Scenos menas | Kultūra

Kovo 22 d.
Kostas Smoriginas spendžia spąstus Eugenijui Chrebtovui

Šią savaitę į Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro sceną sugrįžta Wolfgango A. Mozarto opera „Figaro vedybos“.

O. Koršunovo premjeroje „Šokis Delhi“ – jautriai komiška istorija apie meilę, mirtį ir šokį

Oskaras Koršunovas jau šį savaitgalį (kovo 25–26 d.) kviečia į premjerą „Šokis Delhi“ pagal kultinio šių dienų rusų dramaturgo Ivano Vyrypaevo pjesę.

„Materia Magica“ – pagauk lėlių teatro kampą

Klaipėdoje ką tik baigėsi Jauno teatro dienos, dar kartą parodžiusios, kad uostamiestyje plaka gyva teatro širdis. O gegužės 25–28 d. čia vyks lėlių teatro festivalis „Materia Magica“, kuris šiemet – pasikeitęs ir ypatingas.

Kovo 21 d.
Rokiškėnai užbaigė XXXIII profesionalių teatrų festivalį: triumfavo „Keistuoliai“

Tris pastarąsias savaites rokiškėnai ir miesto svečiai džiaugėsi jau 33 metus skaičiuojančiu profesionalių teatrų festivaliu „Vaidiname žemdirbiams“.

Kovo 20 d.
Gyvos, nuvargusios smulkmenos
Milda Brukštutė - menų faktūra

„Terapijos“ kartu su režisieriaus Kirilo Glušajevo pagalba tapo normaliu spektakliu. Ne, čia toli gražu nėra daug režisūrinių sprendimų: viskas ganėtinai sąlygiška, palikta aktorėms.

Svajonių link: šiuolaikinių šokio atlikėjų kelias
Agnė Tuskevičiūtė

Šiuolaikinio šokio atlikėjos ir choreografės Agnietė Lisičkinaitė ir Greta Grinevičiūtė, paklaustos, ar įsivaizduoja save be šiuolaikinio meno scenos, atsako trumpai ir užtikrintai – ne.

Kovo 18 d.
Šeštadieniniai tango

Vilniaus tango teatras kiekvieną kovo ir balandžio šeštadienį kviečia pasitikti su tango.

Kovo 17 d.
O. Koršunovas apie „Eglę žalčių karalienę“ Italijoje: teatras kaip totalinis pragaras3

Po režisieriaus Oskaro Koršunovo vestų kūrybinių dirbtuvių Italijoje „Teatro di Roma“ vadovas Antonio Calbi sakė tikintis, kad tai išaugs į didelį pastatymą,

Kovo 16 d.
Apie įvykusius ir užstrigusius stebuklus
Jūratė Katinaitė - menų faktūra

Šįsyk – apie Ramintos Šerkšnytės operą „Penki Merės stebuklai“ pagal vaikų literatūros klasikės Ramutės Skučaitės libretą.

Vilniaus teatre „Lėlė“ – unikalus spektaklis vienam žiūrovui

Vilniaus teatro „Lėlė“ Palėpės salėje – unikalus spektaklis-instaliacija „Meile, don‘t stop“, apdovanota Auksiniu scenos kryžiumi.

Lėlių teatre – šių dienų Pelenė

Pavasaris į Kauno valstybinį lėlių teatrą žada pasibelsti drauge su spalvingu, romantišku ir viltingu pastatymu apie Pelenę.

Kovo 15 d.
Desperatiškos ryšio paieškos: kartos paveikslas?
Vaidas Jauniškis - menų faktūra

Artūras Areima išleido „Antikristą“. Bet Lietuvoje skandalo nebus, čia ne kokia Lenkija.

„Žalgirių“ premjera: smagus vakaras rimtomis temomis

Nacionalinis Kauno dramos teatras ruošiasi premjerai pagal G. Labanauskaitės-Dienos pjesę „Žalgirės“. Režisierius – V. Bareikis.    

Lietuvos baleto šokėjai stažavosi „Grand Opera“ teatre

Viena labiausiai pripažintų šiandienos Lietuvos baleto porų Kristina Gudžiūnaitė ir Genadij Žukovskij sugrįžo iš stažuotės Paryžiaus „Grand Opera“ teatre.

Yana Ross „Tris seseris“ perkels į šiuolaikinę Lietuvą

Kovo 17–18 d. Lietuvos nacionaliniame dramos teatre įvyks A. Čechovo „Trijų seserų“ premjera. Rež. Y. Ross spektaklio veiksmą perkėlė į šiuolaikinę Lietuvą, o A. Čechovo sukurtus personažus modifikavo pagal mūsų laikų realijas.

