Kultūros pokalbiai | Kultūra

Pasakas renkanti gidė: Vilnius yra labai nepiktas miestas

„Aš sakyčiau, kad Vilnius yra labai nepiktas miestas. Su mūsų dvasiomis galima susitarti, susigyventi, rasti bendrą kalbą“, – patikino gidė Gabija Lunevičiūtė.

Ką menininkai veikia visą dieną?

Ką menininkai veikia visą dieną savo studijoje? Pokalbis su parodos „Ką menininkai veikia visą dieną?“, atidaromos rytoj Dailininkų sąjungos galerijoje, tapytojais.

Dar viena memorialinė nelaimė: prie Seimo norima statyti gigantišką koplytstulpį

Seimo valdyba nusprendė, kad šimtmečio proga prie parlamento turėtų atsirasti stilizuotas plieninis 17 metrų aukščio koplytstulpis, sukurtas pagal išeivijos architekto Jono Muloko projektą.

Žemininkų bendražygis
Prof. Kęstutis Nastopka - Šiaurietiški atsivėrimai

„Iš karo žaizdų, rūsčios akistatos su epocha E. Matuzevičiaus lyrikoje pajuntame XX amžiaus svorį ir skonį, sunkią kasdienę jo duoną“, – rašo prof. K. Nastopka.

#Vaikščiotojai-100 Skulptorius R. Kvintas: svarbiausia, kad lietuvis būtų geras žmogus

Beklaidžiodami Vilniuje, galime sutikti jo kurtą Cemachą Šabadą, Romainą Gary. Viešėdami Kaune – Danielių Dolskį, Rusnėje – Mahatmą Gandhį, o Nidoje – Vytautą Kernagį.

„Mažoji studija“: pokalbis su aktorės Tatjanos Majorovos dukra
Kun. Arūnas Peškaitis OFM - Mažoji studija

Kunigo Arūno Peškaičio pokalbis su anglų kalbos mokytoja Alisa Kekelija, aktorės Tatjanos Majorovos dukra.

Emmanuelio Levino mąstymas ir trys jo kontekstai
Viktoras Bachmetjevas - Naujasis židinys

Viktoras Bachmetjevas apžvelgia kontekstus, į kuriuos reaguoja Emmanuelio Levino (1906–1995) mąstymas. 

Pliuralaus kolektyvumo galimybės
Dalius Jonkus - Naujasis židinys

Emmanuelio Levino knygos „Laikas ir Kitas“, neseniai išverstos į lietuvių kalbą, recenzija. 

Gediminas Storpirštis: „Mūsų žemė derlinga talentams“
Vytautas Raškauskas - Žurnalas „Ateitis“

Apie kūrybą, laisvę, Lietuvos praeitį ir ateitį – interviu su aktoriumi ir muzikantu Gediminu Storpirščiu.

Gyvybės ir mirties ciklas gavėnios laikotarpio liaudies dainose

Gavėnios laikotarpiu dainuotų liaudies dainų siužetai daugiausia susiję su mirtimi bei vyro ir moters (tėvo ir dukters, bernelio ir mergelės, motinos ir sūnaus) santykiais. 

Antakalnio Jėzus ir kiti…
Dalia Vasiliūnienė - Naujasis židinys

Knygos „Antakalnio Jėzus ir kiti stebuklingojo Jėzaus Nazariečio atvaizdai Lietuvoje“ puslapiais mums sugrįžo ryškus ir efektingas barokinės kultūros epizodas.

Kam reikalingas dailės mokymas? Tik menininkams ruošti?

Justino Vienožinskio dailės mokyklos direktoriaus Algio Lankelio pranešimas apie dailės mokyklų situaciją ir problemas.

Laiškai iš kaimo. Švento Pranciškaus gyvenimas – ne fantastika

„Švento Pranciškaus istorija yra paprasta ir taiki. Pranciškaus pamokymas yra trumpas ir aiškus: keliaudamas kalbėk tik apie Jėzų, neturtą ir gerumą – ir niekada nesuklysi“, – savo dienoraštyje rašo H. Gudavičius.

