Sankirtos

Sausio 9 d.
In memoriam. Paulius Normantas. „Mano namai – tai amžinas kelias“12
Gediminas Kajėnas - Kelionė

Šeštadienio naktį mirė žymus keliautojas, orientalistas Paulius Normantas. Jam buvo 68-eri.

Liepos 23 d., 2016
Regina Edita Teresiutė SJE. Geri buvo laikai, bet, Duok Dieve, kad jie negrįžtų2

Sovietmetis labai sujaukė tuos visus dalykus ir šiandien jauniems žmonėms, kurie tokios praktikos neturėjo nuo mažų dienų, kurių šeimoje nebuvo gyvo tikėjimo, nėra paprasta visa tai išskleisti savo gyvenimuose.

Balandžio 17 d., 2016
Atleidimas, arba Kaip išvengti nuoskaudų1
Jurgita Lūžaitė-Kajėnienė

Daugelis žmonių tikrai yra turėję rakštį. Ir jei laiku neištrauksi, tai prasidės uždegimas. Panašiai ir su atleidimu. Jis veikia panašiai. Mūsų emocinė trauma – tai signalas, pranešantis, kad reikia „traukti rakštį“.

Vasario 25 d., 2016
Andrius Navickas: „Būti krikščionimi – tai kovoti partizaninį laisvės karą“11

Knyga „Laisvų žmonių bendruomenė?“ - tai pasakojimas apie pasaulį, kuriame gyvename, nebandant grimuoti, glaistyti žaizdų, dėl kurių kenčiame

Sausio 2 d., 2016
Ar mums reikalingas gydytojas?67
Andrius Navickas - Žurnalas „Ateitis“

Tačiau kaip nevalia kalbėti apie Prisikėlimą atsietai nuo Kryžiaus, taip pat beprasmiška kalbėti apie gailestingumą atsietai nuo mūsų nuodėmingumo.

Gruodžio 26 d., 2015
Evangelijų pasakojimai apie Jėzaus vaikystę – legendos ar tikrovė? (IV)16
Bažnyčios žinios

Istoriškumo naudai liudija ir vis gausėjantis būrys Naujojo Testamento tyrinėtojų, grįžtančių prie ankstyvesnio evangelijų datavimo.

Rugsėjo 12 d., 2015
Kokią istoriją slepia laukinės Afrikos parkai1
Monika Midverytė OFS

Tai, kas šiandien yra laukinė Afrika, truputį daugiau nei prieš šimtą metų atrodė kiek kitaip. Ten gamtos apsuptyje gyveno vietos žmonių gentys, medžiotojai-rinkėjai ir klajokliai ganytojai, o dabartinę „tikrąją Afriką“ XX a. pirmoje pusėje sukūrė europiečiai.

Rugpjūčio 31 d., 2015
Rugsėjo rūpesčiai
Jurgita Lūžaitė-Kajėnienė

Iš tiesų jau pradedu įprasti gyvenimo ritmą skaičiuoti pagal mokslo metus ir mokslo metų atostogas...

Rugpjūčio 4 d., 2015
Apie krikščionybę2
Metropolitas Antonijus iš Surožo

Tam tikra prasme būti krikščionimi labai paprasta. Krikščionis – tai Kristaus draugas ir mokinys; abi šios sąvokos reiškia beveik tą patį, nors jos šiek tiek ir skiriasi.

Liepos 20 d., 2015
Apie paprastumą, sėkmingą gyvenimą ir laiką1
Kelionė

Gyvename pasaulyje, kuriame paprastumas dažnai suvokiamas kaip prastumas, o ekstravagancija tapatinama su laisve. Tačiau ar iš tiesų dėl to tampame laimingesni? Galbūt paprastumas ir yra tas vaistas, kurio mums šiandien reikia...

Paprasta… Ne prasta…7
Kun. Kęstutis Dvareckas - Kelionė

Iš kur kyla mano liguistas pomėgis/poreikis viską komplikuoti? Gal ir per paprasta, bet atsakymas man aiškus – nuodėmė. Visų pirma – netikėjimo.

