2014 m. rugsėjo 22 d., pirmadienis

KULTŪRA » LITERATŪRA

Antanas Šimkus. Keletas knygų iš vaikystės šimtinės. Su padėka knygnešiams 2014-03-14
senos knygos

Kovo 16-ąją minėsime Knygnešių dieną. Šį sykį norėtųsi šią datą paminėti truputį kitaip – pakalbėti apie atneštas knygas. Bent apie keletą, svarbių, patekusių į vaikystės pasaulį.

Vakaras skirtas Jono Strielkūno 75-osioms gimimo metinėms paminėti 2014-03-13
Jonas Strielkūnas

Kovo 14 d. 17.30 val. Rašytojų klube (K. Sirvydo g. 6, Vilnius) poezijos ir muzikos valanda „Bet būties toks trumpas skrydis", skirta poeto Jono Strielkūno 75-osioms gimimo metinėms. 

Gidas po Vilniaus Literatų gatvę 2014-03-12
Milda Ivanauskienė. Literatų gatvė

„Literatų gatvė“ yra naujas Modernaus meno centro išleistas kultūrinis gidas, siūlantis aktyvų ir turiningą laisvalaikį mieste. Jis tęsia sėkmingai „Vilniaus skulptūrų kelio“ gido pradėtą seriją.

Jūratė Sprindytė. Tamsiai mėlyni išdidumo žiedai 2014-03-12
Romualdas Granauskas

Lietuvių prozos unikumas Romualdas Granauskas šį kovą švęs 75-mečio sukaktį, bet premija už kūrybiškausią 2013 m. knygą paskirta ne kaip simbolinė dovana. Fantastiškas rašytojo ruduo – per dešimtmetį išleistos net aštuonios knygos...

Poezija, kurios kompasas – moterys 2014-03-12
Diana Šarakauskaitė

Tie, kurie ne vienerius metus gyvena svetur, puikiai žino ir jaučia, kaip sulig kiekvienais metais, praleistais svetimoje kultūroje, senka gimtosios kalbos šaltinis. Todėl svetimoje žemėje parašytą net ir trumpiausią, vos kelių eilučių eilėraštį...

Janina Survilaitė. Poetą Marcelijų Martinaitį prisimenant 2014-03-11
Marcelijus Martinaitis

Kai norėdavau savo kraštiečiui ir kaimynui Marcelijui pagirti jo eiles, nesileisdavo. Jis buvo kuklus, pagyrų nepriimdavo. Pats gerai žinojo, ką reiškia būti geru Poetu, ir tą patvirtindavo kiekviena Jo parašyto eilėraščio eilutė.

Leipcigo knygų mugė žada atverti ir lietuviškų knygų horizontus 2014-03-10
knyga

Prasidėjo paskutinių akimirkų skaičiavimas lig netrukus prasidėsiančios Tarptautinės Leipcigo knygų mugės ir didžiausio literatūrinio Europos festivalio „Leipcigas skaito“.

Herkus Kunčius: „Stovinčio ant statinės savęs neįsivaizduoju“ 2014-03-10
Rašytojas Herkus Kunčius

Rašau išimtinai pirmojoje dienos pusėje. Atsikėlęs išsiverdu kavos, surūkau cigaretę, o tada sėdu prie stalo, kad išguldyčiau, ką iš vakaro buvau sugalvojęs. Taip visa, nežiūrint pasitaikančių trukdžių, ir sukasi.

Istorines asmenybes atgaivinanti rašytoja fiktyvų personažą sutiko gyvenime 2014-03-10
 Kristina Sabaliauskaitė

Knygoje „Silva rerum III“ K. Sabaliauskaitė tęsia Norvaišų šeimos sagą ir dar daugiau nei anksčiau remiasi tikrais įvykiais ir biografijomis. Rašytoja sako, kad knygoje vaizduojamo rokoko laikotarpio žmonės yra daug artimesni mums...

Antanas Šimkus. „Ką gali literatūra?“, arba Keletas pastabų paraštėse (3) 2014-03-07
laiškas

„Ką gali literatūra? Nieko. Visiškai nieko.“ – suspurdėjo socialiniame tinkle vieno kūrėjo įrašas, aplink visiems tuntais dalinantis viena per kitą liūdnesnėm žiniom ir vaizdais iš šalies, kovojančios už laisvę.

Giedra Radvilavičiūtė. Kęstučio Navako ekspreso išimtys (1) 2014-03-06
Poezijos pavasaris 2011: Kęstutis Navakas

Darbščiam ir raštingam rašytojui tokios būsenos, kurias tiksliai įvardija Kęstas, yra tiesiog nepažįstamos ir bandyti susikalbėti šiems flangams yra misija neįmanoma. Šitaip rašantys kūrėjai paprastai nesulaukia K. Navako amžiaus...

