Scenos menas | Kultūra

Vasario 15 d.
Kaip operos lavina vaikus

Kovo 4-osios vakarą vaikai ir jų tėveliai skubės į pirmąjį susitikimą su neprilygstamąja aukle Mere, kuri mažų ir didelių lauks spektaklio „Penki Merės stebuklai“ premjeroje Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre. 

Teatras prasideda nuo rūbinės, bet nesibaigia bufete1
Tauras Čižas

Visais laikais menininkai buvo priversti kovoti su visuomenės abejingumu, įrodinėti, kad ne vien duona žmogus gyvas, o žmogus, savo ruožtu, pasisotinęs fiziškai, kas kartą grįžta į parodų ir koncertų sales, bibliotekas ir teatrą. 

Vasario 10 d.
Aktorius Kęstutis Cicėnas: „Apvalytuosius“ būtina pamatyti vyresniajai kartai5

„Labiausiai džiaugčiausi, jei spektaklį pamatytų mūsų tėvų karta. Būtų mano valia, jų kartos žmonėms dalinčiau nemokamus kvietimus“, - paklaustas apie Oskaro Koršunovo režisuoto spektaklio „Apvalytieji“ publiką, atsakė Gremo vaidmenį kuriantis K. Cicėnas.

Vasario 9 d.
Julija Šumacherytė: Baletas – gyvenimo pasirinkimas
Elvina Baužaitė

Žurnale „Bravissimo“ Nr. 4 (98) nedideliame straipsnyje, pavadintame „Nauji Lietuvos baleto vardai“, Helmutas Šabasevičius pristatė naujus Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro (toliau – LNOBT) Baleto trupės narius, viena jų – Julija Šumacherytė.

Vasario 6 d.
Nepašaliniams
Rūta Oginskaitė - menų faktūra

Gintaro Grajausko pjesėje „Pašaliniams draudžiama“, kuri vaidinama Klaipėdos dramos teatre, veikėjai neturi vardų. Jie neturi ir adreso.

Sausio 31 d.
Vilniaus „Lėlės“ premjera vaikams: teatrinės gėlės pirmuosius žiedus skleidžia jau žiemą1

2017 m. vasario 11 ir 12 d. Vilniaus teatras „Lėlė“ skelbs dar vieną premjerą – spektaklį visai šeimai „Gėlių istorijos“ pagal pagal latvių rašytojos Annos Saksės literatūrinių pasakų knygą „Pasakos apie gėles“.

Birutės Žilytės ir Jono Tertelio kūrybos sintezė
Justyna Vansovič - Pašvaistė

Vienos dalies spektaklis prikaustė dėmesį visų pirma dėl to, kad teatro scenoje atgijo žymios lietuvių dailininkės, Nacionalinės meno ir kultūros premijos laureatės Birutės Žilytės pasakų iliustracijos.

Sausio 30 d.
Garbingas jubiliejus. Aktoriui Regimantui Adomaičiui – 806
Daiva Šabasevičienė

Gyvenimas prabėgo tarp realybės ir fantazijos (būtent – prabėgo, antraip būčiau jį pastebėjęs). Ko buvo daugiau – realybės ar fantazijos – sunku pasakyti. Viena aišku – realybė be fantazijos retai teikdavo pasitenkinimą. 

Sausio 25 d.
Praėjusio laiko atminimui
Miglė Munderzbakaitė

Mūsų pokalbių centre buvo ne dailė, labiau – teatras, Palanga. Gintarė pasakojo apie įdomų, prasmingą, kupiną įvairiausių nutikimų, pokalbių laiką, kai menininkai, tarp jų ir centrine pokalbio figūra tapęs Juozas Miltinis, atvažiuodavo į jos tėvų namą Palangoje.

Sausio 24 d.
Kompozitoriaus choreografija būgnų lazdelėmis

Apdovanojimus tarptautiniuose būgnininkų konkursuose pelnantis eksperimentinės elektronikos ir džiazo trejeto „Sheep Got Waxed“ narys Adas Gecevičius pastaruosius keletą metų vis tvirtesniais žingsniais keliauja kino ir teatro užkulisiais.

Sausio 19 d.
„Lila: slaptas demiurgo žaidimas": lėlių, šešėlių teatro ir šiuolaikinio šokio sintezė

2017 m. kovo 20 d. Vilniaus teatre „Lėlė“ įvyks spektaklio suaugusiems ir jaunimui „Lila: slaptas demiurgo žaidimas“ premjera, kurios metu pasaulio demiurgas žais su lėlėmis, atskleisdamas Visatos paslaptis. 

