Teatras | Kultūra

Vėl organizuojama Vilniaus vasaros teatro mokykla

Šiemet rugpjūčio 1–7 dienomis į Lietuvos nacionalinį dramos teatrą atvyksta dėstytojai iš Jungtinės Karalystės, Vokietijos ir Graikijos, jie pakvies į praktinius seminarus, skirtus teatro kūrėjams.

Birželio veranda: linkėjimai iš negyvenamos salos
Rūta Oginskaitė - menų faktūra

„Rašau, nes tai mano duona. Ar hipotetinėj negyvenamoj saloj gaučiau honorarą, nors nebūtų jokio kito pasaulio ir jokių žmonių?“ – rašo kino ir teatro kritikė Rūta Oginskaitė.

Choreografas Martynas Rimeikis: „Jaučiuosi kaip didelio laivo kapitonas“

Pokalbis su šokėju ir choreografu Martynu Rimeikiu, kuris debiutuoja kaip savarankiško ilgo metro spektaklio kūrėjas.

Primabalerina O. Konošenko: „Nemoku gyventi be meilės, kaip ir Édith Piaf“1

Pokalbyje su Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro primabalerina Olga Konošenko – apie jos įkūnytą prancūzų dainininkės Édith Piaf vaidmenį balete „Piaf“.

Pagauti momentą: jaunas Lietuvos teatras
Kristina Steiblytė - Naujasis židinys

Šiuolaikinio teatro apžvalga: kūrėjai, sąlygos, procesai. Pasak autorės, dažnas yra XX a. teatrinės tradicijos ilgesys, reikalavimas jauniesiems režisieriams būti naujais Koršunovais.

Į Vilnių atvežamas unikalus muzikos ir vandens spektaklis „AquaSonic“

Šiemet „Vilniaus festivaliai“ siūlo unikalų muzikos spektaklį „Aquasonic“. Penki atlikėjai, pasinėrę į vandens talpyklas, muzikuoja specialiai pagamintais instrumentais ir dainuoja.

Anželikos Cholinos teatro spektaklis „Ana Karenina“ grįžta į Trakų pilį1

Vienintelį sykį istorinėje Lietuvos vietoje bus parodytas Anželikos Cholinos šokio teatro spektaklis „Ana Karenina“, sukurtas pagal Levo Tolstojaus romaną.

Festivalyje „Midsummer Vilnius“ – paskutinį kartą E. Nekrošiaus „Rojus“1

Vilniuje, Valdovų rūmuose, bus paskutinį kartą rodomas režisieriaus Eimunto Nekrošiaus spektaklis „Rojus“. Į sceną paskutinį kartą Dantės vaidmenyje žengs ir aktorius Rolandas Kazlas.

Karalių Mindaugą vaidinantis J. Čepulis: „Poemoje pasakojama apie tai, kas išliks amžiams“

Režisierė Marija Simona Šimulynaitė kartu su jaunų kūrėjų komanda kelių šimtų metų senumo istoriją papasakos šiuolaikiniu dramos, šokio ir vaizdo spektakliu.

Duoklė Dostojevskiui, arba jauno režisieriaus drąsa
Akvilė Šimėnienė - menų faktūra

Povilo Makausko Jaunimo teatre parodytas darbas „Apsėdimas“, pastatytas pagal paskutinį ir sudėtingiausią bei labiausiai jo kūrybos esmę apibendrinantį F. Dostojevskio romaną, stebina režisūriniais sprendimais.

Drama „Mindaugas“ – nelengvas išbandymas ne tik artistams, bet ir režisierei

Minint Karaliaus Mindaugo karūnavimą, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose įvyks išskirtinis Justino Marcinkevičiaus poemos „Mindaugas“ pastatymas.

Rask džiugeną2

Šį kunigo Algirdo Toliato ir aktorės Nijolės Narmontaitės susitikimą inspiravo pačių parašytos knygos ir analogiška patirtis važinėjant po Lietuvą į susitikimus su skaitytojais, dalinant nesuskaitomus autografus. 

