Teatras | Kultūra

„Lokio“ (ne)recenzija: vazonai, užhipnotizuoti ekranų

Tai nėra tradicinė Lukaszo Twarkowskio spektaklio „Lokis“, atidariusio Lietuvos nacionalinio dramos teatro sezoną, recenzija, nes joje nerasite išsamaus visų esminių spektaklio sudedamųjų dalių aptarimų. 

Pirmąją spalio dieną karštame smėlyje dainuos vasarotojai

Festivalyje „Sirenos“ įvyks neeilinė premjera – šiuolaikinė opera „Saulė ir jūra“. „Auksiniu scenos kryžiumi“ už debiutinę operą  „Geros dienos!“ įvertintos kūrėjos iš prekybos centro erdvės keliasi į šurmuliuojantį pliažą.

O. Koršunovas su „Tartiufu“ teatrui padovanos Dioniso dvasią

„Dabar teatre nebėra šėlsmo, Dioniso vis mažiau. Iš teatro išstumtas šis dievas, ir įdomiausia, kad jį išstūmė ne cenzūra, o šiuolaikinis teatras“, – svarsto režisierius O. Koršunovas, pasiryžęs į sceną grąžinti dionisišką juoką.

„Krištolinė Turandot“ – Adomo Jacovskio rankose
menų faktūra

Scenografas Adomas Jacovskis apdovanotas „Krištoline Turandot“ – Maskvoje geriausia pripažinta jo scenografija Rimo Tumino spektakliui „Karalius Edipas“ Jevgenijaus Vachtangovo teatre.

Šokis, kuris skatina kovoti su tuo, kas mus įkalina

Šiųmečiame šokio festivalyje AURA – dviem moterims, kurių viena – su rankos protezu, sukurtas prancūzų choreografo Rachido Ouramdane spektaklis. Tai bus greičiau du solo nei duetas, išduoda menininkas.

Jaunimo teatras sezoną pasitinka E. Nekrošiaus sugrįžimu ir naujo identiteto paieškomis

Jaunimo teatras šį sezoną išgyvena renesansą. Premjeros, kurių autoriai – nusipelnę kūrėjai, E. Nekrošiaus sugrįžimas, teatro architektūra, formuojanti naują identitetą. Ir jokio socialinio falšo.

„Sirenos“ kviečia kalbėti(s) ne komentaruose

Šiemet festivalis „Sirenos“ kviečia pamiršti, koks „turi“ būti teatras, ir susipažinti su šiuolaikinių Europos menininkų kūryba. Tebūnie tai depresija, priklausomybė, tebūnie atskirtis, lytiškumas, tapatybė.

Kaip programuotojas tapo režisieriumi
Kristina Ižganaitytė - Šakių rajono laikraštis „Draugas“

„Teatras mane žavi jau seniai, jame matau plačias galimybes išraiškos formų ir bendravimo požiūriu“, – prisipažįsta jaunas režisierius Adas Burkšaitis, netrukus „Menų spaustuvėje“ pristatysiantis savo debiutinį darbą „Honey, I‘m home!“.

Oskaro Koršunovo „Tartiufas“ grįžta!

„Per ne visą mėnesį mes bandome reanimuoti staigiai numirusį „Tartiufą“. Buvo abejonių, ar po tokios ilgos komos jį bus galima prikelti. Bet dabar toks įspūdis, kad lavonas atgyja ir net pradeda šokti.

Režisierius O. Koršunovas kviečia į nenormalaus teatro sezoną

Režisierius O. Koršunovas naująjį sezoną pradeda retoriniu klausimu: „Nenormaliomis sąlygomis irgi galima dirbti. Jei rimtai, dažnai pagalvoju, kas būtų, jei mes turėtume savo erdvę, nereikėtų mums blaškytis ir mokėti smaugiančių nuomos mokesčių?“

Atsakingas pokalbis apie baimes pasitelkiant meno priemones

Spektakliui pasirinkta baimių tema – labai kontroversiška, o jauni tėvai dažniausiai jos vengia. Tačiau, teigia spektaklio kūrėjos, svarbu suprasti, kad apie baimes kalbėti būtina.

