Komentarai ir pokalbiai | Kultūra

Sausio 18 d.
Laurynas Vaitkus apie dvidešimt septyngalvį slibiną – birbynę1
Elvina Baužaitė

Pokalbis su birbynininku Laurynu Vaitkumi, instrumentines muzikos grupės „Subtilu-Z“ nariu ir muzikos pedagogu, apie liaudies instrumento dabartį, šiuolaikines galimybės, ateities perspektyvas.

Sausio 16 d.
Tai tokie šiandiendienai reikalai8
Rimantas Gučas

Anądien girdžiu per radiją kalbant švietimo klausimais didžiai susirūpinusį moterišką balsą apie prastą jo būklę, apie smunkantį mokinių raštingumą, apie kitus šiandiendienai susikaupusius rūpesčius.

Sausio 14 d.
Apie parodas ir ne tik Merkinėje3
Algimantas Černiauskas

Kalbant apie mažų miestelių gyvenimą galima pasidžiaugti, kad ši paroda Parko Merkinės dailės galerijoje jau 167 – toji, o pati galerija buvo atidaryta 1995 m. balandžio 23 d. 

Sausio 12 d.
„Pokalbiai NE apie teatrą“. Sukilo masės: nuolat pildoma. Diskusijos apie žiniasklaidą apžvalga1
Kristina Kurilaitė - Universiteto žurnalistas

Sausio 9 d., pirmadienio vakarą, Lietuvos nacionalinio teatro fojė šurmuliavo žurnalistai ir žiniasklaida besidomintys žmonės. Šį kartą jie laukė ne spektaklio, bet diskusijos.

Rytis Zemkauskas: mums praverstu savas karalius Artūras ir pora slibinų5

Vilniaus knygų mugės organizatoriams šiemet kviečiant atrasti lietuviškus ženklus pasaulyje, daug dėmesio susilaukia už Lietuvos ribų kuriantys ir taip garsinantys šalies vardą lietuviai.

Vorkuta šiandien3
Regina Jasukaitienė

Kiekvienam lietuviui Vorkutos pavadinimas pirmiausia asocijuojasi su trėmimais, šachtomis, kuriose dirbo ne tik mūsų tautiečiai. Čia, šiaurės poliaračio link, buvo tremiami įvairių tautų (anti)sovietiniai piliečiai.

Sausio 11 d.
Nauja O. Koršunovo komedija „Tartiufas“ LNDT – apie mulkinamą visuomenę16

Kalbėdamas apie „Tartiufą“  režisierius Oskaras Koršunovas mini ne vien komiškus aspektus. Spektaklis, anot jo, bus apie mulkinimų ištroškusią visuomenę, manipuliacijas Europoje ir dvigubą moralę.

Sausio 10 d.
Vaidotas Žukas: „Apie viską pagalvota...“1
Jolanta Valentinavičienė

Noriu, kad šio regiono žmonės išugdytų didesnę savivertę, lavintųsi ir būtų aktyvūs piliečiai, jei reikės – nepabėgtų iš tėvynės, bet ją gintų.

M. Kvietkauskas: „Mokslui reikia meninio jautrumo, literatūrai – mąstymo dramos“1
Marijus Gailius

Publicistiniai tekstai žiniasklaidoje neprivalo būti rėksmingi ir agresyvūs, kad sukeltų atgarsį visuomenėje ir pasklistų pasidalinimais socialiniuose tinkluose. Literatūrologas Mindaugas Kvietkauskas rašo ramiai ir be įžeidinėjimų – ir vis tiek įžiebia diskusiją, palieką antspaudą.

Sausio 9 d.
In memoriam. Paulius Normantas. „Mano namai – tai amžinas kelias“1
Gediminas Kajėnas - Kelionė

Šeštadienio naktį mirė žymus keliautojas, orientalistas Paulius Normantas. Jam buvo 68-eri.

Graikijos eskizai. Epiphanea1
Indrė Jonušytė

Jei paklaustumėte graikų – ką švenčiate sausio 5 arba 6 dienomis – gautumėte kelis skirtingus atsakymus.

In memoriam. Paulius Normantas. „Mano namai – tai amžinas kelias“12
Gediminas Kajėnas - Kelionė

Šeštadienio naktį mirė žymus keliautojas, orientalistas Paulius Normantas. Jam buvo 68-eri.

