Komentarai ir pokalbiai | Religija

Sausio 18 d.
Popiežius apie krikščionių vienybę: „Svarbiau išjudinti procesus užuot siekus užimti erdvę“1

Šiandien pradedame Ekumeninę savaitę, skirtą maldai už krikščionių vienybę, nes ji ne mūsų pastangų vaisius, o vien Dievo dovana. Ta proga – interviu su popiežiumi Pranciškumi.

Sausio 17 d.
Ekumeninei savaitei: Vokietija – Liuterio reformos žemė2

Šių metų Maldos už krikščionių vienybę savaitės tekstus parengė Vokietijos krikščionys, su kuriais kartu minime Reformacijos 500-ąsias metines.

Diana Neimantienė: „Katalikų bendruomenėje pasigendu dialogo kultūros“46
Saulena Žiugždaitė

D. Neimantienė kviečia aktyviau Bažnyčios vadovams ir pasauliečiams diskutuoti apie nacionalinę katalikiškos žiniasklaidos strategiją.

Sausio 16 d.
Ketvirtus metus iš eilės augo krikščionių persekiojimai2

Globalaus krikščionių persekiojimo mastai pasaulyje augo ketvirtus metus iš eilės, o Azijoje užfiksuotas ypač „ženklus augimas“, trečiadienį savo kasmetinėje ataskaitoje apie krikščionių persekiojimus paskelbė Jungtinėje Karalystėje veikianti organizacija „Open Doors“.

Pranciškus: „Persiskyrimas atnešė ne vien kančių, bet ir naujų įžvalgų“11

Metas padėkoti Dievui už tai, jog gausybė mūsų brolių bei seserų, taip pat įvairių bažnytinių bendruomenių nesusitaikė su susiskaldymu, bet išlaikė gyvą susitaikinimo tarp tų, kurie tiki į vieną Viešpatį, viltį.

Krikščionių vienybė auga tyliai: „Kartu dėl Europos“4

Artėjant kasmetinei Maldos už krikščionių vienybę savaitei verta susipažinti su iniciatyvomis, kurios yra ne mažiau svarbios nei oficialūs Bažnyčių vadovų susitikimai, teologų diskusijos ar pasirašyti dokumentai. 

Sausio 13 d.
Laisvės kelias23
Arkiv. Sigitas Tamkevičius SJ

Laisvė yra didžiausia Dievo dovana žmogui, nes pilnavertiškai jis gali gyventi tik tuomet, kai yra laisvas. Be laisvės neįmanoma būti laimingu.

Piligrimystė50
Giedrius Saulytis

Piligrimystė – tai akistata su pačiu savimi. Akistata, kurią sunku pakelti. Kaip Mozės vedama tauta panoro grįžti atgal į Egiptą, į pažįstamą saugumo zoną, nors ir paženklintą vergovės lažu, taip ir dvasios piligrimas, išvydęs savąjį „aš“, nori pasukti atgal.

Sausio 12 d.
R.Šimašius: Didžioji Sinagoga turi būti atstatyta, bet ne artimiausią dešimtmetį3
bns

Vilniuje sovietmečiu su žeme sulyginta Didžioji Sinagoga turi būti bent iš dalies atstatyta, tačiau tokia idėja gali būti įgyvendinta ne anksčiau nei po dešimtmečio, mano Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Apsėdimo fenomenas ir psichikos sutrikimai51
Ignas Stančikas

Kaip suprasti, ar asmenį kamuojami negalavimai yra dvasinio ar psichinio pobūdžio?

Apie šventuosius, palaimintuosius ir sudėtingus bažnytinius procesus2
vatikano radijas

Per pastarąjį dešimtmetį nuo 2006 iki 2016 metų Šventųjų skelbimo kongregacija gavo 351 positio iš visų Bažnyčios vietovių. 

Tarnystė Dievui ir artimui - laisvės garantija116
Kun. Vytenis Vaškelis

Esame tvirti ir nepalaužiami, kai tikėjimu suvokiame, kad priklausome Viešpačiui, ir pirmiausia darome tai, kas Jam miela bei priimtina.