Liepos 1 d., 2015
Architektas Kęstutis Pempė. Kaip gimsta bažnyčia3
Saulena Žiugždaitė - Kelionė

Architektas Kęstutis Pempė neabejotinai yra vienas didžiausių šios srities specialistų Lietuvoje, savo darbui paskyręs daugiau nei 40 metų. Per šiuos metus suprojektavęs keturis sakralinius statinius...

Birželio 29 d., 2015
Mokinys ir netikintieji3
Dietrich Bonhoeffer - BTZ

„Neteiskite, kad nebūtumėte teisiami. Kokiu teismu teisiate, tokiu ir patys būsite teisiami, ir kokiu saiku seikite, tokiu ir jums bus atseikėta. Kodėl matai krislą savo brolio akyje, o nepastebi rąsto savojoje?

Birželio 22 d., 2015
Apie sekimą šventaisiais šiandien7
Donatas Puslys - Kelionė

Kuo mums, siekiantiems Dievo karalystės pasaulietiniu keliu, yra svarbūs šventieji? Ko galime iš jų pasimokyti? O gal tie šventieji paprastam žmogui yra tokie pat tolimi, kaip ir vaiskiame nakties danguje spindinčios žvaigždės...

Birželio 18 d., 2015
Apie netikrus pranašus, arba Tiesą, glūdinčią Katalikų Bažnyčioje210

Daugelis kunigų iki šiol vargiai pajėgia išaiškinti tikintiesiems, kad horoskopai, ekstrasensai ir neaiškūs gydymo metodai ne tik nedera katalikui, bet gali net stipriai pakenkti. Ezoterikos ir okultizmo plitimas jau tapo pavojinga mūsų visuomenės piktžaizde.

Birželio 11 d., 2015
Tas Pirmųjų Komunijų bedieviškumas…10
Alma Stasiulevičiūtė

Viskas maždaug kaip kasmet, tik gal vis turtingiau, prašmatniau, su didesne „pompa“, geresnėmis foto ir vaizdo technologijomis. Argi nedžiugu? Taip, būtų be galo džiugu, jei tik nesidarytų taip baisiai graudu. O graudu, deja, visai ne iš didžio gražumo.

Birželio 6 d., 2015
Apie žmogaus ir Dievo susitikimą3
Metropolitas Antonijus iš Surožo

Senasis Testamentas prasideda pasakojimu apie tai, kaip Dievas sukūrė dangų ir žemę. Šiame pasakojime glūdi didi žinia, jog viskas sukurta iš nebūties svariu ir stebuklus darančiu Dievo žodžiu. 

Birželio 3 d., 2015
Ainė Ramonaitė. Sąjūdžio mitai (I)5
Bernardinai.TV

Vaizdo pokalbis su VU TSPMI profesore Aine Ramonaite, viena iš 2011 metais išleistos monografijos „Sąjūdžio ištakų beieškant: nepaklusniųjų tinklaveikos galia“ sudarytojų. 

Gegužės 29 d., 2015
Paprastumo džiaugsmas. Apie karjerą: ar visada kuo aukščiau, tuo geriau?2
Iustitia et Pax

Svarbiau ne tai, kiek aukštai užlipai profeisnėmis kopėčiomis, o tai, ar jautiesi savo vietoje. Tikime, kad šie pasakojimai iškels svarbių klausimų ir jums.

Gegužės 26 d., 2015
Kęstutis K. Girnius: „Dauguma lietuvių truputį kreivai žiūri į išeivius“5
Rosita Garškaitė - Kelionė

Žinomo lietuvių filosofo egzistencialisto Juozo Girniaus vidurinysis sūnus Kęstutis gimė Vokietijoje, tačiau vaikystės prisiminimai – iš JAV, kur ir studijavo Harvardo, vėliau Čikagos universitete, apsigynė humanitarinių mokslų daktaro disertaciją...

