Mūsų mintys

Balandžio 16 d.
Kaip nupiešti Velykas? Pokalbis su Sigita Maslauskaite-Mažyliene2
Rosita Garškaitė

Apie Prisikėlimo slėpinio vaizdavimą – pokalbis su menotyrininke, Bažnytinio paveldo muziejaus direktore Sigita Maslauskaite-Mažyliene.

Kun. Kazimieras Milaševičius OSB: Prisikėlęs Kristus pirmas ieško žmogaus1
Rosita Garškaitė

Pasak Palendrių Šv. Benedikto vienuolyno prioro, geroji žinia, kurią perduoda evangelijų pasakojimai, yra ta, kad Dievas sugeba prieiti prie žmogaus taip, kad būtų atpažintas.

Balandžio 14 d.
M. Liuterio dvasinės įžvalgos: „Bokšto išgyvenimas“ ir naujas Dievo įvaizdis6
Saulena Žiugždaitė

Didžiojo reformatoriaus dvasinė patirtis ir vėliau išplėtotas mokymas istorijos eigoje tapo vienu iš reikšmingų postūmių atsigręžti į Dievo Žodį ir jame perteikiamą Dievo paveikslą.

Balandžio 13 d.
Jėzaus Kristaus teismo procesas: ar galėjo Pilotas paleisti Jėzų?40
Vytautas Raškauskas,Vytis Turonis

Jėzus Kristus buvo teisiamas nesilaikant daugelio to meto teisinių procedūrų, o jam padėti galėjęs Romos vietininkas, pabijojęs žydų rūstybės, nusiplovė rankas.

Balandžio 10 d.
„Tvarka ir teisingumas“ (TT): naujas lyderis, sena stagnacija5
Matas Baltrukevičius

Po rinkimų partijos lyderio postą paliko Rolandas Paksas, partijos istorijoje tai turbūt antras svarbiausias įvykis po to paties R. Pakso pergalės prezidento rinkimuose. 

Balandžio 8 d.
Kard. R. Sarah: susipriešinimai dėl liturgijos – nenormalu11
Rosita Garškaitė

Liturgija yra taikos ir vienybės, o ne pasidalijimų ir konfrontacijų vieta, dėl jos kylantys priešiškumai yra nukrypimas nuo normos, teigia Dieviškojo kulto ir sakramentų disciplinos kongregacijos prefektas, kardinolas Robertas Sarah. 

Balandžio 7 d.
Čempionų lygos ketvirtfinaliai: mūšiai, vertesni tolesnių etapų
Matas Baltrukevičius

Čempionų lygos burtai šį sezoną negailestingi – į porą suvestos komandos, kurį susitikimai papuoštų pusfinalius ar net finalą.

Balandžio 6 d.
Tėvynės sąjunga-krikščionys demokratai (TS-LKD): konstruktyvūs stebėtojai ar aršūs kritikai?5
Matas Baltrukevičius

TS-LKD vis dėlto yra galingiausia jėga iš nepriklausančių valdančiajai koalicijai.

Michael Novak: Kapitalizmą sukūrė krikščionybė13

Įprasta manyti, kad kapitalizmas ir Apšvieta tapo priežastimis, dėl kurių ilgainiui sumenko religijos įtaka. Iš tikrųjų būtent Katalikų Bažnyčia viduramžiais sukūrė palankias sąlygas pirmiesiems kapitalizmo daigams.

Balandžio 3 d.
Apie Rusijos vėliavą ir užuojautą aukoms
Donatas Puslys

Užjausdamas šiandieninio išpuolio Sankt Peterburge aukas tenoriu pasakyti, kad labai norėčiau, jog vieną dieną Rusija taptų kitokia valstybe.

Balandžio 1 d.
Ką mes skaitome?18

„Bernardinai.lt“ redakcija dalinasi knygų rekomendacijomis. O ką skaitote jūs?

Kovo 31 d.
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS): Priklausomybė nuo S. Skvernelio?5
Matas Baltrukevičius

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) spalį triukšmingai pasiėmė lošimo banką, o dabar per 100 dienų Seime labiau garsėja skandalais, o ne darbais. 

Kovo 30 d.
Atsako Rusijos informaciniam karui strategijos. Kaip kovojant su Putinu netapti Putinu?21
Donatas Puslys

Vakarų pasaulis negali likti abejingas informaciniam karui, nukreiptam prieš jį. Tačiau esminis klausimas – kaip atsakyti į Rusijos propagandą, kuria siekiama piliečiams įmontuoti tam tikrą mentalinę schemą, ir kartu netapti panašiam į Putiną. 

