Neformatas | LUX/jauniems

Gruodžio 1 d.
„Upcycled by LT” skelbia tvarios mados pradžią Lietuvoje

„Darna yra atsakomybė, kurią turime prisiimti gamindami ir vartodami“,– pristatydama projektą kalbėjo jo iniciatorė, dizainerė V. Strasevičiūtė.

Lapkričio 29 d.
Nauja A. Mamontovo daina – odė namų kieme augančiam klevui

A. Mamontovas pristato naują kūrinį „Raudonas ruduo“. Ši daina tapo penktuoju radijo singlu iš praėjusiais metais pasirodžiusio albumo „Degančios akys“.

Dizainerė A. Kuzmickaitė: vienas svarbiausių dalykų kuriant drabužius – nesudėtinga priežiūra

Pokalbis su dizainere A. Kuzmickaite apie madą, drabužių praktiškumą, kokybę, grožį ir priežiūrą.

Lapkričio 28 d.
Ir aš norėjau būti kaip... arba Ko išmoko „Sielos virtuvė“1
Izabelė Švaraitė

„Sielos virtuvėje“ žiūrovai sutinka septynis savęs ieškančius kūrėjus, bandančius ištrūkti iš užburto bohemiškų vakarėlių rato. Veikėjai nuolat dangstosi svetima kūryba, teisinasi...

Afrobliuzo žvaigždė iš Prancūzijos kvies bliuzą pažinti iš naujo

Roland yra originalus bliuzo atlikėjas, įrodantis, kad šis stilius neturi ribų: savo kūryboje jis sėkmingai maišo afrikietiškas tradicijas.

Dainius Jankauskas: „Atrodo, kad pats gyvenimas mane atvedė į teatrą“
Ieva Raudeliūnaitė

Pokalbis su 2014-ųjų metų „Auksinio scenos kryžiaus“ laimėtoju jaunojo menininko nominacijoje apie teatrą, kiną, išbandymus ir svajones.

Lapkričio 27 d.
Romanas jaunimui apie suaugusiųjų abejingumą

„Dramblys kambaryje“, – tai posakis, reiškiantis skaudų dalyką, apie kurį visi žino, tačiau – iš baimės ar dėl patogumo – niekas nekalba.

Lapkričio 20 d.
Dar kartą, visada ir amžinai
Agnė Janušaitė

Nenuostabu, jog atgaivinti „Romeo ir Džuljetą“ K. Pastoras buvo inspiruotas S. Prokofjevo opuso, juk tai vienas ryškiausių šedevrų baleto muzikos istorijoje.

Lapkričio 19 d.
Atsisveikinimo laiškas7
Domantas Razauskas

Cohenas buvo radikalus pesimistas... Jokių šypsenyčių ir gerų dienelių. Tik sena gera mirtis, tik yrantis kūnas, tik nelaiminga meilė, tik karas, badas, skurdas ir akli geiduliai. Tik lazda užsimojęs meistras.

Lapkričio 16 d.
Meilė, gimusi neapykantoje1
Lukrecija Stonkutė

Odė kilniai ir romantiškai meilei nepasiduoda skirtingoms kintančių laikų tikrovėms. Meilės idėja tebesvarbi ir šių laikų tikrovei.

Indrė Jurgelevičiūtė: „Visi šioje žemėje esame vieno kraujo“
lrt

Man svarbiausia yra pati muzika. Ne atskiros spalvos, o jų susijungimas į naują muzikinį audinį, suskambėjimas kartu.

Lapkričio 15 d.
Roko muzika su vargonais – „Skylė“ pristatė naujausią albumą „Dūšelės“

Į šiuolaikinį muzikos ir poezijos rūbą įvilktas pasakojimas perteikiamas Brolio, mirusio nuo gyvatės įkandimo, į anapusinį pasaulį jo gelbėti iškeliavusios Sesers bei kelionėje sutiktų Dūšelių lūpomis.

