Mokslas ir technologijos | LUX/jauniems

Vasario 22 d.
J. Petrauskienė: Universitetų tinklo pokyčiai bus matomi kitų metų biudžete
bns

Mokslo ir studijų institucijų tinklo pertvarkos planas bus pateiktas gana greitai, ir jo pokyčiai jau bus matomi 2018 metų biudžete, teigia švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė.

Šiandien startavo „Futurepreneurs“ jaunimo verslumo skatinimo programa

Ateities startuolius daugiausia nori kurti vaikinai, labiausiai domina – informacinės ir komunikacinės bei finansų technologijos 

Viename seniausių VU fakultetų – sumaištis ir nerimas dėl ateities2
lrt

Seniausioje Lietuvos aukštojoje mokykloje – Vilniaus universitete (VU) vis labiau įsibėgėja pertvarka.

Vasario 20 d.
„Mokslo sriuba“: saulės elemento prototipą išrado devyniolikmetis

Ne tik Albertas Einšteinas, bet ir daugelis kitų mokslininkų buvo įkvėpti Saulės ir jos spinduliuojančios energijos, kurią – jie buvo įsitikinę – galima panaudoti mūsų naudai.

Apie klausimų meną ugdyme 2

Pokalbis su François Taddei, vadovaujančiam Paryžiuje įsteigtam Tarpdisciplininių tyrimų centrui, skirtam tyrinėti ir dėstyti inovacijas pedagogikoje.

Vasario 17 d.
Konkursas „Vilnius išranda 2017“ pirmą kartą suburs Lietuvos išradėjus

Jau kovo 31 d. – balandžio 1 d. Vilniuje, „Litexpo“ parodų ir kongresų centre, bursis pirmas ir didžiausias Lietuvoje išradėjų konkursas „Vilnius išranda 2017”. Išradėjai iš Lietuvos kviečiami teikti paraiškas bei registruoti savo išradimus konkurso internetiniame puslapyje iki sausio 31 d.

Vasario 13 d.
Studentų susidomėjimas stažuotėmis NASA - rekordinis
bns

Galimybe stažuotis Jungtinėse Valstijose įsikūrusioje Nacionalinės aeronautikos ir kosmoso administracijoje (NASA) šiemet susidomėjo rekordinis skaičius Lietuvos studentų, pirmadienį pranešė Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA).

Profesoriui V. Šikšniui – Danijos fondo premija1
lrt

Didžioji dalis šios sumos skiriama tolesniems tyrimams, kuomet 0,5 mln. Danijos kronų (67,2 tūkst. eurų) atitenka premijos laureatams.

Vasario 11 d.
Dr. Milena Medineckienė: „Esu didelė šios šalies patriotė ir nenoriu niekur iš čia važiuoti“
VGTU

Viešojoje erdvėje nuolat pasigirsta diskusijos apie į užsienį „nutekančius“ jaunuosius Lietuvos protus. Tačiau Lietuvos jaunųjų mokslininkų sąjungos pirmininkė dr. Milena Medineckienė sako problemą įžvelgianti kitur.

Vasario 10 d.
Jaunosios mokslininkės kasdienybė – žmogaus smegenų tyrimai
Agnė Grinevičiūtė - VU naujienos

„Supratau, kad universitete kaip mokslininkė galiu nuveikti daug daugiau, o kasdieniai iššūkiai gyvenimą daro įdomesnį“, – mano pašnekovė.

Diskusijai dėl tinklo optimizavimo susitiko visų Kauno aukštųjų mokyklų vadovai
Martynas Gedvila

Susirinkusieji pritarė, kad kiekvienas jungimasis turi būti orientuotas į mokslo ir studijų kokybės gerinimą.

Vasario 9 d.
Pradėti naudoti efektyvesni būdai, leisiantys BPC tiksliau nustatyti skambinančiojo buvimo vietą
bns

Nuo šių metų Lietuvoje pradėti naudoti du metodai, kurie, kaip tikimasi, padės tiksliau nustatyti skambinančiojo Bendrajam pagalbos centrui (BPC) buvimo vietą.

„Mokslo sriuba“: ką veikia šiuolaikiniai filosofai?

