2014 m. liepos 30 d., trečiadienis

KULTŪRA » LITERATŪRA

Knygos „Gyvenimo juostos: Julija Jablonskytė-Petkevičienė“ pristatymas 2014-02-24
Gyvenimo juostos. Viršelis

Vasario 28 d., penktadienį, 16 val. Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus istorinėje Lietuvos Respublikos Prezidentūroje, Vilniaus g. 33, Kaune, įvyks knygos „Gyvenimo juostos: Julija Jablonskytė-Petkevičienė“ pristatymas. 

Tomo Venclovos straipsnių rinktinės pristatymas 2014-02-24
Tomas Venclova

Vasario 25 d. (antradienį) 17 val. Lietuvos dailės muziejaus Vilniaus paveikslų galerijoje, Chodkevičių rūmuose (Didžioji g. 4, Vilnius) vyks Tomo Venclovos straipsnių apie literatūrą ir kultūrą knygos „PERTRŪKIS TIKROVĖJE“ pristatymas.

Kūrybiškiausios 2013-ųjų metų knygos autorius – R. Granauskas 2014-02-22
Romualdas Granauskas

 Iš dvylikos pretendentų komisijos nariai kūrybiškiausia knyga išrinko Romualdo Granausko novelių apysdaką „Šventųjų gyvenimai“.

Renata Šerelytė: „Vaizduotė – lyg stichinė nelaimė“ (1) 2014-02-21
Renata Šerelytė

Knygos man visada buvo ir, manau, bus svarbios kaip dvasinės bendrystės atpažinimo ženklai. Visokių knygų perskaičiau – ir gerų, ir prastų, ir negaliu teigti, kad tos prastosios nedavė naudingų pamokų...

Andriaus Tapino „Vilko valanda“ išrinkta Metų knyga 2014-02-20
vilko valanda

Žurnalisto ir LRT laidų vedėjo Andriaus Tapino fantastinis nuotykių romanas „Vilko valanda“ (leidykla „Alma littera“) paskelbtas akcijos „Metų knygos rinkimai 2013“ nugalėtoju suaugusių kategorijoje.

Paskelbta Jurgos Ivanauskaitės premijos laureatė 2014-02-20
Agnė Žagrakalytė

Šeštoji Jurgos Ivanauskaitės premija skirta 35 metų rašytojai Agnei Žagrakalytei už romaną „Eigulio duktė: byla F 117“.

Penkios valandos donelaitiško hegzametro 2014-02-19
Kristijonas Donelaitis „Metai“, serija „Gyvoji poezija“

 Trečiąją mugės dieną, šeštadienį, tiesioginės LRT transliacijos metu K. Donelaičio „Metus“ skaitys per 300 skaitovų. Ta proga kalbamės su šios idėjos sumanytoju, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Leidybos centro vadovu Gyčiu Vaškeliu.

Kultūros ministras: „Lietuvių literatūros leidybai finansavimas išaugs beveik dvigubai“ 2014-02-19
knygų mugė Kinijoje

Kultūros ministerija skatina naujų knygų leidybą ir jau šiemet per Kultūros tarybą lietuvių literatūros leidybą finansuos dukart didesne suma – pernai tam buvo skirta 1 mln. Lt, o šiemet lietuvių literatūrai numatyta 1 mln. 800 tūkst. Lt.

Vladas Braziūnas: „Poetas – pasaulio virpesių gaudytojas“ (1) 2014-02-19
Poezijos pavasaris 2011: Vladas Braziūnas

Nieko nepaisyt ir šventai tikėti, kad savo šaukšteliu išsemsi jūrą. Baisiai tokius nenormalius žmones, nesvarbu, ką jie dirbtų, gerbiu. Ant tokių pasaulis ir tesilaiko...

Julius Keleras atsako į Vilniaus šv. Kristoforo gimnazijos moksleivių klausimyną (4) 2014-02-18
Julius Keleras

Klystu ir abejoju ligi šiol. Ir ieškau. Iki šiol artimas ir savas tas S. Kjerkegoro abejonės žmogus, gyvybingumą, ergo ir kūrybiškumo galias, matuojantis abejone

Laimantas Jonušys. Kiek yra pilkų atspalvių? 2014-02-16
Instaliacija

Kas gi buvo siurrealizmas literatūroje? Dailėje tai yra solidus laikotarpis su iškiliais meistrais, o literatūroje veikiau marginalinis sąjūdis su labai margu ir sunkiai nusakomu palikimu. 

