Sankirtos

Nesmagus klausimas: „Ar reikėtų padėti visiems?“1

Jau seniai kažkur perskaičiau garsaus Renesanso epochos menininko Mikelandželo tokią mintį: „Gera darydami geram žmogui, mes darome jį dar geresnį, bet blogas, jeigu jam daroma gera, tampa dar blogesnis.“

Darkart apie Vilniaus viešąjį transportą

Bet neįgaliesiems, mano nuomone, Vilniuje su viešuoju važinėti yra misija neįmanoma. Galbūt dėl to neįgaliųjų mieste ir nematau? O jūs dažnai matote?

Ko tikėtis iš kitų metų biudžeto?2

Analizuojant biudžeto projektą, kirba kelios abejonės. Vieną iš jų trumpai ir iš esmės apibūdino ekonomistai, teigdami, kad biudžete stokojama orientacijos į svarbius valstybės tikslus, stinga realių reformų instrumentų.

R. Karoblis: nežinia, kiek ilgai kario tarnybą įkvėps vien patriotizmas1

Krašto apsaugos specialistai pripažįsta – nepaisant ilgus metus vyravusio menko finansavimo gynybai, šiandienos Lietuvos kariuomenė šimtmetį pasitinka stipriausia, moderniausia ir galingiausia per visą savo istoriją.

Sekso industrija sugriūtų, jei nebeliktų pirkėjų28

Lietuvoje baudžiama už seksualinius santykius su nepilnamečiais, tačiau oficialios nepilnamečių prostitucijos statistikos beveik neturime. 

Patriarcho ruduo

„Patriarcho ruduo“ nėra tik knyga apie Lotynų Amerikos praeitį. Ji ir apie milijonų dabartį.

Konformizmas sparnų neaugina

Nuoširdžiai džiaugiuosi, kad Sausio 13-ąją Laisvės premija bus apdovanotas žmogus, visą gyvenimą skyręs savo idealams siekti ir saugoti.

Devyni mėnesiai tapti geresniu Lietuvos piliečiu8

Keturi vaikinai sutiko pasidalinti savo tarnybos patirtimis ir atskleisti detales iš už kareivinių sienų.

Kairės ilgesys7

Kairieji istoriškai turėtų būti tie, kurie labiausiai rūpinasi skurdžiausiųjų interesais. Lietuvoje vis dar nemažai gyventojų – penktadalis – gyvena žemiau skurdo ribos. 

Blunkančių ribų iššūkiai
Edward Lucas - bns

Prisimenate pasaulį, suskirstytą į aiškias kategorijas? Pasaulis buvo arba kapitalistinis, arba komunistinis. Karai turėjo aiškias pradžias ir pabaigas. 

Biurokratija, per amžius, taškas

Biurokratija išvešėjusi smulkmenose, kai tiesiog tuščiai gaišinamas žmonių laikas.

Kodėl politiniam korektiškumui sakyti NE ir kam tariu TAIP?8

Šalia tolerancijos esanti kita politinio korektiškumo kovoje su diskriminacija deklaruojama vertybė yra empatija. Tačiau empatija yra labai ribotas problemų sprendimo būdas. 

Rabinas J. Sacksas: Valstybė nėra asmeninės atsakomybės pakaitalas4

Kai tampame vis labiau priklausomi nuo išmaniųjų telefonų, algoritmų ir filtrų, mes vis labiau esame maitinami naujienomis, kurias norime girdėti ir kurios interpretuojamos taip, kad patvirtintų mūsų išankstines nuostatas.

Ateityje kiekvienas sulauks penkiolikos minučių gėdos1

Socialiniams tinklams įsiskverbus į visas gyvenimo sritis bet kuris paklydimas gali tapti viešas. O pasekmės gali būti milžiniškos.

Dienos centro vadovė: mūsų darbas – nuolatinė kova dėl išlikimo5

Per dešimtmetį sukaupta patirtis Kretingos Šv. Antano vaikų dienos centro direktorę skatina atskleisti socialinės sistemos spragas Lietuvoje.

LRT korespondentė Danijoje: trumpesnė darbo savaitė labiau motyvuotų ir lietuvius2

Anot A. Hoffbeck, šiuo metu Danijoje siūloma sutrumpinti darbo savaitę iki 35 valandų, kai kurie siūlo dirbti 30 valandų per savaitę.

Postmodernizmas: politinis korektiškumas kaip politinė strategija16

Jeigu žmogus yra ne toks gabus kaip kiti, tai tik todėl, kad tie protingieji verčia juos jaustis kvailais ir žemina juos.

Vatikanas, branduoliniai ginklai ir šuolis į mėnulį7

Praėjusią savaitę Vatikane susirinkę Nobelio taikos premijos laureatai, Jungtinių Tautų ir NATO atstovai diskutavo apie branduolinį nusiginklavimą.

