Kinas ir TV | Kultūra

Nefasadinė 1991-ųjų sausio įvykių pusė filme „Spec. Žvėrynas“

Jaunimui naudinga pasižiūrėti dokumentinius filmus, kurie kitu kampu pristato istoriją, įsitikinusi istorijos mokytoja.

„Kino pavasario“ vadovė: europietiškas kinas – ne primityviai pramogai
Ugnė Karaliūnaitė - Euroblogas

Kinomanai su nekantrumu laukia, kokią programą šiemet pasiūlys „Kino pavasaris“. Festivalio direktorė V. Ramaškienė prasitarė, kad ji laukia tikrai įdomi.

„Birutės daina“ – filmas apie Lietuvą, 1938 m. turėjęs užkariauti pasaulio ekranus
Lituani(sti)ka

Kodėl kūrinys taip ir nepasiekė ekranų, galima nuspėti iš metų ir antraščių pirmuosiuose laikraščių puslapiuose: jos skelbė apie Austrijos anšliusą.

Kino festivalis „Žiemos ekranai“ ir prancūziškos naujos pradžios

Prancūzų kino festivalis „Žiemos ekranai” jau keturioliktą kartą kviečia pažinti ir pakalbėti apie prancūzišką kultūrą.

Mįslingas Ch. Petzoldo „Tranzitas“ – apie nacių okupuotą Europą šiais laikais

Laiko ir kino meno ribas trinantis filmas „Tranzitas“ 1942-aisiais vykstantį veiksmą perkelia į šių dienų Marselį.

2018-ieji – geriausi metai Lietuvos kino rinkai po nepriklausomybės

Praėjusiais metais nustatytas didžiausias iki šiol susidomėjimas lietuvišku kinu, pasiektas dokumentinio filmo žiūrimumo rekordas, rekordiškai augo kinuose apsilankiusių žiūrovų skaičius ir bendrosios pajamos.

Vaikinas medkirčio kūnu, bandantis būti balerina

Taip save apibūdina Europos kino padangėje iškilęs aktorius Franzas Rogowskis. Turintis įgimtą kiškio lūpą ir randą ant veido, F. Rogowskis neprimena tipinio filmų herojaus.

2018-ųjų in memoriam (III)

2018-aisiais netekome didžių Lietuvos ir pasaulio kinematografijos asmenybių. Trečioji G. Jankausko jiems parengtų in memoriam dalis.

2018-ųjų in memoriam (II)

Antroji G. Jankausko parengtų in memoriam 2018 m. kinematografijos pasaulyje dalis.

Partizanų kovos ir sulaužyti likimai – naujame R. Banionio filme „Purpurinis rūkas“

R. Banionis sugrįžta su nauju filmu, kurio idėją širdyje nešiojosi 20 metų. Jautri istorinė drama „Purpurinis rūkas“, skirta Lietuvos valstybės šimtmečiui – kino teatruose nuo vasario 8 d.

2018-ųjų in memoriam (I)

Prisimename 2018-aisiais anapilin iškeliavusias iškilias Lietuvos ir pasaulio kinematografijos asmenybes. Pirmoji G. Jankausko parengtų in memoriam dalis.

Naujausias P. Sorrentino filmas „Silvio“: laikas pajusti žemės drebėjimą po kojomis

Išskirtinio braižo režisieriaus P. Sorrentino filmas „Silvio“ siejasi su jau matytu „Didžiu grožiu“ – čia pamėgtas (arba ne) režisierius atpažįstamas nuo pat pirmųjų scenų.

„Spec. Žvėryno“ vadas: per sausio įvykius visi buvome permirkę molotovais

Kovinės savigynos meistras majoras P. Kasteckas – vienas iš sausio 11-ąją pradedamo rodyti filmo „Spec. Žvėrynas“ herojų. Jis po 1991-ųjų sausio įvykių suformavo slaptą specialiųjų operacijų būrį.

Kodėl italų režisieriaus P. Sorrentino filmai nepalieka abejingų?

Lietuvos kino teatruose rodomas naujausias režisieriaus P. Sorrentino filmas „Silvio“ apie Italijos politiką S. Berlusconi. Kuo žiūrovus taip žavi šio režisieriaus darbai?

Režisierius A. Tarvydas pristatys filmą apie Europos parko kūrimą

Naujausią filmą „Europos parkas. Pradžia“ sausio 10 d. Lietuvos kinematografininkų sąjungos Kino klube pristatys dokumentininkas, režisierius ir operatorius A. Tarvydas.

P. Pawlikowskio filmas „Šaltasis karas“: mylėti – tai mirti kartu

„Dėl to, kad labai svarbūs dalykai pasakyti tik epizodiškai ir ne iki galo, aš šį P. Pawlikowskio filmą laikyčiau nepavykusiu. O tiksliau – nepribrendusiu, kaip ir filmo amžinosios poros meilė.“

Dviračių lenktynės, išaukštintos pralaimėjusiųjų

„Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta“ – tai pasakojimas apie Kančią krikščioniškąja prasme: jie juda į priekį bet kokia kaina, nė akimirkos nesustabdydami savo sužaloto kūno kilimo įkalnėn.

