendersas legendinį N. Cave’ą filmuotis pakvietė išgirdęs jo baladę apie meilę

„Mes ilgimės rojaus. Nesvarbu, pažinojome jį ar ne. Mes ilgimės vėjo medžių lapuose ir ilgimės paukščių“, – sako vokiečių režisierius Wimas Wendersas.

Vasario 22 d.
„Kino pavasaryje“ įvyks 16 lietuvių filmų premjerų
lrt

Filmas apie Joną Meką, Audriaus Stonio ir Linos Lužytės dokumentika, Tomo Ramanausko ir Gedimino Šiaulio animaciniai debiutai kine ir pirmoji galimybė pamatyti 2008-ųjų ekonominę krizę reflektuojantį „Šventąjį“ – tai tik keletas štrichų iš kovo 23-ąją prasidedančio „Kino pavasario“ lietuvių filmų programos. 

Vasario 18 d.
Turizmo departamentas ieško, kas sukurtų filmą apie Lietuvą
bns

Turizmo departamentas skelbia konkursą reklaminiam klipui, skirtam pristatyti Lietuvą užsienio auditorijai anglų kalba.

Vasario 17 d.
Aktorė Ieva Andrejevaitė: „Kurdama Emilijos vaidmenį išmokau būti sąžininga sau“2
Auksė Podolskytė - KINFO.lt

Vasario 16-ą dieną įvyko Donato Ulvydo filmo „Emilija iš Laivės alėjos“ premjera. Likus keletui dienų iki filmo pasirodymo kalbėjomės su pagrindinį Emilijos vaidmenį filme sukūrusia aktore Ieva Andrejevaitė.

Vasario 16 d.
Būčiau laimingas, jei tik… Patersono ir Rozewicziaus dialogas4
Donatas Puslys

„Aš manau, kad grožis yra randamas smulkiose detalėse, ir ne viskas gyvenime yra dramatiška. Manau, kad šis filmas tiesiog akcentuoja detales“, – apie savo naujausią kino filmą „Patersonas“ kalbėjo režisierius Jimas Jarmuschas.

Vasario 9 d.
Lietuviški akcentai Berlyno kino festivalyje

Šiandien prasidėjusiame tarptautiniame kino industrijos renginyje „Europos filmų mugė“, vykstančio Berlyno kino festivalio metu, lankytojai kviečiami užsukti į nacionalinį Lietuvos stendą.

Vasario 7 d.
M. Scorseses dramoje „Tyla“ suvaidinęs L. Neesonas prakalbo apie savo ypatingą ryšį su Dievu13

„Meilė yra Dievas, Dievas yra meilė“, – tai 64-erių Airijos kino žvaigždės Liamo Neesono žodžiai, kuriuos jis ištaria kiekvieną rytą vos nubudęs.

Vasario 3 d.
Fotografas Antanas Sutkus Ukmergėje atidarė savo parodą5

Ketvirtadienį Ukmergės kultūros centro galerijoje buvo atidaryta vieno iškiliausių Lietuvos fotomenininkų, Lietuvos fotografijos meno draugijos iniciatoriaus ir ilgamečio vadovo Antano Sutkaus fotografijų paroda „Lietuvos žmonės“.

Vasario 2 d.
Komedijos „Galvą guldau“ režisierius X. Seronas: „Kelti klausimus apie mirtį – tai kelti klausimus apie gyvenimą“
Daiva Juonytė

Belgų režisierius Xavier'as Seron'as prisipažįsta, jog mirtis jį baugina ir kartu žavi.

Vasario 1 d.
„Patersono“ režisierius J. Jarmuschas įrodo: kasdienybės grožis slypi detalėse

„Negali žinoti, galbūt autobuso, kuriuo važiuoji, vairuotojas iš tiesų yra dailininkas“, – sako amerikiečių nepriklausomo kino meistras Jimas Jarmuschas. Pasak jo, mūsų kasdienybė pilna netikėtumų, tačiau dėl nuolatinio skubėjimo mes to nepastebime.

Sausio 31 d.
Režisierius A. Peretjatko: „Filmai yra ir visuomenės kritika, ir jos atspindys“1
Daiva Juonytė

„Vien stebėti realybę neužtenka – reikia į ją mokėti pažvelgti režisieriaus žvilgsniu, mokėti ją transformuoti. Kitu atveju, tai bus ne kinas, o tiesiog reportažas. Režisierius privalo savo vizija apie pasaulį pasidalinti su žiūrovais“, – sako kino kūrėjas A. Peretjatko.

Sausio 30 d.
Buvusį kino teatrą „Lietuva“ Vilniuje ketinama griauti pavasarį
bns

Buvusį kino teatrą „Lietuva“ Vilniuje, vietoje kurio iškils garsaus JAV architekto Danielio Libeskindo suprojektuotas Modernaus meno centras (MMC), planuojama griauti pavasarį, pranešė centro atstovai.