2013 metų vertėjo krėslas – Violetai Tauragienei (1) 2014-02-14
rankos

Apdovanojimas vertėjai skirtas už adekvačiai, niuansuotai ir subtiliai iš anglų kalbos išverstus aukšto lygio, sudėtingus literatūros kūrinius – Williamo Faulknerio „Jeruzale, jeigu tave užmirščiau“ ir J. M. Coetzee’s „Barbarų belaukiant“

Alvydas Valenta. Apie kūrybą, gyvenimą ir šachmatus 2014-02-14
Alvydas Valenta

Tikrai nežinau. Kiekvieną knygą rašau tarytum paskutinę. Draugai iš tų mano „šita jau tikrai paskutinė“ kai kada smagiai pasišaipo, bet kiekviena knyga man ir yra egzistenciškai paskutinė.

Robertas Keturakis: „Premijos ir apdovanojimai mane gąsdina“ 2014-02-13
Robertas Keturakis

Man svarbiausia, kad būtų pajausta, jog nė vienas nesame bereikšmis ne tik Visatos begalybėje, bet ir savo žemiškame pasaulyje, savo kasdienybėje, kuri taip pat sukuria pagrindus netikėtai įžvelgti ir išgirsti realybės monotonijoje...

Leena Parkkinen: „Mums vis dar sunku priimti kitokį žmogų“ 2014-02-12
Rašytoja Leena Parkkinen

Debiutinė suomių rašytojos Leenos Parkkinen knyga „Po tavęs, Maksai“ gvildena kitoniškumo patirtis. Skaitytojas nukeliamas į dekadentišką 3-iojo dešimtmečio Europą, kur vystosi cirkui parduotų Siamo dvynių, Makso ir Izaoko, istorija. 

G. K. Chestertono tėvas Braunas: kaip kunigas tapo detektyvu (6) 2014-02-11
Chesterton

Kai kuriuos šiandienius detektyvų gerbėjus gali nustebinti faktas, jog Gilbertas Keithas Chestertonas (1874–1936) amžininkų buvo laikomas detektyvinių romanų, vyravusių XX amžiaus 2–3 dešimtmečiais, tėvu.

Jūratė Ivanauskienė. Paralelės: Maironis ir Bernardas Brazdžionis 2014-02-11
Plunksna, raštas, popierius, laiškas

2013 m. minėjome Maironio literatūrinio darbo 125-ąsias metines. 2014 m. – Bernardo Brazdžionio literatūrinio darbo 90-metis. Metų sandūroje prasminga prisiminti šiuos du kūrėjus, atgimimo žadintojus, poetus.

Išleista A. A. Jonyno poezijos ir A. Griškevičiaus tapybos rinktinė 2014-02-10
A. A. Jonyno ir A. Griškevičiaus rinktinė „Vilnius. Upė teka apačioje“

Nors Vilnius atsispindi daugelyje knygų ir leidinių, tačiau daugiakultūrinis ir unikalus Vilniaus paveldas bene pirmą kartą nagrinėjamas per poezijos ir tapybos kalbą.

Jūratė Šutaitė. Nijolė Miliauskaitė iš paraščių – bitlai ir mitologija 2014-02-10
Nijolė Miliauskaitė

Poetė, literatūrologų statoma į vieną gretą su S. Nėrimi ir J. Vaičiūnaite – ryškiausiomis moterimis lietuvių lyrikoje. Ką apie ją pasižymėtume paraštėse? Gal visa jos kūryba – paraštės?

Vertėja Raimonda Jonkutė – tarp geriausių pasaulio vertėjų 2014-02-07
Vertėja Raimonda Jonkutė

Švedų kalbos vertėja Raimonda Jonkutė sulaukė pasaulinio pripažinimo ir buvo įtraukta į prestižinį IBBY Garbės sąrašą. Lietuvė buvo įvertinta už išskirtinę Sveno Nordqvisto knygos „Kalėdų senelio staigmena“ vertimo kokybę.

Įsivaizduojami susitikimai: 55-ajam poeto Valdemaro Kukulo gimtadieniui paminėti (2) 2014-02-07
Valdemaras Kukulas

Parašiau laišką. Gimtadienio proga. Truputį familiariai, bet bičiuliškai. Tebus tai keli štrichai poeto ir literatūros kritiko Valdemaro Kukulo (1959–2011) portretui.

Danilo Kiš. Patarimai jaunam rašytojui 2014-02-06
Rašyti

Danilas Kišas (1935, Subotica–1989, Paryžius) – vienas iškiliausių XX a. serbų rašytojų, čia duodamos kelios dešimtys patarimų jaunam rašytojui. 

