2014 m. spalio 25 d., šeštadienis

KULTŪRA » LITERATŪRA

Tovės Jansson šimtmetis – ne tik apie trolius mumius 2014-04-07
Tove Jansson

Šiais metais suomiai ir ne tik švenčia šimtąsias rašytojos ir dailininkės Tovės Jansson gimimo metines.

A. Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje – renginys, skirtas Austrų literatūros skaityklos jubiliejui 2014-04-07
dialogas

Balandžio 9 d. (trečiadienį) 17.30 val. Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos Didžiojoje skaitykloje vyks vakaras-koncertas, skirtas Austrų literatūros skaityklos 20-mečiui. 

Leipcige, Bolonijoje, Londone – pavasarinis lietuvių literatūros ir iliustracijų „eksportas“ 2014-04-07
Leipcigo knygų mugė

Tarptautinių kultūros programų centras šį pavasarį Lietuvos stendą pristato net trijose tarptautinėse knygų mugėse. Grįžus iš kovo 13-16 dienomis Leipcige vykusiosios, estafetę perėmė kovo 24-ąją prasidėjusi Bolonijos vaikų knygų mugė. 

Bagaslaviškyje paminėtos Igno Šeiniaus 125-osios gimimo metinės 2014-04-05
Šeinius

Balandžio 4 d. Širvintų rajono Bagaslaviškio Igno Šeiniaus pagrindinėje mokykloje vyko rašytojo ir diplomato Igno Šeiniaus 125-ųjų gimimo metinių minėjimas „Sugrįžimas į tėviškės padangę“.

Sostinėje rengiama pirmoji (Ne)perskaitytų knygų mugė 2014-04-03
(Ne)perskaitytų knygų mugės plakatas

Balandžio 6 dieną Pilaitėje rengiama pirmoji (Ne)perskaitytų knygų mugė – Nelik Bee knygos!

Katja Petrowskaja: „Tragizmas dažnai nuveda neįtikėtino atvirumo ir laisvės link“ 2014-04-03
Rašytoja Katja Petrowskaja

2013 m. už apsakymo „Galbūt Estera“ ištrauką Ukrainiečių kilmės rašytojai ir žurnalistei Katjai Petrowskajai buvo skirta Ingeborgos Bachmann premija. Kovo mėnesį knygynuose pasirodė to paties pavadinimo apsakymų rinkinys. 

Įteikta Švietimo ir mokslo ministerijos Vaikų literatūros premija 2014-04-03
Lina Žutautė

Tarptautinėje vaikų knygos dienos šventėje Panevėžyje rašytojai Linai Žutautei ir viešajai įstaigai „Rašytojų klubas“ įteikta Švietimo ir mokslo ministerijos 2013 m. vaikų literatūros premija.

Šiemetiniuose Vaikų literatūros apdovanojimuose – ir trys leidyklos „Nieko rimto“ knygos 2014-04-02
knygų mugė 2013

Kiekvienais metais, balandžio 2-ąją, per didžiojo danų pasakininko Hanso Christiano Anderseno gimtadienį, minima tarptautinė vaikiškos knygos diena. Šiais metais tarp apdovanotų knygų pateko net trys „Nieko rimto“ leidyklos knygos.

Žodžiais atverti naujus horizontus. Pokalbis su vertėjomis Ramute Ramuniene ir Jone Ramunyte 2014-04-01
knygų mugė 2013

Ramutė Ramunienė ir Jonė Ramunytė – mama ir dukra, abi pripažintos literatūros vertėjos iš prancūzų kalbos, Lietuvos literatūros vertėjų sąjungos narės, prestižinių apdovanojimų vertėjams savininkės. Jas kalbina Kazimiera Kazijevaitė-Astratovienė.

Marcelijaus Martinaičio 78-ojo gimtadienio minėjimas 2014-03-31
Marcelijus Martinaitis

Balandžio 1-ąją, antradienį, 16.30 val. Vilniaus šv. Jonų bažnyčioje Vilniaus akademinė ir kultūrinė bendruomenė paminės poeto ir Vilniaus universiteto dėstytojo Marcelijaus Martinaičio 78-ąjį gimtadienį.

Poetiniai eksperimentai renginyje „Pandoros skrynia ir Madonos bomba“ 2014-03-27
Tarp festivalis, poezija

Tarptautinis tarpdisciplininės poezijos festivalis „TARP“ – analogų neturintis renginys tiek Lietuvoje, tiek Europoje siūlo į poeziją pažiūrėti kitu kampu.