Sausio 18 d.
K. Zanussio „Hybris“ – iššūkis mūsų puikybei2
Dominyka Navickaitė

Viena svarbiausių režisieriaus kūrybos temų – laisvės ir atsakomybės problema, kurią jis nagrinėja skirtingais aspektais: svarstydamas moralinio pasirinkimo, pasiaukojimo, tikėjimo, sąžinės ir visuomenės moralinių normų santykio klausimus. 

Keistuolių teatro „Ilgoji pertrauka“ – reveransas vaiko kūrybinei galiai

Spektaklis „Ilgoji pertrauka“ – pirmasis režisierės Olgos Lapinos ir „Keistuolių teatro“ bendradarbiavimo vaisius. Išraiškingas bei įtaigus, siurrealistinių elementų ir ryškių personažų nestokojantis spektaklis skirtas pradinių klasių moksleiviams.

Klaipėdos dramos teatras naujausias premjeras pristatys Vilniuje

Klaipėdos dramos teatras vasario pradžioje svečiuosis Vilniuje. Nacionaliniame dramos teatre vasario 1 ir 2 d. klaipėdiečiai parodys Augusto Strindbergo psichologinę dramą „Tėvas“, o vasario 7 d. 18.30 val. – Gintaro Grajausko „Pašaliniams draudžiama“.

Sausio 11 d.
Nauja O. Koršunovo komedija „Tartiufas“ LNDT – apie mulkinamą visuomenę16

Kalbėdamas apie „Tartiufą“  režisierius Oskaras Koršunovas mini ne vien komiškus aspektus. Spektaklis, anot jo, bus apie mulkinimų ištroškusią visuomenę, manipuliacijas Europoje ir dvigubą moralę.

Sausio 5 d.
Kaip iš oro baliono pagaminti spektaklį

„Menų spaustuvės“ organizuojamas festivalis „KITOKS“ šįmet rengiamas septintą kartą. Jokių rėmų festivaliui, regis, nebuvo bandoma užbrėžti, vienintelis prioritetas – sugalvoti ir parodyti ar įvykdyti kažką naujo pačiam festivaliui, mažai matyto ar vaikų dar nebandyto.

Gruodžio 24 d., 2016
Tarpušvenčiu „Teatriukas“ kviečia į spektaklį kūdikiams „Arbatinukai“

Tarpušvenčiu, gruodžio 27 d., 10 val. ryto, teatras vaikams „Teatriukas“ pačius mažiausius žiūrovus, kūdikius nuo 0 iki 11 mėn., kartu su tėveliais, pakvies į spektaklį „Arbatinukai“. Kviečiame paskaityti interviu su spektaklio kūrėjais.

Gruodžio 15 d., 2016
Naujausias O. Koršunovo spektaklis – apie žmones, tapusius pašaliniais1

Aštrių temų nevengiantis režisierius ir šįkart kviečia iš arčiau pažvelgti ir prisiminti pirmąjį Lietuvos nepriklausomybės dešimtmetį, kai besikeičianti santvarka ir socialinė aplinka daliai visuomenės tapo sunkiu išbandymu.

Gruodžio 13 d., 2016
Keistuolių „Eglė žalčių karalienė“ – scenoje atgimstanti jautri ir šilta pasaka

Gruodžio 8 dieną „Keistuolių teatras“jauniausiems žiūrovams atvėrė užburtos jūrų karalystės vartus ir pristatė šventinę premjerą vaikams, kuria šiais metais tapo daugeliui puikiai pažįstamos lietuvių liaudies pasakos „Eglė žalčių karalienė“ interpretacija.

Gruodžio 12 d., 2016
Režisierius M. Meilūnas: „Pasakymas „tai – ne teatras“ – kartais yra geras komplimentas“1

Spektaklis mobilus, jame tik muzikantai su instrumentais ir aš su mikrofonu. Tai net ne spektaklis, o labiau bitnikų stiliaus skaitymas. Arba jam session‘as.

„Vyšnia šokolade” ir ribų nepaisanti meilė2
Dominyka Navickaitė

Filmus žiūri patys įvairiausi žmonės, o teatras laikomas tarsi vien intelektualų ir elito atstovų susirinkimo vieta.

Gruodžio 9 d., 2016
Benas Šarka: „Kartais ir meistras pargriūna, užkliuvęs už akmens“4
Vaiva Lanskoronskytė - Kelionė

Savo kūryba, vaidenimaisis, Benas Šarka siekia universalios meno kalbos, kuri pranoktų vienos ar kitos visuomenės grupės susikalbėjimo kodus.

