Spygliai | LUX/jauniems

Sausio 16 d.
Ar turime teisę būti laimingi, kai kiti kenčia?
Taizé

Ką turėtume daryti, kai kiti kenčia? Išlikti džiugūs ir rizikuoti skaudinti savo laime tuos, kuriems nepasisekė, ar liūdėti kartu?

Pomponai. Ašaros dėl Puntuko

Iš skulptoriaus Gedimino Jokūbonio atsiminimų: „Vokiečių okupacijos metais skulptorius Bronius Pundzius glaudėsi Anykščiuose, kur iškalė Puntuko akmeny Dariaus ir Girėno portretus...

Smurtas prieš pažeidžiamus žmones nepateisinamas10
Antanas Saulaitis SJ

Joks smurtas prieš vaikus ar kitus pažeidžiamus žmones (neįgaliuosius, vyresnio amžiaus, pabėgėlius, kalinius...) nepateisinamas.

Sausio 14 d.
Geriausi 2016 metų albumai (II)9
Domantas Razauskas

Kaip ir žadėta – antroji geriausiųjų 2016 metų albumų sąrašo dalis. Dalis, skirta menkiau pastebėtiems darbams, džiazui, eksperimentinei muzikai, elektronikai, minimalizmui ir taip toliau.

Kokia laisvė ir kokia nepriklausomybė?15
Simona Merkinaitė

Seime po pateikimo pritarta Konstitucijos pataisai dėl parlamento narių skaičiaus sumažinimo. Tai dar nereiškia, kad pataisos bus priimtos, tačiau pats faktas demonstruoja sistemingą valdančiosios daugumos nesuvokimą, kas yra demokratija.

Sausio 13 d.
Pomponai. Enciklopedistai Kremliuje5

Iš Mykolo Biržiškos atsiminimų: „1941 m. sausio pabaigoje Lietuvos universitetų delegacija susirinko Kaune ir sovietiniu lėktuvu atskrido Maskvon...

Didvyriai3
Justinas Bočiarovas

Tarybą saugojo lenkai, rusai, ukrainiečiai, estai, latviai, kas tik nori. Šventasis popiežius vėliau pasakojo tomis dienomis meldęsis už Lietuvą. Mažą, truputį sutrikusią ir piktą, bet labai gerų žmonių šalį. Kur visi buvo didvyriai.

Parlamento gynėjas Kasparas Genzbigelis: „Paveldėjau laisvę ir privalau ją saugoti“ 9
Vytautas Raškauskas

Sausio 13-ąją Parlamente budėjęs Kasparas Genzbigelis sako, kad ir šiandien nedvejodamas stotų Lietuvos ginti. „Yra vardan ko eiti“, – tikina jis ir priduria labiausiai besižiaugiantis jaunąja, baimės nesukaustytų lietuvių, karta. 

Sausio 12 d.
Kodėl bijome įvertinti studijų kokybę Lietuvoje?4
Paulius Baltokas

Nors ir keista, Lietuvoje niekas nenori vertinti aukštojo mokslo kokybės pagal baigusių absolventų rezultatus.

Sausio 11 d.
Pomponai. Nauji prelato drabužiai18

Maironis mėgo Palangos pajūrį. Ir dažnai maudydavosi jūroje...

Kodėl mokinių rengimas lietuvių literatūros VBE ugdo mokytojo cinizmą20
Elžbieta Banytė

Ką tik padariau tokį dalyką, dėl kurio prieš kokį trejetą metų veikiausiai būčiau putojusi kaip actas su soda – parašiau mokinei pastabą, kad ji per daug remiasi literatūra ir per mažai samprotauja.

Sausio 10 d.
Apie maištaujančius gimnazistus, pilietiškumą ir užuolaidas7
Marius Janulevičius

Kai tik žmonės sugalvojo langus, tuoj pat buvo išrastos užuolaidos. Baisiai patogus išradimas – užsitraukei jas ir nematai, kas vyksta kitapus lango. O ir tavęs niekas nemato.

