Kultūros pokalbiai | Kultūra

Gegužės 1 d.
Jozefos laiškai: tremties ir atminties istorija
Rosita Garškaitė

Prieš porą metų Michaelis Sagatis rado senus prosenelės laiškus, kurie dabar eksponuojami Genocido aukų muziejuje. Laimingų atsitiktinumų virtinė jį atvedė į Vilnių pažnti šeimą ir mūsų regiono istoriją.

Balandžio 30 d.
Architektas J. R. Palys: „Kiekvienas žmogus – savo miesto ambasadorius“1

Kiekvienas miestas yra jo gyventojų nuosavybė, todėl vizija, kokiame mieste norima gyventi, turi ateiti iš kiekvieno žmogaus asmeniškai.

Modernioji renginių industrija – ar technologijos pakeis žmones?

Technologijos skverbiasi visur, kur tik įmanoma – gyvenimo be jų nebeįsivaizduojame. O kaip renginių organizatoriai, kurie siekia bet kuria kaina kas kartą nustebinti ir patenkinti susirinkusią auditoriją?

Džiazas, besilaikantis ant entuziastų pečių
Rūta Šetikaitė

Sveikiname visus su Tarptautine džiazo diena! Pokalbyje su Lietuvos džiazo federacijos prezidentu Julijumi Grickevičiumi – apie džiazo padėtį mūsų šalyje ir tai, kuo džiazas svarbus kiekvienam iš mūsų.

Balandžio 28 d.
Pokalbis su istoriku T. Vaiseta – apie slenkstį, už kurio pasikeičia suvokimas
VU naujienos

32 metų istorikas T. Vaiseta sutiko pasikalbėti apie tai, kaip universitetas ugdo gebėjimą mąstyti

V. Rumšas: lietuviai emigruoja, nes jiems atsibodo melas15
Vytenis Radžiūnas - lrt

V. Rumšas teigia, kad esame nykstanti tauta, tačiau kartu jis kelia klausimą: gal žmonės išeina tam, kad sugrįžtų? Iškart ir atsako: nebent į švaresnę Lietuvą. 

Laikinoji kultūros sostinė1
Domas Lavrukaitis

Visai neseniai Kaunas tapo 2022 metų Europos kultūros sostine. Praėjus pergalės šventei verta kritiškai įvertinti ateities scenarijų ir atlikti trumpą (auto)refleksiją, kurios įžvalgos kitus 5 metus ir vėliau galėtų lydėti mūsų miestiečių gyvenimą.

Tapytojas Giedrius Zaura: „Mano tikslas – padaryti darbus lengvus“75
Laura Urbaitytė

„Sugalvoju algoritmą ir griežtai jo laikausi kūrimo procese. Mano darbuose dominuoja pasikartojantis brūkšniavimas iš kairės į dešinę arba nuo viršaus iki apačios“, – savo darbų specifiką apibūdina menininkas.

Balandžio 27 d.
Elžbieta Latėnaitė: „Stipriausias tas, kuris myli“2
Rūta Jakimauskienė

„Kiekvienas įvertinimas – ar žiūrovo geras žodis, ar šeimos palaikymas, ar kritikų, komisijos pagyrimas – visada šildo. Mes susitinkame su daugybe žmonių spektaklių metu, ir man rūpi, kaip tai juos veikia“, – sako aktorė E. Latėnaitė.

G. Arlickaitė: „Mūsų gervės statulėlė yra vienas gražiausių kino apdovanojimų Europoje“
Auksė Podolskytė

„Auksinės gervės“ vertas dar didelis būrys senojo lietuvių kino profesionalų. Mūsų pareiga neleisti jų užmiršti“, – interviu kalba viena iš LiKA steigėjų G. Arlickaitė.

Balandžio 26 d.
W. Smarzowskis: už naują filmą trejiems metams pateksiu į kalėjimą
Izolda Keidošiūtė - lrt

Filmas „Volynė“ nėra nukreiptas prieš ukrainiečius, tai filmas, kuris rodo, kuo gali tapti žmogus, gavęs leidimą žudyti, sako prieštaringai vertinamos kino juostos režisierius W. Smarzowskis.

Menininkė Rūta Butkus kino seanse iš žiūrovų reakcijų kurs šokį

 „Lofte“ bus pristatytas „Future Shorts“ pavasario sezonas. Jo programą pristatys šiuolaikinio šokio menininkė Rūta Butkus. Jūsų dėmesiui – interviu su Rūta.

Kompozitorius Laimis Vilkončius: „Roko opera „Eglė“ – mano gyvenimo kūrinys“

Apie ilgą ir vingiuotą roko operos „Eglė“ kelią iki didžiosios scenos – pokalbyje su jos autoriumi, kompozitoriumi Laimiu Vilkončiumi.

