Kultūros pokalbiai | Kultūra

Stebuklas tam, kad taptum žmogumi

Kotrynos Petraitytės Bruno Bettelheimo knygos „Kodėl mums reikia stebuklo“ recenzija.

Architektė D. Gasiūnienė: „Labai tikiu Panevėžio atsinaujinimu“
Senvagė

Pokalbyje su Panevėžio miesto savivaldybės valdininke architekte D. Gasiūniene – apie savo architektūrinį ir kultūrinį veidą keičiantį Panevėžį.

Katastrofa ar galimybė: socialinė Edvino Klimo kūryba
Aurelija Seilienė - Senvagė

Menotyrininkė Aurelija Seilienė aptaria naujojo Lietuvos dailininkų sąjungos Panevėžio skyriaus nario – tapytojo Edvino Klimo – kūrybą.

Ilona Mažeikienė: „Nesinori likti kaip musei gintare“3

Pokalbis su Vytauto Kasiulio dailės muziejaus vadove I. Mažeikiene apie muziejaus gyvenimo šventes ir kasdienybę, parodų politiką ir planus.

Valda Bičkutė: „Norisi, kad poezija būtų arti žmonių“10

„Šis poetinės improvizacijos spektaklis – mano kaip aktorės žaidimas, mano kaip aktorės malonumas, mano kaip aktorės kontaktas su žmogumi“, – sako V. Bičkutė. Pokalbyje su ja – apie naująjį skaitomojo teatro darbą ir poezijos grožį.

P. Makauskas: „Analizuodamas Dostojevskį, turi galimybę susitikti patį save“1

Pokalbyje jaunosios kartos režisierius Povilas Makauskas kalba apie savo naują spektaklį pagal rusų literatūros klasiko Fiodoro Dostojevskio romaną „Broliai Karamazovai“.

TheATRIUM: atominis cepelinas

Pokalbis su pirmojo tarptautinio teatro festivalio TheATRIUM iniciatoriais – apie šį festivalį ir apie būsimus.

Čiurlioniana1

Menininkui Džiugui Palukaičiui tikrai tinka eksponuoti savo darbus M. K. Čiurlionio muziejuje – turbūt ne veltui šiam susidūrimui daro įtaką giminystė su M. K. Čiurlioniu.

Oskaro Koršunovo „Išvaryme“ – nauji aktoriai2

„Ne pirmą kartą tenka įvesti naujus pagrindinių vaidmenų aktorius, žmones, kurie tam tikra prasme ir kuria spektaklį – tokius ypač sunku pakeisti. O Monika Vaičiulytė ir Ainis Storpirštis tokie ir yra“, – sako režisierius O. Koršunovas.

Įvertino protesto kultūrą Lietuvoje: gerų maišto dainų neturime2
lrt

Donato Puslio teigimu, svarbus ir bendro raštingumo stygius – šiandienos reikalus suprasti vis sunkiau, todėl imama laviruoti tarp protesto dainų ir tokių, kuriose – tik vaikiškas maištas.

„Mažoji studija“: pokalbis su Žygimantu Digaičiu1
Kun. Arūnas Peškaitis OFM - Mažoji studija

Pokalbis su Žygimantu Digaičiu, knygos „7 kvadratiniai metrai: neįprasti kalėjimo dienoraščiai“ autoriumi. 

Ištirpęs „Kultūros nakties“ laikas5

Nuostabioji, šiltoji „Kultūros naktis“. Austėja Mikuckytė – apie ją!

Laikas9

Kiek sveria laikas? Daug? Mažai? O gal visai nieko?

Vandenynas akvariume. Neatrastas Arthuras Russellas4

Šiandien Domantas Razauskas pasakoja apie genialųjį pamirštą menininką Arthurą Russellą: „Per trumpą laiką jis nupurtė mane savo grožiu tiek kartų ir padarė tokią įtaką, kokią padaro retas kūrėjas.“

Rolandas Rastauskas: skaitymuose sugrojami brūkšniai ir kableliai

Lietuvos nacionaliniame dramos teatre antrus metus iš eilės vyks Šiuolaikinės dramaturgijos skaitymai. Programos sudarytojas Rolandas Rastauskas pasakoja apie šių metų pjeses ir naujienas.

Donaldas Kajokas apie naujausią eilėraščių rinktinę „Poezija, o gal ne ji“2

10 klausimų ir 10 poeto Donaldo Kajoko atsakymų jo ką tik pasirodžiusios naujosios rinktinės proga.

Aktorius Č. Stonys apie Teofilių Matulionį: radau mokytoją2

Pokalbis su aktoriumi Česlovu Stoniu, sukūrusiu jau dvidešimt metų gyvuojančią literatūrinę kompoziciją „Tebūnie Dievo valia“ apie arkivysk. Teofilių Matulionį. 