Ar iš kruvino pėdsako gali gimti utopija?3
Donatas Puslys

Filmas pačioje Lenkijoje sukėlė gausybę diskusijų, ir valdančiosios „Teisės ir teisingumo“ partijos, jos šalininkų, ir nemažos dalies katalikų buvo sutiktas kaip priešiška kritika, antibažnytinė manifestacija. Į visa tai verta pažvelgti giliau.

A. Pupkis: „Įdiegėme žmonėms pagarbos jausmą gimtajai kalbai“19
Rosita Garškaitė

Pasak legendinio kalbininko doc. dr. Aldono Pupkio, sovietmečiu lietuvių kalbą nuo rusinimo gynusių kalbininkų nuostatos šiandien neturėtų būti svetimos. 

Kam priklauso mūsų kalbos autoritetas? Pokalbis su L. Vaicekauskiene 28
Rosita Garškaitė

Pasak sociolingvistės doc. dr. Loretos Vaicekauskienės, esame atsižadėję savo pačių autoriteto lietuvių kalbos srityje ir tai didelė žala, padaryta mūsų visuomenei sovietmečiu, kuomet kalbininkų tvarka norminti kalbą įgavo prievartos požymių. 

Kovo 29 d.
Apie karą, šprotus, haubicas ir žaliai papuoštus balkonus5
Matas Baltrukevičius

Vieną vasario vakarą iš turbūt vieno apolitiškiausių savo aplinkos žmonių gaunu SMS su klausimu: „Ar vyksta karas Lietuvoje?“

Kovo 27 d.
Mykolas Majauskas, Elvyra Kučinskaitė: „Tyliai mus ryjantis drakonas išsigando“67
Saulena Žiugždaitė

Kai knyga jau išėjusi, per šias porą dienų supratau, kad, klausydama tų istorijų, suvokiau problemos gylį, kiek tai įmanoma suprasti pačiam to neišgyvenusiam. O dabar aš suprantu ir jos plotį, mastą.

Kovo 25 d.
G. Vitkus: „Žmonės stengiasi pasinaudoti ES privalumais, o kai šie tampa kasdienybe, jų nepastebi“1
Matas Baltrukevičius,Emilija Juškevičiūtė

Politologas Gediminas Vitkus neskuba laidoti ES ir siūlo prisiminti tai, kad įtampų būta ir praeityje.

Mūsų mintys: „Bernardinai.lt“ apie Europos Sąjungą41

Šiandien minint Romos sutarčių, padėjusių pamatą šiuolaikinės Europos Sąjungos atsiradimui 60-metį, „Bernardinai.lt“ komanda dalijasi mintimis, kaip jie mato ir suvokia Europos Sąjungą.

Kovo 24 d.
Žmogiškųjų išteklių administravimas. Tada ir dabar6
Donatas Puslys

Lietuva susiduria su skaudžia emigracijos, kurią dalis įvardija tiesiog kaip evakuaciją, problema. Dėl to ginčytis neverta. Verta ginčytis dėl šios problemos priežasčių, nes negalavimą galima pagydyti tik teisingai nustačius jo priežastis. 

Du priešai, pažadinę Europą27
Pascal Bruckner

Užrašai iš prancūzų rašytojo, filosofo P. Brucknerio paskaitos, skaitytos Prancūzų institute Lietuvoje š. m. kovo 22 d.

Kovo 23 d.
Pavargę troleibusai, pervargę žmonės6
Vytautas Raškauskas

Apie Vilniaus troleibusus, kuriems šiemet 60, ir kaip jų amžius atspindi mūsų pasaulėvaizdį – nesiimti veikti iš anksto, o tik reaguoti. Ir kuo čia dėta žiniasklaida.

R. Užgiris: geras poezijos vertėjas turi būti beveik poetas 4
Rosita Garškaitė

Pokalbis su poetu ir vertėju, Amerikos lietuviu Rimu Užgiriu. 

Nepasiklydę vertime
Rosita Garškaitė

Nors menkais tiražais spausdinama poezija neatneša didelio pelno ir nėra palanki sklaidai, jos vertimai užima svarbią lietuviškos literatūros vertimų dalį. Pasakoja LKI programų koordinatorė Rūta Mėlynė ir vertėjas, literatūros kritikas Marius Burokas.  

