Bioetika | Šeima

Pokalbis apie abortų priežastis ir skausmingus padarinius su psichologe, Krizinio nėštumo centro konsultante, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto docente Giedre Širvinskiene.

Kol kas pagal Prancūzijos įstatymus tik susituokusios arba kartu gyvenančios vyrų ir moterų poros turi teisę į dirbtinio apvaisinimo procedūras.

„Pasakoju privalumus, sakau žmonėms, kad tai mokslu pagrįsti metodai, kad NŠP – patikimiau už bet kurią kontracepciją“, – sako NŠP mokytoja E. Kosaitė-Čypienė.

Pasakojimas apie Abby Johnson, kuri, metusi darbą „Planuotos tėvystės“ organizacijoje, tapo viena žymausių už teisę į gyvybę kovojančių aktyvisčių JAV.

Šiomis dienomis Jungtinėje Karalystėje teismai priėmė sprendimus, kurie reikšmingi tiek negimusio vaiko, tiek neįgalių asmenų teisėms.

Artėjant antrajam prezidento rinkimų turui, siūlome dar kartą palyginti kandidatų – I. Šimonytės ir G. Nausėdos – požiūrį į gyvybės apsaugos ir šeimos klausimus.

Praeitą savaitę Niujorko valstijos gubernatorius pasirašė įstatymo projektą, kuriuo išplečiamos moterų galimybės pasidaryti abortą iki pat kūdikio gimimo.

Tikėjimo mokymo kongregacija paskelbė notą, kuria patikslinamas jau 1993 m. jos paskelbtas atsakymas į klausimą dėl sterilizacijos, įskaitant ir histerektomiją (gimdos pašalinimą).

Nutraukti nėštumą dabar bus galima iki 12 savaitės bei tuomet, kai yra grėsmė nėščiosios sveikatai ir gyvybei.

Minint Negimusio kūdikio dieną, kviečiame susipažinti su „Sisters of Life“ (liet. „Gyvybės seserys“) vienuolija, kuri padeda krizinį nėštumą išgyvenančioms moterims.

Būtina pradėti pasakoti apie kūno grožį ir jame vykstančius procesus kuo jaunesniems žmonėms, kai nuostatos ir vertybės dar tik formuojasi.

Nevaisingumas buvo tarsi mūsų šeimos tabu, kuris mus graužė iš vidaus, ir niekam negalėjome, o gal nenorėjome papasakoti.

Viena tragedija nėra atsakymas į kitą tragediją. Nužudydami kūdikį nepanaikinsime išprievartavimo. Nepagydysime vaiko atimdami jam gyvybę.

Daugelis mūsų, būdami „duobėje“, labai sunkiai įsivaizduojame, kad įmanoma patektį į kalno viršūnę. Ir atvirkščiai, būdami kalno viršūnėje, galvojame, kad ten ir liksime.

Airija gali sulaukti „labai liberalaus abortų režimo“, jei šalies gyventojai gegužės 25 d. balsuos už Konstitucija ginamos negimusių kūdikių apsaugos panaikinimą.

Kiekvienais metais apie 6000 žmonių Nyderlanduose pasirenka būti nužudyti aktyvios eutanazijos būdu. Visgi dabar kyla protestas.

Kartais revoliucingi išradimai, kaip penicilinas ar Rentgeno spinduliai, gimsta netikėtai ir visai nepasiruošus dėl jų taikymo pasireiškiančioms problemoms.

Palaimintas laikas nešiojant savyje naują gyvybę. Ar jis palaimintas moteriai, žinančiai, kad ji tėra paslaugos teikėja kūdikio geidžiančiai svetimai porai?

Koks yra judėjimų „Už gyvybę“ tikslas? Ar galima apsiriboti tik siekiu įstatymais apsaugoti dar negimusio žmogaus gyvybę ar vis dėlto tokios iniciatyvos turėtų siekti daugiau?

Asta ir Tomas Mackevičiai susituokė būdami jau per 30 ir labai troško šeimos pagausėjimo, tačiau iki susitikimo su pirmąja atžala praėjo dveji metai.

Ar tikinčioms poroms pagalbinis apvaisinimas yra tinkamas gydymo būdas?

Naujausių tyrimų vertinimas ir įžvalgos apie mokslo ribas.

Mokslininkai septynmyliais šuoliais artėja prie to, kad galėtume susidėlioti, kokių savybių palikuonių susilauksime.

Pranciškus išreiškė solidarumą brito Charlie‘o Gardo šeimai, padrąsindamas reta mitochondrine genetine liga sergančio dešimties mėnesių kūdikio tėvus „būti šalia ir gydyti savo vaiką iki galo“.

Statistika byloja, jog kas šešta pora kuriame nors gyvenimo etape susiduria su nevaisingumu. Interviu kalbinama psichologė Sigita Valevičienė, konsultuojanti nevaisingumą išgyvenančias poras.