Stanislovas Abromavičius. Antanas Šmulkštys-Paparonis ir jo epas 2014-03-06
Plunksna, raštas, popierius, laiškas

Paparonis, dvasininkas ir pedagogas, rašytojas ir istorikas, kalbininkas ir vertėjas, publicistas ir meno kritikas, politikas ir visuomenininkas, atsidavęs Lietuvos nepriklausomybės įvertinimui, atsigręžė į mus neregėtu profiliu...

Andrius Tapinas: „Kalbėti švariai gali tik tas, kas daug skaito“ 2014-03-05
mikrofonas

„O jei iš visų jų būtų renkamas taisyklingiausiai savo gimtąja kalba šnekantis asmuo? Kažin kiek įžymybių pasiektų šių rinkimų finalą? Kita vertus, galbūt tokie rinkimai jau seniai neturi prasmės?“

Renginys Kovo 11-ajai paminėti „Žmogaus misterija. Dedikacija Vincui Kudirkai“ 2014-03-05
kudirka, cd viršelis

Kovo 10 d. (pirmadienį) 17 val. Klaipėdos apskrities viešosios I. Simonaitytės bibliotekos Gerlacho palėpėje pasitiksime Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną renginiu „Žmogaus misterija. Dedikacija Vincui Kudirkai“ 

Patvirtinta Nacionalinė literatūros programa 2014-03-05
raidės

Šiandien patvirtinta Nacionalinė literatūros programa, kurioje nustatytos svarbiausios Lietuvos literatūros plėtros kryptys, veiklos planai ir uždaviniai artimiausiems penkeriems metams.

Teju Cole: „Norėjau aprašyti ignoruojamą Niujorko istoriją“ 2014-03-05
Rašytojas Teju Cole

Romanas „Atviras miestas“ pasakoja apie Niujorką – miestą, anapus blizgių fasadų ir laimingo gyvenimo pažadų, miestą, saugantį prisiminimus apie vergiją, čiabuvių žudynes ir iki šių dienų vyraujantį rasizmą. 

Baisogalos dvare – aktoriaus A. Bialobžeskio poezijos ir muzikos vakaras „Aš pažinau karalių tavyje“ 2014-03-04
Aktorius Andrius Bialobžeskis

Programoje „Aš pažinau karalių tavyje“ visi neabejingi poezijai išgirs mėgstamų poetų eiles, o talentingąjį aktorių atras iš naujo – romantišką, artimą, nuoširdų, net kiek sentimentalų.

Dainius Dirgėla: „Toliau sėkmingai esu SVETIMAS“ 2014-03-04
Poetas Dainius Dirgėla

Kolegas poe­tus geriau pažįstu iš jų poetinių tekstų. Kadangi poezija – ne sportas, nesirungiama su sekundėmis, kilogramais ar atviroje kovoje su kitu poetu, tai ta konkurencija nėra tiesioginė.

Romain Gary: Apginti žmogiškumą nuo žmogaus 2014-03-03
Romain Gary

Šiemet minimos 100-osios rašytojo Romain Gary gimimo metinės. „Baltos lankos“ Vilniaus knygų mugėje reklamavo jubiliejui skirtą „Aušros pažado“ leidimą. Ten pat su skaitytojais susitiko R. Gary kūrybos tyrinėtojai.

Vienuoliktokų laiškai Kristijonui Donelaičiui (I) 2014-03-03
Donelaitis

Vilniaus Valdorfo mokyklos vienuoliktokų laiškai Kristijonui Donelaičiui, norinčiam atvykti laiku į XXI a.

Vytautas Martinkus: „Literatūrinės formos kuriamos gyvenimo „mazgams“ atrišti“ 2014-03-01
Rašytojas Vytautas Martinkus

Sunku žmogų įsprausti į rėmus, ypač kai tie rėmai – per siauri. Galima šabloniškai teigti: Vytautas Martinkus – rašytojas, eseistas, literatūros kritikas, filosofas, bet tai ir lieka teiginiai, ne žodžiai, atspindintys žmogaus kelią. 

Antanas Šimkus. „Musiškai“ ir mūsiškai. Apie knygą „Cupės ir Zupės gyvenimas bei nepaprasti nuotykiai“ 2014-02-28
Cupė ir Zupė

Kartą Jarlas ir Silvija parašė knygą. Tiksliau, kaip jie sakė, pradžioje kartu galvojo, galvojo ir sugalvojo istorijas, o paskui Jarlas jas piešė, o Silvija užrašė. Toks tad šaunus sūnaus ir mamos duetas. Tekstai ir piešiniai. Cupė ir Zupė.