Tomas Vaiseta: „Kultūrinės spaudos paskirtis – ne pinigų uždirbti“

Portalo ir kultūrinės spaudos turinio paskirtis skiriasi: kultūrinės spaudos turinio tikslas – kad žmogus skaitytų ir mąstytų, o portalų pagrindinis principas – gauti kuo daugiau paspaudimų („klikų“).

Krzysztofas Zanussi: „Mes netekome to romaus požiūrio į meną ir į gyvenimą“

Pokalbis su Lietuvoje neseniai kino režisieriams ir aktoriams kursus vedusiu žymiu lenkų režisieriumi Krzysztofu Zanussi.

Įsimylėti Nelly

Pokalbis su kun. Arūnu Peškaičiu – apie epochos simbolį, estrados žvaigždę Nelly Paltinienę.

Briliantinis tenoras. Virgilijų Noreiką prisimenant

Pokalbis su LRT dokumentinių ir meninių filmų režisiere Laima Lingyte, sukūrusia filmą „Briliantinis tenoras“ apie maestro Virgilijų Noreiką.

Filosofinių knygų vaikams vertėja: derėtų labiau pasitikėti vaikais ir jaunimu

Pokalbis su keturių filosofinių knygelių vaikams ir jaunimui vertėja Daina Habdankaite. Pasak jos, šios knygelės akcentuoja filosofijos istorijos ir filosofinių asmenybių reikšmę mąstymo ugdymui. 

Rudens nublokšti

„Gal tik rudenį labiau pajunti, supranti, kad pasaulis beprotiškai keičiasi. Verčia priprasti prie naujų vaizdų, mobilių daiktų. Ir dabar dėl jų iki pamišimo alpstama, tarytum be jų negalėtume gyventi, mylėti“, – rašo eseistas Č. Skaržinskas.

Palilioniškos rožės ir lelijos Rūtos atminimui
Gediminas Jankus - Lietuvos rašytojų sąjungos Kauno skyrius

Poeto, dramaturgo Petro Palilionio naujausios knygos „Meilės ieškotojai / Ir vienąkart...“ recenzija.

Vytautas Juozapaitis apie pasikeitusį vaikystės miestą – Radviliškį
Structum

Operos solistas, kultūros veikėjas ir politikas profesorius Vytautas Juozapaitis – apie gimtąjį Radviliškį, kurį atsimena su nostalgija, nes jame liko gražiausi jaunystės prisiminimai.

Šimtas keturiasdešimt Juditos Leitaitės bažnyčių

Dainininkė Judita Leitaitė pastaruosius 3–4 metus kiekvieną sekmadienį rengia savo giesmių vakarus vis kitoje Lietuvos bažnyčioje, ir jų, kaip pati sako, yra aplankiusi išties nemažai. Apie šią iniciatyvą – pokalbis su atlikėja.

Skamba varpai virš Lietuvos

„Varpas – tai Dievo įkvėpimu sukurtas instrumentas, savo prakilniais garsais susiejantis dangų ir žemę“, – komentare sako etnologas Libertas Klimka.

Rekonstruojant išnykusius pasaulius. Mokslo ir meno samplaika „Silva rerum“ romane

Kokią reikšmę prarastų pasaulių rekonstrukcijai turi mokslinis tyrimas? Ko negalima perskaityti archyvuose? Rašytojos Kristinos Sabaliauskaitės ir antropologo Gintauto Mažeikio diskusija.

Išmokti groti fortepijonu, tapyti ar dainuoti niekada nevėlu

Pasak ir pažengusiuosius, ir norinčiuosius išmokti groti mokančios pianistės, kiekvienas gali to išmokti, o pradėti muzikuoti niekada nevėlu. Vyriausiajam jos mokiniui – 64 metai.

Interjeras už 20 eurų

„Jau išsiruošdamas keliauti susiduriu su problema, kokią knygą pasiimti, nes Lietuvoje pastarąjį dešimtmetį išleistos dauguma jų ir nemažai sveria, ir krepšyje užima vietos“, – mintimis po Knygų mugės dalijasi V. Jauniškis.

