2014 m. gruodžio 22 d., pirmadienis

KULTŪRA » LITERATŪRA

Apie pomirtinę knygą su jos autoriumi 2014-05-19
Kazys Saja

Kalbamės su žinomu ne tik suaugusiųjų, bet ir vaikų rašytoju, dramaturgu, „Šventežerio“, „Sielų mainų“, „Mamutų medžioklės“, „Dilgėlių šilko“ ir daugelio kitų pjesių autoriumi, Lietuvos Nepriklausomybės akto signataru Kaziu Saja.

Vilniuje įvyko 50-ojo tarptautinio poezijos festivalio „Poezijos pavasaris 2014“ atidarymas 2014-05-19
2014 m. „Poezijos pavasario“ atidarymas

Sekmadienį Nacionalinėje dailės galerijoje Vilniuje atidarytas penkiasdešimtasis tarptautinis poezijos festivalis „Poezijos pavasaris 2014“.

Antanas Šimkus. Dvi savaitės „Poezijos pavasario“: pirmosios anonsas (1) 2014-05-18
Poezijos pavasario 2014 plakatas

Lietuvių poezijoje yra visi metų laikai, išskyrus vasarą. Ruduo – Druskininkuose, žiema – Panevėžyje, na, o pavasaris... Siūlau subjektyvų „Poezijos pavasario“ festivalio pirmosios savaitės renginių anonsą.

Užupio meno inkubatoriaus galerijoje – „žiemininkų“ renginys 2014-05-13
Iliustracija renginiui „Žiemininkai“

Gegužės 14 d. (trečiadienis) 18 val. Užupio meno inkubatoriaus galerijoje „Galera“ (Užupio g. 2A, Vilnius) vyks poezijos skaitymai „Žiemininkai“. Skaitys Dainius Gintalas, Gytis Norvilas, gitara gros Gediminas Kajėnas.

Rašytojų klube – poeto Gintaro Bleizgio kūrybos vakaras su nauja knyga 2014-05-12
Gintaras Bleizgys „Kai sėlinsi manęs“

Šį trečiadienį, gegužės 14 d., Rašytojų klubas kviečia į susitikimą – autorinį vieno kūrėjo, vieno žmogaus kūrybos vakarą – poeto Gintaro Bleizgio naujos eilėraščių knygos „Kai sėlinsi manęs“ sutiktuves.

Stephanie Joly. Rašytoja Carole Martinez: „Mano romanų veikėjai vyrai sukurti iš moterų šonkaulių“ 2014-05-09
Carole Martinez

Carole Martinez, ką tik lietuviškai išleisto romano „Pasiūta širdis“ (iš prancūzų k. vertė Inga Tuliševskaitė, išleido „Tyto alba“) autorė, – ispanų kilmės prancūzų rašytoja, buvusi aktorė, vėliau dėsčiusi prancūzų kalbą koledže.

Kristina Tamelytė. Prancūzų rašytojos Violetos Liodiuk portretas 2014-05-08
Filmas „Violeta“

Violeta Liodiuk – XX a. pradžioje gimusi moteris. Ji dažnai yra vadinama geriausia, tačiau niekam nežinoma Prancūzijos rašytoja. 

Pristatytas K. Donelaičio rankraščių fotografuotinis leidimas 2014-05-07
Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas

Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, pristatęs fotografuotinį K. Donelaičio rankraščių leidimą, supažindina su institute saugoma unikalia archyvine byla. 

Skelbiamas antrasis Nacionalinis vaikų literatūros konkursas 2014-05-07
rašytojo stalas

Labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“, bendradarbiaudamas  su Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos Lietuvos skyriumi ir Lietuvos Rašytojų sąjunga, skelbia antrąjį Nacionalinį vaikų literatūros konkursą 2014.

Urtė Šegždavičiūtė. Kančia, kuria pasidalinus lengviau nepasidaro 2014-05-05
Andrius Jakučiūnas. Lalagė

Tai virsta savotiška hipnoze, naikinančia kritišką literatūros vertinimą, kuris, būna, pasižymi polinkiu įtariai žiūrėti į kūrinių sintaksinę ir semantinę plotmes bei jų raišką, tarpusavio dermę ir kt. Ši hipnozė įvyko ir skaitant Andriaus Jakučiūno knygą.

Dalia Staponkutė: „Vieta renkasi mus, jei mūsų įgūdžiai jai reikalingi“ 2014-05-02
Dalia Staponkutė

Gerai rašyti tikrai galima išmokti, bet... gera kalba be kūrėjo nuojautos yra tik pusė kelio. Kaip sakė Paul Bowles: svarbiausia literatūroje ne gramatika, siužetas arba herojai, o kalbos menas...