Sausio 9 d.
Pomponai. Pedagoginis darvinizmas6

Iš gamtininko Tado Ivanausko atsiminimų: „Žymiausias mano gyvenime įvykis nutiko, kai man sukako dešimt metų...

Apie įžeidimus ir įsižeidimus57
Guoda Azguridienė - Naujasis židinys

Patyčių problema atsklinda iš dviejų skirtingų kontekstų – mokyklų ir viešosios erdvės. Palyginti su tyčia kenkėjiško asmeninio bendravimo ar likimo smūgių prasmės konotacijomis, šiandienėje kalboje matome aiškų žodžio ženklinamą socialinį klausimą.

Sausio 8 d.
Vladimiras Gurbolikovas: Krikščioniška meilė… sau7

Turbūt niekada anksčiau egoistai nebuvo tokie simpatiški ir žavūs kaip šiandien. Iš tiesų tikram egoistui dabar yra ką parodyti. Jis linksmas ir lengvabūdis, viskas jam sekasi, niekas jo netrikdo — tikras erelis.

Mūsų dienų menininkas – misija įmanoma?1
Rasa Baškienė

Ciklo GYVI ŽMONĖS herojės – šešios menininkės, neseniai po vienu stogu įsikūrusios Vilniaus senamiestyje. Apie tai, kaip sekasi šiuolaikiniam menininkui išgyventi nauda persmelktame mūsų pasaulyje, kalbamės su Solveiga Gutaute ir Benedikta Daukšaite.

Sausio 7 d.
Geriausi 2016 metų albumai (I)4
Domantas Razauskas

Na ir metai. Na. Ir. Metai. Be menkiausios abejonės, išskirtiniai metai muzikos istorijoje. Ir ne tik dėl to, kad netekome kelių absoliučių ikonų, genialių kūrėjų, formavusių ištisas kartas.

Sausio 6 d.
Pomponai. MKČ ir Kristus1

Tai buvo gražus, iš veido į Kristų panašus vyriškis ir gražuolė žmona, kurią neseniai buvo vedęs...

Ar ryte, ar vakare, simuliakrai ateina pirma80
Donatas Puslys

„Pasakyki, žmogau, kas pirma – imitacija, tikrovė ar tiesa? Ar naktis, ar diena, ar ryte, ar vakare, simuliakrai ateina pirma“, – dainuoja „Studio Maruko“. Tą patį akcentuoja ir prodiuseris bei publicistas Peteris Pomerantsevas.

Sausio 4 d.
Pomponai. Pensilvaniečių liaudies daina

Iš kompozitoriaus Stasio Šimkaus atsiminimų...

Sausio 3 d.
Laimė, juodvarniu lakstanti
Julija Davidavičiūtė

Naujaisiais metais veik visi mano pažįstami pasiryžę pagaliau tapti laimingi. Ir aš, įkvėpta šventinių nuotaikų bei kalėdinių giesmių, kaip kilniaširdis Artūras pasisodinu prie apskritojo stalo dvylika mėnesių ir jausmingai kiekvienam iš jų rėžiu po kalbą...

Sausio 2 d.
Pomponai. Generolo Nagevičiaus pranašystė2

1939 metais gruodžio 31 dieną nuėjo S. Baužinskas į Karo muziejaus sodelį sutikti Naujųjų metų. Bet kažkodėl bokšto laikrodis sugedo ir nemušė valandų...

Sausio 1 d.
Medijų raštingumo stoka Lietuvoje kelia riziką2
lrt

Paradoksalu, kad, turėdami prieigą prie interneto, galime viską pasitikrinti, bet to nedarome – su medijų raštingumu susijusi rizika Lietuvoje siekia net 81 proc., o, pavyzdžiui, Suomijoje – tik 3 proc.

Gruodžio 30 d., 2016
Pomponai. Javai javužiai2

Iš kalbininko, redaktoriaus Bronio Savukyno atsiminimų: „Kartu su Kazimieru Kuzaviniu rengėme „Lietuvių vardų kilmės žodyną“ kaip atskirą leidinį. Kazimieras pririnkdavo gausybę lietuviškų vardų, ir kiekvienas jam būdavo labai svarbus ir gražus.“

Gruodžio 28 d., 2016
Futbolo 2016-ieji: simbolinė metų komanda1
Matas Baltrukevičius

Palydint 2016 metus, „Bernardinai.lt“ kviečia susipažinti su simboline geriausiųjų vienuolike.