Valda Bičkutė: „Norisi, kad poezija būtų arti žmonių“10

„Šis poetinės improvizacijos spektaklis – mano kaip aktorės žaidimas, mano kaip aktorės malonumas, mano kaip aktorės kontaktas su žmogumi“, – sako V. Bičkutė. Pokalbyje su ja – apie naująjį skaitomojo teatro darbą ir poezijos grožį.

P. Makauskas: „Analizuodamas Dostojevskį, turi galimybę susitikti patį save“1

Pokalbyje jaunosios kartos režisierius Povilas Makauskas kalba apie savo naują spektaklį pagal rusų literatūros klasiko Fiodoro Dostojevskio romaną „Broliai Karamazovai“.

Prancūzų teatro kritikai geriausiu užsienio spektakliu išrinko LNDT „Didvyrių aikštę“1

Paryžiuje įteikti kasmetiniai Prancūzijos Teatro, muzikos ir šokio kritikų draugijos apdovanojimai. Du iš jų pelnė režisierius Krystianas Lupa.

TheATRIUM: atominis cepelinas

Pokalbis su pirmojo tarptautinio teatro festivalio TheATRIUM iniciatoriais – apie šį festivalį ir apie būsimus.

Oskaro Koršunovo „Išvaryme“ – nauji aktoriai2

„Ne pirmą kartą tenka įvesti naujus pagrindinių vaidmenų aktorius, žmones, kurie tam tikra prasme ir kuria spektaklį – tokius ypač sunku pakeisti. O Monika Vaičiulytė ir Ainis Storpirštis tokie ir yra“, – sako režisierius O. Koršunovas.

Atgimsta Justino Marcinkevičiaus drama „Mindaugas“

Naujausią spektaklį kurianti režisierė Marija Simona Šimulynaitė dramą „Mindaugas“ įvilko į modernų šiuolaikinį apdarą.

Rolandas Rastauskas: skaitymuose sugrojami brūkšniai ir kableliai

Lietuvos nacionaliniame dramos teatre antrus metus iš eilės vyks Šiuolaikinės dramaturgijos skaitymai. Programos sudarytojas Rolandas Rastauskas pasakoja apie šių metų pjeses ir naujienas.

Pokalbis su Andriumi Žebrausku: užmušti savo mokytoją1
Aušra Kaminskaitė - Teatro žurnalas

Interviu su aktoriumi A. Žebrausku – apie mokytojo pašaukimą, vedlio poreikį teatre ir mokytojus kenkėjus kuriančią sistemą.

Povilo Makausko „Apsėdimas“: apie sąžinės kalėjimą

Netrukus Valstybiniame jaunimo teatre – režisieriaus Povilo Makausko premjera „Apsėdimas“ pagal rusų literatūros klasiko F. Dostojevskio romaną „Broliai Karamazovai“.

Vienas garsiausių pasaulyje Nyderlandų šokio teatras Vilniuje surengs vienintelį pasirodymą

„Nederlands Dans Theatre 2“ gastrolėse Vilniuje, Lietuvos nacionaliniame dramos teatre, birželio 18 d. pristatys keturis spektaklius.

Festivalyje „TheATRIUM“ – „Apokalipsė” pagal Michałą Borczuchą1

Tarptautiniame teatro festivalyje TheATRIUM Klaipėdos dramos teatre – vieno įdomiausių ir perspektyviausių dabartinių lenkų režisierių Michało Borczucho spektaklis.

Šiuolaikinės dramaturgijos skaitymai 2017: nuo pjesių vaikams iki rafinuoto absurdo

Į Lietuvos nacionalinį dramos teatrą grįžta Šiuolaikinės dramaturgijos skaitymai, kurių metu bus pristatyti įdomiausi originalios verstinės dramaturgijos tekstai.

OKT ir galerija „Meno niša“ pristato M. Dirsytės performansą „Niekas neatims manęs iš manęs“

„Mano galva, Monika sukuria reiškinį, naikinantį takoskyrą tarp teatro ir performanso, šokio ir instaliacijos, kūno ir erdvės. Ji kuria tiesiog gyvą meną“, – sako režisierius O. Koršunovas.