Flannery O'Connor: „Jei nebūčiau katalikė, neturėčiau priežasčių rašyti“ 2014-05-02
Flannery O'Connor

Atsakydama tiems, kurie jai prikišdavo katalikybę, O'Connor teigdavo, jog tikėjimas ne apriboja jos pasaulio matymą, o jį praturtina papildoma dimensija. 

Vytautė Žilinskaitė: „Perskaitau, ką parašiusi, ir – už skalpelio...“ 2014-05-02
Vytautė Žilinskaitė

Su rašytoja, vaikų literatūros ir satyrų kūrėja Vytaute Žilinskaite apie lietuvių literatūrą, kalbą, jos pasaulėvaizdį, naujadarus ir tekstų redagavimą kalbėjosi Saulius Vasiliauskas.

Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla pristatė ateities viziją 2014-04-30
Valentinas Sventickas

„Nauji vėjai, nauji vardai“ – antradienio popietę Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla sukvietė rašytojus, bičiulius, žurnalistus į renginį tokiu pavadinimu, kuriame pristatė ateinančiais metais pasirodysiančias knygas, autorius, leidybos planus ir tolimesniems metams.

Knygos gali ne tik gydyti, bet ir žaloti 2014-04-28
Knyga, biblioteka

„Žinoma, kad pats žmogus gali išsirinkti. Jis pats turbūt geriausiai ir žino, kokia knyga jam padeda. Bet tada turėtume kalbėti apie sveiką žmogų. Sveikas žmogus daug skaito, vadinasi, jis paprastai turi vadinamąją stalo knygą.“

Viktorija Daujotytė-Pakerienė: „Jeigu neatsargiai prie paslapties priartėsi, ji gali išnykti“ 2014-04-28
VU profesorė emeritė V. Daujotytė-Pakerienė

Literatūrologė, Vilniaus universiteto profesorė emeritė Viktorija Daujotytė-Pakerienė sakosi rašyti niekuomet nepradedanti nesulaukusi tam tikro signalo, kad jai leista tai daryti.

Vilniaus paveikslų galerijoje bus įteiktos Lietuvių literatūros vertėjų sąjungos premijos 2014-04-28
raidės

Balandžio 29 d., antradienį, 17.30 val. Vilniaus paveikslų galerijoje (Didžioji g. 4) vyks apdovanojimų vakaras, kurį organizuoja Lietuvių literatūros vertėjų sąjunga. 

Vienuoliktokų laiškai Kristijonui Donelaičiui (II) 2014-04-28
Donelaitis

Vilniaus Valdorfo mokyklos vienuoliktokų laiškai Kristijonui Donelaičiui, norinčiam atvykti laiku į XXI a. Antroji dalis.

Duriantis tikrumas. Apie Avromo Suckeverio „Žaliąjį akvariumą“ 2014-04-25
Avrom Sutzkever „Žaliasis akvariumas“

Neseniai pasirodė vieno didžiausių Vilniaus žydų poetų Avromo Suckeverio (1913-2010) knygos „Žaliasis akvariumas“ vertimas į lietuvių kalbą. Knygos vertėją, literatūrologą Mindaugą Kvietkauską kalbina Aušra Gudavičiūtė.

Didžioji Britanija švenčia W. Shakespeare`o gimimo metines 2014-04-24
Viljamas Šekspyras

Didžiojoje Britanijoje visą savaitę švenčiamos 450-osios Williamo Shakespeare`o gimimo metinės. Vieno svarbiausių ir žinomiausių Anglijos rašytojų gimimo diena bus pažymėta renginiais visoje šalyje.

K. Donelaičio „Metai“ atgis repo stiliumi ir originaliomis iliustracijomis 2014-04-23
Parodos eksponatas (aut. Greta Dumciute)

Šiandien Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos galerijoje atidaroma Kristijono Donelaičio 300-osioms gimimo metinėms bei Tarptautinei knygos ir autorių teisių dienai skirta paroda „E-METAI“.

Pasaulinės knygos ir autorių teisių dienos proga Lietuvos literatūros vertėjų sąjunga paskyrė Antipremiją 2014-04-23
Sudegusi knyga

Siekdama atkreipti dėmesį į kasmet vis sudėtingesnį geros ir kokybiškos knygos kelią pas skaitytoją ir į didėjančias intelektinės nuosavybės (autorių teisių) problemas, LLVS paskelbė 2014 metų Antipremijos laureatus.

