Kultūros pokalbiai | Kultūra

Jono Meko išminties pamokos

„Mano pareiga yra toliau tęsti darbą – neišduoti tų šventųjų poetų, rašytojų, dailininkų, meno ir mokslo žmonių. Tų, kurie darė viską, kad žmonija būtų subtilesnė“ .

MO muziejus kaip pareiškimas
Kristina Tamelytė - Naujasis Židinys-Aidai

Kuriant „muziejų be sienų“, aiškiai suvokta nesusikalbėjimo ir skirtingų žodynų problema, todėl pasitelkta įvairi strategija šią prob­lemą spręsti.

Debuhalterizuoti biudžetą

„Mane patį į tos pačios Finansų ministerijos tinklalapį lįsti privertė plačiai nepastebėta, bet nišinę kultūros bendruomenę sukrėtusi gruodžio pabaigos naujiena, paskelbusi apie Estijos kultūrininkų minimalaus atlyginimo didėjimą iki 1300 eurų.“

Įvertino M. Ivaškevičiaus partizanus: ne idealizuoti herojai, o sudėtingos asmenybės
lrt

Ar reikėtų atšaukti M. Ivaškevičiui paskirtą Nacionalinę premiją? Literatūrologo L. Jonušio ir istoriko A. Anušausko komentarai.

R. Čičelis: Jonava man – mažasis pasaulio centras
Irena Nagulevičienė - Jonavos naujienos

Savo įžvalgomis apie literatūros kritiko, rašytojo, žurnalisto, mokslininko, piliečio patirtis pasidalijo Ramūnas Čičelis.

Visa tiesa apie Kauno gatvių katinėlius
Kotryna Lingienė - Kaunas pilnas kultūros

Nuo elektros skydinių, vamzdžių, sienų, žaliuzių, taksofono būdelių ir kitų viešų paviršių besišypsantys katinėliai spėjo tapti vienu šiuolaikinio Kauno simbolių.

Rekonstruota G. ir N. Urbonų instaliacija „Villa Lituania“ skatina permąstyti Lietuvos praradimų istoriją

Laisvės gynėjų dienos išvakarėse pristatyta Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatų N. ir G. Urbonų sukurto Lietuvos paviljono rekonstrukcija – projektas „Villa Lituania“.

Su bilietu ir be jo
Julius Sasnauskas OFM - Šiaurės Atėnai

„Dabar tarp kitų kalėdinių triukų – ir šis senas autobuso bilietas. Niekam jo nereikėjo ir nereikės. Nežinia kiek metų išbuvo Naujojo Testamento knygelėje tarp visokių niekniekių.“

Julija Reklaitė – geležinė Lietuvos kultūros ledi
Miglė Lopetaitė - ITLIETUVIAI.LT

„Esu kur kas laisvesnis žmogus, nes žinau, kad galiu veikti daug dalykų“, – teigė kultūros atašė pareigas Italijoje baigianti J. Reklaitė.

Ar įmanomas krikščioniškas menas?
Bernardinai.TV

Vilniaus universiteto Kontinentinės filosofijos ir religijos studijų katedros profesoriaus Tomo Sodeikos pranešimas „Krikščioniškas menas – contradictio in adiecto?“. 

Teatrai ir poligonai
Justė Vyšniauskaitė - Kaunas pilnas kultūros

Dabartinis Kauno įgulos karininkų ramovės vedėjas G. Macijauskas, tarnavęs kariuomenėje, norėtų matyti ramovę pilną žmonių – ir ne tik uniformuotų, bet ir šiaip leidžiančių laisvalaikį su šeima.

Ar Vilniuje turėsime Czesławo Miłoszo oro uostą?
Tomas Daugirdas - Naujasis Židinys-Aidai

Labiausiai Vilniaus oro uostui tiktų Czesławo Miłoszo vardas. Jis yra daug savesnis Vilniui ir artimesnis šiandienei Lietuvai nei Kantas – dabartiniams Kaliningrado gyventojams.

Apie poetę O. Baliukonę: pagarba didiesiems, kurie neužgožia mažųjų

„Žinot, jūs nepaisykit tų savo baimių ir kurkite toliau. Nes kas nori kažką tikra užčiuopti – turi eiti tolyn, nežiūrėdamas savęs.“

Laiškai iš kaimo. Žiema ateina. Ar pasidžiovei savo nagines?

„Kodėl paskutinį šių metų mėnesį vis dėlto parūpo sušnekti apie nagines, apie lietuviškus ir rusiškus keiksmažodžius, netgi apie visokius saldžių šokių nešvankumus?“

Visas MO muziejus – kitokios patirties eksperimentas

MO muziejaus atidarymas sukėlė ažiotažą, ir lankytojų banga neslūgsta. „Tai sprogdinantis jausmas“, – videoreportaže apie šiuolaikinės muziejininkystės pokyčius teigė MO muziejaus vadovė.

M. Ivaškevičius: dėl visa ko turėkime nusižiūrėję kitą šalį

„Ši valdžia truputį traktuoja mus kaip vaikus, o tai man nepatinka. Tarkime, daro už mus sprendimus, kuriuos galbūt mes įstengtume padaryti patys“, – sako M. Ivaškevičius.

