2014 m. balandžio 17 d., ketvirtadienis

KULTŪRA » LITERATŪRA

Mirė Nobelio premijos laureatė, britų rašytoja Doris Lessing 2013-11-18
Doris Lessing

Eidama 94-uosius metus mirė Nobelio literatūros premijos laureatė, britų rašytoja Doris Lessing, pranešė naujienų portalas „gazeta.ru“.

Viktorija Daujotytė. Lobynas 2013-11-17
Lobis

Paskutiniu tomu simboliškai laikytinas Maironis, išleistas 150-osioms gimimo metinėms. Talpi akimirka tarp Žemaitės ir Maironio, viešumoje pasirodžiusių vienu metu, akimirka, į kurią galima sutalpinti XX a. literatūros lobius.

Eglė Kačkutė. Rašyti ar gimdyti 2013-11-15
moteriškumas

Šiemet Nobelio literatūros premiją laimėjus Alice Munro, prisiminiau pirmąjį savo skaitytą pokalbį su ja, kuriame ji pasakojo, kokiomis aplinkybėmis parašė apsakymą „Ačiū, kad pavėžėjot“.

Jūratė Baranova. Jurgos Ivanauskaitės fenomenas: kai kurios moteriško liūdesio trajektorijos (1) 2013-11-15
Ramūnas Danisevičius

Jurga neatrodo vien tik liūdna – ji susikaupusi, nepozuoja, žiūri į pasaulį itin dėmesingu žvilgsniu. Stebi – vėliau daugelis prisiminimuose kalbės apie jos polinkį tylėti ir stebėti.

Laura Laurušaitė: „Imagologija – būdas pažinti save ir kitą“ 2013-11-14
Laura Laurušaitė

Laura Laurušaitė – literatūros tyrinėtoja, hum. m. dr., vertėja, Lietuvos edukologijos universitete atlieka podoktorantūros stažuotę tema „Baltų (e)migracijos literatūra: imagologinis tyrimas“. Su mokslininke kalbasi Birutė Grašytė.

„Metų knygos rinkimai“: kartu su „Bobulyte“ – apie senatvę kitaip 2013-11-12
Antanas ir Ieva Bobulytės

Bernardinai.lt leidykloje išleista poeto Antano Šimkaus ir dailininkės Ievos Babilaitės knygą „Iš gyvenimo bobulytės ir kt.“ pateko į „Metų knygos rinkimų“ „Vaikų knygos penketuką“. Kviečiame prisiminti knygos autorių mintis.

Klaipėdoje prasideda renginių ciklas „Proza skaitoma rudenį“ 2013-11-11
„Proza skaitoma rudenį“

Lapkričio 12–15 dienomis Klaipėdoje ir regione vyks renginių ciklas „Proza skaitoma rudenį“.

Pierre Lemaitre: „Aš tik romanistas, mano darbas – rašyti istorijas“ 2013-11-11
Rašytojas Pierre Lemaitre

Pagrindinė Prancūzijos literatūros Goncourt’ų premija šiemet atiteko rašytojui Pierrui Lemaitre ir jo romanui „Iki pasimatymo, ten aukštai“, pasakojančiam apie du karo veteranus Albertą ir Eduardą, po traumuojančių patirčių bandančius įsitvirtinti prancūzų visuomenėje.

Nuolatiniame „tarp“ plevenantys Ramunės Brundzaitės drugiai 2013-11-10
Ramunė Brundzaitė „Drugy, mano drauge“

Pirmoji knyga, pažymėta PK ženklu, kai kam gali sudaryti prielaidą kalbėti apie ją kaip apie autoriaus kūrybinio kelio pradžią, o ne sau pakankamą literatūrą. 

Katalikiško literatūrinio atgimimo pakilimas ir nuopuolis 2013-11-08
Knygos, stalas, kambarys

XIX ir XX amžiaus sandūroje kažkas neįtikėtino vyko literatūriniame gyvenime abejose Lamanšo sąsiaurio pusėse – ir Anglijoje, ir Prancūzijoje. Grupė rašytojų išgarsėjo ne tik dėl savo tekstų kokybės, bet ir dėl katalikiško turinio.

D. Britanijoje išleistas L. Katkaus sudarytas straipsnių rinkinys apie satyrą ir groteską Rytų ir Vidurio Europos literatūrose 2013-11-07
Laurynas Katkus „Grotesque Revisited: Grotesque and Satire in the Post/Modern Literature of Central and Eastern Europe“

Neseniai mus pasiekė džiugi naujiena, kad solidi Didžiosios Britanijos leidykla „Cambridge Scholars Publishing“ išleido Lauryno Katkaus sudarytą ir parengtą mokslinių straipsnių rinkinį.