Kovo 21 d.
Depresija: pagalbos reikia ir sergančiajam, ir jo artimiesiems28
Vytautas Raškauskas

Psichologinė pagalba reikalinga ne tik depresija sergantiems, bet ir jų artimiesiems, kuriems svarbu žinoti, ar depresija yra liga, kokia tai liga, kaip elgtis ir kaip bendrauti su sergančiu artimu žmogumi.

Kovo 20 d.
Lietuvos socialdemokratų partija: skęstantis laivas?7
Matas Baltrukevičius

Iš viešų daugumos lyderių pasisakymų akivaizdu, jog partijoje bręsta nepasitenkinimas dėl LSDP padėties valdančiojoje koalicijoje.

Kovo 17 d.
Mes melą užrašysim su lašeliu teisybės12
Donatas Puslys

Taip kadaise dainavo grupė SSG. Šie žodžiai atskleidžia tai, kas vadinamosiose melagingose naujienose (angl. Fake News) yra pavojingiausia. Jos nėra tiesiog iš oro sukurptas melas.

Signataras Algirdas Endriukaitis: „Laisvė neturi poilsio dienų“

Rezistentas ir tremtinys, Kovo 11-osios Akto signataras Algirdas Endriukaitis pasakoja apie savo vaikystę, studijų metus, tremtį ir Sąjūdį.

Kovo 16 d.
Hegelio geluonis ir pergalė Nyderlanduose7
Donatas Puslys

Tad kodėl visi taip džiūgauja G. Wilderso, kuris ir šiaip nebūų turėjęs galimybės nei premjerauti, nei surengti sėkmingą referendumą dėl išstojimo iš ES, pralaimėjimu? 

Kovo 15 d.
„Bernardinai.lt“ stiprinasi

Nuo šių metų kovo 14 dienos VšĮ „Bernardinai.lt“ direktoriaus pareigas steigėjų sprendimu perima Veronika Kimbrytė, iki šiol ėjusi direktoriaus pavaduotojo pareigas.

Kovo 13 d.
Kokios Europos Sąjungos reikia Lietuvai?25
Matas Baltrukevičius

Europos Komsijos (EK) pirmininkas neseniai pateikė „Baltąją knygą“ – 5 pasiūlymus dėl to, kokia ateityje galėtų būti Europos Sąjunga.

Kovo 10 d.
Aistė Pilkienė: „Žmonės, bandę žudytis, – kasdienybė, kuriai nerengia Medicinos fakultetas“1
Saulena Žiugždaitė

Aistė Pilkienė, kasdien susidurdama su žudytis mėginusiais žmonėmis bei jų artimaisiais, dažnai jaučiasi bejėgė. Ne vien todėl, kad medikui tenkantis emocinis ir fizinis krūvis yra didžiulis.

Kovo 9 d.
2016-17 UEFA Europos lygos aštuntfinalių prognozės
Matas Baltrukevičius

Burtai net keliais atvejais į vieną porą suvedė tos pačios arba kaimyninių šalių klubus, o „Manchester United“ laukia ilga kelionė į Rostovą. Kurios 8 komandos žengs į kitą etapą?

Kovo 8 d.
Andrius Mamontovas: „Politikai vengia savižudybių temos, nes jos bijo“26
Saulena Žiugždaitė

Savižudybių prevencijos „safeTALK“ kurse  Vilniuje dalyvavęs muzikantas Andrius Mamontovas dalinasi savo patirtimi šviečiant visuomenę vis dar stigmatizuojama tema.

Kovo 3 d.
Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis: kultūrizmas ant parako statinės3
Matas Baltrukevičius

Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis (LRLS) Seimo rinkimuose pasiekė pergalę. Aišku, ne tokią kaip „valstiečiai“ (LVŽS), tačiau jeigu reiktų surasti antrą didžiausią rinkimų nugalėtoją, jais taptų būtent liberalai.

Kovo 2 d.
Ar tikrai už Tėvynę?43
Matas Baltrukevičius

Mūsų draugai iš portalo „ProPatria“ pirmadienį mums skyrė išskirtinai daug dėmesio. Pridėjo „Bernardinai.lt“ prieš katalikybės Lietuvoje „blogio ašies“ – kartu su „Naujuoju Židiniu–Aidais“ ir „Mažąja studija“. Kompanija gana garbinga.