Jų kabinetuose – tik kompiuteris ir knygų lentynos, bet ar dėl to filosofų darbas mūsų moderniai visuomenei mažiau reikšmingas?

Vasario 8 d.
Miestuose ir regionuose besimokančių moksleivių pasiekimai matematikoje – labai netolygūs
Paulina Kuzmickaitė

Lietuvoje, atsižvelgiant į gyvenamąją vietovę, kurioje yra mokykla, ir kalbą, kuria mokosi mokiniai, jų matematikos ir gamtos mokslų pasiekimai yra labai netolygūs.

Lietuvoje neišnaudotas mokymosi būdas – pameistrystė

Nors tokia mokymosi forma Lietuvoje yra įteisinta jau kurį laiką, nuo 2007 metų, tačiau kol kas šis modelis labai mažai žinomas ir nėra plačiai taikomas.

Prezidentė pasveikins 25-metį mininčio TSPMI studentus ir dėstytojus
bns

Prezidentė Dalia Grybauskaitė trečiadienį pasveikins Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutą (TSPMI) su gimtadieniu.

 
Vasario 5 d.
V. Lašas: virtualios „Tesla“ gamyklos sukūrimas padeda garsinti Lietuvos vardą pasaulyje1
bns

Lietuvių sukurta virtuali JAV elektromobilių gamintojos „Tesla“ elektros elementų gamykla rodo, kad šalis turi talentingų specialistų, o jų darbą pastebėjus pačiai JAV bendrovei buvo pagarsintas ir Lietuvos vardas, sako verslininkas Vladas Lašas.

Vasario 4 d.
Kaip pasiruošti brandos egzaminams žaidžiant žaidimus?

Ruošiantis egzaminams ypač svarbi tampa vidinė moksleivio motyvacija. Tačiau kaip ją sužadinti?

Vasario 3 d.
VU genetikai siūlo naują vėžio diagnostikos metodą
Agnė Grinevičiūtė - VU naujienos

Norint skirti šį gydymą ligoniui, būtina žinoti atitinkamo baltymo – taikinio genetinių mutacijų profilį. Tai reiškia, kad norint sėkmingai gydyti vėžį molekulinės biologijos žinios tapo būtinos.

Vasario 2 d.
L. Vaitulevičius: robotai, kurie mus sups, bus neinvaziniai

L. Vaitulevičiaus teigimu, netolimoje ateityje numatomas eksponentinis, sparčiai augantis robotikos plitimas, primenantis mobiliųjų įrenginių bumą praėjusio amžiaus pabaigoje.

Vasario 1 d.
Studentai: siūlymas priversti atidirbti po studijų – nediskutuotinas4

Lietuvos studentų sąjunga kritikuoja Lietuvos savivaldybių asociacijos siūlymą specialistų trūkumo regionuose problemą spręsti siunčiant valstybės lėšomis studijavusius studentus atidirbti po studijų.

Sausio 30 d.
VGTU rekomenduoja: filmai apie inžineriją

Kas žino, galbūt šios skirtingos juostos ne tik garantuos porą puikių laisvalaikio valandų, bet ir įkvėps dideliems darbams.

Sausio 24 d.
Oficialu: „Samsung“ rado tikrąją „Galaxy Note 7“ sprogimo priežastį

„Samsung“ kompanija sukūrė tikrąją mokslinių tyrimų laboratoriją, pasamdė 700 darbuotojų daugiau nei 200 tūkst. išmaniųjų telefonų ir 30 tūkst. baterijų tyrimams. 

Sausio 20 d.
Į Vilnių atvyksta pasaulinio garso mokslo žvaigždės
VU naujienos

Jau 60 kartą rengiamoje tarptautinėje studentų fizinių ir gamtos mokslų konferencijoje „Open Readings 2017“ pranešimus skaitys aštuoni kviestiniai lektoriai iš šešių pasaulio valstybių.

Sausio 18 d.
Studento atradimai – unikalios naujovės maisto pramonėje

Prieš metus lietuvio studento įkurta įmonė gamina neįprastus, šalyje mažai matytus produktus – sausą medų, maistą su „gerosiomis“ bakterijomis ir sausainius iš jogurto. 

