Bioetika | Šeima

Vysk. A. Poniškaitis: esame gavę gyvybės dovaną, kad taptume žmoniškesni

Gyvybės dienos proga mintimis dalijasi vysk. A. Poniškaitis ir Lietuvos šeimos centro vadovė Vijoleta Vitkauskienė.

Abortas: laisvė ar nesibaigiantis gedulas?

Pokalbis apie abortų priežastis ir skausmingus padarinius su psichologe, Krizinio nėštumo centro konsultante, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto docente Giedre Širvinskiene.

Paryžiuje protestuota prieš dirbtinį apvaisinimą vienišoms moterims ir lesbiečių poroms

Kol kas pagal Prancūzijos įstatymus tik susituokusios arba kartu gyvenančios vyrų ir moterų poros turi teisę į dirbtinio apvaisinimo procedūras.

Natūralus šeimos planavimas – Dievo dovana, kurią katalikai ignoruoja?

„Pasakoju privalumus, sakau žmonėms, kad tai mokslu pagrįsti metodai, kad NŠP – patikimiau už bet kurią kontracepciją“, – sako NŠP mokytoja E. Kosaitė-Čypienė. 

Nuo karjeros abortų klinikoje iki kovos už gyvybę. Abby Johnson istorija

Pasakojimas apie Abby Johnson, kuri, metusi darbą „Planuotos tėvystės“ organizacijoje, tapo viena žymausių už teisę į gyvybę kovojančių aktyvisčių JAV. 

Vienas JK teismas liepė įvykdyti abortą, o kitas spredimą atšaukė
Vatican News

Šiomis dienomis Jungtinėje Karalystėje teismai priėmė sprendimus, kurie reikšmingi tiek negimusio vaiko, tiek neįgalių asmenų teisėms.

I. Šimonytės ir G. Nausėdos požiūriai į gyvybės apsaugą ir šeimą
Laisvos visuomenės institutas

Artėjant antrajam prezidento rinkimų turui, siūlome dar kartą palyginti kandidatų – I. Šimonytės ir G. Nausėdos – požiūrį į gyvybės apsaugos ir šeimos klausimus.

Niujorko valstijoje įteisinti abortai iki gimimo
Laisvos visuomenės institutas

Praeitą savaitę Niujorko valstijos gubernatorius pasirašė įstatymo projektą, kuriuo išplečiamos moterų galimybės pasidaryti abortą iki pat kūdikio gimimo.

Kokiais atvejais gimdos pašalinimas neprieštarauja krikščioniškajai etikai?
Vatican News

Tikėjimo mokymo kongregacija paskelbė notą, kuria patikslinamas jau 1993 m. jos paskelbtas atsakymas į klausimą dėl sterilizacijos, įskaitant ir histerektomiją (gimdos pašalinimą).

Airijoje priimtas abortus liberalizuojantis įstatymas

Nutraukti nėštumą dabar bus galima iki 12 savaitės bei tuomet, kai yra grėsmė nėščiosios sveikatai ir gyvybei.

Neplanuotas nėštumas nusipelno neplanuoto džiaugsmo

Minint Negimusio kūdikio dieną, kviečiame susipažinti su „Sisters of Life“ (liet. „Gyvybės seserys“) vienuolija, kuri padeda krizinį nėštumą išgyvenančioms moterims.

Mano vaisingumas yra svarbus

Būtina pradėti pasakoti apie kūno grožį ir jame vykstančius procesus kuo jaunesniems žmonėms, kai nuostatos ir vertybės dar tik formuojasi.

Kada tampame tėvais?

Nevaisingumas buvo tarsi mūsų šeimos tabu, kuris mus graužė iš vidaus, ir niekam negalėjome, o gal nenorėjome papasakoti.

Kodėl abortas nėra atsakymas
Laisvos visuomenės institutas

Viena tragedija nėra atsakymas į kitą tragediją. Nužudydami kūdikį nepanaikinsime išprievartavimo. Nepagydysime vaiko atimdami jam gyvybę.

Z. Tomilinienė: reikia išmokti ropštis į kalno viršūnę
XFM Radijas

Daugelis mūsų, būdami „duobėje“, labai sunkiai įsivaizduojame, kad įmanoma patektį į kalno viršūnę. Ir atvirkščiai, būdami kalno viršūnėje, galvojame, kad ten ir liksime.

Airijos pasirinkimas: abortai - UŽ ar PRIEŠ?

Airija gali sulaukti „labai liberalaus abortų režimo“, jei šalies gyventojai gegužės 25 d. balsuos už Konstitucija ginamos negimusių kūdikių apsaugos panaikinimą. 

Pavargę nuo gyvenimo

Kiekvienais metais apie 6000 žmonių Nyderlanduose pasirenka būti nužudyti aktyvios eutanazijos būdu. Visgi dabar kyla protestas.