Vasario 28 d.
Simuliakrinė „simuliakrinės krikščionybės“ kritika36
Donatas Puslys

Iš to, ką A pasako apie B, daugiau galime sužinoti ne apie B, o apie A. Kitaip tariant, mūsų kalba dažniausiai daugiau pasako ne apie tuos, apie kuriuos kalbame, o apie mus pačius, kurie kalbame.

Vasario 23 d.
Zenito klasta, arba Idėjinių organizacijų parabolė6
Saulena Žiugždaitė

Ar kada nors pagalvojome, o kas lemia idėjiniu pagrindu įkurtos organizacijos gyvybingumą, našumą arba vegetavimą ir galiausiai mirtį?

„Pradžioje Dievas sukūrė“, arba Ko šiandien vertas biblinis pasakojimas apie sukūrimą?109
Saulena Žiugždaitė

Tai kas buvo pradžioje, apie kurią nutyli fizikai? „Pradžioje Dievas sukūrė dangų ir žemę“, – sako žydų ir krikščionių Biblija. Tačiau ar vis dar galima tuo tikėti šiandien?

Vasario 17 d.
Kodėl aš esu ir būsiu „vatnikas“16
Matas Baltrukevičius

Ar tam mums reikėjo laisvės, ypač žodžio laisvės, kad dabar užsidarytume į saugius minties rezervatus?

Vasario 16 d.
Lietuvos lenkų rinkimų akcija: atsargi draugystė su „valstiečiais“4
Matas Baltrukevičius

Lietuvos lenkų rinkimų akcija per praėjusių metų Seimo rinkimus savo tikslą įgyvendino. Partija vėl Seime turi savo frakciją.

Istorikas Norbertas Černiauskas: „Paminklų vajus maskuoja visuotinį idėjų trūkumą“4
Vytautas Raškauskas

„Kalbame apie tautinį kostiumą ir J. Basanavičių, tačiau realybėje apie vieną ir kitą tegalime pasakyti daugiausia po du standartinius dar mokykloje išmoktus sakinius“, – sako istorikas, Vilniaus universiteto dėstytojas Norbertas Černiauskas.

Vasario 14 d.
Čempionų lygos aštuntfinaliai: Ar Anglija vėl liks be ketvirtfinalių?
Matas Baltrukevičius

Po žiemos pertraukos į stadionus grįžta Jo Didenybė futbolas. Prieš du sezonus į ketvirtfinalius nepateko nė vienas futbolo išradėjų šalies klubas. Panašus scenarijus gali laukti ir šiemet.

Vasario 13 d.
G. Landsbergis pradeda ir laimi?68
Matas Baltrukevičius

Gabrielius Landsbergis perrinktas antrai kadencijai. Šią žinią visi sužinojome vakar, laikrodžio rodyklėms artėjant prie 21 val.

Vasario 10 d.
D. Šlekys: filmu „Vikingas“ siekiama įtikinti, kad Ukraina priklauso Rusijai (II dalis)8
Vytautas Raškauskas

Karybos ekspertas Deividas Šlekys dalinasi žiniomis apie informacinį karą, naujausią jo apraišką Lietuvos viešojoje erdvėje – rusišką filmą „Vikingas“ ir apie poreikį ugdyti mąstančius, priešiškai propagandai atsparius, civilius ir karius.

Vasario 9 d.
Bernardinai.lt paramos koncerto įrašas

Šeštadienį, vasario 4 dieną, pasitikdamas savo 13-ąjį gimtadienį, interneto dienraštis Bernardinai.lt kvietė savo skaitytojus ir bičiulius į padėkos ir paramos koncertą.

Vasario 7 d.
Alvydas Jokubaitis: „Modernusis nacionalizmas buvo demokratijos nešėjas“34
Vytautas Raškauskas

Įžvalgomis apie mūsų valstybę anuomet ir dabar, apie mūsų gebėjimą įvertinti ir nuvertinti, galiausiai apie tai, kas mūsų laukia, dalinasi filosofas, Vilniaus universiteto profesorius Alvydas Jokubaitis.

Bernardinai.lt dėkoja savo rėmėjams

Visos redakcijos vardu nuoširdžiai dėkojame visiems prisidėjusiems ir prisidedantiems prie tryliktąjį gimtadienį mininčio dienraščio gyvavimo.