Literatūra | Kultūra

Sausio 1 d.
Sodrus tuštumos išgyvendinimas2
Neringa Butnoriūtė - Naujasis židinys

Viena pažįstama prozininkė, pasirodžius trečiajai Danutės Kalinauskaitės knygai Skersvėjų namai, atsiduso: „Ačiū Dievui, nors ji dar neparašė romano.“

Gruodžio 30 d., 2016
Lietuviška animacija – nauja tautosakos forma

Animacija – tai vaizdų ir garsų kalba, sugebanti pritraukti ir sudominti vaikus. Tai puiki galimybė juos supažindinti su lietuvių tautosaka.

Gruodžio 22 d., 2016
Ukrainoje Metų knyga išrinktas leidinys apie LDK kunigaikščius

Ukrainoje 2016-ųjų "Metų knygos" titulą pelnė Kijevo leidyklos „Baltija druk“ istorinė knyga „Kunigaikščiai Višnioveckiai“.

Gruodžio 15 d., 2016
Mindaugui Kvietkauskui įteikta Bronio Savukyno premija

Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto direktoriui M. Kvietkauskui premija skirta už platų raštijos ir kultūros istoriko akiratį, temų aktualumą bei puikų literatūrinį stilių.

Gruodžio 14 d., 2016
Humoro filosofija. Pokalbis su rašytoju Aloyzu Tendzegolskiu4
Česlovas Skaržinskas

Sakoma, kūryba iš niekur neateina – ją maitina gyvenimas. A. Tendzegolskio kūrybai būdingas itin savitas literatūrinis braižas: kone matematinis mąstymas, taiklus, spalvingas satyrinis žodis. 

Gruodžio 13 d., 2016
Kodėl poezija?2
Kornelijus Platelis

Kodėl poezija tebedėstoma ne tik Lietuvos, bet ir likusio pasaulio bendrojo lavinimo mokyklose, nors ji lyg ir traukiasi iš apyvartos, jos skaitytojų skaičius mažėja? Kodėl ji tebelaikoma reikšminga?

Gruodžio 12 d., 2016
Albumų serijoje „Dedikacijos LT“ – J. Strielkūno ir R. Granausko kūryba

Romualdo Granausko apsakymą apie eilėraščius „Pasijos pagal Joną“ ir Jono Strielkūno eilėraščius skaito aktorė Olita Dautartaitė.

Gruodžio 7 d., 2016
Dainius Gintalas. Žodžių adatėlėmis, gyvasties punktyrais1
Gediminas Kajėnas - Kelionė

„Mano estetika iš esmės ekspresionistinė su psichodeliniu priedu. Taigi, kvanktelėjusi, nerimastinga, teigianti gyvastį, o gyvasties be skausmo nebūna…“

Savaitgalį Vilniuje – literatūrinis festivalis

Festivalis „Vilniaus lapai“ gruodžio 9–11 dienomis pristatys dvylika renginių, skirtų literatūros kūrėjams: jie skaitys tekstus, bendraus su literatūros mėgėjais, dalins autografus.

Lapkričio 28 d., 2016
26 naujos knygos padės Vokietijai atrasti Lietuvos kultūrą

„Pasakojimas tęsiasi“ – su šia žinute 2017 m. Lietuva prisistatys ypatingosios viešnios teisėmis tarptautinėje Leipcigo knygų mugėje.

Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje inauguruota „Diplomatijos lentyna“

artu bibliotekoje buvo inauguruota „Diplomatijos lentyna“ – Užsienio reikalų ministerijos perduotų leidinių Nacionalinei bibliotekai ir knygų iš bibliotekos fondų diplomatijos ir tarptautinių santykių tematika lentyna.

Vytauto Kubiliaus premija skirta literatūrologei Solveigai Daugirdaitei3

Premija įvertinta literatūrologės studija „Švystelėjo kaip meteoras: 1965-ieji su Simone de Beauvoir ir Jeanu Pauliu Sartre`u“ bei literatūros ir kultūros tekstai...

K. Navakas: „Jei atrodo, kad viską atradai, pasikabink ant sienos vietoj ikonos“
lrt

Mirtis pirmame knygos sakinyje reiškia, kad pasibaigė kažkoks vienas gyvenimo etapas – tam etapui jau mirei, bet prasidėjo kitas, sako romano „Vyno kopija“ autorius Kęstutis Navakas.