Kovo ydos. Scenos ir valdžios lygiai
Vaidas Jauniškis - menų faktūra

Net pavydu: Lenkijoje ir vėl skandalas dėl scenos meno. Prieš spektaklį „Prakeiksmas“ žmonės mitinguoja, meldžiasi, skanduoja, prakeikia jį. Skundai skrenda į prokuratūrą, režisieriaus skundai – į Europos Komisiją dėl išraiškos laisvės.

Kovo 14 d.
Rolandas Atkočiūnas: „Romanas „12 kėdžių“ man nėra juokingas“
Julijus Lozoraitis

Šį savaitgalį, kovo 17 ir 19 d., Lietuvos rusų dramos teatre – premjera – spektaklis „Legenda apie Didįjį Kombinatorių“. Pasiruošimų įkarštyje – pokalbis su režisieriumi Rolandu Atkočiūnu.

Audiovizualinių potyrių spektaklis „Juoda saulė“

Spektaklis „Juoda saulė“ 2015 metais buvo rodytas Lenkijoje, kur sulaukė didelės sėkmės. LNDT atstovų teigimu, Lietuvoje jis turėtų patikti „Remote Vilnius“ gerbėjams.

Kovo 13 d.
Pirmą kartą Lietuvoje statoma pjesė „Fantazijus“

Režisierė G. Tuminaitė Vilniaus mažajame teatre stato garsaus prancūzų romantiko Alfredo de Musset pjesę „Fantazijus“ – komediją, kuri baigiasi blogai.

Šiuolaikinis cirkas Lietuvoje – kodėl verta susipažinti?

Naujasis Vilniaus cirkas „Antigravitacija“ pristato šiuolaikinio cirko spektaklį „Aš esu...“ Be klounų, be dresuotų gyvūnų – šis spektaklis kalba apie žmogų ir jo gebėjimus.

Kovo 12 d.
Žmogus – kaip perskaityta ir užversta knyga5

Spektaklis „Ledo vaikai“, kurį sukūrė Birutė Mar, ypač prisidėjo prie istorinės atminties išsaugojimo, todėl apdovanojimų komisijos buvo įvertintas „Lietuvos ąžuolo“ aukso ženklu. Šia proga – pokalbis su spektaklio kūrėja Birute MAR.

Kovo 10 d.
Latvių scenografas Ugis Berzinis: mano temperamentas artimesnis lietuviškam
Jolanta Garnytė-Jadkauskienė - menų faktūra

Menininkas iš Latvijos Ugis Berzinis, gimęs 1982 m. vasario 16-ąją Rygoje, juokauja, kad jo ryšį su Lietuva turbūt nulėmė gimtadienis tokią svarbią Lietuvai istorinę dieną.

Klaipėdos dramos teatro premjeroje – naujoji drama

Klaipėdos dramos teatras kviečia į pirmąją 2017-ųjų premjerą – baltarusių kilmės dramaturgo Pavelo Priažko pjesės „Juoda dėžutė" pastatymą, režisuotą Dariaus Rabašausko. 

Kovo 9 d.
Artūro Areimos „Antikristas“ – teatro dievas pagal savo paveikslą
Augustė Žičkytė - menų faktūra

Kas paskatino kai kuriuos palikti salę spektaklio metu? Manyčiau, kad žiūrovai tiesiog pavargo būti šokiruojami.

Kovo 8 d.
Auksinių scenos kryžių nominantai
menų faktūra

Kultūros ministerijos teatro ekspertų komisija paskelbė Auksinių scenos kryžių nominacijų sąrašą.

Spektaklio „Terapijos“ premjeroje – nesumeluotos moterų istorijos ligoninės koridoriuose

Kas dedasi moters galvoje, kai tenka išgirsti netikėtą gydytojo diagnozę? Kaip visa tai pasakyti artimiausiems žmonėms? Kas laukia po to? Atsakymai į šiuos klausimus – jau kovo 11–12 d. spektaklyje „Terapijos“ OKT studijoje.

Sekmadienį Klaipėdoje prasidės Jauno teatro dienos
Marija Gabrienė - lrt

Festivalis „Jauno teatro dienos“ tapo neatsiejama Klaipėdos pavasario dalimi. Penktą kartą talentingi Lietuvos ir užsienio teatralai bursis uostamiestyje ir kovo 12–18 dienomis kviečia žiūrovus į išskirtinius renginius įvairiose miesto erdvėse.