Sausio 11 d.
Tikėjimo brandumas3
Virginija Adomonytė

Vaiko tikėjimas skiriasi nuo suaugusiojo, tačiau ir jis gali būti gilus ir nuoširdus. O ir suaugusieji savo tikėjimą ne visi išgyvena sąmoningai. 

Klausimas migrantų akivaizdoje: ar visų asmenų orumas vienodas?
vatikano radijas

Kiekvienas asmuo turi dvejopą pasirinkimą kokiu keliu eiti: humaniškuoju ir krikščioniškuoju arba antihumaniškuoju, kuris skirsto žmones į kategoriją „A“ ir kategoriją „B“.

Sausio 10 d.
Apie žmogų, nepasiklydusį istorijoje. Pokalbis su T. Matulionio bylos postulatoriumi17
Saulena Žiugždaitė

Teko girdėti įvairiausių versijų: kad Kaišiadorių vyskupija šią bylą nusipirko; jog buvo pasamdyti patys geriausi advokatai Vatikane; kad Šventųjų kongregacijai Matulionis patinka labiau nei kiti lietuvių kandidatai ir t. t.

Iš redakcijos archyvų. Kun. Vaclovas Aliulis MIC: Solovkų salos1

1974 m. birželį, jau atleistas iš Kunigų seminarijos, pasinaudojau rengiama turistine ekskursija lėktuvu į Archangelską ir toliau laivu į Solovkų salas.

Sausio 9 d.
Jis – daugiau, nei manome1
Kun. Vytenis Vaškelis

Šv. Jonas Chrizostomas klausia: „Kodėl Dievas išminčius pas Kristų atvedė ne kokiu kitu būdu, o per žvaigždę.“

Sausio 8 d.
Popiežius: Prašykime Viešpatį, kad sušildytų mūsų širdis
vatikano radijas

„Šiandien Jėzaus krikšto šventės Evangelijoje matome sceną, įvykusią prie Jordano upės: atgailaujančiųjų minioje, atėjusioje pas Joną Krikštytoją, yra ir Jėzus. Jonas nenori jo krikštyti sakydamas: „Tai aš turėčiau būti tavo pakrikštytas” (Mt 3,14).

Popiežius Pranciškus atnaujina maldos apaštalavimo intencijas
vatikano radijas

Pirmadienį, sausio 9 d., bus paskelbtas vaizdo įrašas, kuriame popiežius pristatys maldos intenciją šiam mėnesiui. Prieš metus buvo pradėta maldos apaštalavimo per video žinias iniciatyva, suteikusi mėnesio maldos intencijoms naują postūmį.

Sausio 7 d.
Koptų Kalėdos. Meilės ir taikos žinia
vatikano radijas

„Pasikeitė visuomenės etika, nebėra meilės vertybės, virš visko egoizmas. Reikia pradėti viską iš naujo! - šitaip dabartinę visuomenės situaciją Egipte apibūdino Gizos vyskupas, Vatikano radijo pakalbintas Kalėdų proga.

Arkivyskupas Ševčiukas: Kalėdos tai Dievo gimimas manyje
vatikano radijas

Ukrainiečiai unitai, panašiai kaip ir daug kitų rytų apeigų Bažnyčių, laikosi nereformuoto Julijaus kalendoriaus, tad Kalėdas jie švenčia šeštadienį, sausio 7 d.

Kitas žmogus mums yra kaip deguonis66
Kun. Algirdas Toliatas

Kitas žmogus mums yra būtinybė kaip deguonis, kad galėtume eiti į priekį, kad neapkerpėtume, nepriprastume, neatsipalaiduotume. Gal ir manome, kad amžinasis gyvenimas – kaip amžinoji ramybė, kaip visiškas štilis. Taip nėra.

Sausio 5 d.
Apmąstant kankinystę būtinas kritiškas žvilgsnis į istoriją114
Charles Mercier

Kas, jei patikėsime Brent'u Shaw, kuris abejoja, jog imperatorius Neronas pradėjo krikščionybės persekiojimą, palaikęs krikščionis atsakingus už Romos gaisrą 64 metais po Kristaus?

Sausio 4 d.
Ar Neronas tikrai persekiojo krikščionis?14
Charles Mercier

Mokslininkas teigia, kad esama mažai įrodymų ir dėl paties persekiojimo, ir netgi dėl galimybės tų laikų romėnams apskritai pripažinti krikščionių bendruomenę tiek teisiniu, tiek religiniu požiūriu.