Kino ir teatro uraganai – Macaigne‘as ir Mundruczó – atvyksta į Vilnių

Festivalio „Sirenos“ meno vadovė Audra Žukaitytė džiaugiasi galėdama Lietuvos žiūrovams ne tik pristatyti režisierių  V. Macaigne‘o ir K. Mundruczó scenos meno kūrinius, bet ir po jų pasikviesti publiką susipažinti su spektaklių autoriais.

Režisierius Ł. Twarkowskis apie „Lokį“: kaip netiesa tampa priemone kalbėti apie tiesą

„Prosperas Mérimée ir „Lokis“ – tai vienas dėmuo spektaklyje su daug nežinomųjų. Mane labiausiai domino tos apysakos meninė kokybė, galimybė teatre sukurti psichologinį trilerį“, – kalba režisierius Ł. Twarkowskis.

Audronis Liuga: jaunas režisierius ateina į teatrą
Teatro žurnalas

„Jaunas teatras yra fragmentiškesnis. Kiekvienas fragmentas turi savo spalvą, charakterį. Jaunam teatrui būdingas savitas kandumo, įžūlumo ir nuoširdumo mišinys. Jaunieji lengviau ir atviriau žiūri į teatrą“, – kalba A. Liuga.

Šokio festivalio „Aura 27“ atidarymo vakarą – intriguojanti premjera

Netrukus Kaune jau dvidešimt septintąjį kartą sumirgės afišos, kviečiančios į tarptautinį šiuolaikinio šokio festivalį „Aura 27“, kuris vyks spalio 5–8 dienomis.

Atvirukas iš Sankt Peterburgo

Rugsėjo pradžioje LDNT spektaklis „Didvyrių aikštė“ lankėsi Rusijos valstybiniame akademiniame A. S. Puškino dramos teatre, Sankt Peterburge.

D. Ibelhauptaitė apie operos pasaulį: negalime būti snobiški ir elitiniai 4

Pasak režisierės D. Ibelhauptaitės, opera pasikeitė: „Mes ją išsprogdinome arba padėjome sprogimui įvykti, vėliau bangos ritosi savaime. Mes sudarėme sveiką konkurencinį foną kitiems – kad reikia stengtis kurti daugiau įvairovės.“

Eimunto Nekrošiaus naujasis spektaklis – jau lapkritį

Teatras „Meno fortas“ šią vasarą intensyviai gastroliavo. Jau lapkritį dienos šviesą išvys naujasis Eimunto Nekrošiaus spektaklis.

Kauno lėlių teatro pirmoji sezono premjera – solidarizuojantis su Ukrainos menininkais

Spektaklį „Mažylis R-r-r-r“, kuriuo Kauno lėlių teatras pradeda šį sezoną, režisavo marionečių teatro Ukrainoje pradininkas, daugelio tarptautinių teatrų festivalių laureatas Michailas Jaremčiukas.

Lėlių teatro kūrėjas V. Kairys: „Klaipėdoje man nereikia bėgti, galiu normaliai eiti“

Šį savaitgalį pirmą kartą Klaipėdoje pristatomas lėlių miuziklas „Familia“ vainikuos visą vasarą vykusį muzikinį, teatrinį, socialinį projektą ir atidarys naują Klaipėdos lėlių teatro sezoną.

Prancūzai žonglieriai: mes nežinome, apie ką mūsų pasirodymas

„Žongliruodami perteikiame dalykus, kurie neišreiškiamus nei žodžiais, nei muzika, nei šokiu“, – kalba žonglieriai iš Prancūzijos „Ea Eo“, atvykstantys į „Naujojo cirko savaitgalį“ sostinėje.

Rimas Tuminas apie naująjį Mažojo teatro sezoną: tai – viltingi spektakliai

Šį sezoną Vilniaus mažasis teatras atsisuka į savo prigimtį, savo pavadinimą ir siūlo jaukius, kamerinius spektaklius.

Gintaro Varno premjera „Pagalvinis“ Kauno miesto kameriniame teatre

Kauno miesto kameriniame teatre – rež. Gintaro Varno spktaklio „Pagalvinis“ (pagal Martino McDonagho pjesę) premjera. Viena spektaklio temų – luošinanti ir naikinanti tėvų įtaka vaikų gyvenimui.

Aktorė Aušra Pukelytė: spygliuoti paaugliai man patys mieliausi1

„Labai svarbu jauno žmogaus ne smerkti, kad neskaito knygų ir nevaikšto į spektaklius, bet juos sušildyti“, – sako edukacinio-teatrinio žaidimo „Pabėgimas iš teatro“ kūrėja, aktorė Aušra Pukelytė.