Vitalija Lapina: „Žmogus yra beribis, jame telpa ir cukruotas ledinukas, ir aitrus troškinys“ 2013-11-07
Vitalija Lapina

Su keistu, mielu, vaikams ir ne tik vaikams itin patraukliu personažu vardu Kiukis iš arčiau kviečia susipažinti mažeikiškė teisininkė, teatro ir kino scenarijų kūrėja, rašytoja Vitalija Lapina.

Marius Burokas. Užkietėjusio skaitytojo kronikos: knygos-tarakonai, darbas už dyką ir cenzūros gniaužtai 2013-11-07
knygų mugė 2013

Viena rusų literatūros apžvalgininkė teigia, kad grožinė literatūra prarado autoritetą. Žmonės nebesuvokia žodžio, kaip abstraktaus įvaizdžio kūrimo priemonės, dabar tai – tik informacijos gavimo priemonė. 

Leonardas Gutauskas mini 75 metų jubiliejų 2013-11-06
Leonardas Gutauskas

Lapkričio 6 d. rašytojas, dailininkas, nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Leonardas Gutauskas švenčia 75 metų jubiliejų. Šia proga šiandien 17 val. galerijoje „Dailininkų menė“ rengiamas sukaktuvinis vakaras.

Gabrielė Gailiūtė. Literatūra mirė, tegyvuoja literatūra! 2013-11-04
rašytojo stalas

Kaip tik tokia literatūra – kaip kalbos savybė plėsti esamą pasaulį ir kurti naujus – ir yra amžina ir universali, gebanti pergyventi bet kokias istorines ir technologines permainas. Kaip tik todėl „rankraščiai nedega“. 

Deimantė Daugintytė. Ištikimybė moters religijai 2013-11-02
Julius Keleras. Vėliau, gerokai vėliau

Aštuntoji Juliaus Kelero knyga „Vėliau, gerokai vėliau“ – kartu naujas ir grįžtamasis judesys poeto kūryboje.

Terézia Mora: „Džiaugiuosi, kad žiuri siekė išrinkti šiuolaikinį romaną, kalbantį šiuolaikine kalba“ 2013-11-01
Terézia Mora

Vokiečių knygos premija šiemet skirta vengrų kilmės rašytojai Teréziai Mora už romaną „Pabaisa“. Interviu trumpai kalbama apie tai, kaip ji ruošėsi apdovanojimų ceremonijai ir kaip vertina žiuri argumentus, įvardijančius jos kūrybos gaires.

Gintaras Bleizgys: „Jausmai ir nuojautos lenkia laiką“ (2) 2013-10-30
Gintaras Bleizgys

Parengta pagal pokalbį Nidoje, Rašytojo Thomo Manno memorialiniame muziejuje, viename iš mokslinės stovyklos „Užuovėjos“ renginių. Poetą Gintarą Bleizgį kalbina Saulius Vasiliauskas.

Tolminkiemyje vyko K. Donelaičio skaitymai 2013-10-29
Tolminkiemis

Spalio 26 d. Kristijono Donelaičio memorialiniame muziejuje, Tolminkiemyje, vyko Kaliningrado literatūros dienų renginys ,,Literatūriniai skaitymai pas K.Donelaitį“.

 
Vyksta akcija „Metų knygos rinkimai“ 2013-10-28
Knygų lentynos

Jau devintą kartą prasidėjo akcija „Metų knygos rinkimai", kurios metu skaitytojai kviečiami išrinkti Metų knygas trijose kategorijose: suaugusiųjų, poezijos ir vaikų.

Balti vyrų marškiniai, nerimo vidurnakčiai. Interviu su rašytoja Birute Jonuškaite (3) 2013-10-28
Birutė Jonuškaitė

Rašytoja Birutė Jonuškaitė atsako į Romo Daugirdo klausimus.

Giedrė Kazlauskaitė. V. Zaborskaitės knygos „Autobiografijos bandymas“ recenzija 2013-10-26
Vanda Zaborskaitė. Autobiografijos bandymas

Vandos Zaborskaitės „Autobiografijos bandymas“ – lakiu stiliumi parašyti memuarai, įdomūs ne vien lituanistų bendruomenei. Tačiau pirmiausiai, žinoma, jiems.