Dainora Kaniavienė. Orumo svertai (1) 2014-04-22
Rašytojo Jaroslavo Melniko „Paryžiaus dienoraštis“

Jaroslavo Melniko „Paryžiaus dienoraštį“ galime skaityti trejopai: arba keliauti miestų ženklų žemėlapiais, arba kultūrų skirtumais, arba paveiksliukais, kurių gausa ir džiugina, ir kartu primena laikraščio formatą.

Naujame Sauliaus Šaltenio romane – poetės likimas ir šėtoniškų ideologijų amžiaus kronikos 2014-04-22
Saulius Šaltenis. Demonų amžius

Sauliaus Šaltenio romanas „Demonų amžius“ – tai didelės meilės, šviesių vilčių ir tragiškų praradimų kupina poetės gyvenimo istorija. Kartu tai šėtoniškų ideologijų amžiaus – demonų amžiaus – kronikos.

LDS galerijoje „Arka“ – Dalios Bielskytės poezijos knygos „Vardas debesies“ pristatymas 2014-04-22
Dalia Bielskytė

Balandžio 22 d., antradienį, 18 val. LDS galerijoje „Arka“ (Aušros Vartų g. 7, Vilnius) „Vardas debesies“ – trečia Dalios Bielskytės poezijos knyga. 

Asta Skujytė. Drakonas, tapęs žuvimi (U. Radzevičiūtės „Žuvys ir drakonai“) (1) 2014-04-21
Undinė Radzevičiūtė. Žuvys ir drakonai

„Žuvys ir drakonai“ apimtimi anaiptol ne mini kūrinys, tad prieš atsiversdama knygą bandžiau kuo labiau atsiriboti nuo bet kokių lūkesčių horizontų ir pažiūrėti, kaip literatūros sprinterei seksis įveikti maratono distanciją.

Baltijos šalys siekia būti 2018 m. Londono knygų mugės garbės viešniomis 2014-04-20
Londono knygų mugė

Gegužės mėnesį susitiksiantys Baltijos šalių kultūros ministrai ketina pasirašyti memorandumą dėl dalyvavimo 2018 m. Londono knygų mugėje garbės viešnių teisėmis ir kartu koordinuoti Baltijos šalių literatūros pristatymo programą.

Rimantas Gučas. Rankraščiai nedega, arba Poetai, nemėtykite pro langus popierių 2014-04-19
Plunksna, raštas, popierius, laiškas

Vieną ramų rytą bežingsniuojant pro šį namą, akis užkliuvo už popierėlio, besivoliojančio ant šaligatvio. Ar maža popierėlių gatvėse voliojasi, bet šiame buvo mašinėle ir ranka rašyti tekstai, pažadinę muziejininko instinktą. 

Grigorijaus Kanovičiaus „Rinktinių raštų“ penkiatomis – Lietuvos žydų gyvenimo saga 2014-04-18
Rašytojas Grigorijus Kanovičius

Visa rašytojo kūryba – tai atminties salynas, kur amžinai gyvens Lietuvos miestelių žydai, – net tada, kai nebus tų, kurie juos atsimena. Rinktinius raštus sudaro 10 romanų, 2 apysakos, 9 apsakymai ir 1 esė. 

Daiva Grigelytė. Ar tu turi žvaigždę? 2014-04-18
Rimas Burokas ir jo mylimoji Silva

Balandžio 19 d. (šeštadienį) 18 val. kavinėje „Kultūra“ (K. Donelaičio g. 16, Kaunas) įvyks vakaras, skirtas Rimo Buroko (1953–1980) gimimo metinėms.

Mirė žymus rašytojas Gabrielis García Márquezas 2014-04-18
G.G. Markesas

Agentūra „Reuters“ praneša, kad eidamas 88 metus, Meksiko mieste mirė literatūrinės Nobelio premijos laureatas Gabrielis García Márquezas. 

Gabrielis Garsija Markesas: „Gyvenimas – ne tai, kas buvo išgyventa, o tai, ką tu atsimeni, ir tai, kaip tu apie tai pasakoji“ (1) 2014-04-18
G.G. Markesas

Eidamas 88 metus, Meksiko mieste mirė literatūrinės Nobelio premijos laureatas Gabrielis García Márquezas (Gabrielis Garsija Markesas). 


