Mūsų mintys

Vokietijos „Bundesliga“: daug sumaišties, tradicinis nugalėtojas
Matas Baltrukevičius

Šį sezoną Vokietijos „Bundesliga“ čempionas buvo tradicinis – Miuncheno „Bayern“ antrame rate įjungė aukštesnę pavarą ir užtikrintai laimėjo.

Populizmo anatomija28
Rosita Garškaitė

Lietuvoje viešėjęs Harvardo universiteto profesorius Peteris A. Hallas apie tai, kas ir kodėl balsuoja už dešiniuosius populistus bei kokios to pasekmės demokratijai. 

Prancūzijos „Ligue1: Stebuklas įvyko
Matas Baltrukevičius

Šį kartą įvyko netikėtas scenarijus – sezono starte į viršunę šoko „Nice“, o galiausiai auksas atiteko „AS Monaco“ klubui. Favoritai „Paris Saint Germain“ (PSG) liko tik su sidrabru.

Sugrąžinęs Dievą į akademiją87
Rosita Garškaitė

2017 metų Templetono premijos laureatu paskelbtas amerikiečių analitinis filosofas Alvinas Plantinga, savo moksliniais darbais sugrąžinęs teizmą į akademinę filosofiją. 

Istorikė A. Petrauskienė: Partizanų gyvenimas nėra vien karinis pasakojimas1
Vytautas Raškauskas

Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dienos išvakarėse su istorike Aiste Petrauskiene kalbėjomės apie tai, kaip geriausia įamžinti partizanų atminimą.

„Misionierių sodų“ statybų istorija – grėsmė valstybės reputacijai? 4
Rasa Baškienė

Dešimtmetį trunkančioje „Misionierių sodų“ projekto istorijoje – daug nesąžiningų veiksmų.

Pavieniui menki, drauge galingi. Rabino pamoka22
Donatas Puslys

Kaip pasitikti ateitį be baimės? Tokį klausimą savo TED2017 kalboje uždavė rabinas Jonathanas Sacksas. 

Iranas renkasi tarp reformisto ir vargšų gynėjo
Matas Baltrukevičius

Šiandien rinkėjai skuba prie balsadėžių Irane, vienoje iš nedaugelio pasaulyje teokratinių respublikų.

Raimonda Kuklienė: „Tikybos pamokoje svarbu ugdyti kritinį mąstymą“156
Saulena Žiugždaitė

Apie katalikų tikybos mokytojų iššūkius ir kasdienybę pokalbis su Vilniaus arkivyskupijos katechetikos centro vadove Raimonda Kukliene.

Kokia yra laimės spalva?1
Jurgita Jačėnaitė

Teatras vaikams – koks jis turi būti? Kodėl vaikams teatre svarbu kalbėti apie draugystę ir scenoje su jais žaisti? Apie tai – pokalbyje su spektaklį „Laimė yra lapė“ pristatančia kūrybine grupe.

Kalniškės mūšis2
Rasa Baškienė

1945 m. gegužės 16 d. įvykęs Kalniškės mūšis yra laikomas vienu didžiausių pokario partizanų kovoje su sovietiniais okupantais.

Vilniaus priklausomybės ligų centro direktorius: centralizavimas pagerins ligonių gydymą
Rasa Baškienė

Priklausomybės ligų centrų reforma leis siekti dialogo visais lygmenimis.

Agento Dale'o Cooperio sugrįžimas2
Jurgita Jačėnaitė

Twin Peakse yra daug istorijų – ir liūdnų, ir juokingų, – ar prisimenate šiuos Moters su pliauska žodžius? „Twin Peaksas“ sugrįžta. Ugnie, sek paskui mane...

Balandis Europos futbole: lyderiai išliko tie patys
Matas Baltrukevičius

Prabėgus dviems mėnesiams nuo paskutinį kartą paskelbto Europos futbolo klubų TOP 20, reitinge nėra nė vienos naujos komandos. 

Šventi vaikai, regėję pragarą279
Rosita Garškaitė

Minint šimtąsias pirmojo Marijos apsireiškimo Fatimoje metines, piemenėliai Jacinta ir Pranciškus bus paskelbti šventaisiais. 

VILTIES LAUKAS18
Rasa Baškienė

Gegužės 13 d. sueina penkeri  metai, kai Vilniuje, Rasų gatvėje, atvėrė duris palaimintojo kunigo Mykolo Sopočkos hospisas.

Leo Strauss, prigimtinė teisė ir Lietuva4
Rosita Garškaitė

Neseniai į lietuvių kalbą išversta Leo Strausso knyga „Prigimtinė teisė ir istorija“ padeda išlaisvinti mąstymą iš reliatyvizmo tironijos ir susigrąžinti į Lietuvą filosofiją. 

Karo aukos – Kremliaus įkaitės3
Donatas Puslys - Vilniaus politikos analizės institutas

Vargas istorijai, kuri tampa politikos įkaite. Tuomet nebereikalingi nei faktai, nei tiesa, o rūpi tik viena – sukonstruoti tokį pasakojimą, kuris tenkintų dabartinio politinio elito užmačias ir legitimuotų vykdomą politinį kursą.

