Sankirtos

Apie visuomenei atsiveriantį miestą

„Svarbiausias pokytis per pastarąjį dešimtmetį yra pokytis miestiečių sąmonėje – tikrai niekada nebuvo tiek daug viešai kalbama apie architektūrą ir miestą kaip dabar“, – įsitikinusios „Open House Vilnius“ organizatorės.

Ar Ukrainos Bažnyčia tikrai vaduojasi iš Kremliaus?
Gintaras Sungaila - Ortodoksas.lt

Klysta tie, kas šį konfliktą vaizduoja kaip Rusijos ir Ukrainos. Maskvos patriarchatui priklausančios Ukrainos Ortodoksų Bažnyčios tikintieji – tai Ukrainos piliečiai.

Tik trys istorijos iš daugelio

Istorijų herojės – trys moterys, kentėjusios sutuoktinių smurtą.

Kodėl žiniasklaidoje nerašoma apie taiką?
Vatican News

Taikos žurnalizmas prasideda nuo žurnalistų ugdymo: ypač seniau, bet ir šiomis dienomis jiems sunku rašyti apie taiką, nes niekada nebuvo mokomi kaip. 

Kokia ateitis laukia Lietuvos ekonomikos?

Diskusijoje dalyvavo Ingrida Šimonytė, Seimo narė, Audito komiteto pirmininkė, buvusi finansų ministrė, ir Žilvinas Šilėnas – Laisvosios rinkos instituto prezidentas.

G. Mažeikis: Lietuvoje stiprus išlikimo sindromas

Lietuvoje stiprus išlikimo sindromas, o tokiose visuomenėse mažai vietos kūrybai. Vietoj meninės kūrybos reprodukuojama kančia ir aukos vaidmuo, sako kultūros teoretikas ir antropologas G. Mažeikis.

K. Girnius: pasigendu žiniasklaidos savikritiškumo

Gerai, kad žiniasklaida jaučia šiokias tokias grėsmes, žino savo svarbą, bet, man atrodo, svarbu paminėti ir didelę savikritiškumo stoką, teigia doc. dr. Kęstutis Girnius.

Dokumentiniame trileryje – tikra istorija apie šių dienų vergę

Mariš jau daugiau nei dešimtmetį yra paprastos vengrų šeimos vergė. Ji dirba už dyką ir turi paklusti nurodymams, kitaip jos laukia bausmė.

Kaip Landsbergis Palucką įveikė

G. Landsbergis žengė strategiškai itin gudrų žingsnį ir, deklaravęs naują TS-LKD siekį tapti „žmonių partija“, aiškiai metė iššūkį G. Palucko vedamiems socialdemokratams.

Kijevas artėja prie istorinės pergalės prieš Kremlių Bažnyčioje
lrt

Konstantinopolio ekumeninio patriarchato sinode nuspręsta patvirtinti jau priimtą sprendimą, jog Ekumeninis patriarchatas imasi autokefalijos suteikimo Ukrainos bažnyčiai.

Kodėl Jehovos liudytojai siekia valstybės pripažinimo?

Kol laukiame Teisingumo ministerijos išvadų, kurias svarstys Seimas, naudinga permąstyti Jehovos liudytojų argumentus dėl siekiamo valstybės pripažinimo. 

Lietuvos „kuveitėjimo“ perspektyvos pagal prof. Zenoną Norkų
VU naujienos

Pasak prof. Zenono Norkaus, Lietuvos ateities vystymasis gali pasisukti aštuoniomis skirtingomis kryptimis ir didžiausią įtaką tam turės sintetinės biologijos technologijų pažanga bei politiniai-ekonominiai procesai Rusijoje.

Derėtų išmokti gyventi lydimiems netikrumo jausmo
Aurimas Švedas - Vilniaus politikos analizės institutas

Vienas svarbiausių populistų „kozirių“ yra elito ir visuomenės priešpriešos išryškinimas.

Didybė ir menkumas

Kažkokiu stebuklingu būdu, popiežiui besimeldžiant ir kalbant į tautą, kuklus tremtinių paminklas Aukų gatvėje nejučia virto nepaprastai išraiškingu, didingu monumentu.

Naujos Švietimo įstatymo pataisos: kodėl siūloma ugdyti moksleivius kurti darnią šeimą?

Nei santuokos, nei vaiko gimimo faktas gerais sutuoktiniais ir tėvais nepadaro. Tam reikia ruoštis ir rengti savo vaikus, teigia prof. Birutė Obelenienė. 

Rūpintis kūrinija kasdien

Dažnai mums atrodo, kad ekologija neturi nieko bendro su tikėjimu. Ogi ne! Popiežius Pranciškus paprastai ir aiškiai mums primena, kad tas pats Kūrėjas sukūrė ir žmones, ir gamtą.

„Tu mane pašaukei“: drabužių dizainerė Dovilė Gudačiauskaitė
Bernardinai.TV

Drabužių dizainerė, tekstilininkė Dovilė Gudačiauskaitė pasakoja apie profesinį pašaukimą.