Bažnyčia apie Teofilių galės papasakoti tik savimi

Pokalbyje su Palaimintojo Teofiliaus Matulionio fondo vienu iš steigėjų Vaidotu Žuku – apie galimybes ir bėdas patraukliai bei gyvai įamžinti vyskupo asmenybę.

Profesorę Aldoną Vaitiekūnienę atsimenant

Atsimenu ją, kaip daugeliui atvėrusią duris, o ne jas užrėmusią savo svoriu, kaip teikusią pirmumą meiliam buvimui su klasikine lietuvių literatūra, o ne jos šaltam mėsinėjimui.

Laikas ir laikrodžiai

„Jeigu kalbėsime apie žmogaus vietą laike – jis gana trumpas ir trapus. Toks, kaip viename savo eilėraštyje „Žiedas vėjuotą rudens dieną“ yra įprasminęs vienas žymiausių mūsų poetų Jonas Strielkūnas“, – rašo eseistas Č. Skaržinskas.

Ugnies medžiotojos dienoraštis. Singapūras ir Indija

Ugnies medžiotoja save vadinanti Marija, keliaujanti po skirtingus kraštus, tęsia pasakojimus apie ugnies tradicijas. Šįkart ji atkeliavo į Singapūrą.

Naujasis Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro vadovas: mano pirmoji komanda – kaip pirma meilė

Šiandien Operos ir baleto teatro vadovo pareigas pradeda eiti Jonas Sakalauskas, buvęs Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro vadovas. Pokalbyje su juo – apie meilę Klaipėdai ir koks liks teatras jam iš ten išėjus.

V. Papievis apie romaną „Brydė“: tai buvo ir džiaugsmingas, ir skaudus susitikimas su pačiu savimi

Paryžiuje gyvenančio rašytojo Valdo Papievio naujosios knygos „Brydė“ pristatymas. Romanas parašytas nepriklausomybės aušroje, tačiau pasirodė tik šiemet, prieš pat vasario 16-ąją.

Kelionės

„Kiekvieną dieną kažkur keliauju. Dažniausiai mintimis. Patirta tūkstančiai įvairių kelionių. Ir oficialių, ir ilgai trunkančių po įvairias Europos šalis. Dažnai – ir nuobodžių. Tad ne viskas, kas jose matyta, išlieka atmintyje“, – rašo eseistas Č. Skaržinskas.

Kas yra Julijonas Lindė-Dobilas?2

Šalia Dobilo matau kitas dvi iškilias figūras – Vaižgantą ir V. Mykolaitį-Putiną.

Aktorius Dainius Gavenonis: „Esu kosmopolitas, bet pasitaikius progai galiu būti ir patriotas“

Šįvakar per LRTׅׅ – proga išvysti aktorių Dainių Gavenonį, įkūnijusį Lietuvos diplomatą Stasį Lozoraitį.

Olegas Truchanas. Vaikis iš Šiaulių, tapęs Tasmanijos legenda

Tarp gana plačiai žinomų lietuvių keliautojų pavardžių esama kiek primirštų. Vienas tokių – Olegas Truchanas, kurio gyvenimo istorijos pėdsakai ryškūs tolimojoje Tasmanijoje.

Tiltas per laiką ir erdvę, arba Ką reflektyvūs Aurimo Švedo ir Irenos Veisaitės dialogai bylos vokiečiams

Apie diskusiją, skirtą VU docento Aurimo Švedo ir Holokaustą išgyvenusios germanistės, teatro kritikės, pilietinės visuomenės kūrėjos Irenos Veisaitės pokalbių knygai, kuri šiuo metu verčiama į vokiečių kalbą.

Fotografas T. Kazakevičius: „Mūsų šalyje matau beprotišką norą keistis“

„Laikas uždeda savo žymę fotografijoje, jis ją subrandina, suteikia naujų simbolių ar kaip tik ją pakeičia“, – sako fotografas T. Kazakevičius.