Vilniaus universitete – konferencija „Lietuvių poetas Jurgis Baltrušaitis Italijoje" 2014-02-05
Jurgis Baltrušaitis

S. Garzonio daug metų studijavo Italijos archyvus ir atrado daugybę dokumentų, susijusių su Jurgio Baltrušaičio gyvenimu Italijoje, atkūrė jo susirašinėjimą su italų intelektualais.

Janina Survilaitė. Atsirėmus į platų Europos žemėlapį 2014-02-05
Plunksna, raštas, popierius, laiškas

Per 2014-uosius šuoliuojantis Žirgas vėl paskatina prie širdies priglausti dvi kiekvienam lietuviui brangias datas: K. Donelaičio 300-ųjų ir Spaudos draudimo panaikinimo 110-ųjų metų jubiliejines sukaktis.

Gonçalo M. Tavaresas: „Kalba ir žodžiai patys savaime yra simboliai“ 2014-02-05
Rašytojas Gonçalo M. Tavares

G. M. Tavaresas yra išleidęs daugiau nei 30 skirtingų žanrų knygų. Romanai, esė, apsakymai, dramos, eilėraščiai, istorijos vaikams – plati literatūrinių formų įvairovė formuoja turtingą ir įvairialypį rašytojo kūrybos pasaulį.

Vasario 10-ąją išaiškės 2013 m. kūrybiškiausių knygų dvyliktukas 2014-02-04
Atversta knyga

Kaip kasmet, Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas rengia praėjusiais metais išleistų kūrybiškiausių knygų dvyliktuko rinkimus ir skirs premiją kūrybiškiausios knygos autoriui. 

Poetui Vladui Braziūnui įteikta Brazdžionio premija 2014-02-04
Poezijos pavasario 2010 atidarymas

Pirmadienį Kaune Bernardo Brazdžionio premija įteikta poetui, fotografui Vladui Braziūnui už 2012 metais išleistą eilėraščių rinkinį „Fontes amoris“.

Bernardinai TV. Poetas Petras Panavas. Apie poeziją, Baltušį ir praleistas progas patylėti 2014-02-03
Panavas

Siūlome Utenos bibliotekoje nufilmuotą pokalbį su Petru Panava. Apie  jo gyvenimo kelią, poeziją, bendravimą su Juozu Baltušiu ir tai, jog pasaulis yra gražus, svarbu jo nesubjaurokime patys: dviveidyste, pataikavimu ir širdies kietumu.

Elena Faustina Andrulytė. Gintaro Bleizgio poezija – pasaulis, kuriame viskas „kaip tik atvirkščiai“ (4) 2014-02-01
arbatinukas

Galima daug kalbėti, mąstyti apie Dievą, tekstai gali būti persmelkti biblinių aliuzijų, tačiau atviras kalbėjimas apie savo santykį su Juo, pripažįstant Dievą gyvenimo pamatu ir centru, – gana retas dalykas. Būtent taip rašo ir gyvena, gyvena ir rašo Gintaras Bleizgys.

Į Vilnių po ilgos pertraukos sugrįžta „slemas“ 2014-01-30
Mikrofonas

Po ilgos pertraukos grįžta tradiciniai „slemo“ poezijos vakarai. Ketvirtadienį Vilniuje jos entuziastai turės puikią galimybę pasisakyti arba išgirsti, kaip tai daro kiti.

Ieva Toleikytė: „Norėti rašyti, o ne parašyti“ (1) 2014-01-30
Ieva Toleikytė

Interviu su jaunąja kūrėja, 2009 metais išleidusią pirmąją apsakymų knygą „Garstyčių namas“. Apie šią ir kitas knygas, vaikystę, rašymą, kritiką, prisiminimus.

Tomas Venclova: „Kultūra autentiškiausiai plė­tojasi be dotacijų“ (4) 2014-01-30
Tomas Venclova

Man rūpi, kad Lietuva nenueitų euroskeptiškais, antivakarietiškais, ksenofobiškais, fašistoidiniais ir panašiais klystkeliais, kurie dangstomi patriotizmu, meile gimtajai dirvai ir taip toliau. 

Imre Kertészas: „Visa mano kūryba skirta XX a. funkcionaliajam žmogui“ (1) 2014-01-29
Rašytojas Imre Kertészas

Tik norėjau rasti kalbą, tinkamą totalitarizmui, kalbą, kuri atskleistų, kaip šis mechanizmas viską naikina, kaip dėl jo žmogus pasikeičia taip, kad nebeatpažįsta nei savęs, nei savo gyvenimo. Funkcionalusis žmogus praranda save...