Kovo 7 d.
Paskutinį kartą scenoje – „Vargšai. Aristokratai“

Su žiūrovais atsisveikina Valstybinio jaunimo teatro spektaklis „Vargšai. Aristokratai“. Nuo 2009-ųjų rodytas režisieriaus Paolo Emilio Landi pastatymas kovo 8-ąją paskutinį kartą susitinka su publika.

Kovo 6 d.
„Bėgikas“ ruošiasi gastrolių maratonui po Lietuvą

Valstybinio jaunimo teatro naujausias spektaklis jaunimui „Bėgikas“, režisuotas dviejų Auksinių scenos kryžių laureatės, jaunosios kartos režisierės Olgos Lapinos, pradeda pavasario gastroles po Lietuvą.

„Tekstūrose“ – Aivaro Veiknio knyga vaikams, bet suaugusiems

Valstybiniame jaunimo teatre kovo 12 d. – susitikimas su vienu įdomiausių ir talentingiausių jaunosios kartos poetų Aivaru Veikniu, neseniai išleidusiu poemą „Laumių vaikas“.

Kovo 4 d.
Kodėl vengiame tarmių kasdieniame gyvenime ir mene?1
Giedrė Baltrušytė - lrt

Po Lietuvą jau kurį laiką keliauja spektaklis „Čia aš, varatarius“. Jis išsiskiria savo kalba, nes Pedro Lenzo romanas, pagal kurį pastatytas spektaklis, buvo išverstas iš šveicariško dialekto ne į bendrinę lietuvių kalbą, o į šiaulietišką patarmę.        

Startuoja festivalis „LMTA Teatro dienos“

Artėjačios Tarptautinės teatro dienos proga – Lietuvos muzikos ir teatro akademijos jau trečią kartą organizuojamas festivalis „LMTA Teatro dienos“. Programoje – žiūrovų jau pamėgti spektakliai ir premjeros.

Kovo 2 d.
Premjera: „Mūsų klasės“ kūrėjai imasi A. Čechovo „Trijų seserų“

Lietuvos nacionalinis dramos teatras kovo 17 d. žiūrovus kviečia į intriguojančią premjerą – Antono Čechovo „Tris seseris“ režisierė Yana Ross įkurdins šiuolaikinėje Lietuvoje.

 

R. Kazlas: parodijuodamas politikus išnuomoju savo talentą 10
Ieva Janavičiūtė - Universiteto žurnalistas

Rolandas Kazlas sako, kad aktoriaus profesija yra praradusi savo prestižą: „Iš tiesų aktorystė ir žurnalistika yra blogiausia, kas gali nutikti žmogui, nes jie tampa labai priklausomi. Nuo redaktorių, režisierių, dramaturgų...“

Vasario 28 d.
„Faustas“ – kur yra beprotybės ribos?5
Kristupas Antanaitis

„Didžiausias kūrinys vokiečių kalba“. „Į „Faustą“ tilpo visa Europos istorija nuo Homero iki Goethe‘s“. „Kūrinys, rašytas visą gyvenimą“. Tokiais epitetais apibūdinamas garsusis Johanno Wolfgango von Goethe‘s šedevras.

Vasario 15 d.
Kaip operos lavina vaikus

Kovo 4-osios vakarą vaikai ir jų tėveliai skubės į pirmąjį susitikimą su neprilygstamąja aukle Mere, kuri mažų ir didelių lauks spektaklio „Penki Merės stebuklai“ premjeroje Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre. 

Teatras prasideda nuo rūbinės, bet nesibaigia bufete1
Tauras Čižas

Visais laikais menininkai buvo priversti kovoti su visuomenės abejingumu, įrodinėti, kad ne vien duona žmogus gyvas, o žmogus, savo ruožtu, pasisotinęs fiziškai, kas kartą grįžta į parodų ir koncertų sales, bibliotekas ir teatrą. 

Vasario 10 d.
Aktorius Kęstutis Cicėnas: „Apvalytuosius“ būtina pamatyti vyresniajai kartai5

„Labiausiai džiaugčiausi, jei spektaklį pamatytų mūsų tėvų karta. Būtų mano valia, jų kartos žmonėms dalinčiau nemokamus kvietimus“, - paklaustas apie Oskaro Koršunovo režisuoto spektaklio „Apvalytieji“ publiką, atsakė Gremo vaidmenį kuriantis K. Cicėnas.

Vasario 9 d.
Julija Šumacherytė: Baletas – gyvenimo pasirinkimas
Elvina Baužaitė

Žurnale „Bravissimo“ Nr. 4 (98) nedideliame straipsnyje, pavadintame „Nauji Lietuvos baleto vardai“, Helmutas Šabasevičius pristatė naujus Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro (toliau – LNOBT) Baleto trupės narius, viena jų – Julija Šumacherytė.