Lapkričio 23 d., 2016
Žiemą Panevėžys pasitiks literatūros festivaliu

Išsiilgtas, surengtas po dvejų metų pertraukos, festivalis – šįkart kitoks. Jo programoje kaip niekada gausu dalyvių – įvairių kartų poetų, eseistų, svečių iš užsienio, kultūros leidinių redaktorių ir leidėjų.

Lapkričio 21 d., 2016
Dramaturgijos dykumoje talento versmelės beieškant
Daiva Čepauskaitė

Lietuvoje nesant profesionalių dramaturgijos studijų, atskirų teatrų veikla puoselėjant ir palaikant nacionalinę dramaturgiją yra labai reikšminga.

Lapkričio 17 d., 2016
Lietuva pasauliniame vaikų knygų leidybos žemėlapyje
Benas Bėrantas

Leidybos atstovai neretai susiduria su iššūkiu, kaip daugiakultūriame pasaulyje puoselėti savą kultūrą ir literatūrą, bet tuo pat metu atstovauti ir universaliems jaunimo pomėgiams.

Lapkričio 14 d., 2016
Apie išlaisvinančią mirties galią
Juldita Nagliūvienė

Ar galima „papasakoti apie paskutiniuosius Kafkos gyvenimo metus“, koncentruojantis ne į komplikuotas bei itin produktyvias kūrybinio proceso dirbtuves, bet į lėtą merdėjimą didžiosios užmaršties link?

Lapkričio 12 d., 2016
Atėjus rudeniui lietuviai perka daugiau knygų

Ruduo – toks metas, kai už lango anksti temstant ir atvėsus orams, atsiranda daugiau laiko praleisti jaukų vakarą su knyga rankose.

Lapkričio 11 d., 2016
Poezijos rietuvė. Margaret Atwood „Žiurkės giesmė“

Nors visame pasaulyje geriausiai žinoma kaip prozininkė, M. Atwood yra net 15 poezijos knygų autorė, savo šalyje mėgstama ir gerbiama poetė.

Lapkričio 10 d., 2016
Festivalis „Vilniaus lapai“ sieks sugrąžinti literatūros skaitymus į viešą gyvenimą

Tris dienas truksiantis, skirtingose Vilniaus vietose vyksiantis festivalis Lietuvos publikai pristatys dvylika renginių, skirtų literatūros kūrėjams ir jų tekstų skaitymams.

Supertėvelių era: Leiskite aš jiems paskaitysiu5
Lina Matiukaitė

Tik tuomet, kai su drauge išleidau knygą vaikams „Jei mėnulis būtų nulis“, pastebėjau, kiek daug knygynuose yra knygelių vaikams. 

Lapkričio 6 d., 2016
Kuo gali padėti poezijos terapija?
lrt

Anot gydytojos psichiatrės ir rašytojos Jūratės Sučylaitės, literatūra turi sutapti su vidiniu gyvenimu, o poezijos terapija – vienas būdų, padedančių susitikti su pačiu savimi.

Lapkričio 3 d., 2016
Saulius Šaltenis: „Literatūra man visada buvo žaidimas“7

Pervažiavau mašina Panevėžį ir atsirado idėja, siužetas. Pjesė bus apie Panevėžį ir nepriklausomybės pradžią. Tai labai vaizdingas lūžinis metas...

Lapkričio 2 d., 2016
Naujas R. Sepetys romanas: tremties temą keičia mažai kam žinoma tragedija
lrt

Prieš beveik 8 dešimtmečius vykęs Antrasis pasaulinis karas amžiams įsirėžė į žmonijos istorinę atmintį.

Spalio 31 d., 2016
Pirmųjų knygų debiutai jau lapkričio pradžioje

„Pirmosios knygos“ serija šiemet pristato du naujus autorius. D. Bagdonaitė debiutuoja eilėraščių rinkiniu „Mėlynojo banginio širdis“, o M. J. Urbonas – novelių knyga „Dvasių urna“.

Spalio 26 d., 2016
Bukerio premija – amerikiečių rašytojui Paului Beatty

Amerikiečių rašytojas Paulas Beatty apdovanotas Bukerio premija už romaną „Išpardavimas“. Jis tapo pirmuoju Amerikos rašytoju įvertintu šia prestižine literatūros premija.