Asta Degenytė. Kaip rasti gabalėlį dangaus Žemėje?1
Matas Baltrukevičius,Akvilė Burneikaitė

Plati šypsena ir gražūs prisiminimai puošia VAJC darbuotojos A. Degenytės veidą ir mintis, uždavus klausimą apie 2017 metų vasarą Vilniuje vyksiančias Lietuvos jaunimo dienas. 

Sausio 3 d.
Dar kartą: Sūnus ar Įsčių vaisius?54
Elena Eimaitytė

Kodėl lietuviškai sakome pagirtas, o ne palaimintas? Kodėl sūnus, o ne įsčių vaisius?

Apie maldą „Sveika, Marija“9
Vaclovas Aliulis MIC

Atsakau į klausimą dėl aplinkybių, kuriomis 1965 m. buvo priimta Angelo pasveikinime formuluotė „Tavo Sūnus Jėzus“ vietoj „Tavo įsčių vaisius Jėzus“, ir dėl minčių apie jos sugrąžinimą.

Gruodžio 31 d., 2016
Į Naujuosius metus – su iškiliuoju kankiniu3
Kun. Vytenis Vaškelis

Dievo žodis mus įspėja, kad turime kasdien save stebėti, kaip elgiamės, kad būtume išmintingi, gerai naudojantys laiką.

Algirdas Malakauskis OFM: „Svajojame, kad ir didžiuosiuose prekybos centruose atsirastų prakartėlės“12
Saulena Žiugždaitė

Pirmą kartą Lietuvoje vykstantis tokio pobūdžio pranciškoniškas konkursas iš karto sulaukė aktyvaus žmonių atsako – konkurse dalyvavo net 73 darbai.

Katalikai Naujuosius gali švęsti ne vieną, o tris kartus3
Dwight Longenecker

Katalikams pirmasis advento sekmadienis, Sausio 1-oji ir Kovo 25-oji vienokiu ar kitokiu būdu yra naujųjų metų pradžia, tad Bažnyčioje tikrai yra trys, o ne viena proga prisiminti „prabėgusį metą“ ir barstyti konfeti.

Gruodžio 30 d., 2016
2016-ieji: netikėtumų metai Popiežiui Pranciškui
Inés San Martín

Atrinkti svarbiausius 2016-ųjų įvykius atrodo beveik neįmanoma užduotis. Vis dėlto pamėginkime, padalydami viską į keturias kategorijas: popiežiaus kelionės, Pranciškus ir pabėgėliai, „Amoris Laetitia“ ir Bažnyčios valdymas.

Gruodžio 29 d., 2016
Isabelle Gaullier: „Norime įkvėpti moteris prisidėti prie pokyčių visuomenėje“

Pokalbis apie „Visuomenės kultūros ugdymo centro“ veiklą, misiją ir šiandien kylančius iššūkius su Isabelle Gaullier, viena iš centro įkūrėjų.

Gruodžio 28 d., 2016
2016-ieji: Netikėtumų metai Katalikų Bažnyčiai pasaulyje
Inés San Martín

Dėmesio centre – Bažnyčios vaidmuo „Brexit“ ir Kolumbijos taikos referendumo atveju, plintantis krikščionių persekiojimas ir besitęsiantis klero lytinių nusikaltimų skandalas.

Vaikystės atspindžiai7
Saulius Lynikas

Nežinau kodėl, bet tą angelą dažnai sapnuoju.

Rabinas J. Sacksas: Įkvėpti tikėjimo mes galime pakeisti pasaulį20

Niekada nenustokite tikėję, kad grupelė pasišventusių žmonių gali pakeisti pasaulį. Įkvėpti tikėjimo, jie tą gali. Makabiejai tai įrodė tada. Tad šiandien tą galime ir mes.

Gruodžio 26 d., 2016
Kaip kardinolas Lukša naują popiežių rinko
Donatas Puslys

Naujausios Roberto Harriso knygos „Konklava“ recenzija. Apie vidines intrigas, Šv. Dvasios veikimą, žiniasklaidos vaidmenį.