Tautosakininko, paremiologo K. Grigo 90-ųjų gimimo metinių minėjimas 2014-02-28
Kazio Grigo

Kovo 4 d. 15 val. Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto (Antakalnio g. 6, Vilnius) centrinių rūmų I aukšto salėje įvyks tautosakininko, paremiologo prof. dr. Kazio Grigo (1924–2002) 90-ųjų gimimo metinių minėjimas.

Pristatyta Tomo Venclovos straipsnių rinktinė 2014-02-26
Tomas Venclova

Lietuvos dailės muziejaus Vilniaus paveikslų galerijoje, Chodkevičių rūmuose, antradienį įvyko vyks Tomo Venclovos straipsnių apie literatūrą ir kultūrą knygos „Pertrūkis tikrovėje" pristatymas. 

Mindaugas Nastaravičius: „Svarbiausia – ne kaip, o ką ir kodėl“ 2014-02-25
Mindaugas Nastaravičius

Žurnalistas, poetas ir dramaturgas 15–oje Vilniaus knygų mugėje pristatė savo eilėraščių knygą „Mo“. Didžiulio renginio šurmulyje kur kas mažiau lyrikos ir laiko apmąstymams nei antrojoje poeto knygoje.

Gintarė Bernotienė. Literatūros empatija ar sarkazmas? (1) 2014-02-24
Žydų biblioteka

Skaitydama 2013 m. išleistas knygas, dėl amžino stygiaus bibliotekose atidesnei apžvalgai sugulusias gana atsitiktinai, mąsčiau ne tiek apie šiųmečio instituto aptarimo temą, kiek apie įspūdį, kuris visą mano lektūrą valingai skyrė į dvi dalis...

Knygos „Gyvenimo juostos: Julija Jablonskytė-Petkevičienė“ pristatymas 2014-02-24
Gyvenimo juostos. Viršelis

Vasario 28 d., penktadienį, 16 val. Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus istorinėje Lietuvos Respublikos Prezidentūroje, Vilniaus g. 33, Kaune, įvyks knygos „Gyvenimo juostos: Julija Jablonskytė-Petkevičienė“ pristatymas. 

Tomo Venclovos straipsnių rinktinės pristatymas 2014-02-24
Tomas Venclova

Vasario 25 d. (antradienį) 17 val. Lietuvos dailės muziejaus Vilniaus paveikslų galerijoje, Chodkevičių rūmuose (Didžioji g. 4, Vilnius) vyks Tomo Venclovos straipsnių apie literatūrą ir kultūrą knygos „PERTRŪKIS TIKROVĖJE“ pristatymas.

Kūrybiškiausios 2013-ųjų metų knygos autorius – R. Granauskas 2014-02-22
Romualdas Granauskas

 Iš dvylikos pretendentų komisijos nariai kūrybiškiausia knyga išrinko Romualdo Granausko novelių apysdaką „Šventųjų gyvenimai“.

Renata Šerelytė: „Vaizduotė – lyg stichinė nelaimė“ (1) 2014-02-21
Renata Šerelytė

Knygos man visada buvo ir, manau, bus svarbios kaip dvasinės bendrystės atpažinimo ženklai. Visokių knygų perskaičiau – ir gerų, ir prastų, ir negaliu teigti, kad tos prastosios nedavė naudingų pamokų...

Andriaus Tapino „Vilko valanda“ išrinkta Metų knyga 2014-02-20
vilko valanda

Žurnalisto ir LRT laidų vedėjo Andriaus Tapino fantastinis nuotykių romanas „Vilko valanda“ (leidykla „Alma littera“) paskelbtas akcijos „Metų knygos rinkimai 2013“ nugalėtoju suaugusių kategorijoje.

Paskelbta Jurgos Ivanauskaitės premijos laureatė 2014-02-20
Agnė Žagrakalytė

Šeštoji Jurgos Ivanauskaitės premija skirta 35 metų rašytojai Agnei Žagrakalytei už romaną „Eigulio duktė: byla F 117“.

Penkios valandos donelaitiško hegzametro 2014-02-19
Kristijonas Donelaitis „Metai“, serija „Gyvoji poezija“

 Trečiąją mugės dieną, šeštadienį, tiesioginės LRT transliacijos metu K. Donelaičio „Metus“ skaitys per 300 skaitovų. Ta proga kalbamės su šios idėjos sumanytoju, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Leidybos centro vadovu Gyčiu Vaškeliu.