Novalis: vieno vokiečių poeto nostalgija Romai

Šiandien ypač aktualus Navalio filosofinis traktatas „Krikščionybė arba Europa“, kuriame kalbama ir apie popiežiaus būtinybę Europai.

Savivaldybių tarpusavio bendradarbiavimas – panacėja ar formalumas?

Pokalbis su sociologe apie vykdomą mokslinį tyrimą savivaldybių bendradarbiavimo tema. 

Kas sieja miestą ir ekologiją?
VU naujienos

Apie 75 proc. dujų, sukeliančių šiltnamio efektą, į biosferą išskiria miesto teritorijos. Tad šiuolaikinės miesto ekologijos iškilimas laikomas atsaku į problemas.

Filosofijos verta kasdienybė. Nerijų Milerių kalbina Kristina Tamelytė
Naujasis židinys

Su filosofu Nerijumi Mileriumi kalbamės apie karo traumų meninę reprezentaciją, kasdienybės „paraštiškumą“ ir jos maišto potencialą. 

Bet šviesa juk išlieka

Mūsų pasakojimuose neretai vis iškyla buvimo mokykloje, kaip vieno esminių gyvenimo vaidmenų, prisiminimai. Kas mane dabar, būtent dabar žavi?

KGB bendradarbių skrynia: konservatorius siūlo raktą istorikams, šie stoja piestu

Konservatorius Arvydas Anušauskas įsitikinęs, kad atėjo laikas praskleisti prisipažinusių KGB bendradarbių Lietuvoje paslapties šydą. 

Prezidentė: Ne be reikalo Jūsų šiandien čia tiek daug

Šią kalbą prezidentė Dalia Grybauskaitė sakė laidojant Laisvės kovotojo Adolfo Ramanausko-Vanago palaikus.

Apie žirafą ir referendumą

Ar užsižaidus referendumo formalumais nebus prarasta dvigubos pilietybės įstatymo esmė?

Apie Europos dabarties iššūkius ir ateities perspektyvas

Konferencijoje Europos ir Lietuvos dabarties problemos bei ateities perspektyvos svarstytos iš įvairių disciplinų – politinės, istorinės-filosofinės, ekonomikos ir teisinės – perspektyvų.

Apie vilką ir avį Artimuosiuose Rytuose

Yra konfliktų, kuriuose nesunku atpažinti, kas auka, o kas agresorius. Bet yra ir tokių, kuriuose vienareikšmiškai apibūdinti kaltininką vargu ar įmanoma.

Žurnalistai ragina atšaukti ribojimus gauti registrų duomenis

Lietuvos žurnalistai ketvirtadienį kreipėsi į valdžios atstovus, ragindami atšaukti įvestus apribojimus gauti Registrų centro duomenis.

A. Sermontytė: „Lyderystė – tai ne aukštos pareigos, o noras tarnauti žmonėms“

Apie „Ramintojos lyderystės klubo“ gimimą, veiklą, tikslus ir naujojo sezono viltis mūsų redakcijai sutiko papasakoti viena iš klubo įkūrėjų – Aušra SERMONTYTĖ. 

Kas tie skautai?
XFM Radijas

XFM radijo stoties skautiškoje laidoje „Laužų karta“ svečiavosi politikos mokslų daktarė Eglė Verseckaitė-Grzeskowiak, ji laidoje pristatė Martyno Mažvydo bibliotekoje organizuojamą mokslinę konferenciją „Skautai: vakar, šiandien ir rytoj“.

Kaip nelietuviui tapti lietuviu?
Tomas Daugirdas - Naujasis židinys

Tyrimas iš tiesų atskleidžia Vidurio Europos tautų okupacines, nutautinimo ir kitas traumas. Okupacijos sąlygomis tautiškumas yra apibrėžiamas pirmiausia etniškai, jį supriešinant su kitomis tautomis, ypač su okupanto. 

6 įtakingų organizacijų kūrimo principai

Šių metų Pasaulinės lyderystės konferencijoje bus aptariamos šešios pagrindinės lyderystės temos. Viena iš jų – ateities galimybių numatymas.

Kandidatus į prezidento postą suskirstė į tris tipus: kurį pasirinks Lietuva?

Vienas kandidatas į šalies vadovus su tauta stebi krepšinio rungtynes, kitas skaito ir cituoja Jaroslavo Hašeko „Šauniojo kareivio Šveiko nuotykius“, o trečias rudenį maudosi ledinėje Baltijos jūroje ir vėliau tai transliuoja „Facebook“ paskyroje.

Prof. Gediminas Vitkus: Europos Sąjunga nėra kortų namelis

Pokalbis su Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytoju, mokslininku, ES tyrinėtoju prof. dr. Gediminu Vitkumi apie Europos Sąjungos praeitį ir dabartį, iššūkius, stiprybę ir mus, lietuvius, Europoje.