O. Koršunovas: „Bijau to, kas įvyks Norvegijoje rugsėjo 1-ąją“

„Mūsų šūkis šį sezoną bus „OKT – nenormalus teatras“. Aštriai kalbėsime apie visuomenėje glūdinčius pavojus, kurie yra nematomi plika akimi ir apie kuriuos beveik nekalbama spaudoje“, – sako O. Koršunovas.

Klaipėdos jaunimo teatre – spektaklio „R.E.M“ premjera

Spektaklis R.E.M. – apie vidinius demonus, kurie mus slegia ir spaudžia. Svarbu apie juos pradėti galvoti, kad suprastumėme, kokią būseną patiriame, spektaklio idėją pristato režisierius Jonas Tertelis.

Festivalis „Sirenos“: vokiečių dokumentai ir dokumentalistai Lietuvoje

Šiemet festivalis „Sirenos“ užsienio spektaklių programoje pristatys net du nuo dokumentikos atsispiriančius spektaklius.

LNDT premjeroje „Lokis“ – sudėtingos ir kontroversiškos radikalių menininkų biografijos

Rugsėjo 14 d. LNDT bus pristatytas spektaklis „Lokis“, kuriamas pagal Prospero Mérimée novelės „Lokys“, Bertrand'o Cantat ir Vito Luckaus gyvenimo bei kūrybos motyvus. Spektaklio režisierius – Łukaszas Twarkowskis.

Lėlių kartais išsigąsta ne tik vaikai, bet ir suaugusieji
lrt

Šiuolaikinis teatras nebeatskiria lėlės ir aktoriaus – scenoje lygiomis teisėmis veikia ir žmogus, ir lėlė, vienas kitą papildydami. Dabar populiaru, kai lėlė ir aktorius lygiomis teisėmis veikia ant scenos.

Atminties teatras Vingio parke

„Vokietukai“ – kūrinys apie skaudžią XX a. antrosios pusės temą – po Antrojo pasaulinio karo be artimųjų likusių Rytų Prūsijos vaikų, prieglobsčio ieškančių gretimose šalyse, likimus. Pokalbis su spektaklio režisiere.

Naujas Nacionalinio Kauno dramos teatro sezonas: 100 priežasčių emigruoti į kultūrą

Nacionalinis Kauno dramos teatras rengiasi 98-ajam sezonui ir kviečia emigruoti į kultūrą. Priežasčių tam – ne viena.

Apie lietuvišką teatrą ir jo jaunatį „Sirenose“

Festivalio „Sirenos“ organizatoriai programą kviečia pradėti nuo pažinties su įdomiausiais pastarąjį sezoną Lietuvos teatro scenoje pasirodžiusiais darbais.

Klaipėdos dramos teatras pristato naująjį sezoną

Klaipėdos dramos teatro naujajame sezone – penkios premjeros ir vienas atnaujintas spektaklis vaikams. Sezoną vainikuos tarptautinis teatro festivalis TheATRIUM, kaip ir pernai vyksiantis visą birželio mėnesį.

Tris rugsėjo savaitgalius – LNDT teatriniai turai Vingio parke

Lietuvos nacionalinis dramos teatras žiūrovus kviečia į naujo pobūdžio teatrinį renginį – individualius teatrinius turus po atviru dangumi, kurių metu kiekvienas žiūrovas leisis į kelionę su aktoriumi, pasakojančiu savo personažo istoriją.

Netekome Teatro žmogaus – Valentino Tudorakės

Rugpjūčio 19 dieną mirė Valstybinio Vilniaus mažojo teatro scenografas Valentinas Tudorakė, teatro Pastatymų daliai vadovavęs dvidešimt šešerius metus.

A. Giniotis apie „Keistuolių teatro“ pradžią: buvome gyvi šlove1

Aktorius ir režisierius A. Giniotis sako, kad jo profesija gera tuo, kad kas sykį galima pradėti iš naujo. Turėdamas naują medžiagą ar idėją jautiesi lyg ką tik gimęs. Teatras tuo ir unikalus.

60-asis „Lėlės“ teatro sezonas – koks jis bus?