Kultūros ministras: „Lietuvių literatūros leidybai finansavimas išaugs beveik dvigubai“ 2014-02-19
knygų mugė Kinijoje

Kultūros ministerija skatina naujų knygų leidybą ir jau šiemet per Kultūros tarybą lietuvių literatūros leidybą finansuos dukart didesne suma – pernai tam buvo skirta 1 mln. Lt, o šiemet lietuvių literatūrai numatyta 1 mln. 800 tūkst. Lt.

Vladas Braziūnas: „Poetas – pasaulio virpesių gaudytojas“ (1) 2014-02-19
Poezijos pavasaris 2011: Vladas Braziūnas

Nieko nepaisyt ir šventai tikėti, kad savo šaukšteliu išsemsi jūrą. Baisiai tokius nenormalius žmones, nesvarbu, ką jie dirbtų, gerbiu. Ant tokių pasaulis ir tesilaiko...

Julius Keleras atsako į Vilniaus šv. Kristoforo gimnazijos moksleivių klausimyną (4) 2014-02-18
Julius Keleras

Klystu ir abejoju ligi šiol. Ir ieškau. Iki šiol artimas ir savas tas S. Kjerkegoro abejonės žmogus, gyvybingumą, ergo ir kūrybiškumo galias, matuojantis abejone

Laimantas Jonušys. Kiek yra pilkų atspalvių? 2014-02-16
Instaliacija

Kas gi buvo siurrealizmas literatūroje? Dailėje tai yra solidus laikotarpis su iškiliais meistrais, o literatūroje veikiau marginalinis sąjūdis su labai margu ir sunkiai nusakomu palikimu. 

2013 metų vertėjo krėslas – Violetai Tauragienei (1) 2014-02-14
rankos

Apdovanojimas vertėjai skirtas už adekvačiai, niuansuotai ir subtiliai iš anglų kalbos išverstus aukšto lygio, sudėtingus literatūros kūrinius – Williamo Faulknerio „Jeruzale, jeigu tave užmirščiau“ ir J. M. Coetzee’s „Barbarų belaukiant“

Alvydas Valenta. Apie kūrybą, gyvenimą ir šachmatus 2014-02-14
Alvydas Valenta

Tikrai nežinau. Kiekvieną knygą rašau tarytum paskutinę. Draugai iš tų mano „šita jau tikrai paskutinė“ kai kada smagiai pasišaipo, bet kiekviena knyga man ir yra egzistenciškai paskutinė.

Robertas Keturakis: „Premijos ir apdovanojimai mane gąsdina“ 2014-02-13
Robertas Keturakis

Man svarbiausia, kad būtų pajausta, jog nė vienas nesame bereikšmis ne tik Visatos begalybėje, bet ir savo žemiškame pasaulyje, savo kasdienybėje, kuri taip pat sukuria pagrindus netikėtai įžvelgti ir išgirsti realybės monotonijoje...

« < 3 - 4 - 5 - 6 - 7 > »

RENGINIAI

REKOMENDUOJAME

Kelione 27

Pasirodė naujas, šiais metais jau trečiasis, žurnalo „Kelionė su Bernardinai.lt“ numeris, kuris šį kartą kviečia atsigręžti į Tradiciją, prakalbinti praeitį ir kartu liudyti dabarties tiesą.

Paulius Norvila

Poetą Paulių Norvilą kalbina Ieva Liškevičiūtė.

Leonard Cohen

Mažai šioje Žemėje tokių dainarašių, į kurių kiekvieną žodį įsiklausai lyg į rečiausio paukščio čiulbėjimą, kunigo pamokslą, bijodamas praleisti net mažiausią skiemenį. Leonardo Coheno skiemuo yra galingas. 

Blue Note Records logotipas

Tęsiame muzikos žinovo Kęsto Vasilevskio pasakojimą apie džiazą ir „Blue Note“ kompanijos įrašus. Šįsyk kalba sukasi apie atlikėją Rudy Van Gelderį.

Režisierius Antonas Corbijnas

„Savo darbais bandau skleisti tam tikrą grožį. Juo vadinu tai, kas šiek tiek prablaivo žmones. Toks grožis gali paskatinti mus kelti svarbius klausimus“, – teigia fotografas, o dabar ir kino režisierius Antonas Corbijnas. 

„Teo kelionė“

Rašytoja, plėtodama romano intrigą, aiškiai, protingai ir lakoniškai išdėsto didžiųjų ir mažųjų religijų pagrindus ir principus. Ji tarsi gidas be išankstinių nuostatų veda prie didžiausių žmonijos sielos lobių.