Teatras | Kultūra

Dramaturgė P. Pukytė apie „Marčios“ premjerą: „Spektaklis bus naujas kūrinys“

Garsus lietuvių klasikos kūrinys – Žemaitės „Marti“ – atgimsta Vilniaus mažojo teatro scenoje. Kūrėjų komanda – spalvinga ir talentinga.

Šokis veržiasi į priekį. Kokios sąlygos jį pasitinka?

Prie vakarietiškos praktikos Lietuvos šokį artina ir pagaliau įsitvirtinusi Šiuolaikinio šokio asociacijos organizuojamų kasdienių trenažų praktika.

Režisierius Artūras Areima pristato Heinerio Müllerio „Hamletmachine“

H. Müllerio „Hamletmachine“ kalba daugeliu prasminių lygmenų, tačiau vienas pagrindinių atspirties taškų – intelektualas vėlyvojo moderno epochoje, apkrautas neaprėpiama sąmoningumo / pasąmoningumo našta.

Aladino lempa nušviestas teatras – vaiko akyse, patikėjusiose stebuklu

Sigitas Klibavičius Kauno valstybiniam lėlių teatrui vadovauja per 30-metį. Elvinos Baužaitės pokalbis su juo apie tai, koks šis teatras buvo įsikūrimo pradžioje ir kuo gyvena dabar.

Režisieriaus J. Miltinio fenomenas. Ką reiškia būti šalia legendos?

R. Keršytė aptaria legendiniam režisieriui J. Miltiniui skirtą vakarą Lietuvos teatro sąjungoje.

Kamilė Gudmonaitė: „Režisierius yra kaip motina“

Videolaidų cikle „Jaunieji menininkai“ – režisierė K. Gudmonaitė, viena perspektyviausių ir labiausiai vertinamų jaunosios kartos Lietuvos teatro režisierių.

Oskaro Koršunovo teatro ruduo ant lagaminų

Režisierius O. Koršunovas ir jo teatro aktoriai šį rudenį gastroliuos tarp tolimojo Seulo ir menų mekos Londono.

„Roberto Zucco“: vienatvės ir kitoniškumo prieglobstis

Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatre pristatęs spektaklį „Roberto Zucco“ režisierius A. Gornatkevičius į teatro gamybinį cechą, kuris vėl virs improvizuota scena, grįžta su nauja jėga.

Vilniaus mažajame teatre – susitikimas su Justino Marcinkevičiaus amžininkais

Vilniaus mažojo teatro fojė įvyks susitikimas su Justino Marcinkevičiaus amžininkais režisieriumi Povilu Gaidžiu, aktoriumi Regimantu Adomaičiu, dramaturgu ir rašytoju Pranu Treiniu.

Festivalis TheATRIUM kviečia dalyvauti lietuviškų spektaklių programoje

2019 metais festivalio TheATRIUM organizatoriai ketina plėsti programą ir parodyti daugiau lietuviškų spektaklių: antroje gegužės pusėje pristatys lietuviškų spektaklių vitriną.

Režisieriaus Agniaus Jankevičiaus variacija „Idioto“ tema

Režisieriaus Agniaus Jankevičiaus minčių variacija jo artėjančio spektaklio „Idiotas“ pagal Fiodoro Dostojevskio kūrybą tema.

Traukiny priešais traukinį
Alma Braškytė - menų faktūra

M. Ivaškevičiaus pjesės replikos ir įvykiai įsuka suvokėjo sąmonėje ištisą interpretacinį emocinį stereo – turbūt vertingiausia, ką gali dovanoti meno kūrinys.

Roy Assafas – choreografas, sukuriantis spektaklius iš trečio karto

Viena šių metų tarptautinio šokio festivalio AURA 28 žvaigždžių – Izraelio choreografas R. Assafas, pristatysiantis spektaklių diptiką „Merginos – Vaikinai“. Pokalbis su menininku.