Ar poezijos knyga namuose keičia moksleivio matematikos pasiekimus?19
Algirdas Zabulionis - Vilniaus politikos analizės institutas

KODĖL vienos šalies moksleivių matematikos pasiekimai skiriasi nuo kitos šalies? KODĖL kaimo moksleivių matematikos pasiekimai skiriasi nuo miesto? KODĖL mergaičių pasiekimai skiriasi nuo berniukų?

Balandžio 25 d.
Keturios kartos ir daugiau nei šimtmetis Lietuvos istorijos
Ieva Šadzevičienė

Parodoje „Kartos ir likimai“ pristatomos keturios menininkų šeimos kartos: tarpukario diplomatas ir rašytojas Jurgis Savickis, jo sūnūs Algirdas ir Augustinas, anūkas Raimondas Savickas ir proanūkė Ramunė Savickaitė-Meškėlienė.

A. Švedas: norėtųsi, kad istorinė kultūra būtų permąstyta iš naujo4
Rimantas Kmita - lrt

Praeities faktai ir reliktai svarbūs, bet dar svarbesni klausimai, kuriuos naujai ir visus nustebindamas užduoda rašytojas, kino režisierius ar istorikas. Taip sako istorikas Aurimas Švedas.

Kilminga menininkė, nuo kurios prasideda moderniojo meno knygos1
Gintaras Karosas

Netekome vienos garsiausių moderniojo meno kūrėjų – mirė lenkų menininkė Magdalena Abakanowicz. In memoriam, skirtas šiai talentingai asmenybei.

Balandžio 24 d.
„Mažoji studija“: pokalbis su režisieriumi Jonu Vaitkumi
Kun. Arūnas Peškaitis OFM - Mažoji studija

„Mažosios studijos“ laidoje „Kultūra ir religija“ kun. Arūnas Peškaitis kalbina Lietuvos teatro ir kino režisierių Joną Vaitkų.

Kodėl Lietuvoje trūksta drąsių recenzijų2
Birutė Rutkauskaitė - lrt

„Manau, kad visame pasaulyje knygų recenzijos nėra labai gerai skaitomos. Jos ir nebus gerai skaitomos, nes kultūra nėra kriminalai, politika ar verslo naujienos, kurios rūpi kiekvienam žmogui“, – sako Audrius Ožalas.

Baltijos jūros choro repertuare – ryškiausi šio krašto kūriniai
Asta Banionytė

Netrukus koncertinį turą pradės Baltijos jūros choras, į kurį susibūrę Lietuvos, Latvijos, Lenkijos ir Rusijos dainininkai supažindins klausytojus su ryškiausiais savo šalių šiuolaikinių kompozitorių kūriniais.

Balandžio 23 d.
Apie architektūros komunikacines funkcijas ir policijos pastato Giraitės g. 3 atvejį
Justinas Dūdėnas

Architektūra beveik visada yra politiška. Bet kokia architektūra organizuoja ir kontroliuoja mūsų veiksmus – ji valdo, kaip mes judame, kaip orientuojamės, prie ko galime prieiti ir kas nuo mūsų paslepiama.

Šuolis į nežinią, arba Apie XIX amžiaus lietuvių literatūrą
Agnė Grinevičiūtė - Universitas Vilnensis

Pokalbyje su literatūrologe Brigita Speičyte – apie tai, kuo reikšminga, ypatinga XIX amžiaus lietuvių literatūra.

Balandžio 22 d.
Arca. Be pavadinimų, be laiko6
Domantas Razauskas

„Himnas, niūniuojamas į ausį, garso katedra, pilna aidų ir mistinių potyrių, siurrealistinė karo nuojauta, romantiškai melancholiškas padaras iš veidrodžių karalystės“, – rašo D. Razauskas apie naujausią venesueliečio muzikos kūrėjo A. Ghersi albumą.

Balandžio 21 d.
R. Tuminas: buvo abejonių, ar reikia ryžtis gastrolėms į Lietuvą4
Birutė Vyšniauskaitė - lrt

„Šių dienų aš nesuprantu ir aktualijų jose neieškau, todėl mano žvilgsnis, kaip ir anksčiau, krypsta į klasiką“, – LRT.lt sako režisierius R. Tuminas, šiuo metu Lietuvoje viešintis su J. Vachtangovo teatru.

Tapytojas A. Zakarauskas: „Esu atviras savo žiūrovams“
Bernardinai.TV

„Tapyboje man patinka, kai atsiranda daug netikėtumų. Juos vartau, sukalioju, keikiuosi, džiaugiuosi – kitaip nemoku“, – atvirauja menininkas A. Zakarauskas. Daugiau apie kūrybą, meno prasmę ir tai, kas nuteikia pozityviausiai – videoreportaže.