Pasaulį galima kišenėje nešiotis
Rasa Kazlas - Draugas

Žurnalistė, dokumentinių filmų kūrėja, is­to­rijos mokslų daktarė Gražina Sviderskytė gyvena dviejose vietose: Lietuvoje ir Kanadoje.

M. Ivaškevičius: Lietuva suskaldyta ir pasidalijusi

Turėtume labiau mylėti vieni kitus. Tai nėra sunkus uždavinys. Tuo įsitikinęs prozininkas ir dramaturgas M. Ivaškevičius.

Dukterie Jeruzale
Giedrė Kazlauskaitė - Šiaurės Atėnai

„Sekmadienį mus, poetus iš užsienio, nuvežė į Jeruzalę. Žmonės plūdo prie Kristaus kapo, tikėdamiesi, matyt, Dievo molekulių.“

Šiuolaikinio šokio 2018-ieji. Kokią naudą Lietuvai generuoja šiuolaikinis šokis?

Apie pasiektus rezultatus pokalbis su Lietuvos šokio informacijos centro vadove G. Masteikaitė ir Šuolaikinio šokio asociacijos pirmininke L. Puodžiukaitė-Lanauskienė.

Istorikas Gediminas Kulikauskas: laisvė mums tapo vienu sunkiausių išbandymų

Interviu su knygos „Lietuvio kodas“ autoriumi Gediminu Kulikausku apie tai kokie buvo, yra ir bus lietuviai.

Lietus Merkinėje

Merkinė – sužalota senoji Dainavos sostinė, senasis Lietuvos kunigaikščių miestas, dar XV a. gavęs Magdeburgo miesto teises... Bet tai – istorija. Dabar miestas virtęs tyliu provincijos miesteliūkščiu.

Ernstas Jungeris – karys ir rašytojas, 101-erių tapęs kataliku

Vieno žymiausių savo kartos vokiečių rašytojo Ernsto Jungerio portretas.

Vilniaus geto knygnešiai
Nijolė Bulotaitė - Vilniaus universiteto biblioteka

Apie D. E. Fishmano knygą apie Vilniaus žydų geto knygnešius – žmones, rizikavusius gyvybe gelbstint unikalias žydų istorijos, kultūros, meno vertybes.

Antruku nuo stoties iki „Niujorko“ arba „Kamčiatkos“

Tai bene populiariausias studentų kelias sostinėje – iš namų su kuprine, pilna mamos kotletų, uogienių ir kitokių skanėstų, tiesiai į „Niujorką“ ar „Kamčiatką“.

Rašytoja D. Opolskaitė: be stipraus kalbos instrumento neturėsime tikrosios savos literatūros
Metai

„Turime subrandintą kalbą, bet nesugebame ja naudotis, – svarsto D. Opolskaitė. – Daugybė naujų, jaunų autorių neišsikelia sau kalbos instrumento valdymo kaip pirmos būtinybės ženklo.“

Vakaro liudijimas

„Gyvenu tarsi nerealioje kaimo palėpėje – joje išaugo sielos namai. Joje sutelpa ir džiaugsmas, ir liūdesys, ir skausmas.“

Filme „Tumo kodeksas“ – savas ir šiuolaikiškas Vaižgantas
lrt

Filmo „Tumo kodeksas“ režisierius E. Belickas įsitikinęs: sutikę Vaižgantą šiandien nejaustume jokio kartų skirtumo. 

Kaip Kalėdas ir Naujuosius švęsdavo studentai tarpukariu?

Žibėjo frakai, lankėsi iškilūs asmenys, piktinosi pats Maironis – akimirkos iš tarpukario studentų švenčių minėjimų.

2018-ųjų metų žodžiai

Kultūrai šie metai baigėsi su politiniu trenksmu. Jei teisingai supratau, atstatydintoji ministrė ne itin sparčiai ruošėsi važiuoti per kultūrą buldozeriu, tai ir neįtiko.

N. Voketaitienė apie 50 metų, atiduotų modelio karjerai

N. Voketaitienės modelio karjerą nulėmė atsitiktinumas. Daili lietuvaitė išsiskyrė ypatingu grožiu. „Gyvenimas mane pastūmėdavo ten, kur neplanuodavau atsirasti“, – teigė ji.

Freken Petronėlė
Audrius Musteikis - Šiaurės Atėnai

Literatūra ir teatras. Du Petronėlės Česnulevičiūtės pasauliai. Čia jos knygos. Lietuviškos, rusiškos. Taip pat lenkų, vokiečių kalbomis – sukaupta gal net viskas, kas tik galėjo pasiekti mus pro geležinę uždangą.

Dzūkuojanti V. Povilionienė: „Jei pats mažas, tai ir tavo tėvynė – nykštukų namelis“

„Matyt, taip ir neįprasiu prie šiuolaikinių Kalėdų. Mano vaikystės laikais Kūčios, Kalėdos ateidavo tada, kai jos ateidavo – būtent tomis dienomis, ir ne anksčiau“, – sako etnologė.