„Malonė“ – aktualumo neprarandantis filmas apie lietuvius pabėgėlius Kanadoje

2009 m. dokumentinis režisierės Dalios Kanclerytės filmas pasakoja apie Kanadoje apsigyvenusius lietuvių pabėgėlius ir pranciškonų veiklą Toronte. 

Filme „Tumo kodeksas“ – savas ir šiuolaikiškas Vaižgantas
lrt

Filmo „Tumo kodeksas“ režisierius E. Belickas įsitikinęs: sutikę Vaižgantą šiandien nejaustume jokio kartų skirtumo. 

A. Matelis Ispanijoje laimėjo geriausio režisieriaus apdovanojimą

Ispanijoje vykusiame Bilbao Mendi filmų festivalyje režisierius A. Matelis apdovanotas už geriausią režisūrą dokumentiniame filme „Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta“. Tai jau 12-as šio filmo apdovanojimas.

Kino kritikai rekomenduoja kalėdinius filmus – pavargusiems nuo „Vienas namuose“

Lenkų režisieriaus P. Domalewskio „Tyli naktis“ – tai kalėdinis iššūkis. Po daugelio metų tai gali likti alternatyviu kalėdiniu filmu, teigia kino žinovė M. Valiūnaitė.

Režisieriaus P. Sorrentino naujas filmas „Silvio“ tęs „Jaunojo popiežiaus“ provokaciją

„Silvio Berlusconi yra itališkumo archetipas, ir per jį aš galiu papasakoti italų istoriją“, – sako italų kino režisierius P. Sorrentino.

Penkis dešimtmečius radijo eteryje dirbanti B. Lukošiūtė-Teta Beta: mano gyvenimas – ne vien rožėmis klotas

„Tada nesvajojau apie eterį ir niekada anksčiau nemaniau, kad kada nors jame sveikinsiuosi su klausytojais“, – prisipažino LRT vedėja B. Lukošiūtė.

Giedrė Beinoriūtė: geras kinas visada bus dialogas, ne monologas
Bernardinai.TV

Režisierė Giedrė Beinoriūtė kalba apie religinį kiną. 

Sausį kino teatruose – paslaptingo Lietuvos karinio būrio istorija

Atverti dabartinės Lietuvos kariuomenės ištakas ir papasakoti istoriją apie 1990-ųjų nežinomus bebaimius kovotojus ryžosi režisierius A. Lekavičius.

M. Starkaus filmo „Mulai“ herojus prelatas E. Putrimas: lietuviai, kalintys Pietų Amerikoje – visiškai vieni

Pokalbis su prelatu E. Putrimu apie Pietų Amerikoje kalinčių lietuvių istorijas ir iššūkius drauge su M. Starkumi kuriant apie tai dokumentinį filmą.

Kino teatruose – jautri biografinė drama „Astridos Lindgren jaunystė“

A. Lindgren ilgas kelias iki populiariausios visų laikų Švedijos moters titulo – jautriame režisierės Pernille Fischer Christensen filme.

Kino klasikos vakaruose – legendinis „Skrydis virš gegutės lizdo“

Į kino ekranus grįžta vienas ryškiausių filmų, neretai minimas geriausių filmų dešimtukuose – M. Formano „Skrydis virš gegutės lizdo“ (1975 m.).

Tarptautinei žmogaus teisių dienai – filmas apie šiandienį Tibetą

Minint Tarptautinę žmogaus teisių dieną gruodžio 10 d. rodomas Kinijoje gimusio režisieriaus Tiano Tseringo filmas apie sudėtingus tibetiečių pasirinkimus šiandien.

Paprastas ir nepaprastas Ingmaras Bergmanas

Švedų režisieriaus I. Bergmano 100-ųjų gimimo metinių proga šių metų „Scanoramoje“ buvo parodyti dviejų režisierių dokumentiniai filmai apie didįjį kino magą.

Žiemos pradžia su svarbiausiais Milošo Formano filmais

„Skalvijos“ kino klasikos vakaruose – net du vieno žinomiausių čekų Naujosios bangos kūrėjų M. Formano filmai: „Blondinės meilė“ ir „Skrydis virš gegutės lizdo“.

Nemokamais kino seansais bus pristatyti naujai restauruoti lietuviški filmai

Gruodžio 3–5 d. Lietuvos kino centras trečią kartą šiais metais kviečia nemokamai žiūrėti šiuolaikinės kokybės, naujai suskaitmenintus ir restauruotus lietuvių kino klasikų filmus.

A. Matelio „Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta“ laimėjo 11-ąjį apdovanojimą

Didžiosios Britanijos Kendal kalnų filmų festivalio uždarymo ceremonijos metu paskelbta, kad Arūno Matelio dokumentinis filmas „Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta“ laimėjo specialųjį žiuri prizą. 