Gabrielė Gailiūtė. Būtų faina, kad visi žmonės skaitytų 2014-01-23
Gabrielė Gailiūtė

Konkrečiai turiu galvoje skaitymo skatinimą: už šitą reikalą nuoširdžiai „sergu“, šioje srityje dirbu ir gal net drįsčiau sakyti, kad šį tą apie ją išmanau, nors ginkdie nepretenduoju į kokį nors absoliutų autoritetą...

Jubiliejinėje Vilniaus knygų mugėje dėmesys laiko patikrintoms knygoms 2014-01-23
knygų mugė 2013

Vasario 20–23 dienomis į Lietuvos parodų ir kongresų centrą „Litexpo“ skaitytojus iš visos Lietuvos sukvies jubiliejinė XV tarptautinė Vilniaus knygų mugė.

Vrublevskių bibliotekoje – paskaita apie Lietuvos lotyniškąją proginę kūrybą 2014-01-22
lotyniškas tekstas

Sausio 28 d. 17 val. LMA Vrublevskių bibliotekoje Lietuvos istorijos instituto LDK istorijos skyriaus mokslininkė stažuotoja dr. A. Vaškelienė skaitys paskaitą XVIII a. Lietuvos lotyniškoji proginė kūryba: tarp literatūrinės tradicijos ir epochos poreikių.

Diskusija. Literatūrinis ir kultūrinis kanonas 2014-01-21
knygų mugė 2013

Diskusijos tema, kurią bandėme aktualiai suformuluoti, yra tokia: „Lietuvių literatūros kanono formavimas XXI a. pradžioje ir iššūkiai, kuriuos diktuoja laikas.“ 

Kas, anot Oskaro Milašiaus, išgelbės Europą? Lietuviška politinio mesianizmo versija (2) 2014-01-20
Milašius

Pažvelkime, kaip religinio mesianizmo idėjos buvo įpintos į lenkų svarstymus apie politiką bei kokia kritika buvo pažerta iš O. Milašiaus pusės.

Vilniaus universitete – pasaulinio garso filologo antikinės estetikos paskaitos 2014-01-17
Davidas Konstanas

Sausio 21–23 d. Niujorko universiteto profesorius Davidas Konstanas skaitys paskaitas Filologijos fakultete.

28-oji I. Simonaitytės literatūrinė premija – poetei D. Molytei-Lukauskienei 2014-01-17
Daiva Molytė-Lukauskienė

Komisijos sprendimu I. Simonaitytės literatūrinė premija skirta Daivai Molytei-Lukauskienei už knygoje „Baltojo kiro giesmynai“ pavaizduotus jautraus ir įdėmaus žmogaus išgyvenimus...

« < 3 - 4 - 5 - 6 - 7 > »

RENGINIAI

REKOMENDUOJAME

Rebecca Wolff

 Jau antrus metus poetė vaikšto Vilniaus senamiesčiu – Rebecca Wollf atvyko į „Vasaros literatūros seminarus“, kuriuose šį kartą veda poezijos dirbtuves. Smalsu, kokie menininkai įkvepia poetę kurti ir ko ji tikisi iš susitikimų su dirbtuvių dalyviais.

Vėjas

Ji pabučiavo jį ir nuskrido. Būna tokių laimingų dienų, kai tau pakeliui debesys, gatvės, upės, šunys, kaimynai, darbai, eilėraščiai – viskas plaukia, rimuojasi. Šiandien taip ir buvo.

Vamzdis

Nacionalinėje dailės galerijoje vyko diskusija apie meną viešosiose erdvėse. Pokalbyje dalyvavo dailėtyrininkė Elona Lubytė, menotyrininkės Rasa Antanavičiūtė ir Ūla Tornau, architektas Audrius Ambrasas bei istorikas Tomas Vaiseta.

Andriaus Miežio paveikslai parodoje „No problem“

Vilniaus galerijoje „Arka“ atidarytą Andriaus Miežio ir Miglės Kosinskaitės tapybos parodą „No problem“ galima išvysti iki liepos 26 dienos.

Francois Mauriac

Žinomo prancūzų rašytojo François Mauriaco (1885-1970) kalba, atsiimant Nobelio literatūros premiją 1952 metais už „puikų dvasinio pasaulio pažinimą ir meninį vaizdingumą, romanuose atskleidžiant žmogaus gyvenimo dramą“.

Laisvė ir tikėjimas- knyga

Turime semtis drąsos iš Bažnyčios istorijos šaltinio. Kiekviena tikinčiųjų karta grūmėsi su savais sunkumais ir naujai išgyveno tai, kad net mūsų silpnume Viešpats sugeba išskleisti savo stiprybę.