Literatūra | Kultūra

Vasario 24 d.
Krikščioniškų komiksų autorius Vilniaus knygų mugėje2

Žanas Fransua Kieferis prancūzakalbėse šalyse pirmiausia yra žinomas kaip dailininkas, paskui kaip rašytojas ir komiksų kūrėjas bei muzikantas.

Vasario 23 d.
Knyga „Prezidento sargyboje“ atveria duris į Smetonų aplinką

Ingrida Jakubavičienė pristato Prezidento Antano Smetonos buvusio asmens sargybinio Povilo Skardžiaus atsiminimus bei prezidentienės Sofijos Smetonienės laiškus.

Jurgos Ivanauskaitės premija – rašytojui Rimantui Kmitai

Devintuoju Jurgos Ivanauskaitės premijos laureatu tapo rašytojas Rimantas Kmita. Autorius užvertintas už debiutinį romaną „Pietinia kronikas“ („Tyto alba“). Premija bus įteikta vasario 26-ąją Vilniaus knygų mugės metu.

Vasario 22 d.
Visiškai subjektyvus gidas po Vilniaus knygų mugę: ką būtina žinoti

Mugė lankytojus pakvies atrasti lietuviškus ženklus pasaulyje ir pačiam įvairiausiam skoniui siūlys daugiau nei 400 renginių, susitikimų, pristatymų, koncertų, dirbtuvių ir diskusijų net keturiolikoje skirtingų mugės erdvių. 

M. Kundera. „Nereikšmingumo šventė“

„Jau seniai supratome, kad nebeįmanoma nei apversti, nei pertvarkyti šio pasaulio, nei sustabdyti jo pražūtingo lėkimo pirmyn. Liko tik vienintelis būdas atsilaikyti: nežiūrėti į jį rimtai.“ 

M. Wikingo „Mažoji laimės knyga. HYGGE: gyvenimas pagal danus“

Danų laimės paslaptis – mėgavimasis paprastučiais dalykais: gardžios arbatos puodeliu, minkštu pledu, raminančia žvakės liepsna, įdomia knyga ir artimiausių žmonių draugija. Paprasta, ar ne? Visgi sunkiai pasiekiama.

Vasario 21 d.
Katekizmas dešiniesiems ir manifestas kairiesiems. Arba Don Kamilio Mažasis pasaulis

„Artumos“ leidykla išleidžia Giovannino Guareschio pirmąją knygą apie Don Kamilį ir jo Mažąjį pasaulį, knygą, išverstą ir išleistą maždaug šimte šalių – ją skaito nuo eskimų iki vietnamiečių, nuo indų iki afrikiečių.

Antroji Vilniaus klubo premija skiriama Vilniaus architektūros gidams

Apdovanojimas, kuriuo siekiama skatinti Lietuvos ir užsienio autorius rašyti apie Vilniaus miestą ir jį populiarinti, šiemet įteikiamas autorių kolektyvui, sukūrusiam vieną įdomiausių ir skaitomiausių miesto tekstų – knygą „Vilnius 1900-2016. Architektūros gidas“.

Naujas garsiosios turkės Elif Shafak romanas – spalvingas tarsi rytietiškas kilimas

Mūsų buvo šešetas: meistras, pameistriai ir baltas dramblys.  Mes viską pastatėme kartu.

Apie tamsią palėpę, salą ežere ir knygas, panašias į plaštakes1

Jurga Žąsinaitė – rašytoja, humanitarinių mokslų daktarė, senosios lietuvių literatūros tyrinėtoja. Autorės literatūrologiniai ir grožiniai tekstai publikuojami įvairiuose mokslo ir kultūros leidiniuose.

ŽIŪ... žiūrėk ateina kitas4
Alfredas Guščius

Česlovas Skaržinskas – poetas, žurnalistas, leidinių redaktorius. Trijų posmų eilėraštyje „Kelias“ yra lyrinė jo apmąstymų apie save ir savo laiką kvintesencija: apie pašėlusiai srūvantį laiką, tėviškę, meilę, apie vienatvę. 

Vasario 17 d.
Nacionalinė biblioteka išleido Tomo Venclovos publicistikos straipsnių rinktinę „Prarasto orumo beieškant“4

Pavadinimas „Prarasto orumo beieškant“ glaudžiai susijęs su man rūpimu klausimu: kaip šių dienų Lietuvoje kalbėti ramiai, be isterikos ir sąskaitų suvedinėjimo, be neva patriotinių šūkavimų, bet ir be paniekos savo valstybei ir tautai.