Vyskupų laiškas šv. Kalėdų proga ir skelbiant Arkivyskupo T. Matulionio metus Lietuvoje

Kokį nuostabų slėpinį švenčiame – Dievas tapo žmogumi! Dangaus ir Žemės Kūrėjas nužengė į istorijos tėkmę ir prakalbino žmogų Jėzaus iš Nazareto asmenyje.

Gruodžio 25 d., 2016
Arkiv. L. Virbalas: Nesame palikti vieni, Dievas ateina pas mus

„Kai žvelgiame į Jėzų, Mariją, Juozapą, brangi mums tampa ir mūsų pačių šeima“, – savo kalėdiniame sveikinime teigia Kauno arkivyskupas Lionginas Virbalas. 

Gruodžio 24 d., 2016
Kalėdų istorija meistrų paveiksluose1
Donatas Puslys

Menas Bažnyčioje visada turėjo labai aiškią užduotį – padėti žmonėms pažinti ir geriau suvokti Evangeliją. Artėjant šv. Kalėdoms kviečiame į Jėzaus gimimo istoriją pažvelgti per didžiausių dailės meistrų kūrybą.

Švęskime Dievo darbus1
Vysk. Mindaugas Sabutis

Apsidairykime. Neteisdami, nepaniekindami tiesiog apsidarykime aplink.

Kalėdų svajonė1
Donatas Puslys

Lengva yra išmokti Dievo įsakymus, dar lengviau stebėti, kaip jų laikosi kiti, lengva išmokti maldas, sunkiau yra melstis ne tik už save, bet ir už kitus.

Žiemos švenčių centre – Dievas ar besmegenis?3
Andrius Vyšniauskas

Sutinkame tradicines, kasmetines žiemos šventes: Kūčias, Kalėdas, Naujuosius metus. Dauguma turime papildomų poilsio dienų, o kiti – net ir ilgesnes atostogas.

Kodėl Kalėdos turėtų užgauti kiekvieną
Vysk. Robert Barron

Tačiau man kelia nerimą tai, kad Kalėdos yra nusmukdomos iki tokio žemo, tokio banalaus lygio – kad didžioji krikščionių šventė neužgauna visiškai nieko.

Už saulę gražesnis
Angelina Lapinskaitė

Matau, kaip su atlydžio purvu besimaišantis sniegas praranda spindesį. Šventumą ir tyrumą. 

Gruodžio 23 d., 2016
Apie stebuklo laukimą, arba Kur Kalėdų Senelis? 1
Matas Baltrukevičius

Jaukus sekmadienio vakaras prie Kauno miesto eglės. Oras puikus, nesninga, nelyja, nešalta.

Leiskime užgimti Kristui17
Kun. Vytenis Vaškelis

Kartais Dievas taip pasinaudoja valdančiųjų leidžiamais įstatymais, kad galėtų tiesiogiai įvykdyti savo planus.

Ses. Faustina: Viešpats moko gyventi kaip laisvam žmogui
Akvilė Burneikaitė

Neseniai į Lietuvą grįžusiai seseriai Faustinai galimybė prisidėti prie Lietuvos jaunimo dienų organizavimo – didelė dovana ir tarytum svajonės išsipildymas.

Gruodžio 22 d., 2016
Apie išgydymus anuomet ir šiandien22
Giedrius Saulytis

Ir mažesni Jėzaus darbai, atlikti iki jam buvo uždėta Išganytojo karūna, erškėčių vainikas, yra ne mažiau reikšmingi. Jie taip pat atskleidžia Kristaus širdį ir padeda suprasti Dievo santykį į žmogų.

Gruodžio 21 d., 2016
5-erių metų laukimas kaip didžiausias išbandymas ir geriausia dovana4
Sigita Valevičienė

Belaukdama mažylio, ši šeima nukeliavo ilgą kelią, kuris buvo pilnas atradimų – Dievo, vienas kito, gyvenimo prasmės, nuolankumo, išminties.

Gruodžio 19 d., 2016
Paternalistinė tolerancija ir Jėzus kaip įžeidimas70
Donatas Puslys

Pašalindami prakartėlę mes pripažįstame, kad problema yra ne tik netinkamas kai kurių tikinčiųjų elgesys, tačiau pats Jėzus, t. y. krikščionybė.