Lapkričio 14 d.
Jurgos Ivanauskaitės gimtadieniui – spektaklis „Pakalnučių metai“

Lapkričio 14 d. rašytojai Jurgai Ivanauskaitei būtų sukakę 55-eri. Šia proga „Knygos teatras“ kviečia į spektaklio sukurto pagal rašytojos pirmąją knygą „Pakalnučių metai“ premjerą.

Lapkričio 12 d.
„Romeo ir Džuljeta“ – Renesansas ir fašistinė Italija. Ar tai suderinama?
Kristupas Antanaitis

Baletas stebina savo dramatiška muzika, kuri daugiau akcentuoja veikėjų charakterius ir pabrėžia dramą, o ne bendrą visumą, kaip tai daro Ch. Gounod.

G. Ambrazevičius: pradedančioms grupėms albumų turėti nereikia 1
lrt

Pradedančioms grupėms nebūtinai reikia turėti išleistų albumų, tačiau kokybiški įrašai privalomi, nes kitaip jie tampa koncertinėmis grupėmis.

Lapkričio 11 d.
Poezijos rietuvė. Margaret Atwood „Žiurkės giesmė“

Nors visame pasaulyje geriausiai žinoma kaip prozininkė, M. Atwood yra net 15 poezijos knygų autorė, savo šalyje mėgstama ir gerbiama poetė.

Prieš Kalėdas – LNDT spektaklis vaikams pagal žymios iliustratorės darbus

Spektaklis vaikams ir jaunimui „Kaulinis senis ant geležinio kalno“ kuriamas pagal J. Basanavičiaus užrašytą lietuvių liaudies pasakojimą ir įkvėptas dailininkės B. Žilytės darbų.

Lapkričio 7 d.
Nepavaldi laikui meilė
Gražina Montvydaitė

Meilė yra be galo gražus jausmas, tačiau net ir ji ne visada atlaiko išbandymus, tokius kaip giminių ar kariniai konfliktai.

Lapkričio 6 d.
Kuo gali padėti poezijos terapija?
lrt

Anot gydytojos psichiatrės ir rašytojos Jūratės Sučylaitės, literatūra turi sutapti su vidiniu gyvenimu, o poezijos terapija – vienas būdų, padedančių susitikti su pačiu savimi.

Lapkričio 5 d.
Spalio mėnesio muzikos lentyna1
Domantas Razauskas

Spalio mėnesių albumų apžvalgoje – 6 nauji albumai. Kiekvienas jų skirtingo stiliaus ir savaip netikėtas.

Lapkričio 3 d.
Lietuvoje skambės džiazo ir world muzikos sintezė

Nuo paties pirmojo susitikimo 2001 m. Senegalo griot tradicijų tęsėjas Ablaye Cissoko ir vokiečių kilmės niujorkietis džiazo trimitininkas Volkeris Goetze pradėjo kurti futuristinį garsų mišinį. 

Lapkričio 1 d.
„Dūšelės“ – naujas dvigubas „Skylės“ albumas1

Jau lapkričio viduryje Aistė Smilgevičiūtė ir grupė „Skylė“ muzikos mėgėjams pristatys naujausią savo albumą, kuris šį kartą net dvigubas.

Spalio 31 d.
Pirmųjų knygų debiutai jau lapkričio pradžioje

„Pirmosios knygos“ serija šiemet pristato du naujus autorius. D. Bagdonaitė debiutuoja eilėraščių rinkiniu „Mėlynojo banginio širdis“, o M. J. Urbonas – novelių knyga „Dvasių urna“.

Spalio 29 d.
Trys amerikiečiai. Trys banginiai22
Domantas Razauskas

Šį kartą apžvalgoje – trys amerikiečiai, trys muzikos banginiai. trys genijai: Bobas Dylanas, Leonardas Cohenas, Steve‘as Reichas.

Spalio 28 d.
Nuteistųjų sukurti herojai išvys dienos šviesą

Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto dėstytojai bei studentai savo žiniomis bei įgūdžiais grafikos srityje dalinosi su Kauno nepilnamečių tardymo izoliatoriaus – pataisos namų auklėtiniais.