60-ąjį sezoną „Lėlė“ skiria atsinaujimui. Kūrybinėje programoje numatyti jaunosios kartos teatro menininkų debiutai, o naujų meninių vėjų fone prasideda renovacijos darbai, skirti Didžiajai scenai, jos techninei įrangai atnaujinti.

„Naujosios teatro realybės“ prizo laureatas – tardymuose

Kirilas Serebrenikovas šiuo metu kovoja su įvairiais suvaržymais Rusijoje, o jo spektaklis pagal lietuvių autoriaus Mariaus Ivaškevičiaus pjesę „Artimas miestas“ rudenį bus pristatytas ir Lietuvoje.

Kitokia „Karmen“

Palangoje pristatytas choreografės Aušros Krasauskaitės šokio spektaklis „Karmen“ pagal Georges'o Bizet ir Rodiono Ščedrino „Karmen siuitą“.

E. Nekrošiaus spektaklis „Rojus“ nepasiekė dangaus aukštybių9

A. Mikuckytė rašo: „Drįsiu nesutikti su palankiu spektaklio vertinimu. Prisipažinsiu: nemačiau šiame spektaklyje įtraukiančio veiksmo. Priešingai – tik valios pastangomis sugebėjau sekti tai, kas dedasi scenoje.“

Pažadėtoji žemė – tai Kaunas1

„Šalom, Belisima!“ – spektaklis, sukurtas pagal autentišką Bellos Shirin gyvenimo istoriją. Scenarijų sukūrė, o vėliau ir spektaklį ėmėsi režisuoti rašytoja, režisierė, teatrologė Ina Pukelytė.

10 faktų apie Williamo Shakespeare'o tragediją „Otelas“

„Otelas“ – viena geriausių ir dažniausiai statomų Williamo Shakespeare'o tragedijų. Keletas įdomių faktų, susijusių su šiuo kūriniu.

Moderiniam O. Koršunovo „Hamletui“ – Trakų pilies išbandymas

Režisieriaus Oskaro Koršunovo spektaklis „Hamletas“, aplankęs garsiausius festivalius visoje Europoje ir ne tik, jau šiandien sugrįžta į Lietuvos širdį – Trakų pilį.

Vėl organizuojama Vilniaus vasaros teatro mokykla

Šiemet rugpjūčio 1–7 dienomis į Lietuvos nacionalinį dramos teatrą atvyksta dėstytojai iš Jungtinės Karalystės, Vokietijos ir Graikijos, jie pakvies į praktinius seminarus, skirtus teatro kūrėjams.

Birželio veranda: linkėjimai iš negyvenamos salos
Rūta Oginskaitė - menų faktūra

„Rašau, nes tai mano duona. Ar hipotetinėj negyvenamoj saloj gaučiau honorarą, nors nebūtų jokio kito pasaulio ir jokių žmonių?“ – rašo kino ir teatro kritikė Rūta Oginskaitė.

Choreografas Martynas Rimeikis: „Jaučiuosi kaip didelio laivo kapitonas“

Pokalbis su šokėju ir choreografu Martynu Rimeikiu, kuris debiutuoja kaip savarankiško ilgo metro spektaklio kūrėjas.

Primabalerina O. Konošenko: „Nemoku gyventi be meilės, kaip ir Édith Piaf“1

Pokalbyje su Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro primabalerina Olga Konošenko – apie jos įkūnytą prancūzų dainininkės Édith Piaf vaidmenį balete „Piaf“.

Pagauti momentą: jaunas Lietuvos teatras
Kristina Steiblytė - Naujasis židinys

Šiuolaikinio teatro apžvalga: kūrėjai, sąlygos, procesai. Pasak autorės, dažnas yra XX a. teatrinės tradicijos ilgesys, reikalavimas jauniesiems režisieriams būti naujais Koršunovais.

Į Vilnių atvežamas unikalus muzikos ir vandens spektaklis „AquaSonic“

Šiemet „Vilniaus festivaliai“ siūlo unikalų muzikos spektaklį „Aquasonic“. Penki atlikėjai, pasinėrę į vandens talpyklas, muzikuoja specialiai pagamintais instrumentais ir dainuoja.

Anželikos Cholinos teatro spektaklis „Ana Karenina“ grįžta į Trakų pilį1

Vienintelį sykį istorinėje Lietuvos vietoje bus parodytas Anželikos Cholinos šokio teatro spektaklis „Ana Karenina“, sukurtas pagal Levo Tolstojaus romaną.