Elena Bradūnaitė-Aglinskienė: „Lietuvybės daigai mane praturtino“1
Rosita Garškaitė - Kelionė

Pasak E. Bradūnaitės-Aglinskienės, Havajuose – graži, vešli gamta, tačiau kultūros požiūriu – dykuma, o Lietuvoje reikia „persiplėšti“, kad spėtum viską, kas domina, aplankyti.

Gegužės 23 d., 2015
Apie humoro jausmą 4
Jurgita Lūžaitė-Kajėnienė

Humoro jausmas – vienas svarbiausių psichinės sveikatos požymių. Juoktis – sveika. Jei bandytume apibūdinti, kas yra humoro jausmas, bendriausia prasme būtų galima sakyti, jog tai gebėjimas pastebėti reiškiniuose komiškų ir paradoksalių dalykų bei emociškai į juos reaguoti.

Gegužės 14 d., 2015
Šviesos blyksnis tamsoje: Romo Kalantos auka17
Bernardinai.TV

Šioje laidoje drauge su istorikais, kultūros bei politikos specialistais, anuometinių įvykių dalyviais mėginame ieškoti kalantinių ištakų, pažvelgti į tuometines Kauno realijas, subrandinusias 1972 metų pavasario daigus.

Gegužės 8 d., 2015
Fred Peace. Nykstanti Europa12

Po šešis šimtmečius trukusio nuolatinio augimo Europos gyventojų skaičius ima mažėti. Kiekvienai kartai paliekant vos pusę tiek palikuonių, kiek sudarė jų pačių kartą, sunku tikėtis, o ir praktiškai sunkiai įmanoma, kad gimstamumo tendencijos pasikeis.

Gegužės 4 d., 2015
Harry Blamires. Pagrindiniai principai
Šiaurės Atėnai

Ko gero, daugelis kažkada juokėmės iš pasakojimo apie airį, kuris, praeivio paklaustas kelio į geležinkelio stotį, atsakė: „Jeigu aš eičiau į geležinkelio stotį, iš šios vietos tikrai nepradėčiau ten eiti.“

Česlovas Kalenda: „Medžioklei reikia rimto motyvo“5
Zigmas Vitkus

Nuomonių dėl medžioklės pasitaiko įvairių, kartais labai radikalių. Šia tema pakalbinome Vilniaus universiteto afiliuotąjį profesorių Česlovą Kalendą. Jo pozicija šiuo klausimu gali padėti kitaip pažvelgti į medžioklės problematiką: racionaliau ir nuosaikiau.

Balandžio 30 d., 2015
Vladimiras Tarasovas: „Menas nepripažįsta kompromisų“1
Dalia Rauktytė - Kelionė

Pagauti šį menininką – vienas sunkiausių uždavinių: Paryžius, Amerika, Londonas ir taip po visą pasaulį save išbarstęs, tačiau visa širdimi dėl Lietuvos džiazo ateities susirūpinęs ir niekados neatitolstantis...

Generacija, kurią pagimdė trio
Gediminas Kajėnas

Spalio 11-14 dienomis, Vilniuje, Rusų dramos teatre vyks jau dvidešimtasis džiazo muzikos festivalis „Vilnius Jazz“ Šia proga Bernardinai.lt pašnekesiui apie džiazo muzikos raidą Lietuvoje, reikšmingiausius festivalius bei muzikantus.

Džiazas Lietuvoje 2
Jonas Rimša

Vienas svarbiausių klausimų, į kurį tikriausia taip ir liks neatsakyta, - nuo kada Lietuvoje jau buvo galima klausytis profesionaliai atliekamos džiazo muzikos.

Balandžio 28 d., 2015
Julien Ries. Nuo piramidžių iki Kalvarijos kalno: dieviškumo simboliai1

Kalnas kaip dievybių rezidencijos vieta yra plačiai senovės kultūrose paplitusi tema. Indijoje mitinis kalnas Meru laikomas Indros, karo dievo, buveine. Kailà-sa yra kalnas, kuriame gyvena dievas Šiva. Olimpas yra klasikinės Graikijos dievų buveinė.