Spalio 20 d.
„Vaikystė“ – jauno režisieriaus debiutas, nepaisantis teatro taisyklių1

Spektaklis „Vaikystė“ nepanašus į tai, ką matome tradicinio teatro scenoje. Istorija čia pasakojama asociatyviais vaizdais paremtu pasakojimu.

Mažvydo bibliotekoje – paskaitos apie roko muziką

Pirmoji paskaita roko muzikos šaknims – JAV folkmuzikos žanrui. Ją ves muzikantas, filosofijos doktorantas Algirdas Fediajevas.

„Sielos“ byloja sieloms8
Tomas Viluckas

Dievo malonės ženklu reikėtų laikyti, kad krikščioniškos muzikos entuziastų gretose nejaučiamas konfesinis susiskirstymas ir esama praktinio, tikro ekumenizmo dvasios.

Spalio 19 d.
Atidaryta Antano Saulaičio SJ kolekcijos krikščioniškų atvirukų paroda „Senis, sakalas ir karys“1

Parodoje pristatyta kunigo Antano Saulaičio SJ ir jo bičiulių – pasaulio misionierių – surinkta ir išsaugota įvairių pasaulio tautų krikščioniškų atvirukų kolekcija. 

Tik kūrybingas žmogus gali būti laisvas
Gintarė Vasiliūnaitė

Šiandien suvokimą, kad daiktus reikia tausoti, tęsia antrinis dizainas – kūrybos technika, su kurios pagalba nebenaudojami daiktai prikeliami antram gyvenimui.

Iliustracija – panirimas į knygos pasaulį1
Elvina Baužaitė

Pokalbis su Elena Launikonyte, erdvinės knygos mažiesiems skaitytojams „Jardin Bleu“ (liet. Mėlynasis sodas) kūrėja, apie karpinių meną, pasakų reikšmę, skaitymą ir knygų iliustravimą.

Spalio 16 d.
„Kūjeliai“: „Dainuodami folką, kartais jaučiamės kaip roko žvaigždės“

Nuo autobuso kontrolierės iki už tūkstančio durų laukiančios meilės – jaunos folko grupės „Kūjeliai“ tematinis kūrybos laukas tikrai platus.

Spalio 14 d.
Rekonstruotoje „Salėje 99“ – spektaklio paaugliams „Bėgikas“ premjera

Ar sėkmės visuomenės nuostatos neįspraudžia jauno žmogaus į lyderio arba lūzerio rėmus? Pjesės centre – besiformuojančios asmenybės mėginimas pritapti atšiauriame ir ciniškame pasaulyje. 

Spalio 12 d.
29-ajame „Vilnius Jazz“ festivalyje lietuvių koncertai – kokių dar nebuvo

Antradienį prasidėjęs 29-asis šiuolaikinio džiazo festivalis „Vilnius Jazz“ kupinas netikėtumų. Savaip ypatinga – kiekviena jo diena.

Spalio 11 d.
Andriaus Pojavio antrasis albumas „Septyni“ – ar pavyko, ar patiko?2
Irena Rinkevičienė

Irena Rinkevičienė pristato Andriaus Pojavio kelią į muzikos pasaulį ir naujausią albumą „Septyni“.

Spalio 8 d.
Rugsėjo mėnesio muzikos lentyna40
Domantas Razauskas

Leiskite bent keliais sakiniais pristatyti rugsėjo derlių. Iš didelio pluošto albumų atrinkau jūsų teismui 12. Turėdamas mintyje dar kokius 5. 

Spalio 2 d.
Asmeninė paauglių patirtis – LRDT „Mokyklinėje dramoje“

Beveik dešimt dienų trukusioje šiuolaikinės dramaturgijos laboratorijoje sceninio meno paslaptimis dalijosi perspektyvių ir jaunų kūrėjų komanda.

Spalio 1 d.
„Daiktas“, pakeliantis virš daiktų6
Domantas Razauskas

Jei man pasakytų žodžius „Europa“ ir „saksofonas“ bei paprašytų pasakyti, koks pirmas dalykas ateina į galvą juos išgirdus, tai, be abejonės, būtų Matsas Gustafssonas.