Lietuvos teatro sąjungoje – „Juozo Miltinio fenomenas“

Spalio 9 d., antradienį, 18 val. Lietuvos teatro sąjungoje – unikali proga prisiliesti prie legendinio Lietuvos teatro režisieriaus Juozo Miltinio asmenybės ir kūrybos.

Aktorė M. Poderytė: „Tikime medijomis, bet ne žmonėmis“

A. Areimos teatro aktorė M. Poderytė įsitikinusi: aklumo tema – ne tik subtili, bet ir globali: „Mūsų gyvenime neliko intymaus santykio, viskas tapo vien juokais, o mes – neatviri ir užsidarę.“

Baleto solistė A. Mikalajūnaitė-Osadčenko: „Pamoka yra nekvestionuojamas dalykas“

Tarptautinės mokytojų dienos proga – E. Baužaitės pokalbis su baleto soliste ir mokytoja A. Mikalajūnaitė-Osadčenko apie pirmuosius baleto žingsnius, pamokas, repeticijas ir šokį.

Gintaro Varno apreiškimas. „Salto mortale“ Kauno scenoje

Gediminas Jankus kritiškai žvelgia į Nacionaliniame Kauno dramos teatre pastatytą spektaklį „Getas“ (rež. Gintaras Varnas), sukurtą pagal Joshuos Sobolio pjesę ir dokumentinę medžiagą.

Sukurti vaidmenį per... keturias dienas

„Įvedimas į vaidmenį nėra malonus procesas, keturios dienos nėra daug. Galima leisti sau padirbėti iš peties, susitelkti į medžiagą, o vėliau atsipūsti“, – teigė aktorė R. Sirgedaitė, debiutuojanti Vilniaus mažajojo teatro spektaklyje „Manno laimė“.

Lietuvos rusų dramos teatras į uostamiestį veža penkis spalvingus spektaklius

Lietuvos rusų dramos teatras rengiasi išskirtinėms gastrolėms Klaipėdos dramos teatre.

Latviškasis Peras Giuntas – savų ambicijų belaisvis

Spalio 6 d. LNOBT žiūrovai turės galimybę išvysti Latvijos nacionalinės operos ir baleto teatro te atvežamą šiuolaikinio baleto spektaklį „Peras Giuntas“ pagal garsiąją kompozitoriaus Edvardo Griego muziką.

Kaip tornadą perkelti į sceną

„Dviguba vaivorykštė ir tornadas“ – Lietuvos šokio informacijos centro į Vilniaus Menų spaustuvę atvežamas išskirtinis performansas, atmosferinis potyris, virstantis interaktyviu vakarėliu su labai gerai muzika. 

Vilniaus polis atėjo į „Išvarymą“ arenoje

„Išvarymą“ nuo šiol galima laikyti ne vien meno kūriniu, bet ir socialiniu reiškiniu, vienu svarbiausiu pastarojo laiko Lietuvos kultūriniame gyvenime.

Tarptautiniame monodramų festivalyje „Marija“ Kijeve – „Ledo vaikai“

Spalio 4–9 dienomis Kijeve vyks tarptautinis monodramų festivalis „Marija“, pavadintas garsios XX a. pirmosios pusės ukrainiečių aktorės Marijos Zankoveckos vardu. Į jį pakviestas LNDT spektaklis „Ledo vaikai“.

Jonas Vaitkus: dabar yra pats laikas

A. Melkūnaitės pokalbis su režisieriumi J. Vaitkumi, kuris Klaipėdos dramos teatre šiomis dienomis pristato dramaturgo Gintaro Grajausko pjesę „Kas prieš mus“.

Spalio 2 dieną prasideda pokalbių ciklas „Autoriai“

Spalio 2–lapkričio 2 dienomis Jaunimo teatre rengiamas pokalbių ciklas „Autoriai“. Jo vedėjas dramaturgas M. Nastaravičius kalbins sezono premjerų autorius: V. Masalskį, Y. Ross, K. Gudmonaitę, A. Bialobžeskį, A. Jušką. 