Pomponai. Kalėdiniai pragiedruliai1

Iš mokytojos, lituanistės Uršulės Urnėžiūtės-Starkuvienės atsiminimų apie Juozo Tumo viešnagę Stokholme.

Gruodžio 27 d., 2016
Kaip per vienatvę prisijaukinti pilnatvę
Aistė Pupininkaitė

Jau praėjo keletas metų po to, kai aš, pajutusi vidinę tuštumą, išvykau iš brangios Lietuvos.

Dėkingumas – vaistas, išgydantis vienatvę
Magdalena Galek

Jei jaučiatės išsekę, jei brėkštant aušrai į galvą pradeda lįsti mintys, kad visuomet būsite vieniši ir tai liūdina, kelia skausmą ir baimę, sudarykite dalykų, už kuriuos esate dėkingi, sąrašą.

Gruodžio 26 d., 2016
Laukimo atradimas
Inesa Vaitkūnaitė - Artuma

Vis labiau stebiuosi, kaip tai, kas silpna, kas yra negalia, pabudina mano švelnumo ir meilės galias.

Gruodžio 25 d., 2016
Etgaras Keretas: Kalėdų atvirukas

Kiekvienais metais gruodžio pabaigoje pusė pasaulio švenčia jo gimtadienį. Daugelyje pasaulio vietų per jo gimtadienį sninga ir visi yra laimingi. Tačiau net ir ten, kur nesninga, žmonės tą dieną būna laimingi. Ir visa tai dėl ko?

Gruodžio 24 d., 2016
Kalėdų svajonė1
Donatas Puslys

Lengva yra išmokti Dievo įsakymus, dar lengviau stebėti, kaip jų laikosi kiti, lengva išmokti maldas, sunkiau yra melstis ne tik už save, bet ir už kitus.

Kodėl Kalėdos turėtų užgauti kiekvieną
Vysk. Robert Barron

Tačiau man kelia nerimą tai, kad Kalėdos yra nusmukdomos iki tokio žemo, tokio banalaus lygio – kad didžioji krikščionių šventė neužgauna visiškai nieko.

Gruodžio 23 d., 2016
Pomponai. Lordo laikrodis2

Iš diplomato, istoriko Petro Klimo tremties pasakojimų: „Kartą per didelį priėmimą Bukarešte prie ministro pirmininko priėjęs anglų pasiuntinys lordas ir pasiskundęs, kad nuo krūtinės nusegę grandinėlę...

Priimti save kaip dovaną?
Augustas Kalinauskas

Tai, kaip dovanojame, parodo mūsų santykį su kitais. Tik atliekame pareigą ar stengiamės dovaną pritaikyti taip, kad kitas pasijustų mylimas ir reikalingas? Dovanos gali tapti draugystės išraiška, bet gali tapti ir patogia siena, kuria atsitveriame nuo kitų, nesileisdami į gilesnį santykį...

Gruodžio 22 d., 2016
Apie mokymąsi duoti dovanai6
Juozapa Živilė Mieliauskaitė SF

Įvairių socialinių akcijų, raginimo aukoti ar kitaip pagelbėti nepasiturintiesiems kontekste dažnai pasigirsta klausimas – kodėl turėčiau kažkam kažką duoti ar daryti? 

Gruodžio 21 d., 2016
Pomponai. Partijos bitės

Iš kalbininko lituanisto Arnoldo Piročkino atsiminimų: „Trečiajame kurse, 1952 metų spalio pabaigoje, profesorius Juozas Balčikonis paskelbė, kad rašysime rašomąjį darbą...“

Gruodžio 19 d., 2016
Pomponai. Kaip Vladas Mironas pinigus dalino

1938 m. pabaigoje ilgai nelaukęs vykstu pas ministrą pirmininką kunigą Vladą Mironą. Teiraujasi, kaip gyvenu. Pasisakau ieškąs medžiaginės paramos, kad galėčiau tęsti pradėtus darbus...