Rugsėjo 30 d.
„Kinas: viešas reikalas“, arba 11-as Dievo įsakymas

100 minučių dokumentinėje kino novelėje „Kinas: viešas reikalas“ režisierė Tatjana Brandrup pasakoja apie rusų intelektualo Naumo Kleimano ir jo kino vizijos likimą.

Į Lietuvą grįžta dainuojamosios poezijos festivalis „Tai– aš“

Spalio 19–22 dienomis į visų muzikos mėgėjų širdis 14-ąjį kartą pasibels tarptautinis dainuojamosios poezijos festivalis „Tai – aš“.

Tarp 29-ojo „Vilnius Jazz“ svečių – Europos džiazo sensacija

Vincent‘o ir Emile‘o duetą svetur išgarsino „Belle Époque“ projektas, 2014-aisiais įamžintas „ACT Records“ albume. Jis tapo tikra Europos džiazo sensacija.

Rugsėjo 26 d.
Tikrovės burtai dokumentikoje
Milda Valiulytė, Julija Šilytė

Nuobodu, lėta, niūru, sunku, neįdomu – tai žodžiai, kurie dažnai suskamba kalbant apie dokumentiką. Ar jaunimui gali patikti dokumentika?

Rugsėjo 22 d.
13-asis Vilniaus dokumentinių filmų festivalis vėl kviečia į susitikimus su tikrove
Marija Keršanskienė

VDFF kvies ne tik pamatyti naujausius ir geriausius dokumentinius filmus, bet ir į susitikimus su jų kūrėjais, kino teoretikais bei į ekskursiją po buvusius Vilniaus kino teatrus.

Rugsėjo 17 d.
Jaunieji dizaineriai, pasirodykite: „Injekcija“ skelbia dalyvių atranką

Konkursas „Injekcija“ kviečia jaunuosius mados kūrėjus varžytis dėl galimybės kartu su žymiais Lietuvos ir užsienio dizaineriais pristatyti kolekciją festivalyje „Mados infekcija“.

Karen Dalton – neatrastas liūdesio perlas6
Domantas Razauskas

Kuo daugiau knisuosi po muzikos istoriją, tuo daugiau randu švytinčių perlų, tviskančių grynuolių, kurie netapo žinomi, kuriems nepasisekė, nors, dievaži, jie buvo verti tos sėkmės. 

Rugsėjo 16 d.
Jaunieji kūrėjai apie pavydą tiek scenoje, tiek tikrame gyvenime

Spektaklio kūrybinė komanda kelia klausimus, kurie šiandien aktualūs jauniems suaugusiesiems – apie pavydą, norą būti pamatytiems, būti pirmiems, norą išsiskirti. 

29-ajame „Vilnius Jazz“ festivalyje improvizuos genijai!

Spalio 12–16 dienomis sostinės Rusų dramos teatre vyks vienintelis šalyje šiuolaikinio džiazo festivalis „Vilnius Jazz“.

Rugsėjo 15 d.
„Will‘n‘Ska“ narys Rafal: skirtingos kalbos netrukdo vienybei1
Marija Keršanskienė

Su grupės „Will‘n‘Ska“ nariu Rafal Mikelevič kalbamės apie grupės veiklą, kūrybą, vaikystę Buivydžiuose ir Vilnių, po savo stogu talpinančiu tiek daug skirtingų kultūrų.

Rugsėjo 14 d.
Debiutinis A. Blaževičiaus filmas „Šventasis“ – prestižiniuose Varšuvos ir Busano kino festivaliuose

Vieno perspektyviausių jaunosios kartos režisieriaus Andriaus Blaževičiaus vardas kino pasaulyje įsitvirtino 2011 m.

Rugsėjo 13 d.
Jaunieji dizaineriai, pasirodykite: „Injekcija“ skelbia dalyvių atranką

Konkursas „Injekcija“ kviečia jaunuosius mados kūrėjus varžytis dėl galimybės kartu su žymiais Lietuvos ir užsienio dizaineriais pristatyti kolekciją festivalyje „Mados infekcija“.