Vasario 16 d.
A. Juliaus Greimo patarimas atgimstančiai Lietuvai: „Gimdykite daugiau vaikų“3

„Gimdykite daugiau vaikų“ beveik prieš tris dešimtmečius sakė A. J. Greimas, tarsi nujausdamas, su kokiomis demografinėmis realijomis susidurs Nepriklausomybę atgavusi Lietuva.

Vasario 15 d.
NATO generolo įspėjimas – Europa pavojuje2

R. Shirreffo kūrinys nėra neišvengiamos lemties prognozė. Tai veikiau bandymas atkreipti dėmesį į NATO šalių pasirengimą nuspėti galimo priešininko veiksmus, gynybinių pajėgumų stiprinimą, gebėjimą operatyviai reaguoti į kylančius iššūkius.

Vasario 14 d.
Julian Barnes „Laiko triukšmas“1

Romane „Laiko triukšmas“ Julianas Barnesas subtiliai analizuoja kūrybos (ne)įmanomybę totalitarizmo akivaizdoje, istorijos įkalinto žmogaus kompromisus su sąžine, nuolatinį balansavimą tarp pasipriešinimo ir prisitaikymo.

Vasario 10 d.
Išrinktas kūrybiškiausių knygų dvyliktukas3

Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto mokslininkų komisija penktadienį išrinko 2016 metų kūrybiškiausių knygų dvyliktuką. Net pusę sąrašo sudaro Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos išleistos knygos.

Kuranas apie...tikėjimą ir žmonių santykius. Apie bendravimą su nemusulmonais5
Egdūnas Račius

Vasario viduryje, prieš pat tarptautinę Vilniaus knygų mugę pasirodys Egdūno Račiaus knyga apie Kuraną. Belaukiant knygos, kviečiame skaityti jos ištrauką, kurioje aptariamas santykis su nemusulmonais.

Du romanai bendru iškalbingu pavadinimu „Kiekvienas kelias turi dvi kryptis“
Eglė Zubienė

Metų sandūroje knygynus pasiekusi nauja Tilės Vakarės (labiau žinomos kaip žurnalistė ir rašytoja Liuda Jonušienė) knyga „Kiekvienas kelias turi dvi kryptis“ siūlo skaitytojui iškart du romanus: „Įkaitės“ ir „Bimsas“.

Vasario 9 d.
U.Eco „Rožės varde“ – lietuviški pėdsakai

„Jeigu naujieji šiuolaikinių imperijų kūrėjai, tokie kaip Donaldas Trumpas JAV ar Vladimiras Putinas Rusijoje, nenušveis visų mūsų į naujus, tamsius viduramžius, tapatybė visada bus reikšminga, bent tol, kol išliks lietuviški vardai ir pavardės“, – sako V. Kelertienė.

Trečias pasivaikščiojimas. Po pranciškonų Vilnių
Irena Vaišvilaitė

„Pasivaikščiojimai po krikščioniškąjį Vilnių“ – pirmas nuoseklus kultūrinis vadovas po daugiakonfesinį ir daugiatautį Vilnių. Dalinamės ištrauka iš kultūros istorikės, ambasadoės Irenos Vaišvilaitės, kurioje ji pasakoja apie pranciškoniškąjį Vilnių.

Vasario 8 d.
A. Eidintas knygoje atskleidė įspūdingą Lietuvos kavalerijos kapitono istoriją

Vasario viduryje pasirodys dar viena istorijos profesoriaus Alfonso Eidinto knyga. Šįkartą knyga skirta Lietuvos kariuomenės karininko, o po sovietų įvykdytos Lietuvos okupacijos – antisovietinio pogrindžio dalyvio, vėliau Vokietijos ir JAV žvalgybos agento gyvenimo ir veiklos istorijai. 

Raymond Queneau ir Stiliaus pratimai1

2016 metų pabaigoje leidykla Versus aureus išleido prancūzų rašytojo Raymond‘o Queneau knygą Stiliaus pratimai (vertė A. Melkūnaitė). Ji tiktų tiems, kurie neabejingi kalbai, žodžio meistrystei ir humorui.

Vasario 7 d.
Knyga apie vilko vaiką1

Leidykla „Briedis“ pristato Ingeborgos Jacobs knygą „Vilko vaikas. Neįtikėtina Rytprūsių mergaitės Liesabeth Otto gyvenimo istorija“. Nuo 2011 iki 2015 metų Vokietijoje išėjo 13 šios knygos leidimų.

„Briedis“ pristato daugybę apdovanojimų iškovojusį O. Truc’o debiutinį detektyvą

Detektyvo veiksmas nukelia į atokią Laplandiją. Keturiasdešimt dienų kraštą gaubia poliarinė naktis. Prieš pat patekant saulei pavagiamas po ilgo laiko pirmą kartą į lapių žemes grąžintas tradicinis šamano būgnas. 