Bioetika: kas tai ir kodėl turėtų rūpėti kiekvienam?

Kartais revoliucingi išradimai, kaip penicilinas ar Rentgeno spinduliai, gimsta netikėtai ir visai nepasiruošus dėl jų taikymo pasireiškiančioms problemoms.

Prabangos grimasos

Palaimintas laikas nešiojant savyje naują gyvybę. Ar jis palaimintas moteriai, žinančiai, kad ji tėra paslaugos teikėja kūdikio geidžiančiai svetimai porai? 

Naujas „Už gyvybę“ judėjimas

Koks yra judėjimų „Už gyvybę“ tikslas? Ar galima apsiriboti tik siekiu įstatymais apsaugoti dar negimusio žmogaus gyvybę ar vis dėlto tokios iniciatyvos turėtų siekti daugiau?

Nevaisingumo kelionė

Asta ir Tomas Mackevičiai susituokė būdami jau per 30 ir labai troško šeimos pagausėjimo, tačiau iki susitikimo su pirmąja atžala praėjo dveji metai.

Ar turėti vaiką nėra kiekvieno teisė?

Ar tikinčioms poroms pagalbinis apvaisinimas yra tinkamas gydymo būdas?

Mokslas jau gali sukomplektuoti tobulus palikuonis: kur brėšime ribą7
LRT.lt

Mokslininkai septynmyliais šuoliais artėja prie to, kad galėtume susidėlioti, kokių savybių palikuonių susilauksime. 

Popiežius išreiškė palaikymą reta genetine liga sergančio kūdikio tėvams1

Pranciškus išreiškė solidarumą brito Charlie‘o Gardo šeimai, padrąsindamas reta mitochondrine genetine liga sergančio dešimties mėnesių kūdikio tėvus „būti šalia ir gydyti savo vaiką iki galo“. 

Išgyvenant nevaisingumą7

Statistika byloja, jog kas šešta pora kuriame nors gyvenimo etape susiduria su nevaisingumu. Interviu kalbinama psichologė Sigita Valevičienė, konsultuojanti nevaisingumą išgyvenančias poras.

Lytiškumo ugdymo programa pasaulėžiūrų sankirtoje. Pokalbis su B. Obeleniene46

Viešoje erdvėje gana dažnai metami kaltinimai, esą naujoji programa „nėra pagrįsta mokslu". Tai akivaizdžiai įrodo, jog prieš kuriant programą, moksliniai argumentai turėjo būti atskirti nuo partinių ideologinių doktrinų.

Vyriausybės abrakadabra54

Stambulo konvencija, be pagirtino įpareigojimo kovai su smurtu prieš moteris, reikalauja valstybes signatares teisiškai pripažinti „socialinę lytį“, o į mokyklų ugdymo programas įtraukti mokymo medžiagą apie „nestereotipinius lyčių vaidmenis“.

Į Seimo darbotvarkę grįžta projektas dėl abortų draudimo5
bns

Trečiadienį Gyvybės prenatalinėje fazėje apsaugos įstatymo projektą svarstys papildomu paskirtas Teisės ir teisėtvarkos komitetas (TTK). Lietuvoje šiuo metu leidžiama iki 12 nėštumo savaitės nutraukti nėštumą be papildomų sąlygų.

Paaukoti savo organus donorystei yra sutikę 24 tūkst. Lietuvos gyventojų

Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos ministerijos informuoja, kad kovo 27-ąją sukanka treji metai, kai Lietuvoje sutikimą donoro kortelei gauti galima užpildyti ir internetu.

A. Veryga: lyties keitimo reglamentavimas – sudėtingas iššūkis4
bns

Po Vyriausybės nurodymo parengti teisės aktus, kurie reglamentuotų lyties keitimo tvarką, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad tai padaryti bus sudėtinga dėl šį klausimą išmanančių specialistų stokos.

JAV „Žygis už gyvybę“. Popiežiaus palaiminimas29
Vatican News

JAV sostinėje Vašingtone penktadienį šimtatūkstantinė žmonių minia susirinko paremti prašymus ginti negimusią gyvybę, atsisakyti eutanazijos praktikavimo ir paremti kitas iniciatyvas už gyvybę.

Sveikatos reikalų komitetas nusprendė leisti embrionus šaldyti, bet drausti naikinti
bns

Nuo sausio įsigaliojęs įstatymas leidžia nevaisingoms poroms pagalbinio apvaisinimo procedūroms gauti valstybės finansavimą, o sukuriamų embrionų skaičius neribojamas.

Teisininkai kritikuoja Seimui pateiktas ekspertines išvadas dėl pagalbinio apvaisinimo9

Pokalbis apie siūlomus esminius galiojančio įstatymo pakeitimus su Mykolo Romerio universiteto Teisės fakulteto profesoriumi dr. Jonu Juškevičiumi ir VU Teisės fakulteto docentu dr. Vaidotu Vaičaičiu.