Teisininkė: net ir sau bijome prisipažinti, kad susidūrėme su priekabiavimu

Kodėl teismus pasiekia mažai bylų? Kokia riba tarp flirto ir priekabiavimo? Į šiuo klausimus padeda atsakyti darbo teisės ekspertė Jelena Jonis.

Seksualinis priekabiavimas yra būdas parodyti galią2

Apie seksualinį priekabiavimą, jo apraiškas bei būdus, kaip į jį reaguoti kalbamės su psichologe Gražina Sapiegiene.

Žvaigždžių lietus15

Jeigu geriau apsidairytume aplink, rastume daug tų tyliųjų kasdienių didvyrių, kurie kuria gražesnį pasaulį, nors prožektorių šviesos į juos nenukrypsta niekada.

Filosofas A. Juozaitis: Lietuva nesiruošia artėti su lemties broliais latviais29

„Galite įsivaizduoti: Lietuvos ambasada Rygoje dirba be kultūros atašė! Niekada jo nebuvo. Tai geopolitinis absurdas, su kuriuo visi taikstosi“, – įsitikinęs filosofas ir rašytojas A. Juozaitis.

Jie tegali įsivaizduoti automobilių stovėjimo aikštelę 3

Ilgokai už širmos persirenginėjusi Lukiškių aikštė pagaliau pasirodė publikai. Kitame prospekto gale nuo Gedimino kalno šlumštelėjo storas velėnos vyniotinis.

Boguslavas Gruževskis: „Ar galima iš alkano reikalauti moralaus pirkimo?“70

Darbo rinkos tyrimų instituto vadovas prof. Boguslavas Gruževskis teigia, kad visa ko šaknis yra socialinė krizė, o ekologinės problemos – jos pasekmė. Jis komentuoja enciklikos Laudato si“ mintis, susiedamas jas su socialinėmis problemomis Lietuvoje.

Jaunas gydytojas: didžiausia medikų problema – vienybės nebuvimas4

Apie savo kelią sveikatos sistemoje ir medikų sąjūdžio reikalavimus pasakojo jaunas traumatologas, nenorėjęs viešinti savo vardo, nes dėl medicinos skaudulių iškėlimo jau yra nukentėjęs. 

Paminklas, kurio nereikia statyti. Paminklas, kurį reikia išsaugoti!

Svarbiausiu ir aktualiausiu klausimu šiomis dienomis išlieka partizaninio karo pristatymas jaunajai kartai. 

Skaitmeninis amžius: iš laisvės teliks iliuzija?
lrt

Didžiausia artimiausio laikmečio grėsmė – ne tai, kad dėl technologinės pažangos atotrūkis tarp laisvų ir autokratinių valstybių dar labiau padidės.

Kaip sovietmečiu14

Nepasiduoti pagundai lyginti sovietinę praeitį ir dabartinę Lietuvą yra sudėtinga, tačiau tokiame „lyginime“ glūdi dvi didelės klaidos, rašo Justinas Dementavičius. 

Viešas laiškas visiems, kuriems rūpi123

Ir tu, Šarūnai Bartai. Kurio „Namų“ pabaiga trečiame kurse man padarė tokį įspūdį. Visos tos moterys, kurios galėtų papasakoti daugiau, nei papasakojo Julija ir Paulė, bet negali, nes joms užsikerta balsas ir jos apsiverkia, o už jas negali kalbėti niekas kitas.

Nusikaltėlis ir bausmė8

Nusikaltėlis turi sėdėti už grotų. Ar visuomet? Apie tai - pokalbis su Italijos ir Portugalijos teisininkais.

Dovanotam arkliui į dantis nežiūrima, bet kartais jie būna sugedę
Henrika Varnienė - Mano teisės

Aš manau, kad neįgalūs žmonės turi teisę į kokybiškas priemones, o visuomenė – į racionaliai leidžiamus jų sumokėtus mokesčius.

Vokietijos kariuomenės studija: ar juodžiausi scenarijai ES gali virsti realybe?1

Prieš kelerius metus mažai kas tikėjo, jog britų vidaus diskusijos dėl narystės ES gali virsti „Brexit“, tad ir dabartiniai ginčai dėl ES ateities scenarijų neturėtų nuteikti per daug optimistiškai.

Transilvanijos vengrai: tarp Rumunijos ir Vengrijos

Per pastaruosius dešimt metų ėmė vis daugėti įvairių demonstracijų Transilvanijoje, kviečiančių suteikti vengrams autonomiją. 