Gruodžio 6 d., 2016
Dokumentinio teatro bandymas Jaunimo teatre – spektaklis „Pasirinkimas“

Valstybinis jaunimo teatras kviečia žiūrovus į premjerinį režisieriaus Vido Bareikio ir dramaturgo Mindaugo Nastaravičiaus spektaklį „Pasirinkimas“.

Lapkričio 30 d., 2016
LNDT premjeroje vaikams ir paaugliams grįžtama prie lietuviškų pasakų stebuklo ir mistikos

Artėjant didžiosioms metų šventėms Lietuvos nacionaliniame dramos teatre įvyks vaizdinga premjera vaikams ir jaunimui – „Kaulinis senis ant geležinio kalno“. 

Režisierius Mindaugas Karbauskis: „Laukiu, kol tapsiu reikalingas“4
Literatūra ir menas

Aš – tarpininkas, padėjėjas, bet tikrai ne tas, kuris diktuoja. Nuo manęs neprasideda niekas.

Mirė aktorius M. Jevdokimovas
lrt

Eidamas 74-uosius po sunkios ligos mirė aktorius ir režisierius Michailas Jevdokimovas. Jis buvęs vienas pagrindinių, ypač žiūrovų vertinamų ir mylimų Lietuvos rusų dramos teatro vyresniosios kartos aktorių.

Lapkričio 29 d., 2016
Apie moralę nemoralizuojant – Jono Vaitkaus premjera Kaune

Režisieriaus Jono Vaitkaus nuomone, dramoje vykstantis konfliktas sugretinamas su dabartyje akivaizdžia tikėjimo į žmogų ir moralę stoka.

Lapkričio 28 d., 2016
Mirė operos solistė, nepriklausomybės akto signatarė Nijolė Ambrazaitytė1

Šių metų lapkričio 27 dieną eidama 78-uosius metus mirė garsi Lietuvos operos dainininkė, Lietuvos nepriklausomybės akto signatarė Nijolė Ambrazaitytė (1939–2016).

Ir aš norėjau būti kaip... arba Ko išmoko „Sielos virtuvė“1
Izabelė Švaraitė

„Sielos virtuvėje“ žiūrovai sutinka septynis savęs ieškančius kūrėjus, bandančius ištrūkti iš užburto bohemiškų vakarėlių rato. Veikėjai nuolat dangstosi svetima kūryba, teisinasi...

Dainius Jankauskas: „Atrodo, kad pats gyvenimas mane atvedė į teatrą“
Ieva Raudeliūnaitė

Pokalbis su 2014-ųjų metų „Auksinio scenos kryžiaus“ laimėtoju jaunojo menininko nominacijoje apie teatrą, kiną, išbandymus ir svajones.

Lapkričio 25 d., 2016
Dramaturgė Natalja Vorožbit: „Šiuolaikinis teatras turėtų reaguoti į socialinę tikrovę“

Aš visų pirma esu pilietė, kiekvienas žmogus turi prisiimti tam tikrą atsakomybę. Ir nors aš negaliu tiesiogiai padėti karo pabėgėliams, tačiau galiu parašyti pjesę apie jų išgyvenimus, problemas.

Pavargusiems nuo Dievo mirties skelbimo
Justyna Vansovič - Pašvaistė

Šis spektaklis žmoguje stengiasi atrasti vietą meilei, atjautai, pagaliau tikėjimui, kad Tiesa nemirė, o tik buvo pamiršta.

Lapkričio 24 d., 2016
LNDT kviečia pažinti įžmogintą teatrą

Teatro „Cantabile 2“ kūrybiniai eksperimentai kviečia žmones į atvirą dialogą, pristato spektaklius, skirtus vienam-dviem žiūrovams.

Teatre „Lėlė“ – netikėti socialinės integracijos renginiai

Teatras „Lėlė“ surengė nemokamus vizitus į „Lėlę“ bei geriausių teatro spektaklių peržiūras Antavilių senelių namų gyventojams bei pabėgėliams iš Sirijos, šiuo metu besiglaudžiantiems Ruklos pabėgėlių priėmimo centre.

Lapkričio 23 d., 2016
Dainius Gavenonis: „Amžinų tiesų nėra“3

Teatro menas nuostabus tuo, kad kitaip nei visi kiti menai, jis gimsta šiandien. Jo nepakartosi. Kad ir kiek kartų rodytume spektaklį, kiekvieną dieną jis bus kitoks.

Beata Baublinskienė. Apie operos ir baleto pasaulį

Opera – vienas gyvybingiausių muzikos žanrų, kurio tęsiamõs tradicijos ir atsinaujinančios energijos gija, nepaliesta laiko dulkių, išsaugojo savastį beveik visame pasaulyje.