„Lietuvos teatro amžius“ kviečia į susitikimą su dramaturgais

Susitikimas su dramaturgais Sauliumi Šalteniu, Herkumi Kunčiumi, Gintaru Grajausku ir Mindaugu Nastaravičiumi – spalio 4 d. 18.30 val. Vilniaus mažajame teatre.

Izraelio „Šventasis pavasaris“: apie karuose paaukotą meilę ir atjautą

Apie bauginančius vyraujančius kultus ir poreikį kurti naujus – pokalbis su tarptautinio šokio festivalio AURA žvaigžde choreografu Yossi Bergu.

Balerina Greta Gylytė: „Metai be teatro – jau praeitis“

„Emocinės duobės jau praeityje, – laukia neišvengiamas pakilimas. Balerinos karjera tik įpusėta, laiko scenai dar turiu pakankamai“, – teigia į baleto sceną grįžtanti G. Gylytė.

Kokia buvo tikroji Monika Mironaitė?

Valstybiniame Vilniaus mažajame teatre įvyks spektaklio „Lietuviškoji Nora“ pagal aktorės Monikos Mironaitės gyvenimo ir kūrybos motyvus premjera.

Jaunimo teatro ruduo: kelionėse ir namie

Spalio 2–lapkričio 2 dienomis Jaunimo teatre rengiamas pokalbių ciklas „Autoriai“. Jo vedėjas dramaturgas M. Nastaravičius kalbins sezono premjerų autorius V. Masalskį, Y. Ross, K. Gudmonaitę, A. Bialobžeskį, A. Jušką. 

Už „Durų“ – laisvė mąstyti

Lietuvos nacionalinis dramos teatras spalio 5 d. pristatys pirmąją šio sezono premjerą – „Durys“. Apie spektaklį ir jo pagrindinį kūrėją Jo Strømgreną mintimis dalijasi aktoriai.

Vytautas Anužis: Tolstojaus bendražygis Čertkovas – demoniškas ir žmogiškas

„Mariaus Ivaškevičiaus gerai parašyta centriniame Čertkovo monologe ir pačioje pjesėje, prie ko priveda netgi pačios kilniausios ir gražiausios idėjos, kai yra suabsoliutinamos – jos neša nelaimes“, – apie savo vaidmenį svarsto V. Anužis.

Aktorė ir pedagogė Aldona Adomaitytė kviečia į jubiliejinį vakarą

Šiais metais gražią 70 metų sukaktį mini Lietuvos teatro aktorė ir pedagogė, humanitarinių mokslų daktarė Aldona Adomaitytė. Spalio 1 d. ji kviečia į savo jubiliejinį vakarą.

Baleto primarijus Vytautas Kudžma: „Man patiko kova“

Daugiau nei 50 karjeros metų baleto menui skyręs scenos aristokratas V. Kudžma jaunystėje buvo nepralenkiamas – jis šoko visus klasikinio ir šiuolaikinio repertuaro vaidmenis.

Išleista pirmoji dramos raidai skirta knyga lietuvių kalba

Lietuvos muzikos ir teatro akademija išleido pirmąją lietuvių kalba parašytą knygą, pristatančią dramos raidą ir tyrinėjančią šiuolaikinę dramaturgiją.

Penkioliktosios „Sirenos“ – apie nesuvaidintas emocijas iš arti

Rugsėjo 27 d. ilguoju lietuviškų spektaklių savaitgaliu tradiciškai prasidės Vilniaus tarptautinis teatro festivalis „Sirenos“, šiemet gausiantis neįprastai ilgai – net iki spalio 30 d.

A. Areimos teatro „Aklieji“, arba Nobelio premijos laureato interpretacijos lietuviškoje scenoje

Režisieriaus Artūro Areimos spektaklio „Aklieji“ pagal José Saramago romaną Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatre recenzija.