Ar politikams reikia aktyvios pilietinės visuomenės?1

Jei į piliečius bus žiūrima iš aukšto tik kaip į tuos bėdžius, nuolat prašančius išmaldos, deja, tokia politika į jokį geresnį rytojų nenuves.

Lietuvos ir Lenkijos santykių atšilimas LDK renginyje įvertintas skeptiškai

Lenkijos nepriklausomybės dieną Lenkų diskusijų klubo renginyje dalyvavo televizijos žurnalistas Witoldas Juraszas bei portalo „Przegląd Bałtycki“ vyr. redaktorius Kazimierzas Popławski.

Kodėl vis dar nėra tikros diskusijos dėl abortų?47

Spalio mėnesį sukako 50 metų nuo tada, kai Jungtinėje Karalystėje buvo legalizuoti abortai. 

Kodėl Rusijos užsienio politika atrodo duodanti priešingų rezultatų?
Edward Lucas - bns

Mįslė: Rusija baugina savo kaimynes, bet nepakankamai sistemingai, kad pajungtų jas savo valiai. 

Šauktiniams reikėtų tarnauti ne 9 mėnesius, o metus?

Savo ruožtu Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Jonas Vytautas Žukas LRT.lt teigia, kad trumpesnę privalomąją pradinę karo tarnybą leidžia turėti mišrus kariuomenės komplektavimo modelis.

Hikikomori Japonijoje – daugiau kaip milijonas socialinių savižudžių

Užsidarę kambaryje, nutraukę visus socialinius ryšius, su tėvais bendraujantys tik tada, kai reikia pavalgyti – bent milijono žmonių Japonijoje, neištvėrusių visuomenės spaudimo ir lūkesčių, kasdienybė. 

Kas blogai su psichologijos mokslu?14

Šis tekstas gimė iš ilgų svarstymų bandant suprasti, kas išties man taip nepatiko studijuojant psichologiją.

Postmodernizmas – XXI a. marksizmas15

Apie postmodernizmo šaknis, glūdinčias marksistinėje filosofijoje, politinę programą ir revoliucionieriškas ambicijas rašo Gediminas Tumėnas. 

Ką žada konservatorių ir „valstiečių“ atotrūkis4

Reitingų lentelėse nuo kitų partijų atitrūkusi Tėvynės sąjunga ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) negali būti garantuotos, kad išliks lyderėmis ir tik tarp šių partijų bus renkamasi per rinkimus, teigia LRT.lt kalbinti pašnekovai.

Piką pasiekėme – kainos nebeaugs3

Pastaruoju metu įsibėgėjęs kainų augimas lėtėja, tačiau bendroji infliacija yra kur kas didesnė nei prieš metus – ji siekia 4,4 proc.

Metamorfozė mokykloje

Dažnai kalbama, kad mokykla neruošia gyvenimui. Manome, kad kiekviena pamoka, kurioje mokiniai mąsto, gali būti vertinga.

R. Augustinavičius: pinigų kalno tvarkymui bus tiek, kiek reikės

Gedimino kalno tvarkymui iš viso skirti 9 milijonai eurų. Jų turėtų pakati šiaurės vakariniam ir pietrytiniam šlaitui sutvarkyti.

Visiškai (nebe)slaptai: paviešinti agentūriniai pranešimai pažindina visuomenę su KGB 6

Slaptųjų tarnybų veikla, kažkada reglamentuota kaip slapta informacija, dabar pasiekiama kiekviename asmeniniame kompiuteryje. Pokalbis su Terese Birute Burauskaite. 

Laisvė kalbėti12

Kaip gerai, kad gyvename šalyje, kurioje galime nevaržomai rinktis, turėti kitokią nei daugumos nuomonę bei nebijoti jos reikšti, pavyzdžiui, išpažinti tikėjimą ar priešingai – viešai abejoti Dievo egzistavimu.

Lietuvos formulė: moralumas apsimoka1

Lietuvai reikalingas naujas kultūrinio atgimimo sąjūdis. Žmonės turi suprasti ir pajusti, kad moralumas apsimoka.

JAV nutraukė nuolatinį savo karių buvimą Lietuvoje. Ką tai reiškia?1

JAV nutraukė nuolatinį sausumos pajėgų karių rotavimą Lietuvoje, nors nuolatinis JAV karių buvimas šalyje buvo laikomas garantu, jog Amerika į bet kokią provokaciją reaguotų nedelsdama.

„MAŽOJI STUDIJA“: Mokykla kaip ateities galimybė
Kun. Arūnas Peškaitis OFM - Mažoji studija

Pokalbis su Vilniaus Antakalnio progimnazijos neformaliojo ugdymo vedėja A. Motiejūne, Raseinių Šaltinio progimnazijos etikos mokytoju L. Tranu ir programos „Renkuosi mokyti“ steigėja M. Vildžiūniene.