Undinė Radzevičiūtė – rašytoja, kurios knygos tampa įvykiais

Šiandien rašytoja U. Radzevičiūtė švenčia savo 50-metį. Sveikiname! V. Juselytė savo straipsnyje rašo: „Ačiū U. Radzevičiūtei už tai, kad Undinės ne tik gyvena pasakose, bet ir jas kuria.“

Pokalbis su Andriumi Žebrausku: užmušti savo mokytoją1
Aušra Kaminskaitė - Teatro žurnalas

Interviu su aktoriumi A. Žebrausku – apie mokytojo pašaukimą, vedlio poreikį teatre ir mokytojus kenkėjus kuriančią sistemą.

Bežadžiai žodžiai

Lietuviška žodžio forma nėra Lietuvos išlikimo, kultūros ir gerovės garantas. Justino Dementavičiaus komentaras. 

Mintautas Kriščiūnas: „Menu liudyti savo gyvenimą“1

Kaip derinti meną ir tikėjimą? Ar tai dera apskritai? Patarimais ir patirtimi dalijasi muzikantas, Šv. Kristoforo kamerinio orkestro altininkas Mintautas Kriščiūnas.

TV nemirtinga, ir jokia „Laisvės TV“ jos nenugalės

Dažnas išsilavinęs jaunuolis, paklaustas, ar žiūri televiziją, atsako, kad neturi tokio daikto kaip televizorius.

Kas jis – šiuolaikinis sakralusis menas?

Per patirtį ir vaizduotę amžinosios Europos istorijos temos šiuolaikiniame kūrinyje gali įgyti savitą formą, regimą pavidalą ir perteikti religinės kilmės žinią. S. Maslauskaitės-Mažylienės komentaras. 

A. Blaževičius: „Šiemet yra ne vienas ir ne du statulėlių verti filmai“1

„Manau, kad žmonės, prisidėję kuriant mūsų filmą, verti visų „gervių“. Ypač aktoriai“, – sako A. Blaževičius, į 11-a „Sidabrinės gervės“ statulėlių pretenduojančio filmo režisierius.

D. Razauskas: mes ne iš tų, kurie groja tas pačias dainas lygiai taip pat

„Kol yra gyvybė, visada bus ir idėjų, energijos. Kai darai tai, kas iš tiesų patinka, tai tampa kartu ir darbas, ir malonumas, ir poilsis. Aš niekada nemokėjau tiesiog gulėti pliaže“, – sako naują muzikinę programą rengiantis D. Razauskas.

Laiškai iš kaimo. Rudasis lokys Lietuvoje? Tai smulkmena...1

Kas Gamtoje yra smulkmena, o kas – stambmena? Tokia diskusija gali būti be pabaigos. Vertinimas priklauso ne nuo žvėries ar augalo dydžio, o nuo vertintojo interesų ir pasaulėjautos.

Orhanas Pamukas: „Gyventojus ir miestą sieja dvasinis ryšys“

Nuostabus pokalbis su rašytoju O. Pamuku, prieš keletą dienų šventusiu savo 65-ąjį gimtadienį. Jo naujausią romaną „Tos keistos mano mintys“ visai neseniai išleido „Tyto alba“.

V. Ušackas apie filmą B. Nemcovui: nuo aršių diskusijų iki besąlygiškos pagarbos

Vakar Kaune įvyko filmo „Pernelyg laisvas žmogus“ apie žmogaus teisių gynėją Borisą Nemcovą premjera. Apie šią juostą ir pažintį su pagrindiniu herojumi – specialus interviu su ES ambasadoriumi Rusijos Federacijoje V. Ušacku.

Gegužės mėnesio muzikos lentyna2

D. Razauskas apie praėjusio mėnesio užsienio muzikos albumus: „Gegužė, mano galva, nebuvo tokia galinga kaip balandis, tėškęs ant stalo visus kozirius. Šįkart turime reikalų su karaliais, bartukais ir damomis. Bet paklausyti yra ką.”

„ArtVilnius'17“: atleiskite, kad aštriai11

Pirmuosius įspūdžius apie kasmetį renginį „ArtVilnius'17“ aprašo dailės kritikė B. Pankūnaitė – ne tik apie pozityviąją, bet ir apie negatyviąją dalį.

„Harmonijos dienų“ organizatorius: geranoriškumo vedami mes galime atrasti3

Skirtingos religijos, skirtingos pasaulėžiūros. Ar tai suderinama? Festivalio „Harmonijos dienos“ organizatorius L. Kondrusevičius sako, kad dvasinių dalykų esmė visur vienoda.

Fotomenininkė Ingrida Mockutė-Pocienė: „Šeima yra mūsų uostas“1

Menininkė I. Mockutė-Pocienė savo darbais, kuriuos vadina ikonomis, kalba apie nuolatinį kitimą ir gyvenimo ratą. Jos fotografijos šiuo metu eksponuojamos Vilniaus Bernardinų bažnyčioje.

L. Valatkienės paroda. Ar Lietuva tvaresnė už „Lietuvą“?

„Struktūrinė formulė“ – tai kūrinys, kuriantis paralelę tarp „Lietuvos“ kino teatro ir Lietuvos. L. Valatkienė įamžino „Lietuvos“ pastatą prieš pat jo griovimo pradžią.