Rašytoja Saira Shah: „Išmokome mylėti savo dukrą tokią, kokia ji yra, o ne tokią, kokios tikėjomės“ 2014-03-26
Rašytoja Saira Shah

Tikrai neplanavau rašyti romano. Viskas prasidėjo nuo dienoraščio. Daug metų rašiau dienoraštį, bet kai mažylei, praėjus vos dvylika valandų po gimimo, prasidėjo priepuoliai, pajutau, kad turiu aprašyti...

Regimantas Tamošaitis: „Kristijonas Donelaitis: visada pirmas“ 2014-03-26
Tamošaitis Regimantas. Nuotrauka iš asmeninio archyvo

Kuo reikšminga K. Donelaičio asmenybė? Ką nekasdieniško galime įžvelgti jo kūryboje? Apie Kristijoną Donelaitį su literatūrologu, humanitarinių mokslų daktaru Regimantu Tamošaičiu.

U. P. Hallbergas: „Kol rašau, galiu pasipriešinti vertybių irimui“ 2014-03-24
Rašytojas U. P. Hallbergas

Skaitmeniniame nūdienos pasaulyje tarpsta iliuzija, kad visuomet ir visur turime priėjimą prie visko, bet iš tiesų tai veda prie dar stipresnio tuštumos pojūčio. Taip teigia švedų rašytojas Ulfas Peteris Hallbergas...

Saša Stanišić: „Prisiminti – tai išmaniausias būdas pasakoti istorijas sau pačiam“ 2014-03-24
Rašytojas Saša Stanišić

Šiais metais Leipcigo knygų mugės premija buvo skirta iš Bosnijos ir Hercogovinos kilusiam rašytojui Sašai Stanišić (g. 1978) ir jo antrajam romanui „Prieš šventę“ (2014). 

Dalia Bielskytė pristato trečią poezijos knygą 2014-03-21
Bielskytė Vardas debesies virselis

Kovo 26 dieną, 17.30 val., Klaipėdos apskrities viešosios I. Simonaitytės bibliotekos Gerlacho palėpėje vyks trečios Dalios Bielskytės poezijos knygos „Vardas debesies“ pristatymo vakaras.

 
Apie poezijos galią ir reikšmę 2014-03-21
Aidas Rytis Vasiliauskas

Nuo 2000 m. kovo 21 d. minima Pasaulinė poezijos diena. Šia proga skirtingų kartų poetai, kritikai bei literatai pasidalijo savo pamąstymais apie tai, kokią galią ir reikšmę šiandien turi poezija.

Kęstučio Navako jubiliejinis kūrybos vakaras 2014-03-20
Kęstutis Navakas

Kovo 25 dieną, antradienį, 17 val. Maironio lietuvių literatūros muziejuje vyks Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato, poeto, eseisto, vertėjo Kęstučio Navako jubiliejinis kūrybos vakaras.

Alfas Pakėnas. Poeto Juozo Krumino šimtmetis 2014-03-20
Plunksna, raštas, popierius, laiškas

Maironio lietuvių literatūros muziejuje paminėtas poeto, prozininko ir vertėjo Juozo Krumino 100-asis gimtadienis. Parengta graži jo gyvenimo ir kūrybos kelią atspindinti paroda. 

Penktieji „Pož(i)eminiai skaitymai“ vyks Valdovų rūmuose 2014-03-19
Ldk valdovų rūmai

Kovo 28 d., penktadienį, 18.00 val. Jaunųjų kūrėjų draugija „Literatų arka“ ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai organizuoja renginį „Pož(i)eminiai skaitymai V. Literatūriniai sluoksniai“. 

Haruki Murakami: „Rašymas man yra gyvenimo prasmė“ (2) 2014-03-19
Haruki Murakami

 Tikiu tik vaizduotės galia. Ir tuo, kad nėra vienos realybės. Tikrasis ir įsivaizduojamas pasauliai yra visai greta, jie glaudžiai susiję tarpusavyje ir kartais vienas su kitu persipina. Kai noriu ir labai susikaupiu, galiu apkeisti juos vietomis. 

Žilvinas Andriušis: „Mums liko sukurti tik vieną dalyką – didelę literatūrą!“ 2014-03-18
Žilvinas Andriušis

Tai yra visiškai tyras, metafizinis dalykas. Aišku, tas tyrumas dar nieko nereiškia – nebūtinai dalykas bus padorus savo turiniu, bet tai bus grynas įkvėpimas, apie ką menininkai jau seniai svajoja.