Artemijus Troickis: „Roko muzika liovėsi būti visuomenės dirgikliu“3

A. Troickis dalinasi mintimis apie rusiško roko klestėjimo metus, apžvelgia pasaulines muzikos pasaulio tendencijas bei bando atskleisti priežastis, kodėl sunkioji muzika Rusijoje ir pasaulyje prarado savo, kaip socialinio protesto katalizatoriaus, vaidmenį. 

Sausio 8 d.
Vladimiras Gurbolikovas: Krikščioniška meilė… sau7

Turbūt niekada anksčiau egoistai nebuvo tokie simpatiški ir žavūs kaip šiandien. Iš tiesų tikram egoistui dabar yra ką parodyti. Jis linksmas ir lengvabūdis, viskas jam sekasi, niekas jo netrikdo — tikras erelis.

Mūsų dienų menininkas – misija įmanoma?1
Rasa Baškienė

Ciklo GYVI ŽMONĖS herojės – šešios menininkės, neseniai po vienu stogu įsikūrusios Vilniaus senamiestyje. Apie tai, kaip sekasi šiuolaikiniam menininkui išgyventi nauda persmelktame mūsų pasaulyje, kalbamės su Solveiga Gutaute ir Benedikta Daukšaite.

Sausio 7 d.
Geriausi 2016 metų albumai (I)4
Domantas Razauskas

Na ir metai. Na. Ir. Metai. Be menkiausios abejonės, išskirtiniai metai muzikos istorijoje. Ir ne tik dėl to, kad netekome kelių absoliučių ikonų, genialių kūrėjų, formavusių ištisas kartas.

Sausio 5 d.
Kino ir muzikos kūrėjai: kodėl interneto teikėjai palaiko piratus, o ne mus?1

Dar 2016-ųjų vasarą didžiausiems šalies interneto teikėjams buvo įteiktas Asociacijos LATGA ieškinys, kuriame reikalaujama panaikinti prieigą prie piratinės svetainės „Linkomanija.net“. 

L. Lužytė: net patį didžiausią tylos bokštą gali sugriauti šypsena ar apsikabinimas
Marija Keršanskienė

Pokalbis su netrukus kino teatrų ekranuose pasirodysiančio filmo „Amžinai kartu“ režisiere L. Lužyte apie žmonių santykius, juos griaunančią tylą ir norą įsprausti kitus į savo gyvenimo rėmus.

Sausio 3 d.
Spinduliuojančio meno kūrėja I. Stumbraitė – kai per praeities ir dabarties sąlytį švyti amžinybė3
Elvina Baužaitė

I. Stumbraitė – dailininkė-freskų restauratorė, tarptautinės asociacijos, jungiančios geriausius pasaulio kaligrafus ir iliuminuotojus „Naujieji Limburgo broliai“, narė, Vilniaus dailės akademijos absolventė.

Sausio 2 d.
Fotografija teatre – Dmitrijaus Matvejevo patirtis
Elvina Baužaitė

Dmitrijus Matvejevas – fotografas, daugiau nei dvidešimtį metų fiksuojantis teatro meno realybę, jos kūrybą, atsiradimą, būtį ir sugrįžimą į nebūties laiką, iš kurio teatralai kitąkart ir vėl kurs stebuklą – naują, kitą ir kitokį pasaulį. 

Gruodžio 30 d., 2016
Didelis mažyčio Fausto pasaulis1
Donatas Puslys

Nėra tokio klausimo, kuris man nerūpėtų. Mano domina visi išoriniai ir vidiniai pasaulio reiškiniai. Aš kaip mažytis mažytis Faustas ar Andrejus Bolkonskis – ieškau gyvenimo prasmės, tikslo, tiesos.

Gruodžio 29 d., 2016
Gintaras Čaikauskas: „Šiuolaikinėje architektūroje – džiazas“1

Architektūra – sustingusi muzika? Šiuolaikinė architektūra visiškai nesustingusi, tai yra džiazas... Dabar architektūroje skamba toks džiazas... Ir džiazuojama be jokių taisyklių.

Susigrąžinti erdvę: nuo beveidės visuomenės prie save valdančios bendruomenės
Daina Habdankaitė - Doxa

Paryžiuje gyvenantys ir ten savivaldos principu veikiančių bendruomenių projektus įgyvendinantys aktyvistai dalijasi mintimis apie tai, ką reiškia būti nomadišku subjektu šiandienos miesto erdvėse.

Gruodžio 28 d., 2016
Pagarba tautinių bendruomenių paveldui – sėkmingos integracijos dėmuo

Prieš pat didžiąsias metų šventes Tautinių mažumų departamente prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės įvyko diskusija „Pagarba tautinių bendruomenių paveldui – sėkmingos integracijos dėmuo“.