Patirti peizažą3
Vaidas Jauniškis - Atviros Lietuvos Fondas

Prahos senamiestyje prie Parako bokšto saksofonistas vinguriavo „Summertime“, ir į galvą neatėjo jokia kita mintis kaip – „Europa!“

Romo Juškelio fotografijos: kurta istorijai

Straipsnis apie vieną savičiausių Lietuvos meninės fotografijos kūrėjų Romą Juškelį (1946–2016), kurio darbai, skirti Sąjūdžiui atminti, šiuo metu eksponuojami Seime.

Darius Meškauskas: jei nebūčiau aktorius, būčiau klounas arba virėjas1

Laukdamas „Sidabrinės gervės“ apdovanojimų ceremonijos, aktorius D. Meškauskas atsako į dešimt trumpų kino klausimų.

„Magicos“ magija
Kristina Steiblytė - menų faktūra

Lėlių teatras gali būti ne tik nebaisus, bet ir magiškas, reikalaujantis didelio atlikėjų meistriškumo ir kartais išskirtinai protingas.

Regio muzika – tikrai ne tik B. Marley

„Mes tikime, kad grojame sielos muziką ir judiname ne kūną, o sielą, protą ir širdį. Taigi mūsų publika yra įvairi“, – sako vienas iš muzikinio judėjimo „Groove Tribe“ iniciatorių E. Berežokas.

Ar bažnyčių paveldo apsaugą patikėsime tik šv. Agotos globai?2

Apie bažnyčių sakralinio turto ypatumus ir privalomas jų apsaugos priemones – pokalbyje su Bažnytinio paveldo muziejaus direktore S. Maslauskaite-Mažyliene ir Vilniaus arkivyskupijos ekonomu M. Juozapavičiumi.

Ceikinių bažnyčios gaisras: naujai išausta istorija

Bažnytinio paveldo muziejuje veikia trapiai Lietuvos medinei architektūrai ir sakraliniam paveldui dedikuota paroda.

Reinier de Graafas: dėl ko turi būti gėda architektui2
Rūta Leitanaitė - Statyba ir architektūra

Pokalbyje su Reinier de Graafu – apie tai, kaip per pastarąjį šimtmetį architektūra tapo nebe idėjos, o kapitalo įrankiu, kodėl tikrieji išradimai slypi ne pastato estetikoje, o nemadingose temose.

Sąjūdis ateina po sąstingio3

Šiandien minint Sąjūdžio dieną J. Bočiarovas kalba apie judėjimą – ne apie momentą. Apie budimą iš sąstingio, kuriame būti taip nepatogu.

„The Art of Dying“. Mano dėdei Artūrui atminti11

Mes turime savo mylimuosius. Turime savo žmones. Ir taip jau būna, ateina laikas su jais atsisveikinti. Šįkart – jautrus D. Razausko pasakojimas apie savo dėdę.

D. Kuolys: nacionalinė literatūra turėtų padėti įaugti į krašto tradiciją4

Pokalbis su Dariumi Kuoliu, literatūrologu, pirmosios Nepriklausomos Lietuvos vyriausybės kultūros ir švietimo ministru.

Rašytojas V. Papievis: „Lietuvių kalba yra mano namai“14

Rašytojas, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas V. Papievis sako ir mąstantis, ir sapnuojantis gimtąja kalba. Ji jam – it namai.

„Art Deco“ keliai į Lietuvą

Giedrė Jankevičiūtė kalbina požiūrį į XX a. Lietuvos dailės paveldą pakoregavusios parodos „Antanas Mončys ir jo aplinka“ kuratorių Viktorą Liutkų.  

Kino režisierė: Ameriką supratau tik buvusio vyro dėka 5
lrt

„Gal mes esame spoksanti kultūra. Niujorke gali ir nuogas vaikščioti, niekas į tai per daug nekreips dėmesio“, – apie kultūrų skirtumus pasakoja režisierė L. Plioplytė.

(Ne)vaikiškas Alberto Vidžiūno manifestas1

Šiandien Alytaus miesto teatre – A. Vidžiūno spektaklio „(Ne)vaikų žaidimai“ premjera. Skaitykite spektaklio recenziją.

Laiškai iš kaimo. Kaip svarbu pasislėpti nuo šiaurės vėjo2

Pavasaris labai šaltas. Bet vis tiek kiekvieną dieną galima išgirsti ir pamatyti tai, ko vakar nebuvo. Štai šį rytą jau supypsėjo iš šiltųjų kraštų sugrįžusi grąžiagalvė. Šis rusvas geninių būrio paukštelis visai nepanašus į kitus genius.

„Nonesuch“ fenomenas ir muzikos vizionierius Bobas Hurwitzas3

Aš nenoriu leistis į gilų drumzliną vandenį. Noriu šiandien pasikalbėti apie gyvuosius, tyliai tylutėliai darančius neišmatuojamos svarbos darbus pasaulinei kultūrai. Šiandien D. Razauskas – apie R. Hurwitzą. Apie šventę fortepijonui.