Keletas patarimų, kaip išsirinkti dulkių siurblį

Atrodytų, kad kokybiškas dulkių siurblys turėtų pasižymėti atitinkama siurbimo jėga bei kokybe ir viskas – efektyvus veikimas garantuotas. Tačiau šiuolaikiški dulkių siurbliai turi kur kas daugiau naudingų funkcijų ir savybių nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio.

„Įdomioji inžinerija“: praeities, dabarties ir ateities tiltai – kokie jie?

Kokie tiltų tipai egzistuoja šiandien? Iš kokių medžiagų jie yra gaminami ir kas mūsų laukia ateityje? Susipažinkite su tiltų subtilybėmis bei jų gausa.

Talentingiems studentams – konkursas dėl stažuočių NASA mokslinių tyrimų centre

Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) jau trečią kartą skelbia konkursą dėl tarptautinių vasaros ir rudens stažuočių NASA mokslinių tyrimų centre „Ames“ 2017 metais.

Sausio 17 d.
Moterys mokslininkės kviečiamos teikti paraiškas L’Oréal Baltic stipendijų programai

Sausio 17 dieną Lietuvos mokslų akademijoje vykusios oficialios ceremonijos metu Lietuvos mokslų akademijos, Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos ir L’Oreal Baltic atstovai pasirašė pirmąjį bendradarbiavimo protokolą.

Sausio 16 d.
„Mokslo sriuba“: lietuvio kūrinys – gyvą padarą primenantis robotas

Mintis sukurti kažką iš matyto filmo autorių aplankė seniai, tačiau tik dabar programuotojas įgyvendino savo svajonę.

Sausio 13 d.
„Mokslo sriuba“: kokių galimybių atveria virtuali realybė?

Virtualiu pasauliu buvo susidomėta dar prieš penkis dešimtmečius, tačiau šiandien prieinami įrenginiai atsirado dar visai neseniai.

Sausio 12 d.
Pasauliniai mokslo milžinai atvyksta į Lietuvą

Ryškiausios mokslo ir technologijų pasaulio asmenybės, savo sričių pionieriai ir didžiausių mokslinių proveržių autoriai kovo 14-17 d. atvyksta į Vilniuje vyksiančią tarptautinę studentų fizinių ir gamtos mokslų konferenciją „Open Readings 2017“.

Ministrė J. Petrauskienė: aukštųjų mokyklų tinklo konsolidacija – prielaida kilti dėstytojų atlyginimams

Švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė susitiko su Lietuvos aukštųjų mokyklų profesinių sąjungų susivienijimo (LAMPSS) atstovais.

Sausio 10 d.
Reikia keisti mokytojų rengimo sistemą: kitais metais sakyti Mea Culpa jau gali būti per vėlu18
VDU

2030 m. bendrojo lavinimo mokyklose trūks beveik 5 tūkst. visų dalykų mokytojų: iki reikalingo skaičiaus stokosime net 1449 matematikos mokytojų, taip pat gamtos mokslų (1277), fizikos (873), lietuvių kalbos ir literatūros (853) ir ne tik.

Sausio 9 d.
Lietuvos mokslininkų pastangomis – ilgiau galiojantis ir sveikas maistas1

Lietuvos mokslininkai ėmėsi darbo su „gerosiomis“ bakterijomis, galinčiomis gaminti natūralius maisto konservantus. Šios bakterijos leidžia ne tik ilgiau apsaugoti maistą nuo sugedimo, bet taip pat gali būti efektyviai taikomos gydyme, pakeičiant antibiotikus.

„Intel Kaby Lake“: viskas, ką reikia žinoti apie septintosios kartos procesorius

Vykstančioje „CES 2017“ parodoje „Intel“ pristatė naujus „Kaby Lake“ architektūra paremtus procesorius. Naujausi „Intel“ septintos kartos procesoriai skirti tiek stacionariems, tiek nešiojamiems kompiuteriams. 

Sausio 5 d.
Edukologijos universitetas ir Vytauto Didžiojo universitetas tikisi susijungti iki metų pabaigos2
bns

Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) ir Lietuvos edukologijos universitetas (LEU) tikisi susijungti iki 2017 metų pabaigos.