Esė – išskirtinė šiandienos gyvenimo reflektavimo forma

Eseistika šiandien yra tapusi ne vien literatūros, bet ir filosofijos, publicistikos, interneto, televizijos objektu, apskritai – sociokultūriniu reiškiniu šiuolaikinėje visuomenėje. Taigi, esė – populiaru. Esė – pavojinga. Tai riba, tai galimybė. 

Spalio 25 d., 2016
Saulės tako vaikai6
Česlovas Skaržinskas

Stasys dažniausiai kūręs savo nuošaliame, tykiame Merkinės vienkiemyje, visiškai šalia Gudakiemio kaimo. Kone Dzūkijos laukų ir miškų širdyje. Gal todėl ir jo poezija tokia sklidina dzūkiško kolorito.

Spalio 17 d., 2016
Liūdesio žmogus Aputis1
Vytautas Narbutas - Žurnalas „Tarp knygų“

Juozo jėga, jo aiškios mintys ir vaizdingi pasakojimai traukė žmones. Kartu su juo jausdavaisi saugus ir niekada nebūdavo nuobodu, gyvenimo kasdiena nusidažydavo vienokia ar kitokia spalva.

Spalio 14 d., 2016
Literatūrologė: Nobelio premija Bobui Dylanui – tiesiog ne laiku9
VU naujienos

Atrodo, kad Nobelio komitetas bus pradėjęs naują tradiciją – skirti premiją ne už rimtą ir įdomią kūrybą, o už politiškai angažuotą poeziją ar žurnalistiką.

Charlesas Simicius: „Vienintelė poeto užduotis yra parašyti gerą eilėraštį“
Literatūra ir menas

Žmogus, išgyvenęs ir matęs daugybę dalykų, vis dar aistringai stebi pasaulį aplink save. Poezija tėra savitas būdas pažinti, sako jis.

Spalio 13 d., 2016
Nobelio literatūros premija – Bobui Dylanui13

2016 metų Nobelio literatūros premija skirta amerikiečių bardui Bobui Dylanui.

Spalio 11 d., 2016
Rašytoja Lena Andersson: „Įtrūkis tarp kalbos ir tikrovės yra literatūros pagrindas“

Kalba negalima pasikliauti, ji nėra tiksli ir nuolat evoliucionuoja. Tokia kalbos prigimtis. Žodžiai ir sakiniai yra reikalingos konstrukcijos, bet jos interpretuoja, o ne atspindi tikrovę. 

Spalio 10 d., 2016
Kaip tvarkyti ir prižiūrėti asmeninę biblioteką
lrt

Knygas kaupia mėgėjai, o jie kartais nebejaučia saiko, neįvertina. Mėgėjui atrodo, kad visko reikia. Tačiau taip nutinka su visais daiktais, ne tik knygomis.

Spalio 6 d., 2016
Miłoszo laiptų puslapiai
Mindaugas Kvietkauskas - Literatūra ir menas

Noriu tikėti, kad Miłoszo laiptų atsiradimas taip pat yra susijęs su Vilniaus dvasios veikimu, kad jie yra ženklas, jog tas veikimas nenutrūksta, o tęsiasi per žmonių ryšius...

Spalio 5 d., 2016
Jotvingių ir Jaunojo jotvingio premijos paskirtos Eugenijui Ališankai ir Nerijui Cibulskui

Šių metų Jotvingių premija paskirta Eugenijui Ališankai už knygą ,,Stuburo tik punktyrai“. 

Spalio 4 d., 2016
G. Morkūno „Traškančios žvaigždės“ – tarp geriausių metų knygų
Jurgita Lūžaitė-Kajėnienė

5 knygos vaikams bei paaugliams ir 2 saugusiems – toks yra Gendručio Morkūno palikimas skaitytojams. Ir šie du apsakymai – „Traškančios žvaigždės“ ir „Gydomųjų žuvų blizgė“, tik dabar sugulantys į knygą. 

Metų knygos rinkimai: skelbiami išskirtiniausių kūrinių penketukai3
lrt

Šiemet knygų penketukai išrinkti trijose kategorijose: knygos suaugusiesiems, poezijos knygos ir knygos vaikams.