Vasario 6 d.
Mokslinės fantastikos tėvo H. G. Wellso knygos nepraranda aktualumo

Šiame rinkinyje publikuojamos dvi pirmosios H. G. Wellso knygos. „Dėl jų suporavimo neturėtų kilti abejonių, nes abi priklauso ankstyvajam Wellso kūrybos laikotarpiui. Daugelio kritikų nuomone, jos parašytos kur kas meistriškiau ir talentingiau nei vėlesnės socialinės utopijos“, – įsitikinęs vertėjas Gražvydas Kirvaitis.

Vasario 2 d.
Paskutinė Umberto Eco knyga – šmaikšti ir kritiška takios visuomenės analizė

Istorija yra purvina ir klampi. Negalima to užmiršti, nes rytojaus katastrofos bręsta jau šiandien, apsimestinai taikiai.

Knygos apie Palestiną autorė: „Kažkam mes irgi esame „kitokie“1

Palestina – ilgus metus okupacijos kankinamas kraštas, teritorija pietrytinėse Viduržemio jūros pakrantėse arba... tiesiog žemė, kurioje gyvena žmonės, puoselėjantys savo ilgametes tradicijas ir norintys sulaukti rytojaus.

Pasirodys E. Račiaus knyga apie Kuraną4

Vasario viduryje, prieš pat tarptautinę Vilniaus knygų mugę pasirodys Egdūno Račiaus knyga apie Kuraną.


Vasario 1 d.
Lituanistų sambūris kviečia mokyklose paminėti poetą K. Bradūną1

Tikrai verta mūsų mokiniams atskleisti talentingo lietuvių poeto asmenybę, kūrybą ir plačią kultūrinę veiklą, kartu priminti visos dramatiškos Vytauto Mačernio – žemininkų – kartos idealus ir įnašą į tautos kultūrą.

Sausio 31 d.
Vabi sabi, arba išmintingas romanas grožį ir laikinumo džiaugsmą

Samuelis, užkietėjęs vienišius, po daugelio metų surado savo jaunystės meilę ir pagaliau pasiryžta pakeisti gyvenimą. Bet netikėtai atėjusi meilė pasibaigia – mylimoji Samuelį palieka. Gyvenimas darosi vis pilkesnis. 

Sausio 28 d.
„Aš dar noriu girdėti, kaip skamba/ Mano gimtoji kalba“: Kazio Bradūno šimtmečiui3
Rita Tūtlytė

Kazys Bradūnas – vienas žymiausių XX amžiaus  antros pusės lietuvių poetų, priklausęs  garsiajai karo metų studentų ateitininkų „šatrijiečių“ kartai, karo išblokštai iš Lietuvos į emigracijas, prarastai partizaninėse kovose, nutildytai Sibire.

Sausio 26 d.
Lietuvių ir rusų kalba pristatomi geriausi J. Kelero eilėraščiai1

Poeto, prozininko, vaikų rašytojo, fotomenininko Juliaus Kelero poezijos rinktinėje „Kol atsivers jūra“ lietuvių ir rusų kalbomis pristatomi geriausi šio autoriaus eilėraščiai, rašyti nuo 1988 m. iki 2016 m.

Rašytoja peno kūrybai randa protėvių gyvenimuose
Virginija Januševičienė

Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje jau aštuntą kartą buvo įteikta Kazimiero Barėno literatūrinė premija. 2016-ųjų metų laureate tapo rašytoja, vertėja Kazimiera Kazijevaitė-Astratovienė.

Sausio 24 d.
„Tekstūros“ – jauni autoriai ir nauji tekstai

Sausio 29 d. Valstybinis jaunimo teatras pradeda literatūrinių renginių ciklą „Tekstūros“. Kartą per mėnesį žiūrovai bus kviečiami į susitikimus su įdomiausiais jaunosios kartos autoriais, pristatysiančiais naujus savo prozos, poezijos ir dramaturgijos kūrinius.

Naujame Jaroslavo Melniko romane – aukščiausių jausmų paieškos1

„Ar gyvenime dažnai nesijaučiame vieniši ir nereikalingi, netgi turėdami vaikų? Netgi padarę karjerą? Susilaukę šlovės?“, – klausia žinomas Lietuvos rašytojas, egzistencinės prozos autorius Jaroslavas Melnikas.

Sausio 18 d.
Glesum – geriausias Aškinytės romanas so far?1
Jūratė Čerškutė - Naujasis židinys

Mėginant apibūdinti Aškinytės kūrybą, pirmiausia iškylantys žodžiai yra šie: kitoniška, netradicinė, nelietuviška, abstrakti ir abstrahuojanti, paradoksali ir ironiška. 