Eglutės originalumas – požiūrio į Kalėdas atspindys

Prieš pirkdami kalėdines dekoracijas gerai pagalvokime, ar iš tikrųjų mums jų reikia ir kuo galėtume jas pakeisti.

Žinių bomba Karo muziejuje
Edvinas Grin - Kaunas pilnas kultūros

Muziejus turi keistis, tapti patrauklia ir atvira vieta renginiams. Vieni žmonės nori pramogauti, kiti – sužinoti – muziejus turi atliepti visų lūkesčius. Taip mano Vytauto Didžiojo karo muziejaus darbuotojai.

Apdovanotos kūrybai ir kitų supratimui atviros Europos bendruomenės

Užbaigiant pirmuosius „Kūrybiškos Europos“ projekto „Stebuklingi kilimai“ metus, įteikti ir pirmieji Europos bendruomenių apdovanojimai „Bendros kūrybos ir supratimo link“.

Prof. V. Landsbergis: Kalėdos yra proga šeimos inventorizacijai

Apie prof. V. Landsbergio ir prof. G. Landsbergienės meniškus šventinius atvirukus, vaikystės ir dabarties Kalėdų tradicijas.

Penkis dešimtmečius radijo eteryje dirbanti B. Lukošiūtė-Teta Beta: mano gyvenimas – ne vien rožėmis klotas

„Tada nesvajojau apie eterį ir niekada anksčiau nemaniau, kad kada nors jame sveikinsiuosi su klausytojais“, – prisipažino LRT vedėja B. Lukošiūtė.

Prof. I. Smetonienė: nebūtume išlaikę archajiškos kalbos, jeigu nebūtume buvę tokie tinginiai

Pokalbis su prof. dr. I. Smetoniene apie tai, kuo ypatingas mūsų tautos santykis su savo kalba, apie valstybinės lietuvių kalbos kelią, susipriešinimo tarp kalbininkų ir visuomenės priežastis.

Samurajai, nindzės, laužai ir „Šventė“ su režisieriumi A. Jankevičiumi
Justė Vyšniauskaitė - Kaunas pilnas kultūros

„Nėra didesnio idėjų šaltinio ir katalizatoriaus nei kiekviena nauja diena, – tvirtino režisierius A. Jankevičius. –  Neturiu galvoje jokių grandiozinių įvykių. Kuo daugiau triukšmo, tuo mažiau galvos.“

Penki pasiūlymai būsimam kultūros ministrui

Lietuvai linkėčiau ministro, kuris suvoktų, kad G. Orwellas nerašė apie gyvulininkystę ir ūkių plėtrą. Kad būsimas ministras į kultūros lauke dirbančiuosius nepamirštų pažiūrėti jautriau.

„Esame kampuota visuomenė“

Pastaruoju metu daug žmonių atrado bėgimą, sporto klubus. Sportas kažkuria prasme yra simbolis mūsų šiuolaikinės kampuotos visuomenės, sako šokėjas Marius Pinigis. 

Pokaris, kuris niekad nesibaigs

„Motina pasakojo, kad anksčiau jaunimas ar senimas per vakarą tik kvortą išvargdavo. Dabar maukiama stiklinėmis.“

Ko niekaip nepakeisime
Julius Sasnauskas OFM - Šiaurės Atėnai

Norėtųsi pagaliau advento, – nesvarbu, tylaus ar panašaus į turgų, – kuris nors laikinai sustabdytų Kristaus paieškas.

Beno žiburėliai

„Benas stengiasi įsigilinti į prisitaikėlišką ir gyvulišką žmonių gyvenimo būdą. Kas jie, mūsų laikų chameleonai, tarsi jau gimę pataikauti, meluoti, intriguoti?“

Vertėjas iš lietuvių kalbos: lenkai – politikai, lietuviai – poetai

„Savo vertimus laikau misija parodyti lenkams, kas vertinga lietuvių literatūroje ir kultūroje“, – sako Kamilis Pecela.

Kaip kurti kultūrinę diplomatiją?

Nacionalinėje bibliotekoje diskutuota apie kultūrinę diplomatiją - kuo prie jos gali prisidėti pati biblioteka?

Eseistas L. Jonušys: užmojis literatūroje nušviesti visuomenės aktualijas – rizikingas
Metai

Vertėjas, eseistas L. Jonušys mano, kad per šimtą metų patirtas lietuvių literatūros kokybinis šuolis yra akivaizdus, ir netiki, kad jis virs nuosmukiu.

Vienkiemių vaikai

„Mes, vienkiemių vaikai, vienąkart per metus suvažiuojame iš didelių miestų į Merkinę, į garsius rugpjūčio mėnesį vykstančius Roko atlaidus. Ir iš naujo viską prisimename.“

Laiškai iš kaimo. Lapkritis – šaknų kasimo laikas

H. Gudavičiaus tradiciškai šeštadienio dienoraštyje – apie vaistingųjų šaknų kasimą, Lietuvos ir pasaulio vaistažolių ūkius ir mokėjimą išbūti laukinėje gamtoje.