Rugsėjo 30 d., 2016
Regimantas Dima: Per lengvą gyvenimą prarandama kario dvasia
Vaiva Lanskoronskytė

Naujame R. Dimos istoriniame šnipų romane „Bronislovas ir imperatorius“ pasakojima apie Žemaitijos bajorą Bronislovą Grombčevskį ir spalvingą jo gyvenimą.

Rugsėjo 28 d., 2016
2017 m. paskelbti pasaulinio garso semiotiko A. J. Greimo metais
lrt

Seimas paskelbė 2017 metus Algirdo Juliaus Greimo metais. Tai numatančiam nutarimui „Dėl 2017 metų paskelbimo Algirdo Juliaus Greimo metais“ vieningai pritarė 65 Seimo nariai.

 
Rugsėjo 26 d., 2016
Vilniuje bus įamžintas Č. Milošo atminimas
lrt

Vilniaus senamiestyje ant Česlovo Milošo laiptų iškalti poeto eilių fragmentai primins iš Lietuvos kilusį Nobelio premijos laureatą.

Rugsėjo 25 d., 2016
Pasigendu. Juozo Apučio aštuoniasdešimtmečiui
Jonas Juškaitis - Žurnalas „Tarp knygų“

Per visą gyvenimą labiausiai man teko bendrauti su Juozu Apučiu. Ypatinga ta mudviejų bičiulystė – prozininkas ir poetas.

Marija Zaleskytė: „Valgau knygas be perstojo“3
Gediminas Kajėnas,Einaras Eringis - Bernardinai.TV

„Man atrodo nenormalu, kad vaikams nepatinka skaityti“, – sakotrylikametė Marija Zaleskytė ir kaipmat išvardija savo mėgstamiausias knygas, kurių turi ne vieną, o po kiek kartų jas jau skaitė – nė pati neatsimena.

Rugsėjo 19 d., 2016
Laisvė tremtyje: apie suskaidytą Stefano Zweigo gyvenimą

„Nepakeliama tremtis“ pasakoja tragišką Zweigo šlovės ir nusivylimo istoriją. George’as Prochnikas, taip pat išeivių iš Vienos palikuonis, skaitytojams išskleidžia menininko, tikėjusio vieninga Europa, minčių ir jausmų žemėlapį.

Rugsėjo 15 d., 2016
Kunigui Juliui Sasnauskui skirta Vaižganto premija7

2016 metų Juozo Tumo-Vaižganto premija paskirta kunigui, pranciškonui, publicistui, rašytojui Juliui Sasnauskui už knygą „Kaip buvo pradžioje“ bei pastarųjų metų publicistinę veiklą.

Rugsėjo 7 d., 2016
Visa Juozo Apučio teisybė. Apie romanus, noveles, jaunystės laikus ir kita
Žurnalas „Tarp knygų“

Nesu iš tų žmonių, kuris pripažintų, kad kūryba, menas yra kažikas va tokio – nutiško kaip seilytė iš burnos, ir viskas. Nė velnio. Reikia dirbt, reikia galvoti...

Rugsėjo 5 d., 2016
J. R. R. Tolkieno kūryba – tikras krikščioniškas mitas32
Gabrielius E. Klimenka OPs - Kelionė

Mums, kaip krikščionims, Tolkieno kūryba yra svarbi skelbiamomis vertybėmis, o paties profesoriaus asmenybė ne vienam galėtų būti sektinas krikščioniškumo pavyzdys.

Rugpjūčio 27 d., 2016
Erdvė, kalbanti apie literatūrą, arba Penkios kelionės lietuvių kūrėjų ir jų herojų takais

Ar galima pažinti miestą, miestelį, kaimą, geografinę vietovę per literatūrą? O gal vietos, erdvės aplankymas, autentiška patirtis joje gali padėti geriau suprasti literatūrą?

Rugpjūčio 25 d., 2016
Paskirstytas autorinis atlyginimas už knygų ir kitų leidinių panaudą bibliotekose 2015 m.

Asociacija LATGA Kultūros ministerijai pateikė autorinio atlyginimo paskirstymo už knygų ir kitų leidinių panaudą bibliotekose ataskaitą už 2015 metus. 

Ieškok švytinčio krūmo. J. Apučio 80-mečiui
Viktorija Daujotytė - Žurnalas „Tarp knygų“

Žmogiškieji ryšiai yra patys didžiausi įpareigojimai ir įsipareigojimai. Jie persmelkia ir literatūrą.