Sausio 26 d.
Filmo „Skilimas“ pabaiga nuvilia
Justinas Dižavičius

Tai nėra išsami filmo „Skilimas“ recenzija ar apžvalga, čia aptarsiu vieną siužetinę dalį, kuri nusidriekia per visą filmą ir yra labai svarbi pabaigoje.

Startuoja 12-asis prancūzų kino festivalis „Žiemos ekranai“
lrt

Ketvirtadienį prasidedantis festivalis „Žiemos ekranai“ – jau 12-oji Prancūzų instituto Lietuvoje organizuojama kino šventė. 

Sausio 16 d.
Arūno Baltėno knygos „Namų tyloj“ sutiktuvės2

2017 m. sausio 17 d. 17.30 val. Lietuvos nacionalinio muziejaus Archeologijos ekspozicijoje (Arsenalo g. 3, Vilnius) vyks Arūno Baltėno senų interjerų fotografijos albumo „Namų tyloj“ pristatymas.

Poetė I. Valantinaitė: prancūzų kinas išskirtinis savo subtilumu, elegancija ir temų įvairove2

Anot poetės, prancūziškas kinas gražus savo subtilumu, elegantiškumu, kitoniškumu, skoningumu, yra ypatingai estetiškas, turtingas temų ir gausus talentų, kuriuos ugdo senoji mokykla.

Sausio 13 d.
Baltarusijoje Laisvės gynėjų metinės paminėtos fotografijų paroda „Fotoamnestija. 1988 -1999“

Baltarusijoje minint Laisvės gynėjų dienos 26-ąsias metines atidaryta fotožurnalisto Pauliaus Lileikio fotografijų paroda „Fotoamnestija. 1988 -1999“ – atgimstančios Lietuvos vaizdai.

Kitą savaitę prasideda 11-asis Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis

„Trumpųjų filmų žanras vis stebina temų pasirinkimu, forma, stiliumi ir beribiais eksperimentais“, – festivalio spaudos konferencijos metu kalbėjo meno vadovė Marija Razgutė.

Sausio 12 d.
Savaitgalis mažiesiems: speciali animacijos programa „Ką pašnibždėjo Pelėda“

Šį šeštadienį (sausio 14 d.) mažuosius ir jų tėvelius „Skalvijos“ kino centras kviečia į animacinių filmų programos vaikams „Ką pašnibždėjo Pelėda“ premjerą.

Vorkuta šiandien3
Regina Jasukaitienė

Kiekvienam lietuviui Vorkutos pavadinimas pirmiausia asocijuojasi su trėmimais, šachtomis, kuriose dirbo ne tik mūsų tautiečiai. Čia, šiaurės poliaračio link, buvo tremiami įvairių tautų (anti)sovietiniai piliečiai.

Sausio 9 d.
Keturi laikai

Kino centro „Skalvija" galerijoje sausio antrąją atidaryta Ričardo Šileikos fotografijų paroda „Keturi laikai".

In memoriam. Paulius Normantas. „Mano namai – tai amžinas kelias“12
Gediminas Kajėnas - Kelionė

Šeštadienio naktį mirė žymus keliautojas, orientalistas Paulius Normantas. Jam buvo 68-eri.

Sausio 8 d.
Lietuvos fotografijos istorija 1839-19453
Šarūnė Sederevičiūtė - Naujasis židinys

Šarūnė Sederavičiūtė aptaria Margaritos Matulytės ir Agnės Narušytės knygą „Camer obscura: Lietuvos fotografijos istorija 1839-1945“.

Sausio 6 d.
Stasio Lozoraičio premija – Domantui Vildžiūnui

2016 m. Stasio Lozoraičio premija „Kelyje į Vilties Prezidento Lietuvą“ vieningai skirta dokumentinių filmų operatoriui ir režisieriui, televizijos publicistinių laidų kūrėjui DOMANTUI VILDŽIŪNUI (po mirties).

Sausio 5 d.
L. Lužytė: net patį didžiausią tylos bokštą gali sugriauti šypsena ar apsikabinimas
Marija Keršanskienė

Pokalbis su netrukus kino teatrų ekranuose pasirodysiančio filmo „Amžinai kartu“ režisiere L. Lužyte apie žmonių santykius, juos griaunančią tylą ir norą įsprausti kitus į savo gyvenimo rėmus.

Sausio 4 d.
„Pojūčių teatras“ žiūrovus kviečia kolektyviniam sapnui
lrt

„Pojūčių teatras“ kuria spektaklius, kuriuose be įprastų žiūrovų dalyvauja ir žiūrovai uždengtomis akimis.