Gruodžio 18 d., 2016
Žmogus yra pats sau didžiausias priešas9
Kun. Algirdas Toliatas

Pasak Šventojo Rašto, mūsų širdyje yra Šventoji Dvasia, kuri visko išmokys, jeigu girdėsime savyje jos balsą. Tai sunkiausia, nes žmogus yra pats sau didžiausias priešas, pats dažniausiai ir atsiskiria nuo Dievo, nes nepatiki.

Gruodžio 16 d., 2016
Pomponai. Vyriausybinės rogutės

Pirmosiomis 1919 m. sausio dienomis bolševikai Vilniuje ieškojo ministro pirmininko Mykolo Sleževičiaus, norėdami jį areštuoti, bet pataikė ne į tą butą...

Būti lietuviu ir europiečiu1
Donatas Puslys

Supriešindami lietuvybę su europietiškumu darome meškos paslaugą sau patiems. Mano supratimu, lietuviškumas ir europietiškumas nėra prieštaros, o vienas kitą papildantys tapatybės sandai.

Gruodžio 15 d., 2016
Europos futbolo ruduo baigėsi: į viršūnę kyla „Real“
Matas Baltrukevičius

Pasibaigusio kalendorinio rudens paskutinis mėnuo įnešė nemažai pokyčių į reitingą. Į viršūnę iškilo Madrido „Real“.

Gruodžio 13 d., 2016
„The Forgotten / Užmiršti“: kaip mes bandėme prisiminti Holokaustą
Marius Janulevičius

Filmas nepakeis lietuvių požiūrio į Holokaustą. Būtų naivu to tikėtis iš tokio mėgėjiško projekto. Bet jis pakeitė mus pačius – tuos, kurie jį kūrėme. Vien dėl to buvo verta tai daryti.

Pomponai. Sigutė1

Kada mūsų tautos protas tvėrė pasaką apie Sigutę, tai tikrai, turbūt, Sigute norėjo atvaizduoti Lietuvą...

Gruodžio 12 d., 2016
Pomponai. Paryžiaus vaidentuvė

Apie Paryžių tiek buvo skaityta ir rašyta, kad žmogus įsivaizdinai sau pasaką. Tikrenybė daug gražių svajonių suardė, buvo tačiau įspūdžių, kurių jokia vaidentuvė duoti negalėjo...

Apie „pokemonų“ ir nuodėmės gaudymą8
Juozapa Živilė Mieliauskaitė SF

Nepaprastas uždavinys yra širdies jautrinimas, mokymasis pažinti nuodėmę – įdiegti į savo gyvenimą „programėlę“, kuri ne „pokemonus“ pažintų, o būtų jautri nuodėmei.

Gruodžio 10 d., 2016
Psichologas: svarbiausia jausmus pripažinti sau2
lrt

Anot „Jaunimo linijos“ Vilniaus padalinio vadovo psichologo Antano Grižo, susiduriant su sunkumais, nereikia iš savęs tikėtis 100 proc. efektyvumo, jo pakanka 50–60 proc.

Gruodžio 9 d., 2016
Aukštojo mokslo ambicija – 2,5 balo
lrt

O jeigu bandytume sekti užsienio universitetų pavyzdžiu ir minimalus balas būtų tarkime 7?

Kaip tapti savarankiškam visuomenėje, kurioje svarbu išlikti?

Sugebėdami pasirūpinti ne tik savo gerove, bet žvelgti plačiau – padėsime išlikti kitiems ir patys išliksime.

Studijuoji komunikacijos fakultete? Vadinasi, nestudijuoji
Viktorija Vaserytė - Universiteto žurnalistas

Ir viskas tik dėl klaidinančio idealių studijų paveikslo – daug darbo, mažai miego.

Gruodžio 8 d., 2016
Ką nupirkti, kad mane mylėtų?3
Lina Matiukaitė

„Akcija atrakcija“, sakydavo pažįstama, išvydusi krautuvėje atpigusią prekę. „Oho, – galvodavau aš, – Turbūt būti akcija labai smagu.“