Su Vilniečio kortele – nuolaidos į Vilniaus mažąjį teatrą

Visi Vilniečio kortelės naudotojai, pirkdami bilietus į bet kurį Vilniaus mažajame teatre sezono metu rodomą spektaklį, galės pasinaudoti specialia nuolaida.

Apie Stasio Ušinsko fenomeną Lietuvos teatre – teatro dailininko Rimo Driežio paskaita

Menininkas S. Ušinskas buvo talentingas įvairiose srityse: tapyboje, grafikoje, scenografijoje, vitraže. Jo kūryba XX a. ketvirtajame dešimtmetyje išsiskiria tuo, kad jis kūrė griaudamas siaurai suprastas tautiškumo ribas.

Lietuvos nacionalinio dramos teatro sezonas be namų

Nusileidus uždangai ant Lietuvos nacionalinio dramos teatro mūzų, paskelbta oficiali šio teatro rekonstrukcijos pradžia ir naujo sezono veikla bei pokyčiai.

Venecijos bienalėje Lietuvos paviljonas virs dainuojančiu paplūdimiu

Kitų metų Venecijos šiuolaikinio meno bienalėje Lietuvos paviljonas virs šviesiu ir nerūpestingu paplūdimiu. Šaliai atstovaus šiuolaikinė menininkių R. Barzdžiukaitės, V. Grainytės ir L. Lapelytės opera-performansas „Saulė ir jūra“.

Tarptautinis šokio festivalis „Aura28“: maišto ir estetikos dermė

Dvidešimt aštuntąjį kartą Kauno šokio teatras „Aura“ pradeda sezoną svarbiausiu įvykiu – tarptautiniu šokio festivaliu AURA28.

Alytaus miesto teatro sezonas pradėtas siekiant rekordų

Alytaus miesto teatras pradeda 29 teatro sezoną atsinaujinęs, keldamas naujus iššūkius, besirengdamas tarptautiniam teatrų festivaliui COM•MEDIA.

Tryliktame „Atviro rato“ sezone – trys premjeros, programa užsienio žiūrovams

Teatro laboratorija „Atviras ratas“ į naująjį sezoną žengia su daugybe naujų planų ir idėjų.

Operos ir baleto teatras sezoną pradeda du pavadinimus turinčia premjera

LNOBT sezono atidarymo vakarais, rugsėjo 28 ir 29 d., žiūrovai stebės baletą „Stebuklingas mandarinas“, po pertraukos – operą „Hercogo Mėlynbarzdžio pilis“.

Prie geto teatro vartų su režisieriumi Gintaru Varnu

Režisierius Gintaras Varnas autentiškoje buvusio Vilniaus geto teatro vietoje pristatė naują Nacionalinio Kauno dramos teatro spektaklį.

Su mūzų uždanga pradėta LNDT rekonstrukcija

Ant Lietuvos nacionalinio dramos teatro Stanislovo Kuzmos skulptūros „Mūzų šventė“ nusileido uždanga, pranešanti apie teatro rekonstrukciją. Gedimino Šulco fotoreportažas.

Prasideda projektas „Lietuvos teatro amžius“

Rugsėjo 20 d. vyks pirmasis projekto „Lietuvos teatro amžius“ renginys Valstybiniame Vilniaus mažajame teatre – režisieriaus Gyčio Padegimo paskaita „Valstybės teatras. Pirmasis dešimtmetis: konsolidacijos metas“.

Klaipėda ir Vilnius – tarptautinių scenos menų ekspertų rugsėjo kalendoriuose

Šį rudenį Lietuvos kultūros instituto vykdomos Vizitų programos svarbiausias dalykas – scenos menų profesionalai.

Tiems, kurie gali matyti, bet nemato

Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatras kartu su Artūro Areimos teatru pristato spektaklį „Aklieji“. Režisierius ir šį kartą kviečia ne vaikščioti vandens paviršiumi, bet nerti į tamsias patyrimo, katarsio gelmes.