Pergalės diena Rusijoje
Rasa Baškienė

Ar „Nemirtingasis pulkas“ pakeis Pergalės dienos raiškos būdus Rusijoje?

G. Paluckas: Šiandien mums labiausiai trūksta solidarumo ir socialinio teisingumo4
Donatas Puslys

Su naujuoju Socialdemokratų partijos pirmininku, Vilniaus vicemeru Gintautu Palucku kalbėjomės apie tai, kas yra socialdemokratiška ideologija, kokiomis vertybėmis ji remiasi ir kaip siekia jas įgyvendinti.

E. Macrono pergalė: šampano gerti nėra kada33
Donatas Puslys

Pirmajame ture tu galbūt dar turi galimybę balsuoti už savo mėgstamą kandidatą, tačiau antrajame rate tau neišvengiamai tenka balsuoti prieš tą, kurio bijai.

Krikščionys, (ne)atsitraukime67
Rosita Garškaitė

Amerikos krikščionys nebegali gyventi kaip anksčiau. Reikalinga atsitraukimo strategija, padedanti išlaikyti tikėjimą priešiškame pasaulyje. Ją siūlo amerikiečių rašytojas R. Dreheris naujoje knygoje „Benediktiškas pasirinkimas“.

Italams lietuvius įsivaikinti padedanti V. Banytė: turime žvelgti į žmogų, o ne į statistiką14
Vytautas Raškauskas,Veronika Kimbrytė

Su italų šeimoms lietuvius įsivaikinti padedančia Vilma Banyte kalbamės apie tai, kodėl gyventi šeimoje užsienyje yra geriau nei globos namuose Lietuvoje.

Ar mums reikia naujos Nojaus arkos?43
Donatas Puslys

Šv. Jonas Paulius II, pats patyręs komunistinę priespaudą, neragino atsitraukti ir palikti raudonojo maro pagraužtą viešąją erdvę. Jis ragino nebijoti ir būti tiesos liudytojais kasdienėje aplinkoje, nors ji ir būtų priešiška. 

Ačiū, mama, už gyvenimą4
Vytautas Raškauskas

Kai aš linksmas, sveikas, kai manęs neslėgdavo rūpesčiai – kažkur netoliese būdavo ir tėtis. Bet kai labiausiai reikėdavo, kai skaudžiausiai savo rankomis prisiliesdavau prie gyvenimo, šalia kantriai budėdavo ir drąsindavo mama. 

D. Radzevičius: „Žmonėms reikia ne tik kruopų, bet ir geros žiniasklaidos“6
Rasa Baškienė

Tarptautinės žurnalistų organizacijos „Reporteriai be sienų“ tyrime Lietuva pasaulio žiniasklaidos laisvės indekse užima 36-ąją vietą. Apie žiniasklaidos laivę Lietuvoje  - D.Radzevičiaus komentare. 

Dvikova: menas prieš propagandą
Jurgita Jačėnaitė

LNDT „Pokalbių ne apie teatrą“ diskusijoje su K. Kaupiniu – „Ar menas turi nešti vėliavą?“ – karštų emocijų netrūko. Koks meno ir patriotizmo santykis? Kas yra patriotinis kūrinys? Ir ką šiandien reiškia patriotizmas apskritai?

V. Liepuonius: Gegužės 3-iosios konstitucija galėtų tapti mūsų savasties dalimi18
Rasa Baškienė

Apie Gegužės 3-iosios konstitucijos kūrimą, jos reikšmę tuometei Abiejų Tautų Respublikai bei mūsų laikams kalba istorikas Vladas Liepuonius.

Politologas žengia į politiką. Pokalbis su L. Gudžinsku 11
Rosita Garškaitė

Doc. dr. Liutauras Gudžinskas, netrukus baigsiantis Lietuvos politologų asociacijos prezidento kadenciją, nusprendė stoti į Lietuvos socialdemokratų partiją. 

UEFA Čempionų lygos pusfinaliai: Madrido derbis ir nelaimėlių finalo tikimybė
Matas Baltrukevičius

UEFA Čempionų lygos pusfinalių burto lėmė, jog įmanomas finalas, kuriame susitiktų du vieni iš daugiausia Čempionų lygos finalų pralaimėjusių klubų – Madrido „Atletico“ ir Turino „Juventus“.

Jozefos laiškai: tremties ir atminties istorija3
Rosita Garškaitė

Prieš porą metų Michaelis Sagatis rado tremtyje rašytus prosenelės laiškus, kurie dabar eksponuojami Genocido aukų muziejuje. Laimingų atsitiktinumų virtinė atvedė jį į Vilnių geriau pažinti savo šeimos ir mūsų regiono istorijos.

„Savaitė be patyčių“. Kodėl tik savaitė?13
Vytautas Raškauskas

Nauja ir vienintelė socialinė akcija, kurios mums iš tikrųjų reikia – tai mokykla be patyčių. Ne savaitė, ne mėnuo, net ne metai, o mokykla, netoleruojanti patyčių visą laiką.

Ką mes skaitome? #23

Redakcija rekomenduoja balandį skaitytas knygas.