XVIII Thomo Manno festivalyje – Europa prieš šimtmetį 2014-03-18
Th_Manno_memorialinis_muziejus

Liepos 12–19 d. Nidoje vyksiantis XVIII tarptautinis Thomo Manno festivalis, pavadintas „Šimtmečio vasara“, pradės naująjį penkerių metų teminį ciklą „Modernybės palikimas. 100 metų po didžiojo karo“.

Naujoje programoje K. Donelaičio tekstai skamba kaip pamokslai 2014-03-18
Donelaitis

Kauno valstybinis choras ir aktorius Dainius Svobonas parengė programą, kurioje jungia Kristijono Donelaičio tekstus, senąją muziką ir šiuolaikinių kompozitorių kūrinius.

Paskaita „Dangaus šviesuliai senovės pasaulėžiūroje ir religijoje“ 2014-03-17
žvaigždės

Kovo 21 d.  (penktadienį) 17 val.  Klaipėdos apskrities viešosios I. Simonaitytės bibliotekos  Konferencijų salėje vyks paskaita „Dangaus šviesuliai senovės pasaulėžiūroje ir religijoje“.

Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje bus surengta paroda, skirta Vilniaus žydų istorijai 2014-03-17
Žydai

Kovo 21 – balandžio 12 d. Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje bus eksponuojama keliaujanti Vokietijoje parengta ir Vilniaus žydų istorijai skirta paroda „Vokiečių rašytojų kūrinių jidiš kalba vertėjai ir leidėjai savo knygų atspindžiuose“.

Visuomenė raginama rinkti atsiminimus apie poetą Justiną Marcinkevičių 2014-03-17
Justinas Marcinkevičius

Visuomenė raginama rinkti atsiminimus apie poetą Justiną Marcinkevičių (1930–2011), sutelkti juos į knygą. Ši mintis kelta ir Vyriausybės sudarytoje darbo grupėje, kuri rūpinasi poeto atminimo įamžinimu.

I. Meras: „Nesu nei Dievas, nei genijus, esu eilinis lietuvių prozininkas“ 2014-03-17
I. Meras

„Rašytojas yra ne tam, kad kartotų tradicijas, kad rašytų taip, kaip visi iki jo rašė, ir nieko naujo nepasakytų. Jei rašytojas gali pasakyti ką nors naujo – ačiū Dievui.“

Antanas Šimkus. Žvalgymai: šalia literatūros 2014-03-17
knygų mugė 2010

Praeitos savaitės takus teko minti per literatūros laukus ir palaukes. Gal dėl to ir Bernardinai.lt dienraštyje pastaruoju daugiausia dėmesio skyriau šiai sričiai.

Ukrainos rašytojas Serhijus Žadanas: „Mus skiria ne kalba, o tai, kas ja pasakoma“ (1) 2014-03-14
Serhijus Žadanas

Vienas iš labiausiai mylimų ukrainiečių autorių Serhijus Žadanas atsigauna po beisbolo lazdomis ginkluotų demonstrantų, bandžiusių jį Charkovo mieste priversti pabučiuoti Rusijos vėliavą, išpuolio.

Antrąja faksimile taps pirmoji lietuviška knyga 2014-03-14
Mažvydo Katekizmas

Spaustuvė „Petro ofsetas“, pernai išleidusi Kristijono Donelaičio „Metus“, ėmėsi naujos užduoties –  Vilniaus universiteto (VU) bibliotekoje saugomo Martyno Mažvydo „Katekizmo“ faksimilės leidybos. 

Frankofonijos dienos. Knygą atvertus 2014-03-14
knygos

Poetas, romanistas, dramaturgas, metafizikas, diplomatas ir vertėjas Oskaras Milašius rašė prancūzų kalba. Genovaitė Dručkutė bei Neringa Klišienė pristatys Oskaro Milašiaus lituanistinę ir politinę publicistiką.

Antanas Šimkus. Keletas knygų iš vaikystės šimtinės. Su padėka knygnešiams 2014-03-14
senos knygos

Kovo 16-ąją minėsime Knygnešių dieną. Šį sykį norėtųsi šią datą paminėti truputį kitaip – pakalbėti apie atneštas knygas. Bent apie keletą, svarbių, patekusių į vaikystės pasaulį.

Vakaras skirtas Jono Strielkūno 75-osioms gimimo metinėms paminėti 2014-03-13
Jonas Strielkūnas

Kovo 14 d. 17.30 val. Rašytojų klube (K. Sirvydo g. 6, Vilnius) poezijos ir muzikos valanda „Bet būties toks trumpas skrydis", skirta poeto Jono Strielkūno 75-osioms gimimo metinėms. 