Lapkričio 22 d., 2016
Vilniaus mažajame teatre – susitikimai su Teatro asmenybėmis

Viena talentingiausių jaunosios kartos Vilniaus mažojo teatro aktorių Agnė Šataitė skaitys Nacionalinės meno premijos laureatės Onės Baliukonės (1948–2007) eiles.

Išdalyti teatro festivalio „Tegyvuoja komedija“ apdovanojimai
lrt

Alytuje išdalyti festivalio „Tegyvuoja komedija“ apdovanojimai. Geriausiu festivalio spektakliu pripažintas Vilniaus mažojo teatro Gabrielės Tuminaitės režisuotas spektaklis „Bedalis ir labdarys“.

Režisieriui G. Aleksai – Alytaus teatrų festivalio laurai

Šiais metais pirmą kartą „Keistuolių teatre“ spektaklį pastačiusiam G. Aleksai nusišypsojo sėkmė – profesionalių teatrų festivalio „Tegyvuoja komedija!“ vertinimo komisijos sprendimu kūrėjas triumfavo geriausio režisieriaus nominacijoje.

Lapkričio 21 d., 2016
Mirė aktorė Irena Garasimavičiūtė2

Ryškaus charakterio, išraiškingos plastikos artistė sukūrė puikių vaidmenų Romualdo Juknevičiaus, Vytauto Čibiro, Jono Jurašo, Rimo Tumino ir kitų režisierių spektakliuose, filmuose.

Pirmasis aktorės Rasos Samuolytės kūrybos vakaras

Šiandien Rasa Samuolytė – viena ryškiausių Lietuvos aktorių, kurios darbai įvertinti įvairiais teatro ir kino apdovanojimais.

Lapkričio 17 d., 2016
Šv. Kotrynos bažnyčia pakvips pakalnutėmis

Projektas „Gyvo žodžio vakarai. Mokinys/ mokytojas“ lapkričio 21 d. 19 val. kviečia vilniečius į jau ketvirtą skaitymą „Pakalnučių metai“. 

Tarptautiniame F. Dostojevskio kūrinių festivalyje – lietuvių teatro trupės sėkmė

Lapkričio mėnesį vykusiame XX tarptautiniame F. Dostojevskio kūrinių festivalyje spektaklis „Broliai Karamazovai“ vėl pelnė aukščiausią „Grand Prix“ apdovanojimą.

Lietuvos rusų dramos teatre – spektaklis „#tevyne“2

Atviros sceninės diskusijos forma pastatytas spektaklis atspindi Lietuvos rusakalbių gyventojų, LRDT aktorių samprotavimus apie šalį, kurioje jie gyvena.

Lapkričio 16 d., 2016
Jaunimo teatre pristatoma trimatė „Coliukė“

Lapkričio 26–27 dienomis Valstybinis jaunimo teatras mažuosius žiūrovus ir jų tėvelius pakvies į premjerinį spektaklį „Coliukė“ pagal visiems puikiai žinomą H. K. Anderseno pasaką, kuriame originalūs multimedijos vaizdai bus jungiami su aktorių vaidyba.

Kaune vyksta Baltijos šalių teatrų festivalis
bns

Kaune prasidėjo Baltijos šalių teatrų festivalis, kasmet vykstantis vienoje iš trijų Baltijos šalių.

Lapkričio 15 d., 2016
Didvyriška bado aikštė, kur pražysta herbera ir kaktusas
menų faktūra

Man gera būti ten, kur esu šiuo metu, namuose. O vaidinti galima visur, kur yra žiūrinčių ir matančių, klausančių ir girdinčių.

Lapkričio 14 d., 2016
Jurgos Ivanauskaitės gimtadieniui – spektaklis „Pakalnučių metai“

Lapkričio 14 d. rašytojai Jurgai Ivanauskaitei būtų sukakę 55-eri. Šia proga „Knygos teatras“ kviečia į spektaklio sukurto pagal rašytojos pirmąją knygą „Pakalnučių metai“ premjerą.

Lapkričio 11 d., 2016
Prieš Kalėdas – LNDT spektaklis vaikams pagal žymios iliustratorės darbus

Spektaklis vaikams ir jaunimui „Kaulinis senis ant geležinio kalno“ kuriamas pagal J. Basanavičiaus užrašytą lietuvių liaudies pasakojimą ir įkvėptas dailininkės B. Žilytės darbų.

Lapkričio 8 d., 2016
Eksperimentinis spektaklis ar lietuviško andergraundo gimimas1
Krescencijus Stoškus

Tai, ką mes matėme, net nebuvo vaidmuo, ar personažas, kurį reikėtų parodyti. Spektaklis visai nepretendavo į mums žinomą atraktyvų reginį...