Uždarant „Scanoramą“ pristatyta režisierių A. Stonio ir K. Briede filmo „Laiko tiltai“ premjera

Sostinė atsisveikino su „Scanorama“. Uždarymo metu paskelbti konkursinės programos nugalėtojai ir pristatyta ilgai laukta dokumentikos meistro Audriaus Stonio premjera.

Galimybė pamatyti didžiuosiuose ekranuose restauruotą A. Tarkovskio „Stalkerį“

Beveik prieš 40 metų pasirodęs „Stalkeris“ išlieka aktualus ir šiuolaikiniam žiūrovui. Kino kritikas Piotras Šepotinikas lygina restauruotos šios juostos pasirodymą su filmo atgimimu.

M. Survilos „Sengirė“ tapo didžiausio JAV dokumentinių filmų festivalio dalimi

Režisieriaus Mindaugo Survilos dokumentinė poema „Sengirė“ jau aplankė daugiau kaip 20 pasaulio valstybių garsindama Lietuvos vardą.

„Scanorama“ keliasi į Kauną

Europos šalių kino forumas „Scanorama“ persikėlė į Kauną, kur pristato įsimintiną programą, sulaukusią didelio žiūrovų susidomėjimo sostinėje.

JAV žiniasklaida išskiria Arūno Matelio filmą kaip ypatingą reiškinį

Konkurencija siekiant „Oskaro“ itin didelė. JAV žiniasklaida išskiria A. Matelio filmą kaip ypatingą reiškinį – daugiau nei po 12 metų JAV režisierių gildijos laureatas į Ameriką grįžta su nauju filmu.

Gera naujiena kino gurmanams – sostinėje duris atvėrė nauja kino salė „Kino Deli“

Filmus žiūrėti kviečia nauja kino salė „Kino Deli“, kurioje galima mėgautis ne tik rinktiniais filmais, bet ir gurmaniškais užkandžiais.

Astridos Lindgren kelias iki pasaulinio garso rašytojos šlovės

Ne tik suaugusieji, bet ir vaikai stebisi, kaip pasaulinio garso rašytoja Astrida Lindgren – tokia pagyvenusi moteris – sugeba taip gerai suprasti vaikus.

„Scanorama“ įsibėgėja: ko nepraleisti antrąją festivalio savaitę

Europos šalių kino forumo „Scanorama“ svarbiausi šios savaitės programos akcentai.

Leipcige įvyko dokumentinio filmo „Animus Animalis“ pasaulinė premjera

Leipcigo dokumentinių ir animacinių filmų festivalyje įvyko lietuvės režisierės Aistės Žegulytės ilgametražio dokumentinio filmo premjera. 

„Kodėl mes laisvės prašome? Argi laisvi taip elgiasi?“

Nesant kritinio požiūrio iš žiūrovų pusės, koks nors režisierius sieks tokio meninio paveikumo, kad sukurs pornografinį filmą, kurio scenos vyks tremtinių vagone. 

A. Matelio „Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta“ pretenduoja ir į „Oskarų“ dokumentikos kategoriją

A. Matelio filmas „Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta“ sėkmingai perėjo „Oskarų“ kvalifikaciją ir toliau varžysis dėl geriausio dokumentinio filmo nominacijos.

„Kultmisijos“: ar Lietuvos kultūra pastebima pasaulio žemėlapyje?

Kiek Lietuvoje turime menininkų, kurių kūryba domina ir platesnį pasaulį? Kokia Lietuvos kultūra atrodo svetimšaliams?

„Šaltasis karas“ – naujas P. Pawlikowskio filmas

Juosta jau apdovanota už geriausią režisūrą 71-ajame tarptautiniame Kanų kino festivalyje ir „Auksiniais liūtais“ 43-ajame Gdynės vaidybinių filmų festivalyje.

„Tarp pilkų debesų“ – žinia pasauliui
Renata Šerelytė - Draugas

R. Šerelytė apie filmą „Tarp pilkų debesų“: „Žmonės, kurie patyrė tremtį, šį filmą žiūrėdami, tikrai verkė. O kas daugiau? Dėl istorinio autentiškumo kyla pagrįstų abejonių, ir šio filmo kino kalbos priemonės tai akivaizdžiai liudija.“

„Scanorama“ pristatė 16-ąjį sezoną

„Scanorama“ kerta visą Europą, supažindindama su ryškiausiais jos filmais. Šiemet kruopščiai atrinkti ir sugrupuoti filmai iš 34 šalių išsirikiavo 12-oje tradicinių „Scanoramos“ programų.

„Kultmisijos“. Ką apie mūsų kultūrą pasako maistas?

Kodėl maistas yra daugiau nei priemonė išgyventi? Maistas veikia kaip ritualas. Socializacijos forma. Bendravimo papildas. Maistas leido gimti kultūrai kaip reiškiniui.

„Tarp pilkų debesų“. Niekur, apie nieką, neaišku kam

Visas filmas kelia vien skeptiškus klausimus. Vienas atsakymų, kodėl „Tarp pilkų debesų“ yra toks nesulipęs kūrinys, yra pasakojimo sutelkimas į nieko nepasakančius apibendrinimus, o ne veikėjus.