„Sirenos 2017“: ko nereikia žinoti apie tikrą teatrą

Vilniaus tarptautinis teatro festivalis skelbia užsienio spektaklių programą. Šiemet „Sirenos“ kviečia pasižiūrėti į tai, ką iš pirmo žvilgsnio galėtume pavadinti klaida, o ją ištaisę prarastume nuostabaus grožio gyvenimo kūrinį.

O. Koršunovo teatro vasara: vestuvės Sankt Peterburge, laidotuvės Madride

O. Koršunovas sako: „Šis sezonas – tiesiog renesansiškas. Teatras atgimsta su jaunųjų jėga, įsiliejusia į repertuarą. Visų pirma – tai „Vestuvės“, sulaukusios ypatingo dėmesio.“

„Magicos“ magija
Kristina Steiblytė - menų faktūra

Lėlių teatras gali būti ne tik nebaisus, bet ir magiškas, reikalaujantis didelio atlikėjų meistriškumo ir kartais išskirtinai protingas.

O. Koršunovo „Hamletas“ – Trakų pilyje

Vienas įspūdingiausių O. Koršunovo teatro spektaklių „Hamletas“ bus pristatytas istorinėje Trakų pilyje.

Vaikų dienos proga – neįprasta paroda apie laimę

Birželio 1-ąją, Vaikų dienos proga, į vaikų piešinių parodą kviečia leidybos namai „Tikra knyga“. Parodoje eksponuojami vaikų piešiniai apie laimę.

(Ne)vaikiškas Alberto Vidžiūno manifestas1

Šiandien Alytaus miesto teatre – A. Vidžiūno spektaklio „(Ne)vaikų žaidimai“ premjera. Skaitykite spektaklio recenziją.

Klaipėdos teatralus vėl aplankė „Mūzos“

Klaipėdos dramos teatre vyko neeilinė spektaklio „Elzės žemė“ premjera, sutapusi su šio pastatymo režisieriaus Povilo Gaidžio 80 metų jubiliejaus iškilmėmis.

V. Putinas paskyrė valstybės apdovanojimą R. Tuminui
bns

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas paskyrė valstybės apdovanojimus kai kuriems užsienio šalių piliečiams, tarp jų – Jevgenijaus Vachtangovo teatro Maskvoje meno vadovui Rimui Tuminui.

O. Koršunovo „Šokyje Delhi“ vaidinanti U. Šiaučiūnaitė: reikia klausytis vieni kitų

„Pasak režisieriaus, „Šokyje Delhi“ visi personažai yra be galo dideli egoistai ir nė vienas iš jų nėra teisus“, – sako U. Šiaučiūnaitė.

„Menų spaustuvės“ mediatekoje – teatro aukso fondas

Interneto svetainėje www.menuspaustuve.lt sudėti senieji, jau nevaidinami Eimunto Nekrošiaus spektakliai – Lietuvos teatro aukso fondas.

Šiuolaikinio baleto scenoje – naujovė, apie kurią svajoja kiekvienas kūrėjas

Baltijos baleto teatras, bendradarbiaudamas su progresyvaus videomeno kūrėjais „Kinkyknot“, pirmą kartą Lietuvoje sukūrė kvapą gniaužiantį pasirodymą pasitelkdamas hologramą.

Klaipėdos muzikiniame teatre startavo intelektualių diskusijų ciklas

Diskusija, provokuojamai pavadinta „Nuo genialumo ir beprotybės“, kvestionavo vadinamąjį menininko pamišimą, kalbėta apie ploną ribą tarp ekscentriško elgesio, kūrėjo jautrumo, kitų specifinių bruožų ir patologijos.

Savaitgalį – pirmojo dokumentinio spektaklio premjera LNDT

Kristina Werner, „Žalios pievelės“ režisierė, mano, kad spektaklis kelia klausimus apie tapatybę, namus, vietą, kuriai priklausai. Premjera – jau gegužės 19, 20 ir 21 d.