KTU mokslininkas sieks užbėgti pasaulinėms ekologinėms katastrofoms už akių

Ekologines problemas žmonės aiškiai pastebi tik tuomet, kai katastrofa – neišvengiama, tačiau ragina neprarasti optimizmo – pasaulis žengia rimtus žingsnius, kad ekologinių nelaimių būtų išvengta.

Sausio 4 d.
Vienintelis Lietuvoje fejerverkų tyrinėtojas: tai nėra tik „pinigų metimas į orą“

Dominykas Juknelevičius sako, jog fejerverkus prilyginti „pinigų metimui į orą“ yra nesąžininga, nes ir filmo žiūrėjimą galima traktuoti taip pat.

5 priežastys naudotis elektriniu dantų šepetėliu

Dantų valymo efektyvumas priklauso ne tik nu proceso reguliarumo, bet ir kokybės. Varle.lt specialistų teigimu, pakankamai dėmesio dantims skirti leidžia šiuolaikiški elektrininiai dantų šepetėliai.

Sausio 3 d.
„Mokslo sriuba“: visai netrukus auksą išgausime iš asteroidų

Dalį iškasenų ketinama panaudoti kosminėms stotims, bazėms Mėnulyje ir net Marse, o kitą dalį, pavyzdžiui, vertinguosius metalus, gabenti atgal į Žemę. 

Sausio 2 d.
10 tendencijų mobiliųjų įrenginių rinkoje

Varle.lt mobiliųjų įrenginių specialistai dalinasi prognozėmis, kokios tendencijos laukia išmaniųjų telefonų rinkos ateinančiais 2017 metais.

Lietuvos ir Kanados mokslininkų atliktas tyrimas padės suprasti dažnų žmogaus ligų kilmę3
VU naujienos

Tyrimas atskleidė, kaip vystosi žarnyno veiklos sutrikimas, susijęs su laktozės netoleravimu ir kodėl dalis kūdikių, gebančių virškinti laktozę, šį gebėjimą praranda laikui bėgant.

Sausio 1 d.
Karjerą baigiančio studento pastebėjimai apie mokslą ir pagiriamasis žodis TSPMI4
Matas Baltrukevičius

Studentu būti liko nedaug laiko. Vienas egzaminas ir dar, aišku, pagrindinis studijų iššūkis – parašyti ir apginti magistro darbą.

Gruodžio 30 d., 2016
Geriausios disertacijos autorius L. Macijauskas: „Jaunieji mokslininkai nesėdi užsidarę laboratorijose“

Pokalbis su mokslo daktaru L. Macijausku apie laužomus stereotipus, skaitymo svarbą ir gerąja prasme „pačiuožusius“ kolegas.

Gruodžio 29 d., 2016
„Įdomioji inžinerija“: kaip naujam gyvenimui prikeliamas asfaltas?

„Mokslo sriubos“ kūrybinė komanda susipažino, kaip veikia kelininkų mašina „Remix Plus“. Ši mašina – šalies kelius lyginanti priemonė.

Gruodžio 27 d., 2016
Į pasaulio geriausių dešimtuką patekę lietuviai kompiuterinių žaidimų kūrėjai: sėkmės tenka palaukti
Aistė Pupininkaitė - Euroblogas.lt

Pokalbis su profesionalios žaidimų kūrimo kompanijos Lietuvoje „Sneaky-Box“ bendraįkūrėju Liudu Ubarevičiumi.

Gruodžio 26 d., 2016
Pirotechnikos srities mokslininkas-tyrėjas: fejerverkai – kaip gėlės, tik elgtis su jais reikėtų ypač atsargiai
VU naujienos

Dominykas Juknelevičius, pirmasis ir vienintelis mokslininkas Lietuvoje pirotechnikos srities mokslininkas-tyrėjas, pasakoja apie šį mokslą ir dalijasi patarimais.

Gruodžio 23 d., 2016
Lietuvių studentų sukurta programėlė kamšys mokinių raštingumo spragas

Raštingumo spragoms šalinti ir kalbos mokymosi procesą palengvinti informacinių technologijų trečiakursiai sukūrė mobiliesiems telefonams pritaikytą išmaniąją programėlę „Pažink ABC“.

„Mokslo sriuba“: apie nematomų bangų virpesius1

Ar kada nors pagalvojote, kodėl parduotuvės durys automatiškai atsidaro mums prie jų prisiartinus?