Gruodžio 27 d., 2016
Linas Katinas: „Gyvenimas yra malonus apsirikimas“143
Birutė Pankūnaitė - Kelionė

Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas tapytojas Linas Katinas garsus savo nenuspėjama kūryba.

„Mūsų senelių karta buvo dievų karta“2

Vieno jų senelis buvo nacis, kito – sovietinio lagerio prižiūrėtojas. Po septyniasdešimties metų jų anūkai, abu rašytojai, vokietis Peras Leo ir rusas Sergejus Lebedevas kalba apie jausmus, sužinojus senelių praeitį, skirtingą prieigą prie istorijos ir literatūrinę raišką.

Gruodžio 25 d., 2016
Etgaras Keretas: Kalėdų atvirukas

Kiekvienais metais gruodžio pabaigoje pusė pasaulio švenčia jo gimtadienį. Daugelyje pasaulio vietų per jo gimtadienį sninga ir visi yra laimingi. Tačiau net ir ten, kur nesninga, žmonės tą dieną būna laimingi. Ir visa tai dėl ko?

Gruodžio 24 d., 2016
Kitoks Kalėdų grojaraštis4
Domantas Razauskas

Atsigręžiau į savo paties muzikos kolekciją ir ėmiau dairytis, kas iš seniai užmirštų, o gal niekad per daug ir neišpopuliarėjusių kalėdinių dainų galėtų užpildyti kambarį.

Gruodžio 23 d., 2016
Šiuolaikinė Lietuvos architektūra: siekiant aukščiausios kokybės3
VGTU Sapere Aude

Nepriklausomybės laikotarpis Lietuvos architektūroje – vertybių perkainojimo, kūrybinių eksperimentų ir naujos kokybės ieškojimo metas. Ar Lietuvos architektūra per šį laikotarpį įgijo savitą veidą?

Gruodžio 22 d., 2016
Dalia Dokšaitė. Šokis teptuku
Gediminas Kajėnas,Kostas Kajėnas - Bernardinai.TV

„Sumi-e tapyba nėra vien tik tapyba, tai – gyvenimo kelias“, – sako Vilniuje gyvenanti ir kurianti dailininkė Dalia Dokšaitė. Savo mokytojais menininkė laiko senovės Kinijos bei Japonijos meistrus.

Gruodžio 21 d., 2016
Gaivaus šaltinio gurkšniai. Pokalbis su Henriku Vaitiekūnu5
Česlovas Skaržinskas

Nors dabar jau nesu žurnalistas, dirbantis televizijoje, bet, manau, yra keletas institucijų, iš kurių gyvenime neišeinama. Tai – žurnalistika, saugumas, medicina.

Keletas žodžių apie muziejines naujienas
Libertas Klimka - lrt

Metams besibaigiant, norisi pasidžiaugti tuo, kas naujo atsirado mūsų kultūros padangėje, kuo praturtėjo visuomenės dvasinis gyvenimas. 

Gruodžio 20 d., 2016
Ar naujos tapybos trajektorijos?14
Birutė Pankūnaitė

Apie XVI tarptautinę Vilniaus tapybos trienalę – renginį, kurį Lietuvos dailininkų sąjunga organizuoja nuo pat 1969 metų ir kuris, kaip teigiama jo pristatyme, „profesionaliai atspindi pagrindines tapybos vystymosi kryptis ir tendencijas“.

Vytautas V. Landsbergis: „Namai – daug platesnė sąvoka negu gyvenamasis būstas“

Taip jau atsitiko, kad kitąmet man sukanka 55 meteliai, toks lyg ir riboženklis, kai norisi peržvelgti atgal į nueitą kelią ir prisiminti žmones, kuriuos filmavai, tekstus, kuriuos rimavai.

Gruodžio 19 d., 2016
Kultūros ministrė L. Ruokytė-Jonsson: „Aš – ne pralaimėtoja“
lrt

Į politiką L. Ruokytė-Jonsson atvedė nesitaikstymas su situacija, kai kultūra nustumiama į užribį, nuolat marginalizuojama ir paverčiama „atpirkimo ožka“ krizių atvejais.

Gruodžio 17 d., 2016
Vok kaip menininkas2
Virgis Šidlauskas

Tikriausiai dažnam yra tekę pakliūti į situaciją, kur daug žinančiu besidedantis jaunuolis staiga ima pasakoti apie jau seniai visiems girdėtus dalykus lyg apie beprotiškiausią naujieną.