Dalia Storyk ir Remigijus Vilkaitis pristato spektaklį „Balys Didysis“

Gegužės 22 d. 18 val. Lietuvos teatro sąjungoje –  spektaklis „Balys Didysis“, skirtas Baliui Sruogai atminti. Jo kūrėjai – aktoriai Dalia Storyk ir Remigijus Vilkaitis.

Valentinas Masalskis: „Mokytojas yra tas, į kurio nugarą mes žiūrime“
Brigita Kulbytė - Teatro žurnalas

„Jeigu pradedi dėstyti tai, kuo pats netiki, jaunas žmogus iškart pajus. Jis pajunta, kad tu meluoji, kad esi neteisus. Tada jis nustoja tikėti menu ir teatru“, – sako režisierius, aktorius V. Masalskis.

Jonas Vaitkus: „Mokytojas yra žmogus, atsakingas už viską“
Brigita Kulbytė - Teatro žurnalas

„Aš savęs nelaikau mokytoju, bet jeigu kas nors sako, kad aš esu jų mokytojas, aš tai priimu. Dabar retokai matau savo studentus. Su jais dirba puikūs pedagogai“, – sako režisierius Jonas Vaitkus.

Kokia yra laimės spalva?1

Teatras vaikams – koks jis turi būti? Kodėl vaikams teatre svarbu kalbėti apie draugystę ir scenoje su jais žaisti? Apie tai – pokalbyje su spektaklį „Laimė yra lapė“ pristatančia kūrybine grupe.

„Materia Magica“ pristatys netradicinį lėlių teatrą

„Lėlių teatras – tai materija, iš kurios stebuklingais pavidalais gimsta įvairiausi reiškiniai“, – sako Klaipėdos lėlių teatro vadovė Aušra Juknevičienė.

O. Koršunovo premjera „Pamišėlis“ – apie nenorą taikstytis su normalumo fašizmu

Pasak O. Koršunovo, jam įdomiausias N. Gogolio pjesės mechanizmas, kai žemiausios kastos tarnautojas sugeba nukeliauti iki didžiųjų diktatorių užmačių.

Šiuolaikinės lietuvių operos išbandys prestižinio festivalio Roterdame sceną

„Šmaikštu, žavinga, santūriai diversiška. Subtiliai ir sąmojingai perteikta kapitalizmo spąstų ir liguisto vartotojiškumo kritika“, – taip apie operą „Geros dienos!“ atsiliepia „The New York Times“.

„Naujasis Baltijos šokis '17“: maniakiški trupės „Club Guy & Roni“ keliai į laimę

„Neieškome šokėjiškų šokėjų, nerengiame atrankų. Būsimus narius sutinkame keliaudami po pasaulį“, – sako „Naujojo Baltijos šokio '17“ uždarymo svečiai, šokio trupė iš Nyderlandų.

Operoje susitinka akrobatikos treniruočių bičiuliai

Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre – paskutinis šį sezoną Richardo Wagnerio operos „Skrajojantis olandas“ vaidinimas.

Dar vienas Lietuvos šiuolaikinio šokio teatro pripažinimas pasaulyje

Lietuviškame šokio spektaklyje „Melancholijos bokštai“ poetinėmis metaforomis kalbama apie žmogaus sielos tamsą ir šviesą, kūrėjo egzistencinę pilnatvę ir ištvermę. Tokia ir 9-osios KAAY FECC bienalės pagrindinė tema.

Kitoks lėlių teatras

Šiandien lėlių teatras keičia savo veidą: laužo taisykles, jungia skirtingus kūrybos žanrus ir kalba rimtomis suaugusiųjų pasaulio temomis.

E. Nekrošiaus „Ivanovas“ iš kroatų pareikalavo ypatingos koncentracijos

E. Nekrošiaus spektaklio „Ivanovas“ premjera Zagrebe sulaukė didžiulio susidomėjimo. E. Nekrošius kuria savo koncepciją – siūlo mums XXI amžiaus Čechovą, rašoma recenzijoje.