Balandžio 21 d., 2015
Rašytojo situacija šiandien: „Laikas pats suformuluoja iššūkius“
Antanas Šimkus - Kelionė

Pokalbyje „Rašytojo situacija šiandien“ dalyvauja prozininkai Vytautas Martinkus, Andrius Jakučiūnas bei poetai Antanas A. Jonynas ir Antanas Šimkus.

Nadine Gordimer. Rašymas ir būtis1
Rosita Garškaitė

Šiose rašytojos kalbos, pasakytos atsiimant Nobelio premiją, ištraukose svarstoma apie rašymo ir būties santykį, rašytojo pareigą visuomenei ir Nadine likimo draugus – tuos, kurie dėl savo veiklos ir/ar kūrybos buvo ujami gimtosiose šalyse. 

Balandžio 16 d., 2015
Julius Sasnauskas OFM. Rauda už Panerius16
Julius Sasnauskas OFM

Šioje vietoje aptemsta ir susvyruoja viskas. Proto ir gėrio triumfas. Žmonijos pažangos idėjos. Netgi tikėjimas Dievo apvaizda.

Hektoras Vitkus: „Holokausto atminimas – tai ne vienkartinis ritualas“36

Klaipėdos universiteto dėstytojas dr. Hektoras Vitkus – vienas labiausiai į Holokausto atminimo kultūros sanklodos problemas įsigilinusių istorikų. Kalbamės su juo apie Holokausto vietą lietuvių istorinėje savimonėje.

Balandžio 13 d., 2015
Günteris Grassas: „Kiekvienas turi iškuopti savo tvartus“5

Balandžio 13-osios rytą, eidamas 88-uosius metus, Liubeke (Vokietija) mirė rašytojas Günteris Grassas. Menininkas yra daugybės apsakymų, romanų ir eilėraščių autorius, išgarsėjęs 1959 m. romanu „Skardinis būgnelis“.

Balandžio 12 d., 2015
Gailestingumo paradoksas1
Aleksandras Tkačenka

Yra tiesų, kurias žmonės priima be jokių įrodymų – nes jos giliai įsišaknijusios kultūroje ir buvusių kartų patirtyje. Bet bandant racionaliai paaiškinti šias tiesas, mūsų protas neretai susiduria su visiškais paradoksais ir prieštaravimais.

Žvilgsnio paliesti, arba Apie mus gerbiantį Dievą7
Saulena Žiugždaitė

„Bernardinai.lt“ redakcijoje apie ypatingą dovaną, kuri ne vienam vilniečiui tapo galimybe atrasti naują ryšį su Dievu per gailestingumo slėpinį, dalijasi Gailestingumo šventovės bendruomenės nariai.

Balandžio 11 d., 2015
Bruno Forte. Grožio kelias pagal Tomą Akvinietį (II)

Tomui Akviniečiui estetinis interpretavimas nereiškia vien tik perėjimo nuo formos prie formos, nuo proporcijos santykio pasaulyje prie amžinų dangiškosios harmonijos santykių. Jo išeities taškas yra Grožis, kuris vieną kartą visiems laikams apsigyveno konkrečiame laike, konkrečioje vietoje, fragmente, kuris yra Žodžio kūnas.

Bruno Forte. Grožio kelias pagal Augustiną (I)

Krikščionių tikėjime Kristus yra išganančiojo grožio apreiškimas; jame apreikštas dvejopo grožio sąskambis – grožis, būdingas „gražiausiajam iš žmonių sūnų“ (Ps 45, 3) ir gluminamas grožis skausmų vyro, prieš kurį užsidengiamas veidas (plg. Iz 53, 2).

Balandžio 9 d., 2015
Grigorijus Kanovičius. Mes visi esam išeiviai iš miestelio4

Aš išaugau visiškai tradicinėje žydų šeimoje Jonavos miestelyje. Mano abu seneliai – ir iš tėvo, ir iš mamos pusės buvo batsiuviai. Tarpusavyje jie nekonkuravo, bet patyliukais vienas kitą stebėdavo: kiek žmonių apsilanko pas Dovydą ir kiek jų ateina pas Šimoną. 