„Ir sunkus lietus kris“, arba 70 metų vienoje dainoje10
Domantas Razauskas

Šiandien mano apžvalga skirta vienai neeilinei moteriai – Patti Smith.

Gruodžio 16 d., 2016
Laiškai iš kaimo. Gruodžio mintys: nuo Ūlos iki Plaskiniškių2
Henrikas Gudavičius

Staiga užėjusi žiema, su sniegu ir dvylikos laipsnių šalčiu, staiga ir išsikvėpė. Ir vėl rūškanas rytas nesiskiria nuo niūrios pavakarės. Nesinori niekur važiuoti, geriau jau nuklysti mintimis į praeitį.

Gruodžio 15 d., 2016
Prof. Irena Veisaitė: „Gyvenimas turėtų būti skaidrus“11

Yra ir dar viena priežastis, kodėl niekada nerašiau apie savo patirtis... Man atrodo, kad rašydamas žmogus turi pilnai atsiverti. Jeigu toks atsivėrimas neįvyksta – rezultatas neįdomus.

Iliustruotos knygos gimimas
Indrė Saudargienė - Žurnalas „Tarp knygų“

Retai kuris iš mūsų skaitydami knygą pagalvojame, kam turime būti dėkingi už šį nuostabų žmonijos kūrinį. Knygą, kaip ir duoną, gaminti žmonės mokėsi ištisus tūkstantmečius.

Gruodžio 14 d., 2016
Humoro filosofija. Pokalbis su rašytoju Aloyzu Tendzegolskiu4
Česlovas Skaržinskas

Sakoma, kūryba iš niekur neateina – ją maitina gyvenimas. A. Tendzegolskio kūrybai būdingas itin savitas literatūrinis braižas: kone matematinis mąstymas, taiklus, spalvingas satyrinis žodis. 

Kodėl Šekspyrui nepatiktų šiuolaikinė rinkodara?
Viktorija Rimaitė - Doxa

Gyvename vaizdų, o ne žodžių visuomenėje, kurioje vartojimas skatina vartojimą.

Gruodžio 13 d., 2016
Pats sau orkestras – Saulius Petreikis3
Gediminas Kajėnas,Kostas Kajėnas - Bernardinai.TV

„Savo muziką turi išgirsti savy, kitaip viskas tebus kartojimai ir imitacija...“, – sako multiinstrumentalistas ir kompozitorius Saulius Petreikis, keliaujantis po pasaulį muzika.

Kodėl poezija?2
Kornelijus Platelis

Kodėl poezija tebedėstoma ne tik Lietuvos, bet ir likusio pasaulio bendrojo lavinimo mokyklose, nors ji lyg ir traukiasi iš apyvartos, jos skaitytojų skaičius mažėja? Kodėl ji tebelaikoma reikšminga?

Gruodžio 12 d., 2016
Režisierius M. Meilūnas: „Pasakymas „tai – ne teatras“ – kartais yra geras komplimentas“1

Spektaklis mobilus, jame tik muzikantai su instrumentais ir aš su mikrofonu. Tai net ne spektaklis, o labiau bitnikų stiliaus skaitymas. Arba jam session‘as.

Vyti(s) dabartį2
Vaidas Jauniškis - Kultūros savaitė

Tiesiogiškiausias sprendimas būtų išrinkti keletą paminklo variantų ir Lukiškių aikštėje surengti normalias liaudiškas kumštynes – kas išliktų gyvas, to ir tiesa. Juk iš tiesų taip rašoma istorija.

Gruodžio 9 d., 2016
Gintautas Mažeikis: „Vyriausybės programa ir darnus kultūrinis susipaprastinimas“1

Vytauto Didžiojo universiteto Filosofijos ir socialinės kritikos katedros vedėjo, profesoriaus Gintauto Mažeikio komentaras

Benas Šarka: „Kartais ir meistras pargriūna, užkliuvęs už akmens“4
Vaiva Lanskoronskytė - Kelionė

Savo kūryba, vaidenimaisis, Benas Šarka siekia universalios meno kalbos, kuri pranoktų vienos ar kitos visuomenės grupės susikalbėjimo kodus.

Žym Žymas, arba Ramūno Paniulaičio avangardas1
Literatūra ir menas

Paniulaitis išskirtinis tuo, kad per palyginti trumpą laiką sukūrė savo socioestetinę konceptualizmo sistemą.

Romantizmo kartos deimantas5
Anna Mikonis - Naujasis židinys

Andrzejus Wajda (1926–2016) visuomet buvo greta.