Paprastos mintys apie katalikus ir viešąją erdvę12
Saulena Žiugždaitė

Kiekviena krizė, paradoksalu, – proga skelbti, liudyti, veikti. Užuot užėmus gynybinę poziciją, derėtų išnaudoti net ir sudėtingas situacijas tam, kad patikslintume, ką Bažnyčia moko vienu ar kitu klausimu.

Kam naudingas žydų bolševikų mitas?75
Donatas Puslys

Žydų bolševikų mitas perrašo istoriją etnizuodamas kaltę dėl sovietinio režimo ir taip išplaudamas daugumos kolaborantų padarytus nusikaltimus.

Lietuvos katechetikos centro vadovas: „Mokytojas privalo pateikti ne savo, o Bažnyčios nuomonę“78
Saulena Žiugždaitė

Manau, kad didžiausia problema yra ne tai, kad mokytoja turi tokią poziciją, o labiau, kad norėdama aktualiai pristatyti tematiką, suaktualinti klausimą, pasirinko ne pačią geriausią medžiagą. 

JT atstovė moterų teisių klausimams D. Leinartė: „Lietuvai dar reikia pasitempti“36
Rasa Baškienė

Pokalbis su JT atstove Dalia Leinarte apie moterų teisių padėtį pasaulyje ir Lietuvoje

Egiptas – sudėtingiausias popiežiaus Bergoglio vizitas1
Saulena Žiugždaitė

Kelionė – itin svarbi daugeliu aspektų, komentatorių teigimu, – tai sudėtingiausias lig šiol vykęs pontifikato vizitas. Pažvelkime, kodėl.

Neleiskime Astravui virsti Černobyliu1
Rasa Baškienė

Astravo atominę elektrinę statančiai kaimynei Baltarusijai nė motais, kad Lietuvos sostinė Vilnius yra tik už 55 km.

Madam „Pirmenybė tautai“ ir mesjė „Ne sistemos dalis“8
Rosita Garškaitė

Susipažinkite su politikais, patekusiais į antrąjį Prancūzijos prezidento rinkimų turą – Marine Le Pen ir Emmanueliu Macronu. 

Laimi tie, kurie duoda
Rasa Baškienė

„Duodantysis laimi“, – sako naujasis ciklo „Gyvi žmonės“ herojus Gintaras Ignatavičius, vadovavęs, o šiuo metu atsakingas už mentorystę BNI (Business Network International) Vilniaus Amber skyriuje.

Auganti ekonomika negarantuoja visuomenės gerovės25
Rasa Baškienė

Vilniaus universiteto mokslininkų pristatyto tyrimo apie pajamų nelygybę rezultatai nustebino pačius tyrimą atlikusius mokslininkus.

Kaip Putinas nežaidė revoliucijos5
Donatas Puslys

Pirminis Kremliaus taikinys, pasitelkiant istorijos politiką, yra piliečių galvų ir širdžių okupacija, nepaliekant jiems kito pasirinkimo.

Keliaujant su Benediktu XVI5
Rosita Garškaitė

„Paskutinių pokalbių“ skaitytojas drauge su popiežiumi emeritu nueina ilgą, tačiau neprailgstantį kelią nuo Marktlio prie Ino, Aukštutinėje Bavarijoje, iki Vatikano sodų. 

Krizinio nėštumo centras: žmogaus pagalba žmogui3

Ne vienus metus Krizinio nėštumo centre savanoriaujančios Giedrė Šavinienė ir Renata Remeikaitė pasakoja apie centro teikiamą visapusišką pagalbą besilaukiančioms moterims.

Šv. Faustinos palikimas1
Rasa Baškienė - IQ Economist

Pagal vienuolės Faustinos vizijas nutapytą Gailestingojo Jėzaus paveikslą visame pasaulyje išgarsino ne Vilniuje saugomas jo originalas, bet gerokai vėliau sukurta jo kopija.

Moksleivių sveikatai įtakos turi darbo ir poilsio režimas 1
Rasa Baškienė

Sveikatos specialistė R. Sketerskienė teigia, jog moksleivių sveikatai didelę įtaką turi darbo ir poilsio režimas. 

Gelsvojo narcizo istorija, arba Pati beviltiškiausia karo deklaracija4
Donatas Puslys

1943 metų balandžio 19 dieną Varšuvoje prasidėjo geto sukilimas.

„Baroque Contempo“ – kvartetas, kuris skamba kaip viena asmenybė12
Jurgita Jačėnaitė

Apie baroko muzikos ir džiazo sintezės idėjos atsiradimą, kitokio skambesio paieškas ir naująją programą, kurią bus galima išgirsti balandžio 23 d. Vilniaus Bernardinų bažnyčioje – pokalbyje su kvarteto „Baroque Contempo“ nariais.

Teatrinės terapijos, arba Saulė yra juoda
Jurgita Jačėnaitė

Visiška tamsa, bet koks erdvės suvokimas eliminuotas. Galva ant pagalvės, kūnas ant grindų, ir taip prasideda „Juoda saulė“ – vizualiųjų menų, teksto skaitymo, garso, šviesos ir erdvės architektūros lydinio performansas.