Gidas po Vilniaus Literatų gatvę 2014-03-12
Milda Ivanauskienė. Literatų gatvė

„Literatų gatvė“ yra naujas Modernaus meno centro išleistas kultūrinis gidas, siūlantis aktyvų ir turiningą laisvalaikį mieste. Jis tęsia sėkmingai „Vilniaus skulptūrų kelio“ gido pradėtą seriją.

Jūratė Sprindytė. Tamsiai mėlyni išdidumo žiedai 2014-03-12
Romualdas Granauskas

Lietuvių prozos unikumas Romualdas Granauskas šį kovą švęs 75-mečio sukaktį, bet premija už kūrybiškausią 2013 m. knygą paskirta ne kaip simbolinė dovana. Fantastiškas rašytojo ruduo – per dešimtmetį išleistos net aštuonios knygos...

Poezija, kurios kompasas – moterys 2014-03-12
Diana Šarakauskaitė

Tie, kurie ne vienerius metus gyvena svetur, puikiai žino ir jaučia, kaip sulig kiekvienais metais, praleistais svetimoje kultūroje, senka gimtosios kalbos šaltinis. Todėl svetimoje žemėje parašytą net ir trumpiausią, vos kelių eilučių eilėraštį...

Janina Survilaitė. Poetą Marcelijų Martinaitį prisimenant 2014-03-11
Marcelijus Martinaitis

Kai norėdavau savo kraštiečiui ir kaimynui Marcelijui pagirti jo eiles, nesileisdavo. Jis buvo kuklus, pagyrų nepriimdavo. Pats gerai žinojo, ką reiškia būti geru Poetu, ir tą patvirtindavo kiekviena Jo parašyto eilėraščio eilutė.

Leipcigo knygų mugė žada atverti ir lietuviškų knygų horizontus 2014-03-10
knyga

Prasidėjo paskutinių akimirkų skaičiavimas lig netrukus prasidėsiančios Tarptautinės Leipcigo knygų mugės ir didžiausio literatūrinio Europos festivalio „Leipcigas skaito“.

Herkus Kunčius: „Stovinčio ant statinės savęs neįsivaizduoju“ 2014-03-10
Rašytojas Herkus Kunčius

Rašau išimtinai pirmojoje dienos pusėje. Atsikėlęs išsiverdu kavos, surūkau cigaretę, o tada sėdu prie stalo, kad išguldyčiau, ką iš vakaro buvau sugalvojęs. Taip visa, nežiūrint pasitaikančių trukdžių, ir sukasi.

« < 3 - 4 - 5 - 6 - 7 > »

RENGINIAI

REKOMENDUOJAME

Henrikas Gudavičius. Laiškai iš kaimo

Knygoje publikuojami 2008–2012 m. rašyti dienoraščiai. Įdėmus gamtininko žvilgsnis fiksuoja nepaliaujamą gamtos virsmą, pasakoja paprastų Dzūkijos žmonių istorijas, o kasdienybės apmąstymus papildo kultūros refleksijos.

Filmo „Stiprusis angelas“ kadras

Vilniuje vyko XIV Lenkų kino savaitė. Jos metu buvo rodomas ir režisieriaus Wojcecho Smarzowskio filmas „Stiprusis angelas“ pagal rašytojo Jerzy Pilcho romaną. Savaitraštyje „Literatūra ir menas“ publikuotas Barbaros Hollender pokalbis su režisieiumi. 

Sugrįžimas į Homsą

Devyniolikmetis Bassetas žaidė nacionalinėje Sirijos futbolo rinktinėje. Tačiau šį žaidimą jis metė trokšdamas siekti didesnės pergalės: tapo dainuojančios ir šokančios Sirijos revoliucijos siela.

Rolandas Rastaukas

Į jubiliejinį Poeto kūrybos vakarą sostinėje susirinkusi marga publika laukia pasirodant Poeto. Ant stalo baltuoja nauja menininko poezijos rinktinė „Vienišos vėliavos“, už jos – dvi stiklinės. Už jų – dvi kėdės. Už jų – durys.

Henrikas Gudavičius

Henrikas Gudavičius (g. 1943) – tikras Dzūkijos šviesuolis, čia gyvenantis ir dirbantis jau beveik ketvirtį amžiaus, tačiau paklaustas, kuo save laiko, nė nedvejodamas atsako – esu žemaitis.

Sveikas, gyvenime knyga

Bernardinai.lt vyr. redaktoriaus Andriaus Navicko ir kunigo Kęstučio Dvarecko knyga „Sveikas, gyvenime“ – tai dar 2012 m. išleistos knygos „Sutemos tirščiausios prieš aušrą“ tęsinys.