Seth Godin. Knygų pabaiga 2013-10-25
Knygos

Knygos, šie įrišti popieriniai dokumentai, yra kažkada puikiai veikusios, o dabar greit mirštančios ekosistemos dalis. Dabartiniai knygynai – pasmerkti. Dauguma jų dabar uždirba nedidelius pinigus, bet netrukus jie ims po truputį pinigus prarasti.

Margaret Atwood. Alice Munro kelias iki Nobelio premijos nebuvo lengvas 2013-10-24
Rašytoja Alice Munro

Alice Munro paskirta Nobelio literatūros premija ir ji tapo tryliktąja šios premijos laureate moterimi. Vertinamam rašytojui tai labai jaudinanti garbė.

Poetė Ramunė Brundzaitė: „Visa mano knyga, ko gero, yra bandymas prisijaukinti laikinumą“ 2013-10-24
Brundzaitės ir Kuzminskaitės knygų pristatymas

Poetė R. Brundzaitė spalio pradžioje vykusiame „Poetinio Druskininkų rudens“ festivalyje apdovanota Jaunojo jotvingio premija už pirmąją eilėraščių knygą „Drugy, mano drauge“. Ta proga Bernardinai.lt uždavė keletą klausimų jaunajai kūrėjai.

Laimos Kreivytės poezijos knygoje – skaistykla skaitykloje 2013-10-23
Laimos Kreivytės knygos „Sapfo skai(s)tykla“ pristatymas

Lietingą spalio 21-osios vakarą Vilniaus dailės akademijos meno skaitykloje menotyrininkė Laima Kreivytė pristatė poezijos knygą „Sapfo skai(s)tykla“. Tai pirmasis autorės išleistas eilėraščių rinkinys.

Janina Survilaitė. Kūryba, kurią privalome įsirašyti į savo širdis 2013-10-23
Šatrijos Raganos šeima

Mane apsupusio laiko paralelės kažkaip dar kartą prasmingai susijungė būtent su gerbiamo dr. G. Mikelaičio straipsniu apie visais laikais ir visų mylimą rašytoją Šatrijos Raganą.

Paulas Claudelis: „Akimirksniu mano širdis buvo paliesta ir aš įtikėjau“ 2013-10-22
Paul Claudel

Kuo mums šiandien svarbios Claudelio dramos bei poezija? Galbūt tuo, jog savo kūryba atkuria pasidalijusio, nebeįstengiančio tikėti XX a. žmogaus (o juo labiau XXI a.) vientisumą?

Skelbiamas paraiškų priėmimas gauti B. Brazdžionio premiją 2013-10-21

Kauno miesto savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir turizmo plėtros reikalų valdybos Kultūros ir turizmo plėtros skyrius skelbia paraiškų priėmimą gauti Bernardo Brazdžionio literatūros premiją.

Jonas Juškaitis atsako į Vilniaus šv. Kristoforo gimnazijos moksleivių klausimyną (4) 2013-10-21
Jonas Juškaitis

 Aš neturiu atsakymo į tokį klausimą, tinkantį ramiems laikams. Jeigu pats, kaimo vaikas, prasimušiau nesužlugdomai. Užsispyriau poezijai, o, atrodytų, visai ne tas turėtų rūpėti. Mažas pradėjau stebėtis, kad esu. 

Renata Gorczyńska. Nuodėmės idėja Czesławo Miłoszo poezijoje 2013-10-20
Plunksna, raštas, popierius, laiškas

Sąvokos nuodėmė, nuodėmingumas, nusidėjėliai (tai yra žmonių visuma, kaip ir jis pats) jo poezijoje figūruoja taip dažnai, kad apie tai verta rimtai pamąstyti.

Rašytojas su skaitytojo kepure. Pokalbis su D. Kajoku (2) 2013-10-18
Donaldas Kajokas

Žmogui atrėžtas laikas nėra ilgas, tad dabar, gyvenimo nuėjęs daugiau nei pusę kelio, negaliu sau leisti prabangos skaityti bet ką, juoba prastą poeziją. Šiuo metu gera poezija man yra ta, kuri dvasine, intelektualine linkme keliauja panašiai kaip ir aš. Kur ir aš.

Frankfurto knygų mugėje – naujos leidybinės iniciatyvos 2013-10-15
Frankfurto knygų mugė

Spalio 13 d. pasibaigusi mugė šiemet kvietė diskutuoti apie savileidybą, elektronines knygas bei sudarė sąlygas knygų leidėjams įvairių diskusijų, susitikimų metu dalintis patirtimi ir išgirsti žymiausių leidėjų įžvalgas.