Balandžio 20 d.
Spektaklis „Karas dar neprasidėjo“: tiesą lengviau pakišti po kilimu
Brigita Kulbytė

Prieš spektaklio „Karas dar neprasidėjo“ premjerą Juozo Miltinio dramos teatre – pokalbis su režisieriumi Tomaszu Leszczyńskiu ir scenografe Elena Lola Loli.

Gyvenimiškosios publicistikos vėrinys4
Valentinas Sventickas

„Tik pavartęs šią knygą pamačiau daug Dzūkijos krašto, man savo krašto, žmonių pavardžių, realijų. Tai skatino skaityti, domėtis, nerti į šią knygą. Joje atsiskleidžia istorija“, – apie Č. Skaržinsko knygą rašo V. Sventickas.

Balandžio 19 d.
Literatūros magas Kimas Leine – apie skaudžias patirtis ir iš jų gimstančią kūrybą
Miglė Apyvalaitė - VU naujienos

Įspūdžiai iš susitikimo su danų rašytojumi Kimu Leine, kuris pasakojo apie sukrečiančias asmenines patirtis, kūrybos kontekstus, apie tai, kokiomis sąlygomis gimsta gera literatūra.

„Open House Vilnius“: kaip laikotarpių kaita formuoja architekto asmenybę?

Artėjant trečiajam atviros architektūros festivaliui „Open House Vilnius“ pokalbyje su architektais – apie tai, kokį pėdsaką kūrėjų asmenybės palieka Lietuvos architektūroje.

„Baroque Contempo“ – kvartetas, kuris skamba kaip viena asmenybė12
Jurgita Jačėnaitė

Apie baroko muzikos ir džiazo sintezės idėjos atsiradimą, kitokio skambesio paieškas ir naująją programą, kurią bus galima išgirsti balandžio 23 d. Vilniaus Bernardinų bažnyčioje – pokalbyje su kvarteto „Baroque Contempo“ nariais.

Balandžio 18 d.
M. V. Dragus: „Baigiamieji egzaminai“ – kaip svogūnas, kurį lupant prisikasama prie šerdies
Dovilė Raustytė

Interviu su aktore M. V. Dragus, parengtas Kanuose po rumunų režisieriaus C. Mungiu filmo „Baigiamieji egzaminai“ premjeros. 

Atvirlaiškis iš Lijono
Rolandas Rastauskas, LNDT dramaturgas

Prieš kelias dienas LNDT spektaklio „Didvyrių aikštė“ kūrybinė komanda grįžo į trečių gastrolių Prancūzijoje – šįkart iš Lijono. Išsamiau apie gastroles – Rolando Rastausko tekste.

Karolis Kaupinis: „Filmo laikas yra mano gyvenimo laikas“ 2
Karolina Rimkutė

Pokalbis su režisieriumi Karoliu Kaupiniu apie naujausią trumpametražį filmą „Budėjimas“ ir pačią kūrybą. 

Teatrinės terapijos, arba Saulė yra juoda
Jurgita Jačėnaitė

Visiška tamsa, bet koks erdvės suvokimas eliminuotas. Galva ant pagalvės, kūnas ant grindų, ir taip prasideda „Juoda saulė“ – vizualiųjų menų, teksto skaitymo, garso, šviesos ir erdvės architektūros lydinio performansas.

Balandžio 17 d.
Kai tikrai būni1
Julius Sasnauskas OFM

Kviečiame skaityti Kazio Bradūno eilėraščių rinktinės „Liepė man būti“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2017) sudarytojo kunigo Juliaus Sasnausko įžanginį žodį.

Balandžio 16 d.
K. Kaupinis: po „Dainų dainelės“ tėvai su manimi labai rimtai pašnekėjo
Birutė Rutkauskaitė, Karolis Vyšniauskas - lrt

Legendinio konkurso „Dainų dainelė“ kūrėjai ir dalyviai prisiminė ryškiausias atmintyje išlikusias akimirkas.

Čechovas pasaulio pakrašty1
Nina Karpova, žurnalas „Teatr“

Lietuvos nacionaliniame dramos teatre įvyko Antono Čechovo „Trijų seserų“ premjera. Spektaklio režisierė – Yana Ross. Rusijos teatro žurnalo „Teatr“ apžvalgininkė stebėjo premjerą Vilniuje.

Laiškai iš kaimo. Kaip kuriama istorija ir kaip ji užrašoma 7
Henrikas Gudavičius

Henrikas Gudavičius šį kartą rašo apie skaitytą „Maidano dienoraštį“, Druskininkus, Juokų dieną, lietuvių ir rusų literatūrą. 