Balandžio 8 d., 2015
Žmogaus orumo sargyboje: popiežius Jonas Paulius II 1
Andrius Navickas

 Ne tik žodžiais, bet ir visu gyvenimu pasauliui turime skelbti žinią apie unikalų Jėzaus santykį su kiekvienu asmeniu, apie tai, jog kiekvieno žmogaus veide švyti Kristaus veidas. 

Kovo 25 d., 2015
Pavydas: nemalonu patirti, nelengva atsikratyti1
Mindaugas Radušis

Pavydas priverčia pykti ant žmonių, užstojančių mums kelią į laimę. Gali pasirodyti, kad tai jie kalti dėl visų asmeninių nesėkmių ir nepriteklių. Jau buvo minėta, jog iš pavydo neverta tikėtis nešališkumo.

Kovo 24 d., 2015
Nijolė Oželytė: „Visuomenė nusikaltėlių atžvilgiu turi būti savanaudiška“6

Jeigu žinotume, kad žudikai nustos žudę, jei kasdien duosime jiems juodų ikrų. Ar mes tų ikrų jiems neparūpintume? Turime rasti nukenksminimo priemonių, kad apsaugotume save ir savo vaikus.

Kovo 21 d., 2015
Minutė su poetu Antanu A. Jonynu. „Rašyti reikia tik tai, kas pačiam svarbu“
Antanas Šimkus - Kelionė

Pokalbį su neseniai 60 metų jubiliejų minėjusiu poetu, vertėju, Lietuvos rašytojų sąjungos pirmininku Antanu A. Jonynu ir pradėjome nuo minčių apie bėgantį laiką. Juk 60 metų amžinybės požiūriu turbūt gali būti prilyginta 60 sekundžių...

Vytautas Stankus: „Laiškai, kurių nėra, – patys svarbiausi“2
Birutė Grašytė

Neseniai pasirodžius antrajai poeto Vytauto Stankaus knygai „Iš veidrodžio, už“, kilo mintis su juo pasikalbėti. Naujoje knygoje rasime laiškų, jų nuotrupų, apims nuojauta, jog kur nors egzistuoja ir tie, kurių autorius neparašė.

Kovo 20 d., 2015
Rašytoja D. Čepauskaitė: „Tik išsivalę savo žaizdas, galime pradėti gyti“2

Pristatome dar vieną laidą iš ciklo „Neapykantos tirpdymas“. Šįkart kalbamės su rašytoja Daiva Čepauskaite, kuri metų tolerancijos žmogaus apdovanojimą gavo už savo pjesę „Duobė“, analizuojančią skaudų mūsų istorijos laikotarpį - Holokaustą. 

Kovo 19 d., 2015
Mitų gniaužtuose, arba Apie nelaimingus vyrus
Zita Vasiliauskaitė - Artuma

Beveik visada stebimasi išgirdus, kad psichologinės pagalbos ieškantys vyrai būna daug nelaimingesni nei moterys.

Kaip užauginti vyrą?3
Mykolas Valainis

 Kaip užauginti tikrą vyrą? Šiuolaikinis vyras ir vyras, koks jis buvo prieš 50 metų, skiriasi. Ko gero, tai turėtų keisti ir šiuolaikinius elgesio modelius. Tad trumpas pasakojimas tėvams, kaipgi juos auginti?

Kovo 17 d., 2015
Petras Plumpa. Tiesos sakymas išlaisvina iš baimės2
Bernardinai.TV

Viliamės, kad tiek ši laida, tiek visas ciklas apie laisvės kovas suteiks mums drąsos ir šiandien tvirčiau kovoti su įvairiomis neteisingumo apraiškomis.

Lietuvos Katalikų Bažnyčios kronikos iššūkis melo imperijai7
Bernardinai.TV

Tęsiame laidas apie katalikišką disidentinį judėjimą sovietmečiu. 1972 metais pasirodžiusi ir be pertraukų iki pat 1989 metų pavasario leista Lietuvos Katalikų Bažnyčios kronika teisėtai vadinama šio judėjimo kulminacija.