5-erių metų laukimas kaip didžiausias išbandymas ir geriausia dovana4

Belaukdama mažylio, ši šeima nukeliavo ilgą kelią, kuris buvo pilnas atradimų – Dievo, vienas kito, gyvenimo prasmės, nuolankumo, išminties.

„Mažoji studija“: Dėmesio centre – gyvybė8
Mažoji studija

Kun. Arūnas Peškaitis OFM laidoje „Kultūra ir religija“ kalbina Europos teisės instituto steigėją ir vadovą Karolį Paulavičių.

R.Karbauskis siūlo leisti embrionų donorystę1
bns

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis Ramūnas Karbauskis Pagalbinio apvaisinimo įstatyme siūlo įteisinti embrionų donorystę.

Teisės ekspertai: naujos Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisos išlaiko pagarbą gyvybei7

Šiandien Seime buvo registruotas dar vienas Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisų projektas, neribojantis sukuriamų embrionų skaičiaus, tačiau draudžiantis jų eksportą, donorystę ir naikinimą.

Argumentai „ad absurdum“

Metodas, kurį naudosiu, vadinamas „ad absurdum“, t. y. jeigu teiginys logiškai išsamprotaujamas iki nesąmonės, tas teiginys yra neteisingas.

R.Karbauskis atsiima pataisą drausti embrionų šaldymą8
bns

„Dėl embrionų šaldymo viskas liks taip, kaip yra priimtame įstatyme, kuris įsigalios sausio 1 dieną“, – antradienį Seime žurnalistams pranešė R.Karbauskis.

A.Veryga: įtampos dėl pagalbinio apvaisinimo skaldė visuomenę1
bns

A.Veryga buvo tarp politikų, inicijavusių prieštaringai vertinamą draudimą šaldyti embrionus.

Apie embrionų naikinimo „logiką“ ir tariamąjį „gailestingumą“188

Teisininko Vyganto Malinausko atsakymas A. Kubiliui dėl Pagalbinio apvaisinimo įstatymo.

Biomedicinos etikos ir teisės ekspertai ragina Seimą pritarti naujoms Pagalbinio apvaisinimo pataisoms

Biomedicinos etikos ir teisės instituto ekspertai paviešino kreipimąsi į Lietuvos Respublikos Seimo narius, kuriame, pateikdami argumentus, ragina pritarti Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisas.

LVI: Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisos siūlo moderniu mokslu pagrįstą pagalbą šeimoms ir embriono apsaugą2
Laisvos visuomenės institutas

Numatyti du esminiai pataisymai: sukuriamų embrionų skaičiaus ribojimas ir vaiko, kuris gimė panaudojant donorines lytines ląsteles, teisė sužinoti savo biologinio tėvų tapatybę.

Apie dirbtinio apvaisinimo naudą ir aukas, arba Kaip daryti įtaką visuomenei?3

Jei būtų paskelbta nesąžiningiausios politinės akcijos nominacija, be konkurencijos laimėtų ne vieną dešimtmetį užsitęsusios batalijos dėl Pagalbinio apvaisinimo įstatymo. 

Medikų argumentai: kodėl moterims ir Lietuvai palankesnės naujos Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisos4

Grupė autoritetingų Lietuvos medicinos mokslo profesorių ir daktarų kreipėsi į Seimo narius išreikšdami paramą Seime svarstomoms Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisoms.

Prof. Angelija Valančiūtė: kiekvienas gydytojas, atsiimdamas diplomą, prisiekė saugoti gyvybę nuo jos užsimezgimo iki natūralios mirties54

Prof. Angelija Valančiūtė komentuoja tris teiginius, dėl kurių visuomenė ir Seimo nariai yra klaidinami labiausiai.

Vysk. Paglia: abortas labai sunki nuodėmė, dėl to reikalingas ypatingas Gailestingumas52
Vatican News

Popiežiaus teksto šerdis – troškimas padėti suprasti, kad tam, kuris atgailauja, net ir dėl šios sunkiosios nuodėmės, Viešpats atleidžia ir apglėbia. 

Prancūzijoje žadama bausti už abortų „skaitmeninį kliudymą“12
Vatican News

Šių portalų pasisekimas rodo, kad jie atsiliepia į lūkesčius. 

Lenkijos Vyriausybė nusprendė remti ne apvaisinimo mėgintuvėliuose procedūras, o naprotechnologiją
Laisvos visuomenės institutas

Lenkijos Vyriausybė tikisi vystyti naprotechnologiją, kuri yra ne tik pigesnė ir paprastesnė, bet ir veiksmingesnė bei nesukelianti diskusijų etiniais klausimais.