Išleista nauja Romualdo Granausko knyga 2014-04-17
Romualdas Granauskas „Trečias gyvenimas“

Nors yra sakoma, kad visa rašytojo kūryba – tai užrašyta jo autobiografija, šiai R. Granausko knygai, pavadinimu „Trečias gyvenimas“, toks posakis tinka kaip nė vienai kitai.

Susitikimas su rašytoja Kristina Sabaliauskaite Vilniuje 2014-04-16
Kvietimas į Kristinos Sabaliauskaitės knygos pristatymą

Balandžio 17 d. 18 val. prekybos centre „Europa“ I aukšto erdvėje, Konstitucijos pr. 7A vyks knygos „Silva rerum III“ pristatymas, kurio metu skaitytojai galės susitikti su knygos autore.

Kęstutis Urba. Vaikus sujungianti skaitymo šviesa 2014-04-14
Kęstutis Urba

Beveik prieš metus Labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus" (steigėjai Andrius Mamontovas ir Ramūnas Karbauskis) paskelbė vaikų literatūros konkursą, kuris baigėsi lapkričio 1 dieną. 

Šįąnakt LRT radijo eteryje – įdomiausių jaunosios kartos kūrėjų naktiniai skaitymai 2014-04-11
radijas

Įdomiausi jaunosios kartos poetai ir prozininkai balandžio 11-osios vakarą 5-ioms valandoms užims nacionalinio radijo eterį.

Cristof Polo. Šiltųjų kraštų Donelaitis: kaip „Metai“ surado vietą ispanų kalboje 2014-04-11
Donelaičio "Metai"

Šis Metų vertimas kviečia įsivaizduoti tokį šiltųjų kraštų Donelaitį. Lyg liuteronų pastorius persikeltų iš savo Tolminkiemio, iš kurio nepajudėjo didžiąją savo gyvenimo dalį, į ispaniškai andalūzišką peizažą. 

Reikšmingiausias 2013 m. literatūrinis debiutas – biologijos mokytojos knyga 2014-04-10
Neringa Vaitkutė „Vaivorykščių arkos“

Neringos Vaitkutės nuotykių ir magijos kupiną knygą „Vaivorykščių arkos“ (leidykla „Nieko rimto“) IBBY Lietuvos skyrius išrinko Reikšmingiausiu 2013 m. debiutu.

Dailininkei Marija Smirnovaitei – apdovanojimas už liaudies pasakų knygų iliustracijas 2014-04-08
Marija Smirnovaitė

Jauna dailininkė Marija Smirnovaitė įrodo, kad jaunas žmogus Lietuvoje gali sėkmingai kurti ir sulaukti pripažinimo.

Tovės Jansson šimtmetis – ne tik apie trolius mumius 2014-04-07
Tove Jansson

Šiais metais suomiai ir ne tik švenčia šimtąsias rašytojos ir dailininkės Tovės Jansson gimimo metines.

« < 3 - 4 - 5 - 6 - 7 > »

RENGINIAI

REKOMENDUOJAME

tekstas

Norėdami bent iš dalies apibendrinti besibaigiančius metus, kviečiame Jus rinkti Metų publikacijas interneto dienraštyje Bernardinai.lt

Sidney Bechet

Mažasis mūsų herojus jau būdamas šešerių pūtė klarnetą, o kiek ūgtelėjęs rimčiau susidomėjo muzika ir susirado profesionalų mokytoją – visame mieste gerai žinomą Lorenzo Tio.

Poetas Pascal Riou

Prancūzijoje poezija menkai skaitoma. Yra daug daugiau žmonių, kurie rašo poeziją ir nepakankamai žmonių, kurie ją skaito. Visi didieji poetai pirmiausia yra daug skaitantys žmonės. Jie – didieji skaitytojai.

Kun. Marek Dettlaff OFM Conv

Nepaisant Lietuvos Aukščiausiojo Teismo sprendimo, kad Mažesniųjų brolių konventualų ordinas turi teisę į vienuolyno nuosavybės teisės atkūrimą, procesas yra vilkinamas.

Rašytojas Patrickas Modiano

Mano knygose nėra nieko apie mano paties gyvenimą. Kaip ir detalių, padedančių geriau mane suprasti. Naudoju tik jausmus, kuriuos esu patyręs, ir nuotaikas, kuriomis esu gyvenęs. 

Sveikas, gyvenime knyga

Bernardinai.lt vyr. redaktoriaus Andriaus Navicko ir kunigo Kęstučio Dvarecko knyga „Sveikas, gyvenime“ – tai dar 2012 m. išleistos knygos „Sutemos tirščiausios prieš aušrą“ tęsinys.