Kaip nupiešti Velykas? Pokalbis su Sigita Maslauskaite-Mažyliene2
Rosita Garškaitė

Apie Prisikėlimo slėpinio vaizdavimą – pokalbis su menotyrininke, Bažnytinio paveldo muziejaus direktore Sigita Maslauskaite-Mažyliene.

Kuo ypatinga paveikslo „Pieta“ ikonografija?
Rūta Janonienė

Nežinomas dailininkas sukūrė dekoratyvų, harmoningos kompozicijos, jautriai ir subtiliai nutapytą paveikslą, žavintį meistriškai perteikta ne gniuždančios, bet užuojautą, viltį ir ramybę teikiančios kančios išraiška.

Balandžio 15 d.
Kultinis serialas „Tvin Pyksas“ įkvėpė netgi „Simpsonų“ kūrėjus5
Karolina Panto - lrt

Prieš 27 metus pasirodė pirmoji kultinio amerikiečių serialo „Tvin Pyksas“ serija. Vos pasirodęs „Tvin Pyksas“ tapo reikšmingu visame pasaulyje, žinoma, ir Lietuvoje.

Lietaus šuo3
Domantas Razauskas

„Šiandien kalbėsiu apie Tomą Waitsą. Ir girdžiu, kaip greičiau plakti ima daugelio mano bičiulių širdys – puikiai žinau, koks Tomas Waitsas yra svarbus tūkstančiams melomanų, poetų, dailininkų, aktorių, kino kūrėjų“, – rašo D. Razauskas.

Balandžio 14 d.
Sušaudytas Kristus, skaičiai ir kitos Antrojo pasaulinio karo pamokos Gdanske2
Donatas Puslys

Jėzus ne tik nukryžiuotas, tačiau ir sušaudytas sovietinių karių, trypiančių okupuotą Lenkijos dalį. Peršauta Kristaus figūra su įstrigusia kulka Antrojo pasaulinio karo muziejų Gdanske pasiekė iš Žemutinės Silezijos.

„Kino pavasaris“: menas apie meną
Austėja Mikuckytė

„Spalvingas filmų penketukas maloniai nustebino. Jis taikliai apibūdina „Kino pavasario“ filmus, neapsiribojančius emocijų pakutenimu, visada apeliuojančius ir į žiūrovo intelektą“, – aptardama festivalio programą rašo A. Mikuckytė.

Balandžio 13 d.
O. Šurajevas: jei humoras nieko neįžeidžia, tai silpnas humoras2
Inga Janiulytė - lrt

Jeigu satyra ar humoras nieko neįžeidžia, vadinasi, tai silpnas humoras, LRT KLASIKOS laidoje „Džinsai“ sako humoristas Olegas Šurajevas, kuris neseniai įkūrė satyros portalą 1k.lt.

Unikalaus balso solistė, operos primadona Irena Milkevičiūtė švenčia jubiliejų

Balandžio 14 d. visų operos gerbėjų laukia ypatingas vakaras – Vilniaus kongresų rūmų scenoje operos primadona Irena Milkevičiūtė švenčia savo jubiliejų.

„Keistuoliai“ apie naują spektaklį: „Ateina laikas kurti apie tai, kas skauda“
Agnė Vidugirytė

Mintimis apie kūrybinius ieškojimus ir atradimus dalijasi „Edžio Agregato“ kūrėjai – režisierius Aidas Giniotis ir aktoriai Ieva Stundžytė bei Darius Miniotas.

Džiazas socialistinėje Lenkijoje: nuo užmaršties iki tarptautinio pripažinimo3
Vitalijus Gailius

Mūsų kaimynų lenkų džiazas išties spalvingas, įdomus ir susilaukęs pripažinimo visame pasaulyje reiškinys. Rytinėje Europos dalyje tai viena stipriausių šio žanrų scenų. 

Balandžio 12 d.
Legendinis kino režisierius K. Zanussi: Lietuva ir Lenkija kartu pasiekė didžių pergalių3
Birutė Vyšniauskaitė - lrt

Lenkijos kino ir teatro režisierius bei prodiuseris Krzysztofas Zanussi įsitikinęs, kad santykiai tarp Lenkijos ir Lietuvos yra pasmerkti būti geri, nes kitos išeities abi valstybės esą neturi.

Kaip ištiesinti kryžių?
Vaidas Jauniškis - menų faktūra

Ar ne geriau būtų skirti apdovanojimą metų aktoriui, o ne vaidmeniui? Nes komisijos dažniausiai ir skiria už tai, kad jis „fainas žmogus“, „gerai scenoje atrodo“, pagaliau už jo kūrybinę aurą, ir tik retai – už tai, kad jis sukūrė stiprų konkretų vaidmenį.