Prasideda prozos festivalis „Europos literatūros dienos“ 2013-10-14
Vroclavo biblioteka

Spalio 14-19 dienomis vyks jau devintą kartą rengiamas prozos festivalis „Europos literatūros dienos“, į kurį atvyks visas desantas lietuvių ir užsienio autorių ir okupuos ne tik Šiaulius bet ir Klaipėda, nes pirmą kartą visi festivalio dalyviai savo kūrybą pristatys ir uostamiestyje.

Aleksandras Šidlauskas. Williamo Shakespeare’o sonetų pasaulyje 2013-10-13
rašytojo stalas

Kas suskaičiuos, kiek pasaulio tautų poetų ir kiek kartų yra išvertę W. Shakespeare'o sonetus? Daug, daug kartų. Tai akivaizdžiai liudija ir lietuviškoji šekspyriados vertimo istorija.

Tarptautinis audiovizualinės poezijos festivalis „Tarp“ kviečia į pagrindinį koncertą 2013-10-12
Festivalis Tarp

Spalio 12 dieną 21 val. tarptautinis audiovizualinės poezijos festivalis „TARP“ vilniečius ir sostinės svečius kviečia į pagrindinį festivalio koncertą.

„Žinau apie Lietuvą iš Sinclairio „Džiunglių“...“ (1) 2013-10-12
Džiunglės

Aurimas Švedas kalbina Uptono Sinclairio romano „Džiunglės“ vertėją Rasą Drazdauskienę ir poetą, vertėją bei kultūros istoriką prof. Tomą Venclovą.

Nobelio literatūros premiją laimėjo Alice Munro (1) 2013-10-10
Rašytoja Alice Munro

106-ąją Nobelio literatūros premiją laimėjo Kanados rašytoja Alice Munro.

Atgarsiai iš Druskininkų vertėjų seminaro: Lietuvių literatūrą pasauliui formuoja vertėjai 2013-10-10
Letuvių literatūros vertėjų susitikimas Druskininkuose

Spalio 1–3 d. beveik trys dešimtys lietuvių literatūros vertėjų iš įvairių šalių atvyko į tradicinį literatūros seminarą Druskininkuose.

Kęstutis Navakas. Iš Kauno bohemos gyvenimo (1) 2013-10-10
grindinys

Jau gana anksti mes iš debesų nukritom prie „Laumės“, vienos labiausiai legendinių Kauno vietų, nors ligi šiol nesuprantu, kodėl Kauno hipiai, bohemininkai ir valkatos savodolce far niente sesijoms pasirinko saldainių parduotuvę.

« < 3 - 4 - 5 - 6 - 7 > »

RENGINIAI

REKOMENDUOJAME

Marija Krupoves ir Gerardas Edery

Balandžio 26 d. šv. Velykų proga Vilniaus Bernardinų bažnyčioje Marija Krupoves ir Gerardas Edery kartu su Klaipėdos kameriniu orkestru pristatys ypatingo grožio ir gilaus dvasingumo koncertą, įkvėptą abiejų atlikėjų išpažįstamų tikėjimų

Sheep Got Waxed

Paprastai kalbėdamas apie kolektyvą, atlikėją, reiškinį, nesunkiai galiu jį palyginti su kitu, atsekti įtakas ar bent jau kontekstą, kurioje muzika randasi. „Sheep Got Waxed“ atveju viskas yra sudėtingiau. Nė kiek neperdėsiu sakydamas, jog tai absoliučiai unikali grupė. 

Kęstas Kirtiklis

Apskritai tautybė meno ir kultūros kontekste pasirodo veikiausiai tuomet, kai nieko kitko negali pasakyti. Esate girdėję posakį „gerai kaip lietuviškam“?

Éricas Rohmeras

Tik keli režisieriai kino istorijoje gali pasigirti tokiu įdėmiu ir giliu žvilgsniu į vidinį personažų būvį kaip prancūzų kino klasikas Ericas Rohmeras (1920–2010). Galbūt dėl to, kad, kaip sykį teigė režisierius, jį kur kas labiau domina mintys...

Kristina Žaldokaitė

Pamilau gospel muziką ne dėl įmantrių melodijų, ne dėl teologiškai gilaus ir į apmąstymus vedančio teksto, bet dėl to, kad pirmoji išgirsta gospel giesmė mane pradžiugino. Tiesiog pradžiugino.

Gendrutis Morkūnas. Švęsti kosmose ir tvarte

Sulaukus didelio skaitytojų susidomėjimo šiais metais pasirodė antrasis knygos „Švęsti kosmose ir tvarte“ leidimas.