Daug baltų žiedų...

Česlovas Skaržinskas prisimena 2017-ųjų gegužę: „Tą rytą iš tikrųjų jaučiausi kaip atsidūręs tolimoje šiaurėje. Ilgą laiką nuo saulės ir sniego raibo, ašarojo akys.“

„Save visą atiduodavau scenoje. Ir nemokėjau kitaip.“ Aktorės Tatjanos Majorovos pomirtinė išpažintis

Kunigas A. Peškaitis šį pasakojimą yra įrašęs dar 2010 metais. Tatjana jau kurį laiką nevaidino teatre, vengė viešumos. Peržiūrėjusi iššifruotą tekstą pasakė, kad tai skamba kaip išpažintis...

Prakalbinti Lietuvos varpai

Projekto „Gloria Lietuvai“ pagrindiniai dalyviai – Lietuvos varpai. Ir jie toli gražu ne pamirštas praeities reliktas.

„Tele Bim Bam“ įkūrėja Neringa Čereškevičienė apie tai, kaip išauginti patriotą

Vis rečiau scenoje pasirodanti „Tele Bim Bam“ N. Čereškevičienė kasryt ypatingomis Lietuvai dienomis su vaikais kalbasi apie tai, kas turėtų išauginti tvirtas jų lietuvybės šaknis.

Režisierius O. Koršunovas: dabartinė „Katedra“ – tarsi užmiršto sapno smėlio pilis

Nacionalinės premijos laureatas režisierius O. Koršunovas sako, kad tuomet, kai katedromis virsta bankų dangoraižiai, o jaunimui tėvynę atstoja internetas, spektaklis „Katedra“ tampa vis aktualesnis. Žiūrėkite rytoj LNDT.

Nacionalinės premijos laureatė Eglė Gabrėnaitė: „Norėčiau, kad atsirastų daug daugiau žmonių, kurie didžiuotųsi Lietuva“

Pokalbis su aktore E. Gabrėnaite, kuriai Lietuvos šimtmečio išvakarėse bus įteikta Nacionalinė kultūros ir meno premija.

A. Mamontovas: mūsų visuomenei labiausiai trūksta iniciatyvos ir drąsos pačiai kurti savo gyvenimą

Laidos „Dėmesio centre“ pokalbis su muzikantu Andriumi Mamontovu ir Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro meno vadovu bei vyriausiuoju dirigentu Gintaru Rinkevičiumi.

Paskutiniai Europos drevininkai

Merkinėje, Dzūkijos nacionalinio parko „Šalcinio“ galerijoje, atidaryta fotografijos darbų paroda „Paskutiniai mano sutikti Europos dreviniai bitininkai“.

Teklė Kavtaradzė: šiandienei dramaturgijai trūksta naujų formų

Pokalbyje su Tekle Kavtaradze – apie jos naują darbą „Lėlės“ teatre, dramaturgijos iššūkius ir kūrybinį rašymą.

Apie kultūrinės spaudos ateitį: protestai, viltys, realybė

Feisbukas nutraukia daug kūrybinės energijos, o  žmonės dabar nori staigios šlovės, čia ir dabar, toks jau metas. Man gaila, kad daugybė puikių tekstų nepasiekia viešos erdvės.

Laiškai iš kaimo. Nelabai žiemiškos mintys belaukiant viduržiemio

„Istorijos reikia mokytis įsiklausant, ką susirinkę kaimo žmonės atvirai porina ir apie save, ir apie savo kaimynus, kai tie kaimynai sėdi šalia. Šitoks kalbėjimas yra tikras“, – tęsdamas savo dienoraštį rašo H. Gudavičius.

Įrodymų gausu: kultūra daro didžiulę įtaką žmogaus sveikatai

Įvairių sričių ekspertai pasakoja, kad kultūros įtaka yra itin svarbi žmogaus sveikatai. Tam skirta šio sekmadienio „Kultmisijų“ laida per LRT „Kultūra“ kanalą.