Sausio 1 d.
Sodrus tuštumos išgyvendinimas2
Neringa Butnoriūtė - Naujasis židinys

Viena pažįstama prozininkė, pasirodžius trečiajai Danutės Kalinauskaitės knygai Skersvėjų namai, atsiduso: „Ačiū Dievui, nors ji dar neparašė romano.“

Gruodžio 30 d., 2016
Lietuviška animacija – nauja tautosakos forma

Animacija – tai vaizdų ir garsų kalba, sugebanti pritraukti ir sudominti vaikus. Tai puiki galimybė juos supažindinti su lietuvių tautosaka.

Gruodžio 22 d., 2016
Ukrainoje Metų knyga išrinktas leidinys apie LDK kunigaikščius

Ukrainoje 2016-ųjų "Metų knygos" titulą pelnė Kijevo leidyklos „Baltija druk“ istorinė knyga „Kunigaikščiai Višnioveckiai“.

Gruodžio 15 d., 2016
Mindaugui Kvietkauskui įteikta Bronio Savukyno premija

Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto direktoriui M. Kvietkauskui premija skirta už platų raštijos ir kultūros istoriko akiratį, temų aktualumą bei puikų literatūrinį stilių.

Gruodžio 14 d., 2016
Humoro filosofija. Pokalbis su rašytoju Aloyzu Tendzegolskiu4
Česlovas Skaržinskas

Sakoma, kūryba iš niekur neateina – ją maitina gyvenimas. A. Tendzegolskio kūrybai būdingas itin savitas literatūrinis braižas: kone matematinis mąstymas, taiklus, spalvingas satyrinis žodis. 

Gruodžio 13 d., 2016
Kodėl poezija?2
Kornelijus Platelis

Kodėl poezija tebedėstoma ne tik Lietuvos, bet ir likusio pasaulio bendrojo lavinimo mokyklose, nors ji lyg ir traukiasi iš apyvartos, jos skaitytojų skaičius mažėja? Kodėl ji tebelaikoma reikšminga?

Gruodžio 12 d., 2016
Albumų serijoje „Dedikacijos LT“ – J. Strielkūno ir R. Granausko kūryba

Romualdo Granausko apsakymą apie eilėraščius „Pasijos pagal Joną“ ir Jono Strielkūno eilėraščius skaito aktorė Olita Dautartaitė.

Gruodžio 7 d., 2016
Dainius Gintalas. Žodžių adatėlėmis, gyvasties punktyrais1
Gediminas Kajėnas - Kelionė

„Mano estetika iš esmės ekspresionistinė su psichodeliniu priedu. Taigi, kvanktelėjusi, nerimastinga, teigianti gyvastį, o gyvasties be skausmo nebūna…“

Savaitgalį Vilniuje – literatūrinis festivalis

Festivalis „Vilniaus lapai“ gruodžio 9–11 dienomis pristatys dvylika renginių, skirtų literatūros kūrėjams: jie skaitys tekstus, bendraus su literatūros mėgėjais, dalins autografus.

Lapkričio 28 d., 2016
26 naujos knygos padės Vokietijai atrasti Lietuvos kultūrą

„Pasakojimas tęsiasi“ – su šia žinute 2017 m. Lietuva prisistatys ypatingosios viešnios teisėmis tarptautinėje Leipcigo knygų mugėje.

Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje inauguruota „Diplomatijos lentyna“

artu bibliotekoje buvo inauguruota „Diplomatijos lentyna“ – Užsienio reikalų ministerijos perduotų leidinių Nacionalinei bibliotekai ir knygų iš bibliotekos fondų diplomatijos ir tarptautinių santykių tematika lentyna.

Vytauto Kubiliaus premija skirta literatūrologei Solveigai Daugirdaitei3

Premija įvertinta literatūrologės studija „Švystelėjo kaip meteoras: 1965-ieji su Simone de Beauvoir ir Jeanu Pauliu Sartre`u“ bei literatūros ir kultūros tekstai...

K. Navakas: „Jei atrodo, kad viską atradai, pasikabink ant sienos vietoj ikonos“
lrt

Mirtis pirmame knygos sakinyje reiškia, kad pasibaigė kažkoks vienas gyvenimo etapas – tam etapui jau mirei, bet prasidėjo kitas, sako romano „Vyno kopija“ autorius Kęstutis Navakas.

Lapkričio 23 d., 2016
Žiemą Panevėžys pasitiks literatūros festivaliu

Išsiilgtas, surengtas po dvejų metų pertraukos, festivalis – šįkart kitoks. Jo programoje kaip niekada gausu dalyvių – įvairių kartų poetų, eseistų, svečių iš užsienio, kultūros leidinių redaktorių ir leidėjų.