Vasario 6 d.
Nepašaliniams
Rūta Oginskaitė - menų faktūra

Gintaro Grajausko pjesėje „Pašaliniams draudžiama“, kuri vaidinama Klaipėdos dramos teatre, veikėjai neturi vardų. Jie neturi ir adreso.

Sausio 31 d.
Vilniaus „Lėlės“ premjera vaikams: teatrinės gėlės pirmuosius žiedus skleidžia jau žiemą1

2017 m. vasario 11 ir 12 d. Vilniaus teatras „Lėlė“ skelbs dar vieną premjerą – spektaklį visai šeimai „Gėlių istorijos“ pagal pagal latvių rašytojos Annos Saksės literatūrinių pasakų knygą „Pasakos apie gėles“.

Birutės Žilytės ir Jono Tertelio kūrybos sintezė
Justyna Vansovič - Pašvaistė

Vienos dalies spektaklis prikaustė dėmesį visų pirma dėl to, kad teatro scenoje atgijo žymios lietuvių dailininkės, Nacionalinės meno ir kultūros premijos laureatės Birutės Žilytės pasakų iliustracijos.

Sausio 30 d.
Garbingas jubiliejus. Aktoriui Regimantui Adomaičiui – 806
Daiva Šabasevičienė

Gyvenimas prabėgo tarp realybės ir fantazijos (būtent – prabėgo, antraip būčiau jį pastebėjęs). Ko buvo daugiau – realybės ar fantazijos – sunku pasakyti. Viena aišku – realybė be fantazijos retai teikdavo pasitenkinimą. 

Sausio 25 d.
Praėjusio laiko atminimui
Miglė Munderzbakaitė

Mūsų pokalbių centre buvo ne dailė, labiau – teatras, Palanga. Gintarė pasakojo apie įdomų, prasmingą, kupiną įvairiausių nutikimų, pokalbių laiką, kai menininkai, tarp jų ir centrine pokalbio figūra tapęs Juozas Miltinis, atvažiuodavo į jos tėvų namą Palangoje.

Sausio 24 d.
Kompozitoriaus choreografija būgnų lazdelėmis

Apdovanojimus tarptautiniuose būgnininkų konkursuose pelnantis eksperimentinės elektronikos ir džiazo trejeto „Sheep Got Waxed“ narys Adas Gecevičius pastaruosius keletą metų vis tvirtesniais žingsniais keliauja kino ir teatro užkulisiais.

Sausio 19 d.
„Lila: slaptas demiurgo žaidimas": lėlių, šešėlių teatro ir šiuolaikinio šokio sintezė

2017 m. kovo 20 d. Vilniaus teatre „Lėlė“ įvyks spektaklio suaugusiems ir jaunimui „Lila: slaptas demiurgo žaidimas“ premjera, kurios metu pasaulio demiurgas žais su lėlėmis, atskleisdamas Visatos paslaptis. 

Sausio 18 d.
K. Zanussio „Hybris“ – iššūkis mūsų puikybei2
Dominyka Navickaitė

Viena svarbiausių režisieriaus kūrybos temų – laisvės ir atsakomybės problema, kurią jis nagrinėja skirtingais aspektais: svarstydamas moralinio pasirinkimo, pasiaukojimo, tikėjimo, sąžinės ir visuomenės moralinių normų santykio klausimus. 

Keistuolių teatro „Ilgoji pertrauka“ – reveransas vaiko kūrybinei galiai

Spektaklis „Ilgoji pertrauka“ – pirmasis režisierės Olgos Lapinos ir „Keistuolių teatro“ bendradarbiavimo vaisius. Išraiškingas bei įtaigus, siurrealistinių elementų ir ryškių personažų nestokojantis spektaklis skirtas pradinių klasių moksleiviams.

Klaipėdos dramos teatras naujausias premjeras pristatys Vilniuje

Klaipėdos dramos teatras vasario pradžioje svečiuosis Vilniuje. Nacionaliniame dramos teatre vasario 1 ir 2 d. klaipėdiečiai parodys Augusto Strindbergo psichologinę dramą „Tėvas“, o vasario 7 d. 18.30 val. – Gintaro Grajausko „Pašaliniams draudžiama“.

Sausio 11 d.
Nauja O. Koršunovo komedija „Tartiufas“ LNDT – apie mulkinamą visuomenę16

Kalbėdamas apie „Tartiufą“  režisierius Oskaras Koršunovas mini ne vien komiškus aspektus. Spektaklis, anot jo, bus apie mulkinimų ištroškusią visuomenę, manipuliacijas Europoje ir dvigubą moralę.