Viešoje erdvėje gana dažnai metami kaltinimai, esą naujoji programa „nėra pagrįsta mokslu". Tai akivaizdžiai įrodo, jog prieš kuriant programą, moksliniai argumentai turėjo būti atskirti nuo partinių ideologinių doktrinų.

Stambulo konvencija, be pagirtino įpareigojimo kovai su smurtu prieš moteris, reikalauja valstybes signatares teisiškai pripažinti „socialinę lytį“, o į mokyklų ugdymo programas įtraukti mokymo medžiagą apie „nestereotipinius lyčių vaidmenis“.

Trečiadienį Gyvybės prenatalinėje fazėje apsaugos įstatymo projektą svarstys papildomu paskirtas Teisės ir teisėtvarkos komitetas (TTK). Lietuvoje šiuo metu leidžiama iki 12 nėštumo savaitės nutraukti nėštumą be papildomų sąlygų.

Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos ministerijos informuoja, kad kovo 27-ąją sukanka treji metai, kai Lietuvoje sutikimą donoro kortelei gauti galima užpildyti ir internetu.

Po Vyriausybės nurodymo parengti teisės aktus, kurie reglamentuotų lyties keitimo tvarką, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad tai padaryti bus sudėtinga dėl šį klausimą išmanančių specialistų stokos.

JAV sostinėje Vašingtone penktadienį šimtatūkstantinė žmonių minia susirinko paremti prašymus ginti negimusią gyvybę, atsisakyti eutanazijos praktikavimo ir paremti kitas iniciatyvas už gyvybę.

Nuo sausio įsigaliojęs įstatymas leidžia nevaisingoms poroms pagalbinio apvaisinimo procedūroms gauti valstybės finansavimą, o sukuriamų embrionų skaičius neribojamas.

Pokalbis apie siūlomus esminius galiojančio įstatymo pakeitimus su Mykolo Romerio universiteto Teisės fakulteto profesoriumi dr. Jonu Juškevičiumi ir VU Teisės fakulteto docentu dr. Vaidotu Vaičaičiu.

Belaukdama mažylio, ši šeima nukeliavo ilgą kelią, kuris buvo pilnas atradimų – Dievo, vienas kito, gyvenimo prasmės, nuolankumo, išminties.

Kun. Arūnas Peškaitis OFM laidoje „Kultūra ir religija“ kalbina Europos teisės instituto steigėją ir vadovą Karolį Paulavičių.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis Ramūnas Karbauskis Pagalbinio apvaisinimo įstatyme siūlo įteisinti embrionų donorystę.

Šiandien Seime buvo registruotas dar vienas Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisų projektas, neribojantis sukuriamų embrionų skaičiaus, tačiau draudžiantis jų eksportą, donorystę ir naikinimą.

Metodas, kurį naudosiu, vadinamas „ad absurdum“, t. y. jeigu teiginys logiškai išsamprotaujamas iki nesąmonės, tas teiginys yra neteisingas.

„Dėl embrionų šaldymo viskas liks taip, kaip yra priimtame įstatyme, kuris įsigalios sausio 1 dieną“, – antradienį Seime žurnalistams pranešė R.Karbauskis.

A.Veryga buvo tarp politikų, inicijavusių prieštaringai vertinamą draudimą šaldyti embrionus.

Teisininko Vyganto Malinausko atsakymas A. Kubiliui dėl Pagalbinio apvaisinimo įstatymo.

Biomedicinos etikos ir teisės instituto ekspertai paviešino kreipimąsi į Lietuvos Respublikos Seimo narius, kuriame, pateikdami argumentus, ragina pritarti Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisas.

Numatyti du esminiai pataisymai: sukuriamų embrionų skaičiaus ribojimas ir vaiko, kuris gimė panaudojant donorines lytines ląsteles, teisė sužinoti savo biologinio tėvų tapatybę.

Jei būtų paskelbta nesąžiningiausios politinės akcijos nominacija, be konkurencijos laimėtų ne vieną dešimtmetį užsitęsusios batalijos dėl Pagalbinio apvaisinimo įstatymo.

Grupė autoritetingų Lietuvos medicinos mokslo profesorių ir daktarų kreipėsi į Seimo narius išreikšdami paramą Seime svarstomoms Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisoms.

Prof. Angelija Valančiūtė komentuoja tris teiginius, dėl kurių visuomenė ir Seimo nariai yra klaidinami labiausiai.

Popiežiaus teksto šerdis – troškimas padėti suprasti, kad tam, kuris atgailauja, net ir dėl šios sunkiosios nuodėmės, Viešpats atleidžia ir apglėbia.

Šių portalų pasisekimas rodo, kad jie atsiliepia į lūkesčius.

Lenkijos Vyriausybė tikisi vystyti naprotechnologiją, kuri yra ne tik pigesnė ir paprastesnė, bet ir veiksmingesnė bei nesukelianti diskusijų etiniais klausimais.

Kviečiame susipažinti su Laisvos visuomenės instituto parengtu partijų ir politikų reitingu, atskleidžiančiu Seimo narių draugiškumą ar priešiškumą žmogaus gyvybei.