Nobelio premija – už vėžio imunoterapiją
VU naujienos

Šiųmetę Nobelio premiją fiziologijos arba medicinos srityje pasidalijo Teksaso universiteto (JAV) profesorius Jamesas P. Allisonas ir Kioto universiteto (Japonija) profesorius Tasuku Honjo.

Kol aš rašau

Pirmadienio rytas. Iš Klaipėdos į Vilnių išvyksta autobusas. Įlipu, paduodu bilietą vairuotojui, ieškau – aštunta vieta. Kažkas sėdi.

O laikai, o televizijos
Mykolas Keraitis - Naujasis židinys

2016 m. vasarą internetai ėmė ūžti apie naują, tuos pačius internetus sudrebinsiantį Andriaus Tapino projektą – Laisvės TV. Atlaikiusi pirmus du sezonus, populiarumo nestokojanti televizija pradeda ir trečią.

Ar be Rusijos pagalbos D. Trumpas būtų tapęs JAV prezidentu?

„Kaip Rusija padėjo išrinkti Donaldą Trumpą Amerikos prezidentu“ – tokiu pavadinimu žurnalas „New Yorker“ savo naujausiame numeryje paskelbė savo pagrindinės korespondentės Vašingtone Jane Mayer straipsnį.

Bažnyčios indėlis gydant Europos sukeltą migreną

Europoje kai kurias tautas kamuoja atminties perteklius, o kitas – savanoriškas atminties stygius. Abiem atvejais tai – degradavęs santykis su istorija.

„Tu mane pašaukei“: psichologė prof. Danutė Gailienė
Bernardinai.TV

Danutė Gailienė – klinikinė psichologė, Vilniaus universiteto profesorė, savižudybių prevencijos pradininkė, apdovanota Ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Riterio kryžiumi.

Eiti ten, kur neša miestas Venecija. Pokalbis su vaikštūne Kristina Janušaite-Valleri

E. Baužaitės pokalbis su literate, poete K. Janušaite-Valleri apie Veneciją: jos kasdienybę, architektūrą, meno festivalius, garsųjį karnavalą, apie tai, ką reiškia būti venecijiečiu ir gyventi Venecijoje.

Argentinos lietuvis Raulis Petronis: po 1990-ųjų mamai vis siūliau važiuoti į Lietuvą

Raulis Petronis gimė 1941 m. Argentinoje, Beriso mieste. Nepaisant to, jis puikiai kalba lietuviškai ir yra išlaikęs seną aukštaičių tarmę, kurios išmoko iš savo tėvų. 

Ekspertai: Reformatų skvero projektą reikėtų rengti iš naujo

Vilniaus regioninė architektūros taryba sukritikavo Reformatų skvero tvarkymo projektą, teigdama, kad jam reikėtų organizuoti viešą architektūros konkursą ir sprendinius keisti iš esmės.

Teisingos pusiausvyros paieškos užtikrinant translyčių asmenų teises? Pokalbis su A. Peškaičiu OFM

Įspūdžiais apie rugsėjo 6 d. Seime vykusią konferenciją translyčių asmenų teisių tema dalinasi Arūnas Peškaitis OFM.

Filme „Priimtinos nuodėmės“ – vaikystėje seksualinę prievartą patyrusių vyrų išpažintys

Pokalbis su dokumentinio filmo apie ultraortodoksų hasidų bendruomenę Izraelyje kūrėja Shira Clara Winther. 

Tomas Venclova perspėja dėl pražūtingų užuomazgų ir ilgam pakirsto Lietuvos prestižo
lrt

Profesorius akcentuoja, kad teisindami nacių kolaborantus, pasaulyje daromės savotiška anomalija ir kenkiame šalies prestižui.

Ar tikrai europietiškumas trukdo nacionalumui?
Nerija Putinaitė - mann.lt

Kalbama, kad „sugriovėme vieną sąjungą, sugriausime ir kitą“. Šie pasisakymai galbūt ir triukšmingi, tačiau ir neatsakingi.

Pranciškus kaip gydytojas pasirinko pačias opiausias vietas

Pranciškus norėjo pažinti Lietuvą ne pagal protokolą, o tiesiai, asmeniškai, pasirinkdamas kaip gydytojas pačias opiausias vietas.

Alvydas Jokubaitis: popiežiaus akivaizdoje lietuviai nesiliaus būti veidmainiai
lrt

Kartu su krikščionybe gavome tris viename – graikų, Romos ir Jeruzalės – kultūras. Įsisavinti jas labai sunkus uždavinys. Nemanau, kad lietuviai su juo sėkmingai susitvarkė. 

Akistata su blogiu ir žydiškoji viltis

Kalbėta, kad nei meilė, nei tikėjimas ar menas nebeįmanomi po Holokausto. Išgyvenusiųjų liudijimai byloja visiškai priešingą dalyką – pasirengimą grįžti į pasaulį, atsiverti jam ir tikėtis iš jo supratimo.